n hina en Japan duiten vrede JAPAN WON OORLOGEN, MAAR CHINA WON DE VREDE u Terugkeer piloten in VS leidt tot ruzies Bevolking Hanneche leefde op tijdbom KGB stopt weer dissident in krankzinnigengesticht Kinderpaspoort W Flevohof Anti-racisme programma gesteund door Heinemann Komkommer jfc Flevohof ledan trekt troepen Egypte terug liwan verbreekt ilaties met Japan Izonderingstoestand Uruguay verlengd DUW/KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 iplomatieke betrekkingen hervat KING, TOKIO (Reuter, UPI, AEP, AP) China en Japan hebben gisteren het besluit onder- :end, diplomatieke betrekkingen aan te knopen, een eind aan de staat van oorlog te maken en een rdrag van vrede en vriendschap voor te bereiden. Aan. dit Chinees-Japanse akkoord is een bezoek a zes dagen voorafgegaan van de Japanse premier, Kakoeei Tanaka. Voor China tekende premier joe En-lai het besluit dat een eind maakt aan het grootste probleem, dat uit de oorlog in liet Verre isten was overgebleven. t officiële document werd mede- iertekend door de ministers van tan is het 79ste land dat China rMpft erkend. De ondertekeningsplech- ïeid had plaats in de grote zaal het parlementsgebouw en werd htstreeks door radio en tv uitge- iden. het communiqué dat aan het eind het bezoek van premier Tanaka is ;e {gegeven, staat o.m. dat Japan de ering van de volksrepubliek China ent als de enige wettige regering i China. Japan 'begrijpt en respec- rt' het Chinese standpunt, dat Tai- een onverbrekelijk deel van de ksrepubliek is. China zal afzien i het eisen van vergoeding van de ir Japan aangerichte schade. Na de iertekening brachten de beide pre- n IRO (REUTER) De toch al tie verhouding tussen Egypte en zuidelijke buurland Soedan is teren verder verslechterd, doordat regeringin Chartoem heeft beslo- een deel van haar militaire eenhe- uit Egypte terug te trekken en yptische hoogleraren in Soedan ge- tte naar hun land terug te keren, kern van het huidige conflict is de yptische kritiek op de weigering ;en met Libische militairen en wa- Soedan van vorige week om vlieg- _5 te laten passseren voor onder- uning van president Idi Amin van ;anda. In Egyptische bladen werd rop president Djaafar Nimeiry in- e bewoordingen verweten, dat hij van het Arabische kamp distan- erde en meer belangstelling toonde r de problemn van de negerstaten Afrika. aanleiding van deze kritiek urde Soedan de Egyptische rector- gnificus van de universiteit in artoem een vestiging van de (Lversiteit van Cairo naar huis. farop trok Egypte de circa 200 toptische docenten van de universi- 1 van Chartoem terug. Voorts waen neningsverschillen over het aantal ptische studenten, dat in Soedan mogen studeren. Volgens het ptische blad al Achram wil Soe- dit aantal van 2.000 verminderen 500. Een andere maatregel van dan was het sluiten van twee ves- ngen in Egyptische ondernemin- in Oh artoem. officiële Egyptische woordvoer- beschuldigde gisteren Soedan van >rek aan openhartigheid'. miers een heildronk op elkaar uit. Op een persconferentie verklaarde Masajosji Öhiro, de Japanse minister van buitenlandse zaken, dat het uit 1952 daterende vredesverdrag met de regering op Taiwan geen reden tot bestaan meer heeft en derhalve is ge- einxltLgd. De ambassade op Taiiwan zal tezijnertijd worden gesloten. Om vei ligheidsredenen werd het gebouw gis teren al afgesloten voor het publiek. De politie had strenge instructies ge kregen om de Japanse bezittingen te gen eventuele demonstranten te be schermen. Hoewel de sociale stelsels van China en Japan verschillen, zullen beide landen vreedzame en vriendschappelij ke betrekkingen moeten (en kunnen) onderhouden. Deze worden in het be lang van beide volken egacht Tevens zullen zij een bijdrage leveren tot vermindering van de spanning in Azië en beveiliging van de vrede in de wereld. Het normaliseren van de be trekkingen is niet tegen andere lan den gericht. Geen van beide landen zal streven naar de hegemonie, in Azië en het gebied van de Stille Oceaan, aldus het communiqué. Over eengekomen werd voorts onderhande lingen te openen over akkoorden op het gebied van de handel, de zeevaart, de lucijtvaart, visserij en andere - nog niet nader omschreven - zaken. Handjevol Ondanks de wreedheden, die door Ja pan in China zijn begaan heeft de regering in Peking er de voorkeur aan gegeven het voor te stellen, alsof dit kwaad is aangericht door een 'handvol Japanners, tegen de wens van de bevolking van Japan'. Deze nieuwe lijn wordt hardnekkig gepro pageerd op 'studiebijeenkomsten' in geheel China. Een functionaris vertel de dat tijdens het bezoek van Tanaka veel Japanners hem persoonlijk hun excuus 'hadden aangeboden voor het gedrag van hun land vóór en tijdens de tweede wereldoorlog, toen naair schatting tientallen miljoenen Chine zen omkwamen. Partijvoorzitter Mao Tse-Toeng toonde deze week met de ontvangst van Ta naka en de zijnen, dat China had besloten het verleden te vergeven. Mao's hartelijke houding tegenover zijn Japanse gast - via de televisie aan het Chinese volk getoond - was een teken dat een nieuwe bladzijde is omgeslagen in het boek van de Chi nees-Japanse betrekkingen. En de Ja panse vlag die gisteren boven het vliegveld van Peking wapperde, was een symbool van de nieuwe relatie. Diplomaten zien in het besluit om formele banden aan te gaan een nieu we versterking van Pekings diploma tieke positie in de wereld. Deze is boven alle verwachtiinigen uitgegroeid sinds het eind van de culturele revo lutie en zelfs ook nog sinds de 'ping- pomg'-diplomatie in april vorig jaar haar intrede deed en leidde tot het bezoek van president Nixon in februa ri. Amerika is nu de enige grote mogendheid, die geen diplomatieke banden met Peking heeft Welkom Na de ondertekening zijn Tsjoe En- Lai en Tanaka naar Sjanghai gevlo gen, waar hun een hartelijk welkom werd bereid. In deze stad hebben zich zware gevechten afgespeeld tussen Ja panse en Chinese troepen. Jongens en meisjes dansten en zongen bij aan komst van de politieke leiders. Overal waren rode banieren met slogans, waarin de vriendschap tussen de Chi nese en Japanse volken werd gepre zen. Tanaka, ter ere van wie gistera vond een banket werd gegeven, zou vandaag naar Tokio terugkeren. IPEH (Reuter). Taiwan heeft leravond de diplomatieke betrek gen met Japan verbroken in ver- d met de officiële erkenning door io van de regering in Peking, een verklaring van de regering van wan wordt gezegd, dat 'de regering de republiek China, gezien de raderlijke daad van de Japanse ering, die de verplichtingen voort- eiend uit haar verdrag met Taiwan tomen negeert, hiermee haar be- t bekendmaakt om de diplomatie- letrekkingen met de Japanse rege- te verbeeken'. Japan, aldus de daring, is volledig verantwoorde- voor de breuk en de gevolgen rvan. verklaring werd gepubliceerd na op van een vergadering van de ering van Taiwan, bijeengeroepen r premier Tsjiang Tsjing Koeoe, oudste zoon van Tsjiang Kai-sjek. r de economische en culturele be kingen tussen Japan en Taiwan dt niets gezegd. Japan hoopt, dat lekend, dat deze geandhaaft blij- «TEVIDEO (Reuter, AP) Het ement van Uruguay heeft met 73 n 52 stemmen besloten de rege- volmacht te geven de in april dit jaar afgekondigde uitzonder toestand met zestig dagen te ver ten. 'staat van binnenlandse oorlog' ti op 15 april voor het eerst uitge- >en in verband met de bestrijding de stadsguerrillabeweging van de lemaros. lister van binnenlandse zaken Ale- iro Rovira -verklaarde voor de nming, dat de strijdkrachten er niet waren geslaagd de Tupama- geheel uit te roeien. Volgens hem en er goede gronden om aan te len, dat nu ook de Palestijnse tetsbeweging Zwarte September i in Uruguay heeft genesteld, regering van Uruguay heeft be- dgemaakt, dat in dat land een ep behorend tot de Zwarte Septem- beweging opereert, en dat men broefbommen, gericht aan leden joodse gemeenschap, heeft kun- onderscheppen. Er werd gezegd, de brieven via de post waren tonden maar niet werd vermeld, r zij waren gepost of wie do tresseerden waren. door Jaap den Boef Voordat president Nixon vorig jaar aankondigde een bezoek aan China te zullen brengen, leek de gedachte aan toenadering tussen Japan en China nog zo absurd, dat eenvoudig niet werd gepro beerd, pogingen in die richting aan te wenden. China leek zich nog altijd van de buitenwereld te willen afschermen. En Japan moest rekening houden met zijn Amerikaanse bondgenoot die het zo het onder premier Eisakoe Sato al wilde niet voor het hoofd kon stoten. De belangstelling van Japan ging ook om die reden voornamelijk uit naar de Sowjet-Unie, die met Japanse hulp in versneld tempo Siberië tot ontwikkeling wilde brengen. .De gedachte aari toenadering was niet alleen absurd vanwege de com plicaties, welke hervatting van de Chinees-Japanse betrekkingen zou hebben voor Japans bondgenoot schap met de Verenigde Staten. Ee- erder was het feit, dat de Chinezen tientallen jaren achtereen door de Japanners werden vernederd, voor dat zij zelf moesten capituleren voor de Amerikaanse overmacht in het gebied van de Stille Oceaan, de grootste hinderpaal. Alleen de Ja panse communisten kregen toestem ming om naar Peking te komen en uit hun bevindingen bleek nog niet zo lang geleden, dat de Chinese leiders er weinig voor voelden, te onderhandelen met het bewind van premier Eisako Sato. Voor de Chine zen was Sato klaarblijkelijk nog te veel de vertegenwoordiger van het oude Japan, waarmee China zulke slechte ervaringen heeft gehad. Ommekeer Het bezoek van Nixon aan China heeft een drastische ommekeer te weeggebracht in de betrekkingen tussen Peking en Tokio. Peking gaf met de bereidheid om met Nixon te onderhandelen reeds te kennen, dat het een.eind wilde maken aan het zelfgekozen isolement en dat het wilde streven naar samenwerking met alle Aziatische landen. Voor Japan kwam de aankondiging van Nixons bezoek aan Peking als een onprettige verrassing, omdat de ge hele voorbereiding zich in het groot ste geheim had voltrokken. Henry Kissinger had als de speciale advi seur van Nixon, een bezoek aan India en Pakistan gebruikt om naar Peking te vliegen, waar hij de basis legde voor het bezoek, dat pas in februari van dit jaar een feit is geworden. Na door dc Amerikaanse regering voor een voldongen feit te zijn ge plaatst, liet de regering van Sato weten, dat ook zij de tijd rijp achtte voor hervatting van de betrekkingen met China. Aanvankelijk trachtte de premier toenadering tot Peking te zoeken, zonder zich te verbinden tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met het nationalisti sche Chinese bewind van maarschalk Tsjang Kai-sjek op het eiland Tai wan (Formosa), dat China in de Verenigde Naties vertegenwoordig de. Zowel de Verenigde Staten als Japan waren aanvankelijk nog voor standers van een oplossing, waarbij vertegenwoordigers van Peking de zetel van China in de Verenigde Naties zouden bezetten en Taiwan als gewoon lid van de volkerenorga nisatie zou worden geaccepteerd. Chinese provincie De stemming in de Algemene verga dering van de Verenigde Naties viel anders uit dan beide landen zich hadden voorgesteld. Een behoorlijke meerderheid hield rekening met het bezwaar van Peking tegen een even tueel VN-lidmaatschap voor Taiwan, dat als een Chinese provincie wordt beschouwd. Zelfs maarschalk Tsjang Kai-sjek beschouwt het eiland waar op hij zich in 1949 met het restant van het nationalistische leger heeft teruggetrokken, als een Chinese pro vincie. Lange tijd heeft hij ge meend, van daaruit 'de rest van China' op de communisten te kun nen heroveren. De Verenigde Naties besloten de Chinese zetel in de vol kerenorganisatie aan de regering in Peking toe te wijzen en weigerden rekening te houden met de opvat ting van talrijke landen, dat Taiwan als gewoon lid van de VN moest worden toegelaten. Voor Japan was deze beslissing van betekenis. Voordat zij was gevallen had het zich al gerealiseerd, dat als er toch een keus gedaan moes worden het er goed aan zou doen, zich te schikken naar de wen sen van Peking. En zo steunde de regering in Tokio de resolutie, waar in de Chinese zetel werd afgenomen van het bewind van Tsjang Kai-sjek om te worden toegewezen aan de regering in Peking. De regeringswis seling in Japan, die zich pas enkele maanden geleden heeft voltrokken, heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen dat deze week het herstel van de betrekkingen tussen beide landen een feit kon worden. Tanaka Premier Eisakoe Sato, die al gerui me tijd moeite had om zich in zijn eigen liberaal-democratische partij Eisakoe Sato Kakoeei Tanaka te handhaven, liet weten dat hij zijn functie ter beschikking wilde stel len. Hij was van plan het partijvoor zitterschap (en als gevolg daarvan het premierschap) toe te spelen aan een ander lid van de 'oude garde', waarvan Sato zelf deel uitmaakte. Uit de strijd om de opvolging kwam echter Kakoeei Tanaka tevoorschijn, een politicus die weinig met het oude Japan te maken heeft, dat zich in Azië zo'n slechte naam had be zorgd. Was de verkiezing van Tana ka voor Sato en de conservatieve groep in de liberaal-democratische partij een teleurstelling, in Peking werd zij toegejuicht. Reeds voordat hij was gekozen had men daar laten doorschemeren, dat Tanaka zou wor den uitgenodigd, een bezoek aan China te brengen. Dat Peking zo snel bereid zou zijn, tot hervatting van de diplomatieke betrekkingen over te gaan, kon toen nog niet worden vermoed. Onder diplomaten in Peking leeft volgens Reuter het gevoel dat al heeft Japan de meest militaire con frontaties in de afgelopen honderd jaar van Chinees-Japanse betrekkin gen gewonnen China deze week de vrede heeft gewonnen. Paking heeft met de wederzijdse verklaring, zich niet te mengen in eikaars aan gelegenheden, een duidelijk mandaat gekregen om voort te gaan met zijn pogingen, Taiwan in de Chinese volksrepubliek te integreren, zo meent men. Het hoeft daarbij geen rekening te houden met de enorme invloed die Japan had op het eiland, dat het van 1895 af tot het einde van de tweede wereldoorlog bezet hield. Uit de houding van de Japan se leiders kan overigens duidelijk worden opgemaakt, dat zij zich niet willen vrijmaken van de verantwoor delijkheid voor het niet te schatten leed, dat hun land heeft toegebracht aan China, het land dat eens de culturele mentor van Japan was. Gevoelig moment De plechtigheid in de 'Grote Zaal van het volk', die via de televisie in Japan te zien was en in China zelf nog zal worden getoond, was een zeer gevoelig moment voor beide landen. Het was een belevenis die in het Westen nauwelijks op zijn enor me betekenis kan worden beoor deeld, zelfs niet door andere landen in het Verre Oosten, aldus Reuter. De twee landen hadden van de ze vende eeuw af een nauwe band met elkaar, toen Japan vele culturele, literaire, administratieve, rechterlij ke en religieize tradities overnam van China's grootste Tang-dynastie. In het midden van de vorige eeuw ondervonden beide landen voor de eerste keer de volle kracht van het westerse imperialisme. Japan was in staat de westerse leefwijze over te nemen en zich tot een krachtige mogendheid te ontwikkelen. Maar China, een steriele mandarijnensa menleving, stortte ineen onder de westerse invallers, die gezelschap kregen van Japan bij hun bezetting en plundering, mede in de vorm van exterritoriale rechten en concessies. Niettemin bleef China zichzelf, zoals dat door de eeuwen heen het geval is geweest. NEW YORK (Reuter, AFP, UPI) De drie Amerikaanse militaire vliegers, die twaalf dagen geleden uit Noordvietnamese krijgsgevan genschap zijn onslagen, zijn donderdagavond na aankomst in New York temidden van beschuldigingendat de Amerikaanse rege ring haar belofte geschonden heeft voor korte tijd met hun fami lies herenigd. Luitenant Norris Charles, een van de drie Amerikaanse piloten clie anderhalve week geleden door Hanoi zijn vrijgelaten, werd na aankomst op het vliegveld van New York enthousiast begroet door familieleden en kennissen. MOSKOU (AP) Een jonge Russische tegenligger van het Sowjet-reglme is ingesloten in een Moskou's gesticht voor geesteszieken, ofschoon medisch was vastgesteld dat hij normaal is. Alexej Toemerman werd op 20 september in zijn woning te Moskou gearresteerd. Vrijdag kon hij een briefje het gesticht uitsmokkelen en daar stond in dat de directie van de inrichting hem gevangen hield op last van de geheime politie, de K.G.B. Toemerman was een medewerker van Pjotr Jakir en Viktor Krasin, twee strij ders voor de burgerrechten, die thans ook worden vastgehouden op beschuldi ging van tegen de Sowjet-Unie gerichte aktiviteiten. De drie mannen zijn ver moedelijk gearresteerd als onderdeel van een campagne van de K.GJL een einde te maken aan de verschijning van het ondergrondse blad 'Kroniek van aktuele gebeurtenissen', waarin onder meer alle gevallen van schending van de burgerrechten in de Sowjet-Unie worden vermeld. De vier leden van het Amerikaanse vredescomité, die de drie piloten op hun thuisreis hebben vergezeld, he kelden in een persconferentie op Ken nedy Airport het Pentagon, omdat dit de drie mannen een verlof van min stens drie dagen zou hebben toege zegd na hun terugkeer in de Verenig de Staten. In plaats daarvan werden ze opgevangen door militaire autori teiten en naar drie afzonderlijke mili taire hospitalen overgebracht. Het Pentagon wenste op de beschuldi ging van het vredescomité geen com mentaar te leveren, en volstond met de verklaring, dat het opgelucht was, 'dat de drie mannen veilig in uniform thuis zijn'. Volgens het vredescomité had alleen majoor Edward Elias gevraagd om opname in een hospitaal voor controle, maar waren de luite nants Gartley en Charles van mening, dat hun gezondheid niets te wensen overliet en geen observatie nodig was. Mevrouw Cora Weiss, een van de leden van het comité, zei dat de ene detentie van de drie piloten vervan gen was door de andere. William Coffin, de studentenpastor van Yale, die ook deel uitmaakte van het comi té. verklaarde, dat de drie piloten onder druk met militaire officieren meegegaan waren, 'waardoor de vrijla ting van andere krijgsgevangenen in gevaar kan zijn gebracht', ONWAARDIG In een redactioneel commentaar op de vrijlating heeft de New York Times gisteren geschreven, dat de Ame rikaanse reactie op de zaak 'de tradi ties van ons land onwaardig* is. On der de kop 'ondankbaar welkom' noemt het blad het 'duidelijk', dat de krijgsgevangenen 'propaganda-instru- menten van Hanoi en Washington' zijn geworden. Het blad hekelt Hanoi, omdat het het Amerikaanse vredesco mité de verdienste voor de vrijlating van de drie heeft gegeven en daardoor de indruk vestigt uit politie ke berekening te zijn opgetreden, en de Amerikaanse minister van defensie Laird, omdat hij toespelingen op krijgsraadberechting heeft gemaakt, 'terwijl men de drie officieren veeleer met dankbaarheid in plaats van ach terdocht had moeten begroeten'. THIEU President Thieu heeft gisteren verklaard een staakt-het-vuren te wil len accepteren op voorwaarde, dat hierover wordt onderhandeld, dat er internationaal toezicht op is, dat er garanties op de naleving erva nwor- den gegeven en dat het bestand voor geheel Indo-China geldt. De commu nisten mogen er geen gebruik van maken om zich te herbevoorraden, zei hij. Thieu wees wederom elke vorm van een 'regering van nationale eenheid', zoals voorgesteld door de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam, van de hand. Volgens dit plan zou een dergelijke regering moe ten bestaan uit vertegenwoordigers van de Viet Cong, het huidige bewind in Saigon, evenwel zonder president Thieu, alsmede politieke onafhankelij- ken. (ADVERTENTIE) goed voor een lange, feestelijke dagop 'Afval-schandaal' in België BRUSSEL (ANP) De bevolking van het Belgische plaatsje Han neche heeft ongeveer een jaar lang op een tijdbom geleefd, de Bel gische staat draait op voor de kosten die in de miljoenen franken gaan lopen en de Belgische regering zit nog maanden met een volks gezondheidsprobleem. Dat zijn de conclusies, die getrokken kunnen worden uit mededelingen, die twee Belgische ministers gisteren tij dens een persconferentie in Brussel hebben gedaan. De tijdbom bestaat uit meer dan 10.000 vaten (totaal gewicht 2.000 a 3.000 ton) chemisch afval, waaronder uiterst gevaarlijke alkali-cyaniden, die in een vervallen fabrieksgebouw en zelfs in de open lucht in Hanneche waren opgeslagen. De miljoenen fran ken zal België moeten uitgeven om dit afval op afdoende wijze te vernie tigen. Het probleem, waarmee de re gering zit, is hoe deze gevaarlijke stoffen, die een voortdurend gevaar blijven vormen, vernietigd moeten worden. Ongeveer een jaar lang ligt het ge vaarlijke chemische afval al in Hanne che. Het is voornamelijk afkomstig van Duitse bedrijven. Momenteel wordt het door specialisten onder zocht en, omringd door de grootst mogelijke veiligheidsmaatregelen, overgebracht naar een legerplaats in de buurt van Tongeren. Dat karwei alleen al zal 60 dagen in beslag ne men, aldus minister Major (arbeid) en er worden vijftig auto's van de Belgische bescherming bevolking voor gebruikt. In die legerplaats ligt het voorlopig veilig, maar het kan er natuurlijk niet eeuwig blijven liggen. Minister Major heeft een contract gesloten met het studiecentrum voor kernenergie in Mol voor de bestudering van het vraagstuk, hoe het afval vernietigd moet worden. Mol heeft laten weten dat de oplossing van dat probleem maanden zal vergen. Dit uiterst ernstige afvalprobleem (minister van Elslande, binnenlandse zaken, sprak zelfs van een 'gevaar voor een catastrofe') is België op de nek geschoven door twee mannen, de Belg Adrianus van den Bogert uit Bilzen en de Nederlander Herman Troost uit Bussum. Dit tweetal richt te op 8 juni 1971 in Hanneche de NV Habeka op. Doel van deze onderne ming was verzameling en vervoer van chemisch afval, dat later vernietigd moest worden. (ADVERTENTIE) GENEVE (Reuter, UPI) De Westduitse president Gustav Heine mann heeft gisteren steun betuigd aan het programma ter bestrij ding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. 'Ik hoop, dat de oproep in verband met het fonds (voor dit programma) succes zal hebben', aldus Heinemann bij een bezoek aan het hoofdkantoor van de Wereldraad in Genève. Hij doelde daarmee op het in augus tus genomen besluit van de Wereld raad de fondsen voor het anti-racis- me-programma te verdubbelen tot een miljoen dollar. Het geld komt ten dele ten goede aan humanitaire pro jecten van Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen, die de blanke minderheids regimes in zuidelijk Afrika bestrijden. De raad van de Evangelische Kerk in de Bondsrepubliek heeft tot dusver geweigerd een bijdrage voor dit con troversiële programma te storten. Vertegenwoordigers van de Wereld raad toonden zich verrast over de openlijke steun van Heinemann, die een leidende functie heeft bekleed in de Westduitse Evangelische Kerk, aan het anti-racisme-programma. Ze had den niet verwacht, dat hij partij zou kiezen in een zaak, die in zijn eigen land en in zijn eigen kerk zo omstre den is. BOYCOT Zuid-Afrika zal voortaan de zittingen van de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties boycotten uit pro test tegen de toelating van vertegen woordigers van Afrikaanse bevrij dingsbewegingen als 'waarnemers'. Premier Vorster heeft dit besluit gis teren na het kabinetsberaad bekend gemaakt. Zuid-Afrika zal alleen nog deelnemen aan de zittingen, waarop geen 'ter- reur-groepen' worden toegelaten. De dekolonisatiecommissie besloot eerder deze week met 78 stemmen voor en 13 tegen de status van waarnemer toe te kennen aan de Afrikaanse bevrijdings bewegingen. Ze zullen het woord mo gen voeren wanneer Rhodesië, de Por tugese kolonies en Namilbië (Zuddwes- Afrika) ter sprake komen. Verwacht wordt, dat de Namibische bevrijdings beweging Swapo een van de toegela ten organisaties zal zijn. Namibië wordt bestuurd door Zuid-Afrika, maar de Verenigde Naties hebben het beheer van Pretoria over dit voorma lige mandaatgebied van de volken bond onwettig verklaard. (ADVERTENTIE) Wandel er tussenop

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9