dichtbij 'Vanden winter ende vanden somer' komt zondag voor de radio en vreugde zorgvuldig ;r derlanders Bij 25-jarig jubileum: beraad op de toekomst NCRV zendt weer middelnederlands spel uit Werk aan de ROVer-winkel w.c.-papier magertjes kunstniervlucht onvergetelijk UW/KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 weede Kamer mag deze week de nstenbelasting hebben vereenvou- ven (overeenkomstig een voorstel van fbt° secretaris Scholten, dat op zich- algemene waardering oogstte), ze De tegelijkertijd zowel de vorming n" en brede coalitie als de onderhan- igen over een sociaal contract aan- j. ei jk bemoeilijkt. j_1021 het laatste betreft: de wens van de tweging, geen verlichting voor de tatio engroepen aan te brengen, vond i-N" - meerderheid van de Kamer geen s- m or. Men kan dat wegens de ver- rtsho lelijke gevolgen betreuren, zonder inds) i8ens *n te stemmen met de hou- to nu van de fractieleider van de PvdA, zW6(ï en ogenblik de indruk wekte, als ■uw« de Kamer een verlengstuk van de tweging (moeten) zijn. door en door de reactie van mi- L,cj r-Langman nam het Kamerdebat u en dan de gedaante aan van een ■onderhandeling over het sociaal gist act. De confessionele partijen, en »ame dr. Vermaat (ARP), kwamen 514^ nj lelijk klem te zitten tussen mi ijds de door de VVD benadrukte ftk in het regeerakkoord, waarin 19 a ^lichting voor de middengroepen en k vastgelegd, en anderzijds degenen ■°L k» verl chting per se ongedaan Aan! n ma^en- ^"at ^on ARP in oog. positie anders doen dan een com- 2a lis naar beide kanten voorstellen opperen, de beslissing over de ^}a| [dementen uit te stellen? Datzelf- pnsd impromiskaraktcr droeg het voor- igen van dr. Vermaat om desnoods de ff Et nstenbelasting later (per 1 juli) nwi, te verhogen, ten einde toch te iot' in aan een verhoging van het las l, kope tarief van de BTW. R eerste voorstel van de confessione si irtijen werd, met een beroep op bezwaren, vrij bot verwor- door minister Langman en staats- i9 taris Scholten, die daarmee min- de indruk wekten, dat ze de weg helemaal zagen, omdat de wil Het rak. Het tweede voorstel, dat toch en'Se r™01*6 zou hebben gescha- ation voor het gesprek over een sociaal act, bleek ook de PvdA niet te n. Omdat ze niet meer in een i al contract kon geloven? ■on racht het nieuwe belastingsysteem aar compromissen strevende ARP vreugde, vooral omdat in de van het debat de coalitie die ook mrn lct ^et 00& °P re8eerbaarheid is d het land, wenst, verder in de mist "rVcn. kerkelijke deputaatschappen, ra- en commissies die zich met de p ouding tot het Joodse volk bezig en, hebben zich gestoten aan een •«ei ïentaar van de televisierubriek aan ïerk van het IKOR, uitgesproken aanleiding van het bloedbad in oemen dit commentaar 'zacht ge- onwelwillend' ten aanzien van de ie van de staat Israël. Naar hun ei ng was dit geen incidenteel ver- .TKl en wordt het IKOR dan ook Joodse wereld gezien als een Israël-omroep'. :n brief aan verscheidene synodes Jen deze Israël-organen gevraagd, 5 va! r overeenstemming te brengen tus- de stem van de kerken in de :p en het officiële beleid', swis riefschrijvers zouden er goed aan •aatj en ged330» hun verwijt meer in iyshi lenstemming te brengen met de 2 'lelijke tek t van het uitgesproken eysl1 nentaar. Volgens hen zei de eom- ator van Kenmerk, dat er 'een verantwoordelijkheid' rust op nen, die aan het ontstaan van de Israël hun fiat hebben gegeven, dat werkelijk gezegd was, zou er zijn geweest tot de klacht; im- dan zou gesuggereerd zijn. dat aat Israël nooit had moeteD wor- erkend. erkelijkheid werd echter gesproken een zware verplichting', opgelegd ra allen die hun fiat hadden gegeven vi bet ontstaan van de staat Israël n,*j 'erplichting die nu al 24 jaar niet 11 ingelost, zo werd eraan toege- 18. d. Die verplichting gold dan met 1® l tegenover de Palestijnen, wier lot onder de T van terreur in het ef mocht worden opgeborgen, al- o ii 'e Ke merk-redactie. wel iets anders. De klagers viidijen onzorgvuldig geciteerd. Daar- zullen de synodes, tot welke ze hebben gericht, zich kunnen over- wanneer ze de uitgesproken erbij nemen. 5 n its ei n. to-ui ep-1 levolmachtigde ministers van Suri- en de Nederlandse Antillen heb- gelijk, als ze blijk geven van B- ^trusting over het besluit van de :rdamse gemeenteraad inzake de esting van nict-autochtonen 19- er ook te zeggen zou zijn over de is a rdamse regeling (die door hante- 15 Si van het huisvestingsbeleid het aan J vreemdelingen' in een wijk niet stkr n de vijf procent wil laten stijgend •tiialet 's 'n e"c 8eva' onjuist, zulke Am "jksoortige groeperingen als gast- 45 ders en Surinamers en Antillia- onder één noemer te brengen, 'oui ers: Surinamers en Antillianen zijn inlanders net als de meeste rdammers. Hoe rijmt zich dan verordening als deze met de bepa- in onze grondwet over de gelijk- van alle Nederlanders voor de De Europese Beweging in Nederland viert vandaag liaar 25-jarig bestaan met een groots opgezet jubileumcongres in 'Utrecht Met prins Claus en de minister-president als sprekers, de koningin als ere-gaste, het Utrechts Symfonie Orkest als verstrooier en een door de regering aangeboden recqïtie als uitsmijter, lijkt liet een gebeurtenis te worden, waaruit een kleine club als de Europese Beweging ongeveer 5500 le den) wel enige voldoening kan putten. Maar voor een echte feeststemming kan de beweging toch niet veel reden hebben. Het eerste Europese congres in Den Haag (1947). Belangrijke gasten waren Winston Churchill (tweede van rechts) en prinses Juliana (vier de van links). EUROPESE BEWEGING IS ER NOG LANG NIET door Rimmer Mulder AMSTERDAM De Europese Beweging in Nederland, die vandaag haar 25-jarig bestaan viert, heeft er zelf al op gewezen dat haar zil veren jubileum in elk geval betekent dat haar hoofddoel, de eenwor ding van Europa, nog niet is verwezenlijkt. Ze wilde het jubileum daarom vooral aangrijpen om zich 'op de toekomst te beraden'. Wel, voor de mensen, die naar een verenigd Europa streven, is het toe komstbeeld er juist deze week niet vrolijker op geworden. Tot voor kort kon men zich er nog over verheugen dat de Europese Ge meenschappen weldra met maar liefst vier landen zouden worden uitge breid. Dat bewijs, dat men toch al flink opschoot op de weg naar Euro pese eenheid is maandag door Noor wegen omver geworpen. Men zal nu met hartstochtelijke oproepen wel willen proberen de toetreding van Denemarken nog te redden, maar waarschijnlijk is, dat de Denen het Noorse voorbeeld zullen volgen, zodat voorlopig ndet meer dan acht landen deelnemen aan de EEG. Ook voor de Nederlandse Europese Beweging een flinke tegenvaller. En dat kort nadat eigenlijk is komen vast te staan, dat de Europese topcon ferentie van oktober in Parijs ook niet veel zal opleveren. Over het be langrijkste agendapunt, de Europese monetaire unie, is al lang een princi pe-besluit gevallen. Nederland had graag gezien, dat er nu eindelijk eens wat gedaan zou worden aan de demo cratisering van de EEG, maar de kans daarop is uiterst klein. Ook na de toetreding van Engeland zal het zogenaamde Europese parle ment nog wel jarenlang een tandeloze tijger blijven, die met zijn gebrul nauwelijks de aandacht kan trekken en in elk geval geen indruk kan maken op de ministerraad, die de dienst blijft uitmaken in de Europese gemeenschap. Dit vooruitzicht moet de volbloed Europeanen in Nederland met meer afgrijzen vervullen dan het wegblijven van Noorwegen en Dene marken. De EEG is het meest opzienbarende wat het streven naar Europese een heid totnutoe heeft opgeleverd. Haar voor de federalisten en de democra ten, die in de Europese Beweging zijn verenigd, kan ze niet veel meer zijn dan een afschrikwekkend voorbeeld van hoe het niet moet. In feite is de EEG niets bovennationaals, maar een organisatie, waaraan de landen deel nemen om hun eigen positie te ver sterken. De beraadslagingen in de Eu ropese ministerraad hebben maar heel weinig Europees: ze komen neer op touwtrekkerij tussen ministers, die nationale belangen op het oog heb ben. Als de manier, waarop in de EEG de beslissingen tot stand komen, niet snel verandert, is de EEG eerder een versterking van het nationalisme dan een aanzet voor de eenwording van Europa. In elk geval speelt het gigantische, ondoorzichtige, bureau cratische apparaat, dat de Europeanen Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het is traditie, dat de NCRV de hoorspelen aan het begin van het nieuwe sei zoen met een Middelnederlands stuk begint. Ditmaal is de keus gevallen op 'Vanden winter ende vanden somer1, dat zondagavond om tien over half elf wordt uit gezonden. Het is een abel spel, evenals Esmoreit, de Gloriant en Lanseloet, dat de NCRV reeds eerder uitzond. Er is wel enige moed voor nodig een allegorisch spel als vanden winter endje vanden Somier' ge woon als hoorspel uit te zenden. 'Het is dan ook nog nooit gebeurd bij mijn weten', vertelt regisseur Johan Wolder. 'Misschien dat men het stuk te statisch vindt. Het is het kortste en minst bekende abele spel, maar een litterair juweeltje.' De inhoud komt op het volgende neer. De zomer beweert, dat in zijn jaargetijde de liefde het best gedijt. Dit doet de winter in woede ontste ken De ruzie tussen beiden loopt zo hoog, dat zij elkaar uitdagen tot een duel. 'Moyaert', de pronker, die een trawant is van de zomer beseft dat zoiets niet door mag gaan. Deze waarschuwt vrouwe Venus, de godin van de liefde, en deze beslecht de strijd met de wijze woorden, dat in ieder jaargetijde de liefde bloeien kan. Rubben Het was in de Middeleeuwen ge woonte dat een dergelijk spel werd gevolgd door een kort boertig spel van geheel andere aard, de sotter nie. De klucht Rubben werd ge speeld na 'Vanden Winter ende van den somer'. Hierin komt de liefde op realistischer manier aan bod. Om de juiste sfeer te treffen voor Rubben is het hoorspelteam naar Hulst in Zeeuws Vlaanderen getrok ken, omdat men daar een taal spreekt, die nog het meest het Mid delnederlands nabijkomt. Johan Wolder in gesprek met leden van de Camera Rhetorica, die aan het hoorspel hebben meegedaan. Eigenlijk was Johan Wolder het liefst naar het Belgische Bruggen gegaan, 'maar je moet concessies doen.' In het nieuwe park werden opnamen gemaakt en het publiek kwam een kijkje nemen. Omstanders en spelers zorgden daar 'voor ik mag wel zeggen breugheliaanse sfeer, zegt Wodider met enige trots. Deze sfeer is er ook in de geluidsin- drukken van een markt, die in plaats van muziek tussen beide spe len de overgang moet maken. In de Middeleeuwen werden de spelen vaak op de markten opgevoerd. Uitspraak Wolder: 'De uitspraak is zoveel mo gelijk authentiek gehouden. Met be houd van verstaanbaarheid hebben we het Middelnederlands gebruikt als ze het dagelijks spraken. Na zes weken repeteren was er zelfs het gevaar, dat de spelers het te soepel spraken.' Dat laatste heeft het hoor spel aan verstaanbaarheid wel doen inboeten. Verwacht Johan Wolder zelf, dat de luisteraars, zo'n uitspraak ook kun nen verstaan.? 'Er mag wel wat inspanning van hen verwacht wor den. Voordeel van radio beluisteren is ook, dat men geconcentreerder is op de tekst', meent hij. Hoe groot is de belangstelling voor een hoorspel in het Middelneder lands? Wordt een normaal hoorspel gemiddeld door honderdduizend mensen ontvangen, een middel-ne- derlands spel als Beatrijs werd door zestigduizend mensen beluisterd (in de herhaling). De Stichting R.O. Ver-reizigers open baar vervoer werkt nu al een dik jaar in het belang van trein- en bus passagiers, maar dat wil allerminst zeggen dat het nu welletjes is. De klachten van die reizigers, waardoor een aantal mensen zich vorig jaar gedrongen voelden de stichting op te richten, zijn er nog altijdhet gebrek aan (geschikte) wachthuisjes en de vaak slechte aansluitingen (of hele maal geen aansluiting) van treinen op bussen en omgekeerd zijn er de belangrijkste van. ROVer-voorzitter Van der Poel: 'Over de trein zijn de meeste mensen wel te spreken; daar komen maar weinig klachten over. Het tekort aan wacht huisjes geldt dan ook hoofdzakelijk de busmaatschappijen, en dan weer vooral de routes buiten de steden. Er zijn veel te weinig wachthuisjes, met of zonder banken, al wordt daar de laatste tijd gelukkig steeds meer aan dacht aan besteed. We hameren nu vooral op de kwaliteit van die huis jes. De architecten die ze bouwen zijn mensen, die zelf altijd in dure auto's rijden en er geen idee van hebben hoe iemand zich voelt die een kwar tier of langer op een bus moet wach ten. Moet je je voorstellen, dat het regent, hard waait of sneeuwt en je staat opeengedrongen met z'n zovelen in zo'n klein hokje te verkleumen. We zijn heus niet onredelijk. Op lange bustrajecten, waar drie d vier mensen instappen, is een mooi wachthuisje niet lonend. Maar dat gaat niet op voor haltes, waar veel mensen staan. De passagiers bijvoorbeeld, die vanuit Rotterdam met een bus vérder moeten hebben het buitengewoon slecht. Geen wachthuisje, niets. Ze kunnen alleen in Brussel hebben opgebouwd de krachten tegen de Europese eenwor ding wel in de kaart. De minachting, waarmee zoveel jongeren zich uitlaten over de EEG moet een veeg teken zijn voor de federalisten. 'Verjonging' De Nederlandse EB lijkt dat teken te verstaan. Vorig jaar al heeft men geprobeerd het gezicht van de bewe ging te verjongen. Men kwam met een ontwerpprogram, dat rich duide lijk richtte tot de op veranderingen beluste stromingen in de samenleving. De federale opbouw van Europa was nodig om een nieuwe demq#ratische en rechtvaardige samenleving te verwor ven, zo heette het in het lijvige ontwerp, dat op het algemeen congres om zeep werd geholpen. Het bestuur heeft nu voor het jubileumcongres een uiterst beknopt manifest geformu leerd, wat wel ongeveer dezelfde strekking heeft, maar nogal vrijblij vend (en dus wel aanvaardbaar) is omdat het verder niet is uitgewerkt. De aanvaarding van dit gelegenheids- maniifest kan toch wel belangrijk zijn voor de EB. Er staat in elk geval in. dat de Europese eenwording noodza kelijk is om iets anders te bereiken. Het verenigd Europa is dus niet meer het doel, maar een middel om een ander soort samenleving te krijgen. En dat is iets, waarvoor je wèl heel wat jongeren kunt interesseren. Als de EB er in slaagt duidelijk te ma ken, dat het haar ook niet zozeer om 'Europa', maar vooral om de hele gewone mensen gaat, in Europa maar ook elders, dan kan ze weer een echte 'beweging' worden. Dat is ze vroeger ook wel geweest Zo'n 25 jaar geleden was het federa lisme, dat Alfred Mozer, Hans Nord en Henri Brugmans (de oprichters van de EB) predikten, iets nieuws. Het week af van het algemeen gang bare. Nu is de EB een gevestigde instelling. Prins Bernhard is ere-voor- ritter, alle belangrijke politieke partij en zijn vertegenwoordigd in het hoofdbestuur, evenals de vakcentrales, de werkgeversverbonden en de land bouworganisaties. Zo'n breed front kan wel eens uit elkaar spatten als de EB een werkelijk progressief program zou aannemen. Democratisering Ze zullen het nog wel eens kunnen worden over de broodnodige democra tisering van de EEG. Dat is voorlopig ook wel een actiedoel, waarmee je de straat op kunt. Je zult ook wel nie mand voor het hoofd stoten met de verklaring, dat Europa voor het be vorderen van het fvelzijn en een ge zond leefklimaat instellingen nodig heeft die 'niet gehinderd worden door het bestaan van nationale grenzen.' Maar wat gebeurt er als je nader gaat aangeven wat je nog meer moet doen voor welzijn en leefklimaat? Van een beweging, die zegt alleen maar de Europese eenwording als middel te hanteren, mag je toch verwachten, dat ze dan wel aangeeft wat haar eigenlij ke doel is. Doet ze dat niet dan wil dat nog niet zeggen, dat de Europese Beweging al haar bestaansrecht heeft verloren. Ze kan dan nog best wat stimulerend werk doen. Zo kan ze de vakbeweging bijvoorbeeld wat achter de broek rit ten bij de vorming van een Europese werknemersorganisatie. (De werkge vers hebben elkaar al lang gevonden) Ze kan proberen op regionaal niveau de grensoverschrijdende contacten op gang te brengen en zo is er nog wel iets te bedenken. Maar een club. waarin socialisten, liberalen, midden standers, ondernemers en vakbonds mensen broederlijk naast elkaar zit ten, kan moeilijk een echte beweging worden die er echt tegen aan gaat. Over de verspreiding van de Europese gedachte hoeft men zich niet zo druk te maken. Daartoe zijn de meeste Nederlanders wel bekeerd. Dat wil nog niet zeggen dat ze zich er ook druk over maken en daar zal de EB nu haar werkterrein moeten zoeken. Maar daar beperkt ze zich direct al in haar bewegingsvrijheid als ze, door haar eigen samenstelling, nauwelijks meer kan verkondigen dan stellingen, waarover eigenlijk iedereen het al eens is. Abraham Voor de tiende keer wordt (7 oktober) in Oosterhout de Abrahamdag gehouden voor alle man nen die dit jaar Abraham voor het eerst gezien hebben en dus 50 jaar moeten zijn. Alle oude (re) Abraham- men, die in dit verband wel Methusa- lemmen genoemd worden mogen wor den, mogen ook komen. Bijenkorf Vandaag opent CRM-staatssecreta- ris Vonhoff in Almelo het nieuwe dagverblijf voor geestelijk gehandicap te kinderen, de Temenkorf'. Zoals be kend zijn iemen honingbijen, zodat mag worden aangenomen dat daar in Almelo de levendigheid de korf uit zal gonzen. Startschot In Emme- loord wordt donderdag begonnen met het bouwproject Revelsant 2, waarvan de betekenis van de naam de meesten wel verborgen zal blijven, tenzij prins Claus die onthult. Hij komt speciaal over om het startsein voor de bouw te geven en daar moet toch iets bij gezegd worden. Havendag Een dag later wordt in Rotterdam de in ternationale havendag gevierd en daa rom voeren 32 schepen (loodsboten tonnenleggers, patrouilleschepen, sleepboten, peil- en meetvaartuigen, politieboten, drijvende bokken en nog andersoortige watervoertuigen) voor de Park- en Westerkade eendrachtig een vlootschouw op. Wildbraad Bijna had de chef-kok van Ouwehands dierenpark een bijzonder stuk Wild braad tot z'n beschikking gekregen: een klein jongetje dat onder vaders goedkeurende blik juist over de hek ken van het ijsberenverblijf klom op het moment dat de kok langs fietste. Gelukkig kon hij het kind nog net op tijd gezond en wel uit de gevaarlijke berenklauwen redden. een café in, maar ik heb ook niet altijd zin om binnen een kwartier een kop koffie naar binnen te slaan en je mag er niet in als je niets gebruikt. En dan de aansluiting van treinen en bussen. In de nieuwe dienstregelingen is hier en daar wel iets verbeterd, maar volgens ons wordt daar nog altijd veel te weinig aandacht aan besteed. De directeur van NS zegt: je kunt niet alle bussen op de treinen aan laten sluiten, maar het gebeurt vaak genoeg dat de hus drie minuten voordat de trein aankomt, wegrijdt. Zo duren de reistijden onnodig lang. Er is gewoon te weinig aandacht voor het openbaar vervoer. Ze stoppen een hoop geld in de autowegen, maar het openbaar vervoer houdt daar geen gelijke tred mee. Het nieuwe Brabant- thuis in Den Bosch is niet eens per bus bereikbaar. Ik kan mijn auto ook niet meer wegdenken, maar dat mag allemaal niet ten koste gaan van het openbaar vervoer'. Om meer kracht achter de wensen en verlangens te zetten, gaat de stichting in de loop van de volgende maand een enquête onder passagiers van bus sen en treinen houden. In vijf grote steden zullen zo'n vijfduizend enquêteformulieren worden uitgedeeld en dan maar afwachten wat er van terugkomt. Reageren er veel mensen met klachten en het herfstweer kan dat best extra in de hand werken dan wordt de zaak over een poosje groter aangepakt. Dat zijn die reizi gers en het belang van een goed vervoersnest best waard, vindt de stichting, die de resultaten van de enquête in elk geval voor zal leggen aan de in de buurt van die vijf steden opererende vervoersmaatschap pijen. Wie zich nog altijd met gekleurd toiletpapier reinigt, hoeft zich niet zó te schamen als we steeds gedacht hebben. In opdracht van een paar papierfabrikanten heeft een team van TNO-deskundigen zich over drie kleurstoffen in (ongebruikt w.c.-pa- pier gebogen, althans een onderzoek ingesteld naar de waterverontreini gende werking daarvan. Hun conclu sie: het valt ontzettend mee met de watervervuiling door die kleurtjes, al was het alleen maar doordat de verf stoffen in het water nog verdund worden ook. Ze spreken van een rede lijke veiligheidsmarge, als het tenmin ste om de verfjes met de namen rhodamine b, dürasol red en viktoria blauw gaat, die wij alleen maar in verband kunnen brengen met rose en zachtblauw w.c.-papier. Dat blauw is, vindt het team, hoewel nog altijd geen ramp. het giftigste onder de vrolijke w.c.-kleurtjes, dus als er nou toch zo nodig een kleur gebruikt moet worden, dan liever een nog veiliger blauw. Nóg liever, zouden we zeggen, gewoon wit of grauw papier, maar degenen die niet buiten een opwekkend tintje op het toilet kun nen, zouden zich misschien een speci ale rol van de zondag kunnen aan schaffen. Mevrouw L. Verschut en de heer R. Schouten zijn teleurgesteld in de dik ke heren. De heer Schouten heeft, in navolging van mevrouw Verschut, een vermageringsclub voor dikke Amster dammers opgericht, waar wekelijks door gerichte gymnastische oefenin gen aan het overtollige gewicht ge werkt zal worden, waar boetes voor méér en beloningen voor minder pondjes vet vlees uitgedeeld worden. Nu weten allebei de initiatiefnemers, dat er moed voor nodig is ergens naar toe te stappen, toe te geven dat je veel te zwaar bent, te zeggen dat je er iets aan wilt doen en dat ook in praktijk te brengen. De dikke dames zijn al over die drempel heen: me vrouw Verschut heeft haar club moe ten splitsen wegens de vele aanmel dingen. Voor de heren schijnt het moeilijker te liggen: tot nog toe heeft één meneer zich bij de heer Schouten (2e Van Swindenstraat 64, twee, Am sterdam, tel. 020-939223) durven opge ven. Misschien heeft dat magere re sultaat er wel mee te maken dat de heer Schouten alleen na zes uur te bellen is, maar laat geen zwaarlijvige heer zich daardoor laten weerhouden tot DWS (door wilskracht slank) toe te treden: mevrouw Verschut (020- 113051) is vrijwel altijd bereikbaar en bereid nieuwe slankmakers te note ren. Patiënten met een kunstnier kunnen om medische redenen niet langer dan een paar dagen buiten de plaats waar ze gewoonlijk behandeld worden. Een vakantie in het buitenland zit er voor hen dan ook niet in, tenzij iemand er iets op verzint. En dat heeft de Nierstichting Nederland met mede werking van Centouri Sunliner en Martin Air nu gedaan. Tussen van daag en 17 oktober kunnen daardoor zo'n vijfhonderd patiënten en hun begeleiders verdeeld in vijf groepen, die vier dagen dat ze weg mogen, naar Bardolino aan het Gardameer. Elke groep krijgt minstens één arts en twee verpleegkundigen race, voor alle zekerheid. Opdat wij niet vergeten heeft de PTT een origineel Ajax-stempel gemaakt, dat iedere voetballekkerbek kan be machtigen door een brief of poststuk (dat de stempelmachine óón kan ten minste) voldoende gefrankeerd te stu ren naar de directeur van het postdis- trict Amsterdam, Oosterdokskade 3-5. Als op de envelop of wat het ook is dan duidelijk staat: stempelen met stempelvlag 'intercontinentale beker', zal de PTT (niet de directeur zelf) zijn best doen er even duidelijk de bijzondere stempelvlag met de woor den 'Intercontinentale beker AFC Ajax 1972' overheen of er naast te drukken. Na 19 oktober komt er weer een alledaags stempel op. Simpkins is aan het sneeuwruimen. Hoezo?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7