►enzine gaat volgend aar weer meer kosten Polarisatie: de 'nieuwe grote leugen' S» ÏC WNINOND. OM 20.21 WDRDT 'TSWNNEND! Limburgs Dagblad toch naar Telegraaf urhaus lat uiten VNO: overheid geeft slecht voorbeeld met matiging hoge inkomens in Trouw K wart ei ambo Brussel (NKV) kabinet onwillig Zingende dolfijnen in het Dolfinarium graoaS Harderwijk DOLFINPRIUm VTB n.v. Regering dient ontwerp wijziging kernenergiewet in Goudauto leeg teruggevonden TllGEMENE OERU NECERMND Steenkamp: christen-democraten moeten eigen visie tegen tweedeling formuleren NVJ eist ontslag hoofdredacteur Limburgs Dagblad Het weer ij (UW/KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 lie dei est* dee sn onzer verslaggevers ENINGEN Het Kurhaus en "utee Hotel te Scheveningen gaan President-directeur R. Zwols- de EMS heeft hiertoe beslo- idat het exploitatieverlies voor hotels was opgelopen tot 1 mil- per jaar. Aangezien de mwei entingen voor de toekomst nog rea. rder waren zullen de hotels •stee D Sesloten. ,v9? en is aan het gewestelijk ar- Knl lureau toestemming gevraagd de ercej |SOvereenkomst met de ongeveer °P aste werknemers te beëindigen. ..,m!eg over een afvloeiingsregeling 1 de vakbonden zal naar wordt cht spoedig beginnen, geruime tijd dreigde de heer nan beide hotels te sluiten. Mo lleden zijn onderzocht, onder an door de gemeente Den Haag, om onsortium van bouw- en beleg- Stien naatschappijen te interesseren nVj te 'hotels. Nu deze pogtfmigen mis- 15 zijn meent de EMS tot sluiting eten overgaan. ens zijn er nog onderhandelin- lande over de verkoop. Bij ge- - wordt hierbij de naam van een ;Siyl\ se bankier genoemd, die onlangs igi financiële medewerking gaf om 18 er naar IJsland te halen voor ereldkampioenschap schaken. er Zwolsman verklaarde de slui- geil Het Kurhaus in Scheveningen, dat evenals Grand Hhotel, dicht gaat. ting 'een pijnlijke zaak' te vinden, omdat het naar zijn mening niet no dig was geweest, als enige jaren gele den de EMS haar plairmen in Sdheve- Tuiinigen Ihad kunnen uitvoeren. De be sluiteloosheid van de gemeente Den Haag zou hiervan de oorzaak zijn igeweest Een tweede moeilijkheid was het verschil van mening over de erf- paaht tussen gemeente en EMS. De afgelopen week heeft de heer Zwols man nog een gesprek gevoerd met de gemeente. Hierbij is komen vast te staan dat beide hotels toch tot sluiten ram.::.,-' waren gedoemd, ook al had Den Haag afgezien van een erfpachtcanon voor de grond van de hotels. Overigens betreurt het gemeentebestuur deze sluiting, omdat ongetwijfeld de bad plaats Scheveningen de dupe zal wor den. ie u gering 'verrast' door hogere sociale premies ADVERTENTIE 35-4 olldi Row Rei 780: onze Haagse redactie HAAG De benzineprijs zal per 1 januari volgend jaar met a drie cent per liter omhoog gaan. Maandag neemt de minister- hierover een beslissing. Tegelijkertijd wordt dan bekeken of rrósai otorrijtüigenbelasting zal worden verlaagd. ris 9 75-1.0 eZe vergadering zullen ook de Ins8ï mij en de betreffende bewinds- verrassende de te verwachten pere (gingen' van de sociale premies de orde komen, zei minister- •kt 7i dent Biesheuvel gisteren na af- DfllgS van onderzoek onder leiding van mi nister Boersma probeert nu uit te zoeken hoe dit in de toekomst kan worden voorkomen, aldus Biesheuvel. van het kabinetsberaad. Zoals week bekend is geworden zal iiddiorbeeld de premie voor de wet jktie arbeidsongeschiktheidsverzeke- (>wao) met ingang van het vol- jaar sterk moeten worden ver- I, niet van 5,4 percent (nu) tot zoals het Centraal Planbureau htte, maar tot 7,65 percent, de premie voor de wet algemene bijzondere ziektekosten (awbz) neer moeten worden verhoogd, voorzien. Hoewel de minister- lent zelf wees op de sterk gede- aliseerde vaststelling van deze n (in tegenstelling tot de belas- n) was het voor hem en 'minister ma (sociale zaken) toch een iel waarom deze gegevens van de I en 'zo laat bij de regering bin- zijn gekomen'. Een commissie Hij bevestigde dat de Kamer groen licht heeft gegeven voor de gang van minister Stuyt naar de internationale ministeriële dmgconferentie in Rome. Omdat het drugbeleid nog niet uitvoe rig in de Kamer aan de orde is geweest, zal 'Nederland geen afspra ken maken waardoor ons land inter nationaal zou worden gebonden'. Ne derland zal zich dan ook kritisch opstellen tegenover de voorgestelde resolutie, die een harder drugbeleid (ADVERTENTIE) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag;dr. EuBleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A. de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. O. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veer man, Rijswijk (Z.-H.); H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra, Oosterland (Zld.). Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. nieuwe Amboboeken Thomas S. Szasz De waan van de waanzin 'Een opzienbarend boek Szasz functioneert als een aanklagend geweten voor een aantal uitwassen van de huidige psychiatrie. Daardoor wordt hij een pleitbezorger voor een nieuwe benadering van al die velen, die in hun psycho-sociale bestaan erbarmelijk tekort komen.' Aldus prof. dr. C. J. B. J. Trimbos. 368 pagina's, f 17,50 Thomas S. Szasz Ideologie en waanzin Over de morele dilemma's waarvoor leder komt te staan die bij de geestelijke gezondheidszorg betrokken is. Laat de psychiater zich gebruiken els handlanger van de staat? 272 pagina's. 114.50 Friedrich Hacker Agressie Over de verloedering van de moderne maatschappij, waarvan agressie het wezens kenmerk is geworden zoals seksualiteit dat was van de voorgaande periode. Ingeleid doOr Konrad Lorenz. 472 pagina's, f 24,50 Han Fortmann Heel de mens Reflecties over de menselijke mogelijkheden. Een even leesbaar als wijs boek. 300 pagina's. 12.50 verkrijgbaar In de boekhandel voorstaat, zei mr. Biesheuvel. Staatsse cretaris Westerterp (buitenlandse za ken) en ambtelijke werkgroepen van CRM en justitie zullen de bewinds man op zijn tocht naar Rome verge zellen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De bij de miljoenenno ta bekendgemaakte plannen van de regering doen de vraag rijzen of er wel enige bereidheid van haar kant aanwezig is, om met de opvattingen van de vakbeweging rekening te hou den. Deze conclusie trok de voorzitter van de Industriebond NKV, de heer P. Brussel, gisteren op de vergadering van de centrale bondsraadsvergade ring van deze bond in Utrecht. Juist aan zaken waar de vakbeweging grote waarde aan hecht uitbreiding van part-time onderwijs werkende jonge ren, opvoering volkswoningbouw, werk loosheidsbestrijding wordt geen of weinig aandacht besteed, consta teerde hij. De heer Brusel liet zich somber uit over de totstandkoming van een sociaal contract. Hij vreest dat de plannen van de regering om de kinderbijslag ook voor het tweede kind te bevriezen bij de laagstbetaalden hard zullen aankomen. Ten aanzien van de invoering van een eigen risico in het ziekenfonds merkte de heer Brussel op, dat 'hiermee de lager en laagst betaalden eigenlijk wordt verboden om ziek te worden, op straffe van materiële ondergang;'. Hij achtte deze maatregel voorts onbe grijpelijk, omdat 'hiermee de bijl wordt gezet in de solidariteit, die de basis is van onze sociale wetgeving'. De vakbeweging zal tegenover al deze voornemens blijven aandringen op een eerlijke verdeling van de lasten en dat bereidheid tot matiging alleen dan aanwezig is, indien ook alle ande re inkomensgroepen daartoe bereid zijn. Temeer nu blijkt dat in 1972 het winstinkomen niet minder dan vijf miljard hoger is dan geraamd, en het looninkomen maar 700 miljoen hoger. Voor de oplossing van de huidige problemen heeft ons land volgens de heer Brussel een meer vooruitstre vend regeringscombinatie nodig die het vertrouwen geniet van de werkne mers en die over een parlementaire meerderheid beschikt. overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 11.30 -13.00 - 14.30 en 16.00 uur. Onderwaterpanorama. Robarium. Expositie walvisachtigen. Harderwijk - Tel, 03410 - 6041 DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kernenergiewet. Daarmee beoogt men de centrale raad voor de kernenergie op te heffen. Met dit voorstel wordt gevolg gegeven aan hetgeen in de nota over het kernener giebeleid van maart 1972, hierover reess was meegedeeld. Bij het totstandkomen van de kerne nergiewet werd de kernenergie nog als zo uitzonderlijk beschouwd dat men speciale organen voor de niet- ambtelijke raadgeving op dit gebied nodig achtte, namelijk de centrale-, de industriële- en de wetenschappelijke raad voor de kernenergie, aldus de memorie van toelichting bij het wet sontwerp. Het stuk is getekend door de ministers van economische zaken, van volksgezondheid en milieuhygiëne en van onderwijs en wetenschappen. Het uitzonderlijk karakter aldus de memorie van toelichting, is nu ver dwenen. Voor de advisering op het gebied van de kernenergie houdt dit in dat deze zou moeten worden over genomen door adviesorganen die op een brede terrein werkzaam zijn, zo menen de bewindslieden. De kerne nergie maakt daarvan deel uit. Er bestaan nog geen adviesorganen, waaraan de taken van de industriële- en van de wetenschappelijke raad voor de kernenergie zouden kunnen worden overgedragen. Deze beide ra den zullen daarom voorlopig gehand haafd blijven. Ten aanzien van de gezondheidsaspecten op het punt van de kernenergie adviseert reeds de ge zondheidsraad. Voor de centrale raad voor de kernenergie achten de minis ter echter geen voldoende taak meer aanwezig, nu de maatregelen ter uit voering van de kernenergiewet voor het merendeel tot stand zijn gekomen.. ROTTERDAM De politie in Dor drecht heeft de in Rotterdam gestolen 'goudauto' leeg teruggevonden aan de Sportlaan in deze stad. De politie kreeg een tip van een jongen, die in de krant het verhaal gelezen had over dc lichtgroene Taunus die in de nacht van maandag op dinsdag met 650.000 gulden aan gouden sieraden werd ge stolen. De verzekeringsmaatschappij heeft de schadeclaim van de Rotterdamse gou- dimportfirma afgewezen, omdat niet aan de voorwaarden was voldaan. De premie van 10 procent, die was uitge loofd voor degene die de buit zou terugbezorgen, is overgenomen door de importfirma. In de auto, die werd weggenomen voor het huis van een vertegenwoor diger van het bedrijf, lagen zeven koffers met gouden armbanden, rin gen, horlogebandjes en andere siera den. De politie heeft thans nog geen aanwijzingen omtrent de dader. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is van mening dat de overheid in het streven naar extra matiging van de stijging der hogere inko mens een bijzonder slecht voor beeld geeft, dat volgens het VNO niet zonder invloed zal blijven op het afsluiten van een sociaal contract en op het loonbeleid in 1973. De werkgeversorganisatie doelt hier mee op de eind vorige week in het centraal overleg met de ambtenarenor- ganisaties genomen beslissing, dat het gehele overheidspersoneel in oktober een salarisverhoging krijgt van 6,25 procent, waarvan 2,25 procent nabeta ling over de periode 1 juli vorig jaar tot 1 juli van dit jaar en 4 procent voorschot op de ontwikkeling in het nieuwe salarisjaar. 'Daarbij wordt geen verschil gemaakt tussen lagere en hogere ambtenaren en dit vinden wij een onzorgvuldige en lichtvaardige beslissing', aldus het VNO. 'In de voorschotverhoging noch in de nacalculatie-uitkering is ook maar iets terug te vinden van de ex- tra-matiging voor hogere functionaris sen, die blijkens het kortgeleden ver schenen rapport van het loonbureau van de Stichting van de Arbeid wel in het bedrijfsleven is betracht'. Het verbond noemt dit des te merk waardiger, omdat de regering blijkens 'n Zeer interessant programmaatje op Ned. I. Ga er ever» voor zitten. Want waarom zou u niet in de prijzen vallen? Eerste net ongeveer tien voor half negen. Vergeet 't niet 6oedgekeurd door do minister van Justitie onder nr. LO.70Q/0W207. 2«iai fejAXX-l* de inleiding van dit rapport wel een extra matiging van de salarissen van hogere en topfunctionarissen bij de overheid overwoog. (Zoals vorige week gemeld, heeft de minister van binnen landse zaken, mr. W. J. Geertsema, daartoe in het overleg met de ambte- narenorganisaties ook een poging aan gewend. De bewindsman kwam met het plan de nabetaling niet te bere kenen voor het salarisdeel boven 27.500 gulden, maar hij liet dit voor nemen stranden omdat de ambtena renbonden zich er tegen verzetten.) Zoals bekend volgen de salarisstijgin gen voor het overheids- en onderwij zend personeel de gemiddelde loon ontwikkeling (inclusief prijscompensa ties) in het bedrijfsleven, waarbij het voorschot op die ontwikkeling telkens in het najaar wordt gevolgd door een nacalculatie. Het VNO meent dat een extra matiging in de salariëring van hogere en topambtenaren beslist niet met dit zogenaamde trendbeleid in strijd zou zijn, integendeel. 'Aangezien de salarissen der hogere functionarissen in het particuliere be drijfsleven minder sterk zijn gestegen d ande CAO-lonen, hadden wij niets anders verwacht dan dat bij de bere kening van de nacalculatie-uitkering de ontwikkeling van het salarispeil der hogere ambtenaren zo goed mogelijk in overeenstemming zou worden ge bracht met de indicaties omtrent de ontwikkeling in het particuliere be drijf', aldus het VNO. Vervolg van pagina 1 ge acties van de redactie ter verdedi ging van de krant als katholiek en regionaal dagblad volgens de door haar gewenste en bewaakte identiteit hebben de aandeelhouders het eigen financieel belang de doorslag laten geven. Dit feit onderstreept de on houdbare situatie ons land, waarbij financiële eigenaren de eindbeslissing hebben over de identiteit van en de werkgelegenheid bij persorganen. De gebeurtenissen bij het LD zijn een harde waarschuwing voor allen, wie de verscheidenheid in de voorlichting van de Nederlandse bevolking ernstig is, aldus de NVJ. De besturen van de grafische bonden en de Unie van beambten leidingge vend en hoger personeel (Unie BHLP) hebben vrijdagmiddag meege deeld, dat ze onverwijld contact heb ben opgenomen met De Telegraaf over de werkgelegenheid, de sociale positie en de inspraak van de mede werkers van het Limburgs Dagblad. Zij hebben op deze punten op 26 juli eisen geformuleerd, die ze nu aan de nieuwe eigenaar voorleggen, om het overleg te openen. De bonden ver trouwen erop, dat nu de beslissing is gevallen de eenheid van het bedrijf wordt hersteld in het belang van het bedrijf en de mensen, die er werken, aldus een comminiqué van de vier vakbonden. Bezwaren De 21 journalisten, die in de nieuwe situatie niet meer aan de krant wen sen mee te werken, zullen een beroep doen op een artikel in de CAO voor journalisten, die de ontslagprocedure regelt bij structuurwijziging, die in grijpend is en waarbij van de journa listen 'in redelijkheid' niet kan wor den verlangd, dat zij hun taken voort zetten. Zes andere journalisten over wegen dezelfde stap, maar willen in het weekeinde nadenken voor zij een beslissing nemen. Drie journalisten hebben verklaard geen principiële bezwaren te hebben om bij het LD te blijven werken. Het standpunt van vijfiten mensen is nog niet bekend. Zij waren door 7.iekte, onbereikbaarheid of werkzaamheden niet in staat de in haast bijeengeroe pen vergadering van de redactie bij te wonen. De 21 journalisten, die willen afvloeien, hebben principiële bezwa ren tegen het werken bij een krant van het Telegraaf-concern. De directie van de N.V. Holdingmaat schappij De Telegraaf heeft gisteren in een communiqué verklaard, dat 'er reden is om verheugd te zijn voor alle bij de strijd om het Limburgs Dagblad betrokken partijen, omdat er nu eindelijk een einde is gekomen aan de onzekerheid'. Nu de strijd is gestreden is het de hoogste tijd over te gaan tot de orde van de dag en alle krachten in te spannen om het LD een zeer goede krant te maken. Het Telegraaf-concern heeft definitieve toezeggingen gedaan, dat de identiteit van het Limburgs Dagblad volledig zal worden gehandhaafd, aldus het communiqué. Waarnemend directeur en wijnhande laar Jos Drehmanns heeft meegedeeld, dat hij van plan is de hem aangebo den post van directeur aan te nemen. Hij zal daarnaast zijn wijnhandel in Roermond aanhouden. De toezeggin gen en afspraken tussen de grafische bonden en De Telegraaf, die eerder zijn gemaakt, zullen ten volle worden nagekomen, aldus de waarnemend di recteur. De aandeelhouders van het Limburgs Dagblad vergaderden gisteren in een hermetisch afgesloten gedeelte van hoeve De Aar in Heerlen. Onmiddel lijk na het bekendmaken van de uits lag was de heer Jos Stijfs, redacteur en aandeelhouder van het Limburgs Dagblad naar buiten gekomen om zijn vele collega's en hun familieleden, alsmede andere belangstellenden, on der wie hoofdbestuursleden van vak- LUNTEREN Prof. dr. P. Steenkamp heeft gisteravond op het congres van de SSR-reünisten in Lunteren gezegd dat de christen-democratische partijen een ei gen visie moeten formuleren tegen de polarisatie, 'de nieuwe grote leugen van dc politieke tweedeling', zoals Steenkamp zei. Hij pleitte ervoor, dat de christen-democratische partij en er vooral werk van maken, hun strategie op tien belan grijke probleemgebieden over te brengen. Deze tien gebie den zijn: een sterke sociaal democratische planning, de drievoudige democratisering (op het terrein van de staat kunde, het onderwijs en de onderneming) de eerbied voor het leven, accentverlegging naar het lager onderwijs, cul tuurspreiding, interne veilig heid, inkomens- en vermogen- spolitiek, volkshuisvesting nieuwe stijl, NAVO en ont wikkelingssamenwerking. Steenkamp meende dat wan neer de christen-democratische partijen bij de komende ver kiezingen niet winnen, dit hun eigen schuld zal zijn, om dat zij 'in onvoldoende male hun eigen visite-kaartje heb ben afgegeven' en geen éigen gezicht hebben getoond tege nover de polarisatie als waan van de dag, die hij in zijn rede krachtig bestreed. Prof. Steenkamp signaleerde de opkomst van een nieuw soort liberalisme op groepsni veau: elke belangengroep pakt wat zij pakken kan, zonder acht te slaan op belangen van anderen en nog minder op het algemeen belang. Wat man keert is het besef dat men deel is van een groter geheel, het onderlinge wantrouwen neemt toe, ieder verabsolu teert zijn eigen standpunt. Dit verschijnsel hangt in de visie van prof. Steenkamp sa men met de polarisatie in de politiek, die het idee op de achtergrond heeft doen raken dat de regering en oppositie tegenspel in samenspel moe ten leveren, moeten discussië ren op een gemeenschappelij ke basis. Het gevolg is dat de maatschappelijke orde in ge vaar komt. De oppositie die zo zou moeten handelen alsof zij haar eigen opvolger in de re gering zal worden, belooft al lerlei zaken die zij niet kan waarmaken en ondermijnt zo het vertrouwen in het parle mentaire stelsel. De onver draagzaamheid is de laatste ja ren sterk toegenomen: 'Nie mand wordt meer verstandig geacht, tenzij hij 'onze me ning' deelt. Verdraagzaamheid Steenkamp zei dat de christen democratische partijen hier een eigen visie tegenover heb ben: de bijbel leert verdraag zaamheid en de eigen waarde van de mens als beelddrager Gods. Het is een visie die verwoord is in de nota van de contactraad van de drie chris telijke partijen, die kiest voor 'een samenleving van harmo nie en het rechtvaardigen van belangen' en afwijst 'een maatschappelijke orde die is gebouwd op tegenstellingen en conflicten'. De kritiek van progressieve kant op de nota van de con tactraad heeft zich juist tegen deze filosofie gericht, zo signa leerde prof. Steenkamp. Hij citeerde W. L. Brugsma, die de nota in de Haagse Rost 'een vodderige preek' had ge noemd, waarvoor elke confes sionele intellectueel zich zou moeten generen en het harmo niemodel had hij 'duf 'geoor deeld. Den Uyl heeft gezegd dat de nota juist in de passa ges tegen de polarisatie af wijkt van het rapport van de commissie-Mansholt. Drs. Ed. van Thijn heeft aangevoerd dat de grote hinderpaal tussen progressieven en confessione len een kwestie van mentali teit is: het verschil tussen de voorkeur tussen harmonie en polarisatie. En tenslotte ci teerde Steenkamp drs. Kans Gruyters die heeft gezegd, aan de confessionelen geen bood schap te hebben, omdat zij tweeduizend jaar van onbe trouwbaarheid achter de rug hebben. 'Samen regeren, ja, gezellig', riep Steenkamp sma lend uit. bonden te informeren. Zoals bekend hadden de aandeelhouders op de ver gadering van 6 septembdr zich ermee akoord verklaard, dat alle aandelen geleverd zouden worden aan de hoog ste bieder. Het eerste bod was van De Telegraaf gekomen en bedroeg 5,3 miljoen. De Telegraaf verhoogde dit bedrag tot 7,2 miljoen, nadat als twee de gegadigde de N.V. Audet 6,8 m)il- joen had geboden. Drs. A. Tummers, president-directeur van Audet gaf als zijn reactie: ik ben teleurgesteld. Dit had ik nooit ver- wazcht. Uit de verhalen en rapporten van de mensen, die contacten hadden met de aandeelhouders had ik gere kend op een andere beslissing. Drs. Tummers hoopte overigens, dat De Telegraaf haar bod kon waarmaken. Ze hebben nu door onze tussenkomst twee miljoen meer moeten betalen. Een van de aandeelhouders, de jour nalist Jan Winteraecken uit Brussel, gaf na afloop te kennen de gang van zaken eveneens te betreuren. Ander maal is gebleken, dat veel mensen geld belangrijker achten dan schoon heid. zei hij. Hij deelde verder mee er rekening mee te houden, dat De Telegraaf zal pogen via het Limburgs Dagblad zijn positie als nationaal dag blad in Zuid-oost Nederland te ver sterken. Vanaf drie uur gistermiddag, het tijd stip, waarop de radio melding maakte van de overneming van het Limburgs Dagblad door De Telegraaf, regende het bij het dagblad De Limburger (onderseel van Audet) in Maastricht telefoontjes van abonnees van het LD, die weigerden een krant onder Am sterdams gezag te lezen. HEERLEN Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft vrijdagavond in telegrammen aan de directie en de raad van commissarissen van het Lim burgs Dagblad geëist de benoeming van de heer Pierre Huijskens tot hoofdredacteur van de krant vóór maandag 2 oktober om 12.00 uur on gedaan te maken. De benoeming van de heer Huijskens acht de NVJ in fla grante strijd met alle gedane toezeg gingen en gemaakte afspraken. De NVJ heeft de redactie van het Limburgs Dagblad opgeroepen in de periode tot 2 oktober 12.00 uur geen opdrachten van de heer Huijskens di rect noch indirect te aanvaarden, noch uit te voeren. De NVJ houdt na het verstrijken van deze termijn zich alle verdere stappen en rechten voor, waar bij de meest harde acties niet zullen worden geschroomd, aldus het dage lijks bestuur van de NVJ. Ter toelichting werd opgemerkt dat de benoeming van de heer Huijskens, zonder rekening te houden met ge maakte afspraken, weinig goeds in houdt voor het nakomen van andere afspraken en garanties. Nazomer se start Van onze weerkundige medewerker Wie de weerkaarten van dit ogenblik bekijkt wordt getroffen door de om vang van een standvastig hogedrukge- bied, waarvan het centrum gistera vond met circa 1026 mb werd aange troffen in het Kanaal en boven Bel gië. De 1020 mb-isobaar omvat een gebied dat zich uitstrekt van de Azo- ren tot Roemenië, van de Noordkaap tot Tunis. Het maximum wordt geflan keerd door depressies: een boven Noord-Rusland en een minimum ten roesten van Schotland, dat gisteravond het iceerschip 1 989 mb bij krachtige noordwesten-wind) gepasseerd was. Dit laatste doet het hogedrukgebied boven Ierland en Schotland terugwij ken, wat duidelijk te zien toas aan de bocht in de 1020 mb-isobaar. Hoe tegenstrijdig het mag lijken... deze ontwikkeling is gunstig voor ons. Wanneer het zwaartepunt van hoge- druk eenmaal boven Duitsland zal liggen, en daar ziet het momenteel naar uit, dan geraakt West-Europa in een mildere, zuid tot zuidtoestelijke stroming. Het samenspel tussen ge noemd maximum en niet al te sterk naar het oosten doorzettende depres sies bij IJsland en ten westen van de Britse Eilanden, geeft kans op een zonnige, nazomer se start van oktober. In de zachtere oceaanlucht kan na tuurlijk wel eens een frntje meeko men, maar erg veel gevaar zien we daar niet in en we houden het de komende twee tot drie dagen op over wegend droog weer. De middagtempe- raturen gaan vooral zondag en maan dag in stijging naar een continentaal uroniveau van 17 20 graden C. Het werd trouwens ook wel tijd, dat de natuur eens aan de thermometer ging sleutelen, want zo kil als vrijdagmid dag op verschillende plaatsen in ons land 12 graden om vier uur is ook zo lekker niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5