Overheid moet meer op consumentenbelang letten' Daf en Volvo werken samen IMF-conferentie redelijk succesvol beëindigd Winst Van Ommeren toont sterke daling Arabische landen krijgen aandeel in oliewinning Computer Sciences neemt belang van Philips over Zilveren dollars uit 18e eeuw worden verkocht Omzetstijging bij de Gruyter Meer winst en agiobonus VNU Wessanen geeft agiobonus Ned. fondsen in New York Winst AIR gelijk over le halfjaar DOW JONES INDEX NewYork nauwelijks prijshoudend Meerderheidspakket aandelen Parkhotel in Engelse handen OUW /KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T27/K27 AMSTERDAM De beide consumentenorganisaties, de Consumen tenbond en het Consumenten Contact, vinden dat de consument te weinig bescherming geniet en een te zwakke rechtspositie inneemt. Zij hebben daarom met de verkiezingen in zicht alle politieke partijen een verlanglijst toegestuurd met 21 wensen, waarin wordt gevraagd om een meer op de consument gericht overheidsbeleid; uiteraard met het doel deze verlangens nog in hun komend verkie zingsprogramma te verwerken. rganisaties: rechtspositie van consument te zwak Eén van de punten op de omvangrijke lijst is het, al meer genoemde punt van de misleiding in de reclame. Opnieuw wordt gepleit voor een wet telijke regeling, waarmee de consu ment een betere bescherming wordt geboden. Hoewel men zeker niet over 'ten hemel schreiende' toestanden wil spreken, vinden de organisaties, wèl, dat malafide ondernemingen en recla me-makers nog te veel mogelijkheden worden geboden hun produkten mis leidend aan te prijzen. Dit geldt, volgens de organisaties, met name voor de reclame, die in huis-aan-huis- bladen en via drukwerken en zoge naamd 'direct mail' wordt gemaakt. Directrice drs. A. G. Fransen van de Consumentenbond: 'Er zijn altijd lin ke jongens, die door de mazen van de codecommissie voor de reclame en de reclameraad voor etherreclame heeng lippen en in deze media een uitlaat vinden. Wij willen deze mazen dicht hebben met een duidelijke wettelijke regeling, die alle media plus de recla- in de etalages omvat. Op dit gebied loopt Nederland duidelijk ach ter bij het buitenland'. Urgent vinden de organisaties ook, dat er een nieuwe wetgeving komt op het gebied van het huurrecht. Zij vinden, dat de wet nu te veel uitgaat van gelijkheid van huurder en ver huurder. Een basis, die niet reëel is omdat de vraag naar woningen groter is dan het aanbod, waardoor de huur der vaak gedwongen wordt contracten te tekenen, die hij als hij onafhan kelijker stond nooit zou tekenen. Men zou de verhouding tussen huur der en verhuurder liever geregeld zien op de wijze zoals deze nu tussen werkgever en werknemer bestaat: met meer rechten voor de zwakste. Op hetzelfde gebied bepleiten de orga nisaties eveneens een totaal verbod voor huurkoop voor woningen. Direc trice Fransen: 'De situatie van nu is vreselijk ongelukkig. Vooral in de grote Randstad-steden worden er jaar lijks velen de dupe van, met name de sociaal zwakkeren en de gastarbeiders. Zij gaan langlopende overeenkomsten aan, die aantrekkelijk lijken omdat in het begin niet veel betaald hoeft te worden, maar die later veel minder voordelig blijken te zijn. Bovendien beseffen de meesten nauwelijks, dat ze pas eigenaar worden als alles is afbetaald. En dat betekent dat ze tijdens de afbetaling volledig rechte loos zijn. Dit gaat zelfs zover, dat zij zelfs moeten doorbetalen als de eige naar failliet is en zijzelf uit het huis zijn gezet'. Verzekering AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo 67.50-68.00 gl (66.50), Hoogovens (74,30). Kon. Olie 120.60-121.20 gl (121.80). Philips 54.20 gb-54.40 (54.10), Unilever 137.40 (137.40), KLM (112.00). De ziektekostenverzekering willen de organisaties ook structureel gewijzigd zien. Zij voelen veel meer voor een soort volksverzekering of een 'natio nal health service' dan voor het hui dige systeem, dat vooral op het gebied van de particuliere ziektekostenverze kering nogal wat oneffenheden ver toont. Directrice Fransen: 'Doordat er nog teveel kleine maatschappijen zijn, wordt het risico te weinig gespreid. Elke maatschappij heeft zijn eigen klantenbestand. Zij hebben elk een eigen select plukje uit het gebied, met het gevolg dat de hoogte van de premies varieert. Oudere mensen moe ten nu eenmaal meer betalen dan jongeren. Als dat allemaal op één hoop zou komen, zouden de premies niet alleen genivelleerd worden, maar waarschijnlijk ook omlaag kunnen'. Ten aanzien van verzekeringen en beleggingen willen de organisaties eveneens betere informatie vooraf. 'Bij het afsluiten van contracten', zegt mej. Fransen, 'moet de klant duide lijk inzicht worden gegeven in zijn rechten en zijn verplichtingen. Zo zou hepi bijvoorbeeld moeten worden ver teld, dat hij bij deelneming aan een aandelen-spaarplan geen honderd pro cent van zijn inleg naar zijn spaarpot ziet gaan, maar slechts zo'n zeventig a tachtig procent. En als hij een krediet vraagt, moet hem vooraf worden ge zegd hoe hoog de kosten zijn. Als je een persoonlijke lening van duizend gulden aangaat en er wordt verteld, dat je elfhonderd gulden moet afbeta len, moet je weten dat de rente niet zes procent is, maar ongeveer het dubbele'. Procedures WASHINGTON Een Ame rikaanse staatsdienst, de Gene ral Services Administration treft voorbereidingen voor de verkoop van 800.000 10de ceuwse zilveren dollars ter waarde van 350 miljoen. De dollars zijn afkomstig van de Munt in Carson City, die voor de eeuwwisseling sloot. De grote voorraad zilveren munten werd in 1964 ontdekt en wordt thans verkocht aan de meestbiedenden, omdat het con gres zich heeft uitgesproken te gen een afstoten tegen de wer kelijke waarde. De munten werden tegen het einde van de 19de eeuw opge slagen omdat er geen behoefte aan bestond. 'Zc werden zo zorgvuldig weggestopt dat nie mand er meer aan dacht', zei een woordvoerder voor de Ge neral Services Administration. De munten, die ten dele nog in de oorspronkelijke zakjes '.aten, verkeren in uitstekende toe stand. Bij de biedingen '.al de mini- mum-prijs 40 dollar per stuk bedragen. EINDHOVEN Volvo, de grootste onderneming van Zweden, gaat voor 33 pet. deelnemen in de personenautoproduktie van DAF. Dit werd gisteren door de Nederlandse autofabriek bekend gemaakt. DAF had in maart reeds de personen- en bedrijfswagenfabricage in afzonderlijke ondernemingen ondergebracht toen de Amerikaanse International Harvester Compagny besloot voor 33 pet. deel te ne men in de vrachtautosector. Drs. A. G. Franssen: mazen in de wet moeten dicht Dit zijn maar enkele punten.uit het veel wensen omvattende verlanglijstje UnöörWIJS van de organisaties. Er zijn meer vragen. Onder meer wordt ook ge vraagd om invoering van eenvoudige, snelle en goedkope procedures voor het verkrijgen van rechterlijke uit spraken in geschillen tussen consu ment en leverancier. Er wordt gepleit voor strengere vei ligheidseisen ten aanzien van de pro dukten. Mej. Fransen: 'We hebben wel een warenwet, maar die blijkt in de praktijk niet voldoende. De bepa lingen daarin zijn te algemeen en werken pas als ook detailbepalingen worden opgesteld. Eén voorbeeld. We hebben net een onderzoek naar de kwaliteit van aangeboden aardewrk gehad. Daarbij bleek, dat een bepaald onaanvaardbaar groot percentage van de produkten veel te veel lood bevat te. Dat kan gevaarlijk zijn als je in die potten en pannen zuur gebruikt. Met de Warenwet dek je zulke gebre ken niet of nauwelijks'. Overigens vinden de organisaties, dat behalve de overheid en en het be drijfsleven ook de consument zélf zich kritischer zal moeten instellen. Maar dat kan alleen, vinden zij als de consument wordt geleerd waar hij op WASHINGTON De jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) is gisteren redelijk succesvol geëindigd. Men was niet pessimistisch en er wordt verwacht dat er tegen het vol gend jaar flinke vooruitgang gemaakt is bij het veranderen en aanpassen van het internationale monetaire stelsel. De directeur van het IMF, de Frans man Pierre-Paul Schweitzer, zei tot de afgevaardigden der 124 landen die lid van het fonds 2ijn, dat men het eens was geworden over een gezamenlijke 'aanval' op het stelsel moest worden dat zoals het nu is, leemten en tekort komingen vertoont. De Fransman kreeg applaus toen hij zei dankbaar te zijn voor de steun hem tijdens de conferentie gegeven. Zoals men weet hebben de VS gezegd de herverkiezing van Schweitzer het volgende jaar niet te zullen steunen. RESULTATEN Schweitzer vatte de resultaten van de conferentie als volgt samen: Er is een comité van 20 opgericht op ministerieel niveau dat de hervor mingsvoorstellen moet uitwerken. Er is na de conferentie een grote hoeveelheid materiaal voor het Comi té van 20 beschikbaar, dat een goed uitgangspunt vormt voor de discus sies. In grote lijnen bestaat er overeen stemming over de hervormingen van het geldsysteem. De wil en de wens om het systeem te wijzigen zijn nu aanwezig. 'Ik heb er vertrouwen in dat op de conferentie van volgend jaar (in Nai robi, red.) wezenlijke beslissingen kunnen worden genomen, als wij ten minste de geest van eenheid en sa menwerking van dit moment weten te behouden', zo besloot Schweitzer zijn rede. De president-directeur van de wereld bank, de Amerikaan Robeert MacNa- mara, zei dat hij hoopte dat er over eenstemming zou worden bereikt over hoe het monetaire stelsel zal worden gebruikt tot hulp aan de ontwikke lingslanden. Hij zei een 'groeiende steun' te heb ben vastgesteld voor een plan waarbij de arme landen een groter deel ont vangen van het nieuw-geschapen in ternationale geld bekend als speciale trekkingsrechten' dan aan de hand van hun economieën zou kunnen wor den verwacht. Ofschoon het plan de steun van McNamara had, heeft het toch weinig grote bijval gevonden van dc geïndus trialiseerde landen. NEDERLAND Nederland maakt deel uit van het tijdens de jaarvergadering van het IMF gevormde 'Comité van 20', dat voor de formidabele taak staat de monetaire problemen van technische aard, die samenhangen met de hervor ming van het wereldgeldstelsel op te lossen. Het comité, dat de afgevaar digden naar de jaarvergadering van het IMF heeft verzocht tegen het eind van dit jaar een werkprogramma op te stellen, zal het voorbereidende werk van de afgevaardigden gebrui ken voor belangrijke politieke beslui ten, die voor de reorganisatie van het geldstelsel nodig zijn. In het Comité van 20. waarin ook ontwikkelingslanden zijn vertegen woordigd, hebben zitting de ministers van financiën van Engeland, India, Brazilië. Marokko, Zweden, Frankrijk. Ethiopië, Argentinië. Itailië, Mexico, Nederland, Zafre, West-DuiLtsland, de VS. Australië, Canada, Japan, BeLgië, Indonesië en Irak. De Brit Jeremy Morse (44), behalve verwoed puzze laar en golfspeler ook nog directeur van de Bank of England, werd be noemd tot voorzitter. TWEELEDIG SYSTEEM In de jaarvergadering van het IMF heeft de Belgische minister van finan ciën, André Vlerick, een tweeledig systeem voor de wisselmarkt voorge steld tussen de vergrote EEG en de andere landen. Bij dit systeem zullen commerciële transacties en kapitaal- transacties op korte termijn los van elkaar komen te staan. moet letten. Vandaar het voorstel con- sumentenonderwijs aan de schoolpro gramma's toe te voegen. 'Op die ma nier wordt', zegt mej. Fransen, 'bij alle bevolkingsgroepen een basis ge legd van begrip en gerichtheid, waar op verdere vorming en informatie op latere leeftijd kan aansluiten'. DEN BOSCH De omzetten bij De Gruyter zijn het laatste half jaar met 10 procent gestegen. Over de winstverwachtingen is echter niets bekend. De Gruyter heeft wel grotee toe/komst plannen. Binnen vijf jaar zal de be schikbare verkoopruimte meer dan verdubbelen tot 200.000 vierkante me ter. Het aantal personeelsleden in de winkels moet stijgen tot 12.000 man, eveneens een verdubbeling. Verder zal een nieuw centraal maga zijn worden gebouwd in Den Bosch, de stad waaraan de Gruyter zo nauw is verbonden. Het nieuwe hoofdkan toor zal over enkele jaren aan het distributiecentrum worden vastge- bouwd. Daarna kan ook de binnenstad van Den Bosch wat ademruimte krij gen: het complex van de Gruyter vormt er al jaren een sta-in-de-weg. Het nieuwe distributie magazijn van de Gruyter is bijzonder groot opgezet omdat men een opleving verwacht in het supermarktwezen in zijn totaal. In het centrum zullen de traditionele kruidenierswaren, gekoelde artikelen en o.a. groenten, fruit en vlees wor den ondergebracht. Doordat bij de bouw van het nieuwe centrum de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de distributie zul len worden toegepast, verwacht de Gruyter dat naast een belangrijke kos tenverlaging door efficiencyverbete ring vooral ook sterk verbeterde werk omstandigheden voor het personeel geëffectueerd kunnen worden. Onlangs werd ook bekend gemaakt dat de Gruyter, in navolging van de Bijenkorf en Albert Heyn gaat begin nen met de bouw van zelfbedienings warenhuizen. AERDENHOUT De resultaten van de Ver. Ned. Uitgeversbedrijven over het eerste halfjaar van 1972 hebben de gunstige verwachtingen bevestigd. Als gevolg van een bevredigende om zetstijging en doorgevoerde reorgani saties nam de winst in deze periode toe met meer dan 20 pet. Voor de uitkomsten van het gehele jaar zijn de resultaten van het laatste kwartaal van relatief groot belang. Naar het zich nu laat aanzien zullen de procentuele verbeteringen van de bedrijfsuitkomsten over geheel 1972 niet veel afwijken van die van de eerste helft van het jaar. Daar het geplaatste aandelenkapitaal van Ver. Bezit van aandelen V.N.U. klein is ten opzichte van het eigen vermogen en de uitgekeerde winst slechts een beperkt gedeelte uitmaakt van de beschikbare winst, is besloten een agiobonus uit te keren van 4,80 per aandeel van ƒ20 in de vorm van agio-aandelen. De nieuwe aandelen zullen delen in het slotdividend over 1972. Tevens zal een interimdividend worden uitgekeerd van ƒ2 op de ge wone aandelen van 20 en van ƒ1,40 op de preferente aandelen van 20. DAF heeft met Volvo eveneens een contract op het gebied van bedrijfsau to's. Beide fabrieken maken met de Franse Renault/Saeiem en de Duitse Magirs-Deutz deel uit van een Euro pees kwartet, dat gezamenlijk een lichte vrachtauto gaat ontwikkelen. Met Renault heeft DAF nauwe betrek kingen doordat de Franse fabriek mo toren voor de personenauto-modellen 55 en 66 levert en tevens perswerk bij DAF in Borne uitbesteedt. De overeenkomst tussen DAF en Vol vo heeft nog geen definitieve vorm gekregen. De bedoeling is dat dit gebeurt op 1 januari 1973. In verband hiermee maken beide fabrieken niet meer bekend dan dat de samenwer king alle belangrijke ondernemingsac tiviteiten zal omvatten: technisch, fi nancieel en commercieel. IDENTITEIT Beide automerken zullen hun identi teit volledig behouden. De produktie- programma's vullen elkaar zeer goed aan. DAF's grootste model is de 66 met 1100 cc motor, het kleinste model van Volvo is de 142 met 2 liter motor. DAF bouwt zelf alleen lucht- gekoelde twee cilinder motoren, Vol vo alleen watergekoelde 4- en 6-cilin- ders. Voor Volvo is de samenwerking met DAF te meer van belang omdat Zwe den geen EEG-land wordt. Om de import van de Volvo's tegen concurre rende prijzen mogelijk te maken heeft de Zweedse fabriek reeds in 1965 te Gent in België een assemblage bedrijf gevestigd. Een combinatie met de ver kooporganisatie van DAF kan Volvo nu ten goede komen. Daar staat tege nover, dat Volvo een sterke verkoop organisatie in Amerika heeft, waar heen DAF sinds 1964 geen auto meer geëxporteerd heeft. Volvo neemt in Europa een vooraan staande plaats in bij de veiligheids research. DAF heeft daartegenover als troef een nieuw systeem automatische transmissie, waarvoor in Tilburg een fabriek wordt gebouwd. Over deze transmissie zijn verder nog geen bij zonderheden bekend, zodat niet duide lijk is of deze nieuwe vinding van DAF oprichter van Hub van Door- ne geschikt is voor de Volvo's. De variomatic is dat in elk geval niet. ROTTERDAM De resultaten over het eerste halfjaar 1972 bij Phs. Van Ommeren hebben vergeleken met dezelfde periode in 1971 een zware daling te zien gegeven. De geconsolideerde nettowinst in deze periode bedraagt 5,4 min 22,6 min), terwijl de afschrij vingen zijn gestegen tot 22 min ais gevolg van het toegenomen af- schrijvingspotentieel door de oplevering van nieuwe bedrijfsmidde len (le halfjaar 1971: 20 min). declareren van 4 pet (v.j. 9 pet) DAF heeft eerder deze maand bekend gemaakt een verdubbeling van de pro- duktie na te streven. Opnieuw is de Nederlandse autofabriek er nu in ge slaagd kapitaal aan te trekken buiten de beurs om. De familie Van Doorn heeft door steeds minderheidsbelan gen in de eigen onderneming te ver kopen de noodzaak gemeden om naar de beurs te gaan. Voor de bouw van de fabriek in Born verkocht DAF aandelen aan DSM, de staatsmijnen. Deze participatie be droeg 25 pet. In de vrachtwagensector nam International Harveste deel, zon der dat de familie Van Doorne het controlerend belang verloren heeft en nu is datzelfde met Volvo gebeurd. In feite zijn de aandelen in Van Door- ne's Personenwagenfabriek DAF bv. nu als vólgt verdeeld: de familie Van Doorne 50.25 pet. Volvo 33 pet en DSM 16.75 pet. WORMERVEER Wessanen's Kon. Fabrieken heeft in het eerste halfjaar 1972 een concernresultaat behaald dat ca. 21 pet boven dat van dezelfde periode van 1971 ligt. Het bedroeg nl. 5.2 (4,3) min. De concern omzet vertoont t.o.v. 1971 eveneens een be vredigende stijging (1971: bijna 650 min). In een buitengewone vergadering, te houden op 20 november, zal worden voorgesteld nog dit jaar over te gaan tot een uitkering in aandelen van 4 per aandeel van 20 ten laste van de onbelaste agioreserve. De nieuwe aan delen zullen ten volle delen in de winst over 1972. Het dividend over het lopende boekjaar uit te keren over het alsdan Verhoogde kapitaal zal naar stellig verwachting niet lager zijn dan over 1971 t.w. ƒ4 per aandeel vpn ƒ20. Het bestuur verwacht, gezien de ont wikkelingen van de laatste maanden en de vooruitzichten voor de komende maanden, ook voor de tweede helft van 1972 een gunstig beeld. Hierdoor zal het gehele boekjaar 1972 aanzien lijk beter kunnen worden afgesloten dan 1971. Voorgesteld wordt de naam van e vennootschap te wijzigen in 'Koninklijke Wessanen'. Kon. Olie noteerde op 29 september J 37%- 37% 137%-%), Philips J 16%-16% <16%-%): Unilever S 45%-45% '45%-%> en KLM I 33% 33%Opgave duPont, Glore. Forgan. Besloten is een interimdividend te Overeenkomstig de in begin juni 1972 in de algemene aandeelhoudersverga dering uitgesproken verwachting zijn de resultaten in het eerste halfjaar zeer ongunstig beïnvloed door de de plorabele trampvrachtenmarkt, zowel voor droge als voor natte buiklading, terwijl een op gunstige voorwaarden bevrachte bulkcarrier als gevolg van machineschade gedurende het grootste gedeelte van de verslagperiode geen ROTTERDAM De winst van Auto mobiel Industrie Rotterdam is in het eerste halfjaar 1972 vrijwel gelijk ge weest aan die in dezelfde periode van 1971. Gezien de gang van zaken in het derde kwartaal en de verwachting voor het vierde kwartaal meent Air, dat de resultaten over het tweede halfjaar zullen achterblijven. De jaar winst zal daardoor lager uitkomen dan die over 1971 (ƒ801.000). Indust. Sporen Utll. UDI. Modi 27 sept. 947.25 219.55 109.89 73.84 435.5 28 sept. 955.15 217.85 110.56 73.89 439.5 29 sept. 953.27 217.70 110.56 73.87 441.1 Aaud. iibl. lot. U. L. 27 sept. 14.620 19.730 1.747 1.036 394 28 sept. 14.710 18.890 1.750 784 604 20 sept 16.250 16.830 1.754 750 631 inkomsten heeft opgeleverd. Het batig saldo van dc bedrijfsrekemiirg zee schepen is derhalve slechts een tiende gedeelte van het resultaat over het erste halfjaar 1971. Het saldo van de bedrijfsrokesiing binnenschepen, tank- opslag en agenturen is door de on gunstige waterstand van de Rijn, de Koersen in Montreal zachte winter en de teruggelopen eco nomische bedrijvigheid met 20 pet Asbestos Corp gedaald. Door de toenemende diversi- canada Fund, ficaties zijn de winsten bij en uitke- consoi Bathurst ringen op deelnemingen echter met .T,r 4 Chcm 20 pet. gestegen. Nat. Gas Voor het tweede halfjaar van 1972 Mass. Ferguson mag een verbetering van de resulta- *5*;, Rcanadafs ten worden verwacht. idem w 27/9 18 '9 ACF industries Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am 50% 51% 17»,j 17V. 28% 28V, 53=, 53 40',j 40'.i 29'.« Business Week meldt: AMSTERDAM De landen rond de Perzische Golf krijgen een aan deel van 51 procent in de oliewinning in hun gebied. De oliemaat schappijen zijn tijdens de onderhandelingen over dc prijzen overstag gegaan, zo schrijft het Amerikaanse blad 'Business Week' in het nummer van deze week. king. Er zou een ingewikkelde formule zijn gevonden, waarbij een al te groot gezichtsverlies voor de grote olie maatschappijen wordt voorkomen. De tails zijn nog niet bekend gemaakt. De overeenkomst zou een groeiend aandeel van de olielanden in de pro- duktie behelzen, waarbij een 'glijden de schaal' wordt toegepast, uitge smeerd over een aantal jaren. Wanneer het bericht van 'Business Week' juist blijkt te zijn, is dc olie toevoer vanuit het Midden Oosten waarschijnlijk een stuk zekerder ge worden. De producerende landen had den gedreigd over te gaan tot nationa lisaties of in het uiterste geval met het dichtdraaien van de kraan. "Een crisis is nu voorkomen', meldde ecu zegsman uit de oliewereld, die overi gens de juistheid van het bericht in 'Business Week' wilde bevestigen noch ontkennen. Wel voegde hij eraan toe, dat wanneer 'BusineS? Week' het bij het rechte eind zou hebben, 'dit een radicale verande ring in de structuur van de oliemaat schappijen cn de oliewinning bete kent. Tot nu toe controleerden de maatschappijen dc olie van de bron tot de consument. Dat is dan afgelo pen'. EINDHOVEN De Amerikaanse Computer Sciences Corp. heeft het Canadian pacific volledige eigendom verworven van haar Europese dochterondeine- ch^Lh.aan ming Computer Sciences International (CSI) door de overneming che.«p «nd omo van het belang van Philips Eleotrologica in deze te Brussel gevestigde cities service onderneming. De overneming van de aandelen werd in contanten af- SttKÏBï** gewikkeld. Computer Sciences- Corp. en Philips Electrologica richtten in 1967 CSI op als een joint venture, waarin CSC een 75 pet belang nam en Philips Electro logica een 25 pet deelneming. Sinds 1967 heeft CSI haar activiteiten uitge breid van België tot Frankrijk, Duits land, Italië, Nederland en het Ver. Koninkrijk. De joint venture voorzag Philips van geavanceerde software technieken en ondersteunde aldus de computer-acti viteiten van Philips in de opbouwpe- riode. CSI blijft ook na deze transac tie fungeren als een van de voornaam ste softwareleveranciers van Philips. Zowel CSC als Philips Electrologica zijn van oordeel dat de Europese computerindustrie in een fase van belangrijke herstructurering verkeert. Beide ondernemingen achten het van essentieel belang dat zij zich geduren de deze periode flexibel ten opzichte van elkaar kunnen opstellen. Zij voor- gen binnenkort. 9% 5% Am Llectr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt and Ref 18'. Am Tel and Tel Ampox Anaconda Armco Steel Atlani Richfield Bendis Bethlehem Steel Boeing Burliiigturi Ind Ohio 44- 44 Commor.w Edison cons Edison zien een voortzetting van de voor cont O?" beide partijen vruchtbare samenwer- curtiss-wright Curtiss-Wrighi A Dart lndustr.es Deere and Co Dow Chemical Du Pont (E 1) Eastman Kodak First Nat Ctty Admiral Corp Allegheny Pow 8 Akzona Am Standard Amstcd Ind AMSTERDAM Het zich sinds jaren in handen van Bouwes exploitatiemaat- schappij in Zandvoort bevindende Bavuic cigars meerderheidspakket aandelen van Parkhotel zal worden overgenomen can Breweries door de Londense Disarks Ltd. waar- chadbourn Gotb achter een grote Engelse hotelmaat- chase select Fd schappij schuilgaat. De Bank of Eng- Columbia Gas land moet nog zijn fiat geven aan de c®" Telephone transactie. Nadere mededelingen vol- Balt t: Ohio 4'. 24"a 247', 42% 32% 34 34% 45% 44% 56% 54% 49 59% 40 40% 94% 93% 163% 165% 139 137% 16% 15% 20% 20% 30% 30% 11.21 11.28 27% 27% 28b 28% 22'22% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty OU Gillette Gimbcl Brothers Goodyear I and R Gulf Oil 66% 66% 35% 35' 66% 68% 25% 25% 78% 78% 21% 21% 29% 27% 82^4 83%. 52% 53% 22 23% Illinois Centr Ind Insllco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can 404V, 406% tnt Paper 37 36% Int Tel and Tel 34% 34% 23% 24% 29% 29% 14% 34' 34% "Fluor Curp Ung-Temco Vough 52% Litton Industries 42% Lockheed Aircraft 10% Marcor 13% Martin Marietta 9% May Dep Stores 21% Mcdonnel Douglas 19% Mobil Oil 41% Nabisco 33% Nat Cash Register 68» Nat Distil and Ot 56% Nat Gypsum 37% Nat Steel 17% Nat Lead Ind 16% North Am Rockw. 38% Int Bnk lor P.cc Int Flav Frag tnt Paper s 47 Pacific Gas and El 29s; 29% Penn Central 3% 3"i Pcpsico 82% V3% Phelps Dodge 38% 3b's Philip Morris 104% 103% Philips Petroleum 33% 35 Procter and Gamb 96% 98 34% RCA Republic Steel 237» Reynolds Ind 54% Royal Dutch Petr 37», Santa Fe Ind 20% Scars Roebuck 109% Shell Oil 49% Southern 19 Southern Pacific 42% Southern Railway 53 Sperry Rand 447, Standard Oil Cal. 69% Standard 01) Ind 74 standard Oil N J 90% Studebakor-Worthl 50", sun Oil 41% Texaco Texas Gulf 36% Texas Instrum. 184', Transamerlca J8% Unilever Union Carbide Unlroyal united Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westlnghouse El. Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr 35 Kai sas City Ind Kansas Power KLM Kroger Lcasco Lone Star Cement Lehman 43% 26% 33 ti 20% 25% I Madison fund 157, 13% 8% 8% 67% 67% Standard Brands Union Elect United Corps United Gas

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 27