Sportstaking als protest tegen regeringsbeleid door Joop Holthausen Budobond kondigt actieplan met initiatieven als 'proefballon' aan tijdens de huldiging van Wim Ruska door Peter Onvlee TROUW/KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 SPORT T23/K23 ERMELO Hij is apart. Dat wel. Maar gek, neen, dat is weer iets heel anders. Zijn levensstijl is afwijkend. Er gaat slechts één Fedor in een dozijn. Dat mani festeert hij zelf nadrukkelijk. In zijn manier van fietsen. In zijn denken. In zijn optreden naar buiten toe. Fedor den Hertog heeft zijn eigen levensfilosofie. Raadselachtig. Ondoorgronde lijk. Mystiek. Maar in ieder ge val ruimschoots de moeite waard om er naar te luisteren. En achter zijn inmiddels befaamd geworden spreuken schuilt toch een stukje levenswijsheid. Hij, Iwan Fedor den Hertog, laat zich niet leven. Hij wil zélf leven. Hij is meer op 'wei-zijn' dan op 'wel vaart' ingesteld. Die mystiek, dat onwezenlijke, het omringt hem. Zijn directe omgeving heeft het geaccepteerd. Zelfs de naam van het huis, waarin hij met zijn moeder en zijn zes zus sen en broers woont, heeft iets mysterieus. Het platte, vierkan te model en vooral de naam: 'Ons tijdelijk verblijf'. Al blijkt die naam er door een diepreli gieuze vroegere bewoner aan te zijn gegeven. Maar het past wonderwel in de entourage van Fedor, de 'eeuwige' amateur wielrenner. Ermelo blijkt nau welijks het belang te beseffen van de overwinning, die Den Hertog in de Tour de l'Avenir heeft behaald. Als hij thuiskomt na zijn triomftocht in Frankrijk staan daar slechts broer Nidi en zijn moeder om met een simpele handdruk uitdrukking te geven aan hun gemeende waardering voor zijn prestatie, 's Avonds neemt Fedor de hele familie mee naar de Chinees in Putten. Een etentje. Een samen-zijn. Fedor geniet ervan. Geen uit bundige festiviteiten, geen uit zinnige supporters. Fedor wil het zo. Hij leeft zijn eigen leven. En hij heeft gelijk. Of niet soms? IWAN FEDOR: MENS APART l/i l Fedor den Hertog droeg dit jaar m Olympia's ronde de leiderstrui. Op de foto wordt hij er door de rondemiss in Bladel in geholpen. Toch behoort Olympia's ronde niet tot Fedors favoriete wedstrijden. Een profcontract schept verplichtin gen. Als amateur haid ük bij Krott ook verplichtingen en nu bij Liebregts weer. maar dat is toch anders. Als ik morgen zeg: ik stop, dan is het afgelo pen.' Toegeleefd 'Na Olympia's ronde ben ik heel lang- zaam-aan weer begonnen. In de ronde van Oost-Duitsland, die wij reden als voorbereiding op de Olympische Spe len, heb ik mijzelf getest. Toen voelde ik dat het weer ging. Ik heb toen echt toegeleefd naar de Olympische wegwedstrijd. Daarvoor had ik in het begin van dit jaar die trainingstocht naar Italië ondernomen. In dat kampi oenschap voelde ik dat ik sterk reed. Maar Hennie Kuiper was mij voor. Hij sprong weg en dat betekende dat ik mij aan de afspraak moest houden: dat wil zeggen hem helpen. Cees Priem en ik hebben de zaak voor hem afgeschermd. Maar ik heb daar wel mijn zelfvertrouwen volledig terugge kregen.' 'In de Tour de l'Avenir heb je voor het eerst de nieuwe Fedor gezien. De man, die wat meer dan voorheen op het succes mikt Dat heeft te maken met mijn toekomstplannen. Hoe dat precies zit, kan ik nog niet vertellen. Maar ik heb daarvoor die roem nodig. Ik wil het wat zakelijker gaan bekij ken. Bij mijn huidige sponsor heb ik de toezegging dat ik word opgevangen wanneer mij wat met fietsen over komt. Dat geeft mij wel zekerheid. Ik ben later nog eens bij Herman Krott geweest. Die vertelde mij toen dat hij het voor mij voor elkaar had gemaakt dat ik inspecteur kon worden bij de brouwerij, die zijn ploeg sponsort. Maar dat was wel erg laat om daar toen nog mee aan te komen.' 'Ze zeggen van mij wel eens: hij is niet wijs. Hij is toch gek. Herman heeft mij eens naar een psychiater- gestuurd, naar Grlinwald. Daar kreeg ik allerlei testen. Na afloop vertelde Grlinwald dat ik een hoog intelligen tiequotiënt heb. Het zegt fij niet veel. Er zijn mensen, die de spreuken, die ik bij tijd en wijle wel eens spui*, maar vreemd vinden. Maar als ik bijvoorbeeld zeg: eenzaamheid is de school van het genie, bedoel ik daar wat mee. Een spreuk is een keten van gedachten. Het bespaart een heel ver haal en brengt duidelijk over wat je wilt zeggen. Ik haal die spreuken uit boeken. Want lezen doe ik nog altijd veel. Over historie en over ontdek kingsreizen. Ik heb een boek met wel duizend spreuken. Ik leer ze niet van buiten, maar sommige spreuken web len zo maar in mij op in een gesprek. En dan gebruik ik ze. Dat is toch niet zo gek?' A Liebregts de scepter had gezwaaid over een andere formatie was ik daar heengegaan Piet Liebregts beantwoordt aan het beeld, dat ik mij van een ploegleider heb gemaakt. Het fietsen moet je jezelf aankweken. Je moet zelf experi menteren, middelen ontdekken waar door het beter gaat. Ik experimenteer steeds met mijn fiets. De ploegleider is er voor de geestelijke begeleiding. Die moet je kunnen opvangen, moet ook sfeer in de ploeg kunnen bren gen. Daar moet je mensenkennis voor hebben. Zoals Joop Middelmk. Dat is fantastisch wat zo'n man presteert.' Afgeknapt Fedor den Hertog: 'Al lang heb ik het gevoel dat winnen door de buitenwacht als iets vanzelfsprekends werd beschouwd. Het was een forma liteit. Daar ben ik op afgeknapt. En dan steeds maar weer hetzelfde fiet sen. Als je ergens hebt gewonnen, kun je er verzekerd van zijn dat het jaar daarop iedereen op je wiel rijdt. Bovendien is er weinig avontuur meer in een ronde die je al eens hebt gedaan. Olympia's ronde door Neder land steeds maar weer te rijden, ver veelt mij. Ik ga veel liever naar BerlijnWarschauPraag, de Vredes- koers. Volgens mij is die wedstrijd zwaarder dan de Tour de l'Avenir. Ik zou daar dolgraag willen rijden. Maar die wedstrijd valt altijd samen met Olympia's ronde. En dan schijnt de KNWU geen ploeg te kunnen uitzen den.' 'De Tour de l'Avenir, die ik nu heb gewonnen, wil ik nog wel eens rijden. Daar sta ik wat anders tegenover, omdat daarheen steeds de beste wiel renners worden afgevaardigd. Samen ben je dan sterk. Natuurlijk: wielren ners zijn rare individualisten. En zo ben ik waarschijnlijk ook wel, anders zou ik niet zoveel succes hebben. Maar niemand kan zeggen, dat ik mij niet wil inzetten voor een ploeg, als dat nodig is. Wanneer ik zie dat het kan, doe ik het.' 'Wat ik de afgelopen jaren vooral heb geleerd, is dat de mensen vaak veel harder zijn, dan zij zich voordoen. Soms voel je wel dat er van je wordt geprofiteerd. Dat heeft dan weer te maken met je laten teven. Mij is al zo dikwijls gevraagd: wanneer word je nu eindelijk eens professional. Her man Krott heeft wel eens gezegd: ik zit op jou te waohten. Herman wilde wel mijn manager worden. Maar dan kan hij lang wachten, want ik doe het niet. Omdat ik niet in die profwereld geloof. Dat wil zeggen, dat ik er niets voor voel om te móeten fietsen. Het is mijn instelling, mijn levensfilosofie die mij weerhoudt om over te stap pen. Bij de profs moet je fietsen. Daar is dwang. Hier kan je fietsen 'Innerlijk heb ik het meest van mijn moeder. Zij is een Russin en heeft ook een typisch oosterse inslag. Ik voel mij sterk aangetrokken tot de Russen. Met Russische renners heb ik altijd direct contact. Hun manier van denken en handelen ligt mij. Het wijkt af van het patroon dat hier in Nederland als normaal wordt be schouwd. Daarom wordt ik misschien zo vaak mysterieus genoemd. En het wordt zo dikwijls tegen mij gezegd, dat ik er op het laatst zelf in begin te geloven'. 'Toen ik een jaar of tien was, zijn wij met de hele familie naar Rusland geweest. Het was de bedoeling dat wij daar zouden blijven. Ik voelde mij daar wel thuis, maar vader kon niet aarden. Wij zijn teruggegaan naar Nederland. Ik ging weer naar school en was gek op lezen. Altijd zat ik met mijn neus in de boeken. Ik had graag willen studeren. Maar daar wilde va der niet van weten. Hij was vroeg aan het werk gegaan en hij vond dat ik dat ook maar moest doen. Ik kon nog naar de ambachtschool om het vak van elektricien te leren. Mijn nieuws gierigheid was er nauwelijks minder om. Ik bleef boeken lezen: ik sloot mij af. Mijn ouders hebben mij min of meer in de richting van de fiets geduwd. Niet bewust, maar zij zijn het toch geweest, die mij uiteindelijk op het racezadel deden belanden. Mijn vader doordat hij mij niet de gelegenheid gaf om verder te leren'. Racefiets 'Mijn moeder zag in dat ik naar buiten toe te weinig contacten had. Ik had geen vrienden Ik las alleen maar, dag-in-dag-uit. Toen kwam de racefiets. Het werd voor mij een mid del om mij uit te leven. Vanaf mijn eerste wedstrijd zag de buitenwereld wat in mij. Toen ik mijn eerste wielerronde in Oosterwoldfe had gere den werd er geschreven: wij hebben een nieuwe Anquetil ontdekt. Maar ik fietste niet op de eerste plaats om te winnen: ik wilde mij uitleven. Ik vond het prachtig om zo hard moge lijk te rijden. Hoe harder hoe mooier. De taktiek deed er weinig toe'. 'Ik kwam door gesprekken met andere renners en met behulp van ver- enagingsbestuurder Frams Sluyters bij de ploeg van Herman Krott terecht. Frans heeft geweldig veel voor mij gedaan, voor ons hele gezin. Hij nam ons zelfs eens veertien dagen mee voor een vakantie in Noorwegen. Al lemaal op zijn kosten'. 'Zeven jaar lang heb ik bij Herman Krott gezeten. Dit jaar zijn wij uit elkaar gegaan in Olympia's ronde. Een reeks conflioten kwam toen tot uitbarsting. Ik moet wel zeggen dat Herman veel voor mij heeft gedaan. Fedor den Hertog in actie. Naast hem zijn ex-ploegleider Herman Krott, de man aan wie hij zegt veel te danken te hebben, maar door een aantal redenen to ch niet meer verder mee kon werken. Ik heb echt veel aan hem te danken, maar het omgekeerde is ook het ge val. Door mij kreeg hij publiciteit voor zijn firma en zichzelf. Die breuk kon bijna niet uitblijven. Als het niet naar zijn wens was gegaan, maakte hij mij voor alles uit wat maar lelijk was. Hij noemde mij een komediant, ik deugde nergens voor. Tenslotte gaf ik hem overal maar gelijk in. En dan zei Herman: 'Zie je wel. Met jou kan ik toch niet discussieren'. In Olympi a's ronde van dit jaar was voor mij de maat vol. Toen heb ik tegen Her man gezegd dat het fini was. Je kunt wel zeggen: 'Die Den Hertog is een goede sul', maar op een gegeven mo ment wordt het mij te veel'. 'In Olympia's Ronde was ik vooral geestelijk niet in vorm. Een belang rijke factor was de druk die er op mij rustte. De hele koers was op mij afgestemd. Ook Herman gokte groten deels op mij. Ik kan daar niet tegen. Als iets per se 'moet' is voor mij de aardigheid eraf. Dan was er die reis naar Italië in het voorseizoen, waar ik een zware kou opliep. Ik kwam daar aan het dokteren En dat is allemaal niet bevorderlijk geweest voor de vorm. Tenslotte hebben ook nog ruiselijke narigheden een grote rol gespeeld'. Sentimenteel 'Ik ben een gevoelsmens. Erg senti menteel. Toen ik daar tijdens Olympi a's ronde na mijn opgave in dat Zuidlimburgse hotel lag, had ik hulp nodig. Ik heb Steunenberg gebeld. Dat is de boekhouder van mijn vroe gere werkgever, Van Baren. Ik ben thuisgekomen. En toen dacht ik aan Gerrit van Bentum, een Ermeloër, waarmee ik nogal veel was opgetrok ken. Ik ben naar hem toegegaan en heb hem gezegd dat ik wilde stoppen met wielrennen. Ik zat totaal in de put. Hij heeft mij langzaam maar zeker weer over mijn depressie heen geholpen en mij ervan overtuigd dat ik door moest gaan'. 'Gerrit van Bentum heeft mij toen gevraagd of ik geen andere sponsor wist. In Olympia's ronde heb ik een uitvoerig gesprek gehad met Nanno Bakker. Nanno zat vorig jaar ook bij Krott in de ploeg. Samen zijn wij toen eens aan het vergelijken gegaan welke verschillen er waren. Ik kwam tot de conclusie, dat ik beter in die équipe paste. Niet vanwege de spon sor, maar vanwege de ploegleider. Ik ben niet van merk veranderd: ik ben van ploegleider veranderd. Als Piet ZANDVOORT/SCHEVENINGEN De Neder- landse Budo Bond heeft de twee voor deze week geplande feestelijkheden aangegrepen om als eerste sportorganisatie met daadwerke lijke plannen naar voren te komen om te age ren tegen de afbraakpolitiek van de regering met betrekking tot het sportbeleid. Aan het einde van de huldiging van tweevoudig Olym pisch kampioen Wim Ruska ontvouwde de bondsleiding bij monde van Wim Luiten een 'actieplan' met daarin de voor de sportwereld vrij unieke en zeer opzienbarende gedachte tot een sportloos weekeinde te komen als protest tegen de voorgenomen bezuinigingen van ruim 3 miljoen gulden. Over dit actieplan zal de Budo Bond vandaag, wanneer tijdens de ope ning van het nieuwe bondsbureau aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag de tweede fees telijkheid wordt gehouden, op (informele) basis contact opnemen met de overige uitge nodigde Nederlandse sportorganisaties. De aankondiging van het 'actieplan' (er is ook een adres gestuurd aan de Tweede Kamer met het verzoek de huidige begroting van CRM niet te aanvaarden) geschiedde gisteravond nó het huldi gingsgedeelte, ook al zinspeelde voorzitter M. J. Methorst (45) er aan het begin van de bijeenkomst even op. 'We wilden', zo zegt Methorst, 'er geen goed- goedkope scheldpartij op de regering van maken. Je zoiets op niveau kunnen spelen'. Het contrast huldiging (Wim Ruska werd bevor derd tot zesde dan en ontving in Scheveningen het hierbij behorende diploma en de roodwitte band) protest' lijkt op het eerste gezicht groot. Dat was het niet. Methorst: Het was e en huldiging met meerdere aspecten. Ik heb niet voor niets ook zaken als de gebeurtenissen in München erbij betrokken. Lafheid München heeft in meerdere opzichten een stempel gedrukt op de huldiging.' Methorst: Voor mij persoonlijk hoefden die Spelen na de gebeurtenissen in de Israëlische flat niet meer door te gaan. Het was het ergste wat kon overkomen, niet met een pen te beschrijven. Achter het eenti ale besluit de Spelen verder koel en zakelijk af te werken hebben wij ons kunnen stellen. Wij hadden echt niet de itentie er nog een feest van te maken. Alle 37 aan het judotoernooi deelnemende landen zijn trouwens gebleven. Waarom hadden wij voorop moeten lopen. Daarbij speelde, dat het voor een gedeelte van de buitenwereld op lafheid had geleken wanneer bijvoorbeeld Wim Ruska zich had terugge trokken. Ruska heeft er in feite zijn eerste gouden medaille in de klasse alle categorieën op het spel gezet. Het was al eerder voorgekomen, dat hij na een eerste titel te hebben veroverd, zich voor het toer nooi van alle categorieën terugtrok. Er is lang over gesproken. Ik geloof, dat jc nooit een goed antwoord kunt krijgen op de vraag of je had moeten blijven of weggaan. Ik heb respect voor de atleten, die wel naar huis zijn gegaan. Ik vraag daarbij alleen ook begrip van hen voor het feit dat anderen zijn doorgegaan. Ik heb bij de huldiging van Ruska ook daarom bij deze gebeurtenissen stilgestaan omdat ik me afvraag of we nog wel met de Spelen op deze manier kunnen doorgaan. Dat neemt niet weg, dat Ruska voor zijn successen in München en eerder al tijdens wereld- en Europese kampioenschappen op deze bescheiden wij ze moest worden gehuldigd, temeer omdat er voor hem een nieuw tijdvak in zijn judocarrière is aan- aangebroken. Hij heeft afscheid genomen als actieve beoefenaar en begint zijn loopbaan als bondstrainer. Als politiefunctionaris heeft Methorst na de erva ringen in München zijn eigen denkbeelden over veiligheid en Spelen in de toekomst. Methorst: Ik heb gelezen, dat de burgemeester van Montreal heeft gezegd: ik had gehoopt geen omhei ning rond het Olympisch dorp te hoeven aanleggen, ik had gehoopt ook geen militairen te hoeven inschakelen, maar die hoop is ijdel gebleken. Er komt nu dan ook een omheining van 15 tot 20 meter. De Spelen worden steeds meer overheerst door politiek, commercie en terrorisme. En met geen enkele organisatie kun je aanslagen als in München voorkomen. De bagage van alle deelnemers, tonnen bij elkaar, zou moeten worden doorzocht, de in- en uitgangen zouden uit sluizen moeten bestaan, waarin iedereen zou moeten worden gefouilleerd, bij de ingangen van de stadions zou hetzelfde moeten gebeuren en ook bij de trainingsplaatsen. Rond het dorp, waar 15.000 mensen wonen een dorp zo groot als Zandvoort zou je met een afstand van een meter politiemensen moeten posten en dan nog heb je geen absolute zekerheid dat je aanslagen van deze niets ontziende terroristen kunt voorkomen. Want nu haalt een kaping van een vliegtuig nog juist de voorpagina's van de dagbladen, over enkele jaren zal dat al niet meer het geval zijn. Dan zoekt men weer grotere objecten en de Spelen zijn voor die organisaties een bij uitstek geschikt doel gezien de grote publiciteit die er mee is verweven. Daarom zie ik het niet meer in deze gigantische Spelen. Misschien is het scheiden van de binnen- en buiten sporten al een oplossing, misschien moet je nog verder terug. Vonhof's kreet de Spelen ooit nog eens in Nederland te organiseren beschouw ik dan ook als een loze kreet. Hypocriet De houding van de Nederlandse regering heeft vrager, opgeroepen. Mcthurst: Ik vind de houding van de Nederlandse M. J. METHORST regering hypocriet. Zeker nu. Eerst roept men zijn menser uit München terug en later verklaart men het eens te zijn geweest met het IOC en het NOC om de Spelen verder, zij het wat soberder misschien, af le werken. Daarnaast is er dan nog die ontvangst van Olympiërs en para-Olympiërs op het ministerie, vori ge week. Als Budobond zijn wij inderdaad de eerste geweest, die aankondigden deze bijeenkomst te boy cotten. In München zelf kon er nauwelijks een felicitatie af en dan zou je nu en dat kort voor de verkiezingen moeten opdraven om een ontvangst op CRM op te luisteren. Daarbij komt, en dat is in wezen nog erger, de dolksteek in de rug, die deze regering de sportorganisaties heeft toegediend. Ik geloot niet direct, dat deze bewindslieden (Engels en Vonhoff. red.) er zelf veel aan kunnen deen omdat de regering in een soort stroomversnelling een aantal taken heeft afgekapt. De vraag voor mij is: begrijpt dit kabinet eigenlijk waar het om gaat. Onderkennen zij dat een stuk welzijnszorg wordt getorpedeerd? Ik had echter wel van CRM enige uitleg verwacht.' Hel contact tussen de overheid (CRM) en de particuliere instanties (bonden, koepels) is nog nooit echt op gang gekomen. Methorst: 'Ik had het misschien nog kunnen billij ken, als de overheid bij deze bezuinigingsmaatregelen een argumentatie had gegeven. Als daarin zou zijn gebleken, dat op alle welzijnstaken zonodig bezuinigd moest worden, al geloof ik daar niet in. Maar nu word je met de rug tegen de muur gezet. Het is dan de hypocritie ten top, dat je dan nog een uitnodiging van de regering krijgt. Laat zo'n grapjas dan zeggen: zoeken jullie het zelf maar uit. Sport past niet in het nationaal welzijnspakket van deze regering. Het is natuurlijk ook de zwakte van de Nederlandse sport wereld dat zij tot nog toe geen echte vuist tegen de regering heeft kunnen maken. Nederland is daarvoor te groot in te kleine dingen. Iedereen draait om de zaak heen, heeft teveel eigen belangen om tot een werkelijk krachtige instantie te komen. Ik zou de Nederlandse Sport Federatie (NSF) wel als het nationaal overlegorgaan met de overheid willen zien, maar dan moeten alle sportorganisaties daarin parti ciperen. En dat gebeurt niet. De verdeeldheid (con fessionele groeperingen, NCSU en NKS, red.) is te groot. De overheid kijkt nu vanaf de zijlijn toe en maakt gebruik van die verdeeldheid. Het is een vicieuze cirkel, waar we voorlooig nog niet uit zullen komen Proefballon Desondanks ligt er het initiatief van de Budo Bond in de petitie aan de overige Nederlandse Sportbonden en organisaties om tot een sportloos- weekeinde, een soort sportstaking, te komen. Methcrst: 'Dat het de Budobond io, die als middel grote sportorganisatie met dit denkbeeld naar voren komt, is een uitvloeisel van München. Wij hebben ais organisatie daar en nu de laatste weken in Nederland duidelijk gezien, dat de regering zich afzijdig houdt van de problematiek waarmee de sportwereld kampt. Wij hadden liever gezien dat een bond als de KNVB met dit denkbeeld want meer is het nog niet zou zijn gekomen. Van die KNVB hangt het natuurlijk in belangrijke mate af of het denkbeeld kans van slagen heeft. Het is een proefbal lon en in onze ogen één van de weinige dingen die je als sportorganisatie kunt doen. Ik zie het niet zo zitten in een protestdemonstratie met veel kleinere kinderen. Die hebben er nog niets mee te maken. Je moet met een waardig protest als sportwereld komen. Je moet het hart van de zaak raken. Je moet het publiek bereiken, dat er door aan het denken kan worden gezet. Publiek, dat straks misschien bij de verkiezingen deze regeringsmaatregel mede in over weging neemt. Dit is spectaculair genoeg om ieder een te bereiken en een beter middel dan een ontvoering van minister Engels of een bezetting van CRM. Mensen die dat opperden maakten grapjes. Daarnaast hebben wij als Budo Bond ook als daad de petitie aan de Tweede Kamer gesteld. Somber In dat adres aan de Tweede Kamer wordt de leden gewezen op de grote tegenstrijdigheid die blijkt uit de begrotingscijfers en de daarbij uitgeko men toelichting. Methorst: 'In de toelichting staat met zoveel woor den, dat de regering in de komende periode extra aandacht wil gaan besteden aan o.a. de breedte- en recreatiesport. Maar als je de gevolgen van de bezuinigingen bekijkt bemerk je dat er minder accommodaties kunnen worden gebouwd (verminde ring van 2,2 miljoen) waardoor die breedtesport wordt geremd en dat er anderzijds bijna een miljoen op de sportorganisaties wordt bezuinigd. Voor de bonder. houdt dan in: opleidingen, jeugdwerk en bondsactiviteiten worden getroffen. We hebben ons afgevraagd; is het verantwoord door te gaan? Ik zie de toekomst, ook voor andere sportorganisaties, som ber in. Vooral de kleinere sportbonden tot zo'n 30.000 leden donderen door deze maatregel in eikaar Het is een klap voor de actieve sportbeoefe ning ook, omdat het wedstrijdwezen vaak ook via de bondsbureaus loopt. De overheid wil nog meer para siteren op de vrije tijd van de bestuurders. Als bond moet je nog meer aan je kader gaan knabbelen. En wal er van zaken als bij ons jeugdkampen terecht moet komen? Je moet, dat is een van je taken, de jeugd van de straat houden en een zekere opvoeding en ontwikkeling meegeven. Maar hoe je dat zonder geld moet doen zie ik niet zitten. Ik maak me sterk ot Engels en Vonhoff wel weten wat er tijdens jeugdkampen allemaal wel wordt gedaan.' De vermindering van de uitkeringen aan sportor ganisaties kan een aanzet geven tot ee centralisatie van de veelsoortige administraties. Methorst: 'Voor centralisering ben ik zonder meer. Maar ik dacht niet dat de bonden zich nu gedwongen in eikaars armen zullen gooien. De eigen sportorgani saties hebben immers nog een eigen imago. Ik dacht verder ook niet dat dit de bedoeling van de bezuini ging was, al is centralisatie op langere termijn misschien wel haalbaar.' De Budo Bond was met twee gouden medailles de meest succesvolle bond tijdens de Spelen in München. Methorst: 'Ik zie alleen niet in hoe je met de huidige ontwikkeling ook over vier jaar weer voor wat successen moet zorgen. Er valt nu een gat door de \erminderdc overheidsinbreng. Nederland loopt op diverse gebieden van de sport al vele jaren achter. De achterstand wordt er nu alleen maar nog groter door.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23