Besluit Rotterdam zal vrijwel zeker worden vernietigd m UW Moboetoe gaat bij Amin bemiddelen >rs. Tamminga oofdredacteur 1'rouw/Kwartet Helft journalisten wil weg na verkoop LD aan Telegraaf Couture Waterstaat gaat verkeer hypermodern beveiligen krant )AF en Volvo erken samen VERHUIST U Biesheuvel niet mis te verstaan Betalingsuitstel voor Veneco: ontslagen verwacht In deze krant bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 60s:e jaargang no. 232 Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghanspoetr ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25.90 Aid. Bezorging vanaf 0.8.30 uur Meer jfSSi keus in passende 1 omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG )EN HAAG Tot hoofdredacteur an Trouw en de Kwartetbladen is enoemd drs. J. Tamminga te Am- terdam. Het algemeen bestuur an de stichting De Christelijke Pers. uitgeefster van deze kranten, eeft, op voorstel van het dagelijks estuur, eenstemmig besloten tot eze benoeming, die tegen het ein- e van dit jaar ingaat. Drs. Tamminga, is al vele jaren irerkzaam bij het Ahrendconcern. raar hij als stafmedewerker belast met de uitvoering van speciale drachten. Op kerkelijk en poli- ■iek terrein is de heer Tamminga ctlef, o.a. als lid van het dagelijks estuur van de Nederlandse Zen- lingsraad en als voorzitter van de Kamercentrale Amsterdam van de l.R.P. (welke laatste functie hij Dverigens opgeeft, omdat hij haar niet verenigbaar acht met het loofdredacteurschap). Hij is belij- iend lid van de gereformeerde [erken. foordat het tot de benoeming van de heer Tamminga overging, heeft het bestuur van De Christelijke Pers gelegenheid tot inspraak ver leend aan de directie van Trouw- iwartet, de huidige waarnemend hoofdredacteur, de redactiecommis- en de totale redactie. Deze rtrokkenen hebben allen te ken nen gegeven, zich met de benoe ming te kunnen verenigen, en gaarne bereid te zijn, drs Tammin ga hun vertrouwen te schenken. De nieuwe hoofdredacteur van rrouw-Kwartet werd in 192G te Gerkeskiooster in Friesland gebo ren. Na de lagere school volgde hij de mulo en de h.b.s. Van 1947 tot 1950 diende hij als reserve-officier in Indonesië. Aan de Vrije Univer siteit studeerde hij van oktober Drs. J. Tamminga 1950 tot februari 1956 sociale we tenschappen, waarna hij zich als wetenschappelijk medewerker ver bond aan het Landbouw-Econo- misch Instituut in Den Haag1. En kele jaren later trad hij in dienst bij Ahrcnd. Zie ook pagina 17 Suriname en Antillen verontrust over discriminatie Van onze Haagse redactie ROTTERDAM/DEN HAAG Plet omstreden huisvestingsbesluit dat de Rotterdamse raad donder dag heeft genomen en dat van veel kanten als discriminerend wordt gevoeld, zal waarschijnlijk door minister Udink worden vernietigd. Dat valt op te maken uit de woorden van premier Biesheuvel, na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Het besluit hield in dat per Rotter damse woonwijk niet meer dan vijf procent buitenlanders mochten wor den gehuisvest. Onder die term 'bui tenlanders' bleken behalve gastarbei ders. ook Surinamers en Antillianen te worden gerekend Prompte reacties bleven dan ook niet uit. Zowel de gevolmachtigde minister van Suriname als zijn ambtgenoot van de Nederlandse Antillen, kondigden aan bij de minister van binnenladse za ken blijk te zullen geven van hun verontrusting. Zij zouden daarbij tege lijk vragen hoe de minister de discri minerende tendens van het Rotter damse besluit denkt weg te nemen. Premier Biesheuvel zei gisteravond al dat de eerste indruk bestaat dat het Rotterdamse besluit in strijd is met de wet op de woonruimteverdeling. Hij herinnerde daarbij aan uitspraken van minister Udink. waarin deze al tijd heeft aangedrongen op een posi tief huisvestingsbeleid Mogelijkheden N'DIIOVEN DAF en het Zweedse vo-concem gaan nauw samenwer- op het gebied van personenauto's, produktieprogramma's vullen el- r goed aan en beide partijen zul- van eikaars technische kennis en cialisaties gebruik gaan maken. grond van een voorlopige overeen- mst, die nog niet tot in details is gewerkt, zal Volvo voor 33 procent au deelnemen in DAF. De definitie samenwerkingsovereenkomst zal 1 luari 1973 in werking treden, verder economische pagina. fADVERTENTIEi of heeft u ander transport nodig" Een vertrouwd adres: IIOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190 - 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21600 - 21400 In het overleg a.s. maandag tussen minister Udink en de gemeente Rot terdam op uitnodiging van de bewindsman zal de minister Rot terdam wijzen op andere mogelijkhe den om aan de bestaande problematie tegemoet te komen, zoals op de rege ling rijkssteun voor de woningbouw voor alleenstaande buitenlandse werk nemers. Ook de bestaande aanpassing van de richtlijnen in het Rijmondge- bied, wordt genoemd. Daardoor kan de vergunning voor het betrekken van een eigen huis die op het .tijdstip van ontruiming minder dan 220 gul- den huur deed, afhankelijk worden gesteld van de gezinsgrootte. Deze maatregelen kunnen van belang zijn bij de huisvesting van buitenlandse werknemers in pensions, aldus de heer Biesheuvel. Het Rotterdamse besluit heeft ook (verontwaardigde) reacties opgeroe pen van de Stichting Sociale Belangen Surinamers in Rotterdam en de Stich ting Algemeen Belang voor Antillia nen, eveneens te Rotterdam. Aanleiding tot het Rotterdamse raads besluit was de beruchte 'Turkenrel' van enkele weken geleden. Ondanks hevige tegenkanting van de protes tants christelijke en liberale fracties en ook van de socialistische wethou der Jettinghoff, die nadrukkelijk het discrimnerende karakter van het voorstel memoreerde, besloot de raad de verordening op de woon- ruimewet als beperkende factor voor verdeling van woonruimte op te ne men 'verstoring van de evenwichtige bevolkingssamenstelling van een wijk', k'. Rotterdam zou voortaan woonruimte kunnen weigeren op grond van de samenstelling vaiu een wijkbevolking. waarin een gegadigde niet zou passen. Uitzondering is dan een woning, waarvoor geen enkele gegadigde is te vinden en die men, in overleg met en afbrekende stad zal altijd ijven bouwen en afbreken. Burgemeester mr. C. G. Becht nan Tilburg ogezegd Droog Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en weinig wind. Maximum tempera turen rond 14 graden. .MORGEN EN OVERMORGEN. Bijna overal droog met plaatse lijk zon. Hogere middagtempc- raturen. Morgen zon op: 06.41 onder: 18.18 Maan op: onder: 15.57 'ersaderen aan boord ROTTERDAM Aan de in moeilijk heden verkerende NV Verenigde Ne derlandse Confectiebedrijven Veneco is uitstel van betaling verleend. Op 9 januari zal een crediteurenvergade ring worden gehouden. De Veneco directie hoopt dan voldoende bedrijfs- materiaal te hebben verzameld om aan te tonen dat het bedrijf op be perkte schaal nog bestaansrecht heeft. Als bewindvoerder is aangesteld mr. IJ. W. Kranenburg uit Almelo. De produktie in Oudenbosch zal per 15 oktober worden stopgezet. Het con cern gaat nog verder met saneren. Volgens commissaris H. J. van Heek zijn er wel mogelijkheden om het bedrijf op beperkte basis te laten voortbestaan. Hoe dat er zou gaan uitzien vond het moeilijk te voorspel len. Van de 1100 werknemers, die Veneco voor kort telde, zullen er uiteindelijk niet meer dan 450 man overblijven. f ADVERTENTIE) Deze week aankomst bij de Victoria watervallen. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. NEW YORK, KAMPALA (Reuter, UP1) Engeland en Oeganda heb ben gisteren beide onthuld dat 'een belangrijk Afrikaans initiatief' onder weg was om het probleem van de uitwijzing van Aziaten uit Oeganda op te lossen. De VN-ambassadeurs van beide landen geven geen verdere details. i ADVERTENTIE' Hiermee zijn we gekomen aan e rondvraag Maar uit andere bronnen wordt ver nomen dat president Moboetoe Sese Seko van Zaïre (Kongo) binnenkort naar Kampala zal gaan voor bespre kingen met president Amin. Vanwege dit initiatief wilde Engeland 'voorlo pig' niet de kwestie van de Aziaten op de agenda van de algemene verga dering zetten. De Oegandese afgevaar digde toonde zich hiermee ingenomen, hoewel hij van mening bleef dat dit een binnenlandse kwestie is, die niet thuis hoort in de VN. De ontwikkelingen van gisteren wa ren niet geheel onverwacht. Geruch ten hebben reeds de ronde gedaan, dat een belangrijk Afrikaans staats hoofd wilde bemiddelen bij president Amin. Algemeen werd aangenomen dat keizer Haile Selassie van Ethiopië dat staatshoofd was Engeland heeft waarschijnlijk met het voorstel de kwestie van de Aziaten op de agenda van de VN te plaatsen doelbewust de Afrikanen tot actie aangezet. De Afri kanen zouden namelijk niet willen dat de VN een Afrikaanse kwestie bespreekt. De bemiddelingspogingen van Somalië hebben tot nu toe niet veel uitge haald. In de Somalische hoofdstad zit de Tanzaniaanse minister van buiten landse zaken al sinds woensdag te wachten op zijn Oegandese collega voor het uitwerken van een vredesak koord. Hij kan voorlopig nog wel even wachten, want president Amin heeft Tanzania gisteren van een nieu we inval beschuldigd. Amin wil slechts een afgevaardigde naar Soma lië sturen 'als Tanzaniaanse troepen stoppen met het aanvallen van Oegan da'. De nieuwe gevechten zouden heb ben plaatsgevonden bij de grensplaats Moetoejoela. Tan/ania heeft de be schuldiging van de hand gewezen. Van een gala-banket ter ere van de secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft Amin donderdag gebruik gemaakt ora zijn belangrijkste gevangene een Oegan dese oud-minister te tonen. Het was Alex Ojera, minister van voor lichting onder Obote. Ojcra werd. slechts gekleed in een broek en met de handen op zijn rug gebonden, binnengeleid. 'De gasten werden 'iep geschokt door de weerzinwekkende aanblik van een man. die zij tevoren als een gerespecteerd heer hadden gekend", meldde radio-Oeganda. RITA O 'Ik oefen hier met de panne- koeken. Anders maak ik zo'n troep in de keuken'. het wijkorgaa. alsnog aan een 'vreemde eend in de wijk-bijt' zou kunnen geven. Burgemeester Thomassen en de socia listische fractievoorzitter drs. A J Lems hebben toegegeven, dat de ge wijzigde verordening een discrimina toir karakter heeft tegenover Surina mers, Antillianen en buitenlandse gast arbeiders. Bovendien is door principiële tegen standers erop gewezen dat de gewij zigde verordening betekende: het toe passen van een verordening voor za ken, waarvoor zij niet is bedoeld, een vorm van misbruik door de overheid Minister Udink De interpellatie en nota waarmee me vrouw mr. dr. F. T. Diemer-Linde- boom (prot. chr.) van de raad af scheid nam over de moeilijkheden en spanningen voor Surinamers hebben geen redding kunnen brengen. De stichting sociale belangen Surina mers in Rotterdam meent dat dit besluit in de praktijk moeilijk uit voerbaar zal zijn. omdat het woningte kort te groot is. Ten opzichte van de buitenlandse ar beiders gelooft het aktiecomité pro gastarbeiders evenmin, dat het geno men besluit in de praktijk uitvoer baar is. Het comité acht het besluit niet in de haak omdat de gemeen schap opdraait voor de gastarbeiders terwijl het bedrijfsleven hen naar ons land haalt. 'Aangesloten op hoofd riool journalistiek' HEERLEN Eenentwintig journalisten van liet Limburgs Dag blad bijna de helft van de uit 45 man bestaande redactie van bet LD bobben verklaard, dat zij van werkkring willen veran deren. mi bekend is geworden, dat De Telegraaf het Limburgs Dag blad heeft gekocht. Binnenland Europese beweging is er nog niet 1 Tilburgs nieuwe hart klopt zwak 11 Derde-wereldwinkels 11 Bezetting Enka bijna mis lukt r...u13 Buitenland Bevolking Hateclie leefde op vulkaan 9 Yeiligheidsconferentie werpt schaduwen vooruit18 Zwitserland modelstaat? 18 Kerk Zo zien christenen elkaar... 2 'Journaal' van Rijnsdorp... 2 Kunst Marcus, vergeten graveur en tekenaar 13 Antiekbeurs verkoopt meer dan ooit13 Sport Iwan Fedor: mens apart... 23 Economie 'Overheid moet meer op consumentenbelang letten' 27 Radio On tv Strips, feuilleton Recepten f Commentaar Dichtbij en verder Lezers schrijven Puzzels 1' Beurs 25 AccouPtant B. Muller uit Amsterdam deelde gistermiddag aan de aandeel houdersvergadering mee. dat 2622 aandelen Limburgs Dagblad aan de N.V. Holdingmaatschappij De Tele graaf zijn aangeboden en 1218 aan de N.V. Audel. de andere gegadigde. Na ruim twee maanden van strijd is er nu een einde gekomen aan de onzekerheid rond deze Limburgse krant en is De Telegraaf, na eerder pogingen in die richting te hebben gedaan bij de Verenigde Noordhol landse Dagbladen (VND) en de N.V. Audet. er in geslaagd greep te krijgen op de regionale dagbladmarkt. De commissarissen van het Limburgs Dagblad hebben gisteren de journalist Pierre Huijskens (41) benoemd tot hoofdredacteur. De heer Huijskens werkt momenteel bij Televizier. Hij verklaarde er heilig van overuiyd te zijn in collegiaal overleg met de jour nalisten tot een oplossing van de problemen te komen en hoopt 'met terugwerkende kracht' door de rtdac- tie als hoofdredacteur te worden aan vaard. De voorzitter van de redactiecommis sie van het LD, Jan Leenen, vindt de wijze, waarop de benoeming tot stand is gekomen verwerpelijk. De journa listen van het Limburgs Dagblad we ten nu zeker, dat ze zijn aangesloten op het hoofdriool van de Nederlandse journalistiek. En da» is iets. wat we nooit hebben gewild, aldus redacteur Leenen naar aanleiding van de ont wikkelingen rond hei LD. is door een grote meet'le. heul van hen beschaamd, constateert het NVJ- bestuur in een commentaar. De aan deelhouders hebben het eigen finan cieel belang de doorslag laten geven, aldus het NVJ-bestuur, dat de Neder landse journalisten heeft opgeroepen strijdvaardig op te komen voor hun belangen, die van dc andere werkers in dc dagbladondernemingen en die van de lezers. De NVJ zegt in haar commentaar, dat zij begin september de commissaris sen van het Limburgs Dagblad nog heeft gewezen op d( cis de krant als geestelijk prod uk t niet te versjache ren. Ondanks krachtige en voorbeeldi- Zie verder pagina 5, Ge kolom /ADVERTENTIE) Elvi Couture ENTHOUSIASTE REAKTIES! ...over de nieuwe japonnenk.ollektie ELVI COUTURE Najaar 19?2 Uitsluitend in de betere*' damesmode speciaalzaken. Versjacheren Het vertrouwen, da thet bestuur van de Nederlandse vereniging van jour nalisten stelde in dp aandeelhouders Van een verslaggever DEN IIAAG Rijkswaterstaat wil zo snel mogelijk een begin maken met de bestrijding van dc verkeersonveiligheid via hypermoderne technieken. Zo zal bij wijze van proef de rijksweg Den HaagRotterdam worden voorzien van een door een computer bestuurd verkeersgeleldlugssysteem. Een eerste aanzet van dit project bestaat in liet meten van het verkeersgedrag niet de computer, die uiteindelijk de verkeersgeleiding moet besturen. Het systeem, dat uniek is in de wereld, 'zal, wanneer het volledig in werking is, onder meer ook bestaan uit mistmelders en gladhcldsdetectoren. Bij de brug in Dordrecht in rijksweg Rotterdam zal een systeem voor file bewaking komen, zoals dal ook bij Loenersloot wordt beproefd. Automatisch oplichtende borden met adviessnelheden zullen bier de automobilist waar schuwen. Op andere weggedeelten in ons land zullen voor bepaalde drukke uren maxi- mumsnelbedcn worden aangegeven. De plannen zijn tol stand gekomen in samenwerking tussen rijkswaterstaat en verkeerspolitie. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! een krant die past bij uw 1 even sbeschou w i ng met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: p maand D kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen O pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1