IS ZWITSERLAND EEN MODELSTAAT? Veiligheidsconferentie werpt schaduw vooruit C ■dj it 'C F ié I I I I I I I rei ur ,SJeh TROUW/KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1972 BUITENLAM) Til/Kil AMERIKA ONTDEKT EUROPA door Jaap den Boef Met een vredesweek achter de rug, waarin het goed was te ervaren dat idealen die er altijd waren nog springlevend zijn, moeten we ons weer bezighouden met feiten, waaraan maar moeilijk iets te veranderen lijkt. De Europese veiligheidscon- ferentie, waarover nu al zoveel jaren wordt gesproken, is er één van. In dc westelijke landen valt ook nu nog weinig enthousiasme te bespeu ren. En terwijl de Sowjet-Unie vrij wel onmiddellijk het voorstel van de Finse regering accepteerde om op 22 november in Helsinki voorbereidende besprekingen te openen, aarzelden vooral de Verenigde Staten, hun fiat te geven. Blijkbaar gaat men daar bij het nade ren van de onvermijdelijk geworden conferentie beseffen dat West-Europa ondanks dc afwijzende houding van de Noorse bevolking tegenover de EEG een eigen weg kan gaan, als op een Europese conferentie voor vei ligheid en samenwerking successen geboekt zouden worden. Amerika, dat dc laatste tien jaren de handen vol heeft gehad aan het Indochinese pro bleem en zich dit jaar vrijwel uitslui tend met China en de Sowjet-Unie bezighield, heeft blijkbaar wat laat in de gaten gekregen, dat het West- Europa in politiek opzicht heeft ver waarloosd. Als gevolg van de opzienbarende eco nomische ontwikkelingen in de Euro pese gemeenschap van de Zes kon zelfs een felle concurrentiestrijd groeien, die de Amerikanen niet meer met oude beproefde middelen in hun voordeel konden beslissen. De relaties tussen de NAVO-bondgenoten aan bei de zijden van de Atlantische oceaan werden er bepaald niet vriendelijker op. Het was vooral dank zij de be dachtzame politiek van de Westduitse kanselier Willy Brandt en de welwil lendheid van de elkaar opvolgende Britse kabinetten van socialisten en conservatieven, dat de tegenstellingen tussen West-Europa en de Verenigde Staten niet een nog ernstiger karakter hebben gekregen. Eigen belang Met de voorbereidende besprekingen over een Europese conferentie over veiligheid en samenwerking (ECVS) in zicht heeft men ook in het Witte Huis ontdekt, dat Europa niet langer een partner is die aan het politieke lijntje gehouden kan worden. Het feit, dat de bondgenoten van Was hington zich wat hun veiligheid be treft afhankelijk weten van de bereid heid van de 'grote broer' Amerika om in geval van een conflict van kernwa pens gebruik te maken, speelt een minder belangrijke rol dan ooit tevo ren. De wetenschap dat het Ameri kaanse eigenbelang op een beslissend ogenblik doorslaggevend kan zijn, is hier zeker niet vreemd aan. In Washington maakt men zich al geruime tijd zorgen over de opkomst van de Europese gemeenschap, die een steeds groter economische rivaal van de Verenigde Staten wordt. Met soms nogal grove middelen hebben de Amerikanen geprobeerd, de Europese bondgenoten 'in bedwang" te houden. Dit is niet gelukt. Het Amerikaanse optreden bleek integendeel een aver- rechtse uitwerking te hebben. En met de Europese conferentie voor veilig heid en samenwerking in zicht, die wat de Russen betreft nog meer te maken heeft met economische, techno logische en wetenschappelijke samen werking dan met de Europese veilig heid alleen, weten de Amerikanen dat zij uit een ander vaatje moeten tap pen om te voorkomen, dat de Europe anen zich nog meer van hen gaan afwenden. Alliantie Bijzonder duidelijk is dat gebleken uit de verklaring van Nixons speciale adviseur voor veiligheidszaken. Henry Kissinger, op een persconferentie na bezoeken aan Moskou, Bonn, Londen en Parijs. Hoe belangrijk Kissingers reis naar Moskou was. moge blijken uit het feit dat de Amerikaan niet minder dan 21 uur met partijleider Leonid Breznjew heeft gesproken en slechts drie uur met minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko. In Bonn, Londen en Parijs werd Kis singer ontvangen door resp. kanselier Willy Brandt, premier Edward Heath en president Georges Pompidou. Het was opvallend, hoeveel belang Kissin ger bij terugkeer in Washington aan de besprekingen met deze drie Euro pese regeringsleiders hechtte. Kissinger zei met nadruk dat er defi nitief een eind is gekomen aan de situatie, zoals die was bij het ontstaan van de Atlantische alliantie. De NA VO was een schrikreactie op de ge slaagde poging van de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije 'achter het ijzeren gordijn' te trekken, voordat het zich via het Marshallplan aan het Westen zou binden. De alliantie ging uit van de zwakheid van de door de oorlog geteisterde Westeuropese landen en de vrees voor Russische agressie. Voor bescherming tegen gevaar van buiten af en het herstel van hun gehavende economie waren deze lan den aangewezen op de machtige Vere nigde Staten, die toch al op vrijwel elk terrein domineerden. Dat Amerika de hoop heeft opgege ven, de Europese gemeenschap onder controle te kunnen houden, bleek uit de opmerking van Kissinger dat 'we nu te maken hebben met een situatie, waarin de Europese economische ge meenschap steeds sterker wordt en op het punt staat zich uit te breiden. De binnenlandse stabiliteit in de Europe se landen is in belangrijke mate ver zekerd en de bij het ontstaan van de Atlantische alliantie in twee kampen verdeelde wereld heeft plaats gemaakt voor een veel ingewikkelder patroon van internationale betrekkingen.' Eén van de belangrijkste opgaven voor de Amerikaanse buitenlandse politiek zal volgens Kissinger zijn, met de Euro pese bondgenoten te zoeken naar nieuwe gezamenlijke taken om de pro blemen op te lossen, waarvoor de alliantie zich geplaatst ziet. Washington geeft thans toe dat mili taire veiligheid alleen niet langer het samenbindende element kan zijn voor het Atlantische bondgenootschap. Het erkent, aldus Kissinger, 'dat de be trekkingen aangepast moeten worden aan de ontwikkelingen in Europa, dat zich meer en meer gaat verenigen en economisch in de wereld een bijzon der belangrijke plaats is gaan inne men.' Ook moet volgens Nixons advi seur worden uitgegaan van het feit dat, in de gewijzigde omstandigheden in de wereld, onderhandelingen meer en meer in de plaats van confronta ties komen. En zo zal president Nixon om tot meer dynamische en con structieve verhoudingen bij te dragen 'zeer intensieve consultaties met de Europese bondgenoten hervatten, zodra de gebeurtenissen in de Vere nigde Staten zelf minder tijd van hem vergen.' Hetgeen betekent: nadat de uitslag van de presidentsverkiezingen van begin november bekend is gewor den. Henry Kissinger, de ontdekkingsreiziger van president Nixon. Meer gewicht Men realiseert zich in Washington, dat naarmate de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten meer succes boeken bij het zoeken naar een vergelijk de militaire binding tussen de bond genoten aan weerszijden van de At lantische oceaan losser zal worden. Daarom krijgt de Europese veilig heidsconferentie voor de Amerikanen meer gewicht, nu verder uitstel van de voorbereidende besprekingen on mogelijk is geworden. De verdragen tussen de Bondsrepubliek Duitsland enerzijds en de Sowjet-Unie en Polen anderzijds zijn gerealiseerd. Ook is het viermogendheden akkoord over Berlijn definitief van kracht gewor den. Rest nog het probleem van de wederzijdse evenredige troepenver mindering (MBFR) in Centraal-Euro- pa, die de Russen niet op de agenda van de veiligheddsconferentie willen plaatsen. Een oplossing hiervoor lijkt in zicht. Minister Gromyko heeft in juli tij dens een verblijf in Brussel nog verklaard dat de tijd voor verminde ring van de troepen in Centraal-Euro- pa 'nog niet rijp is' in de ogen van de Russische regering. In een artikel over de voorgeschiedenis van de vei- li'gheidseonf erentie Trouw/Kwartet van 27 mei jl.) hebben we al uitvoe rig aandacht besteed aan de Russische weigering, de MBFR-kwestie op die conferentie te bespreken. Het streven van de Sowjet-Unie is er 'vooral op gericht, haar eigen veiligheid aan de sinds de tweede wereldoorlog vooruit geschoven grens te verzekeren, zonder haar greep te verliezen op de van haar afhankelijke Oosteuropese lan den. Dat betekent kort samengevat: bevestiging van de status quo in Eu ropa, erkenning van de Duitse Demo cratische Republiek (DDR) als onaf hankelijke staat en samenwerking op grote schaal op het gebied van han del, technologie en wetenschap. Voorstel Omdat de Russen op hun beurt besef fen dat er zelfs geen voorbereidende besprekingen over een veiligheidscon ferentie kunnen beginnen, als niet ongeveer tegelijkertijd over de MBFR- kwestie wordt onderhandeld, hebben Leonid Breznjew sprak 21 uur met Kissinger. zij Kissinger een voorstel overhandigd dat ten dele beantwoordt aan de wen sen van de Amerikanen en hun bond genoten. De inhoud is niet gepubli ceerd, omdat het voorstel nog onder werp van bespreking is tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten. De Frankfurter Rundschau, bekend om haar voortreffelijke berichtgeving, meent te weten dat het Russische plan drie punten omvat: De conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa kan (wat de multilaterale voorbereidende bespre kingen tussen vertegenwoordigers van alle Europese landen, de Verenigde Staten en Canada betreft) op 22 no vember in Helsinki worden geopend. In januari 1973 beginnen de door het Westen verlangde onderhandelingen over de MBFR-kwestie in een andere stad dan Helsinki, het liefst in Genè- ve. Al in juni van volgend jaar moet dan de formele veiligheidsconferentie aan vangen op een nader vast te stellen plaats. Met de punten betreffende de voorbe reidende besprekingen in Helsinki en de in januari beginnende onderhande lingen over het MBFR-probleem heb ben de westelijke landen geen moei lijkheden. Wel zit men met het for mele begin van de veiligheidsconfe rentie in juni. Liever willen de Ame- Et at riikanen zich niet op zo'n vroege da in turn laten vastleggen. Voorkomei ok moet worden, dat de westelijke lan'id' den zowel in Helsinki als bij d>ml MBFR-onderhandelingen door een n ijn al vast te stellen datum in tijdnoo rd worden gebracht, zo meent men i m Washington. Bovendien kan van eeter parallel lopen van belde conferentie c niet werkelijk sprake zijn, als 1 juniscl als streefdatum zou worden aanvaard ide ots Waarom? Daarbij houden de Amerikanen rek££r ning met de mogelijkheid, dat d „i( Russen niet serieus over de wederzij! j se troepenvermindering zullen onde x handelen omdat zij mogelijk nit U(J| ten onrechte er van uitgaan, di Washington binnen niet al te lang tijd zelf overgaat tot een drastisch vermindering van het aantal in Eun pa gelegerde Amerikaanse militaire#en Waarom zou de Sowjet-Unie nu ncfen haast maken met onderhandeling» over terugtrekking van een deel va est haar troepen uit landen als Tsjech Slowakije, Polen en de DDR (om i maar enkele te noemen)? Het antwoord aan Breznjew zal waa |t l schijnlijk luiden dat de punten 1 en acceptabel zijn, maar dat de datu 1 n van punt 3 (juni 1973) in dit stadiu ïrv nog niet als bindend kan wordi sc] aanvaard. Amerika zal trachten te v« ncj( mijden de indruk te wekken, dat h u de voorbereidende besprekingen Helsinki eindeloos wil rekken. H kan een streefdatum voorstelle waarop opnieuw wordt bekeken of wanneer de echte veiligheidsconfen II tie kan beginnen. Gaan de Russi daar niet mee akkoord dan is het nij waarschijnlijk dat de voorbereidei besprekingen op 22 november of d; omtrent kunnen beginnen. Wedloop Op zijn persconferentie in Washin ton zei Kissinger dat het Russisc voorstel 'tenminste zeer ernstige ov weging waard is.' Hij meent dat oplossing kan worden gevonden der dat we ons binden aan wel datum ook.' Intussen leggen drie R sische delegaties in Washington laatste hand aan een omvangrijk hi delsakkoord tussen de Sowjet-Unie de Verenigde Staten. In de wedlo tot verovering van een zo groot mo lijk deel van de Russische m proberen de Amerikanen ook hun ropese bondgenoten voor te zijn, historisch gezien de meest aangewe handelspartners van de Sowjet-U en de andere Oosteuropese lani zijn. Amerika laat niets aan het val over, ook als het zegt te strev naar het begin van een tijdpe waarin de Verenigde Staten in I relatie tot West-Europa geen domi rende positie meer innemen. uit Hil e door Jan Brokken BERN Zijn de Zwitsers niet wat al te patriottistisch? Arthur Villard lacht even- Hij kan zonder meer Zwitserlands meest radikale politicus worden genoemd. Rond zijn stoel ligt een enorme stapel documentatie over zijn initiatief om de Zwitserse wapenexport stop te zetten. Vijfmaal zat hij in de gevangenis vanwege zijn pacifistische ideeën. 'Ook ik ben patriot', antwoordt hij plotseling, zijn glas wijn bruusk op tafel zettend. 'Ook ik houd van mijn Heimat, van dit wondermooie land. Ook ik geloof in de Zwitserse democratie.' De dictatuur van het patriottisme. Deze titel gaf de journalist Hans Tschïni van de Zürichse krant de Tagesanzeiger zijn boek over de Zwit serse politiek mee. Dat patriottisme verhindert de Zwitsers elke gepronon ceerde vorm van zelfkritiek. Dat ver hindert hen ook een buitenlander, behalve de jodelshow in het Zürichse Kindli, de Jungfraujoch en het meer van Genève, veel van zijn land te tonen. Zwitserland kent geen proble men. Wij zijn het meest democrati sche land ter wereld, wij maken de beste horloges en wij hebben de mooiste bergen. En daarmee uit. Toch maakt het vriendelijke en gast vrije land op het ogenblik een crisis door. De diepgang van deze crisis wordt het best aangeduid door een student uit Genève die over zijn mid delbareschooltijd praat. 'Op school werden wij overgoten met mooie woorden over ons democratische be stel. Maar toen wij op diezelfde school probeerden een stukje demo cratie in werkelijkheid te brengen, door wat meer inspraak te krijgen, bleek dat onmogelijk. Het principe en dc werkelijkheid liggen in Zwitser land nogal ver van elkaar af.' Die kloof tussen principe en werke lijkheid brengt op het ogenblik een diepgravende discussie op gang. De Zwitserse jeugd krijgt nog altijd de drie basis-ideeën van de Zwitserse staat met de paplepel ingegoten: directe democratie, neutraliteit en internatio nalisme. En juist rond die drie the ma's speelt zich het belangrijkste deel van de discussie af. 'Is de Zwitserse democratie niet folkloristisch?', 'Kan een kleine staat in het hart van Europa nog neutraal blijven?' En 'Is het bij de stroom gastarbeiders die ons land binnenkomt, nog mogelijk de internationalistische traditie vol te houden?', zijn de meest voorko mende vragen. Het zijn interessante vragen, ook in ternationaal gezien. Nergens uit het probleem van de gastarbeiders zich zo sterk als in Zwitserland. En blijft Zwitserland met zijn sterk doorge voerde decentralisatie en zijn directe vorm van democratie toch niet een modelstaat voor vele politicologen? Komt niet steeds vaker bij kleine staten de wens tot uitdrukking neu traal te blijven in de internationale politiek? Hebben bepaalde staten het referendum niet overgenomen en wil len bepaalde groeperingen in vele lan den dit middel niet invoeren? Wat dat laatste punt betreft, wenst Georges-André Chevallaz, bekend Zwitsers historicus en burgemeester van Lausanne, ons direct uit de droom te helpen. 'Wanneer u het referendum niet kent in uw land, luister dan naar mij: voer het nooit in', zegt hij. Het lijkt erop. dat Che vallaz. schrijver van vele boeken over de Zwitserse historie en de Zwitserse politiek (waaronder het uitstekendp boek 'La Suisse ou le som meal juste" een lijkrede over één van de twee pijlers van de Zwitserse democratie uitspreekt. Die democratie is immers gebaseerd op het federalisme of de gedecentraliseerde bestuursvorm en de mogelijkheid dat de burgers door middel van het referendum een direc te invloed op het bestuur hebben. Het Zwitserse systeem kent niet alleen het door staat, kanton of gemeente uitge schreven referendum, maar geeft ook burgers die voldoende handtekenin gen hebben verzameld (het aantal varieert van vijfduizend tot vijftigdui zend) de kans om een referendum te laten houden. Het onderwerp van een dergelijke volksraadpleging kan zeer verschil lend zijn. In Lausanne hield de bevol king bij referendum de bouw van een torenhoog hotel tegen. Het tracé van een weg. het beperken van het aantal gastarbeiders, de invoering van het vrouwenkies- en stemrecht (een voor beeld waaruit blijkt dat door een referendum zelfs de grondwet veran derd of geamendeerd kan worden) zijn inzet geweest van een referen dum. In het kanton ZUrich gingen vorig weekend de burgers naar de 6tembus om een verandering in een artikel van de kantonale wet over het concubinaat aan te brengen. In dit kanton kan de politie op verzoek van een boze buurman buitenechtelijk sa menwonenden op straat zetten. De kantonale regering wil het artikel in kwestie schrappen, omdat vooral in de hoge belastinggroep velen naar een aangrenzend kanton vertrekken, waar concubinaat wel toegestaan is. In de kleinere gemeenten wordt soms het hoofd van een lagere school of een vroedvrouw bij referendum aan gewezen. En wel het mooiste voor beeld van de reikwijdte van het refe rendum is. dat de hoogte van de gemeentelijke en kantonale belastin gen (tesamen vijftig procent van dc belastingen die een Zwitser moet be talen) bij referendum wordt vastge steld. Vooral dit laatste punt grijpt Cheval laz, die op de nominatie staat tot federaal minister gekozen te worden, aan om te demonstreren dat het refe rendum toch enige folkloristische tintjes draagt. 'De regering' zegt hij, "moet op dit moment de inflatie be teugelen. Een van haar middelen is de belastingpolitiek. Maar in Bern kan men slechts beperkt ingrijpen vanwege het luttele feit, dat vijftig procent van de belastingen onder het referen dum vallen.' Als groot voordeel van het referen dum ziet Chevallaz, dat het bestuur ders noodzaakt de straat op te gaan om hun politiek te verdedigen. Het directe contact met de burgers is doorlopend verzekerd. De heer Peter Erni, chef van de afdeling informatie en pers van het Eidgenössische Poli- tische Departement in Bern meent daarom, dat het Zwitserse politieke systeem zeer modern is, omdat het al lang de inspraakgedachte kent. Die inspraak zou weinig gehalte heb ben wanneer de burgers slecht geïn formeerd worden. 'Bij ons systeem hoort een zwaar informatie-apparaat', zegt Erni. Hij wijst trots op een van de bijnamen van Zwitserland: het land waar de krantendichtheid het grootst is? Zwitserland telt 348 zelf standige kranten, waarvan er 113 één maal per dag verschijnen, op een bevolking van ruim zes miljoen inwo ners. (Nederland, met tweemaal zo veel inwoners heeft nog ruim vijftig zelfstandige dagbladen Onder dit grote aantal dagbladen be vinden zich kwalitatief uitstekende kranten als de Neue Zürcher Zeitung, die ook veel in het buitenland gelezen wordt, de eveneens internationaal hooggeschatte Journal de Genève, de onder de jongeren veel gelezen en bewonderde National Zeitung uit Ba zel en de kritische Tagesanzeiger uit Zürich. Het verschijnsel van de pers concentratie is, wat betreft de dagbla den, nog niet in Zwitserland dioorge- drimgen. (De weekbladpers daarente gen is voor bijna zestig procent in handen van Editions Ringier, die met een verwijzing naar de Duitse kran tenkoning Springer de bijnaam Sprin gier heeft). Ondanks de grote verscheidenheid aan dagbladen, stelt de al eerder geciteer de Arthur Villard zondermeer: 'Het referendum is een prachtig middel. Het nadeel is echter dat het aan een grote manipulatie onderhevig is.' Vil lard wijst op het feit, dal Zwitserland geen enkele oppositiekrant rijk is. Alleen de National Zeitung ontwik kelt zich enigszins in die richting. Maar praktisch alle kranten zijn par tij-kranten. Villards referendum over het verbod op de wapenexport is door bijna alle dagbladen weggeschreven. Daarbij komt dat de radio- en televi siestations. hoewel in privé-handen, on der sterke druk van de conservatieven het universitaire onderwijs), Genève krijgen de kinderen veel vr ger latijnse les dan in Bazel.' Somi ge diploma's worden niet in alle tons gelijk gewaardeerd. De Italianen staan helemaal apart, moeten de tol betalen voor de groep Italiaanse gastarbeiders 1 miljoen), die zich in de industri an centra gevestigd hebben. 'Zij moet jgj de steeds sterker wordende Italian ege haat aan den lijve ondervinden', zi Rolf Geiser, die als opbouwwerker ejj Bern speciaal met dit probleem bel en ndei B Is roei' e p: j<p Het referendum: folklore of inspraak? staan. Toen Villard tweemaal tien minuten geïnterviewd werd over zijn referendum, tekenden 130 van de 200 volksvertegenwoordigers protest aan bij de regering, dat 'een dergelijke linkse parlementariër zolang op de teler visie mocht spreken.' Villard heeft voor de socialistische partij zitting in het parlement. Het zijn echter niet alleen de persor ganen die zich schuldig maken aan manipulatie. Ook het geld speelt een rol. Maatschappelijk werker Ruch Viktor uit Zürich is ervan overtuigd dat 'diegene, die het meeste geld in een referendum steekt, de winnaar is.' Zijn opmerking mag wat overdreven klinken (de industrieën zijn niet in alle referendums geïnteresseerd) een feit blijft dat de industrieën bij be paalde referendums tienduizenden guldens in de campagnes hebben ge stoken. Zo bestreed de industrie fel het initiatief van de Zürichse politi cus Schwarzenbach om het aantal gast arbeiders in Zwitserland te vermin deren. De initiatiefnemers van het vorige week gehouden referendum over het verbod van de wapenexport publiceerden enkele weken geleden een brochure, waaruit bleek dat in opdracht van enkele grote industrieën vijf grote reclamebureaus een peper dure campagne op touw hadden gezet om de goedkeuring te verhinderen. 'Wij hebben bij voorbaat al verloren', zei Villard twee weken geleden. Zonder het federalisme, zonder vér gaande decentralisatie en een hoge mate van autonomie van de kantons zou Zwitserland eenvoudig niet be stuurbaar zijn. De culturele, ethnisvhe en taalkundige verschillen tussen de vier bevolkingsgroepen (aangeduid als Duits-, Frans-, Italiaans- en Romaansta- ligen) zijn daar te groot voor. Dat ondanks die verschillen Zwitserland een eenheid vormt, wordt vooral door een Belgische journalist, die in Zwit serland verblijft, bewonderd. 'Het ge loof in de Zwitserse eenheid maakt het federalisme hier tot een succes. Hier dient het federalisme om heel verschillende bevolkingsgroepen bij elkaar te brengen; in België dient de federalistische gedachte om twee be volkingsgroepen uit elkaar te drijven.' Toch bestaan er, volgens Ruedin De- nis, die als sociaal werker verbonden is aan de kantonale dienst in Lausan ne, 'latent voortdurend moeilijkheden tussen de verschillende, bevolkings groepen.' Hij noemt een paar voor beelden. Het vrouwenkiesrecht is in 1959 nog bij referendum afgewezen. In 1971 kregen de vrouwen wel kies recht, dankzij de overweldigende steun voor het voorstel in Franstalig Zwitserland. In het Duitstalige gedeel te ziet men de taak van de vrouw nog altijd in de keuken en het kraam bed. Ondanks de tientallen malen, dat deze verslaggever moest horen, dat er in Zwitserland geen problemen be staan tussen de verschillende bevol kingsgroepen', twijfelt hij aan de praktische betekenis van deze mooie woorden. De Franstalige Zwitsers worden sterk beïnvloed door alles wat in Frankrijk gebeurt, de Duitstaligen door Duitsland. 'Dit blijft niet aan de oppervlakte, maar werkt sterk door in de organisatie en de concepties in de kantons', zegt Denis. Hij noemt met name het onderwijs, dat onder de kantonale bevoegdheden valt (behal- UITBARSTING Hoe zulke latente moeilijkheden een uitbarsting kunnen komen, he' het kanton Bern laten zien. Dit k ton herbergt een groep Duitstaligg protestanten en een groep Franstal katholieken, de Juraïsten, die tienf len jaren lang gediscrimineerd den. De administratieve functies Bern werden altijd bezet door Di taligen. De bewoners van de bleven daardoor buiten het besti Een paar jaar geleden kwam het voel van onbehagen tot uitbarsti De Juraïsten eisen nu een zelfstan kanton. Gewelddadige acties leiden het protest van de Jurai Het is gewelddadigheid van groep en van enkele kli linksradicale groepen die de Zwitse kiezers naar rechts duwt. Arthur j, lard kritiseert de gewelddadigh scherp. Zijn ideaal is, dat de socii ten en de christen-democraten, door de snelle verandering in t kerken een steeds radicalere pos in gaan nemen over een paar j samen een regering vormen. Deze gering zou 'de kloof tussen print en werkelijkheid moeten overbr gen.' Dan kan Zwitserland wellicht w doorgaan voor een modelstaat. IV het predikaat 'het meest democi sche land ter wereld' doet wat oi loofwaardig aan, wanneer blijkt, drie procent van de bevolking ev veel verdient als de overige 97 cent en dat de industrieën veel inv) hebben op de uitslag van een refei dum. In de Zwitserse grondwet heel wat middelen ingebouwd om persoonlijke macht in te perken bondspresident is maar één jaar het bewind) en de democratie maal te laten functioneren. Maar conservatisme en het geloof in Zwitserse federatie verhinderen het ogenblik dat de meerderheid Zwitsers inziet dat het principe aai past moet worden aan de werkel heid van vandaag. Dit is het eerste van een serie drie artikelen h< lts Ewij US' «"at uns »t d n C ehai egrc

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 18