i het verhaal van Ed van Hilsten Jef Jansen over de ENKA-bezetting, die precies een week geleden werd heven. In dit verhaal onthullen 'chef binnengebeuren' bij de bezetting Van Hilst, (in het dagelijks leven ctsvoorzitter van de afdeling West-Brabant van het NKV), en 'chef buitengebeuren' Jansen (voorzitter je bedrijfsgroep chemie van het NKV) de rol van de regering bij het overleg, de voorbereidingen van de :ting, het uitlekken van het geheim, de sfeer in de bezette fabric' en de nieuwe vakbond die is geboren. leer kan ik die vierhonderd broden ;ns afleveren, vroeg de bakker O P-KlKA.-'BIggPA. /KWARTET ZATERDAG 30 SEPTEMRER 1972 BINNENLAND T13/K13 NKA-BEZETTING BIJNA MISLUKT lan Brokken gebie' aan de poort leest Hij rijdt snel het fabrieksterrein over. 'Hoe is het met de mensen', vraagt hij even later bezorgd aan de actieleiders. 'Jul lie gaan toch niet vechten?' En toen: 'Hoe is het met de machines?' Het gedrag van de directeur maakt indru- k. Administratie Een uur later wordt de administratie ter hand genomen. Getrouwde vrou wen met kinderen thuis moeten het terrein verlaten. De jurisprudentie van de bezetting van het Maagdenhuis heeft geleerd, dat het beter is minder jarigen niet aan de bezetting deel te laten nemen. Jonge meisjes wordt daarom verzocht het terrein te verla ten. Maar ook de Belgische werkne mers, die vee thuis hebben, moeten naar huis. Zo ook de werknemers die niet zonder bepaalde medicijnen kun nen. Tenslotte degenen die zich niet solidair met de aktie verklaren: dat zijn er tien. Op dat moment zijn ruim vijfhonderd man in de fabriek. De nachtploeg mag niet aan de bezetting deelnemen. Zij worden ingetet bij de bewaking van de twee NKV-kantoren in Breda. Vele leden van de nachtploeg zijn nog altijd diep gegriefd over deze beslis' sing. Van de dertienhonderd werknemers, die nog bij ENKA-Breda werken, staat ruim tachtig procent achter de actie. Voor de poort verzamelen zich vele jongeren, die hun vader toe schreeuwen: 'Hou vol, pa, nu kun je je waarmaken.' Van de vijfhonderd bezetters worden er 250 ingetet bij de bewakings- en verzorgingsdiensten. De overigen spor ten, tekenen, kaarten of dichten. En kele dichtsels en spotprenten zijn bewaard gebleven. 'Ze waren enorm creatief. Overal werd een oplossing voor gevonden.' Aan de poort staan de bewakers aan vele provicaties bloot Pakken De Waarheid worden over het hek gegooid. De bezetters werpen ze terug met de mededeling 'Hier heb je de kleine waarheid.' Die maandag worden de vrouwen in Breda en Prinsenbeek per geluidswa gen ingelicht Hoe lang zal de bezet ting duren, wordt gevraagd. Estafette-politiek De bezetting zou slechts enkele dagen duren, zegt Jansen nu. Wij hadden een zogenaamde 'estafette-politiek' ontworpen. Na Breda zou het bedrijf in Wuppertal-Bannen de actie overne men. En daarna een AKZO-bedrijf in Nederland, en daarna een ander AK ZO-bedrijf. Wij hebben Breda als eer ste stap voor onze acties gezien, niet als de enige actie. Dat de bezetting toch langer geduurf heeft dan was voorzien, kwam door de onderhande lingen met de AKZO-directie en de regering. Bovendien hebben wij de bezetting niet aangegrepen om de AK ZO-directie op de knieën te krijgen. Onze oorspronkelijke bedoeling was, de onvrede het gegoochel met mensen door de grote ondernemingen te uiten. Die onderhandelingen begonnen maandag al. Jansen vertelt. Wij heb ben die maandag onze eisen op tafel gelegd. De volgende dag heeft de regering met de AKZO-directie ge praat. Toen wij, de vier vakbondsbe stuurders, woensdag in een besloten hearing van de kamercommis ie zaten, belde minister Boersma ons op. Hij geloofde, dat er een basis voor over leg was gevonden. Diezelfde avond kregen wij een lijstje van de rege ring. Dat lijstje is nooit bekend ge worden, omdat de volgende dag AKZO plotseling 'om' zou gaan. Maar uit het lijstje blijkt wel, dat woensdag al de AKZO ons een eind tegemoet wilde komen. En ook de rol van de regering blijkt eruit. De belan grijkste punten waren: het overleg tussen de vakbonden en de directie van ENKA-Glanzstoff wordt stopgezet Voortaan zal de AK ZO-directie de gesprekspartner van de vakbonden zijn. Een wijze mar. zou bij het overleg als voorzitter fungeren. Diverse alternatieve plannen zou den in discussie worden gebracht De ENKA-bedrijven zouden niet gesloten worden zonder goedkeuring van de vakbonden. AKZO zegde toe, niet alleen de economische, maar ook de sociale zwaar te zullen laten wegen. Bepaalde problemen, die buiten de sfeer van het overleg met de AKZO zouden liggen, zoals de werkgelegen heid, worden in het bijzijn van de regering besproken. Toen wij deze voorstellen donderdag aan de bezetters voorlegden, kwam plotseling het bericht, dat AKZO het structuurplan zou terugnemen. 'Wij gaan liever door de knieën dan door de grond', zei een directielid van AKZO tegen mij- Dreigde AKZO door de grond te gaan? Wuppertal was immers wel in staking gegaan, maar Zwijnaarde niet.Zwij- naarde was ee nbeetje link voor ons, zegt Jansen. De zaak lag daar anders. De regering, de vakbonden en AKZO- België waren al lang aan het praten over afname-garanties. Zij meenden een oplossing in eigen land te kunnen vinden. Bovendien hebben de Maoï sten nogal greep op de werknemers van Zwijnaarde. Een actie daar had zeker risico's met zich meegebracht. Maar wanneer de bezetting nog een paar dagen had geduurd, was ook Emmercompascum meegegaan. Boven dien dreigden er in de Arnhemse nederzettingen en bij de AKZO-doch ters Ketjen-Carben en Chefaron in het Botlekgebied, Ketjen Amsterdam en Duyvis acties. En weet u: de solidariteitsmacbine komt wel eens moeilijk op gang, maar wanneer ze op gang komt is ze ook niet te stoppen. Gebed Vrijdag kregen de bezetters voldoende garanties van de AKZO-directie. Toen kon het feest beginnen, een ontroe rend feest. Aan het eind van de vergadering in de kantine sprak be- drijfsaalmoezenier Huysmans, die de hele bezetting had meegemaakt, een gebed uit Een man kwam naar Vin Hilst toe en zei: ik heb twintig jaar lang het lidmaatschap van de vakbond betaald, maar vandaag ben ik pas lid geworden. Het was heit gevoel van 40- 45, van enorme saamhorigheid. Ze hebben nooit gevraagd 'hoe hoog is m'n uitkering'. Geen scheerapparaat, geen deken is gestolen. Gisteren deelde directeur De Boer Van Hilst mee, dat er in de fabriek weer gelachen en gezongen wordt iets wat maandenlang niet gebeurd is. Tal van staffunctionarissen feliciteerden de bezetters in het weekend. De vakbeweging heeft een nieuw strijdmiddel gevonden. Eindelijk be staat er dan de internationale solida riteit. 'Dit is het eerste hoofdstuk van de nieuwe geschiedenis, die werkne- mend Nederland en werknemend Eu ropa gaat schrijven', zegt Jef Jansen. En Van Hilst: 'Ik vind het heel wat belangrijker, dat er een internationale vakbond komt dan een federatie van de drie vakbonden in Nederland.' Het verhaal van de bezetting van de ENKA-Glanzstoff fabriek in Breda zal binnenkort in boekvorm verschijnen. behoudt ilch het recht voor om In deze rubriek ontvangen me- :n verkort weer te geven. BIJ wordt met de naam van de ndertekenü. Brieven kunnen wor- len aan de lieer Joh. C. Francken. de hoofdredactie var. Trouw- 'ofttbu* 859. Amsterdam. esië (3) erkuyl heeft in Trouw een artikelen over Indonesië ge- Op een aantal punten ga ik al wil ik wel nogmaals stellen tiek op en actie tegen de regering in Indonsië niets te eeft met het 'ontketenen van een anti-Indonesische hetze:' Prof. Verkuyl is toch ook niet anti-Zuidafri kaans? Waar ik het wel over hebben wil is zijn suggestie dat er maatregelen moeten worden getroffen tot snelle berechting van de politieke gevange nen. Voor welk misdrijf moeten die gevangenen berecht worden? Voor deelname aan de coup van 1965? Proi. Verkuyl zal toch moeilijk kunnen vol houden dat bij een gebeurtenis waai- in, naar zijn mening, 'bepaalde leider* van de PKI samen met een groep officieren 'de hand hebben gehad, be halve de onmiddellijke getjingtjangde honderdduizenden nog eens vele tien duizenden mensen betrokken rijn ge weest. Voor hun lidmaatschap van de verboden PKI dan misschien? Maar dan zouden de politieke gevangenen schuldig moeten worden verklaard aan de misdaad dat zij lid waren van een partij die op het moment van hun arrestatie volstrekt legaal was: de PKI is pas in maart 1966 verboden. Wat moet dat voor rechtsstaat worden die mensen, die volgens de algemeen geldende rechtsnorm evident onschul dig zijn, alsnog gaat berechten op grond van een achteraf gemaakte wet telijke bepaling en dat nog wel zeven jaar na dato, d.w.z. terwijl de betrok kenen al zeven jaar door de hel zijn gegaan? De regering van Indonesië- kan het onrecht dat zij haar politieke tegenstanders heeft aangedaan alleen goedmaken door de gevangenen vrij te laten, niet door hun voortgezette gevangenhouding de schijn van een juridische rechtvaardiging mee te ge ven. Soest dr. Jan Pluvier Jij-U (2) Ik weet dat de U-barrière in onze taal Dies Heitmeyer erg hoog zit En in derdaad, je kweekt er geen gelijkheid mee. Ik ben het dan ook helemaal eens met wat Dies schrijft alleen zou ik de situatie om willen keren en spreken over een jij-barrière in onze taal. Als we nu toch gelijkheid willen, waarom elkaar dan niet hogelijk ge waardeerd in de U vorm in plaats van het door ons Nederlandse toch wel zo aangevoerde platvloerse ge-jij of ge- jouw. Spreek uw kinderen maar eens aan met u, moet je kijken hoe ze rea geren! En dit Dies, was nog maar een reactie van uw Baarn G. Knotters Een interpretatie Ondanks de bedenkingen die prof. J. v.d. Berg heeft tegen het boek van dr. H. Wiersinga 'Verzoening als verande ring', is hij er niettemin dankbaar voor. Hij noemt het tenslotte een loflied op de verzoening, dat geschre ven is 'vanuit een diepe verbonden heid met het geheim van de Gekrui sigde.' Aldus een artikel beëindigen beantwoordt volledig aan de eisen van de esthetica. In het welbehagen ver dampt elke tegenspraak, de dingen van de dag kunnen weer hun gewone loop hernemen, een goed salaris hier, een bom op een dijk daar. Prof. v.d. Berg zal deze opmerking wel als een aantijging opvatten en er op wijzen dat hij het boek van dr. Wiersinga, waarvoor hij dankbaar is, niet' ge schreven acht voor mensen die niet lijden aan de spanning tussen lied en realiteit. Dat hij zich zelfs niet kan voorstellen dat er christenen zijn die niet onder die spanning lijden en hoe zou dus iemand kunnen denken dat juist aan hem. die behalve christen ook professor is, het lijden voorbij zou gaan. Toch denk ik dat en niet alleen van hem. Wie er m onze dagen van geperfectioneerde gewelddadig heid nog steeds mee doorgaat om de dood van Jezus te bespreken als 'de verzoenende daad van Christus' cn dit blijft aandragen als het onherhaal bare en onovertrefbare gegeven van de heilsgeschiedenis, veresthetiseert de werkelijkheid tot een mythe en heeft niet God en mensen, maar een interpretatie lief. In plaats van mede dogen is er alleen maar eigenliefde, al mag dat natuurlijk niet blijken. Van daar de lyriek. Het loflied op de verzoening door de kruisdood verslui ert een dieper liggende onbewogen heid voor de lijdende mens. Het ver klaart op lyrische wijze de afwezig heid van tranen, terwijl er maar een verklaring voor is: er is geen verdriet. Omdat de vrienden van Jezus niet konden geloven dat hij werkelijk dood was, zeiden zij dat hij leefde. Terecht, want liefde overstijgt de dood. Maar er moet een verschrikke lijke verwringing hebben plaats ge vonden, ik denk al bij Paulus, als in onze dagen een hoogleraar in de theo logie het leven in een relatief-goede rechtssfeer durft te verdedigen terwijl binnen en buiten deze rechtssfeer, maar steeds met elkaar in verband, aan ontelbare mensen het recht tot leven wordt ontzegd Lisse waarvoor naar graad van ontwikkeling ook nog betaald moet worden (lijkt dit niet veel op slavenhandel? Mis schien iets voor demonstratiegrage lieden). Het geheel is een grote vol- kerenruil geworden. Israël heeft zeker niet het minst van deze ongelukkigen opgenomen. Al deze mensen hebben een dak boven hun hoofd en niemand is genoodzaakt zijn leven te slijten in een tent Goed, ik geef toe dat Israël financieel sterk gesteund wordt door b.v. rijke Amerikaanse Joden, al is dat toch een groot pluspunt voor deze Joden. De Arabische volkeren kunnen zich hier aan spiegelen, er is ruimte en geld genoeg in de rijke Arabische olielanden. Rotterdam J. Schireck Gerard Buschman Bsböl Palestijnen Met belangstelling het artikel van medewerker Harm Lamberts over de Palestijnen gelezen. Toch meen ik dat het geheel niet objectief is, want laten we terwille van de rechtvaardig heid de schijnwerper ook eens richten op Israël, dat vanaf 1948 honderd duizenden Joodse vluchtelingen heeft opgenomen en nog opneemt. Denk maar aan de Russische Joden Als regel lees ik de rubriek 'Vandaag' met grote belangstelling. Ditmaal ging het over Babel. Het verhaal uit Genesis 11 is overt>ekend. Ik neem graag aan dat het zondige van de torenbouwers ligt in het 'laat ons een naam voor ons maken'. Maar zou het verwarren van de spraak niet kunnen betekenen dat de mensen ruzie met elkaar kregen en daarom uit elkaar gingen? Ik geloof niet dat ze door taalverschil uit elkaar gedreven wer den, want dat taalverschil bestond al veel eerder. In vers 5 van Genesis 10 lezen we over de kinderen en kleinkin deren van Jafeth dat ze verdeeld zijn in hun landschappen, elk naar zijn spraak. En in vers 20 over de nako melingen van Cham: zonen van Cham, naar hun huisgezinnen, naar hun spraken. En in vers 31 de zonen van Sem, naar hun huisgezinnen, naar hun spraken. Kennelijk gaat het hier over de tijd vóór de Babelbouw, want in vers 32 lezen we dat de huisgezinnen der zonen van Noach na de zondvloed op de aarde verdeeld zijn. Zeist J. H. Morreau Stemmen of kiezen De eisen van de 'progressieve drie' aan de confessionelen zijn onjuist. Duidelijkheid is gewenst. O.k. Maar die wordt juist ermee gediend indien d confessionelen zowel met de 'pro gressieve drie' als met de 'conservatie ve twee' voor de verkiezingen tot een regeerakkoord komen. De Nederlandse staatsburgers kunnen dan kiezen tussen de 'progressieven' en de 'con servatieven' of evt. andere politieke partijen. En als ze zichzelf niet mon dig achten kunnen ze op concfessione- le kiesmannen stemmen. Amsterdam D. J. Mulder de aprildagen het onheilspellende beridht kwam, dat vijf ledrijven gesloten zouden worden, hebben de vakbonden het nt ingenomen, dat wanneer er acties zouden komen, deze niet a moesten plaatsvinden, maar bij de andere gezonde AKZO- en. Daarom hebben wij ons ook fel verzet tegen de CPN- tratie in april. Dit standpunt is verlaten op de vergadering augustus in Breda. De stakingen bij de andere AKZObedrij- ren uit. Zij hadden bij de vierhonderd gulden-acties de spits leten en voelden weinig voor een staking. Bovendien werd de in Breda onhoudbaar. Onze leden verlangden duidelijkheid'. ugustus kwamen elf ENKA- kaderleden van de vakbonden leden van de ondernemings- elkaar om de laatste conclu- trekken uit het CED-rapport lort van de Commissie Exter- indigen). ergadering werd besloten alle i het bedrijf in Breda te akefeld zei toen: We moeten En Van Os vulde aan: dan we nu het uur U bepalen, ld ik (Van Hilst) op, en zei: izelf kent en twijfelt dat u zwijgen, sta dan nu op.' De en bleven zitten, avond werden de uitgang- an de bezetting op papier AKZO-directie moet voor nde werkgelegenheid zorgen, ïg van de actie moet straf bezetting moet de nationale nationale pers halen en de et geweldloos zijn. Dat woord dloosheid komt tientallen oor in de notulen van die &ng. twaalftal vergaderingen wer- elf het plan uit. Aan de uren van de vakbonden een meegedeeld, dat er 'ac- roorbereiding zijn'. Het fa- rein wordt in kaart gebracht, nisatieschema krijgt gestalte, nagegaan of de vijf portiers iragen. n september staat de hele op papier. Of de bezettingen enault-fabrieken en de Clyde- ls voorbeeld gediend hebben? èt is juist de simpelheid die 's heeft doen slagen.' Op 13 september lichten wij de turen van de vijf betrokken in (de drie vakcentrales, de ir beambten en de Belgische in. De hoofdbesturen geven ien minuten hun fiat aan de :n datum wordt vastgesteld, gger hoe liever, zeggen de tuurders. Dinsdag, zeggen wij i. Dan is het prinsjesdag en llie onvoldoende publiciteit, •enwerping. Maandag lijkt de Aan het einde van de korte ing houdt de voorzitter van industriebond J. Brussel een espraak. Hij dringt er nog- terk bij de organisatoren geweldloosheid voor hon- eent na te leven. Vervolgens wij moeten van nu af aan aan de structuren van deze Ppij- woensdag ontvangen de ka- van het AKZO-concern een van de vakbonden met als voorlopig gaan we niet in De AKZO-directie is gerustge- één plaats wordt het stencil ereikt: in Breda. collega's in. Zij zeggen solidariteit toe. Twee dagen later dreigt de ge plande bezetting plotseling te misluk ken. Ik (Van Hilst) wds juist in het kantoor aan de Van Miierlostraat bezig de organisatieplannen nog een keer door te nemen. Er komt een tele foontje uit de fabriek. 'Er wil een groep gaan staken', zegt een benauw de stem. Ik schrok me rot. Ik ben direct naar de fabriek gegaan. In de fabriek aangekomen, gaf ik de mensen inzicht in wat we wilden. Er komen acties, zei ik. Donderdag (vier dagen nadat de bezetting zou plaatsvinden) krijgen jullie een circulaire. Maanda gavond houden we een kadervergade ring. De mannen waren gerustgesteld. De directie seint naar Arnhem, dat eind volgende week acties bij de EN- KA dreigen. Zaterdag begint de organisatie grote vormen aan te nemen. Walkie talkies worden het NKV-bureau binnenge bracht, type-machines en stapels pa pier arriveren. Ik bestel vierhonderd broden voor maandag. De bakker ge looft me niet. Ik moet een papiertje tekenen. Geen poker Zondagmorgen roepen we zestig EN- KA-werknemers. In het Bredase hotel De Kosmopoliet komen wij diezelfde avond bij elkaar. Voor de deur staan bewakers. Ik houd een toespraak. 'Wij hebben u niet bij elkaar geroepen om een partijtje poker te spelen.De bezettingsplannen worden voorgelegd. Twee mannen vragen bedenktijd. Aan het eind van de avond is iedereen het met de actie eens. Alle zestig mannen krijgen instructies. De lafste tonen zich het moedigst. Diezelfde avond slaat de schrik me opnieuw om het hart. In België heb ben de kaderleden van de vakbonden vergaderd. Er zijn acties op komst in Breda, wordt er gezegd. De Middel burgse correspondent van VARA's ac tualiteiten-rubriek Dingen van de Dag, verbonden aan de Provinciaalse Zeeuwse Courant, ruikt lont. Nog die zelfde avond heeft hij zijn verhaal over de bezetting rond. Ik doe een smeekbede bij hem. De volgende mor gen om half acht heeft Dingen van de Dag een uitzending. Wanneer ik de volgende morgen de radio aanzet, lo pen de rillingen over mijn rug. Óver ENKA echter geen woord. Diezelfde morgen staan zestig vrou wen verbaasd over het gedrag van hun mannen. 'Ik begrijp niet waarom je je scheerapparaat meeneemt naar de fabriek', wordt er gevraagd. De komende vijf dagen zullen zij hun echtgenoot alleen door de tralies van de fabriekspoort kunnen zien. riteit onden lichten aan het eind »eek hun Belgische en Duitse De bakker Om half één krijgt Van Hilst een telefoontje op de fabriek. Het is de bakker. 'Wanneer kan ik die vierhon- De bezetters uitten zich soms erg creatief, zoals deze tijdens de bezetting gemaakte spotprent blijkt. De bezetters luisteren naar een mededeling. derd broden nu eens afleveren', vraagt hij. Vanmiddag, luidt het ant woord. De zestig mannen hebben preciese instructies gekregen. Verboden bij el kaar te zitten, verboden de naam Van Mierlostraat te laten vallen. In die straat heeft de hele nacht het licht gebrand. Tientallen auto's reden af en aan. Rond één uur worden de horloges gelijkgezet. Om tien voor twee begint de actie. In het instructielokaal spreekt bezettingsleider Ben Blokzijl. 'Deze fabriek is bezet. Ik vraag de vakbonden om steun.' Wij knikken ijverig ja. Een half uur later arriveert directeur De Boer bij de fabriek. 'Ik had alles verwacht, maar dit niet', zegt hij, wanneer hij het bordje 'dit is bezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13