Nieuwe LeMse Coerantf I s 15231 UW Belastinghervorming nu toch aangenomen Lmin meldt nieuwe lanval Tanzania krant Bescheiden feest in Amsterdam Schrappen visie Oosterschelde geeft fel protest In deze krant KLM-tarief voor Suriname wordt 'wezenlijk' verlaagd Kamer akkoord met fiscale faciliteiten 1 oudedagsreserve *?rri?nnel krijgt lauwerkrans El Al-vliegtuig door mogelijke aanslag verlaat Sociaal contract nog onwaarschijnlijker co „Stantvastich is gheblevan IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in t.gh.nspoetr iistraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 31441 en 20388 (red.) Uironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal J 25.90 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur LEIDEN'. Zoeterwoudscweg 23. tel. 33741 LEIDERDORP. V. d. Valk/Boumanwcg 186. lol. 31290. WASSENAAR, v. Zuylcn van Nljovcltstr. 372. tel. 1411. DEN HAAG De confessionele partijen hebben gisteren onder druk van de regering hun voorstel in geslikt de stemming over de nieuwe sturctuur van de loon- en inkomstenbelasting (invoering scliij- ventarieven en een belastingverhoging tun 1 procent) aan te houden tot na de algemene beschouwin gen over de begroting over veertien dagen. De meerderheid van de Tweede Kamer sprak zicli daarom nu al uit loor de wijziging van de structuur van de loon- en inkomstenbelasting, zoal.- die op 1 januari van kracht zal worden. fan eon onzer verslaggevers AMSTERDAM Ajax heeft gisteren de officieu- e wereldbeker voor voetbalclubs veroverd door en overwinning in de tweede wedstrijd tegen In- Jependiente uit Argentinië met 30 door een ioelpunt van Neeskens en twee van invaller Rep. ijax is na Feyenoord de tweede Nederlandse club, ie erin is geslaagd de wereldbeker te winnen. Inmiddellijk na afloop van de wedstrijd Ajax-In lependiente reikte koningin Juliana, die de ont- iioeting in de creloge had gevolgd, de wcreldbe- ;er uit aan Piet Keizer. De koningin complimen- eerde de aanvoerder van Ajax, die een geruild Argentijns shirt met het nummer negen droeg, uet het behaalde succes. Nadat hij de beker aan iet enthousiaste publiek had getoond, gaf Keizer le cup aan zijn in witte badjassen gestoken ploeg- ;enoten, die daarna omstuwd door fotografen een Teronde op het veld van het Olympisch Stadion iepen. Amsterdam heeft na afloop van de wedstrijd op de Dam nog een bescheiden feestje gebouwd, waarbij geen sprake was van uitzinnige toestan den, zoals in lantaarnpalen klimmen en agenten Ajax-petjes op het hoofd zetten. Pas een klein half uur na het laatste fluitsignaal begon de Dam een beetje vol te lopen, maar op het eerste gezicht waren er meer nieuwsgierige toeschouwers dan verwoede Ajax-fans, want de rood-witte clubkleu ren overheersten bepaald niet het totaal-beeld. Pas toen de Amsterdamse politie-kapel het lied van de avond 'Ajax heeft de wereldcup' inzette, begon er een klein beetje stemming te komen on der het publiek, dat naar schatting inmiddels was uitgegroeid tot zo'n duizend man. Ër werd hier en daar wat voorzichtig gehost, op schorre scheeps toeters geblazen en met een sporadische vlag ge zwaaid, maar daar bleef het dan ook wel bij. kMPALA (AFP, Reuter, UPI) Volgens president Amin van iganda hebben Tanzaniaanse troepen, geholpen door guerrilla rijders, een nieuwe aanval ingezet tegen Oeganda. ADVERTENTIE Tanzanianen, versterkt door aan- ngers van de Oegandese ex-presi- nt Milton Obote, zijn door het Oe- ndese leger teruggeslagen na een ging de grensplaats Moetoekoela in id-west Oeganda opnieuw te bezet- aldus Amin. Tanzania heeft nins beweringen ontkend. logczegd edrijfseconomen hebben er iak blijk van gegeven niet al en de ontwikkeling in de be- rijven maar ook de hele maat- :happelijke ontwikkeling tegen houden. Prof. dr. A. Heertje, hoogleraar in de economie aan de Amster damse Universiteit tijdens de 4e Nationale Exportdag. Droog Droog weer met vrij veel bewol king. Weinig wind. Maximum temperaturen ongeveer 15 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog, af en toe zon en hogere temperaturen overdag. Morgen zon op: 06.39 onder: 18.20 maan op: 23.37 onder: 15.28 ander postzegels De Oegandese president heeft ver klaard dat de aanvaller zware verliezen heeft geleden, terwijl aan Oegandese zijde geen doden of gewonden vielen. Amin zei een en ander in een toe spraak tot Lybische officieren, die een week geleden in Oeganda aankwamen om Amins troepen te versterken. Vólgens Amin is gisteren de vroegere Oegandese minister van voorlichting Alex Ojera. gevangengenomen. Ojera was minister onder ex-president Obo te. die na de staatsgreep van Amin naar Tanzania vluchtte Ojera behoor de tot de nieuwe groep invallers, aldus Amin.' Volgens een communiqué dal door de Oegandese militaire woordvoerder voor de radio is voorgelezen, heeft het conflict met Tanzania, dat op 17 sep tember uitbrak, aan drie Oegandese gekost. Zes Oegandese onderdelen zou den aan de strijd hebben deelgeno men. zo blijkt uit de dodenlijst, officieren en 30 soldaten het leven Aangenomen wordt dat Amins nieuwe meldingen van aanvallen, of zij waar zijn of niet, de bemiddelingspoging van Somalië, ernstig kunnen door kruisen. De Somalische bemiddelaar Omar Artech heeft eeder verklaard te verwachten dat het conflict zondag 'al zijn opgelost. De Britse werkgevers en vakbonden moeten hun houding jegens niet blan ke geïmmigreerde werknemers wijzi gen om te voorkomen dat 'een ont plofbare toestand' in Engeland ont staat. Dit staat in een rapport van de Britse Runnymede Trust, een onaf hankelijke organisatie die voor betere rassenverhoudingen strijdt. In het rapport 'Broeders van alledag?' staat dat de 750.000 gekleurde immi granten in Engeland in veel gevallen als 'minderwaardig en aanvullend' worden beschouwd. Twee uit India afkomstige Aziaten, die in Engeland wonen hebben een klacht ingediend tegen een hoteleige naar. Hij zou de Aziaten bijna het dubbele hebben laten betalen voor een glas bier als de anderen, die blank zijn. De hoteleigenaar Frede rick Kilpatrick heeft verklaard dat hij zijn personeel heeft opgedragen elke klant meer te laten betalen, die ge wenst of nadeiig voor de zaak wordt geacht. BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De PPR en D'66 in Zeeland hebben fel geprotesteerd bij de PvdA om dat de Oosterschelde- paragraaf uit het ontwerp-regeerak- koord van de progressieve drie is geschrapt. Deze paragraaf zou inhou den: een nieuwe commissie van onder zoek en opschoting van de afsluitings- werken. De afdeling Zeeland van de PvdA had twee weken geleden bij het hoofdbe stuur van de partij geprotesteerd te gen deze paragraaf, omdat juist een PvdA-motie in de Zeeuwse Provincia le Staten was aangenomen waarin het tegenovei gestelde gevraagd werd. Na dit piotest hebben de drie partij besturen de Oosterscholde-paragraaf geschrapt Vooral voor D'66 viel deze beslissing niet gemakkelijk te nemen, omdat deze partij in het verleden nogal geijverd heef' voor een open Oosterschelde. (ADVERTENTIE) De confessionele partijen legden er echter wel de nadruk op dat ook later nog aan de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting gesleuteld kan worden. De loon- en inkomstenbelas ting zou dan bijvoorbeeld per 1 juli van het volgend jaar ten tweede male verhoogd kunnen worden. Daarmee zou dan de verhoging van de blw- tarieven eventueel gedeeltelijk teniet kunnen worden gedaan, wat een na drukkelijke wens is van de vakbewe ging. KVP, ARP en CHU bonden in. nadat de WD een bijzonder dreigende hou ding had aangenomen en minister president Biesheuvel zich telefonisch met de ARP-fractie had verstaan. De linkse oppositiepartijen waren woe dend. De fractievoorzitter van de PvdA. drs. Den Uyl gaf ronduit te verstaan dat de aanvaarding van het wetsontwerp op dit moment 'de totstandkoming van een sociaal con tract zonder meer zal blokkeren*. De vakbeweging heeft daarover geen en kele twijfel laten bestaan, zo meende de oppositieleider. Hij meende daar om dat 'deze regering de schuld zal dragen van de chaos die straks zal ontstaan'. De confessionele fracties wees hij op hun verantwoordelijkheid. Een dujdelijke opening voor de lot- Binnenland Ziekenfondsraad tegen eigen risico Omgekeerde wereld in de politiek fe/few -1 Ie vrouw, ze zijn om te likken. Dr. Brants: persoonlijkheid leraar essentieel Buitenland VS en Hanoi ontkennen ak koord Denen en de EEG Kerk l uiecollecte, moet dat nu? Economie Ter Heide: doelstelling be drijfsleven wijzigt zich Dichtbij vil verder Pop op de plant Radio en tv Strlps. reuilicton Recept Puzzel Auto, films Beurs Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG Met ingang van 1 november a.s. gaan de KLM-tarieven op de route AmsterdamParamaribo omlaag. Een lijst van nieuwe tarieven wordt mo menteel opgesteld, maar deze zal pas volgende week worden bekend gemaakt. De verlaging is het resultaat van besprekingen die op regeringsniveau zijn ge houden tussen Suriname en Nederland. Gisteravond werd bekend gewaakt dat de KLM de tarieven 'wezenlijk* zal ver lagen. Bovendien zullen de voorwaarden die voor sommige vluchten gelden, wor den verlicht. Intussen is in ons land ook een delegatie onderhandelaars uit de Antillen gearriveerd. Deze wil besprekingen voeren over verlaging van de ta rieven naar Curacao. standkoming van het sociaal contract vond de heer Den Uyl de aanvaarding van het amendement Dolman (PvdA) waarin wordt voorgesteld de verlich ting van de middengroepen (de inko mens boven de twintigduizend gul den) ongedaan te maken, opbrengst circa 250 miljoen gulden. Met dit bedrag zou de verhoging van de btw- tarieven gedeeltelijk teniet kunnen worden gedaan. De meerderheid van de Tweede Kamer vond het echter niet acceptabel de verlichting voor de middengroepen ongedaan te maken. Het amendement werd daarom ver worpen. Alternatieven Dr. Vermaat (ARP), woordvoerder van de confessionele partijen, zei dat met cle afhandeling van het belasting voorstel nu, en het verwerpen van het amendement Dolman er nog wel dege lijk 'alternatieven zijn overgebleven om later wijzigingen in het dekkings plan aan te brengen', hoewel hij die wel verkleind vond. Hij had daarom liever de stemming over het wetsont werp en de amendementen aangehou den. Minister Langman (economische zaken) die voor zijn collega Nelissen (financiën) waarnam, zei echter dat het technisch niet doenlijk is de zaak aan te houden tot na 1 oktober. Drs. Den Uyl hield hij voor, dat het een 'bijzonder slechte zaak zou zijn wanneer dè vakbeweging het en de indirecte belastingen (btw), voorkomen moet worden dat we ons verde»- verwijderen van het Europese niveau, aldus de minister. Drs. Den Uyl interrumpeerde hierop met: 'Hieruit blijkt wel duidelijk dat de heer Vermaat en de zijnen later ook niets kunnen wijzigen'. Het amendement van dr. A. J. Vermaat (ARP) de belastingdruk voor de inko mens boven gemiddeld 41.000 gulden met één procent te verhogen werd met algemene stemmen aangenomen. Deze hogere belasting brengt 27 miljoen gulden meer in kas. die onder meer be steed kunnen worden voor een extra aftrek van 500 gulden voor ongehuw- den met kinderen. Het daartoe strek kende amendement van drs. Van der Mei (CHU) ten behoeve van de onvol ledige gezinnenn werd met algemene stemmen aangenomen. Ook maakte liet amendement van dr. Vermaat financië le ruimte om de aftrek voor ongehuw de bejaarden te verhogen van 875 gul den tot 1050 gulden. Het desbetreffen de amendement van de heer M. J. J. van Amelsvoort (KVP) kreeg eveneens een algemene instemming van de Tweede Kamer. Verfijning 7 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De stemmingen in de Tweede Kamer over de fiscale facili teiten voor zelfstandigen om gemakke lijker een pensioen te kunnen vormen voor de oudedag heeft de bestaande geschillen tussen de PvdA en D'66 duidelijker aan het licht gebracht. Zowel bij het beslissing over het gehele wetsontwerp als over de amen dementen stemden de twee progressie ve partijen steeds tegensteld. De PvdA stemde niet voor het wet sontwerp van staatssecretaris Schol ten, omdat te weinig zouworden ge daan voor de kleine zelfstandigen met de laagste inkomens. Een amende ment van dr. Dolman (PvdA) om juist deze kleine zelfstandigen meer ruimte te geven voor het vormen van een oudedagsreserve was door de Tweede Kamer verworpen. Het ver werpen van dit amendement was voor de PvdA een reden om tegen de gehele regeling voor de zelfstandigen te stemmen. Ook de PSP en de CPN temden tegen. De verplichting voor de zelfstandigen om te reserveren voor de oude dag, die staatssecretaris Scholten op het laatste ogenblik nog had voorgesteld, maakte de Tweede Kamer weer onge- daan. Van tevoren kunnen nu de zelfstandigen bepalen of ze van de belastingfaciliteiten gebruik maken. Verder bepaalt het aangenomen amen dementen. dat reservering niet ver- q plicht is bij negatieve bedrijfsresulta ten. Volgens een ander geaccepteerd 9 amendement zullen de bedragen die minimaal en maximaal gereserveerd kunnen worden zonder dat er belas ting over wordt betaald, automatisch aangepast worden aan de geldontwaar- 9 ding. Dr. Dolman amendement gaf opening naar sociaal contract sociaal contract zal laten springen wanneer liet amendement Dolman wordt verworpen. 'Ik kan het me ook niet voorstellen', aldus de minister, 'omdat het niet doorgaan van het sociaal contract de werkloosheid fors zal vergroten'. De mogelijkheid om later nog aan de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting te sleutelen zal althans van de zijde van de WD-minister Langman op weinig steun kunnen rekenen. Vol gens de minister is er nu al sprake van een scheve verhouding tussen de directe (loon- en inkomstenbelasting) UTRECHT De aardappel liceft gisteren een lauwerkrans gekregen. Minister Lardinois (landbouw) reikte de Nationale Exportprijs uit aan de lieer J. M. Glotzbach, directeur van liet Produktschap voor aardappelen. Reden van deze eer: aardappe len hebben de laatste jaren de meest spectaculaire exportgroei tc zien gegeven. Steeds meer Nederlandse aardappelen wor den in het buitenland gegeten. De hoeveelheid aardappelen, die in verse of verwerkte toestand voor export is bestemd, is ge groeid van l'/i miljoen ton in 1960 tot meer dan 3 miljoen ton in 1971. Een van Amsterdam tot Kiev diep in Rusland reikende goederentrein kan men daarmee volladen. De uitvoerwaarde steeg van 190 miljoen tot bo ven de 500 miljoen. Sinds jaar en dag is Nederland naar hoe veelheid en waarde het grootste exportland ter wereld van con sumptie- en pootaardappelen en van aardappelzetmeel en deriva ten daarvan. Sinds 1970 ook var. aardappeiconsumptieprodukten. Een andere belangrijke wijziging, die de Tweede Kamer aanbracht, was een verfijning in de aftrekregeling voor de grote gezinnen. Staatssecretaris Schol ten nam het voorstel hiertoe van dr. Dolman (PvdA) over. Het amendement van drs. M. B. Eng- wirda (D'66) waarin een gunstiger re geling werd gevraagd voor twee sa menwonenden, van wie de een ver dient en de ander het huishouden doet, vond geen instemming van staatssecre taris Scholten en van de meerderheid van de Tweede Kamer (vóór PvdA, D'66, CPN en DS'70 met uitzondering van de heren Drees en Pors). Het amendement van de heer Drees van DS'70 voor een extra aftrek van 375 gulden (nadelig budgettair effect van 265 miljoen gulden) werd met slechts de stemmen van DS'70. CPN en PSP vóór verworpen. Het advies van de heer Drees om het te dekken bedrag maar op de kapitaalmarkt te lenen had vooral een slechte indruk ge maakt op de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer. PARIJS (AP) Vertegenwoordigers ran de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al en de Franse politie hebben gisteravond meegedeeld, dat een vals bomalarm het vertrek van een Jumbo-jet van de El Al van Parijs naar Tel Aviv heeft vertraagd. Men ontkende een bericht, dat aan boord inderdaad een bom was gevon den. Een joodse passagier, mevrouw Sonia Litabitzky, was op het Parijse vlieg veld Orly benaderd door twee jonge tjes, die er Aziatisch uitzagen en die haar hadden gevraagd tegen betaling van 100 dollar een transistorradio af te willen geven ergens in Israël. De dame had dit geweigerd en men sen van de El Al gewaarschuwd en die hadden onmiddellijk de vliegveld- politie geroepen. Het tweetal en hun radio waarin wel eens een bom gezeten zou kunnen hebben was ondertussen verdwenen. Voor de zekerheid werd de machine van El Al toch nog nauwkeurig on derzocht. Men vond wel een radiotoe stelletje aan boord, maar dat was ge heel 'onschuldig' en vermoedelijk door een reiziger tijdens een vorige vlucht vergeten. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie'. betaalt per. Naam: Adres: Plaats: maand D kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: - Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- metbrief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. n Cl E3 E Van onze parlemenlsredactie

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1