Eventueel neutraal Scandinavisch blok an NAVO verzwakken loors neen tegenslag oor Deense 'Europeanen' Moskou levert ook Palestijnen wapens riekse Boeing-707 gaf er abuis kapingsalarm Verlengd gesprek Tho- Kissinger wekt hoop Noordierse conferentie diep verdeeld afgelopen Vleugel toon-kunst fÉi bender Frankrijk boycot top over Europese troepenaftocht Pers VS meldt nieuw 'My Lai' W.-Duitsland en Rusland openen consulaten nomische recessie gevreesd bij afwijzing van EEG UW/KWARTET DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 iplomaten in Londen na Noorse 'neen': DEN, OSLO (AFP, Reuter, UPI) Onder westerse diplomaten in Londen is de vrees gegroeid het Noorse 'neen' tegen de EEG zal leiden tot een streven naar neutraliteit door liet gehele Scan- visclie blok vooral als de Denen het Noorse voorbeeld zouden volgen en aanstaande maandag EG zouden afwijzen. jns de diplomaten zou navolging de Zweedse en Finse neutraliteit de Noren en Denen de noordelij- ank van de NAVO ernstig ver ken. In tegenstelling tot Zweden Inland behoren zowel Noorwegen enemarken tot de NAVO. goedingeldchte bronnen in Oslo rAPORE (Reuter, AP) Een vals alarm uitgezonden door een [s passagiersvliegtuig kort na de start van het vliegveld van ey was er gisteren de oorzaak van, dat in Australië, Indonesië en ipore aiarm werd geslagen. zijn gisteren onmiddellijk geruststel lende woorden vernomen. Zegslieden in Oslo hebben erop gewezen dat de Centrum Partij wier leider Per Bor- ten wellicht de opvolger van premier Trygve Bratteli zal worden zich steeds fervent voorstander heeft ge toond van de NAVO hoewel de partij fel tegen toetreding tot de EEG was. het 'drama' eindigde op het reld van Singapore waar een politiemacht was samengetrokken len functionarissen lieten weten, de bemanning per abuis een isignaal had uitgezonden. Het 1, een Boeing-707 van Olympic iys had 31 passagiers en elf be- ingsleden aan boord en was op naar Athene. Nadat het alarm uitgezonden circuleerden in y geruchten, dat er een schutter boord zou zijn en een wat in k geraakte woordvoerder van >ic in Sydney liet al weten, dat osprijs was gevraagd, aan welke >u worden voldaan. Pas na de ïg op het vliegveld van Singapo- &ek, dat de boordwerktuigkundi- n het toestel anderhalf uur na art uit Sydney per abuis het signaal had uitgezonden, ijnvliegtuigen van twee Arabi- luchtvaartmaatschappijen zijn en geland op de luchthaven van ie om te worden doorzocht na leidingen. Er werd echter niets den, zo verklaarde een Griekse voerder. De toestellen van de e East Airlines en Saudi-Arabi- rlines hadden opdracht tot lan de Griekse hoofdstad gekregen, de luchthaven een anoniem te ntje had ontvangen, dat zich aan bommen bevonden. REGELING erenigde Staten zullen in het van de veiligheidsmaatregelen het terrorisme een visa-systeem en voor alle buitenlandse bezoe- zelfs voor hen, die slechts zeer tijd op Amerikaans grondgebied ven, zo is gisteren van de zijde le Amerikaanse ambassade in n vernomen. Tot dusver hadden len op doorreis mensen die g van het ene naar het andere minder dan tien dagen in de igde Staten bleven geen vi- lodig, als zij in het bezit waren »n geldig vliegbiljet. Van Ameri- i zijde werd vernomen, dat de e visa-regeling nu voor alle rei- van kracht zal zijn. Slechts Canadezen zullen zekere uitzon- jen worden gemaakt. ADVERTENTIE Als er iets iswaarueens goed over na moet denken en vooral overmoet praten met ingewijden, dan is het wel het kopen van een vleugel. Hoe groot is uw woon- ruimte'Welkeeisensteltu? Welk klankkarakter heeft uw voorkeur? Wij van Bender - K D al zo'n 120 jaar deskundig in klank-nemen er graag de tijd voor om met u tot een verantwoorde keus te komen. We nemen er ook graag de ruimte voor. Want ner gens worden u zoveel vleu gels tegelijk getoond als bij ons. Hier zijn hun sonore namen: Steinway Sons, Bösendorfer, Bechstein, Grotrian-Steinweg, Pleyel, Ibach, Yamaha... kettnerscduwaer ■Jeskundig in klank Amsterdam: Spui 12 Heiligeweg 21-25 Volgens deze zegslieden hebben uitsla gen van vorig jaar gehouden opinie peilingen duidelijk gemaakt dat een sterke Noorse meerderheid voor hand having van het NAVO-lidmaatschap was. Verwacht wordt dat Zweden indien ook de Denen tegen toetreding tot de EEG zouden stemmen het initiatief zal nemen tot de reconstructie van het NORDEK-project. Dit project werd enkele jaren geleden als uit vloeisel van de Noordse samenwer king tussen de Scandinavische landen op poten gezet en was bedoeld ver gaande economische en politieke ban den te scheppen tussen de Scandinavi sche landen. Het projekt mislukte omdat Finland dat nog steeds een speciale relatie met de Sowjet-Unie dient te onderhouden zich vorig jaar uit het projekt terugtrok nadat Mos kou duidelijk te kennen had gegeven dat dit niet strookte met Finlands neutraliteitspolitiek en bijzondere banden met de Sowjet Unie. Volgens sommige politieke waarne mers zou Finland door Moskou wor den gehanteerd om elke blokvorming aan de noordwestzijde van de Sowjet- Unie tegen te gaan en tevens om ook de Europese eenwording te blokkeren door de Finse Invloed op de Scandina vische landen. Zweden pleegt neutrali teitspolitiek onder meer te verdedigen met het arguement dat afschaffing van de Zweedse neutraliteit ernstige gevolgen zou hebben voor de wankele Finse onafhankelijkheid van de Sow jet-Unie. Bratteli De Noorse premier Bratteli heeft be kendgemaakt dat hij vrijdag 6 okto ber het ontslag zal aanbieden 3an koning Olav. Bratteli heeft verklaard dat zijn kabinet tot die periode 'ge woon' aan het werk blijft. Volgens Noorse zegslieden zal Bratteli ex-pre mier Per Borten van de agrarische Centrum Partij aanbevelen als kabi netsformateur. Maar aangenomen wordt dat de Noorse kabinetscrisis niet een twee drie opgelost zal zijn en minstens een paar weken zal du ren. Ook wordt de naam van Hallvard Eika genoemd als mogelijke nieuwe Noorse premier. Eika is vice-voorzit- ter van de liberale partij en fervent 'tegenstander van toetreding tot de EEG. Binmen de liberale partij heerst verdeeldheid over de kwestie van het EEG-lidmaatschap. In Denemarken heeft een 37-jarige typograaf geprobeerd zich levend te verbranden uit protest tegen eventue le Deense aansluiting bij de EEG en uit wanhoop over het ontslag dat hij had gekregen. De man had een matras op straat neergelegd en er petroleum over uitgegoten. De man bevochtigde zich vervolgens zelf met de brandstof ging op de matras liggen pakte een doosje lucifers en stak het geheel in brand. Alles vatte meteen vuur. Per soneel van de drukkerij waar de man was ontslagen wist de man uit de brandende hoop te redden. Hij heeft zware brandwonden opgelopen en ligt nu in een ziekenhuis in Odder waar een en ander plaatsvond. PARIJS (Reuter, UPI) De Amerikaanse presidentiële adviseur Henry Kissinger heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag in Parijs overleg gepleegd met het Noordvietnamese Politbureau-lid Le Doec Tho, wat nieuwe voedsel geeft aan de geruchten, dat een re geling van de uitzichtloze Vietnamese kwestie op handen is. Amerikaanse bronnen lieten gisteren weten, dat er serieus is onderhandeld over complexe problemen, maar men wilde niet zeggen of de overwachte verlenging van het gesprek Kissinger- Tho moet worden uitgelegd als een teken van vooruitgang. Tot vooi enke le dagen waren afgevaardigden van De Britse consul George Hawkins, die door de regerlng-Amin uit Oeganda Is uitgewezen, is gisteren met zijn vrouw Helen en zijn 17-jarige dochter Anne op het Londeuse vliegveld aangekomen. Hawkins heeft zicli in Oeganda onder meer ingespannen enkele door Amin gearresteerde Britten vrij te krijgen. DARLINGTON (Reuter, UPI) De ronde tafelconferentie van Noordierse partijen is gisteren in het noordoost-Engelse Darlington afgesloten zonder dat resultaten ziin bereikt. Ds drie partijen, die aan het overleg deelnamen waren elkaar al eerder tijdens de driedaagse bijeenkomst fi guurlijk in de haren gevlogen over de kwestie van het tokomstige bestuur vari Ulster. De Britse minister voor Ulster, Willi am Whitelaw heeft na afloop verklaard dat het gesprek e en 'waardevolle en constructieve dialoog' heeft opgeleverd die de Britse rege ring zal helpen bij het opstellen van wetsontwerpen over Noord-Ierlands komende bestuur. Van de zeven partijen, die voor op schorting van het Noordierse parle ment in Stormont zaten, waren er slechts drie vertegenwoordigd. De vol tallige rooms-katholieke oppositie had het overleg geboycot omdat de geïn terneerden nog niet zijn vrijgelaten De deelnemende protestantse partijen (de officiële Unionistische Partij van ex-premier Brian Faulkner, de gema tigde Alliantie Partij en de eveneens gematigde Noordierse Labour Partij) waren vooral verdeeld over de vraag bij wie het gezag over de politie moet berusten nadat een of andere vorm van Noordierse volksvertegenwoordi ging is hersteld. De Unionisten willen dat de politie door een Noordiers bestuur worden geleid. De twee overi ge partijen waren voor handhaving van Brits gezag over de politie. In één van de drukste straten van Belfast is gisteren een blokkade opge worpen door ruim honderd woedende rooms-katholieke huisvrouwen. Zij protesteerden tegen het doodschieten van een man door rechercheurs in burger. Volgens de vrouwen was de man in de rug geschoten. Maar het Britse leger heeft dit ontkend. Een kantoorbediende uit Belfast heeft gisteren zijn prijs in de voetbalpool ten bedrage van 465.000 gulden opge haald met een zwarte kap over het hoofd. De man, die zijn prijs incas seerde in een Londens hotel, zei dat hij zich gedekt wilde houden voor de IRA. 'Als je in Belfast op de verkeer de tijd op een verkeerde plaats bent krijg je een revolver tussen je ribben en kun je je portefeuille afgeven', aldus de man. PARIJS (Reuter) Frankrijk zal de conferentie tussen de NAVO en het Pact van Warschau over vermindering van de troepensterkte in Europa boy cotten, zo wordt uit ambtelijke krin gen ln Parijs vernomen. De Fransen zijn van mening dat troepenverminde ring zal leiden tot verzwakking van de militaire positie van West-Europa. Wel zullen zij zo mogelijk hun in vloed aanwenden om het vertrek van veel Amerikaanse militairen uitge steld te krijgen tot West-Europa voor zijn eigen verdediging kan zorgen. Bij een evenwichtige troepenvermin dering, zo redeneert men in Parijs, trekken de Russische troepen zich maar 300 km terug, maar de Ameri kaanse soldaten moeten 5.000 km te rug. Amerika heeft ongeveer 300.000 militairen in Europa, ongeveer even veel als de Sowjet-Unie in Oost-Euro pa heeft. OKLAHOMA CITY (AFP) Het Amerikaanse dagblad Daily Oklahoma heeft gisteren een massamoord door het Ameri kaanse leger in Zuid-Vletnam onthuld, die vergelijkbaar is met het bloedbad van My Lal. Tussen 18 en 23 mei 1967 heeft de compagnle-C van het tweede bataljon van het 35ste regiment infanterie in de provincie Quang Ngai 'tussen de 80 en enkele honderden Zuldvietna- mezen' vermoord, zowel burgers als militairen. Volgens dit kranten-artikel, on dertekend door Jack Taylor, stond de Amerikaanse eenheid toen onder bevel van kapitein James Lannlng. Tijdens een operatie in mei 1967 zou de eenheid dorpen en aanplantin gen in brand hebben gestoken, lijken hebben verminkt en ge vangen genomen vijandelijke soldaten en ook ongewapende burgers zonder proces hebben geëxecuteerd. Tayiot baseert zijn onthullingen op getulge-verklaringen van ge demobiliseerde soldaten, die aan de actie hadden deelgeno men. Het leger zou twee jaar geleden ai een onderzoek naar deze zaak hebben ingesteld. De eerste verhalen over dit 'nieuwe My Lai' had hij gehoord van en toenmalige legerfotojouma- list, Paul Halverson, die de een heid vergezelde. Kapitein Lanning, die op het ogenblik verbonden is aan een militair instituut, wilde Taylor geen commentaar op de onthul lingen geven. De massamoord zou zich hebben afgespeeld in hetzelfde gebied, waar My Lai ligt. De moord op naar schat ting honderd ongewapende bur gers van My Lai in 1968 werd in 1970 door de Amerikaanse pers onthuld. Hanoi en de Viet Cong in Parijs weer negatief in hun commentaren over het verloop van de onderhandelingen met Washington, maar gisteren toon den zij zich veel voorzichtiger. 'Alles wat we kunnen zeggen, is, dat de besprekingen worden voortgezet. W ij hebben geen verdere informatie', zo zei een lid van de Noordvietnamese delegatie. Diplomatieke waarnemers in Parijs meenden gisteren, dat de huidige ge heime gespreksronde Kissinger-Tho de sleutel kan opleveren voor een over eenkomst. De grote barrière bij de huidige onderhandelingen is, zo wordt aangenomen, veel meer van politieke dan van militaire aard. Er wordt in Parijs fors gespeculeerd, dat Kissinger en Tho zich thans buigen over de mogelijkheid om een of andere over gangsregering in Saigon te creëren, die algemene verkiezingen moet orga niseren. Henry Kissinger is gistera vond naar Washington vertrokken, AANSLAG De zaakgelastigde van de Verenigde Staten in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, Thomas Enders, is gis teren ternauwernood aan de dood ont snapt, toen een bomaanslag op hem werd gepleegd, terwijl hij met zijn auto door de stad reed. De bom was verborgen in een langs de weg gepar keerde auto. Hoewel de auto van Enders volkomen werd vernield, liep hijzelf geen verwondingen op. maar een Cambodjaanse militair, die hem escorteerde kwam om het leven. Te vens werden drie Cambodjaanse bur gers zwaar gewond, toen het huis, waarin zij verbleven door de kracht van de explosie instortte. Enders neemt op de Amerikaanse ambassade de zaken waar nu ambassadeur Swank, die een jaar geleden op dezelf de manier in Phnom Penh aan de dood ontsnapte, met vakantie is. BONN (AFP) De Sowjet-Unie en West-Duitsland zullen in november de overeengekomen consulaten in respec tievelijk Hamburgen Leningrad ope nen. zo is gisteren in Bonn bekendge maakt. Ivanovitsj Vladimirov wordt consul in Hamburg en Alfred Blu- menfeld consul in Leningrad. De ves tigingvan consulaten is overeengeko men in het normaliseringsverdrag van Bonn met Moskou. Libanese pers meldt: BEIROET (UPI, Reuter, AP) Kranten in de Libanese hoofdstad Beiroet meldden gisteren, dat de Sowjet-Unie haar wapenleveranties aan Syrië heeft opgevoerd en ook militaire goederen naar Palestijn se guerrillastrijders heeft gezonden Het doorgaans goedingelichte blad An Nahar schreef, dat Moskou met name de verzetsbeweging Al Fatach wapens Chris Blankenburgh inemarken heeft de afwijzing van de EEG door de Noren grote verwarring veroorzaakt. Op maandag 2 oktober wordt ook in Dene en een EEG-referendum gehouden dat beslissend za zijn. en niet'adviserend' zoals in Noorwegen. n recente opiniepeiling is geble- lat de voorstanders van toetre- een kleine voorsprong hadden d. Maar tevens werd vastgesteld ie tot vijf procent van de onder- Ie voorstanders van plan was le tegenstanders over te lopen, Noren 'neen' zouden zeggen de EEG. Noorwegen en Denemarken n vele traditionele banden. Zij Eworteld in een gemeenschappe- ultuur, die samenhangt met een periode van gemeenschappelijke e en een grote overeenkomst in )enen kunnen zonder paspoort loorwegen. Zweden en Finland als gevolg van de Noordse werking tussen de Scandinavi- inden. Maar in tegenstelling tot er geïsoleerde Noren en Zweden Denemarken door zijn geografi- ligging en vitale economische kingen aansluiting gezocht bij et-Scandinavische Westeuropese Dit onderscheid wordt weer- Id in de vergaande verschillen lenstelling van groepen voor- en landers van de EEG in Noorwe- n Denemarken. In Noorwegen vooral boeren en vissers sterk toetreding, terwijl de Deense i juist hard voor aansluiting i gevochten. jn vooral de economische voor op kortere termijn die in Dene- i veel supporters voor toetre- lebben opgeleverd. Denemarken enkele jaren in een inflatiespi- !n worstelt met een jaarlijks oplopend tekort op de betalingsbalans. De Denen zijn er steeds prat op gegaan dat zij na de Zweden de hoogste levensstandaard in Europa hebben bereikt. Maar nu geven zij toe dat zij eigenlijk boven hun stand leven. Van het lidmaatschap van de EEG wordt de oplossing verwacht van de chronische economische probleme- Industrialisatie Evenals de andere Western opese lan den is het overwegend agrarische De nemarken na de Tweede Wereldoorlog in versneld tempo geïndustrialiseerd. Maar het overgrote deel van de indus trieën is in en rond de hoofdstad Kopenhagen geconcentreerd, wat een omvangrijke trek naar die stad heeft veroorzaakt. Bijna een derde deel van de vijf miljoen Denen woont in Ko penhagen. Ondanks de urbanisatie en de industrialisering echter zijn land bouw en veeteelt een stempel blijven drukken op de Deense samenleving. Voor de instandhouding van zijn wel vaart is Denemarken nog steeds in hoge mate aangewezen op zijn land- bouwexporten. Na de stichting van de EEG in 1958 werd het effect van de EEG-tariefmu- ren vooral door de Deense boeren bijzonder /.waar gevoeld. Tussen 1961 en 1971 bleef de agrarische produktie op hetzelfde peil. Het land moest echter buiten de EEG blijven, omdat Engeland door et Franse veto niet tot de EEG kon toetreden. 47 procent van de Deense landbouw- en veeteelt- produkten wordt door Engeland geïm porteerd. De Deense regeringen beslo ten daarom de EEG te mijden en met Engeland en een aantal andere West europese landen samen te werken in de EFTA. de Europese Vrijhandelsas sociatie, die weinig meer omvatte dan het wederzijds verlagen van importta rieven. Toen in 1968, mede onder pressie van de industrie, de wens naar voren kwam desnoods zonder de Britten de EEG binnen te trekken, zei de toen malige premier, Hilmar Baunsgaard. 'De Deense handel met Engeland is van vitaal belang en maakt toetreding van Denemarken alleen ondenkbaar.' Tegelijkertijd klaagde de premier dat de Deense landbouwexport naar West- Duitsland door 'de beperkende en protectionistische politiek' van de EEG met de helft was gedaald. Voordelig Voor de Deense boeren (12 procent van de beroepsbevolking werkt op de 140.000 agrarische bedrijven) brak een verheugend ogenblik aan, toen Enge land na het vertrek van president De Gaulle de kans kreeg zich bij de EEG aan te sluiten. De vreugde steeg toen na succesvolle onderhandelingen in Brussel bleek, dat toetreding voor de boeren uiterst voordelig zou worden. Zo werd berekend dat dc Deense boeren al in het eerste toetredings jaar zo'n 320 miljoen gulden zouden incasseren alè gevolg van landbouw- reglementen van de EEG en dat dit bedrag aan het einde van de over gangsperiode zelfs zou zijn verdub beld. Bovendien zouden de gehate tolmuren verdwijnen en zou een om vangrijke Europese markt, met inbe grip van de Britse, open komen te liggèn. De boeren en kleinere kooplieden la ten zich in Denemarken politiek ver tegenwoordigen in de liberaal-demo cratische partij (Venstre). Het is dan ook niet zo vreemd dat deze partij, die thans in de oppositie is, steeds krachtig voor toetreding heeft ge ijverd. Ook de Deense conservatieve partij traditioneel vertegenwoordigster van groothandel en industrie streed voor het EEG-lidmaatschap. De Deen se industrie leed eveneens zwaar on- dei de tolmuren. Door de exportbe lemmeringen was ze voornamelijk: aangewezen op de Zweedse en de Britse markt. De industrie, die 38 procent van dc Deense beroepsbevol king werk verschaft, ziet evenals de agrarische sector onbegrensde afzet mogelijkheden in de uitgebreide EEG. Gehoopt wordt dat het vrije handels-, kapitaal- en werknemersverkeer na toetreding de oplossing zal brengen van het probleem van een stagneren de industrie. Sociaal-democraten In 1971 veroorzaakten economische moeilijkheden de val van het liberaal- Premier Jens Otto Krag, leider van een tot aansluiting bij de EEG steun heeft conservatieve coalitiekabinet van pre mier Hilmar Baunsgaard. Sindsdien hebben de sociaal-democraten, geleid door premier Jens Otto Krag, de teu gels opnieuw in handen. Maar ook zij zijn er niet in geslaagd de economie te saneren. Toen eerder dit jaar het plan werd gelanceerd de inflatie te beteugelen door verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 67 tot 68 jaar, brak een storm van kri tiek los. Het plan werd snel in de ijskast gezet. De problemen van de sociaal-democraten worden vergroot door het feit dat zij als minderheids kabinet moeten regeren. In het parle ment heeft de partij van premier Krag 72 van de 179 zetels. Krag kon slechts regeren dank zij de loyale opstelling van de 17 parlementszetels bezettende Socialistische Volkspartij (SVP) die tot voor kort door de populaire ex-communist Aksel Larsen minderheidsregering, die voor het plan moeten zoeken bij de oppositie. werd geleid. Evenals de liberaal-democraten en conservatieven verwachten de sociaal democraten economische redding van het EEG-lidmaatschap. Maar para doxaal genoeg heeft de links-socialisti sche SVP zich opgeworpen als een van de felste bestrijders van toetre ding tot de EEG. De regering-Krag was daarom genoodzaakt voor toetre ding steun te zoeken bij de oppositie. Maar om aan de macht te blijven moeten ze tevens de SVP te vriend houden. Het gevolg daarvan is, dat de regering-Krag in de EEG-kwestie een zeer gematigd standpunt heeft ingeno men en heeft geweigerd het dreige ment te uiten dat een 'neen' tegen de EEG zal betekenen dat het kabinet haar bieden pakt, zoals in Noorwegen gebeurde. Morgen: Deens EEG-verzet vreest ver lies van zelfstandigheid. verschaft. 'Een zending wapens voor Al Fatach is uit de Sowjet-Unie in Syrië aangekomen en er worden nog meer zendingen verwacht', aldus het blad. De militaire luchtbrug van Rusland naar Syrië heeft tot doel de positie van Moskou in het Midden-Oosten te versterken. Maar tot nu toe is niet gebleken, dat veel Russich militair personeel de wapens vergezelt, zo deelde gisteren het hoofd van de Israëlische inlichtingendienst, gene raal Aharon Yariv, mee. 'De lucht brug bestaat en de Sowjet-Unie doet geen pogingen dit te verdoezelen', al dus de generaal. 'Wij weten nog niet zeker, wat er wordt aangevoerd', zei Yariv, maar hij achtte het waarschijnlijk, dat het me rendeel van de wapens bestaat uit luchtafweerwapens. Hij zei, dat in Syrië al raketinstallaties van het Rus sische type Sam-3 zijn gebouwd, maar hij meent ook. dat de Syrische lucht verdediging momenteel nog lang niet zo sterk is, als die van Egypte voor de Russische terugtrekking. 'Als de Sowjet-Unie piloten en raketspecialis ten naar Syrië zal brengen, zullen de Israëli's echter minder gemakkelijk aanvallen op Syrië kunnen uitvoeren', aldus generaal Yariv. PALESTIJNEN De Palestijnse guerrillastrijders heb ben er mee ingestemd hun militaire operaties vanuit Zuid-Libanon tegen Isral op te schorten, zo meldde giste ren het semi-officiële Egyptische dag blad Al Achram. Deze maatregel maakt deel uit van een algemeen akkoord, dat is bereikt tussen de guerrillastrijders en de Libanese auto riteiten na de recente acties van de Israëli's in zuidelijk Libanon. Al Achram schreef, dat het voornaamste punt van overeenstemming was, dat 'de commando's hun activiteiten in Libanon zullen bevriezen en dat beide partijen zich zullen houden aan het zogenaamde akkoord van Cairo. Dit akkoord werd reeds in 1969 geslo ten en volgde toen na botsingen tus sen dc Palestijnen en Libanese mili tairen. Volgens de bepalingen van het nooit gepubliceerde akkoord van Cairo zullen de Palestijnen vol gens Al Achram, zich niet hoeven terug te trekken uit Zuid-Libanon, maar zullen zij tegelijkertijd geen militaire operaties vanuit Zuid-Liba non tegen Israël mogen ondernemen. De Raad van het Revolutionaire Com mando. die in Irak de lakens uitdeelt, heeft besloten, dat joodse kerkelijke feestdagen in Irak officieel zullen worden erkend, wat betekent, dat dan regeringskantoren en scholen zullen sluiten, zo maakte iadio-£agdad giste ren bekend. Voor de oorlog woonden er 250.00J joden in I-*ak «r.aar nu is dat aantal geslonKen tot elfhonderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9