DEN HAAG GERESERVEERD OVER RECREATIEPLANNEN dichtbij Ai lommentaar oenadering' tc O Boerenland-onder-water kan 'paradijs voor weekenden worden' Onwelvoeglijke heologen' Ker(k)mis van 700 jaar oud Zijn die gebieden wel juist gelegen? kbladen+weekbladenweekbladen w IJO: 'Beernink u voorzitter IU moeten zijn' twijfels even kijken keurig DUW/KWARTET DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND /COMMENTA AR T5/K7 11 KVP-bestuur is in de ontwerp- ilutie die het aan zijn partijraad be ft voorgelegd, zo ver gegaan als behoud van fatsoen en zelfrespect mogelijk is om de progressieve lan ibinatie te bewegen tot een gesprek de r een eventuele regeringssamenwer- 5. Het gaat dus nog niet over de litie, maar alleen over de vraag of w gepraat kan worden. De uitspraak de partijraad zaterdag zal doen, at tegemoet aan alle voorwaarden de PvdA heeft kunnen bedenken. j| resteert nog één conditie: de KVP [t de WD (nog) niet laten vallen, ar, zoals iedereen tot dusverre heeft men waarnemen, komt dat eigenlijk okl en maar omdat de WD zelf zo'n 0| tje elke confessionele eis slikt om te ^'rkomen dat haar huidige coalitie- ven tners met de progressieven aanpap- Of de WD zal voortgaan, zich Ki de confessionelen vast te klampen !t worden afgewacht, maar men kan dit moment moeilijk beweren dat de palen het kabinetsbeleid beheersen, het KVP-bestuur is gisteravond de top van de ARP met een [lp iverp-resolutie gekomen. De tekst rvan spreekt zich minder direct uit het stuk van de KVP, maar de )eling is niet minder duidelijk. - motivering in beide partijdocumen- C. is eveneens gelijk. Beide partij be- irinto en willen met de PvdA c.s. praten lat het belang van een goede wer- a van de parlementaire democratie vereist. De progressieven zeggen pbrop dat dit een opportunistisch ar akei jent is. Het zou er alleen maar om 1, een nieuwe meerderheid in de on vertegenwoordiging te zoeken. >rek zien niet in waarom een dergelijke nering niet honorabel zou zijn. Het edaa ^"f,estuur Z£J zelf ook wel vinden rkin parlementaire democratie goed et 1 t kunnen functioneren. En hoven de 1 zou men van een partij die haar niet in de steek wil laten, vachten dat zij niet zou aarzelen, te iteren van de wijziging in het poli- 1 getij die haar zoveel voordeel 'gt- ir afgezien daarvan staat er ook in de resoluties van KVP en ARP, - 'gezien de financieel-eeonomi- ed toestand' met de PvdA gepraat t worden. Dat kan betekenen dat eze financieel-economische situatie zó pt wordt geacht dat het met minder een meerderheidskabinet niet toe en ook dat lijkt ons een heel Ie redenering. Maar het kan óók kenen dat KVP cn ARP de oplos- en van de PvdA geschikt achten de financieel-economische proble- tegemoet te treden. Wat is be- d: de eerste of de tweede overwe- of misschien beide? Het zou een ii punt zijn om naar te informeren ns het gesprek waartoe KVP en P bereid zijn. Maar voor de pro- iieven is het allemaal nog niet loende geweest. De confessionelen ten blijkbaar compleet door het voordat de progressieve combina- ich wil verwaardigen hen vanuit de ?te toe te spreken. De houding van progressieve combinatie begint te en naar het toppunt van onredelijk- Wij hopen dat de belangrijkste in het progressieve kamp, drs. Uyl, zich, wanneer de situatie zo t, ernstig zal gaan afvragen of hij log wel voor zijn verantwoordelijk- kan blijven nemen. leze ^Wis an een verslaggever EN HAAG De SGP-Kamerl- leden Abma, Van Rossum en 'an Dis hebben minister Van 'een gewezen op het onwel- oeglijk gedrag vande Amster- Qj lamse theologen. Zij verwach- I ten van de minister van onder- Wjs dat hij zijn afkeuring uit- ituatil preekt over een verklaring van le theologische faculteitsraad inval fan de universiteit van Amster- •ij metlam' waarin de boycot van de luizend gulden collegegeld lissen tprd aangemoedigd. Volgens de GP-ers mag men van aanstaan- le theologen verwachten dat zij ich onthouden van 'onverant- ino roorde verklaringen' die in a strijd zijn met de geldende rechtsopvattingen. door Dick Ringlever DEN HAAG Waar de boer het land verlaat, krijgt de recreant zijn kans. Het is de ontwikkeling van vandaag: nu steeds meer land bouwgronden onrendabel worden en recratiegebied schaarser, lijkt de oplossing voor de hand te lig gen. Je koopt dat boerenland ge woon op en maakt er een paradijs voor de weekender van. Vooral de laatste jaren blijkt dat bij een groeiend aantal gemeenten en provincies, die milieubescherming hoog in de vanen voeren, een idee, dat aanslaat. Bij bijna elke ruilverka veling komt het wel éven aan de orde. Want waar herverkaveld wordt, blijft altijd grond over. Soms maar enkele tientallen hectaren, maar vaak ook vele honderden. En wat moet je dan met zo'n lap, die nauwelijks meer bewoond wordt en waar de agrariër geen brood meer in ziet? Iedere gemeente, die zichzelf respec teert, denkt dan meteen aan de recre ant. En niet alleen aan diens welzijn; ook aan het statusverhogende element van zo'n eigen recreatiegebied én vooral aafi het gewin. Want waar die recreant best wat geld over heeft om zijn vrije dagen zorgeloos door te brengen in een gebied, waar het leven nog goed heet te zijn, levert dat de gemeentekas én de inwoners geen windeieren. En wat doet zo'n gemeen te dan? Zij stelt een plan op. bere kent wat het gaat kosten om de groene vlakte te stofferen en klopt bij CRM aan om een bijdrage. Ontpoldering Van zulke projecten zijn er op dit moment enkele tientallen, en daar zijn ook plannen bij om complete polders ten behoeve van de water sport weer onder water te laten lo pen. De Noordhollandse polder Mij zen, ten noorden van Alkmaar, is er een voorbeeld van. Er zijn er mee.r. ook in Friesland, waar een aantal uit marginale landbouwgronden bestaan de polders liggen, die nauwelijks meer gebruikt worden en de water sporter meer diensten lijken te kun nen bewijzen dan de agrariër. Bijna al die plannen hebben echter dit gemeen, dat ze in een nog zeer voorlopig stadium verkeren. Veelal zijn ze voortgekomen uit de boezem van polderbesturen, of uit die van de gemeenten of provincies en daar ook min of meer in blijven steken. Zó vaag zijn ze enkele uitgezonderd dat men er bij het ministerie van CRM nog nauwelijks een totaalbeeld van heeft. j-, 7n Nijmegen wordt in de eerste helft van oktober voor de 700ste keer ker mis gehouden, toaarbij dadelijk moet worden aangetekend, dat de Nijmeegse kermis van 700 jaar geleden weinig overeenkomst had met die van 1972. Er is zelfs een loetenschappelijke con troverse ontstaan (waar overigens niet zó zwaar aan getild wordtrond om de vraag of de tentoonstelling 700 jaar Nijmeegse kermis', die tot 8 oktober in het Open Huis aan de Molenpoort te bezichtigen is, eigenlijk niet een jaar te vroeg is georgani seerd. Volgens sommigen is de Nij meegse kermis nog 'maar' 699 jaar oud en dit verschil houdt dan weer verband met de zgn. jaarstijl, die men aanhoudt. De verschillende kanselarijen hanteer den in het verleden niet allemaal dezelfde jaarstijl en zodoende lieten ze het jaar niet op hetzelfde tijdstip beginnen- In Nijmegen houdt men o.m. met de Florentijse jaarstijl reke ning, d.w.z. dat het jaar op Pasen aanvangt. Het kermisgebeuren in Nijmegen mogelijk het oudste van Nederland houdt nauw verband met de stich ting van de vermaarde Sint Stevens- kerk. Deze werd volgens de schrijver van de Nijmeegse Jaarboeken Johan in de Betouw op 8 september 1272 ingewijd (de ingebruikneming viel om een of andere reden in 1273 en ook dat zou de aanhangers van een 699 jaar oude kermis dan in de kaart kunnen spelen). Bij de plechtige in wijding beloofde de stedelijke gemeen schap jaarlijks al biddend naar de plaats te trékken waar de vroegere parochiekerk, toegewijd aan St. Ger- trudis, stond. Op deze geheiligde voet tocht zou men het Mariabeeld meedra- ?en. Direct aansluitend bij dit jaar- ijks terugkerende feest kerkmis zou dan een najaarsmarkt gehouden worden. Hier ligt de oorsprong van de Nijmeegse kermis en het verband tussen kerkmis en kermis. Op de jaar- Reserve In Den Haag staat men er trouwens in principe nogal gereserveerd tegeno ver. Niet omdat men wil betwisten, dat uitbreiding van recreatiegrond in ons volle, vervuilende, land een harde noodzaak is, maar omdat men er niet direct van overtuigd is, dat al die projecten wel op de goede plaatsen liggen. Nuchter stelt men bij CRM, dat ze eenmaal uitgevoerd wel veel belangstelling zullen trekken, maar dat bewijst alleen maar, dat er een tekort aan recreatiegebied is. Niet, dat die gebieden juist gelegen zijn. Den Haag wil die nieuwe recreatiege bieden in de eerste plaats in streken, waar er de grootste behoefte aan bestaat. Dat betekent: vooral in de overvolle Randstad. De projecten Spaarnwoude in de IJmond (2700 hec tare, met de aanleg waarvan men nu bezig is) en Midden-Delfland zijn maar enkele voorbeelden van deze nieuwe politiek. Drs. H. Créman, adjunct-hoofd van de afdeling openluchtrecreatie: 'Er moet een duidelijke relatie zijn tussen wo nen, werken en recreëren. Het is een ongezonde toestand als de recreant eerst uren moet rijden om een plek te vinden, waar hij een frisse neus kan halen. Ik vraag me zelfs af of voor Randstad-bewoners de afstand naar de Deltagebieden al niet te ver is.' Diezelfde vraag stelt hij ten aanzien van nog verder weg gelegen gebieden in Friesland, die dan wel belangrijke attracties blijken te zijn, maar waar van men niet weet of ze ook zo druk bezocht zouden worden als dichter bij het huis van de Randstadbewoner meer recreatiemogelijkheden zouden zijn dan thans het geval is. 'Dat projecteren van nieuwe gebieden is natuurlijk wel mooi, maar we moe ten er wél voor zorgen niet in de aanhangwagen van de ruilverkaveling te worden gezet. We hebben wel eens het gevoel, dat ons met veel van die projecten iets wordt opgedrongen, waarvan we niet overtuigd zijn, dat het Hoognodig is daarvoor geld uit te trekken. Onze politiek is in de eerste plaats de recreatiegebieden zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. In het verleden is daar wel eens anders over gedacht. We hebben ons beleid duide lijk omgebogen. Onze politiek is nu in de eerste plaats voorzieningen te treffen in streken, waaraan er de grootste behoefte bestaat.' Duur Een beperking, die Den Haag wel zegt te móeten aanbrengen omdat voor een bredere opzet de financiële middelen ontbreken. Waar 'projecten van for maat' in het westen al vele honderden miljoenen guldens verslinden, blijkt de geldelijke armslag niet zóver te rijken, dat daarbij ook nog eens de lasten kunnen worden gedragen van plannen, die niet in een zo groot mogelijke behoefte voorzien. Men wijst er daarbij op, dat het dan wel voordelig kan lijken een polder onder water te zetten, maar dat zo'n project 'in de praktijk nauwelijks goedkoper is dan het aanleggen van een nieuw gebied van gelijke grootte. Ontgronding Godslastering een verslaggever 'ECHT De rechtse favorieten oud-CHU-voorzitter Beernink zijn ozen boven de meer dynamische igentijdse kandidaten waarmee de ïraad de fractie een ander gezicht ie geven. Dit stelt de landelijke uursraad van de CHJO in een muniqué. leze situatie meent de Christelijk IJrische Jongeren Organisatie dat mr. Van Verschuer, maar mr. nink voorzitter van de CHU zou ten zijn. 'Gezien de conservatieve keur van de achterban blijkt de geen reële factor meer te kun- zijn bij de vorming van een we open volkspartij.' Mèt Gerard van den Boomen willen we de kneuterigheid eren en we ge ven dus door dat hij op pagina 2 van De Nieuwe Linie zich (helaas be knopt) bezighoudt van de affaire van een Luxemburgse vrouwelijke minis ter, die moest aftreden omdat zij beweert twee naakte mannen niet ge zien te hebben. Overigens ook ernsti ger stof in DNL, onder meer een bijzonder lange les-van-Breda, gegeven door Jac. Vroemen, die het slagen van de bezetting van de Enka-fabriek ook hierin gelegen ziet: 'Sluiting was in de ogen van de bevolking, die jaren lang was opgepept met fraaie praatjes om ze naar deze riante werkgelegen heid te lokken, een godslastering'. In een interview vertelt Mshmoud Rab- bani, Palestijn en consul van Koeweit in Den Haag, wat hij doet: 'Ik doe gewoon mijn best dat alle mensen van alle politieke kleur overtuigd raken van onze ideeën en niet van de ideeën van Israël'. Voorts in DNL: Belgische industrie krijgt nog meer greep op de universiteiten. Steeds meer heterofie- len lid van COC. Amsterdams toneel loopt achterwaarts naar voren, èn het weekrapport (waaruit de opmerking, dat Boersma er eigenlijk zelf meer als een bezetter uitziet). Enka-bezetting HP laat de ENKA-directie aan het woord over de bezetting van haar filiaal in Breda. 'U bent dus nu geweken voor de macht van de arbei ders?' vraagt HP. Directeur H. Wesen- hagen vindt van niet: 'Needat vinei ik een te extreme stelling. We zijn geweken voor het totale pakket van reacties'. Over de houding van de VafUytSrS triomferende bezetters zegt directeur D. Sorgdrager: 'Wat mij is opgevallen is het ontbreken van leedvermaak. spitsuur is de grootste ordeverstoring uit de vaderlandse geschiedenis', vindt Hofland en hij begrijpt daarom niet, waarom de overheid wel geld uitgeeft voor de eventuele bestrijding van revolutionairen, die er niet zijn, maar geen geld genoeg blijkt te heb ben voor wat stoplichten en dergelij ke 'om een groep geconditioneerde idioten even tot bedaren te brengen'. Een andere HP-medewerker, Jan Haasbroek, ontpopt zich als een va der met zeer autoritaire trekjes. Hij wil de PvdA-commissie, die voor om roepverkiezingen pleitte, een stevig pak voor de broek geven. HP's titel verhaal gaat over demagisch realisten Willink, Hynckes en Koch. Turkenrellen Vrij Nederland komt nog eens terug op de Rotterdamse Turkenrellen van enkele weken geleden, om te vertellen dat de woningspeculanten de schuldi gen zijn. De NV Verzucht uit Leid- scheüdam wordit genoemd als beheer der van veel NV-tjes die al heel wat oude panden in Rotterdam hebben opgekocht De etages worden bij voor keur voor flinke bedragen in huur koop gegeven aan Turken. Pikante bijzonderheid: Philips Pensioenfonds zou de financiën zijn van de NV Verzucht. Hans Smits legt aan de hand van het pas verschenen liberaal manifest uit hoe stevig Hans Wiegel en Harm van Riel de touwtjes in handen hebben. Paul de Hen kaart na over de Enka-bezettingen Jan Rogier besprak de buitenlandse politiek van het koninkrijk der Nederlanden met mr. J. L. Heldring, de oud-hoofdredac teur van de NRC. Niet die sfeer van lekker door de knieën'. Twee als grappig bedoelde HP-rubrieken (De Salon en Ziet u Wel van Kees van Kooten) komen niet terug, zo wordt de lezers deze week verteld. Daar staat dan de komst van de nieuwe columnist H. J. A. Hofland tegenover. Zijn eerste bijdra ge gaat over verkeer: 'Het dagelijkse Hans Gruyters, die nogal te koop loopt met zijn verlangen om kamerlid te worden, fungeert als opening van Elseviers Magzine. Hij belijdt weer uitvoerig zijn ongeloof in de confessi onelen. 'Politiek onbetrouwbaar', is zijn oordeel over KVP, ARP en CHU. Als de PvdA graag met de christen democraten zou willen samenwerken, kunnen ze de medewerking van D'66 wel eens verspelen, aldus Gruyters. Elsevier is erg boos op het kabinet Biesheuvel. Dit kabinet is blijkbaar niets te dol, briest het in een hoofd artikel. Oorzaak van EM's woede: 'Biesheuvel heeft aangekondigd, dat per 1 januari de 'benzineprijs maar liefst 6 7 cent per liter zal stijgen'. Een pagina verder doet hoofdredac teur Hoogendijk wel zeer lovend over het liberaal manifest en in zijn ru briek geeft mr. Hiltermann de vak bonden er van langs. Ondubbelzinnig Dapper noemt De Groene in een com mentaar op de Enka-affaire de dingen bij hun moeilijke naam: 'Als de vak beweging de bezetting in Breda aan grijpt als ondubbelzimnig uitgangs punt om de internationale confronta tie met de multi-nationale onderne mingen op hoger en permanent peil te brengenenz. De Groene wil maar zeggen, dat ze het er niet bij moeten laten zitten. Na vastgesteld te hebben dat Amin (Oeganda) eerder idioot dan revolutionair is geeft dit weekblad een pagina verder het woord aan Gerdie Scheffer van de Katholieke Werkende Jongeren, die vindt dat de regering meer ondenvijs voor werkende jongeren bij voorbaat getorpedeerd heeft Een stemadvies zal haar KWJ overigens niet geven, 'want dan zeg je: kudde loop maar achter ons aan'. In deze Groene ook aandacht voor de positie van het ho ger personeel van de Akzo en in een artikel van Willem Smidt over de 'Hamburgerisatie' van Nederland gra tis reclame voor AH: 'Albert Heijn, de grote, de machtige, Albert Heijn, steeds weer de eerste waar het betreft de toepassing van ideeën uit de VS, die him dienstbaarheid hebben bewe zen'. D'66 A. de Goede, een andere prominent D'66-er, mag zijn zegje doen in Accent. 'We moeten alles op alles zetten voor een coalitie met de con- fessionelen', zegt hij nu weer. Maar bij verdere lezing blijkt hij eigenlijk ook niet zoveel in de confessionelen te zien. Accent's omslagverhaal gaat over Oost-Groningen, waar het nu wat beter schijnt te gaan dan we van anderen wel gehoord hebben. Bussioo markt bleef het niet bij de verkoop van allerhande zaken die meestal in de stad niet te koop waren. De oogst was binnen, het werk, gedaan, tijd en reden om zich een week te ontspan nen. De herbergen zaten in die dagen vol Er luas muziek, er was toneel en wie iets zonderlings wilde vertonen, had hier een forum. Eeuwen lang is de kermis gehouden in de week volgend op 8 september. In 1854 besloot de gemeenteraad het feest te verplaatsen tiaar de eerste volle week in oktober en zo is het gebleven. In de tweede helft van de 19de eeuw gaat het marktkarakter verloren. Het feest-element overheerste. De bioscoop staat er, dierentuinen ziet men cr eveneens. Waarzegsters, dikke dames en juffrouwen met twee hoofden ma ken hun entree. Draaimolen, griezel tent, rupsbanen en de kop-van-jut ver schijnen. En kramen met paling, ka- neelstelen, noga en oliebollen. Om de kermis heen groeit een sfeer die soms liederlijk wordt. Er doen zich excessen voor die mede de op komst van anti-kermiscomitê's en anti- kermisavondjes bevorderen. In Nijme gen worden sinds 1867 met enige regelmaat pogingen ondernomen om de kermis of te schaffen of op zijn minst in te krimpen. Dronkenschap en baldadigheid tieren welig, vooral op Dolle Maandag, de laatste kermisdag, wanneer het 'potverteren' is geblazen. Die Dolle Maandag is enkele jaren geleden per raadsbesluit afgeschaft door gewoon de kermis een dag eer der te laten eindigen. Volledige opheffing van de kermis zou economisch voor de stad Nijmegen een ingreep zijn, waarvoor de meesten toch wel terugdeinzen. Behalve de kermisreizigers zélf profiteren horeca en middenstand er volop van. En wat te denken van de gemeeente zelf, die dit jaar liefst een klein half miljoen gulden aan pacht van de ruim hon derd exploitanten vangt? Werk met werk gemaakt. Dit is er maar één voorbeeld van: nadat kostbaar zand was weggegraven, ont stond een idyllisch meertje. Wil men om maar één voorbeeld te noemen de 120 hectare grote Friese Jan Dirkspolder ontpolderen, dan zal dit nog altijd een kleine twee miljoen gulden kosten. Drs. Créman: 'Het is natuurlijk niet alleen een kwestie van de sluizen opendraaien. Om zo'n gebied voor de recreant aantrekkelijk te maken, zijn extra voorzieningen nodig. De oever zal moeten worden gestoffeerd, er zal een haventje moeten komen en er zullen kunstmatige eilandjes moeten worden opgeworpen. Aan een kale plas zonder wat erbij heeft niemand iets.' Die hoge kosten dwingen hot rijk ertoe niet alleen met grote zorg de gebieden uit te kiezen, maar deze ook zo voordelig mogelijk recreatie-rijp te maken. Dat betekent, dat nieuwe pro jecten bij voorkeur worden begonnen in gebieden, waar ontgrond wordt; voor de huizenbouw of voor de wegen aanleg. De grond, die daar wordt weggegraven en waardoor kunstmati ge waterpartijen ontstaan, brengt geld op. En met dat geld kan dan weer een deel van het recreatieplan worden betaald. Een voorbeeld daarvan uit het recen te verleden is de aanleg van de Maarsseveense plassen, benoorden Utrecht. Als gevolg van een ruilverka veling kwam daar een aanzienlijk stuk agrarisch gebied vrij. Aanvanke lijk dacht men nog niet eens aan een recreatieproject. Dat idee kwam pas toen met de ontgronding werd begon nen om zand vrij te maken voor de bouw van de Utrechtse woonwijk Overvecht. Omdat daardoor een kunst matige waterpartij ontstond, heeft men het gebied meteen maar uitge bouwd tot een recreatiecentrum, dat nu beschikt over 700.000 vierkante meter sportwater, 500.000 vierkante meter viswater, 100.000 vierkante me ter zwemwater, een groot strand en een speel- en zonneweide, die elk zomers weekend duizenden Utrechters trekken. De stranden bij Nulde en Horst zijn andere voorbeelden. De daar uit het IJsselmeer weggegraven en onder meer voor de snelweg Amersfoort Zwolle bestemde grond, schiep een nieuw aantrekkelijk domein voor de watersporters. Drs. Créman: 'Dat werk-met-werk-ma- ken-systeem' wordt eigenlijk pas de laatste jaren doelbewust toegepast. Het mooiste voorbeeld op dit moment levert het recreatiegebied rond het Overijsselse Bussioo in de driehoek DeventerApeldoornZutfen, waar door het combineren van belangen nu een aantrekkelijk project van de grond komt. Het zand, dat vrijkomt, wordt gebruikt voor de aanleg van de E-8 en rijksweg 5. En de gaten, die daardoor ontstaan, worden watergebie den. Op het ogenblik hebben we al een plas van zo'n vijftig hectare. Maar het totale gebied zal zeker een drie honderd hectare groot worden. Met opzet hebben we voor dit project deze streek gekozen omdat we het Veluwe- massief ermee willen ontlasten.' Dit beleid zal er naar verwacht wordt in de toekomst toe leiden, dat meer van deze projecten ter hand worden genomen. Ook het plan Geest- merambacht bij het Noordhollandse Koedijk (tweehonderd hectare) is er een voorbeeld van, evenals de ont grondingen aan rijksweg 4A bij Voor schoten (Vlietland). Drs. Créman: 'We moeten aan deze opzet nog een beetje wennen, maar er worden mogelijkheden mee geboden, die vroeger nauwelijks werden beseft. Gebleken is nu wel, dat ruilverkave lingen niet alleen landbouwaangele- genheden zijn. Er spelen veel méér facetten een rol. Het verband tussen landbouw en recreatie wordt steeds duidelijker. We moeten er alleen voor passen niet als een aanhangwagen te gaan fungeren.' Tenminste één man in Nederland heeft zijn twijfels ten aanzien van Felix Kersten in het publiek geuit; ook toen het Oranje en Nassau's blauw Kerstens revers reeds sierden. Nog maar net veertien dagen na de uitreiking van het groot officierschap door prins Bernhard schreef journa list Yge Foppema dn 'Vrij Nederland' (van 2 september 1950) dat hij het met de heer Kersten maar 'een tame lijk duister geval' vond; 'net iets te duister om het prettig te vinden dat wij hem ais landgenoot zouden moe ten begroeten en de zegeningen van zijn 'genezende handen', ongedekt door enige medische bevoegdheid, voortaan in Nederland zouden moeten aanvaarden'. Er waren namelijk plannen om nog verder te gaan met de vele gesten aan een grootofficierschap. Kersten op teerde kennelijk voor het Nederlander schap en Foppema had de indruk dat de man hoewel hij geen enkele medische bevoegdheid had in Nederland al weer een praktijk uitoe fende. Aan dit lint tornde Foppema niet meer. Hij signaleerde alleen dat de toekenning was geschied bij ge heim KB. Maar al het andere was hem kennelijk te gortig. Hoe emotioneel de zaak Kersten toen ilag, herinnert Foppema zich nog, want de als persoonlijke bescherm engel van Kersten fungerende prof. N. W. Posthumus benaderde over de dwarsliggende Foppema de toenmali ge hoofdredacteur van VN, Joh. Win kler. Hoe durfde iemand de medische bevoegdheden van een man als Ker-. sten in twijfél te trekken? 'Zal ik u wat zeggen?', zei Posthumus terwijl hij Winbler aan zijn vest trok, 'als een gewone dokter hier bij u 20 spieren vindt, vindt Kersten er zeker 200'. 'Ik heb dat altijd een uiterst verwon derlijke reactie van een man als Post humus gevonden', zegt Foppema. het tot nu 'toe bij de wet streng verboden was ongetrouwd samen te wonen. Maar in het kanton Zurich vond de meerderheid dat in deze tijd toch te gortig. Eerst zeiden de meeste regionale politieke partijen er wat van, toen de religieuze groeperingen en de vrouwenorganisaties en nu is er over gestemd. Resultaat: het verbod is afgeschaft. Dat verbod dateert van 1911. Mannen en vrouwen die samenleefden zonder wettig getrouwd te zijn, konden boete of zelfs gevangenisstraf krijgen als ze een bevel van de autoriteiten tot scheiding niet gehoorzaamden. Dat blijft trouwens in veertien andere Zwitserse kantons precies zo gehand haafd. En de rechtse Nationale Actie en de Evangelische Partij vinden ook in Zurich nog steeds dat afschaffing van de bewuste wet de ontucht zal bevorderen en het echte huwelijk en gezin bedreigen. Zij hebben dan ook tegengestemd, maar dat heeft ze niet gebaat Zwitserland is nog altijd een uitge sproken keurig land. Zo keurig, dat Het sparen van gratis betaalzegeltjes heeft in deze tijd een ongekende hoogte bereikt. Veel huisvrouwen plakken ze om wat extra's voor de vakantie of de feestdagen te sparen, maar ook vaak om min of meer ongemerkt en vaak goedkoop aan al lerlei begeerde artikelen le komen. Soepfabrikant Royco weet dat net zo goed als al die anderen die zegeltjes op hun verpakkingen afdrukken. In- plaats van thee- o fbaddoeken brengt de soepmaker handige boekjes als bij- betaalpremie, die samen de 'Even kij- ken-serie' genoemd zijn. Vijf soeppak- jeszegeltjes plus ƒ2,50 (winkelprijs ƒ5,50) zijn goed voor één boekje uit de serie, die voorlopig drie deeltjes telt: het smakelijk uitziende werkje 'heerlijke hapjes', het doe-het-zelf- boekje 'Handig in huis' en Martie Vcrdenius 'kinderfeestjesideeën onder de titel 'Nog... nachtjes slapen en danElk boekje telt 48 pagina's en bevat aardige tips en leuke illus traties. De volgende drie, die begin volgend jaar verschijnen, gaan over handwerken. bloemenschikken en vlekken verwijderen 'Wat zei de baas, toen je om opslag vroeg, Simpkins?

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7