FC Den Haag faalt Feyenoord evenaart record Chelsea met cijfers 21-0 Crisis in de badmintonbond van nderdog Spartak Moskou houdt kleine winst in afweerslag stevig vast otest tste p-daad Spelen in Montreal: bescheiden en menselijk US Rumelange ook in Luxemburg geen partij: 0-12 Schakers voorlopig gelijk tegen West-Duitsland: 1-1 LI (ÜW/KWARTET DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 SPORT T13/K13 onze speciale verslaggever HAAG De actie van Ton Thie was tekenend voor de wanhoop i FC Den Haag tegen Spartak Moskou in de allerlaatste minuten steeds vergeefs op de Russische defensie beukte, sprintte de ;se doelman tot twee keer toe naar voren, naar het strafschop- I van de Russen, waar de Europacup-illusies van Den Haag n vermoord. Want ook de spektaculaire acties van Thie bleven r resultaat. De formatie van trainer Evert Teunissen struikelde jacht naar het wegwerken van die in Moskou opgelopen 10 rstand voortdurend over eigen benen. Den Haag scoorde ook thuiswedstrijd niet. En het mag nog van geluk spreken, dat de tegenstoten van Spartak dit keer geen treffers opleverden. De ouse trainer Simonjan kon lachen. De underdog gaat naar de de ronde van het toernooi voor bekerwinnaars. Den Haag moet iizoen als eerste club op Europees niveau afhaken. en Haag had zich voortdurend rn oede uitgangspositie gewaand. de 1-0 nederlaag veertien eerder in Moskou had Spartak van imponerend spel laten zien. inval demonstreerde toen een lelijk geb rek aan schotvaardig- in het centrum vande defen- f het de zeer verdedigend opere- Hagenaars wel degelijk nog jkheden. Slechts het midden- eikte naar een ruime voldoende, werd Harald Berg klein ge- verzeilden Advocaat en Kila in iblemen en werden de opkomen- ies van de Haagse defensie weer roeg gesmoord. Haag, zo luidde de redenatie, iartak zich ook in die belangrij- ddelstellingen tot afstoppen be- Maar het door trainer Evert ssen aangekondigde 'pressievoet- eef zeker in de eerste helft uit. schroomde opnieuw niet de te zoeken. De drie spitsen, Mirzojev en Redin, weifel- eliswaar niet zich tot de tweede rug te trekken, maar zodra er ruimte bleek keerden zij naar iteindelijke plek terug. Loerend ere kans, die de Haagse defen- zou geven. Spartak verraste paag in de beginperiode. Het pte stormachtige aanvalsgeweld Deels door de sterke start Russische mi'dden linie, deels tadat Advocaat, Kila en Berg nadrukkelijk dc aanval kon- ken dan was geprogrammeerd. I Berg was een hoofdrol toebe- I de waardige Noor, die juist in Vedstrijd in Moskou een diepte- zijn vorm beleefde, was door ksen naar voren geschoven als Wissende schakel kort achter de aanval. Die zware taak bleek voor Berg na zijn schitterend optreden van afgelopen zondagtegen PSV een stuk lichter. Berg leek in die competitie wedstrijd een inzinking vol vraagte kens overwonnen te hebben. Hij zegt: 'In die eerste weken van het seizoen liep het gewoon niet Maar ik heb geen flauw idee wat daar de oorzaak van kan zijn. Met de trainerswisseling heb ik weinig moeite gehad. Al krijg je van Teunissen meer vrijheid dan voorheen van Jèzek. Die was veel strenger'. Berg had het tegen Spartak aanzien lijk moeilijker dan zondag in het duel tegen PSV. In de eerste plaats ont moette hij steeds weer de uitblinker in de Russische formatie: Papajev. 'Van Hanegem-achtig' noemde Theu- den haag MONTREAL (AP) Roger Roustseau, de commissaris-gene raal van de in 1976 in Montreal (Canada) te houden Olympische Spelen, heeft gezegd, dat de Spelen zullen worden gehouden op een 'bescheidener schaal en menselijker afmetingen'. Dit ge beurt om het ook aan niet-rijke landen mogelijk te maken te kunnen meedoen, waardoor men dan terugkeert tot de ware Olympische geest. 'Men gaat in Montreal alles doen om de kos ten te drukken', aldus Rous seau. die verder zei dat hij hiermee geen kritiek wilde leveren op de landen waar tot nu toe de Spelen waren gehou den, maar de bedoeling is slechts 'een oude droom waar te maken en een oude strijd te winnen door de Olympische Spelen toegankelijk te maken voor elk land ter wereld'. Wat de tragische aanslag in München betreftzei hij dat men nu onder ogen moet gaan zien dat het georganiseerde ge weld en terrorisme 'helaas in bepaalde delen van de wereld een zekere levensvorm zijn gaan uitmaken'. Maar, stelde hij vast, 'laten wij zeker weten dat het tragische gebeuren van München niets te maken heeft gehad met de Spelen zelf, en ook dat het nooit in ons hoofd is opgekomen een einde te ma ken aan het voorbereiden van de Spelen van 1976 naar aanlei ding van dat gebeuren'. europa cup 2 nissen hem prijzend. Papajev miste alleen een optimale conditie. Deson danks dirigeerde hij Spartak aanval lend en verdedigend. Met zijn spelin zicht, zijn rust en organisatievermo gen ontrafelde hij het Haagse midden veld op een uitstekende manier. Spar- taks vriendelijke trainer Nikita Si monjan: 'Papajev is een grootse voet baller. Hij is alleen grillig. En hij moet ruimte krijgen'. Die ruimte kreeg Papajev opvallend veel. Temeer omdat direkt naast Harald Berg, Dick Advocaat en Aad Kila niet in hun normale ritme konden komen. Direkte oorzaak daarvan was onge- Doelman Darwin heeft de bal in zijn bezit. Opnieuw is een mogelijkh eid voor FC Den Haag voorbij. Bregman (midden) kan er niet meer twijfeld 't verbluffende harde optre- ------ - -- 't verbluffende harde optre- bij Links verdediger Oljanski. den van de Russen. Den Haag werd J SPORTTOTO Voor sporltoto 7 (d.d. 23 en 24 septem ber) hebben drie winnaars beslag gelegd op de eerste prijs van 148.002,90. ZIJ ontvangen elk 49.634.30. Het aantal deelnemers aan sporttoto 7 was 647.644. ZIJ zorgden voor een bruto inleg van 1.408.066. De verdere winnaars zijn: tweede prijs 148.902,90): 226 winnaars die elk 658.80 ontvangen. Derde prijs 148.902.90): 3166 winnaars dia elk 47.per kolom ontvangen. VOETBAL VOETBAL Manchester Unlteds ongewone positie in de eerste divisie van de Engelse Leaque heeft de clublleders tot een nieuwe aankoop gebracht. Voor 200.000 pond (rond 1.6 miljoen gulden) werd de aan valler Ted MacDougall van de derde divisieclub Bournemouth aangetrokken. MacDougall scoorde ln 165 wedstrijden 126 doelpunten voor zijn oude club. Manchester United maakte overigens vo rige week bekend, dat het afgelopen Jaar een nadelig saldo had gebracht van bijna 250.000 pond (rond 2 miljoen gulden en daarna hebben zij behalve nu MacDou gall ook reeds Manchester City-aanvaUer Wyn Davles gecontracteerd. ïze speciale verslaggever HAAG F Den Haag heeft na afloop van het duel tegen k Moskou (O—0) bij de UEFA el geprotesteerd, omdat de Pro- scheidsrechter Ribeira voor het van de eerste helft te vroeg ten zou hebben. Manager Eddy ann had op zijn stopwatch een van 7 minuten geregistreerd, tekend hierbij moet worden, dat el precies vier minuten wegens essure van Kees Bregman is •roken. De scheidsrechter was ïrplicht deze tijd bij te trekken, otest dat ook op het wedstrijd ier is vermeld, en waarop Spar oskou laconiek reageerde door ;n, dat de scheidsrechter in de helft te lang had laten spelen, laatste actie van F CDen Haag Europa Cuptoernooi. feite nietszeggende protest van i Haag zal aan de uitschakeling kunnen dingen. Ook tech- taktisch gezien mag het spel van de Russen verdiend genoemd. Haag had in de eerste plaats ikele verweer tegen de intimi- •litiek, die Spartak in de eerste ntecrde. Trainer Evert Teu- 'Daartegen waren we vooral middenveld, onmachtig. Die is een echte cupvoetballer, ijkt zeer goed te weten, hoe hij aken aan moet pakken. Onze ïlinie had hier geen antwoord arald Berg onttrok zich bij- eld aan het spel. Hij schuwde Tantwoordelijkheid. Maar dat is ekend gegeven. Advocaat komt in de aanval tekort, hoewel hij cties afbreekt! ■st tevreden toonde Teunissen og over de jonge Hans Bres, die en fraai schot tegen de lzt nog lichtst bij een doelpunt is it. 'Bres heeft het goed gedaan, hij nog wat routine tekort daarmee overrompeld. Juist de hard heid van de Nederlanders had coach Simonjan angstig gemaakt. Voor het duel al veroordeelde hij Den Haags optreden in Moskou als 'te ruw'. Aan voerder Logofet liet daarop volgen: 'We kunnen niet hard spelen'. Dit keer echter bewees Spartak anders. Bikkelhard, bij vlagen zelfs gemeen, werden de verraste Hagenaars neerge legd. Professioneel? Voor een deel. Maar de overtreding bleek soms van dien aard, dat de Portugese scheids rechter Ribeira al in het begin grof had moeten ingrijpen. Hij verzuimde dat lang, pas luttele minuten voor rust toonde hij Papajev de gele kaart. Wegens aanmerkingen die de Russi sche spelmaker op zijn leiding zou hebben gemaakt. Den Haag reageerde nauwelijks op de Russische provocaties. Ook monde ling niiet. Terwijl Ribeira de grofste tackles van Spartak met een simpele vrije trap bestrafte, verzuimde bijvoor beeld aanvoerder Aad Mansveld bij de lakonieke arbiter te reageren. Dat moest Kees Bregman, door Theunissen als -een echte prof geroemd, voor hem doen. Bregman raakte echter in de eerste helft geblesseerd. Spartaks verdediger Abramov trapte bij gen inworp zo hoog na dat hij Bregman met de schoen in het gezicht raakte. De men taal IJzersterke spits speelde alleen de eerste periode nog uit. In de rust liet hij zich door Paul Roodnat ver vangen. Het betekende een dure, te dure, ingreep voor Teunissen, want uitgerekend Bregman zorgde voor de gedicteerde pressie op het Moskouse doel. 'Als het enigszins mogelijk is, zullen we de aanval ooeken', had Simonjan, de trainer laten weten. 'Want we kun nen niet zo goed verdedigen'. Spartak hield nog woord ook. Het buitte de tal loze slordigheden van FC Den Haag opmerkelijk uit. Beter in ieder geval dan Den Haag. De centrale verdedi ging vam Spantalk liet wel degelijk ga ten vallen, op het middenveld kreeg de formatie van Teunissen steeds weer een numerieke meerderheid. Het ver geefs jagende Den Haag bleek echter te veel met zichzelf bezig om die man co's af te straffen. Bij de tegenstoten van Spartak ver zuimde de defensie rustig uit te ver dedigen. Leo de Caluwé, vervanger van de licht geblesseerde Thijs Wijn- gaarde, stuitte tegen de snelle en tech nisch begaafde Redin voortdurend op problemen. Aan opkomende acties kwam hij nauwelijks toe. Slechts spaarzaam ook zocht op de linkervleu gel Joop Korevaar de diepte. Het ge beurde aarzelend, omdat de wisseling van positie vaak verre van vlekkeloos verliep. Ondanks de geringe overtuiging groei de het overzicht van FC Den Haag in de tweede periode. De defensie van de Russen werd soms volledig uitge speeld. Door Hans Bres, de jonge de butant op internationaal niveau, bij voorbeeld. Met de tweede rentree van Roodnat was hij naar de rechtervleu gel gedirigeerd. Tegen de robuuste Loftsjev kon Bres zich sterker mani festeren dan in de eerste periode te gen de ervaren Logofet. Bres forceer de zich kansen, knalde buiten bereik van doelman Darwin, in Rusland wat voorbarig een tweede Lev Yasjin ge noemd, tegen de lat. Even daarvoor al had Dick Advocaat na een voorzet van Roodnat uit vrije positie voorlangs de jonge doelman gekopt. Kansen kwa men er wel degelijk. Zpdra het cen trum van de defensie van de Oost europeanen werkelijk onder druk kwam te staan, bleek ook de kwets baarheid van Spartak. MlLnchengangems Otshamski, Logofet en Abramov gunden zich geen rust meer voor koelbloedig uitverdedigen. In de slotfase, toen Den Haag even onge controleerd als wanhopig op de Russi sche helft bleef jagen, deed Spartak geen enkele moeite meer om een te genaanval te plaatsen. Spartak verde digde zich slecht Onrustig, in paniek Maar het teaim van Siimoanjan hield stand. De ploeg kon later slechts mild glim lachen om de nerveuze en ongecon troleerde Haagse aanvalsgolf. Het Eu ropa Cup-toernooi, door trainer Teunis sen een als avontuur gekwalificeerd evenement, was uit. Niet ten onrechte. Want een ploeg, die zich in een uit wedstrijd zo initiatiefloos opstelt en in de return zo veel mogelijkheden onbe nut laat, verdient niet anders. FC Den Haag-Spartak Moskou 00 (00) Scheidsrechter: Rlbeiro (Port.). Toeschou wers: 21.000. FC Den Haag: Thie; Mansveld, De Caluwd. De Zoete. Korevaar: Advocaat. Kila, Berg; Bregman. Fugleset. Bres. Spartak Moskou: Darwin: Logofet, Olshans- ki, Loftsjev, Abramov: Zenko, Piskarev, Mir zojev. Boelkagov; Papajev, Redin. GERRIT DEN AMBTMAN Zes hoofdbestuursleden opgestapt Accountants kraken financieel beleid Van onze badmintonmedewerker. AMSTERDAM De Nederlandse Badmintonbond is in een crisissi tuatie verzeild geraakt. Zes van de negen hoofdbestuursleden zijn op gestapt; vier van hen naar aanleiding van een rapport van de finan ciële commissie waarin het financiële beleid van het afgelopen jaar wordt gekraakt. Emile ter Metz, commissaris wedstrijdwezen, was al in maart afgetreden. Hij kon zich niet meer verenigen met de per soon van bondsadministrateur Regoor. Bondsvoorzitter Hartemink tenslotte had enkele weken voor het beruchte rapport al te kennen gegeven eerder dan de bedoeling was er de brui aan te geven. •rse optreden in de eerste helft iartak Moskou wekte bij de 55 van Den Haag meer verbazing ij hun trainer. Aanvoerder Aad eld schoof deze problematiek af Portugese scheidsrechter. 'Die jou hier in Nederland niet hoger In de 4e klasse fluiten'. Joop 'aar: 'Als ik het geblesseerde -1 van Kees Bregman zie, dan EN [dat Europa Cup-voetbal voor iet meer zo nodig'. Reëeler was Bres: 'We zijn door die hard- RTELEI verrast. Overigens was ik blij, A na rust naar de rechtervleugel twijken. Ik schiet gemakkelij- •et mijn rechterbeen en kreeg UQfQ CUD it meer ruimte. Eigenlijk heb- L_ geprobeerd de zaak te force- dat gebeurde vaak te gejaagd, weinig overleg. Maar wat moet •s? Tegen zo een ploeg kan je in dekken. Want dan laat je en in hun spel komen'. ESCH-SUR-ALZETTE (ANP) De dagbladen in Luxemburg had den er de lezers al voor gewaar schuwd: 'Wie vanavond naar het Frontiere stadion gaat1 om een ge- lijkopgaande strijd te zien kan be ter lekker bij de warme kachel blijven.' Deze voorspelling is met pijnlijke nauwkeurigheid uitgeko men. Ook voor het eigen publiek 1 Simonjan Eindelijk kunnen toch ee beetje uit de ca- an stadgenoot Dynamo treden') et harde optreden van zijn pu- tevoren gedicteerd. 'Ik had hier Ierland gehoord, dat Den Haag arder dan in Moskou zou gaan Daarom heb ik maai! "zc'cn feyenoord kon het kleine US Rumelange te gen het machtige Feyenoord geen mirakel bewerkstelligen. Integen deel Met een bijna onthutsend ge mak scoorde Feyenoord het ene doelpunt na het andere en plaat ste zich met een totale overwin ning van 21-0 (9-0 op 13/9 voor de tweede vide van het UKFA- Cup to era o THEO DE JONG drie doelpunten Die 210 was net geen Europees re cord. Chelsea bereikte vorig jaar tegen Haute Charage eenzelfde score. Vanuit Nederlands gezichtspunt be keken roept een wedstrijd als die van gisteravond in het grauwe mijnwer kersstadje Eseh-sur-Alzette eigenü'k maar een vraag op: wat beweeg! club jes als US Rumelange om in te schrij ven voor een Europees toernooi? Zij weten met bijna 100 procent zekerheid dat zij in de eerste ronde vaak met vernederende cijfers worden uitge schakeld. Voor het geld behoeven zij het ook niet te doen. want meestal is de recette van de thuiswedstrijd nau welijks toereikend om de kosten van de uitwedstrijd tc dekken. Wat dat betreft kwam US Rumelange er wel zeer bekaaid af. Nog geen 2500 toe schouwers wafen naar het speciaal ge huurde stadion van Jeunesse d'Esch gekomen. Maar Edmond Frantzen, secretaris van US Rumelange, weer legde al deze argumenten met een enkele troef: 'Tegen een ex-kampioen van Europa in het veld te mogen ko men betekent voor ons zoveel dat de grootte van de nederlaag eigenlijk van secundair belang is. Onze spelers leren in twee wedstrijden tegen Feyenoord meer dan anders in hun hele carrière'. Wat dat laatste betreft sprak de blij moedige Frantzen een zeer waar woord. US Rumelange kon deze avond zeer veel opsteken. Vanaf het eerste fluitsignaal van de Belgische scheids rechter Wouters demonstreerde Feyen oord hoe groot het verschil eigenlijk is tussen een prof-topploeg en een Luxemburgse amateurvereniging. Feyenoord, hoewel gestart met een gelegenheidsformatie (Reitsma, Schoenmaker en Van Duivenbode) en na rust met twee wisselspelers (Wery oor Kristensen en Van Daele voor ;'ic •••■<"1) -'o^tbnlde zoals het wilde, rn- :1 een tota'e pro- --7L C). De Jong (3), Hasil (2), Schneider, Van Hanegem en Schoenmaker (3). Het pijnlijke van deze avond voor US Rumelange was dat Feyenoord zich geen moment echt heeft hoeven in te spannen. De Luxemburgse verdedigers, met name doelman Dal Sasso, traden zo aarzelend op, dat Van Hanegem, Kristensen, De Jong en Schneider (de uitblinkers bij Feyenoord), zich in het voetbalwalhalla moeten hebben ge waand. Alles wat zij ooit hadden ge leerd wat betreft aanvalsstrategie kon den ze zonder enige moeilijkheden in praktijk brengen. Diepte- en breedte* passes, een-twce-combinaties of af standsschoten, elke methode bracht succes. De formatie van Ernst Happel kon het zich meestentijds zelfs per mitteren met negen man in de aanval te gaan. Slechts één man voldeed niet helemaal: Lex Schoenmaker. Deze wis selspeler kwam pas erg laat in zijn ritme. In de tweede helft echter maak te hij zijn aarzelende start meer dan goed. Hij paste toen goed ln de com binatie en scoorde zelfs doelpun ten. US Rumelange-Feyenoord 0—12 (06) 6 Ladinszky 01. 9 Schneider 02, 10 De Jong 03. 26 Hasil 0—4. 35 De Jong 0—5, 45 De Jong 0—6. 52 Van Hanegem 0—7. 57 Schoenmaker 08, 63 Ladinszky 09, 76 Hasil 010. 81 Schoenmaker 011. 83 Schoenmaker 012. Scheidsrechter: Wouters (Belg Toeschouwers: 3.000. US Rumelange: Dal Sasso; Schliiter, Roh- mann. Pavlovskl, Marcel Bertoldo; Rene Car- donl, Lambert, Stochmcl; Furlo Cardonl, Orldi. Mordentl. Feyenoord: Reitsma; Rijsbergen (Van Dae le). Jansen. Schneider. Van Duivenbode: n,-il Schoonmaker Van Hanegem: De Jong. 1 (nszky. Krlsti <-ii 'Wery». Harry Hartemink werd eerder dit jaar als directeur aangetrokken door de Stichting Centrale Sport Sportadmini- stratie, waarvan NBB-administrateur Regoor voorzitter is. Over deze merk waardige menigeling van functies werd een critisch artikel geschreven in het verenigingsorgaan van Duin- wijek. Dit alsmede een anonieme brief met 'vuile lasterlijke aantijgin gen' (Hartemink) waren aanleiding voldoende voor de Hilversummer om zijn portefeuille neer te leggen. 'Mijn positie als directeur van het bureau staat helemaal buiten de NBB. Het heeft er niets mee te maken. Maar toen ik bemerkte, dat men mij mijn privévrijheid niet gunde, hoefde het voor mij niet meer. Dit was zo wie zo mijn laatste jaar, maar ik ben er nu maar een paar weken eerder mee gekapt'. VERANTWOORDING Het rapport van dt financiële commis sie kwam hem na zijn aftreden koud op zijn dak. 'Ik draag vanzelfsprekend nog de verantwoording over het ge voerde beleid, dat ik tenvolle verant woord noem. We hebben een verlies van nog geen 300,Maar de finan ciële commissie, waarin o.m. zitting hebben drs. Valken, de voorganger van de heer Hartemink als NBB- voorzitter, en de heer Kok, typisch genoeg ook redacteur van Duin wij cks cluborgaan, concludeert daarentegen dat er ruim ƒ43.000,ten onrechte op de debetzijde van de balans voor komt. De commissie komt naar aanlei ding van een accountantsrapport tot de conclusie, dat aan- de algemene ledenvergadering het advies moet worden gegeven het hoofdbestuur geen décharge te verlenen. Valken: 'Naar onze mening is er een finan cieel wanbeleid gevoerd. Vooral waar het de begroting betreft. Posten daar van zijn soms met 300 en 400% overschreden. Eén van de posten die op de debetzijde van de balans was geplaatst, was ƒ20.000,aan voor schotten, voor functionarissen. Dat be drag- hoort daar niet, want dat geld is uitgegeven'. Regoor: 'De balans i» .»p nieuw bekeken. We verzoeken de ac countants om de zaak opnieuw te bekijken'. Hartemink: 'Overigens ver wijt ik de financiële commissie dat zij louter en alleen op het accountants rapport is afgegaan. Een verslag van onze zijde heeft men niet als informa tie gebruikt. Bovendien heeft de boekhouder ons meegedeeld, dat geen enkel lid van de commissie het nodig heeft gevonden hem vragen over on duidelijke zaken te stellen'. NIEUW BESTUUR Op 21 oktober moet de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Badminton Bond zijn oordeel over de hele gang van zaken vellen. Boven dien is het de bedoeling dat er dan een nieuw bestuur wordt gekozen. Hartemink: 'Dat wordt volgens mij een hele moeilijke zaak. Baantjesja gers zijn er genoeg, maar goede be stuursleden zijn in onze bond nauwe lijks te vóiniden'. SKOPJE (ANP) Het Nederlandse team. dat voor het eerst sinds 1964 de finale van de schaak Olympiade be reikte. heeft de eerste ronde afgeslo ten met een voorlopige 11 stand te gen West-Duitsland. De partij aan het eerste bord tussen Hübner en Donner werd afgebroken, Darga (W.-Dld.) won van Ree. Pleger (W.-Dld.)Zui- dema werd afgebroken en Hartoch won van Hecht. Overige uitslagen: O.-DuitslandArgentinië 25454 voor lopig; ZwitserlandJoegoslavië 03 voorlopig; RuslandHongarije '/j 154 voorlopig; BulgarijeRoemenië 154154 voorlopig; PolenSpanje 1 1 voorlopig; ZwedenVer. Statea 154154 voorlopig; Tsjechoslowakije Denemarken 354Vt-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13