imin en Nyerere ens over vrede President Marcos wil hervormingen HET VOORMALIGE HERRIJST HET NIETS BIAFRA UIT elgische benzinehandel i gevecht met overheid Tegenstander erepark in Stekene vergiftigd Zwarte September wil 3 gevangenen bevrijden aar Oeganda uit nieuwe besc huldigingen Slachting in Cambodja oren zeggen een' tegen EEG ge' Eenheid van Nigeria nog ver te zoeken Brandt beticht oppositie van corruptie Kissinger sprak Le Doec Tho weer La DUW /KWARTET WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 IROBI, K/AMPiALA (AP, Keuter, U-PI) Omar Artech, de Somalische minister van buitenland aken die in de kwestie Oeganda-Tanzania bemiddelt, beeft meegedeeld, dat de twee met elkaar ieënde landen het vijfpunten-vredesplan hebben aanvaard. slechts twee kwesties moeten den geregeld voordat tegen zondag vredesregeling van kracht kan wor- aldus Artech. Tanzania heeft het lesplan volledig en aanvaard en daard geen plan te hebben Oegan- binmen te vallen. inda heeft gisteren India en Zam- er echter van beschuldigd samen Tanzania een nieuw complot te den voor een aanval op Oeganda. Indiase regering heeft deze be- ddiging met kracht van de hand ezen. Oegandese militaire woordvoer- verklaarde dat de drie landen ruik maken van het bezoek dat de iase president V. V. Giri aan Afri- brengt om een nieuwe invasie te tmen. is informatie ontvangen dat het lek van de president van India Tanzania en Zambia bedoeld is nieuwe aanval voor te bereiden Oeganda door Tanzaniaanse strijd- rhten, geholpen door guerrilleros en met hulp van Zambia en het indiase leger en de luchtmacht', zo verklaarde de woordvoerder. De Indiase president brengt momen teel een bezoek aan zeven Afrikaanse lande n en wordt op 2 oktober in Tanzania verwacht. Een Indiase regeringswoordvoerder heeft de Oegandese bewering 'volsla gen vals, boosaardig en zonder enige grond genoemd. Ook sprak hij tegen dat er eenheden van de Indiase mari ne en luchtmacht op weg zouden zijn naar Tanzania. 'De regering van India neemt het feit dat de naam van president Giri bij deze valse en boos aardige bewering is gesleept zeer ern stig op', aldus de Indliase woordvoer der. Sadat De Egyptische president Sadat heeft gisteren Oeganda steun beloofd tegen de 'barbaarse agressie tegen Oeganda door imperialistische en zionistische 'ellicht ook gevolgen voor Nederland JSSEL (ANP) De benzine-oorlog die ih België is uitgebroken, at de regering in Brussel de benzineprijs opdreef door een ac- isverhoging van 6 tot 7 cent per liter, is ook gisteren geen einde omen. De strijd wordt geleverd tussen de Belgische petroleumfe- atie en minister van economische zaken Simonet. Omtrent de ben- jprijzen heerst nu grote verwarring. [ster Simonet heeft verklaard dat snel een prijscontrolecommissie in leven zal roepen. Ook zei hij dat met de wet in de hand maatrege- zal treffen tegen de oliemaat- ippijen die zich niet aan zijn prijs schriften willen houden. De wet t de minister het recht in laatste antie zelfs bedrijven te sluiten, onet's ministerie liet weten dat nieuw gesprek van de bewinds met de petroleumfederatie te cachten is. lelgië was de situatie gisteren nog vel onveranderd, dat wil zeggen automobilisten bij een fors aantal ppen tevergeefs voorreden. Ze wa- gesloten. In de streek rond Door- bijvoorbeeld was bij geen enkele benzine te verkrijgen. Elders men wel tanken, maar de prijzen een liter benzine verschillen nog ging er het gerucht dat er een promis dn de maak was. De minis- zou dan moeten beslissen dat de van de autobrandstof aan de pompen' omhoog zou gaan en prijs van benzine aan normale pen met ongeveer 2,5 cent per zou dalen. :n zo'n compromis werd door de ische 'Verbruikersunie' (consu- tenbond) al geprotesteerd. Een rdvoerder van deze organisatie zei zulks in het nadeel van de consu- is omdat hij aan de witte pom- soms zeven cent per liter minder betaalt dan aan de normale en wel voor 'volkomen gelijkwaardige benzi- We hebben eens een onderzoek inge steld naar deze benzines. Er bleek ons dat de 'witte benzine' uit dezelfde tanks komt als die welke naar gewone pompen gaat. De oliemaatschappijen zitten, als hun tanks vol zijn, nog al eens omhoog als er een tanker de Klpprinnlrpr haven binnenloopt. Liggeld kost zeer luccu,lolvcl veel. In zulke situaties bellen ze wan hopig de witte-pomphouders om de tanks leeg te komen maken, aldus deze woordvoerder. elementen'. De boodschap van Sadat werd aan president Amin van Oegan da overhandigd door Egypte's ambas sadeur in Kampala, Salach Saber. De ze verklaarde dat de Egyptenaren 'zichzelf en hun inspanningen ter be schikking van Oeganda' zullen stellen. Libye, het land dat binen een jaar met Egypte hoopt samen te gaan, had eerder 400 militairen naar Oeganda gestuurd en ruzie met Soedan geris keerd door illegaal over Soedanees grondgebied te vliegen. De regering van Oeganda heeft giste ren de Britse consul in Kampala, George Hawkins, gelast het land te verlaten. Op het Britse ministerie van buitenlandse zaken in Londen werd verteld dat Amins regering Engeland had laten weten dat zij niet langer iets met Hawkins te maken wilde hebben. Uit betrouwbare bron is ver nomen dat Amin heeft geëist dat Hawkins Oeganda voor het eind van deze week moet verlaten. Verwacht wordt dat Londen een opvolger zal benoemen. Hawkins hield zich als consul tevens bezig met het proberen enkele Engelsen vrij te krijgen, die onlangs in Oeganda zijn opgepakt. In Engeland zijn sinds zaterdag bijna duizend uit Oeganda uitgeweken Azia ten binnengekomen. Zij vormen de 'voorhoede' van twintig tot dertigdui zend Aziaten met een Brits paspoort wier komst naar Engeland in de ko mende weken wordt verwacht. Nog eens 25.000 Aziaten zullen, naar wordt verwacht, onderdak kunnen vindien in amidere laaiden. Zo zouden 6000 Aziaten naar Canada gaan, dui zend naar Malawi, mogelijk duizend naar West-Duitsland. driehonderd naar Zweden tweehonderd naar Nieuw-Zeeland, terwijl wordt aangeno men dat tien tot vijftienduizend Azia ten 'tijdelijk' in India ondergebracht zullen worden. Londen heeft New Delhi reeds financiële steun toegezégd. Nederland heeft aangeboden een klein aantal Aziaten te herbergen. Over de ventuele komst van deze Aziaten naar ons land is echter nog niets bekend. Filippijnse pers bedreigd MANILLA (UPI, Reuter, AP) President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft gisteren hervormingswetten aangekondigd. Ook zei hij, dat dagbladen en radio- en televisiestations, die hebben deel genomen aan communistische ondermijning', zullen worden ge straft. De president deed dit op een bijeen komst in zijn paleis met zijn minister van defe<nisie, Juan Ponce Einrile, en hoge militairen. Deze vergadering werd per televisie uitgezonden. Mar cos liet ook weten, dat er in het hele land landhervormingen koenen, waar door pachters hun bedrijven zullen kunnen kopen en landbouwcoöpera ties kunnen worden gevormd. Volgens het staatshoofd is het resul taat van de afkondiging van de staat van beleg op zaterdag jl. in het hele land gunstig. Hij had honderden tele grammen ontvangen met gelukwen sen. Hij zei voorts 'een nieuwe maat schappij' voor de 39 miljoen Filippi- no's te creëeren door het land te zuiveren van misdaad, corruptie en politieke chantage. Hij deed tot be sluit een beroep op de rijken hun bezittingen te delen met de armen. Na de presedent sprak het hoofd van de politie, generaal Fidel Ramos, die particuliere groepen een ultimatum stelde om al hun wapens in te leve ren. Officieus wordt het aantal illega le wapens op meer dan honderddui zend geschat. Minister van defensie, En rile, op wie eind voriige week een mislukte moordaanslag werd gepleegd, breidde bij dezelfde gelegenheid het verbod op het dragen van wapens uit tot slag- en steekwapens. ARRESTATIES Leger en politie op de Filippijnen zetten hun actie tegen 'subversieve elementen' onverminderd voort. Giste ren werden weer 47 personen opge pakt. In totaal zijn thans 96 personen gearresteerd. Vier hunner zijn intus sen al weer vrijgelaten. Op de nieuwe lijst van arrestanten komen geen vooraanstaande personen voor. Het In ternationale Pers Instituut, dat geves tigd is in Zünich heeft gisteren bij president Marcos geprotesteerd tegen de 'toenemende druk, die wordt uitge oefend op de pers van de Filippijnen sinds de afkondiging van de staat van beleg. Het IPI betreurt de maatrege len, die tegen de pers zijn genomen. Cambodjaanse militairen inspecteren de resten van soldaten en dor pelingen, die werden gevonden, nadat regeringstroepen ee stuk weg op ongeveer honderd km ten noordwesten van de hoofdstad Phnom Penh hadden heroverd. MUNCHEN (DPA, Reuter, AP) De Palestijnse verzetsorganisatie Zwarte September zal nog deze weken haar drie leden bevrijden, die in München gevangen zijn genomen na de moord op de Israëlische Olympische ploeg. Dit heeft een woordvoerder van de beweging in Beiroet verklaard in een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Quick, dat het persbureau DPA bij wijze van uitzondering voor pu- blikatie ter beschikking is gesteld. ings- 'olg van pag 1 rking laten weten dat de Noorse afwij- geen verandering zal betekenen Druk- LPA tele et Engelse EEG-beleid. Maar Brit- iziek- ee 2» ft r 50(r litei Af We Bern dor) zatei reini- over )51 28 f NEDERLAND De Belgische benzinekwestie kan ook voo-r Nederland gevolgen hebben en de benzineprijzen in ons land opdrij ven als gevolg van geldende Benelux- harmonisatie-overeenkomst. Binnen het Nederlandse kabinet wordt deze zaak besproken. Maandag kwam in Engeland een uit Oeganda gezette Aziatische kleerma ker aan. De man, een zekere Nanlal Mehta had alleen zijn naaimachine mogen meenemen. Toen de man op het vliegveld aankwam kreeg hij te horen dat hij ongeveer 320 gulden invoerrechten op zijn gereedschap moest betalen. De naaimachine werd afgenomen, omdat de man niet het nodige geld bezat. De zaak is in behandeling en later zal hierover een beslissing worden genomen. STEKENE Een van de leden van het actiecomité dat zich fel verzet tegen de aanwezighéid van een ere park voor Oostfrontstrijders in Steke ne, de heer L. Fijdt, is vorige week vergiftigd. Onbekenden hebben een gifstof (methylalcohol) aan een glas bier toegevoegd. Fijdt verkeert nog altijd in levensgevaar. Afgelopen zondag had het erepark officieel geopend moet worden. Het actiecomité had acties aangekondigd. Om de gemoederen niet al te veel te verhitten heeft de voorzitter van het actiecomité. Gasper Calle, de vergifti ging van één van de comité-leden tot zondagmiddag voor zich gehouden. Toen Calle het bericht zondag tijdens een vergadering bekendmaakte, riepen de leden om wraak. Hoewel de da der (s) van deze vergiftiging nog onbe kend zijn, is men er in Stekene zeker van dat het de 'zwarten* zijn, de leden van het Sint Maartensfonds, die het initiatief tot de aanleg van het ere park namen. In Stekene wordt algemeen verwacht dat het de komende dagen weer tot ongeregeldheden zal komen tussen de leden van het actiecomité en de 'zwar ten.' Volgens de woordvoerder 'is de lucht vol Duitse vliegtuigen'. 'Ditmaal zul len wij ons niet meer verlaten op een Duits erewoord. Zodra onze mensen gezond zijn, zullen wij hen eruit ha len'. Hij zei nog, dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen de Israëlische sportmensen te doden. De daders van München 'hadden de nadrukkelijke opdracht geen Israëlische sportlieden te doden of te verwonden, alleen in geval van nood. Als de Duitse autori teiten hun woord hadden gehouden en onze mensen hadden laten wegvlie gen, zouden alle gijzelaars nog in leven zijn geweest'. De Zwarte September heeft geen do den gewild, maar slechts de sportlie den en de hele wereld wiillen wijzen 'op de wederrechtelijke bezetting van ons Palestijnse vaderland door zionis tische imperialisten'. RELATIES De betrekkingen tussen Egypte en de Sowjet-Unie, die drie maanden lang koel zijn geweest, lijken te verbete ren. Het gezaghebbende Egyptische EEG-tegenstanders hebben het besluit met instemming be- Anthony Wedgwood Benn, de utter van de Britse Labour. Par- :eft verklaard dat het Noorse l0fut nieuw leven zal schenken aan trijd binnen zij partij om een i EEG-referendum. De EEG-kwes- vordt van vitaal belang bij de inde Labour-conferentie, waar- EEG-opposanten zal worden ge- ,r i het besluit erdoor te drukken Engeland als de Labour Partij aan de macht komit de EEG Van een medewerkster Op 12 januari 1970 werd Biafra gedwongen een formele overgave te tekenen. Voor Nigeria begon toen de moeilijke periode van de wederopbouw en liet laten functio neren van de twaalf deelstaten, die tijdens liet hoogtepunt van de oorlog in het leven waren geroepen. De vluchtelingen in het voormalige Biafra zijn naar huis teruggekeerd, waar ze onder uiterst moeilijke omstandigheden alles van de grond af aan weer moeten opbouwen. ooi zal verlaten. Russsich persbureau TASS heeft Noorse EEG-besluit gisteren uit- ;ding lig begroet. In een commentaar suède TASS dat de Noorse verwerping t in-óe EEG de beweging heeft gehol- 'die tegen opspitsing in (machts) ten 'is. ERK1 i'oorse delegatie bij de EEG heeft •4341, gisteren teruggetrokken uit alle 2aamheden van de EEG. De se EEG-ambassadeur Jah Halvor- heeft officieel meegedeeld dat wegen niet naar de EEG-topcon- 'tie zal komen die op 19 oktober 'arijs begint. Ook zal Noorwegen bekrachtigingsprocedure van de aansluiting bij de EEG met jKetten. Halvorsen heeft verder Ilaafaard dat een van de eerste din- die de Noorse regering zal moe- aanpakken is te onderhandelen een overeenkomst die in de an sJ* kan komen voor volledig Noord '■8U° 'lidmaatschap. Een soortgelijke inkomst was eerder met Zweden 'ten dat wegens zijn neutraliteits- ipunt weigerde toe te treden. On- jpflüt akkoord zijn de EEG-tariefmu- ucn voor Zweden slechts gedeeltelijk cht, tot woede van een deel van •weedse industrie, de Noorse beurs was het effect i' tegen de EEG gisteren onmid- ik voelbaar. De prijzen van aan- van Noorse industrieën het ver ingswezen en banken daalden Vooral de alluminium-, metaal- outverwerkende indus - Pën uer- bijzonder zwaar getroffen. Bestond Nigeria aanvankelijk uit een oostelijke, westelijke, midden-weste lijke en noordelijke 'provincie', tij dens de oorlog besloot het regime van president Gowon Nigeria te verdelen in twaalf deelstaten die een zekere mate van autonomie zouden krijgen. Zolang de strijd met Biafra duurde, bestonden die staten alleen maar op papier, maar toen Biafra, de oostelij ke provincie, die geprobeerd had een onafhankelijke staat te worden, ver slagen was, moest het systeem gaan werken. De gedachten bij de vorming van de twaalf deelstaten was een eind te maken aan de tegentellingen tus sen de verschillende stammen, maar rivaliteit tussen de stammen, nu ver vangen was door naijver tussen de deelstaten. Alleen in naam was er iets veranderd. Na de oorlog begon de federale rege ring een programma van wederop bouw. hervestiging en rehabilitatie. Het nationale ontwikkelingsplan 1970- 1974 was helemaal op deze drie doel einden gericht. De grootste proble men lagen ongetwijfeld in het gebied van het voormalige Biafra. Dit gebied is nu verdeeld over drie deelstaten: de centrale oostelijke staat, waar hoofdzakelijk lbo s wonen, de zuidoos telijke staat en de zogenaamde fivie- renstaat, waar de volken wonen, d.e in liet voormalige Biafra in de in n- derheid waren. De Ibn's waren in B afra in de overgrote meerderheid. hebben in de oorlog het meeste gele den, vooral de bevolking in de centra le oostelijke staat. En dit lijden gaat nog steeds door, ook al zijn er nu en dan pogingen ondernomen de buiten wereld daarvan in kennis te stellen. Aan het eind van de oorlog hadden de mensen daar geen cent meer. Het kleine beetje geld dat ze bij afloop van de oorlog nog hadden stond op rekeningen van Biafraanse banken en na de oorlog hebben de federale auto riteiten deze rekeningen van nul en gener waarde verklaard. Pas toen de internationale protesten tegen deze maatregel toenamen, 'besloot de fede rale regering iedereen die aan kon tonen, dat hij tijdens de oorlog een V/iisndiO tegoed had bij een bank, twintig Ni- y geriaanse ponden uit te betalen. Hoe groot dat tegoed was geweest, deed er niet toe, iedreen kreeg twintig pond. Dal was natuurlijk maar een druppel op een gloeiende plaat. Het gevolg was dan ook. dat er na'de oorlog hoege naamd geen geld in omloop was in het voormalige Biafraanse gebied. alleen op contractbasis aangenomen Nu heeft de centrale oostelijke deel staat een overschot aan gekwalificeer de mensen. Het kan deze mensen zelf weinig bieden. Een groot aantal van de in het hele land bekende elite uit deze streek wordt nu beschuldigd van collaboratie met de rebellen en die elite is nu voortijdig met pensioen gestuurd of gewoon niet meer in dienst genomen. Voortreffelijke amb tenaren, schrijvers, bestuurders en an deren moeten nu in leven zien te blijven met handeltjes als het verko pen van lege flessen, tweedehands kle ren en dergelijke. Ondanks al deze moeilijkheden zijn dp regering en het volk van de cen trale oostelijke staat vastbesloten als altijd hun waardigheid op alle niveau's te handhaven. De regering heeft alle scholen in het gebied onder haar ge zag geplaatst om de opleiding effec tiever te maken en een halt toe te roepen aan de uitbuiting van de men sen door private onderwijsinstellin gen. Andere deelstaten overwegen nu hetzelfde te doen. De centrale oostelijke staat is dan ook bezig uit het niets te herrijzen Van 'n staat waar honger en gebrek heersten, is het nu ai weer een gebied dat de rest van het land van landbouwpro- dukten en andere goederen voorziet. Wat. dp interstatelijke samenwerking betreft, blijft de centrale oostelijke staat ook niet aohter. Samen met de midden westelijke staat en de Benue plateau-staat heeft zij een transport maatschappij opgericht, die de in- en uitvoer via de Nigerrivier verzorgt. Lijden De kreet uit de oorlog: Nigeria één houden. Is de taak waarvoor we staan, schijnt nu niet te gelden voor de centrale oostelijke staat. Nigeria heeft te kampen met een groot werkloos- he dsprobleem en de inflatie heeft schrikbarende vormen aan genomen, maar het is eveneens een onlogenbaar leii, dal de haat tegen de Ibo's uit de ecnlraie oostelijke staat nog iedere dag ioenccmt. De burgers uit die werk zor- I De centrale oostelijke staat heeft bo vendien te maken met ronduit vijan dig gedrag van de aangrenzende deel staten. Zo hebben de autoriteiten in de rivierenstaat alle bezittingen van lbo's in de havenstad Port Harcourt verbeurd verklaard. De regering van de rivierenstaat heeft herhaaldelijk geweigerd die bez.ittingen terug te geven aan dc eigenaars. En als ze Jpzp wel terug wilden geven, stelde ze onmogelijk zware eisen Daardoor is de federale regering in een lastig parket gebracht, omdat het er op lijkt, dat die regering de autoriteiten van de rivierenstaat niet tot de orde kan roepen. Tol voer kort had de regering van de rvieren- de men- COITUptlG sen van de centraie oo staat verboden en ge voir.i to In N veria heerst grote corrupiie. spo il in .«aar gi c aa, onder de militairen. Militaire Op partikulier niveau proberen de bewoners hun zaken weer tot bloei te brengen. Zij vormen verschillende groepen van zakenmensen, die de eco nomische mogelijkheden van het ge bied volledig willen uitbuiten. Daar voor is natuurlijk veel geld nodig. Er is een algemeen vooroordeel tegen overheidsbanen Het zaken- en be drijfsleven zijn i,n trok. kampen liggen over het hele land verspreid, maar de meeste liggen in de centrale oostelijke staat. Het hand haven van deze kampen drukt zwaar op het nationale budget. De overtolli ge soldaten, en dat zijn er erg veel, die zich er op blijven beroemen dat zij hun leven hebben geriskeerd om dc 'natie' te redden, denken dat ze onmisbaar zijn. Tot nu toe zijn alle pogingen mislukt hen in het ambtelij ke apparaat op te nemen of hen in te schakelen bij het schoonmaken van de hoofdstad Lagos, door een krant enige tijd geleden de grootste vuilnisbelt van Afrika genoemd. Een bekend journalist die Nigeria onlangs heeft bezocht, heeft dit land beschreven als 'een decadente maat schappij. een land in wanorde. Er is genoeg geld in het land, maar het wordt verkwist aan luxe goederen als damasten tafellakens, buitenlandse va kanties. dure auto's en rijen waanzin nig luxe flats, waarvan men de huur twee maanden van te voren moet betalen. Deze journalist schreef over de situatie in het voormalige Biafra: 'Er is weinig afzichtelijke armoede, maar het is afschuwelijk dat drie jaar na de oorlog de gaten in de wegen steeds groter worden, de water en de eiectriciteitsvoorziening zeer onregel matig zijn en de verbindingen en de posterijen zeer gebrekkig zijn! Deson danks proberen dc mensen in dit gebied op een meest eervolle manier 'de draden van hun leven weer op te nemen. blad Al Ahram meldt, dat de respec tieve ambassadeurs vandaag naar hun standplaatsen zullen terugkeren. Zij werden zes weken geleden teruggeroe pen, naar gezegd werd voor overleg. Dat gebeurde, nadat Egypte Moskou had verzocht zijn 20.000 militaire des kundigen en adviseurs terug te roe pen naar aanleiding van de Russische weigering materieel te leveren, dat Egypte nodig achtte voor de confron tatie met Israël. De voornaamste politieke coramenta- tor in Cairo, Mohammed Heykal, zei maandag, dat Egypte de betrekkingen en de vriendschap met de Sowjet-Unie beslist moet handhaven, en wel op basis van openhartigheid en objectivi teit. BONN Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft de oppositiepartij CDU/CSU beschuldigd van corruptie. Brandt twijfelt er niet aan. zei hij in een gesprek met het weekblad Der Spiegel, dat de opposi tie parlementsleden van de regerings partijen heeft omgekocht, zodat ze het regeringskamp verlieten en zich aansloten bij de CDU/CSU. De socialistisch-liberale regeringscoali tie van Brandt verloor in de Bonds dag de meerderheid doordat enkele leden van de SPD en de FDP overlie pen. Daardoor was Brandt genood zaakt de vertrouwenskwestie in de Bondsdag te stellen. Toen hij vorige week een nederlaag leed, heeft presi dent Heinemann het parlement ont bonden. Op 19 november zullen er - verkiezingen in de Bondsrepubliek worden gehouden. Volgens Brandt zal geval voor ge\al bekeken moeten worden waarom de overgelopen parlementsleden van par tij veranderden. Sommigen hadden daar, volgens hem, respectabele rede nen voor, maar anderen waren omge kocht en hadden redenen voorgewend. De bondskanselier gaf de journalisten van Der Spiegel de verzekering, dat het bewijs voor zijn beschuldiging geleverd zou worden. Een onderzoek was gaande. Inmiddels hebben vertegenwoordigers van de CDU/CSU met klem tegenge sproken. dat er enige grond is voor de beschuldiging van Willy Brandt. WASHINGTON (AP)— Henry Kis singer, de adviseur van president Nixon voor nationale veiligheidsza ken, heeft gisteren in Parijs overleg gepleegd mot afgevaardigden van de regering van Noord-Vietnam, z.o heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Nixon's perschef Ronald Ziegler zei dat Kissinger een bespreking heeft gevoerd met het Noordvietnamese Po- litburo-lid Le Doe Tho en de leider van de Noordvietnamese delegatie op het Parijse vredesoverleg Xoean Thoej. 'In overeenstemming met onze over eenkomst met de andere partij, kan ik u over deze bespreking geen verdere inlichtingen verschaffen', zo verklaar de Ziegler. Het is de 18c maal, dat Kissinger in het geheim overleg over de oorlog in Vietnam pleegt met Le Doe Tho. Het werd niet bekend, wanneer Kis singer naar Parijs was vertrokken of welke onderwerpen in zijn overleg met de Noordvietnamezen centra al stonden. De drie Amerikaanse piloten, die op 17 september door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten, zijn gisteren per vliegtuig uit Hanoi in Peking aange komen. De Amerikanen vertrekken vandaag via Moskou naar huis. Het Witte Huis heeft gisteravond ge meld, dat het gesprek tussen Kissinger eu de Noordvietnamezen vandaag zal worden voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9