VS zullen dollar weer inwisselbaar maken Simon de Wit en Miro in één AH-werkmaatschappij Japan voert steeds meer uit naar Nederland Jenemarken schort leviezenhandel op Samenwerking tussen Kwatta en Cont. Foods Geleidelijke stabilisering conjuncturele situatie Lyons wordt uitgebouwd tot Europees concern het fundament van uw vermogen DOW JONES INDEX /einig schokkende eranderingen p geldmarkt Ned. fondsen in New York eekstaat ned.bank Chinese belangstelling voor Fokker F-28 New York goed prijshoudend as rouw/kwartet woensdag 27 september 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE TPNOUS13/K17 Shultz belooft tijdens IMF-vergadering: WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse dollar zal in een later tadium weer inwisselbaar worden gemaakt in andere reserve- niddelen. Deze belofte heeft de Amerikaanse minister van finan- iën, George Shultz, gedaan tijdens de' tweede dag van de jaarver- adering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, n zijn met grote belangstellingtegemoetgeziene rede gaf Shultz oor de eerste maal een uiteenzetting van de Amerikaanse politiek net betrekking tot een herziening van het wereldvalutasysteem. ADVERTENTIE 3 zijn toespraak bedoeld als een asis voor onderhandelingen over het lans bestaande zieke valutasysteem kunnen vervangen, toonde Shultz ch een voorstander van monetaire laatregelen ten aanzien van die lan- sn, die niet in de pas lopen wat het iternationale monetaire verkeer aan- lat. Hij drong tevens aan op een eperking van de monetaire reserves ij de landen die met grote overschot- «n zitten. bultz zei zich ervan bewust te zijn, it de VS en andere landen niet leens kunnen overstappen op nieuwe onetaire- en handelsovereenkomsten inder een overgangsperiode in acht hebben genomen. Na zo'n over- ingsperiode zullen de VS, zo zei hij, chfer bereid zijn om zich te verplich- n officiële buitenlandse dollartegoe- en in andere reservemiddelen om te •tten als onderdeel van een bevredi gd monetair systeem. ES WEGEN olgens Shultz moet het internationa- monetaire systeem via een zestal egen hervormd worden, nl. door: een meer flexibel wisselkoers stee m; een meer centrale plaats in het ternationale reserve systeem voor speciale trekkingsrechten (papier- lud) dan nu het geval is; een soepeler mechanisme voor aan- issing van de betalingsbalansen, aarbij elke staat zich verplicht in it gareel te lopen; het met elkaar in overeenstem- ing brengen van de hervormingen het gebied van de internationale mdel en van het geldstelsel; liberalisering van handel en beleg- ngen; een beter samenspel tussen het IMF en het GATT. Om te verzekeren dat alle landen zich zullen houden aan een uitgebalan ceerd internationaal monetair regiem stelde de Amerikaanse minister van financiën specifieke sancties voor. Zo zouden landen met voortdurende beta lingsbalansoverschotten het recht ver liezen op convertibiliteit van hun deviezenvoorraad wanneer zij een be paald plafond overschrijden en geen stappen ondernemen om de koersen aan te passen. Landen die te kampen hebben met voortdurende betalingsba lanstekorten die weigeren hun betaal middel te devalueren verliezen het recht gebruik te maken van facilitei ten om in het buitenland geld te lenen. 'Ik geloof', zo zei Shultz's, 'dat onevenredig verlies of winst in de reserves de meest geschikte en effi ciënte maatregel is om het aanpas singsproces soepel te laten verlopen'. Wat betreft de meer flexibele wissel koersen, wilde Shultz toestaan, dat landen hun betaalmiddelen kunnen laten zweven als een antwoord op de marktontwikkelingen. De VS zijn voorstander van het handhaven van de huidige verbrede, wisselkoersmar ges, maar dan op een meer uniforme basis. Landen, die op monetair gebied samenwerken (EEG), 'zouden in dit systeem hun engere bandbreedtes mo gen handhaven. Tenslotte maakte de minister van fi nanciën van de VS duidelijk, dat hij geen tegenstander was van tijdelijke importheffingen, mits zij kunnen wor den gerechtvaardigd. Maatregelen, die het vrije kapitaalverkeer tussen twee landen belemmeren, zouden alleen voor korte tijd, universeel en zonder ieuive hyper mar kt in Nijmegen geopend NIJMEGEN Vandaag opent Albert Heijn in Nijmegen haar vierde (en grootste) Miro-hypermarkt (mammoetwarenhuis). De drie andere vestigingen staan in Vlissingen, Leeuwarden en Maastricht. Daags voor de opening kondigde directeur C. Covers aan dat de Miro-activiteiten met die van Simon de Wit, een bedrijf dat Albert Heijn begin dit jaar heeft overgenomen, 'om economische redenen' zullen worden on-, dergebracht in een nieuwe werkmaatschappij waarvan de naam nog niet bekend is. Het nijpende tekort bij Simon de Wit van een goede eigen staf wordt daarmee opgelost en een aantal diensten kunnen wor den gecombineerd. Simon de Wit gaat zich nog meer toeleggen op de sector voedingsmiddelen (en deze ook aan de Miro's leveren) terwijl de Miro zich vrijwel uitsluitend bezig zal houden met de niet-voedings artikelen. George Shultz maatregelen discriminatie door de betrokken lan den mogen worden toegepast, aldus Shultz. De rede van Shultz werd in Washing ton beschouwd als een politiek accep tabel document, dat geen inbreuk maakte op de bestaande verplichtin gen van andere landen. postbus 973- rotterdam tel (010) 29 47 10 De Westduilse grammofoonplatenin- dustrie stevent op een omzet van de DM 1 mrd. De stijging in het afgelo pen jaar beliep bijna 26 pet. tot on geveer DM 900 miljoen. In de nieuwe vestigingen in Nijme- gen-Zuid, die behalve voor de stad zelf ook is bestemd voor de wijde omgeving, zijn de ervaringen met de drie andere Miro's verwerkt. Zo zal de scheiding tussen voedingsartikelen en de niet-voedingsartikelen worden op geheven. Er komt één kassagroep voor beide catagorieën. De levensmid delen zullen verder onder het merk Miro worden verkocht en niet meer onder de naam Albert Heijn, zoals tot nu toe het geval was. Tot slot wil Miro een nog grotere nadruk leggen op het prijsvoordeel en komen tot een meer massale presentatie van de artikelen op efficiente stellingen-fsy- stemen wat prijsverlagend kan wer ken'. Bij onderzoek is gebleken dat deze formule de klant het meest aan spreekt', aldus de heer Govers. De bestaande vestigingen zullen op zeer korte termijn worden benaderd. De ervaringen met de drie bestaande ves tigingen zij tot nu toe niet alleen maar gunstig. De heer Govers: 'Met Tweede kwartaalbericht Ned. Bank: AMSTERDAM Geleidelijke stabilisering van de conjuncturele situatie was ook kenmerkend voor het tweede kwartaal. De produktie in de verwerkende industrie gaf een trendmatige groei te zien; een toeneming van de buitenlandse afzet en waarschijnlijk importvervan- gende binnenlandse vraag lagen daaraan ten grondslag. Emissie en beursnotering CDR's AMSTERDAM Met ingang van 5 oktober a.s. zullen ter beurze van Amsterdam worden verhandeld niet stemgerechtigde gewone aan delen A van nominaal f 1 elk in J. Lyons Co. in de vorm van cont inental depositary receipts aan toonder, elk vertegenwoordigende 25 gewone aandelen A. De eerste koers van de CDR's zal worden vast gesteld op basis van de notering van de gewone aandelen A op de Londense beurs op 5 oktober. Op 21 september bedroeg de slotnote- ring 412 p., hetgeen overeenkomt met een koerswaarde Amsterdam se usance van een CDR van 824. ke de centrale financiering. Voorts van het in uitvoering nemen van werkgelegenheidsprojecten tot een be drag van ruim 800 min. a afwijzing EEG door Noorwegen OPENHAGEN Met het oog op de uitslag van het referendum in oorwegen zijn de deviezenhandel in Denemarken en de notering in de wisselkoersen met onmiddellijke ingang geschorst tot na het eense referendum over de toetreding tot de EEG op 2 oktober. Dit eeft premier Jens Otto Krag van Denemarken meegedeeld. )lgens Krag is de uitslag voor een oot deel het gevolg van de angst delev^n vissers en boeren voor de EEG. Noore premier had Denemarken vraagd ook bij een negatieve uitslag Noorwegen als enig Scandinavisch nd tot de EEG toe te treden. Dene arken zou dan als brug kunnen Dijkhi ïstelli erlijd }onzo< sch )EK ngids rouw. ingen Indust. Sporen U til. Ubl. Mods 22 sept. 943.03 219.05 109.44 73.86 435.7 25 sept. 935.73 216.23 109.38 73.83 437.4 16 sept. 936.56 216.15 109.53 73.79 437.3 Aand. Obi. Tol. II. L. 22 sept. 12.570 15.110 1.763 707 678 25 sept. 10.920 14.940 1.756 438 918 26 sept. 13.150 17.880 1.771 650 71.1 diiemen tussen de EEG en het noor den. Toetreding is voor Denemarken nog belangrijker dan voor Noorwegen, zo zei Krag De huidige pariteit van de kroon kon Denemarken alleen als lid van de EEG handhaven. Als het volk zich tegen toetreding zou uitspreken, was devaluatie onvermijdelijk. Minister van buitenlandse handel Is- var Noergaard heeft verklaard dat de bescheiden deviezenreserve van Dene marken niet bestand is tegen speeula- tiednuk. Verwacht wordt, dat de uit slag in Noorwegen veel invloed zal hebben op het resultaat van de a.s. volksstemming in Denemarken. Dit constateert dr. J. Zijlstra. presi dent van de Nederlandsche Bank, in een bericht inzake de economie van ons land in het tweede kwartaal. De bouwproduktie kennelijk profiteerde van de capaciteitsruimte die is ont staan door een teruggang in de utili teitsbouw. De produktie in de weg- en waterbouw bleef dalen. De arbeidsreserve, aldus het bericht, is in het tweede kwartaal nog in een vrijwel onverminderd tempo blijven toenemen. Dit mede onder invloed van een verdere uitstoting van ar beidskrachten, o.a. in de metaalindus trie en de bouwnijverheid. Na juni is de werkloosheid per saldo echter niet. verder opgelopen. Er was sprake van een grote produk- tiviteitsstijging. Deze zal in een aantal bedrijfstakken niet onbelangrijk heb- Koersen in Montreal ben opgewogen tegen de grote stij ging van de loonsom per werknemer, die voor het gehele bedrijfsleven wordit geraamid op 12,5 pet. voor 1972. Het tweede kwartaal bracht geen teke nen van opleving van de binnenlandse particuliere vraag. Ongekend hoge spaarcijfers bij de verschillende spaar- instellingen kunnen duiden op terug houdendheid van de consumptieve vraag. De particuliere investeringen, excl. woningbouw, lagen vermoedelijk niet boven het lage niveau van het tweede halfjaar 1971. Een conjunctuurstabiliserend effect mag in het tweede halfjaar, behalve van de expansie in de woningbouw, worden verwacht van enige verrui ming van het ten aanzien van de lagere overheid gevoerde beleid inza- Tot 3 oktober kan worden inge schreven op 2.250.000 7 pet. conver teerbare aflosbare cumulatief prefe rente aandelen van nom. 1 elk in J. Lyons Co., in de vorm van conti nental depositary receipts aan toon der, elk vertegenwoordigende 50 of 500 converteerbare preferente aan delen. De prijs van uitgifte in ponden sterling zal op 5 oktober voorbeurs worden bekend gemaakt en zal behou dens afronding 49 pet. bedragen van de middenkoers vande gewone aan delen A in Londen op 4 oktober. De storting op de toegewezen CDR's dient op 16 oktober te geschieden. J. Lyons Co. is één van de grootste Britse levensmiddelenconcerns met uitgebreide belangen op het gebied van verpakte koek en gebak, kruideniers waren, consumptie-ijs, diepvriespro- dukten, vleesproduktcn en frisdran ken. Verder neemt Lyons en voqt.- aanstaatitfe positie in de horeca-sec- tor in Engeland en daarbuiten. Eer der dit jaar verwierf de vennootschap het Nederlandse bedrijf Homburg. Onderhandeld wordt met andere be drijven op het continent betreffende de overname daarvan teneinde Lyons uit te bouwen tot een Europees con cern. Voor de verworven aandelen Homburg vond destijds gedeeltelijke betaling in contanten plaats. Dit be drag was in de vorm van een lening beschikbaar gesteld door de Orion Bank en de Westminster Foreign Bank. De netto opbrengst van de uitgifte van de CDR's zal worden aangewend ter gedeeltelijke aflossing van de schuld van J. Lyons Nether lands Holdings aan genoemde banken. De hierna resterende schuld zal wor den afgelost in of voor 1979 uit de opbrengst van een verdere uitgifte van converteerbare pref. aandelen of van een uitgifte van converteerbare obligaties. 22/9 25/9 26 9 Asbestos Corp. 20% 20% 20% Canada Fund. 66.18 66.23 66.27 Consol Bathurst 14% 14% 14'i Dom Tar Chem 15% 16% 16 Husky 15% 15 15% Nat. Gas 13% 14 13% Mass. Ferguson 16% 16% 16% Nat. Resources 8.05L S05L S.02L Shell Canada 48 50% 50% Idem Warrants 28% 30% 8 02L AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. AKZO (66.60); Hoogovens (74.20); Kon. Olie 121.50-121.80 (121.20); Philips 52.30-52.50 gl (52.10): Unilever 138.20-138.40 (137.70); KLM (109.10). KSTERDAM De geldmarkt heeft afgelopen week weinig schokkende randeringen te zien gegeven. Door vervallen van Amerikaanse cer- ficaten en een miinider gebruik ma il van een niieuwe tendermogelijk- r Scho id kregen de banken weer meer inslag en steeg hun saldo met "88,5 min. tot 1441,9 min. De goud deviezen reserve nam toe met 10,5 min. tot 13.342 min. veroor- kt enerzijds de transacties in de lerikaanse certificaten, en ander- tis enige Belgische francs-transac- die het effect wat verminderden. Centrale Bank heeft besloten het Breservepercentage voor de periode 1 28 september tot en met 4 okto- te halveren tot een pet. Dit komt ireen met een verlaging van 500 250 min. Volgens geldmarktdes- idigen zou dit verband kunnen uden met de komende ultimo, die wat geld zal vergen. In oktober, men dan de betalingen van ven- utschapsbelastingen, maar een en der wordt voor een flink deel door Icsbetalingen zoals salarisuitkerin- i opgevangen. In de geldmarkt ge- Of| ft men, dat per saldo de komende d niet zoveel zal veranderen. Dag- ei, officieel op 0,5 pet. wordt ge in op 0,125 tot 0.25 pet. driemaands igeld op 1,875 pel. Regering huiverig voor importbeperking BREDA Chocolade- en Cacaofabriek Kwatta en Continental Foods te Puurs, België gaan nauw samenwerken met behoud van ieders zelfstandigheid. De werkgelegenheid van de ca. 600 werknemers van Kwatta en de 1400 man van Continental Foods zal door deze samen werking niet in gevaar komen. wel de resultaten over de eerste zes maanden van 1972 beter waren dan in 1971 kan nog niet worden gezegd of het uiteindelijke resultaat positief zal luiden. Zoals reeds eerder is meege deeld wordt voor 1973 een winst ver wacht. Kon Olie noteerde op 26 september 8 38% 3S% <3SV«—Philips 16—16'. 16*«— Unilever 451<—45% <45=i16'.) en KLM 33*» <33-%) Opgave duPoilt, Glovc, Forgan. IOLLEI loek euke ni bei buitenl eld _-ingst IMF •nioporlel cht papier iet ie wijs I van laat van aaitijdi lar hetr illjei is s. fli N iaëntat"' rart/w ifoto'i f 29.6 boekhof In duizenden guldens 18-9-1972 23-9-1972 Verschil 6.897.486 6.893 267 73 9i 3.957 334 4.415.991 _2 219 262 250 +45S 140 AMSTERDAM Het verschil tussen de Japanse uitvoer naar ons land en de Nederlandse export naar Japan wordt steeds groter, zo heeft het CBS becijferd. In 1971 heeft de Japanse uitvoer naar Neder land een enorme sprong gemaakt van bijna 50 pet, terwijl de Neder landse uitvoer naar dat land met bijna 15 pet terugliep. In de eerste helft van het lopende jaar was de stijging van de Japanse uitvoer wat rustiger, maar deze bedroeg toch nog rond 10 pet. De Nederland se verkopen aan Japan bleven in deze periode ongeveer gelijk. woord op vragen van twee Nederland se kamerleden geantwoord, dat vrij willige beperking van de Japanse uit voer naar ons land, op bilaterale ba sis, niet de meest geschikte methode is voor een duurzame regelimg. Een oplossing, zo meent de Commissie, moet worden gevonden in het kader van een handelsakkoord tussen Japan en de Gemeenschap. De Japanse export naar ons land steeg van 512 min. in 1970 tot 742 min. in 1971 en van 352 min. in de eerste helft van 1971 tot 385 min. in dezelfde periode van 1972. De Ne derlandse export daalde van 308 min. in 1970 tot 264 min. in 1971 en bleef in de eerste helft van dit jaar met 134 min. op gelijk niveau. rekeningen 376.381 178 93n 146.849 178.9°" 144.2*1 .S70.221 0.589.92" 10.893.S91 - 450.4(10 751-170 801.231 +1"1 l .053.39" l 141 «7,5 «9.87. 134 736 70.590 +3S« 269 858 337.76' -66 141 005 De Federatie Metaal en Electrotechni- sche Industrie (FME) heeft samen met haar Belgische zusterorganisatie gepoogd een afremming van de Japan se invoer te bereiken. Het resultaat daarvan was dat de Japanners hebben besloten minimumprijzen in te voeren voor hun export van zwart-wit televi sietoestellen, cassetterecorders en ra diorecorders naar de Benelux. De in dustriebonden vinden dit evenwel on voldoende, o.a. omdat naar hun me ning prijsafspraken niet effectief zijn. Zij willen beperking van de hoeveel heden, die Japan naar de Benelux exporteert. De Japanse indusstrie is echter niet bereid gebleken tot be- drijfstaksgewijze afspraken ter beper king van de uitvoer. Hierop hebben de industrie-organisaties bij de over heid aangedrongen op het afkondigen van kwalitatieve invoerbeperkingen, waartoe de vrijwaringsclausule van het handelsverdrag met Japan de mo gelijkheid biedt. NOG GEEN BESLISSING De Nederlandse regering, zo valt op het ministerie van economische zaken te vernemen, heeft in deze nog geen beslissing genomen. Zij bestudeert nog steeds of in deze kwestie sprake is van marktverstoring, d;e aanleiding geeft tot invoerbeperking. De Neder landse overheid staat wat huiverig tegenover invoerbeperkingen, omdat die vrijwel altijd leiden tot soortgelij ke tegenmaatregelen. Ook op Europees niveau houdt de enorme Japanse export naar Neder land de gemoederen in beweg ng Z heeft de Europese Commissie in ant VOORAL AUTO'S Een belangrijk deel van de Japanse invoer in ons land bestaat uit auto's, die hier steeds meer gevraagd wor den. In de eerste vijf maanden van dit jaar bewoog de invoer van Japan se auto's zich op een niveau van 160 min. per jaar tegen een invoer van ongeveer 100 min. in geheel 1971. Na auto's zijn schepen het voornaamste importartikel uit Japan. In de periode jan./mei van dit jaar beliep de invoer van schepen 27 min. tegen 54 min. in de eerste helft van 1971. Belangrijke Japanse invoerprodukten zijn verder o.m. organische chem sche produkten. niet-elektrische mach nes, telecommunicatieapparatuur (w.o. ook tv-toeste'len, tuners, versterkers e.d zijn b?2 "id en wetens haope'ij' medische en optische instrumenten De Nederlandse invoer van radio's, tv- toestellen en andere telecommunica tieapparatuur uit Japan is in de eer ste vijf maanden van dit jaar gestegen tot een jaamiveau van ongeveer 50 min. Deze import lag in de eerste helft van het vorige jaar op een jaarniveau van 36 min., een stijging dus van ongeveer 40 procent. ENORME GROEI De enorme groei van de Japanse elek trotechnische export naar Nederland zou volgens de FME duidelijker blij ken uit Japanse statistieken. Deze la ten zien dat do Japanse uitvoer van alle soorten radio's naar Nederland is gestegen van 162.000 in '69 tot 337.000 in 1970 en vervolgens tot ruim 500.000 stuks in 1971. In het le kwartaal van '72 werden bijna een kwartmiljoen Japanse radio's naar Ne derland geëxporteerd, wat neerkomt op een jaarniveau van ongeveer 1 mil joen stuks. Een verdubbeling ten op zichte van het voorgaande jaar. In het eerste kwartaal van 1971 bedroeg de uitvoer naar Nederland 153.000 stuks. Dezelfde kant is het opgegaan met de Japanse televisietoestellen: van 3.700 zwart-wit-toestedlen in 1969 via 20.000 in 1971 naar een jaarniveau van 60.000 in het eerste kwartaal van 1972. De uitvoer van kleuren tv's naar Nederland is nog niet van grote bete kenis, maar de Nederlandse industrie is wel bang voor de pogingen tot marktverovering, die op dit terrein van Japan zijn te verwachten. De Japanse fabrikanten bewerken nl. al intensief de Nederlandse tussen- en detailhandel. De FME is van oordeel, dat er sprake is van marktverstoring. Zij voert aan. dat de Japanse prijzen van radio's, recorders en tv-toestelien 30 40 pet lager zijn dan de Nederlandse en andere Europese. Het gevolg van deze Japanse concurrentie tegen lage prij zen is. dat de Europese fabr kan' n zich daarbij moeien aanpas- -n. Di h"*ft 'hun wnstma'ges s'erk d«".m ik. mpen. Het Kwatta concern omvat de bedrij ven Kwatta, Driessen, Van Dungen, Frank Rademaker's en Wynand Beke en ilegt zich toe op de fabricage van een gevarieerd gamma van chocolade- produkten en suikerwerken alsmede van cacaopoeders en cacaoboter. De groep heeft eigen vestigingen in Ne derland, België, Frankrijk, Duitsland en Engeland, terwijl de export buiten deze gebieden een belangrijke plaats inneemt. De verkoop bedroeg in 1971 ruim ƒ41 min. De groep continental foods exploiteert een aantal bekende merken, waaron der Devos-Lemmens, Imperial, de Blauwe Hand. Gefabriceerd worden o.a. zuurconserven, mayonnaisses, sau zen, azijn, dessertprodukten en ver schillende vormen van chocoladepro- dukten en suikerwerken en parfume rieartikelen. Zij heeft vesstbgingen in België, Nederland, Frankrijk en Span je. Om bestuurlijk niveau tie doelstelling van de samenwerking inhoud te geven is besloten tot een participatie over cn weer. Kwatta heeft daartoe geëmit teerd 2.745 gewone aandelen groot nom 500 welke Continental Foods zal verwerven tegen de koers van 190 pet. Continental Foods zal bij Kwatta plaatsen 15.405 aandelen groot nom 1000 Belgische francs voor een bedrag van ruim 27,5 min Belg. francs (ƒ2 min). De aandelen zullen dividendge rechtigd zijn voor het eerst over het boekjaar 1973. Kwatta en Continental Foods hebben zich jegens elkaar ver bonden om de verkregen aandelen niet aan buitenstaanders te vervreem den. Continental Foods maakte in 1971 een nettowinst van 23,9 min Belgische francs (ƒ1,7 min). De gang van zaken was over het eerste halfjaar 1972 beter dan in de overeenkomstige peri ode van 1971. Verwacht wordt dat ook de winst in 1972 niet minder zal zijn dan in 1971. Kwatta boekte in 1971 een verlies van ruim 2,5 min. Hoe- Fokker F-28 Fellowship. Dit is geble ken tijdens een bezoek van een Chine se luchtvaartdele.gatie aan ons land. Volgens een woordvoerder tan Fokker was de delegatie 'bijzonder enthousiast over hetgeen wij te bie den hebben. Wij zullen dan ook in de toekomst alles doen om de nu ontsta ne lvr>fl«n te verstevigen'. Onlangs li i'hi".i van de Ver. Staten een Boeing 707. name in Vlissingen hadden we meer verwacht dan er uiteindelijk uit is, gekomen. Het publiek had nodig te veel de indruk dat het hier ging om een gro-te supermarkt met veel niet- voedingsartikelen. Dat nu is zeer beslist «iet het geval. Daarom ook gaan wij bepaalde verande ring doorvoeren. Overigens is men in Vlissingen wel over de streefomzet van ca. 25 miljoen per jaar heen. DOE HET ZELF Nieuw bij de vestiging dn Nijmegen is een 700 Vierkante meter groot Doe- het-zelfcentrum. Ook in Maastricht komt binnenkort zo'n centrum en in de bestaande Simon de Wit-vestiging in Nijmegen gaat de Miro binnenkort een Doe-het-centrum exploiteren. 'On ze ervtree op deze nog steeds groeiende markt is één van de nieuwste ontwik kelingen binnen het Miro-kader en biedt grote perspectieven', aldus de heer Govers. Ook benzine is in de supermarkten te koop. De middenstand heeft tot nu toe altijd grote bezwaren tegen de vesti ging van hypermarkten gehad omdat men bang was voor concurrentie. Ten onrechte volgens de Miro-directeur 'Bij een 'onafhankelijk onderzoek in Vlissingen, ingesteld door een plaatse lijke krant, bleek dat 70 procent van de middenstanders een positieve in vloed op de eigen omzet had gemerkt. De heer Govers herinnerde hieraan o.a. omdat ook gemeenteraden vaak bezwaren hebben tegen Miro-vestigin- gen omdat zij bang zijn dat midden- sta ndsbelangen worden geschaad. 'Men heeft nog geen duidelijk beeld wat een Miro nu eigenlijk is en beseft niet dat er ook een positieve invloed vanuit kan gaan. Die op onbe kendheid gebaseerde tegenwerking de monstreerde onlangs, volgens de heer Govers, ook een minister die zich zorgen maakte dat vestigingen van hypermarkten bestemmingsplannen, zouden doorkruisen. De heer Govers: 'Maar een bestemmingsplan moet naar. onze mening zo flexibel zijn dat het geen inmiddels ontstane economische behoeften doorkruist'. Zoals eerder aangehaald heeft de Miro* een onderzoek laten instellen onder haar klanten. Grote belangstelling en waardering bleek te bestaan voor het- prijsvoordeel en kwaliteitsniveau, het; zcjfstamffg keuren en kiezen, de over-, zichtelijkheid. Het recreatieve elc-; ment van het winkelen in de Miro' wordt onderstreept door het feit dat een groot prcentage klanten met het hele gezin komt. Op zaterdagen be staat 78% van de bezoekers uit groep jes van 2 of meer personen. Op deze dag zijn 44% van de bezoekers man nen. De Miro's blijken trekpleisters te zijn voor bezoek uit de regio aan do plaats van vestiging. Marktonderzoek wees uit, dat op zaterdag in Leeuwarden de helft van de klanten van buiten de stad komt. 30% van de klanten komt van verder dan 10 kilometer (op zaterdagen. 40%). 20% komt van verder dan 20 kilometer. Rond 70% van de bezoe kers komt per auto; de klanten uit' de regio vrijwel allemaal. De bestedingen per klant zijn drie. maal zo hoog als in een supermarkt, maar de bezoekersfrequentie is lager. Men slaat meer in voor een langere tijd en komt daarom minder vaak. Over twee maanden igaat in Assen de- eerste fase van een nieuwe Miroves- tiginig open. Volgend voorjaar komt in Purmerend een Miro. ook Zutphen staat op de nominatie. In totaal is er in heel Nederland plaats voor 30 Miro's, aldus de beer Govers. NEW YORK 25 9 26/9 ACF Industries 50 50 Airco 17% 17% Allied Chemical 29 29% Alum co of Am 53% 52% American Brands 40% 40% Am Can 29% 29% Am Cyanamid 34% 34% Am Elcctr Power 26% 36% Am Metal Climax 29 79 Am Motors 9- Ain Smelt and Ref 1"% Ain Tel and Tel 47% 47% Ampex 5% >4 Anaconda 17% Armco Steel 20% 20% Atlant Richfield 64% 64", Bendix 41% 27%' Bethlehem Steel 27% Boeing 21% 21% 32 Burlington lnd 32% Canadian Pacific 15% 15% Cclanese 42- 42 Chase Manhaltan 64% 6 Chcsap and Ohio 44% 43% Chrysler 29% 29% Cliics Service 38*', 38% Colgate-Palmolive 78% 79 Colt Industries 19% 19 Commor.w Edison 33', 34'; Cons Edison 24% 24", Cont Can 32% 91 Cont Oil 3.1", 32", Curtiss-Wright 42 Curiiss-Wrlght A 52' j 54*', Dart Industries 48% Deere and Cn 36' 37% Dow Chemical 2% ex 91% Du Pont (E 1) 167% 165% Eastman Kodak 132% 133% First Nat City 6%e?: 67*4 Admiral Corp 15% 16 Allegheny Pow s 20% 20", Akzuna 30% 30% Am-Stanüard 11% 11' Amstcd lnd 41 40", Balt Ohio 4 48b 4S ISavuk Cigars 11- 1t%t> Can Breweries 7 7". 14' 14 Chadhourn G 2» Ï-T 'lit - - Select Fd ii i: Columbia Ga» - 27% -nl T.'l phnne 22'! 22 Gen Electric 641* Gen Foods 25-/9 Gen Motors 75'» Gen Publ Utll 21% Gen Tel and Elec 28% Getty OU H Gillette 51% Gimbel Brothers 21% Goodyear I and R 28% Gulf Oil 23% Illinois Centr lnd 3u j 30% Insilco 14*.| 14', Int Bustin Mach 398% 396% Int Harvester 35% 35% Int Nickel of Can 34', 34*', Int Paper 34% 3<% Int Tel and Tel 50% 51 23% Llng-Temco Vough Litton Industries Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta Mav Dep Stores Mcdonnel Douglas Mobil Oil 65% 68 Nabisco 56'» 55% Nat Cash Register 34% .34% Nat Distil and Ot 10% iö' Nat Gypsum 1H% 18% Nat Steel ''8% Nat Load lnd l H"-» North Am Rockw. 34% 34% Gen Clgar l-, Int Bnk for Ree 9S .I- 98*.'i Ini Flav Frag Int Paper <s 4» 5»'> r>l Pacific Gas and El 29% Penn Central 3-, Pepsico Phelps Dodge 37'. Philip Morris 99% Philips Petroleum 30 Procter and Gamb 85J. RCA Republic Siecl 23'. Reynolds lnd 55' Royal Dutch Petr 38' 3» 29% 107% 10?' 4'% 48',' 18% 18% Santa Fe lnd Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway 53% 53' Sperry Rand 42%i2%ex Standard Oil Cal 67% 67%. Standard Oil lnd 74% 74% Standard Oil N J 78% 78'', studcbaker-Worthl9%ex 49% Sun Oil 42', 41% Texaco Texas Gulf 35 35', Texas Instrum 168% 169% Transamerlca 18 17% United Aircraft United Brands U S Steel Western Union 4 Wrstlnghnuse El. 3 Woolworth 3 Nat Can XY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Petr

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17