Russen vrezen toekomst zoeken Achterstand atletiek wordt alleen groter n j j Profschaatsers naar samenwerking 'eunissen kiest oor Hans Bres Russen ondanks lange reis niet vermoeid erdediser Losofet (Spartak Moskou): Injecties voor ons voetbal noodzakelijk 1 iting Europa Cup ur Velox toch aan ■j" liegroep Skopje i lUW/KWARTET 'WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 SPORT T11/K13 onze specale verslaggever HAAG Voor het begin van het eerste Europa Cup-duel tus- Spartak Moskou en FC Den Haag haalde de spelersbus van de sen in het centrum van Moskou de Nederlandse journalisten bij .hotel op. Trainer Nikita Simonjan had de chauffeur dwars door spitsverkeer van de wereldstad gedirigeerd in plaats vanuit het oingskamp rechtstreeks naar het machtige Lenin-stadion te rei- Het was een vriendelijke geste van Spartak, dat zeker. Maar met j unieke behulpzaamheid toonden de Sowjets óók een facet van onvolwassen benadering van het topvoetbal. de successen, die het Russische ial op vele fronten heeft verza- valt weinig af te dingen. Het inale elftal reikte de afgelopen naar de eindronde van het toer- om het wereldkampioenschap, le de finale van de Europese strijd en eindigde tijdens de ipische Spelen met de formatie de DDR broederlijk op de derde Is. Dynamo Moskou bewees vorig ien tegen Glasgow Rangers in de reden finale van het toernooi om iuropa Cup II, dat ook de clubte- internationaal geduchte opponen- zijn. (BEELD prediken de grootste insiders in Russische voetbal louter ontevre- leid. Jaloers blikken zij naar de E (ANP) De loting voor de de ronde van de drie Europese rtoernooien (landskampioenen, be- ouders en UEFA-cup) zal maan- 2 oktober pas in de avonduren Isvinden. De oorzaak van de afwij- van het normale tijdstip (12.00 is dat het organisatiecomité van edstrijd voor maandagmiddag een adering heeft vastgesteld. De lo- wordt gehouden in hotel Parco di cipe in Rome. RAMPOLINESPRINGEN aid-Afrika is er in geslaafd de organi- in de wereldkampioenschappen impolinespringen toegewezen te krij- sn. OEI EN' c Nieuwzeelandse acht die in Miinchen i gouden medailles won. zal onveran- «rd deelnemen aan dc Olympische Sper n van Montreal in 1976. OKSEN IS van Duivenbode heeft een geslaagde ntree gemaakt. De Amsterdammer die n half jaar geleden tijdens een titelge- echt tegen Jan Lubbers zijn enkel brak. on in Rotterdam op punten van Roy ohn uit Wales. IELRENNEN Belgische prof Willy van den Eynde door de rechtbank in Leuven veroor- eeld tot vier maanden gevangenisstraf een boete van 9000 franken. Van den ynde had bij een dokter een recept ior stimulerende middelen gestolen. OETBAL Rotterdamse Pechvogels dat na een -2 overwinning op ASV de pech had de scheidsrechter per ongeluk als ag 22 op het rullfnrmulier invulde, srdt toch als winnaar beschouwd. De Mretaris van de afdeling Rotterdam «ft dit aan Pechvogels laten weten. "t heeft zijn excuses aangeboden aan bestuur van de tegenstander voor het «rag van de spelers die de vergissing idden gemerkt maar niets hadden ge- igd. OETBAL oefenwedstrijd die Independiente gfs- ivond tegen RVC zou spelen is niet sorgegaan, omdat de KNVB van de EFA bericht had ontvangen, dat de itspelende club geen vriendschappelijke '«strijden mag spelen twee weken voor duel om de wereldbeker tegen een «eg uit het land van de tegenstander. Britse, Westduitse, Nederlandse en Zuideuropese gelederen. Want daar wordt volgens hen écht topvoetbal gedemonstreerd. De speelsheid en tempowisselingen steunend op een surplus aan kracht en technisch ver mogen heten een ideaal voorbeeld van het Russische voetbal te zijn. De Russen zélf zijn er van overtuigd, dat de ontwikkeling van hun voetbal zich in een crisis bevindt of tenmin ste een duidelijke achterstand op vooral West-Europa dreigt op te lo pen. Maar préten over de problema tiek blijkt een hindernis apart. De voor tolk studerende ervaren verdedi ger van Sparta Moskou, Gennadi Lo- gofet, blijkt de enige speler in de formatie, die de Engelse taal meester is. Logofet echter toont weinig animo die kunde aan de praktijk te toetsen. Urenlang ontwijkt hij een gesprek, zegt in het begin zelfs alleen in het Russisch te kunnen communiceren. Pas nadat trainer Simonjan heeft be middeld. stemt Logofet aarzelend toe. De kern van de problematiek blijft echter onaangeroerd. Als Logofet, zeer vriendelijk en in vrijwel perfect Engels, het 'ijzeren gordijn' heeft weggeschoven en voluit praat, grijpt een van de begeleiders in. Het is elf uur, hij moet gaan rusten. Logofet, excuserend: 'Sorry, maar ik ben ver schrikkelijk moe. Het tijdsverschil, de reis en de training hebben ons uit het ritme gebracht. Ik ga slapen.' Desondanks is de aanvankelijke schroom van de rechtervleugelverdedi ger van de Russische bekerhouder duidelijk geworden. De kritiek brandt Logofet namelijk op de lippen. De organisatie, de opleiding, de training, de begeleiding. Het zijn ook in de Sowjet-Unie voortdurend aanknopings punten voor heftige discussies. Logo fet: 'Rusland heeft in de voetballerij altijd goed meegedraaid, maar nooit de werkelijke top bereikt. De oorzaak schuilt in een complex van factoren.' COLLECTIEF Allereerst de mentaliteit. Russen, en Spartak Moskou zéker, zijn echte Cup- fighters. Stoelend op een gedegen in stelling en een voortreffelijke basis conditie kunnen ze dóórgaan. Ook bij een vrijwel hopeloze achterstand, zo als Dynamo tegen de Rangers in Bar celona heeft bewezen. De afgebakende mentaliteit laat echter weinig ruimte voor improvisaties, voor solo's en het étaleren van technische mogelijkhe den. Van het collectieve stramien, dat in het elftal is gepompt, wil men niet snel afwijken. Logofet: 'Een voor beeld. Onze aanvaller Papaev is een schitterende speler. Hij heeft veel techniek, een geweldig inzicht en kan een meesterlijk dirigent zijn. Voor mij is hij een van de beste voetballers van ons land. Maar de bondscoach denkt er kennelijk anders over. Pa paev improviseert teveel, vindt hij. En daarom negeert hij hem voor het nationale elftal.' 'En juist dat speelse heeft het Russi- De twee Russische trainers die het met hun elftallen tegen FC Den Haag en FC Twente op moeten ne men. Rechts Kachalin (Dynamo Tiflis) en links Simonian (Spartak Moskou). te presenteren. Fen verzoek om uit stel van een bepaalde competitie-wed strijd kort voor een Europa Cup-duel wordt vrijwel probleemloos ingewil ligd. De medewerking van de organi satie stokt echter op een ander vlak. In weinig Europese landen worden de spelregels zó straf toegepast als in Rusland. Vooral als een Russisch elf tal in het per traditie forse Europese bekervoetbal een fysiek krachtige op ponent ontmoet, blijven tegenmaatre gelen vaak uit. Een sliding en een tackle blijken vaak vreemde wapens. Spartak Moskou vreest vanavond te gen FC Den Haag dan ook harde confrontaties. Trainer Simonjan: 'Den Haag heeft een goed elftal, maar ik persoonlijk vond de wedstrijd in Mos kou veertien dagen geleden te hard. Vooral in de verdediging werd soms ruw gespeeld.' En Gennadi Logofet, sinds dertien jaar vaste keus in het eerste elftal: 'De bond staat ons niet toe hard te spelen. Een paar jaar geleden hebben de scheidsrechters op dracht gekregen streng te leiden. Bij ons in de nationale competitie grijpen ze zeer snel naar de gele kaart. Voor dat je het weet ben je geschorst. Door die straffe aanpak ga je automatisch voorzichtiger spelen.' sche voetbal nu hard nodig. We heb ben op dit moment geen grote ster meer, geen speler die een wedstrijd alléén kan maken. Geen Netzer of Beckenbauer, g een Cruijff ook. Het type voetbal, dat wij spelen, laat ook weinig mogelijkheden voor een talent zich in een speelse richting te ontwik kelen. Hij wordt in een hoek gedron gen.' Het Russische voetbal heeft de afgelo pen jaren sterk geprofiteerd van in ternationale contacten. Vooral de wed strijden in het kader van de diverse bekertoernooien tegen Westeuropese clubs hebben voordeel opgeleverd. Maar de Russen hebben van hun buitenlandse reizen óók geleerd, dat vooral in hun organisatie veel fouten schuilen. Logofet (30) geeft toe: 'Er is zoveel mis met de begeleiding van ons topvoetbal, dat ik bang ben, dat de achterstand niet binnen afzienbare tijd is weg te werken. Het geld is een van de grootste problemen. Het ,is ondenkbaar, maar ook wij moeten naar het volledig professionalisme toe. We trainen bij Spartak bijna iedere dag een paar uur. Tijd om je volledig op het voetbal te concentre ren krijg je echter niet. Je moet ook aan de studie en aan het gezin den ken. Daarnaast is een financiële belo ning een enorme brok motivatie. Ook dat missen wij.' Logofet wil bij de 'vernieuwdng' van het voetbal dn Rusland aan twee za ken de hoogste prioriteit verlenen: de jeugdopleiding en de training. 'De jeugd wendt zich van deze sport af. Omdat andere, individuele sporten en hobb.es populair worden en omdat het clubvoetbal veelal niet spectacu lair genoeg gepresenteerd wordt. Ver der zijn er te weinig faciliteiten voor de jeugdopleiding. Er is een gebrek aan velden. Spartak en Dynamo ne men in Moskou weliswaar een unieke positie in, maar er gaat veel te veel talent verloren, omdat andere clubs de jeugd niet kunnen opvangen.' En over de training: 'Russische trai ners hebben een grote basiskennis. Ze werken in Afrikaanse landen, in het Verre Oosten en andere Oosteuropese naties. Maar wij hebben eigenlijk een injectie van een westerse trainer no dig. Alleen: niemand uit de democra tische landen is bereid bij ons te werken. Dat is een financiële kwestie. We hebben nu eenmaal een valuta, die voor het westen niet aantrekkelijk HARDHEID De Russische voetbalbond geeft de betrokken clubs zeer ruime facilitei ten om zich op internationaal niveau GERRIT DEN AMBTMAN vocaat, Kila, Berg: Bregman, Fugleset, Bres. Spartak Moskou: Darwin (Prokorov); Logo fet. Olshanski, Loftsjev, Abramov; Zer.kov, Piskarev, Boelkagov; Papajev, Andreev (Mir- zojev), Redin. De wedstrijd wordt geleid door de Portugees Ribeiro. HAAG Niet de ervaring van Paul inat, maar de snelheid en de schotvaar- !id van Hans Bres zijn voor Evert Teu- in. trainer van FC Den Haag, doorslag- ad gebleken. Hans Bres (22) debuteert fond in het Zuiderpark dus tegen het "he Dynamo Moskou in het Europese _etbal. Bres, die afgelopen zondag te- >V zijn eerste optreden in de eredi- tet een schitterend doelpunt bekroon- iéén van de drie pionnen in de Haag- "il zijn, die de veertien dagen geleden :ou opgelopen 1-0 achterstand moet ken. iens contract aan het begin van dit op dringend verzoek van Teunissen crlengd) verving zondag de toen licht dij geblesseerde Roodnat op de lin kervleugel. Teunissen: 'Ik vind, dat de op stelling van Bres gerechtvaardigd is. Hij heeft zich tegen PSV volledig waargemaakt. Trouwens: waarom zou ik een winnend elftal veranderen?' Teunissen werd desondanks toch tot een wij ziging gedwongen. De te verwachten 20.000 toeschouwers zullen vanavond niet Thijs Wijngaarde als rechtervleugel-verdediger zien optreden, maar Leode Caluwé. Een om zetting, die Wijngaarde zelf nogal verbaas de. Teunissen echter: 'Thijs ondervindt wat hinder van een blessure aan de voet. De kans is groot dat er pressie-voetbal gespeeld wordt en daarom wil ik ieder risico uitslui ten.' De opstellingen: FC Den Haag: Thie: Mans- feld. De Caluwé, De Zoete, Korevaar; Ad- ENSCHEDE Geheel ontspannen bereidt Dynamo Tiflis zich voor op het tweede duel tegen FC Twente. De Twentenaren hebben daarin al aan een 1-0 overwinning voldoende om de tweede ronde te halen. De Russische ploeg gelooft echter nog volop in de kans om zelf verder te komen. Daar deed de lan ge reis via Schiphol naar Twente weinig aan af. Vertelde Nodia: 'We zijn gewend lange vliegreizen te maken. Sinds ik bij Dynamo Tiflis speel zit ik iedere week wel zo'n vier uur achter elkaar in de trein of in het vlieg tuig. En deze reis was wat langer, maar het tast onze conditie toch beslist niet aan. We hebben geloof ik nog steeds een goede kans om verder te komen. Daarbij hangt het er van af, hoe wij Willie en Renee van de Kerkhof opvangen. Die twee zijn zo snel dat je ze maar moeilijk kunt afstoppen. En die snelheid missen wij toch ook wel in onze ploeg'. De vermoedelijke opstellingen zijn: FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel, De Vries. Drost, Oranen; Van der Vail, Notten, Willy van de Kerkhof; Renee van de Kerkhof. Jeu- ring, Pahlplatz. Dynamo Tiflis: Gogia; Dsodsjoeaajsvili, Sjelidze, Kurtsilava. Knitsikasjvili, Petrasj- vill; Asatiani. Matsjaidsje, Koetsjajev; Nodia, Kipiani. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG De plannen van de International Speed Skating Lea gue, de organisatie van profschaatsers, krijgen geleidelijk aan defini tievere vormen. Na de aankondiging van de Europese kampioen schappen in het Noorse Skiën (20 en 21 januari) en de wedstrijden om het wereldkampioenschap in het Gothenburgse Ullevistadion (10 en 11 februari) staat sinds gisteren ook het derde grote evenement, de strijd om de World Cup, vast. Met deze wedstrijden gaat de ISSL op 6 en 7 januari op de aan het einde van dit jaar gereed te komen nieuwe Haagse kunstijsbaan De Uithof van start Het stichtingsbestuur van De Uithof (met als voorzitter en secretaris de gemeentemensen W. R, Uithof en D. P. Lindhout) heeft bewust voor de ISSL gekozen ondanks de door de officiële International Skating Union ISUaangekondigde boycot van de banen waarop de 'wilde' profschaat sers in actie komen. 'Officieel hebben we geen contact gehad met de ISU of KNSB (Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond), maar we we ten wel dat dit de enige manier is om topwedstrijden op onze baan die straks een vaste accommodatie voor 25.000 toeschouwers heeft, mogelijk deze winter nog semi-permanent te krijgen. Via de KNSB zouden we hooguit één keer per vijftien jaar voor een groot interniaitionaal toernooi in aanmerking komen. Nu hebben we twee topwedstrijden per jaar (het komende winterseizoen nog maar één), terwijl er voor ons als stichting geen enkel financieel risico aan is verbonden. We treden als ver huurder van de baan op en krijgen een gedeelte van de recette'. Het stichtingsbestuur van De Uithof hoopt daarbij op méér. Op, zoals de geschiedenis bij onder meer golf en tennis heeft geleerd, een op den duur samengaan van de amateur-(ISU) en profbond (ISSJj), waardoor Den Haag automatisch zou zijn opgenomen in het circuit 'open wedstrijden'. Ener zijds omdat wij een contract van vijf jaar met de ISSL hebben afgesloten, anderzijds omdat we een van de eer ste banen zijn waarmee zij samenwer ken'. Aan een toekomstig samengaan van ISU en ISSL wordt ook binnen krin gen van de commerciële schaatsprofs gedacht. 'Indirect', zegt Tom E. Li- den, de in Zweden geboren en wonen de voorzitter van de ISSL, die wel de Amerikaanse nationaliteit bezit, 'is er wel contact geweest. Er is gesproken met de voorzitters van de Zweedse en Noorse bond. Voor gisteravond stond er nog een bespreking met de KNSB op het programma. Tom E. Liden: 'Wij reiken de ISU de hand. Op den duur zullen we elkaar nodig hebben. Bij goif heeft het twintig jaar ge duurd, de tennissers zijn ook lang bezig geweest voordat er samenwer king tussen de amateurs en profs was. Wij willen dat zo spoedig mogelijk. Het is een aftasten van wat de ISU will en wat wij kunnen bieden. Ik geloof in een samengaan van ama teurs en profs. Kijk maar naar de tennissers, kijk maar naar de ijshcc- keywedstrijden, die op het ogenblik tussen de profs van Canada en de amateurs van Rusland worden ge speeld. De toekomst ligt in de open wedstrijden met daarnaast wedstrij den voor de beide categorieën afzon derlijk'. De ISSL heeft zich hoewel Tom Liden en Bill Stack, de vertegenwoor diger van de grootste geldschieter Bill Moore, het niet openlijk toegevend zich te vroeg moeten presenteren, en kele maanden geleden in Zweden. Or ganisatorisch was de proforganisatie toen nog lang niet rond. Slechts de basisgedachte bestond, maar de kans op voortijdig uitlekken was toen al groot. Op het ogenblik is de ISSL bezig die gedachten uit te bouwen. Stap voor stap waarbij met de presen tatie van De Uithof als baan voor de derde grote evenement een belangrij ke fase is afgerond. Tom Liden: 'De rijders wilden graag drie grote wedstrijden hebben waar voor het maximale prijzenbedrag van 250.000 Zweedse kronen (rond 150.000,beschikbaar zou zijn. Hoewel alle drie met een verschillen de naam zijn de toernooien om de World Cup, de Europese en wereld kampioenschappen in feite even be langrijk en is er qua opzet geen verschil. De winnaar van de all-round- klasse ontvangt 50.000 kronen (ƒ33.000,de winnaar van de C. g»w osmond i d« i verr«s* IT (ANP) Aan de moeilijk- rond het bestuur van de ama- loetbalvereniging Velox uit tht is een einde gekomen. Binnen leniging was enkele maanden ge- 3 een stroming ontstaan, die be- fn had tegen de wijze van verkie- het bestuur. Er werd toen 'n sissie van goede diensten inge- die na lang beraad het huidige IUr kandidaat stelde voor een een nieuwe zittingsperiode, of. gezegd, een voortzetting van de een bijzonder goed bezochte f~ie ledenvergadering (een op- tvan 109 tegen plusminus 60 nor- werd het voorstel van de com- met overweldigende meerder- jgeaccepteerd. Niet minder dan 95 van de aanwezigen stelde zich het huidige bestuur. Hes Grewer: 'Met dit C RM-beleid ontstaan snel meer onmogelijkheden voor de sport vlucM* ition t SmoH* ,N|I M :nw 5 PJE De ploegen van Argenti jn Zwitserland hebben zich als £na de uitgespeelde partijen van geplaatst voor de finalegroep Je. schaak-Olympiade. De finale- f(16 landen) ziet er definitief als jut: Rusland. Denemarken. Joe- s'ë. Zwitserland. Hongarije. Po- West Duitsland. Argentinië, "Qslowakije, Spanje, Oost Duits- Zweden. Bulgarije. Nederland, 'gde Staten, Roemenië. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Steeds nadrukkelij ker worden door de verschillende sportbonden de noodklokken geluid voor de regeringsvoorstellen van CRM-minister Engels. Steeds duidelij ker wordt het ook dat de 3 miljoen die de sport volgend jaar minder dreigt te krijgen desastreuze gevolgen kan hebben. Zeker ook omdat drie miljoen méér slechts een kleine af spiegeling van de behoeften van de sport in Nederland zou zijn. Het afge lopen weekeinde heeft de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie gewezen op de gevolgen die de voorstellen van Engels voor de 'moeder van alle spor ten' hebben. De 'moeder van alle sporten'. In Ne derland lijkt het erop alsof ze opge borgen is in een niet zo best bejaar dentehuis. De familie zou het wel anders willen zien, maar als d'r AOW nou ook nog een stuk omlaag gaat, dan vervalt de eens zo trotse moeder wel tot de bedelstaf. Zelfs de primaire levensbehoeften komen in gevaar. Hes Grewer, voorzitter van de technische commissie, wees op de unieraadsver gadering van dit weekeinde, mis schien wat minder prozaïsch maar wel zeer nadrukkelijk op de behoeften van een KNAU die moet leren leven met dc voorstellen van minister En gels. 'Ik heb' zo zegt Grewer, 'over de hoofden van devergadering heen de regering willen wijzen op de gevolgen van het beleid zoals dat nu wordt voorgesteld'. Grewer wees daarbij bijvoorbeeld op het feit dal de sport in het pakket cu 1 luur-recreatie-maatschappelijk werk een plaats dient m te nemen die belangrijker is dan nu uit de begro ting blijkt: veertien miljoen terug schroeven naar elf miljoen. Hes Gre wer: 'Het is niet zo dat ik heb gezegd dat we verplicht zijn minder aandacht te gaan besteden aan de topsport en meer aandacht aan de jeugd. Geen sprake van. Ik wil juist meer aandacht voor de topsport. Maar als de regering minder geld ter beschik king stelt, dan raken we gewoon ver achterop. Dan is het op korte termijn al nauwelijks meer mogelijk voor ons om interlands tegen België en Dene marken af te werken. We hebben nu vier jaar om aandacht te besteden aan de jeugd en nog meer aan de top. Maa-r we raken -n 'vre ng met het bu tcnland alleen maar verder achter op'. De oorzaak is makkelijk aan te wij zen: er is geen geld om gelijke tred te houden met landen waar de sport wel de erkenning heeft gkregen die de Nederlandse regering nog steeds wei gert. De nauwelijks drie-regelige tele grammen bij grote successen dan uit gezonderd. 'Maar als het zo doorgaat' zegt Grewer, 'dan hoeven die tele grammen over enige tijd ook niet meer gezonden te worden. Dan zijn die successen er niet meer. En we raken achterop. Op medisch gebied bijvoorbeeld. We moeten daar open lijk over durven spreken. Er zijn lange lijsten opgesteld met daarop precies welke preparaten verboden zijn. Maar in het buitenland is al gebleken dat er preparaten op die lijst staan die verre van schadelijk zijn, integendeel. Wij hebben echter niet de mogelijkheid research op dat gebied uitgebreid aan te pakken. Want dat zou betekenen dat er medici naar bijvoorbeeld Rusland zouden moeten gaan om daar de zaak te bestuderen. Wat we nu hebben is daarbij vergeleken niets. We zijn aangewezen op vondsten die losgela ten worden omdat juist die landen al weer betere preparaten hebben gevon den. Daarmee loop je dan vijf Jaar achter'. Oplossingen binnen de sport zijn na tuurlijk wel te zoeken. Als de rege ring een bepaalde taak niet voldoende kan of wenst uit te voeren, dan zijn er lapmiddelen te vinden. Sponsoring bijvoorbeeld. Een zaak die nog zo slecht is uitgezocht en georganiseerd, dat de sport niet alleen de voordelen maar ook de nadelen van zo'n sponso ring te pakken krijgt. En dan zijn er altijd nog de IOC-regels. De Olympi sche Spelen zijn voor de atletiek nog steeds de kans om op het voorste plan tc treden. Maar het IOC sluit sponso ring zo goed al uit, omdat het een oneerlijke concurrentiepositie zou veroorzaken. De wel toegestane finan ciële mogelijkheden voor de atleten vertekenen dat beeld echter alleen maar sterker. Grewer: 'En we moeten toch gelijkheid hebben. Dat krijg je door de sport hier ook de kans te geven zich te ontwikkelen zoals in het buitenland. Die kans missen we nu. Er zal door de nationale Olympische eomité's nog meer druk op hét IOC uitgevoerd moeten worden om de re gels voor sponsoring te veranderen. Voor training is gewoon steeds meer geld nodig. En ik vind dat onze atleten ook over die mogelijkheden moeten kunnen beschikken'. Hes Grewer en hij is niet alleen in de KNAU heeft het koord dat de noodklok in beweging zet even in handen genomen. Maar de atletieku- nie wil beslist niet de enige klokken luider zijn. 'Het is epn misdadige zaak van CRM, de sport die steeds belang rijker wordt in de maatschappij voor een steeds hogere drempel te zetten. We zullen met andere sportbonden de handen ineen moeten slaan. Zoals za terdag Van Zijll niet naar de receptie van CRM is geweest, dat zegt nog niets. De receptie ging trouwens ook meer uit van het NOC. Maar ik kan me voorstellen dat Van Zijll en Feith zeggen, dit is ontoelaatbaar, we gaan niet. Er zal echter meer moeten ge beuren. Men moet het gewoon goed duidelijk kunnen maken, dat er met dit beleid onmogelijkheden ontstaan voor de sport. In het buitenland krijgt de sport steeds meer kansen. Als de regering hier zo doorgaat dan kunnen we al snel geen wedstrijd sport op internationaal niveau meer doen' RUUD VERDONCK TOM LIDEN première in Den Haag sprinters 35.000 kronen (ƒ20.000, De laagstgeklasseerden van beide groepen ontvangen altijd nog 7.000 kronen (ƒ4.500, Een aantal nog niet uitgewerkte orga- nisatorisch-technische problemen op een rij gezet: TRAINING. Tom Liden: 'Het is de bedoeling dat er een drieweeks trainingskamp komt in de laatste we ken van november of in de maand december. Waar is nog niet bekend. Er zijn contacten met Noorwegen Zweden en West-Duitsland'. COACHES. Tom Liden: 'De be doeling is dat er van ieder vertegen woordigd land in de ISS een coach komt. Op het ogenblik zijn er vijf landen bij betrokken, dus willen we vijf coaches. Dc rijders zelf zoeken contact met de coaches en zodra zij akkoord zijn sluiten wij de contracten af. Mogelijk ook voor meerdere jaren, zoals de rijders ook allen een drieja rig contract met een gegarandeerd minimuminkomen hebben. Het idee om met één coach per land te werken sluit aan bij de gedachte om de rijders in de normale nationale schaatstenues te laten uitkomen (ter bevordering van het chauvinisme, waarop de grote publieke belangstel ling steunt red.)'. JURYLEDEN. Tom Liden: 'Moge lijk is er op dit punt een samenwer king met de ISU te vinden. Zo niet, dan zullen we van anderen gebruik moeten maken. Op dit ogenblik heb ben we al vele reacties gekregen van mensen, die graag als jurylid willen optreden. Zij zullen ook betaald wor den. Ik verwacht hier zeker geen problemen over'. WEDSTRIJDREGLEMENT. Tom Liden: 'Er wordt gereden onder de gebruikelijke ISU-bepalingen. Hetzelf de programma za! worden gehanteerd met de 500 en 5.000 meter op de eerste en de 1.500 en 10.000 meter op de tweede dag. Wel zal er worden gestart met een electrisch oog ter controle (het gaat per slot van reke ning om veel geld). De enige wijzi ging in de ISU-bepalingen zijn de amateurstatus van de rijders en de loting voor de ritten. De paren wor den bij voorbaat ingedeeld aan de hand van de uitslagen van de vorige wedstrijd. Zijn bijvoorbeeld Ard Schenk en Roar Groenvold de num mers één en twee geweest, dan zullen zij de eerstvolgende wedstrijd op alle vier de afstanden tegen elkaar rijden. Het publiek is dan verzekerd van spannende races. Zo gaat het ook met de nummers drie en vier enz. De paren zullen evenwel voor de ritvol- gorde worden geloot'. SPONSORS. Tom Liden: 'We zijn nog niet zover. Er is wel al interesse bij enkele bedrijven, die ons om in lichtingen hebben gevraagd. Er zijn wellicht mogelijkheden van reclame op de rijders en andere vormen van sponsoring'. TELEVISIE. Tom Liden: 'De Noorse en Nederlandse organisaties hebben reeds contacten over uitzen ding met ons gezocht. Wij zouden graag zien dat onze wedstrijden in Eurovisie-verband zouden worden uit gezonden zodat een breder publiek dan alleen Scandinavië en Nederland kennis kan nemen van deze sport'. OVERIGE WEDSTRIJDEN. Tom Liden: 'Ons eerstedoel was de drie grote toernooien onder te brengen. Dat is nu gelukt. We kunnen nu verder gaan bouwen. We denken het komende jaar nog enkele wedstrijden te houden. Mogelijk in West-Duits- land en Japan. Daarna willen we rond de tien wedstrijden per jaar houden. Meer wedstrijden in Nederland op andere banen dan De Uithof is daarbij niet helemaal uitgesloten. Mo gelijk zullen er de komende maanden ook nog enkele rijders aan de groep vanveer tien worden toegevoegd. Met Sten Stensen (één van de weinige toprijders die nog niet onder contract staan; voor het overige zijn alle gro ten tot de ISSL toegetreden) hebben we echter nog geen contacten gehad'. PETER O NV LEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13