ïleine boerenbedrijf an zich niet handhaven eoeo Vorig jaar keerden 64 emigranten terug Denkt u hier eens over na! en bommengooiende denten 3 maanden rwaardelijk geëist Prikkelt fluweeluwfantasie? de TB: Het ene gezinsbedrijf staat het andere in de weg psychiatrisch ziekenhuis "vogelenzang" Jongeren PvdA nodigen Arjos uit lid FJG te worden Werknemers zetten bedrijf niet voort ÜH F/KWARTET WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T9/K11 een onzer verslaggevers. rERDAM - In de moderne landbouw zal het gezinsbedrijf zijn positie van nu niet kunnen handhaven, re ondernemingsvormen zullen steeds meer het gezicht van de landbouw gaan bepalen. Kunst teneur van een discussiestuk avond ter tafel komt tijdens nene vergadering van de Ne- ;e CBTB in Leeuwarden, bouw in een geïndustrialiseer- enleving zal moeten werken te machines en weinig mensen eenheden, zo staat er in het jt dusver hebben veel bedrij- kunnen aanpassen door ar- n mensen te vervangen door s en betere methoden. Maar oppervlakte van de bedrijven erkende factor is geworden, t ene gezinsbedrijf het andere weg. De landbouwbedrijven zich nu weer verder aanpas- daarbij kan het persoonlijke ondernemerschap geen onaantastbare zaak zijn. Er zullen meer bedrijven opgaan in samenwerkingsverbanden en er zullen meer industrieel opgezette boerderijen komen. Aan de andere kant zal het aantal mensen, dat land bouw als nevenberoep beoefent kun nen toenemen. In de nota van het CBTB staat dat men de modernisering van de land bouw niet in de weg mag staan. Wel vraagt het stuk om bezinning op de sociaal-economische ontwikkeling, die de landbouw dwingt zich grondig te moderniseren. Als de welvaart minder snel zou groeien, zou de landbouw zich niet zo snel hoeven aan te pas sen. Maar met dit argument kaïn men zich niet keren tegen de algemene welvaartsgroei. Wel als die groei doel op zichzelf wordt en het eigenlijke doel (meer vrijheid en ontwikkelings kansen voor iedereen) niet meer dient. Niet onbeperkt Daar komt nog bij, dat die groei vanwege dreigende uitputting van na tuurlijke hulpbronnen en de reusach tige problemen van de vervuiling toch niet onbeperkt door kan gaan. Er is daarom alle reden voor bezinning, zo staat in het CBTB-stuk, dat er meteen aan toevoegt, dat een ombuiging van de sociaal-economische ontwikkeling wel zal neerkomen op verdere beper king van het vrijheidsberip, dat aan de huidige maatschappelijke orde ten grondslag ligt. Zolang de gezindheid van de meeste mensen meer beheerst wordt door het gevoel voor het eigen belang dan door een verlangen naar een rechtvaardiger wereld, is een vrij willig recht zetten van scheefgegroei de verhoudingen nauwelijks te ver wachten. Onder deze omstandigheden zullen vooral de groepen met de meeste macht uitmaken wat er veran dert en wat niet. Voor de zwakkeren in de samenleving is dat een bedenke lijke zaak, aldus het CBTB-stuk. Producent van 'Hair' koos alsnog eieren voor zijn geld UTRECHT De musical 'Hair* in Enschede ging gisteren normaal door. De producent van de musical heeft op het allerlaatste moment aan het door de bij het NVV aangesloten Algemene Organisatie van Uitvoerende Kun stenaars (ANOUK) gestelde ultima tum voldaan en de getekende arbeids contracten bij de bond gedeponeerd. Dat gebeurde gistermiddag omstreeks half vier, kort voordat de bus met de ongeveer 30 medewerkers uit Amster dam naar Enschede moest vertrokken. Alle medewerkers waren present. ANOUK-secretaris J. Koelemij kon ze het nieuws persoonlijk mededelen. En dan nog Nederlands Jeugdtoneel geeft in oktober, 's zondags om twee uur Pic colo Pirn op Dievenjacht (1 en 22 okt.). De Prinses zonder Hart (8 en 29 okt.). De dolle Belevenissen van Hans Worst (15 okt.). Hutspot, een collage over de Tachtigjarige Oorlog, samengesteld door Rein Edzard, Albert Maurits en Rob Scholten, wordt door de Nieuwe Komedie op 7 oktober voor het eerst gespeeld in het Haagse tiOT. Slechts twee gevallen van wangedrag Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vorig jaar zijn 64 geëmigreerde Nederlanders zó in moeilijkheden geraakt dat zij ge heel of ten dele met een voor schot van de Nederlandse over heid of op kosten van het immi gratieland naar het moederland zijn teruggekeerd. Minister Boersma (sociale zaken) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Kamerlid Van Lier (PvdA). Vorig jaar geraakten slechts 12 Neder landers in moeilijkheden. De moeilijk heden werden veroorzaakt door ziekte, een ernstige vorm van heimwee, door mentale aanpassingsstoornissen. In slechts twee gevallen was sprake van wangedrag op grond waarvan de geëmigreerden werden gedeporteerd. Het aantal Nederlanders dat zonder moeilijkheden en zonder steun van de overheid terugkeert is veel groter. Cijfers hiervan werden niet verstrekt. Volgens minister Boersma zijn de re denen voor de terugkeer in deze ge vallen gelegen in het verlangen de achtergelaten familie terug te zien, of de emigranten werden geïnspireerd door berichten over gestegen welvaart in het moederland en de ruime werk gelegenheid van enige tijd geleden. Het valt op, aldus de minister, dat de terugkeerders meestal over de moge lijkheid beschikken weer naar het emigratieland terug te keren en dat daarvan een veelvuldig gebruik wordt gemaakt na confrontatie met de in den vreemde veelal gïdealiseerde omstandigheden in Nederland. In het algemeen noemde de minister de meeste emigraties geslaagd. In de na-oorlogse jaren hebben honderddui zenden emigranten hun verwachtin gen waar weten te maken, zij het doorgaans niet zonder grote inspan ning en vaak harde strijd. Gevallen waarin de emigratie zodanig is mis lukt dat een langer verblijf in het land van immigratie niet langer ver antwoord is behoren tot de hoge uit zonderingen. 2 januari 1973 begint onze opleiding voor leerling-verplegenden. DAT HOUDT IN: een introduktieperiode van 11 weken, ter oriëntatie voor de opleiding die U in 3 jaar voert naar het diploma Ziekenverpleging B. DAT HOUDT IN: een aangename kombinatie van praktijk in de paviljoenen en theoretische vorming in ons moderne opleidingscentrum. DAT HOUDT IN: een grote kans voor jonge mensen vanaf 17 jaar en 7 maanden met tenminste een MAVO-diploma. OM: in het bezit te komen van een waardevol diploma. OM een beroep uit te oefenen dat steeds meer belangstelling krijgt en veel toekomstmogelijkheden biedt. Hebt u belangstelling Wacht dan niet langer en neem kontakt op met het hoofd Personeelszaken voor inlichtingen of een sollicitatie. Ons adres: Rijksstraatweg 113, Bennebroek (bij Haarlem) en ons telefoonnummer: (02502) 7741 Voor hen die reeds eerder in dienst willen treden, bestaat de mogelijkheid om - tot de aanvang van de kursus - als verpleeghulp te worden aangesteld. UITGAANDE VAN DE VERENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN GEESTES- EN ZENUWZIEKEN te bennebroek (n.h.) \i verslaggever Tegen de drie 21-jarige studenten Hans H., August S. G., die in de nacht van 23 op 24 augustus een benzinebom innen hadden geworpen in het gebouw van de Utrechtse stu- rereniging USF, eiste gisteren de officier van justitie mr. B. jh drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en duizend boete. stal had de zelfvervaardigde het USF-gebouw gegooid uit jen de boycotactie tegen de van eerstejaarsstudenten, de USF was georganiseerd in met de collegegeldverhoging. had de drie bommengooiers om te posten bij het acade- aw. Uit woede hierover knut- drie niet beursstudenten zinebom in elkaar, die zij 'loedig alcoholgebruik door van het verenigingsgebouw Voordat de fles door de rloog, viel de brandende lont »dat er geen brand ontstond. inziens uitgesloten moet worden ge-, acht. Verdediger mr. L. Quant stelde daar tegenover, dat het allemaal niet zo ernstig bedoeld was geweest. Hij voeg de eraan toe dat zijn cliënten zich 'diep vernederd' voelen, omdat zij te gen radicale acties zijn, en dat ook hebben wiillen demonstreren, maar nu zelf met 'eenzelfde actie' hebben gere ageerd. Uitspraak 10 oktober. INVUL-PUZZEL Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. huilerig, 2. bijbedoeling, 3. mengsel van tarwe en rogge, 4. herbergier, 5. wandelweg, 6. opsporingsdienst, 7. ge denkwaardig, 8. het tegenovergestelde, 9. groots. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van zekere loof boom met rode bessen. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. loemboeng, 2. idee-el- ger, 3. mede-die-li, 4. Irene-Erie, 5. tertio-fez, 6. Ameide-pré, 7. Tiel-ovaal, 8. iel-ster-ai, 9. erker-rang. Verticaal: 1. limitatie, 2. Oder-emier, 3. Eede-re-elk, 4. meent-Hse, 5. bede-ido- 'tr, 6. olie-oever, 7. eg-erf-para, 8. nel- Ier-aan, 9. griezelig. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het dagelijks be stuur van de Federatie van jongeren groepen van de Partij van de Arbeid (FJG) heeft de Arjos schriftelijk uit genodigd individueel of collectief lid te worden van de FJG. Deze uitnodiging vloeit voort uit de mededeling van de Arjos aan de ARP, dat zij geen medewerking aan de verkiezingscampagne van die partij zou verlenen, als vóór 29 november niet vaststaat dat de confessionele partijen met de progressieve zullen samenwerken. Tijdens het eerste jaar van hun lid maatschap van de FJG zou de leden van de Arjos slechts de helft van de contributie ad zes gulden in rekening worden gebracht. Het dagelijks be stuur van de FJG schrijft dat het de 'evangelische inspiratie' van de Arjos 'nieuwsgierig maar beldefd verwelko men" zou. Vroeger ging uw fantasie misschien alleen in de richting van feestgewaden. Zwart, diep-rood, heel donkergroen. Da's nu wel eventjes anders. Alles kan met fluweel. Jurken, rokken en broeken voor uzelf, jack voor uw zoontje, rokje voor z'n zusje, pak voor uw man. Fluweel is kortom veelzijdiger geworden. Kom maar 's kijken op onze stoff en- afdeling. Daar liggen negen soorten fluweel. In bij elkaar zo'n veertig kleuren. Zwart en donkerbruin, maar ook marine, kobaltblauw, hardgroen en felrood. 't Begint al met Velours Vendome voor 16,95 per meter. Velours Vedette en Velours Brillant zijn effen, zachte, typisch vrouwelijke fluwelen (19,95 en 23,95 per meter, 90 cm breed) Dan is er Velours Velisette, met een struktuiirweefsel (65% katoen, 35% polyester 27,95 p.m., 150 cm breed) Rally Velvet en Olympic Velvet zijn het zwaarst in kwaliteit en lenen zich uitstekend voor lange broeken en pakken (39,95 p.m., 150 cm breed). Uw fantasie begint al te werken? In de Bij enkorf ligt uw fluweel al te wachten. O ja, net als voor alle andere stoffen, geldt de Bijenkorf Verknipverzekering ook voor fluweel. Eén misknip, en u krijgt de verknipte stukken gewoon nog een keertje. Voor niks. Afd. Stoffen. Simplicity patroon nr. 5142 steld over het mislukken van jing, gingen de drie terug lis om een nieuwe bom te Toen zij hiermee bij het ouw arriveerden, werden zij ?erd door de politie, die ge- iwd was door buurtbewoners. ----ler had geen goed woord over - optreden van de drie studen- ïrroristenorga n isaties zouden •:jpiet voor schamen', zo zei hij. Öff^ïid hij een onvoorwaardelijke ver gaan, omdat alle drie de en een blanco strafblad had- gevaar voor herhaling zijns Ontslagen: Ir. S. II. Visser burgemeester van Den Helder, heeft in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 februari 1973 eervol ontslag gekregen als burgemeester van deze gemeente. Ir. S. H. Viser (VVD) was van 7 september 1959 - 24 juli 1963 minister van defensie in het kabinet-De Quay. Hij was nadien regerings commissaris voor de Nederlandse inzending naar de wereldtentoonstelling in Montreal (Canada). Vano nze correspondente Simplicity patroon nr. 9957 Simplicity patroon nr. 5140 Simplicity patroon nr. 9759 OUDENBOSCH Zeven kaderleden van Veneco, Oudenbosch, die het plan hadden om het te sluiten bedrijf voort te zetten zijn tot de conclusie gekomen dat dit niet haalbaar is. Zij wijiten die vooral aan tijdgebrek. De Venecodirectie wil het confectiebe drijf half oktober al sluiten. Nu er definitief geen andere mogelijkheden voor het bedrijf blijken te zijn, is het zeker dat de ruim 200 personeelsleden zonder werk komen. In de regionale confectie-inidustrie bestaat echter op dit moment gebrek aan werknemers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11