Jassaal protest tegen ritieke situatie I de wijkverpleging Meeste Twentenaren zijn erg honkvast IA w Prettig! Katholieke bond tegen federatie vakcentrales Groningse lijmpoging Waarom kopen zoveel mensen zoveel méér Lutti Omdat Lutti zo lekker is! ^^^LEKKER In jaar tijd 150.000 woningen soneel wil als CNV niet mee doet É5'bedrijf rtzetten ir-u mui Het weer Waarom u20O gram paté d'oignons wél voor niks krijgt en 190 gram niet. de Bijenkorf Veel voorkeur voor huis met een tuin en met vier kamers Vrouwelijke 'opstapster' Bestuur CH accepteert lijst Starfighters onderschepten bommenwerper (W/KWARTET DINSDAG 26 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 itschappelijke gezo nclheidszorg in gevaar ve 1 se soc.-economische redactie IRTOGENBOSCH Duizenden wijkverpleegkundigen, verzorgenden en maatschappelijk irs hebben gisteren in de Brabanthallen in Den Bosch geprotesteerd tegen de 'kritieke situatie in atschappelijke gezondheidszorg, waardoor m et name de wijkverpleging in gevaar komt'. ten' dej I ïllen het t eind van de rumoerige mani- spraken de deelnemers in een aan minister Stuyt, aan de tyeede Kamer-commissie voor ^gezondheid en aan de Stich- imenwerkende kruisverenigin- in ongerustheid uit over de trde structuur, over het dicht- van de subsidiekraan en over nemend aantal vacatures in de 'I misgezondheidszorg. Gevraagd t ntrekking van de subsidie-be- Y ie maatregelen, krachtige an de herstructurering van de lappelijke gezondheidszorg wb0 or samenvoeging van de drie (jj reinigingen en spoedige op- van de maatschappelijke ge- dszorg in een volksverzekering ^ren uektekosten (iedereen in het iar geloj verr bekend ifestatie was belegd met steun 'Federatie van verenigingen, verpleging en andere onderde- de gezondheidszorg bevorde- ge georganiseerd door de 'Werk- ïolbea 25 september 1972'. In deze iep zijn alle zuilen vertegen- e d. Volgens de werkgroep gaat aan de zieke en in de gezond- mens door de verou- structuur en door het tekort nciële armslag hard achteruit. 'erpleegkundige heeft nog het imago van de 'zuster met handje'. 'Wij willen onze des- leid met name op het vlak van entieve gezondheidszorg in de brengen', aldus de werk- Jdie daarbij wijst op de toene- kennis over ziekte en gezond- iS meer bekend over be- itomen (bijvoorbeeld over kan- ;rvel over de maatregelen die men nen om ziekte te voorkomen, en brengt de veranderende ge- ePs issituatie van de Nederlandse jaaiig volgens de werkgroep zijn roblemen met zich. Hart- en ten, kanker, psychische span- geboorteregeling, gebruik van zen istma e.d. vergen nu eenmaal 19 ere aanpak dan de wijkverple- ordein omstreeks de eeuwwisseling, het belang van de 'voorpost ter. van de wijkverpleegkundige Denvoldoende ingezien. Zij komt elo. gevraagd en ongevraagd in innen, is veelal een bekende ouwde figuur in de wijk en meestal een duidelijker taal :nig arts. Zij kan de be- itomen van ziekte signaleren betrokkenen snel in contact Dins met de arts en bovendien op terreinen voorlichting geven, 7 sej e werkgroep, wati nister Stuyt riep mevrouw C. F. A. Maquiné als lid van de werkgroep, de regering op 'drastische maatregelen te nemen teneinde de algehele verdwij ning van de wijkverplegende te voor komen'. Het is jammer, constateerde zij, dat we deze manifestatie moeten houden. Want bij een goed beleid zou de subsidiekraan niet langzaam wor den dichtgedraaid en zou de regering de verantwoordelijkheid voor deze zorg niet op de schouders van de kruisverenigingen schuiven. Annelies Wijnoltz wees erop dat de opleiding en kennis van de wijkver pleegkundige onvoldoende worden ge bruikt. Wijkverpleegkundigen worden opgeleid om ziekmakende factoren tij dig te signaleren, om zieken te bege leiden en om voorlichting te geven. Maar in de praktijk wordt haar vaak niet meer gevraagd dan het aanleggen van een verbamd. Nog dagelijks wor den er patiënten uit het ziekenhuis ontslagen, zonder dat zij voldoende zijn voorbereid op de thuiskomst, en zon der dat de nazorg goed is geregeld. Hoe vaak komt het niet voor dat de wijkverpleegkundige vanuit het zie kenhuis onvoldoende wordt voorge licht of geïnstrueerd, zei ze. Vervolgens constateerde zij dat de structuur en de maatschappelijke ge zondheidszorg is vefouderd dat er te veel naast elkaar wordt gewerkt en dat er een gebrek aan communicatie en coördinatie is. Het verouderde beeld en de onmogelijkheid een eigen bij drage te leveren in een moderne thuisgezondheidszorg doet volgens haar de belangstelling voor dit beroep afnemen. Ten slotte bepleitte zij de afschaffing van het verschil in waar dering en financiering tussen de zie kenhuizen, klinieken enz. en de maat schappelijke gezondheidszorg. Jan Die- ke Butterman uit Amsterdam bepleit te vervolgens een fusie tussen de drie kruisverenigingen op korte termijn en afschaffing 'van de autonomie tussen huisartsen, maatschappelijke werk sters. wijkverpleegkundigen, fysiothe rapeuten, pastores etc. bijvoorbeeld in wijkgezondheidscentra, zou volgens haar de maatschappelijke gezondheids zorg zeer ten goede komen. Wachtlijst De vertegenwoordigster van het lan delijk bureau van het Wit-Gele Kruis, mevrouw E. M. Schreurs, vroeg zich tenslotte af of het wel juist is veel geld en mankracht in de zeer kostba re specialistische hulp te steken, ter wijl de wachtlijst van de 'gewone' patiënten steeds langer wordt. Ieder een weet dat juist vroegtijdige hulp in de wijken vaak het beroep op de zeer dure specialistische hulp kan voorkomen, maar waarom wordt hier uit dan niet de conclusie getrokken? De onrustbarend snelle stijging van de ziektehuiskosten en de kosten van specialistische hulp krijgen eindelijk de aandacht, maar, zo vervolgde zij, weet men wel dat de maatschappelijke gezondheidszorg nog steeds wordt ge financierd met subsidies, contributies, giften en met de inkomsten uit tom bola's en fancy fairs'. Tenslotte vroeg zij de volksvertegenwoordiger zich niet met een kluitje in het riet te laten sturen, vooral 'wanneer minister Stuyt niet verder wil gaan dan het maken van algemene opmerkingen, die eerst op de lange termijn kunnen worden gerealiseerd? (ADVERTENTIE) ter fier le protesterende verpleegkun- maatschappelijke werksters sgeroep hadden gereageerd op ïht van verhindering van mi- Kwestie geen breekpunt, maar: GRONINGEN Op initiatief van de confessionele raadsfractie in Groningen za lalsnog worden ge probeerd een college van b. en w. met de rechtse en linkse wethou ders te formeren. Dat zal gebeuren onder leiding van burgemeester H. G. Buiter, nu de raadsfracties daar zelf met toe in staat blijken. In de raadsvergadering van gistera vond blijkt hoezeer de communisten op rozen zitten. CPN-leider Fré Meis liet namelijk weten dat ook hij een college van rechts en links wil. Hij zei overleg met zijn partij te hebben gepleegd. De CPN wil alleen een meerderheidscollege van alleen linkse wethouders als de andere linkse par tijen een meerderheid kunnen garan deren. Dit is een teer punt van de 13 PvdA leden er zeker twee zijn die het meerderheidsstandpunt van de fractie niet delen. Dit betekent dat in de 39 leden tellende raad een meerdrhid van slechts 20 links tegenover 19 rchtse stemmen staat. Er hoeft maar één man uit de boot te vallen of links heeft geen meerderheid meer. Onder zulke omstandigheden kan de CPN zich prmitteren eerst een af spiegelingscollege na te streven. Mis lukt dit dan kan de CPN zware eisen stellen om mee te doen aan een links meerderheidscollege. Mr Yspeert (christelijk) zei dat men moet praten alsof men vanuit een blanco situatie redeneert De discus sies omzeilden het breekpunt name lijk het feit dat rechts drs. Max van den Berg niet meer als wethouder wil. terwijl de PvdA hem wil handha ven. De fractievoorzitter van de PvdA zei dit gisteravond nog eens expliciet Yspeert viel hem hierop aan omdat er da nniet meer sprake zou zijn van een blanco uitgangspunt. Mr Yspeert dis tantieerde zich gisteravond buitenge woon verontwaardigd van een bericht (zondef bronvermelding) in het Nieuwsblad vzn het Noorden. Daarin stond dat de confessionelen, misbruik maken van ziekte onder PvdA raadsle den, opnieuw een motie van wantrou wen tegen wethouder Max van den Berg wilden indienen. Een soortgelij ke motie was drie weken geleden oorzaak van een conflict dat leidde tot het aftreden van vier Groningse wethouders. De noordelijke courant publiceerde gisteren ook al foto's van de mensen die zogenaamd de nieuwe wethouders zouden worden. De be trokkenen wisten zelf van niets. DEN HAAG In de periode septem ber 1971 tot september 1972 zijn 149.685 woningen gereedgekomen. In aanbouw genomen werden over deze periode 152.610 woningen. Op dit laat ste getal is de in deze periode gemel de correctie van 1305 niet in minde ring gebracht. Aldus blijkt uit voorlo pige gegevens van het bureau voor de statistiek. In de afgelopen maand kwa men 13.265 woningen gereed, eenzelf de aantal als in augustus 1971 in aanbouw werd genomen. In de afgelo pen maanden werden 13.625 woningen in aanbouw genomen. In de eerste acht maanden van dit jaar werden 92.505 woningen egbouwd. Vorig jaar waren dat er 79.415. (ADVERTENTIE) correspondente BOSCH Zpven kaderleden confectiebedrijf Veneco in :h dat op korte termijn ït willen de produktie voort- lat de 225 werknemers niet zerk komen. Zij menen dat [Oudenbosch levensvatbaar is schulden te wijten zijn aan van de directie, ital zoekt via contacten met ïstanties naar een formule te gaan. De kadergroep die ste gedeelte van het perso* iter zich heeft wil zelf gaan i als directie van het voortge- edrijf. De groep is er van d dat er een grote markt is produkten die Veneco Ouden- Ripjfnaakt. Het gemeentebestuur vr, i ienbosch heeft bij eventuele vr ting subsidies beloofd. De 'j^'eeft onder meer ook contact textielbond van het NKV en Van een verslaggever UTRECHT De (kath.) Unie BLHP (unie beambten, leidinggevend en hoger personeel) voelt niets voor een federatie van NW en NKV als daarbij het CNV buiten spel raakt. De voorzitter van de unie, de heer A. Hubben heeft gisteren op een pers conferentie te Utrecht voorspeld dat het CNV op 2 en 3 oktober a.s. geen besluit zal nemen over een al of niet aansluiten bij een federatie van de drie vakcentrales. 'Ze (de CNV-ers) gaan na dat tweedaags beraad terug naar de achterban', zo zei de heer Hubben. Overheersing Voor een samengaan van NKV en NW voeldt de unie weinig omdat de overheersende rol van het NW dan te groot zou zijn. De katholieke bond is per se voor een federatie van de drie, maar dan moeten ook inderdaad alle drie meedoen. Als een federatie van (alleen) NW en NKV tot stand komt vreest de unie verlies van twee Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. DEN HAAG Het bestuur van de CHU heeft gisteravond de kandidaten lijst voor de komende verkiezingen de finitief vastgesteld. In de door de stemmingen van de kiesvereniging be paalde volgorde zijn geen wijzigingen aangebracht. Het bestuur ontkende dat het door de verschuivingen in de lijst door de kiesverenigingen een nederlaag had ge leden. Dr. E. Beumink die zich niet met d ebeslissing van het bestuur kon (ADVERTENTIE) kanten, van links en rechts. Daarom heeft de unie onlangs een hartstochte lijk beroep gedaan op het CNV om toch maar aan de grote federatie deel te nemen. Als echter op 1 januari een federatie van NVV en NKV tot stand komt denkt de Unie BLHP er niet over het NKV te verlaten. Er wordt wel nagedacht over een vervangende op lossing. In een samenwerking van de drie ziet de unie grote voordelen, met name doordat dan meer evenwichtigheid zou ontstaar ten aanzien van de maat schappij-opvattingen. De unie blijft daarom uitgaan van de wenselijkheid van een federatie van de drie. Dat is zelfs een levenskwestie voor de bond. Solidariteit moet vooropgaan, maar niet tot elke prijs, zo zei de heer Hubben. Da's een driedaags aardigheidje in de Bijenkorf. Als 't u lukt precies 200 gram van deze paté af te snijden mag u 't gratis en voor niks meenemen. Extra-aardigheidje: 5 gram meer of minder mag ook. En tja, in alle andere gevallen moet u gewoon betalen. Verder zijn er nog meer dan 20 verse paté's om te proeven. Elk een klein gedichtje waard. Maar bij gebrek aan ruimte nemen we een paar hoogtepuntjes in telegramstijl met u door. Nieuw is de paté de canard met portwijn, per yX 100 gram 1,30. Ander zalig nieuwtje: paté au fromage i) 1 et olives, per 100 gram 1,50. Voor prijsbewuste smullers is er ook goed nieuws. U kent die paté d'Ardennes in bijzondere vuurvaste pot met steel en boerse motieven. Weegt 2 kilo. Kost anders 24,35. Nu als Prijswinner (incl. pot) IS,95. De paté de lapin is met noten gegarneerd en kost normaal 1,95 per 150 gram. En nu 1.50. De reeds genoemde paté d'oignons is versierd met gegrilde uienringen en kost 1,15 per 100 gram. U mag er natuurlijk ook 200 gram vanaf snijden. Kost-ie niks. Afd. Levensmiddelen. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Lekkende daken, vochtige muren en tochtige hoeken zijn in Twente voor vijftig procent van de gezinnen, die willen 'doorstromen' een voorna me reden om te gaan verhuizen. 'Een teken aan de wand voor de bouwers', wordt opgemerkt in een dezer dagen verschenen rapport van de 'stuurgroep reg woningmarktonderzoek Twente'. Uit het onderzoek, waarbij drieduizend mensen betrokken werden is ook nog eens weer komen vast te staan hoe honk vast de Twentenaren zijn. Slechts twee procent zegt wel weg te willen uit Twente, 'maar', zo wordt gezegd, 'dat betekent nog niet dat ze het ook doen'. De 'beginners' blijken in Twente méér een nieuw huls te prefereren dan de 'doorstro mers'. Niet minder dan 48 procent van de beginners wil een nieuw huis; bij de door stromers is dat 38 procent In het algemeen voelen de Twen tenaren zich in deze land streek best 'happy'. Ongeveer 94 procent is gelukkig in de stad of het dorp waar hij of zij woont. De zes procent on tevredenen, vermoedelijk in hoofdzaak jongeren, zeggen meer ontspanningsmogelijkhe den in hun omgeving te wen sen. De kans op flatneurose is in Twente kleiner dan veelal el ders het geval is. Van het woningbestand bestaat 76 pro cent uit eengezinshuizen, ter wijl dat voor heel Nederland zestig procent is. Van de be ginners zoekt 97 procent een normale gezinswoning, twee procent wil een woning voor alleenstaanden, één procent 'n bejaardenwoning; bij de door stromers zijn die percentages resp. 83 procent, één procent en twaalf procent. Interessant is dat van de belangstellenden voor bejaardenhuisvesting driekwart -zelfstandig wil blij ven, terwijl slechts één kwart de voorkeur geeft aan een ver zorgingstehuis. De in wonen den, dat wil zeggen de begin ners willen in 25 van de hon derd gevallen een huis kopen; 64 procent wenst een huur huis. De doorstromers wensen voor achttien procent te ko pen en voor 73 procent te huren. Een kwart van de doorstro mers denkt honderd gulden meer huur per maand te kun nen betalen, zestig procent vijftig gulden of minder. De 'beginners' cn 'doorstromers' die meer dan tweehonderd gulden per maand aan huur kunnen betalen, zijn duidelijk een kleine groep: resp. acht tien en 24 procent. In het Twentse behoeftenpa- troon gooit het verlangen naar een tuin de hoogste ogen: 83 pr.ocent. Hiermee is meteen de populariteit van het eengezins huis gekarakteriseerd. Wat het wensenpakket betreft, valt eer der op dat de douchecel meer en meer door de badkamer wordt verdrongen. KAMERS Mede met het oog op de kos ten blijkt de belangstelling voor een vierkamerwoning ten opzichte van een huis met vijf vertrekken te zijn gestegen. In het rapport wordt opgemerkt dat hier nu blijkt, dat beleid niet blindelings op cijfers ge baseerd kan worden. Wanneer de verschillen financieel niet al te groot zijn, wil men on danks de voorkeur voor vier- kamerwoningen toch wat meer huizen met vijf vertrek ken bouwen dan is gevraagd; dit met het oog op het groei- element in de gezinnen. Wat gewenste voorzieningen Blauwe lucht Van ome weerkundige medewerker Het bleek ons dat sommigen de hel dere diepblauwe tint van de lucht op valt. De met noordelijke winden van de pool aangevoerde koude lucht is in de hogere niveau's behalve koud (vorstgrenzen op 1500 meter) en ook droog. Door zijdelingse verstrooiing van het zonlicht in de atmosfeer, lijkt de hemel blauw. Ook veraf gelegen bergen ziet men in een heldere atmo sfeer blauw, doordat de atmosfeer tus sen het gebergte en de toeschouwer het zonlicht verstrooit. Dat de kleur van de lucht de laatste dagen zo diepblauw is. komt door de geringe hoeveelheid stofdeeltjes in de zuivere poollucht. Hoe kleiner de verstrooien de deeltjes in de lucht, hoe dieper het blauw. Bij grotere afmetingen, wat het geval is bij waterdruppeltjes, ver- bleeld het hemelblauw en ontstaat de verblekende heiigheid. Dat we gisteren geconfronteerd wer den met regenbuitjes (kort maar toch wel goed soms voor 1 2 millimeter) kwam door de werking van het rela tief warme Noordzeewater, die regen complexjes in de onderste niveau's opbouwt. Doordat de wolken hogerop worden afgeplat of opdrogen blijven de buien van beperkte omvang. In Gdansk, het vroegere Danzig, waren zij wel wat belangrijker: 11 millimeter. Het weer blijft vrijwel zoals het nu is met nog altijd een hogedrukgebied boven Schotland en het noordelijk deel van de Noordzee (1025 millibar) als trouwe wachtloper. Een uitloper boven Scandinavië komt naderbij, wat zwakke wind betekent en tijdens lang durige nachtelijke opklaringen plaat selijk nachtvorst. Daarna is er opnieuw een uitloper op komst behorende bij een diepe depressie boven de noorde lijke IJszee. In noordoost Groenland vriest het nu 's nachts streng, plaat se lf De 36-jarige mevrouw C. vau der Haven-Eikelenboom is het eerste vrouwelijke bemanningslid van een reddingboot, namelijk van de 'president Jan Leis' van Schouwen-Daiveland. Mevrouw Van der Ha ven is echtgenote van een gezagvoerder van een tanker en moeder van twee kinderen. perioden met zon verenigen, heeft als bestuurslid be dankt, zo blijkt uit een communiqu. Het bestuur is verder van mening dat berichten volgens welke de centrums- gespreksgroep en overwinning zou heb ben behaald moeten worden tegenge sproken. Veel bestuursleden voelden trouwens voor het beschikbaar stellen van hun functies, maar mede op aan dringen van fractieleider Tilanus heeft men de Unie voor de verkiezingen niet in de steek willen laten. ANP/KNMI 'LM M«l Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum temperaturen van gisteren en neerslag van 07.0019.00 uur. Amsterdam onbewolkt 14 gr, 0 mm. De Bilt onbewolkt 15 gr, 0 mm. Deelen onbewolkt 14 gr, 0 mm. Eelde licht bewolkt 14 gr, 0.1 mm. Eindhoven onbewolkt 15 gr. 0 mm. Den Helder licht bewolkt 14 gr. 1 mm. Luchth. Rtd. licht bewolkt 15 gr, 0 mm. Twente licht bewolkt 13 gr. 0 mm. Vllssingen onbe wolkt 14 gr, o mm, Zd. Limburg licht be wolkt 13 gr, 0 mm. Aberdeen licht bewolkt 13 gr, 0 mm. Athene onbewolkt 27 gr, 0 mim Barcelona zwaar bew 20 gr. 0 mm. Berlijn regen 14 gr, 0.2 mm. Bordeaux onbewolkt 20 gr. 0 mm. Brussel licht bewolkt 14 gr. 0 mm. Frankfort half bewolkt 12 gr. 1 mm. Genève onbewolkt 15 gr. 0 mm. Helsinki onbewolkt 14 gr. 0 mm. Innsbruck zwaar bew 14 gr. 0 mm. Kopenhagen licht bewolkt 13 gr. 0 mm. Lissabon regenbul 22 gr. 2 mm. Locarno regen 15 gr, 1 mm. Londen licht bewolkt 17 gr. 0 mm. Luxemburg onbewolkt 12 gr, o mm. Madrid zwaar bew. 24 gr. 0 mm Malaga geheel bew. 23 gr, 0 mm. in de buurt aangaat, staan kruidenier, slager en apothe ker/drogist bovenaan, dat wil zeggen: over de hele linie. Bij gezinnen met kinderen tot zes jaar komen kleuterschool en lagere school op de eerste en tweede plaats, terwijl oudere echtparen de apotheek en de drogist het zwaarste laten we gen, De bioscoop is in alle categorieën de hekkensluiter: nummer twintig. Ook het café heeft een lage prioriteit: num mer zeventien. Tot 1976 zullen in Twente 26.000 woningen moeten wor den gebouwd. Wil men aan de vraag werkelijk beantwoorden dan zullen de Twentse ge meenten samen dienen op te treden, merkt de stuurgroep op. 'Een gemeente is geen ei land. Wat de ene gemeente niet kan bieden, is bij de andere te vinden'. Een archieffoto van de Tupolov-95. DEN HAAG. Twee Starfighters van de vliegbasis Leeuwarden hebben gistermiddag een Russische lange af standbommenwerper, een Tupolov-95, onderschept. Dit gebeurde op onge veer 160 km recht ten noorden van Leeuwarden, in het luchtverdedigings- gebied dat voor Nederlandse rekening komt De luchtmachtvoorlichtings dienst zei gisteren dat het de eerste keer is dat een onderschepping volle dig werd uitgevoerd. De beide Nederlandse toestellen heb ben enige tijd naast de Rus gevlogen. De piloten van de Starfighters hebben op enige afstand nog twee andere toestellen waargenomen. Deze zijn vermoedelijk van hetzelfde type ge weest als de bommenwerper. In februari 1970 is ook een onder schepping van Russische bommenwer pers uitgevoerd, maar die moest wor den afgebroken toen de Russen in noordelijke richting wegdraaiden. Minister De Koster zei gisteravond in AVRO's Televizier dat het incident geen politieke consequenties zal heb ben omdat de Russische bommenwer per niet is doorgevlogen, maar bij het waarnemen van de Nederlandse Star fighters van koers veranderde. Er is geen sprake van een U-2 affaire in Nederland, aldus dc minister, die verder zei dergelijke incidenten, die steeds meer voorkomen, te betreuren. Op de vraag wat de Russische bom menwerper eigenlijk moest boven Ne derlands grondgebied, zei de minister dat men bezig was het gebied te ver kennen en dat het tevens een poging was de paraatheid van de Nederlandse luchtmacht te testen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5