panning stijgt ij grens tussen raël en Syrië Spaanse stakers masaal ontslagen Kunst in Australië bleef lang Europees Heinemann ontbindt Westduitse bondsdag FBI stelt onderzoek in naar Sowjet-order Tot 21 mademoiselle Paus bemoeit zich opnieuw met echtscheiding Italië NS-Minitrips in eigen land f3; Daagse 'Z erfstkleuren- )chten per bus 130.- Kwestie-Rhodesië opnieuw in V-raad Zware rel in Ierse grensstad in'Australië •KJ I kWAKlET ZATLKDAG 23 5EHEMBEK 1972 BUITENLAND T7/R9 AVIV, WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) De spanning om [e Israëlisch-Syrische grens is opnieuw gestegen na de melding I sraëlische militaire correspondenten dat de Syriërs een grote are macht hebben gelegerd bij de door Israël bezette Hoogten k' iolan. r i i ■aim ®n« 544 ij de correspondenten staan op lijks enkele kilometers van de islijn tientallen stukken zwaar n n riegschut, een grote troepen en het grootste deel van de er duizend Syrische tanks, atieke zegslieden in Was- i hebben verklaard dat Israël in is door te gaan met aanval- Palestijnse guerrilleros en niet dnemen aan verdere vredesbe- dngen zolang de nieuwe terreur- nkp« gne van de Palestijnen niet is 7 M et Volgens de zegslieden zal 'tniet wachten tot de Palestijnen maar hen aanpakken waar ien voordat zij tot actie kun- (irergaan. hen zouden acties zoals die won van het vorige weekeinde i herhaald. Israël zou echter en te voorkomen dat door hun in de uit Egypte verwijderde tbe militairen terugkeren, aldus 5T ilieden. ïoi raëlische blad Yedioth Aharo- eeft bericht dat de VS vrezen 9J Arabische guerrilla-aanvallen Israëlische reactie daarop zullen 32 tot een nieuwe oorlog in het 4U hOosten. Volgens het blad 244 Washington de tegenaanvallen te massaal. ^o^ied Heikal, de hoofdredacteur Egyptische blad Al Achram zijn wekelijkse commentaar Arabische landen zijn gewaar- i» tegen de mogelijke Israëlische in de komende vier maanden. 3 val zou bedoeld zijn een betere ndelingspositie te krijgen in |!euw Russisch-Amerikaans vre- atief. Heikal zegt dat hij tijdens 2 wek aan Europa heeft gehoord n nieuw akkoord tussen Mos- Washington om de kwestie in len-Oosten te regelen. Bespre- o daarover zouden beginnen na 334 erikaanse presidentsverkiezin- ilgens Heikal kent Israël deze t en zijn_ voorbereidingen 35.8 n om een betere strategische 19s* op te b°uwen om maxi- 60 t de territoriale aanspraken te 344 halen. 102 e inlichtingendiensten hebben Ï2 gewaarschuwd dat Arabische 1054 (rijders van plan zijn Israëli- ^g- nderen in het buitenland te 55 en. Zij zouden ze willen ge- 422 als gijzelaar om gevangen len uit handen van de Israë- 49rijgen. Ook is Israël gewaar- 65.8 tegen plannen om vliegtuigen 31, fallen en andere opzienbarende 474 n te verrichten. 41.' 36} d ingelichte bronnen in Lon- 35] vernomen dat de Zwarte Sep- 35 groep in de Britse hoofdstad eg mensen heeft gestationeerd ö7 j raeht tot moord en ontvoering 174 Drie tot vijf leden van de !i ouden een aanval overwegen vooraanstaand lid van de Is- ambassade in Londen. En- 40J heeft voo alle reizigers uit zjpe landen een visum verplicht ilische minister van buiten vlaken Abba Eban heeft Egypte, en Syrië gehekeld omdat nden volgens hem steun ver- aan terreurgroepen. Volgens ijn de drie landen begonnen 'nieuwe vorm van oorlog* sraël. Eban, die in Washington voerde met zijn Amerikaanse William Rogers, heeft interna- optreden van terroristen ge en gewaarschuwd dat overleg it Midden-Oosten niet op gang nen komen zolang dit 'obsta- t uit de weg geruimd is. Eban 101.1 Ide hiermee op de golf van >4 nmen die in vele landen naar che diplomaten en functiona- lijn gstuurd. ontdekking was een zen- an vijf briefbommen op de che ambassade in Buenos Aires linie).Ook hier kon de explo- 6i ost tijdig onschadelijk worden t Ook in Israël zijn weer brie- 1 111 derschept die bestemd waren «mier Golda Meir en president Sjazar. Alle brieven met 'in- 382 wam en uit Amsterdam. 3'| sterdamse politie heeft meege- llJ at het onderzoek naar de bom- 500 ps, St ADVERTENTIE rr. )§ttu eens drie dagen lang op ;emak door de Belgische innen, de Semois Vallei, Ourthedal en mooi id-Limburg voeren. Een Iit voor 't oog, nu dit gebied tooit in pralende fsttinten. 'is voor deze volledig zorgde reis van elk station Nederland f 130.-. Toeslag oer met bad of i-persoonskamcr f 7.50. raek op 13,17,20,24,27 11 oktober. zendingen centraal vanuit Londen zal worden geleid. De Israëlische autoriteiten zijn in ac tie gekomen tegen groepen, die van plan zijn vergeldingsmaatregelen in het buitenland te nemen tegen Ara bieren en Palestijnen op basis van het principe 'oog mo oog, tand om tand'. De politie heeft de vroegère verzets strijder Amitai Paglin (50) -korte tijd vastgehouden op verdenking van ille gale wapensmokkel naar het buiten land. Paglin was in de veertiger jaren leider van de joodse terroristenacties tegen de Britten in de strijd om Israëlische onafhankelijkheid. Zijn aanhouding heeft in Israël grote be roering gewekt. Paglin werd later vrijgelaten nadat een verzoek hem 15 dagen vast te houden door de rechter was verworpen. De politie heeft ook de militante rabbi Meir Kahane, van de Joodse Defensie Liga (JDL) verhoord. Ka hane heeft eerder openlijk erkend dat zijn beweging wapens naar het bui tenland smokkelt voor tegen-acties. Tegen de secretaris van de JDL in Israël, Yosef Schneider, is een bevel tot een 48-urige hechtenis uitgevaar digd in verband met wapensmokkel. Eeder heeft ook een onbekende groep die zich de Internationale Anti-Ter- reur Organisatie noemt aangekondigd een tegenactie tegen de Arabische terroristen te beginnen. Hoewel donderdagavond nog een ge vecht is geleverd tussen Libanese mi litairen en een gröep Palestijnse com mando's lijkt het Libanees-Palestijnse conflict te worden bezworen. Gisteren is bericht dat een Libanees-Palestijns comité van coördinatie is opgericht. Daze zal de betrekkingen tussen beide partijen regelen, zo is uit Beiroet vernomen. Egypte heeft West-Duitsland donder dag opheldering gevraagd over 'de bijzondere maatregelen die door de regering van West-Duitsland worden genomen tegen Egyptische staatsbur gers'. Cairo heeft gedreigd Westduit- sers in Egypte hetzelfde beperkende maatregelen te onderwerpen. Bonn heeft laten weten dat de maatregelen tijdelijk zijn en voor iedereen gelden. VIGO (AFP, UPI) De directies van meer dan twintig ondernemin gen in de noord-Spaanse stad Vigo hebben 4000 arbeiders ontslagen omdat zij hebben gestaakt. Dit is gisteren in Vigo bekendgemaakt. allebei paskische onafhankelijkheids strijders.' Zij zullen zich niet in Zuid- Frankrijk mogen ophouden. Overlopers uit de Duitse regeringspartijen, die de oppositie versterkten, waren de oorzaak van het vervroegde, en mogelijk tijdelijke, vertrek van de regering Brandt. Eén van de overlopers, Giinther Miiller (links), die van dc SPD naar de CDU van Franz-Jozef Strauss overwipte, werd gisteren gekiekt tijdens een interruptie onder het toeziend oog van zijn nieuwe chef. Strauss, die zichtbaar goedgemutst was. Weg vrij voor verkiezingen BONN (AP, Reuter, UPI) De Westduitse bondspresident Gustav Heinemann heeft de bondsdag ontbonden. Hij deed dit nadat de door bondskanselier Willy Brandt ingediende vertrouwensmotie volgens plan was verworpen. De door de regeringscoalitie van SPD en FDP geprogrammeerde val van het kabinet was bedoeld de pat-situatie in het parlement ongedaan te maken door algemene verkiezingen, die een duidelijke meerderheid in het huidige geblokkeerde parlement moet schep pen. Regerings- en oppositiepartijen hadden in de bondsdag precies even veel stemmen, zodat regeren onmoge lijk was geworden. Aangenomen wordt dat de Westduitsers op 19 no- VATIKAANSTAD (Reuter. UPI) Paus Paulus VI heeft president Gio nawin Leone van Italië verzocht de echtscheidingswet, die nu 21 maanden van kracht is, in te trekken. Afschaf fing zou in het belang zijn van een gezond gezinsleven en de goede be trekkingen tussen de Italiaanse rege ring en het Vatikaan dienen, aldus de paus. De oproep werd in bedekte termen gedaan in een toespraak tot president Leone die de paus bezocht. De paus vermeed het gebruik van het woord 'echtscheiding', maar zei in zijn toe spraak onder meer: 'Wij hebben het gevoel dat wij onze liefde voor Italië uitdrukken en een ernstige taak van ons ambt verrichten als wij een ge zinsleven bepleiten die in de lijn ligt van haar oprechte tradities zowel op godsdienstig als op leken-terrein. Zij (Italië) zou daardoor wellicht het ge voel kunnen hebben een voorbeeld te zijn voor anderen in plaats van die andere te imiteren.' De Italiaanse echtscheidingswet kwam twee jaar geleden tot stand na een politiek gevecht van tientallen jaren en herhaaldelijk tegendruk van het Vatikaan. Nadat de echtscheidingswet, die veel straffere beprekamgem kent dan in andere Westeuropese landen, van kracht werd kwam direct een tegenbeweging op gang, waarin het Vatikaan een belangrijke hand had. De beweging verzamelde het vereiste aantal handtekeningen van Italiaanse burgers om een volksstemming over de echtscheidingswet te organiseren. Dit referendum kon echter door de kabinetscrisis niet worden gehouden. Op het ogenblik is deze kwestie op nieuw een uiterst heet hangijzer in de Italiaanse politiek. Volgens het Vatikaan is de echtschei dingswet in strijd met het concordaat dat destijds werd gesloten met de Italiaanse regering, die toen door de fascistische dictator Mussolini werd geleid. vember ter stembus zullen trekken. De motie van vertrouwen werd in de bondsdag verworpen met 284 sternen tegen, 233 voor en één onthouding. Voordat tot stemming werd overge gaan was een vurig debat geleverd, waarin bondskanselier Brandt er de nadruk op legde dat de 'val' van zijn kabinet een technische schijnverto ning was om verkiezingen mogelijk te maken. Door de christen-democratische oppo sitie werd echter getracht de schijn te wekken alsof het kabinet een werke lijke duikeling maakte. Ex-CDU-minister van buitenlandse za ken Gerhard Schroder verklaarde dat het 'welverdiende einde van deze re gering steeds dichterbij komt' en dat 'Duitsland een betere regering ver dient.' Erich Mende, de voormalige voorzitter van de liberale FDP, die later naar de CDU overliep, verklaar de dat Brandt niets tegen de 'commu nistische ondermijning' heeft gedaan en door zijn Oostpolitiek de Russen de kans heeft gegeven hun hegemonie over Europa uit te breiden. CSU- leider Franz-Josef Strauss riep Brandt toe: 'U bent van jaar tot jaar verder naar links afgedreven.' CDU-lefder Rainer Barzel verweet het kabinet dat zij 'zelfs niet in staat is geweest de stabiliteit op economisch en monetair gebied te handhaven.' Brandt wees echter op de successen van zijn buitenlandse beleid: dc ver dragen met de Sowjet-Unie en Polen, het akkoord over Berlijn. Deze poli tiek, aldus Brandt, heeft er onder meer toe geleid dat Moskou zich be reid heeft verklaard van gedachte te wisselen over een wederzijdse even wichtige troepenvermindering en dat men voorbereidingen kan treffen voor een Europese veiligheidsconferentie. Vlak voor de stemming over de ver trouwensmotie heeft de bondsdag met inbegrip van de oppositie het eerste rechtstreekse verdrag met de DDR bekrachtigd. Daardoor wordt net ver keer tussen beide Duitslanden gemak kelijker gemaakt. Ook de luchtvaarto vereenkomst met de Sowjet-Unie is voor het scheiden van de markt door het parlement goedgekeurd. De regering-Brandt zal tot de algeme ne verkiezingen aanblijven als zaken kabinet. NEW YORK (Reuter, AFP) De drie Afrikaanse landen van de Veiligheids raad hebben de raad verzocht 'zo spoe dig mogelijk' bijeen te komen om op nieuw de kwestie Rhodesië te bespre ken. Waarschijnlijk zal dit woensdag gebeuren, onder voorzitterschap van de Chinese ambassadeur Hoeang Hoea. De ontslagen arbeiders hadden het werk neergelegd uit solidariteit met de drieduizend arbeiders van de Ci troen-fabrieken iri Vigo die op 9 sep tember in staking waren gegaan om kracht bij te zet ben aan hun eis tot verkorting van de werkweek van 48 tot 44 uur. Bij de stakingsgolf waren in totaal 15.000 werknemers betrok ken. Een deel van hen ging donder dag weer aan het werk. Eergisteren betoogden rond tweedui zend arbeiders van Citroen voor hun fabriek. Zij werden door de politie uiteengejaagd. Van officiële zijde is meegedeeld dat sinds 9 september on geveer twintig arrestaties zijn ver richt. Maar uit andere bronnen is vernomen dat minstens 70 stakers door de politie werden vastgehouden wegens 'ondermijnende activiteiten', van wie een deel later is vrijgelaten. Intussen zijn werknemers en directie van Citroën-Vigo overleg begonnen met de staats-vakcentrale over de ei sen dat vijf arbeiders die door Ci- troën zijn ontslagen moeten worden herplaatst en dat gearresteerde sta kers hun banen niet zullen kwijtra ken. Wat er met de 4000 ontslagen solidariteitsstakers in Vigi zal gebeu ren is niet bekend. Maar uit indus triële bronnen in de stad is vernomen dat het merendeel wel weer zal wor den teruggenomen zodra het arbeids conflict is beëindigd. Frankrijk heeft twee Spaanse Basken politiek asiel verleend nadat zij voor de Spaanse rechter over de grens waren gevlucht Een metgezel was door de Spaanse politie doodgescho ten. De beide Basken, Jon Larreate- qui (24) en José Araitua (21) zijn DUNDALK (Reuter) De Ierse po litie en het leger hebben gisterochtend zes personen gearresteerd die ervan worden verdacht de aanstichters te zijn geweest van ernstige ongeregeld heden die zich donderdagavond en -nacht in de stad Dundalk hebben voorgedaan. Vele auto's werden ver nield en het hoofdbureau van politie liep door brandstichting ernstige schade op. ADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus incl. reis van leder station, logies en maaltijden. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.- Den HaagScheveningen v.a. f 46.- 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.- Twente v.a. f 56.- Drente v.a. f 59.- Montferland v.a. f 61.- Bergen (N.H.) v.a. f 62.- Zeeland v.a. f 64.- Friesland v.a. f 71.- Brabant v.a. f 73.- Giethoorn v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- Ameland v.a. f105.- Vertrek dagelijks vanaf 29 september 1972. Alle Informatie in de brochure „ToerenmetNS' op bet station. voordelig uit met NS CHICAGO (Reuter) De Amerikaanse federale recherahe, FBI, zal een onderzoek instellen naar een grote graanorder uit de Sowjet- Unie. Senator George McGovern heeft de regering-Nixon ervan be schuldigd, dat zij van tevoren enkele graan-exporteurs had getipt, zo dat zij grote winsten konden maken. PARIJS (AP) In Frankrijk ls officieel een eind gemaakt aan wat in bepaalde kringen wellicht een probleem was: wanneer houdt een made moiselle op een mademoiselle te zijn en wordt zij een madame? In het Franse staatsblad stond gisteren, dat er geen wettige reden (meer) was om de "titel" mademoiselle te gebruiken in plaats van die van madame en dat elke dame die ouder i9 dan 21 jaar zich nu 'madame* mag noemen. Verschillende Franse dames, naar hun reactie gevraagd, gaven in grote lijnen te kennen: 'Mooi hoor, maar wat koop ik daar voor?' Iemand zei: 'Een jaar geleden zou zoiets nog wel van belang zijn geweest, maar nu doet het er niets meer toe. De onafhankelijkheid der vrouwen heeft niet te maken met namen als madame of mademoiselle.' Voor zeer lage prijzen konden de exporteurs graan inkopen van boeren, die van niets wisten, en het later met royale winst door verkopen aan de Sowjet-Unie, waar door droogte de graanoogst was mislukt. De Ameri kaanse minister van landbouw, Earl Butz, ontkende dat de exporteurs gro te winsten hadden gemaakt. De winst bedroeg ongeveer één procent van de totale verkoop. 'Ik verdedig hun recht om winsten te maken', zei de minister, 'maar niet om buitengewone winsten te maken. Maar één procent is zeker niet buiten gewoon.' De minister had, volgens zijn zeggen, het Witte Huis opgebeld om te zeggen, dat 'het wenselijk zou zijn om een onderzoek van de FBI te hebben, zodat wij de zaak kunnen vergeten en door kunnen gaan met de normale gang van zaken.' Maar vermoed wordt dat het onder zoek van de FBI ontketend is door een blunder van vice-president Spiro Agnew, die op een persconferentie onthulde dat de FBI de zaak in onderzoek had. Welingelichte Con gresleden beweren, dat deze uitspraak het Witte Huis volkomen verrast heeft en dat het daarop snel tot een onderzoek besloot om Agnews blunder te bedekken. AANTIJGINGEN Het Witte Huis ontkende dergelijke beweringen. Tot het onderzoek zou zijn besloten, voordat Agnew er ge wag van maakte, omdat 'aantijgingen waren gedaan tijdens de verkiezing* campagne.' Volgens minister Butz be tekent de Russische order een miljard dollar voor de Amerikaanse boeren. 50.000 banen voor dokwerkers en an dere arbeiders en een prijsverhoging van een halve dollarcent per brood Treffend in de Australische kunstwereld is de eerbied voor wat uit Europa komt. De naam Rembrandt komt iedereen die je naar de Art Gallery van Mel bourne vraagt, meteen op je lip pen. Het Europese is maatstaf voor alles, lijkt het. Ën verklaart men in Australië iemand tot een groot schilder, dan is dat ook met een beroep op de Europese voor beelden. De schilder William Dobell, een paar jaar geleden overleden, een kunste naar van verdienste, vooral om zijn soms verrassende portretten, is nu uitgeroepen tot de grootste schilder van Australië, staande, zo heet hel, in de traditie van Rembrandt, Goya. Daumier en Renoir. Dobell is een aardige schilder, daar kan geen twij fel over bestaan, maar met zulke grote woorden wordt hij niet groter. Zo zijn er meer voorbeelden te noe men, er is een neiging tot overdreven bewondering en dan imitatie van Eu ropese voorbeelden, tot een valse ro mantiek, zowel in de gerbuikskunst van alle dag, die naar kitsch neigt, als in de 'grote' kunst, waar teveel van gevergd wordt en die uit het lood wordt getrokken als men er zulke hoge maatstaven aan aanlegt. Het aardige van Dobell en andere realisten uit dezelfde lijd van om streeks 1940 - 1960 is juist dat ze iets eigens hebben, iets Australisch, dat misschien niet groots is, maar toch /.oer 'c waarderen. En eerlijk gezegd, er zijn in de Australische schilder kunst zeer bijzondere en fraaie din gen te beleven. Maar men beseft hier, dat de kunstenaars van dit land voor een probleem hebben gestaan, niet ongelijk aan dat van alle kunstenaars die een minderheid representeren, ne gers n Amerika bijvoorbeeld. Vlamin gen in België etc. Het probleem na- m: l k hoe. ze zichzelf konden zijn /.onder provinciaal te worden en hoe ze anderzijds een internationaal ni veau konden bereiken zonder hun identiteit te verliezen. De Australi sche schilders hebben, ziet men hier Afscheid van het oude viel dichters en schilders moeilijk ê&BiSïL* in het museum, onafgebroken gewor steld met dat probleem, en een Euro peaan als ik moet voorzichtig zijn met zijn oerdeel daarover. Nooit schilderachtig Het is. dat is duidelijk, voor dichters en schilders, moejlijk geweest om af scheid te nemen van het oude, om te wennen aan een land, waarin de maanden april en mei de herfst valt (maar de bomen groen blijven», waar geen leeuwerik en geen nachtegaal zingt, waar de natuur nooit en te nimmer schilderachtig is (en juist toen de Engelsen Australië gingen bewonen was de cultus van het pictu- reske alom in zwang). De eerste landschappen in Australië geschilderd zijn nog niet veel anders dan plaatjes uit Europa, met het gebruikelijke schaduwrepoussoir en idyllische doorkijkjes. Slechts enkelen zijn /o onbe vangen dat ze echt durven kijken en een authentiek maar nog naïef landschap schilderen. Pas tegen het einde van de vorige eeuw, tegelijk met de opkomst van het nationalisme, begint er zoiets als een Australische schilderkunst, aarzelend nog en be vangen in Europese modes, maar toch met een oog voor de stille schoon- lil lilt—HM heid, de grootsheid van het eigen land. En pas in onze eeuw kan men spreken van een zekere vervulling, van een bevrijding uit hetprovincialis- me, bijvoorbeeld in het werk, om maar één naam te noemen, van Sid ney Nolan, een schilder ->ok buiten Australië bekend geworden. Zijn in spiratie is het rode landschap in al zijn onverbiddelijkheid, is ook de Au stralische geschiedenis iij heeft een boeiende serie gemaakt van het verhaal van Ned Kelly, de nationale bandiet. Het lijkt mogelijk dat Australië's kunst zich bevrijdt uit een valse ro mantiek van idealisering van het ei gen wereldje, dat er een uitzicht is op een identiteit van de Australische ver beelding, zodat ze herkenbaar zou .zijn tot in Europa toe. In hoeverre die ontwikkeling zich doorzet nu het in ternationalisme van de abstracte kunst begint door te breken, en plot seling Amerika in plaats van Europa het grote voorbeeld wordt, dat is de vraag van de toekomst, die een repor ter niet kan beantwoorden cn een historicus evenmin. Poëzie Met de poëzie in Australië is het net zo gegaan als met de schilderkunst; maar heel langzaam heeft zij zich weten te bevrijden van het dwingende Engelse voorbeeld. Wat er boeiend en authentiek is in de 19e eeuw is niet de officiële literatuur, die in de ban van Tennyson en andere Engelse grootheden, maar de volksballade die in het binnenland, onder de 'bush- men', ontstond en die omstreeks 1900 erkenning kreeg als de bijzondere ex pressie van Australië's karakter. De klassieke schrijver van Australië is Henry Lawson, een vlotte verteller en rijmer in de trant van Kipling, die zijn thema's ontleent aan het leven van de pioniers in het binnenland. Het is aardig werk. maar wel erg provinciaal. Tot een echte bevrijding, een ontwik keling naar internationaal niveau kwam het, alweer, pas in het midden van onze eeuw. Er is een Australische poëzie ontstaan, niet los te derken van het grote corpus der Engelse literatuur (het is interessant dat de terecht hooggeprezen Australische 'vijftigers' dichters waren die naar de vorm teruggingen op de klassieke tra ditie van Dryden en Pope), maar met een onmiskenbare eigen stem, zich voortdurend bezinnend op Australië,'s karakter. Ik schrijf geen literatuurgeschiedenis, ik meld volkomen subjectief wat ik al lezend in de avonduren ontdek, vaak prof.dr.j.w.schulte nordholt met bewondering, soms met de schok der herkenning. Er zijn grote namen, voor mij de grootste de vijftiger A. D. Hope, er is een voortdurend kritisch commentaar op de samenleving en er is de lof voor de grootsheid van het land De wezenlijkste Australische problematiek wordt zo openbaar, de s r d utn i identiteit die vanuit he land ontstaan is en ik zie weer die indrukwekkende schilderijen van Sid ney Nolan: de eindeloze vlakten met hun vreemde kleuren, de voortduren de doodsdreiging die er boven lijkt te hangen: droogte en vuur, de hete hemel waarin de onverbiddelijke roof vogels hangen en de dorre aarde, bezaaid met de karkassen van dode dieren. Maar wat is er nog waar van die oude betrokkenheid op de aarde, nu de maatschappij verstedelijkt is, nu de bevolking samenhokt in enkele enorme metropolen langs de kusten en het land alleen nog ziet vanuit auto's en bij de barbecau? Wordt het niet allemaal romantiek? Nieuwe cultuur? Dat is de spanning die ik lees in de dichters; is er een mogelijkheid, vra gen zij, tot een nieuwe cultuur, nu alles zo lijkt te verstikken in de steden en het land zijn eigen trage dood sterft. 'Though much has died here, nothing has been born' schrijft Chr. Wallace-Crabbe. Er is een haast ongeneeslijke triestheid in het land en de steden weten niet van een wedergeboorte. Of is er een nieu we mogelijkheid tot leven, juist van uit die verlatenheid, waar alles een nieuw begin kan worden? Austrlië, schrijft Hope. is een land 'where secound-hand Europeans pullulate ti midly on the edge of alien shores'**) het is een oeroud land, als een vrouw voorbij de overgang, haar borst nog teder, maar haar baarmoeder uitge droogd. En toch, zegt hij, keer ik altijd ernaar terug, uit de verwarde jungle van het moderne denken naar deze Arabische woestijn van de men selijke geest, in de hoop dat er in de woestijn nog profeten ontstaan, en een geest die ontkomt aan de twijfel, aan het gekwetter van de culturele apen. dat daarginds in de oude we reld. beschaving heet Is dat romantiek of Australië of alle bei? Het is in elk geval poëzie, en dat is al veel. Al is er veel gestorven hier, er is niets geboren. waar tweede-hands Europeanen be schroomd ontspruiten op de scherpte van vreemde kusten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9