Geschiedenis van Bezige Bij leesbaar beschreven dichtbij fff l esweek lukkig Uitgeverij kwam eerlijk aan z'n geld De Kreatieve Tuin van 't Dorp andbladen maandbladenmaandblad uw probleem ook het onze Vermist meisje (14) in Arnhem gevonden goal gemeentepils woestijnschip reservebeen duivengevaar ruilen Auto tegen boom: dode f/KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND COMMENTAAR T5/K7 ■is in de partijpolitieke strijd, ."u vooral richt op de interne lag van dit land, komt de eüjke Vredesweek van mor- ao' n -f aandacht vragen voor de *4 jn Europa'. Aan de kapstok 00 ihema kan natuurlijk van 'P0" Jen opgehangen. En dat ziet 'r"( grif gebeuren: acties voor u'-H Afrika, Suriname, Vietnam. Ni" cdan en de derde wereld in :^n lopen mee in het gebeu- t. ii 30*1 liet erg; maar het is wel dat de eigen opvattingen Interkerkelijk Vredesberaad t: de veiligheid van Europa een cahier voor de meer eerden zijn terechtgekomen, i de Vredeskrant, die in een jn een half miljoen exempla- an f drukt. Een delegatie van het (t over die positiekeuze in- 5.30 aee gesprekken gevoerd met Schmelzer. Maar aangezien J,, imenvatting van de wensen 5A® IKV inzake de Europese n" in de Vredeskrant is opge- °2i!s aat riie discussie waarschijn- ndeels langs het kerkvolk aai, uk al zijn er ongetwijfeld 1 Ami LKn met die andere onder is iet IKV had met zijn positie- de Europese veiligheids- d' »st wat meer te koop mogen e kl ipuri van die positiekeuze is een ndb P West-Europa om eenzijdig ie doen, die Oost-Europa moeten aanmoedigen tot ig aan een Europees veilig- iflr Daartoe zou West-Euro- 17,51 weten ontdoen van iedere Pening en °°k de conventio- n» ipening bewust moeten ver- Alleen al door dat aan te en er een begin mee te ts ju men de andere partij te Bi! even, naar nieuwe verhou- to te willen. Zou Oost-Euro- 'onleiding van de Sowjet-Unie T, üg op eageren, dan zou heidsstelsel kunnen worden 0 eui waardoor West-Europa 6°soV »efte meer heeft aan de 55-17 garantie' van Amerika De bereidheid van de V.S. om "jou t-Unie met atoomwapens ^mui Hen, als zij West-Europa nvallen). In vervolg daarop Dk de Sowjet-Unie en ande- mogendheden tot nieuwe een kunnen komen: 'Het t West-Europa als het ware ur.' in de internationale vijver on 'at de golven de hele vijver dio°« maar Rusland het eerst cn via Rusland de andere 16.30 jendheden'. et u nmer, dat nog geen van de OP"1 „r, r »rk. i art ij en waaraan het IKV l ige| ipunt ter kennis heeft ge- tno op heeft gereageerd. Bij de 0' nwi ig van zijn positiekeuze is (g°c- lamelijk zo te werk gegaan, 22 niet langs de politici heen vooral ook ingaat op m te verwachten bezwaren. Lub lie zou de discussie nog jul.' de vredesweek hebben Vnos ertbePen- ;id8* geval het bekende argument (it aangeheven, dat wij als Nwl' I in Europa toch niet veel in 04d« n hebben' 15 bet idee heel oo vi in de Vredeskrant een mo- een brief in te sluiten, 3Sio-« Nederlandse parochies, ge- diocesane pastorale raden, en provinciale vergaderin- isschoppenconferenties en ourrw zouden kunnen richten 17.30 üikbare organen in West- naai' ^egeven groeiende be- maa]i ig in de Evangelische Kir- en i ir dg Nederlandse Vre- i hopen wij, dat van deze u veel gbruik zal worden drel Freiht 14.50 voor ilfllm. .8.10 der r pr en V-sert o ln ■lvanl 5 Jeu bicyd ideren 20.10 Mol Jjn iton. open eld. 21 mge. cesjari j vbl«e rij warnet epen i°d« °pni erland n m jgenl. Eondaj 1 van comm li.? nati, door Aukje Holtrop Uit diepe bewondering voor de uitgeverij De Bezige Bij en haar directeur Geert Lubberhuizen heeft Richter Roegholt een proefschrift geschreven over de geschiedenis van De Bezige Bij 1942-1972. Be halve het ontstaan en de opkomst, komt ook de culturele rol die deze uitgeverij na de oorlog in ons land gespeeld heeft, in dit boek aan de orde. Drie jaar geleden vierde De Bezige Bij haar 25-jarig bestaan. Toen werd Roegholt gevraagd een geschiedenis te schrijven die als een soort gedenk boek zou kunnen dienen. Roegholt zelf kwam toen op het idee op deze geschiedenis te promoveren, een idee, waarover zijn promotor, de Am sterdamse dr. Fr. de Jong, Edz, hoog leraar in de sociaal-economische en politieke geschiedenis volgens Roeg holt, vanaf het begin enthousiast ge weest is. Tcch lijkt het boek, zoals het nu is verscheuren, meer op een gedenkboek dan op een wetenschappelijk ge schrift. Hoe ontstond De Bezige Bij, wie waren bij de oprichting be trokken, wat is .het voor soort uitge verij en hoe gaat het er sinds die begintijd mee? Allemaal vragen die in het boek ter sprake komen en ook wel beantwoord worden. Zo heeft Roegholt dankzij zijn naspeuringen ontdekt, dat De Bezige Bij eigenlijk al voor 1944, het officiële oprichtings jaar, bestond. Sinds 1942 werd er over uitgeven gepraat, en de eerste uitga ve, de rijmprent van het gedicht van Jan Campert, 'De achttien doden' ver scheen in 1943. De opbrengst van deze rijmprent en van al die andere uitgaven die in de oorlog verschenen, was bestemd voor de hulp aan joodse kinderen. Daar naast was iheit de (bedoeling viam de uitgeverij werk uit te geven van au teurs die geen lid hadden willen wor den van de Kultuurkamer. Het grootste deel van het boek van Roegholt gaat over de oorlogstijd. De Bezige Bij dankt zijn ontstaan aan het Utrechtse Kinder Comité, een groep mensen die zich toelegde op de hulp aan joodse kinderen. Het kindercomi té kwam voort uit Utrechtse studen tenkringen en zo werd de Utrechtse scheikundestudent Geert Lubber huizen, bij het werk betrokken. Hij kwam op het idee een rijmprent te maken om geld voor het comité in te zamelen. Die eerste uitgave werd goed verkocht (zo'n 15000 exemplaren) en de opbrengst ervan lag in de buurt van de 75.000 gulden. In de laatste oorlogswinter leende de Bij, die in middels officieel bestond, 25.000 gul den aan het Nationaal Steunfonds. Na de oorlog werd dat geld terugbetaald en dat vormde het beginkapitaal van de jonge uitgeverij. Exact bekend Over dat beginkapitaal heeft altijd nogal wat onzekerheid bestaan. Nooit kon precies aangetoond worden waar het vandaan kwam en of de uitgeverij niet ten onrechte van geld gebruik maakte dat voor een ander doel bij eengebracht was. Vooir Lubberhuizen is dat dan ook één van de aardigste ontdekkingen van Roegholt, dat nu iedereen kan zien, met de bewijsstuk ken erbij (een soort wonderlijke kwi tanties van het NSF), dat 'DBB' eer lijk aan zijn geld is gekomen. 'Tot nu toe moesten ze ons maar geloven, maar nu is het exact bekend'. Je vraagt je overigens wel af waarom dan nog nooit eerder iemand op het idee gekomen is de geschiedenis van dat geld eens na te speuren. Het boek van Roegholt behandelt, na die ontstaansgeschiedenis de ingewik kelde financiële en organisatorische opzet van deze uitgeverij. De Bezige Bij is een coöperatieve uitgeverij, een uitgeverij van auteurs, waar de direc teur wel de belangrijkste beslissingen neemt maar waar auteurs over die beslissingen in ieder geval mogen meespreken, of 'bij' spreken zoals dat in de BB-terminologie heeft. Dat zoiets moeilijkheden met zich mee brengt, ligt voor de hand. Dat die moeilijkheden altijd binnen redelijke grenzen gebleven zijn, heeft volgens Roegholt veel, zo niet alles te maken met de persoon van de directeur. Zo komen alle tijschriften die iets met DBB te maken hebben gehad, alle auteurs, de opkomst van de Vijf tigers (die overigens in het begin geen poot aan de grond kregen bij DBB), de jaren zestig met zijn anti- autoritaire bewegingen, een term die Roegholt overigens liever vervangt door anti-hiërarchisch, in dit boek aan de orde. Leesbaar verslag Wait die rol vam de uiitgieverij overi gens was iin die roerige jairetn komt nauwelijks uit. Roegholt beschrijft het wel en wee van de Bezige Bij, grote lijnen aanduiden, of verbanden leggen is er niet bij. Zo is een boek ontstaan dat een heel leesbaar verslag is geworden van alles was DBB heeft meegemaakt, maar dat eigenlijk abso luut niet verder gaat dan zo'n verslag. Zoals dn het begjim al is gesteflld: het proefschrift van Roegholt is een ge denkboek. Meer niet. Het is erg leuk om te lezen, goed geschreven met veel aandacht voor anecdotische details, maar aan wetenchappelijke geschrif ten worden meestal meer eisen ge steld. Dat maakt dat soort boeken ook meestal onleesbaar, maar zo is het nou eenmaal. Roegholt zelf vindt dat in zijn boek voor het eerst het ontstaan en de werking van een illegale groep (het Drs. Richter Roegholt die wegens ziekte gisteren niet kon promove ren. De promotie is uitgesteld, het proefschrift is desondanks sinds vandaag in de handel. Utrechtse Kindercomité) is be schreven. Dat is van historische be lang. Een tweede belangrijk punt noemt de promovendus de typische continuïteit van DBB. DBB gaat niet uit en is ook nooit uitgegaan van de doctrinair linkse ideologie, maar stond altijd aan de kant van de vrij heid en van de onderdrukten. In zo'n traditie passen zeker ook boe ken als 'Volg het spoor terug' van J. B. Charles in 'Ik, Jan Cremer", van Jan Cremer. Die twee boeken be tekenden overigens wel keerpunten in de geschiedenis van deze uitgeverij, die volgens één van de stellingen bij deze dissertatie ontstond uit een 'unieke verstrengeling van linkse en conservatief-burgerlijke elementen'. Hoe De Bezige Bij tegen de culturele en maatschappelijke achtergrond in de jaren vijftig en zestig functioneer de en wat haar rol was in de naoor logse geschiedenis van ons land, komt eigenlijk niet ter sprake. Dat zou kunnen komen omdat Roegholt een niet aan het wankelen te brengen bewondering heeft voor DBB en voor al voor Lubberhuizen. Dat blijkt uit talloze bijzinnen, uitspraken van Lub berhuizen zelf, die instemmend en bewonderend geciteerd worden. Dat bevordert de leesbaarheid van dit boek, maar het leidt wel af van een meer kritische benadering van alles wat DBB heeft verricht en voorstelt. Al sinds de officiële opening heeft Het Dorp in Arnhem zijn eigen 'krea tieve tuin', opgezet voor binnen- en buitengebeuren. Want gebeuren doet er veel: behalve de regelmatige activi teiten van de Kreatieve Werkgroep Arnhem tvaarbij alle Dorpsbewo ners zijn aangesloten worden er van tijd tot tijd bijvoorbeeld kunst markten gehouden. Maar wat er vandaag in die Kreatieve Tuin begint (en tot 1 oktober duurt is iets totaal anders: een grote cultu rele manifestatie annex tentoonstel ling van en voor amateur-beeldende Kunstenaars buiten en binnen het Dorp, zo breed opgezet dat deze mani festatie niet alleen voor Arnhem en omstreken, maar eigenlijk voor het hele land een bijzondere gebeurtenis is. Voorzitter A. D. Dekkers van de Kreatieve Werkgroep, die het initia tief heeft genomen, kreeg dan ook niet alleen veel bijval uit eigen kring, maar ook van de Federatie van Ama teur Beeldende Kunstenaarsverenigin gen (FABK) in Nederland, onder aus piciën waarvan de hele gebeurtenis staat. Een creatief weekend, dat vanmorgen begint, vormt de start. Deze zaterdag xoordt besteed aan het samen of al leen maken van ruimtelijke projecten uit allerlei materialen: hout, gips, Karton, ijzerdraad, papier-maché en nog meer. Morgen leiden directeur Pierre Janssen van het Arnhems ge meentemuseum ('praat in de ruimte') en kunstkriticus Dolf Welling ('cul tuur is.moeilijk doen en dat kun nen we niet laten') de discussie in over het thema 'de Kreatieve Tuin De Apeldoornse fotograaf Hans Stok- Vragen Sex als misdaad Het september-nummer van SEKS- TANT (ƒ1,95) biedit een uiiibvoerig, met veel cijfers en tabellen gestaafd verhaal van de psychiater dr. M. Zee- gers over: sex als misdaad. Uit de gegevens blijkt dat het aantal veróór- cfcelinigen over sexuele misdrijven af neemt, wat niet direct hoeft te zeggen dat die misdrijven zelf zoveel minder in aantal worden. Sekstant is daarover nogal nuchter: het aantal veroordelin gen kan immers ook gedrukt worden wanneer er minder daders worden gegrepen, bijv. door onderbezetting van de politie. Dr. Zeegers wijst ook op deze factor: men is in het alge- meen toleranter geworden en voor veel vrouwen is een exhibitionist niet meer zo'n reden tot paniek dat zij direct naar de politie hollen. Verder in deze Sekstant een 'vrij volledig^ overzicht van alle bestaande methode om zwangerschap te voorkomen: door de eenzijdige aandacht voor de pil dreigt men het bestaan van andere voorbehoedmiddelen te vergeten, ter wijl de pil toch niet altijd gebruikt kan worden. lommissie van deskundigen ial-Economische Raad te gebracht over het finan- omische beleid, heeft de de Nederlandse staatsbur- kieuMfdoorzichtiger gemaakt. Het niet kwalijk te nemen, als g kwijtraakt in de doolhof s, die de laatste tijd door experts en andere functio- verstrekt Maar bij enig zal het hem toch niet ont- de SER-commissie in feite 'enselijkheid van een sociaal Miieuw ter discussie stelt, op een hoogst ongelukkig inlijk biedt het rapport imissie niets minder dan ieve financiële politiek, van beleidsideeën over kin- en spaarloon tot voorstel- een heel ander loon- cn L dit leest, wordt men wel hg naar de basis waarop dit wel berust. Vergissen we dan omvat die basis met uitgangspunt, te weten de dat tegen de inflatie van herkomst vrij weinig te een nationale politiek. Te woorden: dat Nederland, wingt het zichzelf tot mati ging, toch uiteindelijk de rekening zal moeten betalen, wanneer in het bui tenland de inflatie ongeremd door gaat, en dat uit dien hoofde voor een stringent anti-inflatiebeleid binnen ons land weinig te zeggen zou zijn. Vooralsnog lijkt ons dit uitgangspunt voor discussie vatbaar. Zo dringt zich de vraag op, of het inderdaad zo is, dat, wanneer we 'n loonkostenont wikkeling van 9 pet. per jaar zouden hebben (wat in de matigingsvoorstel- len van het kabinet besloten ligt) we dan al kwetsbaar worden voor impul sen uit het buitenland. Een andere vraag is, waarom bij voorbaat elke mogelijkheid van revaluatie van de Nederlandse gulden in de toekomst moet worden uitgesloten. Gesteld dat de binnenlandse strijd tegen dc infla tie goed zou verlopen, terwijl het buitenland doorgaat op het inflatoire pad, dan geeft de economische theo rie toch de mogelijkheid om door middel van revaluatie de binnenland se ontwikkeling af te sluiten zonder dat dit door wat in het buitenland gebeurt, alsnog kan worden ver stoord? Zo zijn er meer vragen te stellen. Naar ons voorlopige oordeel heeft de SER-commissie ons land geen ideale dienst bewezen. Kunstmatig In de kringen van de protestantse stichting voor verantwoorde gezins vorming is men er niet erg over te spreken dat de hervormde synode één rapport over de sex, nl. dat van prof. Roscam Abbing, de wereld instuurde, en niet ook dat van dr. Van Gennep. 'Synode beslist voor de gemeente', staat er boven het artikel van drs. A. van den Beid over deze zaak in het september-nummer van GEZOND GEZIN (ƒ1,75). Dat beide rapporten op verscheidene punten tot verschil lende stellingname komen, kan alleen maar een uitdaging zijn voor het mondige gemeentelid om zijn eigen mening te vormen, aldus drs. Van den Beid, die overigens het verhaal van Roscam Abbing niet in een hoek smijt, al denkt men in de kringen van de pvg anders over voorhuwelijks ge- slachtverkeer dan de Groningse hoog leraar. Het titelverhaal van Gezond Gezin gaat over kunstmatige bevruch ting en hieruit kan men leren dat dokter P. J. F. Dupuis zijn aanvanke lijk afwijzend standpunt tegenover kunstmatige inseminatie met zaad van een donor (een vreemde dus) heeft laten varen. Wonderen In SPREEKUUR THUIS (ƒ1,85) van deze maand is Kees van der Hoeven nogal geestdriftig of de variabele of glijdende werktijden (feestvierders kunnen eerst thuis hun kater kwijt tuurlijke idealisten, gokkers, onprofes sionele cijferaars, onserieuze public*- teitsmanipulators?), maar wel van een bijdrage aan de geschiedschrijving VOQGlV33rt van ons land in en na de oorlog. 5* huyzen vertoont eigen abstracte dia's, waaronder op-art. Verder laat hij dia's van zijn vader zien, die ook als hoffotograaf zijn sporen verdien de; de onderwerpen kerk en bloem staan hierbij centraal. Een belangrijk onderdeel van de Kre atieve Tuin is een tentoonstelling van werken van amateur-beeldende kun stenaars. Hieraan kunnen alleen geor- ganiseerden in de FABK meedelen. Voor het Kreatieve weekend heeft iedereen kunnen inschrijven en de beste ruimtelijke projecten die zij ge maakt hebben, worden eveneens geëx poseerd. De tentoonstelling is dage lijks te bezichtigen van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur en bovendien op vrijdagavond van zeven tot tien uur. Zondagmorgen is de expositie gesloten. Het grootste deel van manifestatie en tentoonstelling zal zich binnenshuis afspelen. Buiten heeft men het wel eens geprobeerd, maar direct al bij de openingstentoonstelling van gerenom meerde beeldende kunstenaars ruï neerde de jeugd uit de omtrek zoveel, dat sindsdien geen enkele maatschap pij zo'n buitenshuis geplaatst kunst werk nog wil verzekeren, zegt de heer Hartsuiker van de creatieve afdeling van Het Dorp. Vandaar dat er nu alleen permanent een vijftien meter lang schoolbord buiten staat, waarop iedereen naar hartelust kan werken. Voor deze gelegenheid is er buiten bovendien een en ander te zien, waar aan zo goed als niets te vernielen valt. En op het dak. Helemaal boven op is een enorm bolgewas gezet van vijf meter hoog, waar niemand bij kan Icomen. 1 De omslag van dit proefschrift laat een reeks vragen zien, op de manier waarop in de oorlog Duitse pamfletten verschenen. Vragen als: 'Valt dertig jaar geschiedenis van De Bezige Bij samen met dertig jaar geschiedenis van de N eder- landse literatuur' en 'Heeft De Bezige Bij de jaren zestig 'gemaakt', of is het ware leven aan haar voorbij gegaan'. Dat soort vragen worden in het boek niet gesteld en worden zeker niet beantwoord. Terwijl dat nou juist vragen zijn, die het schrijven van zo'n geschiedenis van een uitgeverij zouden rechtvaardigen. Misschien niet van het schrijven van een gedenkboek voor de 'incrowd' van De Bezige Bij' (die volgens een vraag op het omslag misschien wel zou bestaan uit avon- zien te raken, en zo), maar als je leest dat tijdens de zgn. bloktijd van, zeg maar, half tien tot vier uur, iedereen binnen moet zijn, valt het nogal mee-, of tegen. In elk geval zien we niet in, waarom werknemers zich vanwege de glijdende werktijd opeens mondiger zouden kunnen voe len. De traditionele taakverdeling tus sen man en vrouw zou je metterdaad kunnen veranderen, dat wel. Voorts in dit nummer aandacht voor geluids hinder en wat je ertegen kunt doen en voor 't snoepen van kinderen (dit onderwerp gaat nooit verloren). In zijn uitvoerig artikel 'U, de dokter en het recept' belicht de arts E. van Westreenen de rol van het recept en hij wil ook wat sprekende cijfers kwijt, zoals dit: de Nederlandse zie kenfondspatiënt gebruikt gemiddeld zeventig gulden per jaar aan genees middelen. Oók ln dit Spreekuur thuis aanwijzingen hoe je niet in. maar: aan je wc wonderen kunt verrich ten. Kliederen In het september-nummer van ONS GEZIN (ƒ2,-) onthult de redactieraad dat het blad voortaan Gezin en Sa menleving zal heten, omdat de oude naam te tuttig was geworden (als wij de zorgvuldige verantwoording van de redactie zo oneerbiedig mogen samen vatten). In dit nummer vertelt dc psychiater Dick Olie, die verbonden is aan de hervormde stichting voor gees telijke volksgezondheid in Amster dam, iets over ouderscholen en ouder- groepen en uit zijn verhaal geven we door hoe een stijve jurist gretig met verf ging kliederen en waarom hij dat deed: to netjes opgevoed. Anton Os kamp attendeert er op dat de scholen voor individueel voortgezet onderwijs door de mammoet-wet onder de voet worden gelopen en Peter Stoppelen burg, wetenschappelijk medewerker van het instituut voor arbeidsvraag stukken in Tilburg, merkt, schrijvend over wonen in een moderne stadswijk, op dat in de stedebouw nog steeds opvattingen over de verstedelijkte mens circuleren, die door stadssociolo gen allang verlaten zijn. De bewonderende vijanden en geprik kelde vrienden van DBB (ook alweer een kwalificatie van de omslag) zul len in dit boek geen enkele reden vinden hun standpunt te herzien.Ze hebben, als ze het boek uithebben, een leuk boek gelezen, met veel gegevens die ze allang wisten en wei nig nieuwe feiten (behalve dan mis schien over dat beginkapital van de Bij), een soort heldengeschiedenis met de onbetwistbare superheld Lub berhuizen over een uitgeverij die van alles en nog wat uitgeeft, veel goede en veel niet zo goede boeken in zijn fonds heeft, een weinig duidelijke lijn in zijn fonds laat zien, politiek een heleboel kanten uitkan (behalve dan de apart slechte, fascistische kant), kortom een gewone uitgeverij, met een overigens bijzondere be heersvorm. Tenslotte de prijs: het boek kost maar een tientje, dankzij een subsidie van het ministerie van CRM en dank zij De Bezige Bij die het boek toch nog een beetje als gedenkboek goedkoop onder de mensen wil brengen. Dat tientje is het boek wel waard, al was het alleen maar om dat het zo lekker wegleest. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Gebetmhondlng Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Aanvulling van lezer: Diverse lezers ontvingen van ons een fotokopie van een vroeger geplaatst artikel over vlooieninvasies na vakantie-afwezig heid. Onze abonnee wil hier aan toe voegen: Voor u weggaat moet u de deuren van de kamers openlaten en vlak voor het vertrek een paar Vapo- nastrips ophangen. Bij thuiskomst de strips meteen verwijderen, goed luch ten en u zult niet veel last meer hebben. Wij danken u hartelijk voor de mededeling: de strips zijn niet ongevaarlijk. Na vier jaar achter een kast gehangen te hebben, is de strip nog steeds dodelijk voor kleine en grote insecten in een kamer. U kunt hem in een kast hangen, als u hem niet gebruikt in de kamer of in een dekenkist. Vraag: Kan men afgeknipte haren be waren en gebruiken als vulling? Antwoord: Als haar afgeknipt wordt kan het niet zonder meer bewaard worden. Het wordt dan dof en muf. Wel kan men het laten prepareren en er een vlucht van laten maken. Dit is echter nogal prijzig. Het haar in el kaar rollen en als knoetje gebruiken kan natuurlijk maar niet lang. Als u ziet hoe uw eigen haar in alle jaarge tijden verzorging nodig heeft door borstelen, kammen en wassen, spreekt het vanzelf dat zo'n rolletje een on smakelijk hoopje viezigheid wordt als het niet onderhouden wordt. Wij ad viseren u met een goede kapper te gaan praten of te gaan kijken bij een van de vele zaken, waar men in alle prijzen en kwaliteiten en kleuren haarstukjes, pruiken en vlechten ver koopt. Een goede nylonpruik kan men zelf met gewone shampoo wassen en met wat borstelen valt het haar met een weer in eon behoorlijk model. Van onze correspondent ARNHEM Het 14-jarig meisje Jannie van der V. uit Utrecht dat sinds 1 september vermist was, bleek vanaf die datum te verblijven in het Arnheunse Spijkerkwartier. Naar aan leiding van kranteberichten kreeg de Arnhemse politie tips binnen, die rechtstreeks naar het Spijkerbuurtje leidden. De Utrechtse kinderpolitie had haar opsporing verzocht en zal haar nu afleveren bij de ouders. Voor het eerst in hun leven hebben vierenzestig zwemvogels niet zelf hoe ven zwemmen, maar zijn ze netjes per schip aan het varen gegaan. En niet zo'n klein eindje ook: de paren zwa nen. ganzen en eenden een ca deautje van de KNSM voor Suriname, niet om op te eten, maar om als decoratieve aankleding van de pal mentuin in Paramaribo te dienen zijn op het ogenblik ergens op de Atlantische Oceaan, aan boord van het vrachtschip Marathon. De baas- timmerman van het schip die tijdens de overtocht voor de dieren zorgt, heeft er ook nog een kalkoen bij, maar daar heeft hij verder geen om kijken naar. De kalkoen is van brons en zal met z'n anderhalve meter hoog te ook in de palmentuin te zien zijn. De voetbalzieke papegaai van Adolfo Goldstein uit de Braziliaanse stad Be- lo Horizonte noet voortaan zijn snavel houden. Blijfthij toch dag en nacht door op juichende en zeer doordrin gende toon 'goal' roepen, dan zal baas Adolfo elke maand een dwangsom van vierhonderd cruzeiros moeten betalen. Zo heeftde rechter in die stad be slist, nadat buren van Adolfo hun beklag over de papegaai hadden ge daan. Ze konden, vertelden ze, door het snerpende 'goal' van de gevederde voetbalminnaar niet meer in slaap komen. Adolfo heeft zich overigens door het rechterlijk vonnis niet uit het veld laten slaan. Hij weet best dat hij zijn papegaai niet zomaar de sna vel kan snoeren, maar hij is zo dol op het beest, dat hij liever de dwangsom betaalt dan dat hij zijn vogel de deur uit doet De meeste mensen konden hun eigen ogen niet geloven, maar zodra ze een kroesje onder de kraan voltapten en een slok namen, moesten ze wel: uit hun eigen waterleiding stroomde vers bier. Dat kwam allemaal, doordat de staats- brouwerij dn de Poolse stad Bydgoszcz per ongeluk zijn tanks in de gemeen telijke waterleiding had laten leeglo pen. De vergissing bleek in een kapot ventiel te zitten, dat dan ook blik semsnel hersteld is. In Móskou is een grote tentoonstel ling aan de gang over wat de comple te Sowjet-Unie in de loop der tijd alzo heeft gepresteerd. Uiteraard staat daar een Wostok-ruimteschip opge steld, dat erg veel belangstelling trekt. Maar naast alle pk's van dat schip vielen deze Toerkmenen met hun ene ltk kamelenkracht midden in de Russische hoofdstad niet minder op, toen ze kalm en waardig tussen al die hypermodernig- heden door deinden op hun 'woestijn schepen'. Voor nog geen vijftig gulden brengt een Britse kledingfabrikant een heren broek op de markt met drie pijpen. Niet voor heren met drie benen, maar voor mensen die een ongelukje met hun broek krijgen en dan die derde pijp die er los bijbungelt als reserve kunnen gebruiken. De fabri kant is kennelijk zelf zo'n ongeluksvo gel van winkelhaken, scheuren en grote vlekken: hij verwacht dat veel mannen grote behoefte aan een derde pijp zullen hebben. De verwilderde duiven van Den Haag zijn het haasje. Eind van deze maand gaat de plaatselijke plantsoenendienst ze allemaal in netten vangen, voorzo ver dat tenminste lukt Dat gebeurt niet alleen omdat er steeds meer over duivenvull wordt geklaagd, maar ook omdat de dieren besmettelijke ziekten kunnen overbrengen en dus een ge vaar voor de volksgezondheid vormen. De duiven die eens allemaal een baas hadden toen ze nog echt tam waren, mogen eventueel naar hun oude adres terug. Maar worden de bazen niet gevonden, dan zullen ze (pijnloos) worden afgemaakt In Florida is een echtpaar gearres teerd en wordt een ander echtpaar gezocht, omdat ze een drie maanden oude baby geruild hadden voor een auto. Dat mag zelfs in Amerika niet Van een correspondent DEVENTER De 25-jarige A. R. Verpoorten uit Arnhem is in het St. Geertruida-ziekenhuis in Deventer, na dat hij in Voorst op de rijksweg van Deventer naar Woeste Hoeve met zijn auto in een slip raakte en tegen een boom reed, overleden. "Geef het maar toe, Simpkins, je bent verkeerd afgeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7