Allerlei wind van leer vandaac Beroepings- werk TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 KERK Dat de bijbel 'het doen' moet, dat die bijbel in het midden moet liggen, dat heb ik eigenlijk al mijn hele levei) horen zeggen. En in mijn opvoeding deed hij dat ookmaar achteraf ge zien op een bepaalde, wonder lijk geslaagde en veelkleurige manier. Op de lagere school werden wij dage lijks, aan het begin van de dag, bij een stuk van de bijbel betrokken en leerden en zongen daarbij opgewekt, zonder enige tegenzin, psalmen, gezan gen en af en toe Johannes de Heer. In de kerk was de omgang met dat Boek weer anders, de psalmen en gezangen waren dóór ook, maar ze waren er vergeleken met de school op een nieuwe manier. Want in de kerk hoorde je niet alleen je ouders zingen (hoeveel kinderen maken dat eigenlijk nog mee?), maar daar werd je (een octaaf-hoger klinkende) jon gensstem hóórbaar (en dat betekent ervaarbaar) opgenomen in een grote gemeenschap van drie generaties. Bo vendien werd daar in de zegen U tegen mij gezegddéér werd je voor vól aangezien! Met de preek van de dominee lag het wat moeilijker, af en toe waren daar in herkennings-momenten, maar de teneur ontging je meestalDat was niet zo erg, want je kon altijd voor jezelf in de bijbel lezen om al vroeg te ontdekken, dat dat Boek velerlei voorlichting bevatte Op de zondagsschool ging het nog weer anders toé, dat was eigenlijk een school waar ze niet streng waren. Als je het versje kon opzeggen (n.b.: opzéggen) kreeg je een oppassend plaatje en als je er daarvan tien had, werd je beloond met een groter exem plaar, die hoefde ik niet want ik vond de kleuren lelijker dan van de kleine, maar dit terzijde. Weer achteraf gezien: die leiders van de zondagsschool brachten dat toch maar allemaal op, en met plezier Hoogtepunt was het kerstfeest, en terugziende moet ik zeggen, dat daar nou precies de sfeer hing waar de jeugd van nu zo gek op is. En dan kwam de bijbel nog eens aan de orde op de jomgensclub, in nog vrijblijven der verband, en dreef dan volledig in de liederen-vijver van Joh. de Heer. Naast elkaar Kortom, de omgang met de bijbel vond plaats in een aantal kringen, die stellig op elkaar betrokken waren, maar die zich vrijelijk ten opzichte van elkaar bewogen. Zij be-concur- reerden elkaar niet, maar leefden ge woon vriendelijk naast elkaar. Maar. en ik maak nu maar een sprong, die kringen zijn elkaar kwijt geraakt. Dat wait hen samenhield tot die vriendelijke samenleving, is ver dwenen, te loor gegaan. Een analyse van de oorzaken moet u van mij niet verwachten. Maar wél geloof ik hevig, dat zij die voornoem de kringen met veel ijver weer trach ten op te poetsen, zich in de ernst van die oorzaken vergissen, maar dat is uiteraard mijn persoonlijke mening. Een constateerbaar feit is gewoon, dat zeer veel ouders hongeren en dorsten naar een weg, een methode als u wilt, die uitzicht geeft op een voortgaan der geslachten in bijbelse zin. Het 'waarom' hoef ik hier niet in te vullende verwijzing naar het woord van Jezus inzake het ZOUT is wel voldoende. Welke methode? Waarschijnlijk heb ik een manier van denken overgehouden uit de natuur wetenschappen, daar is het volgende een algemene afspraak. Die theorie wordt algemeen aanvaard, die alle verschijnselen (van licht, geluid of edectrioiteat b.v.kan verklaren en bovendien gesteld is in de meest een voudige vorm. Worden er nieuwe verschijnselen ont dekt, die de theorie niet verklaren kan, welnu, dan gaat die theorie over boord, van vandaag op morgen, en wordt er gezocht naar een nieuwe. Het geweldige daarbij is bovendien, dat personen niet gelden, de geleerd ste en beroemdste professor kan strui kelen over de ontdekking gedaan door een aankomend assistent Het wordt ook miiieft ervaren als 'struikelen', men tilt gewoon met zijn allen aan hetzelf de! Die instelling wens ik de kerk erg EINDELIJK DE BIJBEL ECHT IN HET MIDDEN door Frits Mehrtens en oud, wordt uitgespannen. Het be grijpen, in de zin van: wat moet ik ermee doen, dat is opdracht voor de verschillende kringen, en héél in, de diepte is dat voor ieder mens een verschillende zaak In deze methode horen bovendien de bijbel, liederen en gebeden bijeen. Wat dat voorstelt kan men alleen begrijpen, wanneer men weet, dat zo wel de gebeden als de liederen ont leend zijn aan de liturgie van de kerk der eeuwen. In die vorm, nl. van gebeden en liederen is de hele kerk present, van de eerste eeuw tot nu. In die teksten is de omgang van de kerk met de Schriften vastgelegd. Maar omdat die teksten eigenlijk antwoor den zijn, zijn zij doortrokken met de zelfde kernwoorden die de Schrift aanreikt. Muzikaal gesproken zou je kunnen zeggen: het gaat erom, dat je een bepaald woord wéér hoortalsof een bepaald thema weer opklinkt en dat je er dan op let hoe dat thema nü wordt uitgewerkt. Daarom kun je in deze uitgave een vraag tegenkomen als: waarom is psalm 68 een pinksterpsalm? Vanuit de liederen gezien, is het uitermate heilzaam voor onze tijd, dat zij betrokken zijn op lezingen en gebeden, liederen lopen voortdurend de kans om 'los te raken' en dan te (ver)worden tx>t gezelügheddsuiitiingen of klinkende groepskenmerken. Het zondagslied speelt ook zijn partij mee in deze methode en daardoor is einde lijk ook de grandioze liturgische ar beid van Maarten Luther weer actueel gemaakt. Een andere besliste keuze van deze methode is: het hart van de gemeente is de kerkdienst. Vandaar zijn de uitgangen des levens, d.i. het leven Een appèl Leerlingengroep van Didi Pronk, die morgenavond in 'Zingend geloven' voor IKOR-t.v. te zien en te horen zal zijn. toe, want de vóórafspraak wordt dan, dat iedere methode eindig is, géén methode zal ooit het bordje HOFLEVERANCIER kunnen dragen. Van de weeromstuit zal ook niemand mogen zeggen, clat de methodiek, die mij gevormd heeft fout was; dat wil ik wel even met klem zeggen. Als ik dan. lees, wat er allemaal verschijnt aan materiaal voor het bi j- belonderwijs, dan denk ik. aan die kringen van mijn jeugd, en dan vind ik, dat wij nog steeds bezig zijn die kringen op te poetsen. Hoeveel op rechte energie wordt er niet besteed aan het feit, dat die kringen zo veran- Morgen. zondagavond 24 september om zeven uur brengt Frits Mehrtens in 'Zingend geloven' de groep leerlin gen op het scherm, die onder leiding van Didi Pronk liet vorig jaar per radio het zondagslied verzorgden, dat een essentieel onderdeel vormt van 'Met de bijbel het jaar door'. Notitie van Frits Mehrtens: misschien mag u om deze reden van uw kinderen één keer naar het IKOR kijken derd zijn groter worden losser geraakt van elkaargeëxplodeerd somtijds in nóg meer, kleinere, krin getjes waar de-hemel-weet-hoeveel spe cialisten zich op werpen. Waar is nou toch de methode, die de meeste garantie biedt dat de takken &&n de boom blijvenen niet weg vliegen om, voor zichzelf beginnend, van diie Vietnam-stompjes op te leve- rem Welnu, voor mij is dat de methode die ten grorudsliaig ligt aain de NCRV- School radio-cursus 'Met de bijbel het jaar door". Maar waarom dan zult u vragen. Nou, ben ik geneigd om te antwoor den, heel eenvoudig omdat deze me thode lijkt op brood. Brood eten we allemaal, dat nemen wij allen tót onsmaar de energie die dat voed-' sel oplevert, besteden wij zeer ver schillend. De één doet er handwerk mee, de ander hoofdwerkenfin, vul alle beroepen maar in. Maar al dat verschillende werk wordt gedaan op basis van hetzelfde voedsel. Het itorood-fenianieeai' vain deze schioioilinadio- cursus blijkt uit het uitgangspunt, nl. dat het om het hóren gaat. De bijbel moet klinken, moet gehoord worden, en het is de klinkende tekst die als een tent over ons allen, jong Laatst preekte prof. dr. Kr. Strijd in de Amsterdamse Westerkerk over Efeze 4 vers 14 en 15: 'Dan zijn wij niet meer onmondig, op een neder, heen en weder geslingerd onder invloed van allerlei wind van leer Een tekst die vroeger nogal eens gehanteerd werd in kerkelijke discussies. Van allerlei wind van leer kreeg je links-ethische en vrijzinnige dominees in huis. en ik heb me laten vertellen dat in de verkiezingsstrijd tussen de richtingen het gebeurd is dat de winnende partij (met de meerderheid in de kerkeraad) luidkeels galmde: Geloofd zij God met diepst ontzag, terwijl de verliezers daardoorheen brulden: Uit diepten van ellenden Prof. Strijd is er de man niet naar om min of meer vertederd naar een kerkelijk verleden te kijken, het ging hem er om duidelijk te maken dat Paulus' woord vandaag voor ons nèt zo geldt als toen voor de •groep christenen in Efeze. Allerlei wind van leeren daar kan op een gegeven moment bij horen een ongeremde arabierenhaat, waar je je door laat meeslepen op en neer, heen en weer. O. een politieke preek, heeft iemand zijn oordeel klaar. Ik weet niet precies wat voor sóórt preek het was, ik weet wèl dat prof. Strijd niet aan de tekst zat te frunniken om er een kapstok van te maken waar hij dan zijn eigen mening aan kon ophangen, maar dat hij door zijn uitleg zonder actualiserende foefjes bij september 1972 terecht kwam. Ik zit er eigenlijk mee dat je zulke verhalen zo gerieflijk zit aan te horen. Je hebt een wandeling achter de rug langs de heerlijke, op zondagochtend zo stille grachten, je .voelt je thuis in de Westerkerk, je luistert met genoegen naar het pakkende orgelspel van Simon C. Jansen, de dienst door A. J. Klei loopt langs vertrouwde wegen waarop je geen liturgische buitenissigheden hoeft te vrezen (ooit genoot ik van de opmerking van prof. Strijd, dat hij weinig zag in grif gezongen schuldbelijdenissen), en straks zit je weer aan de koffie: 'Ja, 't 'was prima vanmorgen en schenk me nog maar es in. Och, je probeert hier en daar aan een derde iets door te geven van waarop prof Strijd je attendeerde, maar je vliegt de straat niet op en je loopt nergens de deur plat om de mensen bij hun lurven te pakken: heb je dan niet in de gaten dat wij met elkaar heen en weer, op en neer geslingerd worden onder invloed van allerlei wind van leer, dat we vaak maar onberedeneerd meedraven met nu dit en dan dat? Goed beschouwd blijft er alleen over dat je tevreden vaststelt een goeie preek gehoord te hebben. Dus je bent niet zo ver uit de buurt van mensen die van jou (of misschien niet van jou, maar dan toch van anderen) het verwijt krijgen er een consumptie- christendom op na te houden: genieten van een fijne zondagse preek, fijn geliefde psalmen zingen, en verder homaar. Het is niet zonder reden dat ik de zaak even zo stel. Onlangs vertelde ik in deze krant van een door mij bijgewoonde trouwdienst in de gereformeerde Keizersgrachtkerk in Amsterdam en hoe ik een paar weken daarna in het blad van de gereformeerde verontrusten Waarheid en Eenheid opgesomd vond wat er aan die dienst niet deugde. Dat was in de correspondentierubriek van ds. M. Vreugdenhil (die overigens man en paard niet noemde, het ging hem om de zó£k). Ik vroeg me toen af hoe dat gegaan zou zijn: was iemand, gewapend met balpen en blocnoot, naar de kerk gegaan om ten gerieve van de verontrusten te noteren wat scheef ging, of was een argeloze kerkganger zó de kluts kwijt geraakt, diat-ie ds. Vreugdemhii'l schreef: wat moet ik hiermee aan? Ik voegde hieraan toe: ik hoop het laatste, want een soort verspiederdom in de kerk kan natuurlijk niet. Blijkens een vriendelijke brief, die ik van ds. Vreugdenhil ontving, is mijn hoop niet beschaamd: hij had zijn gegevens gekregen van een bekende van hem. die inderdaad zóveel vreemde dingen in de bewuste trouwdienst was tegengekomen, dat er (wat we tegenwoordig noemen) vervreemding ontstond. Dit neemt niet weg, zo schreef ds. Vreugdenhil er bij. dat er bij de verontrusten helaas ook onheilig vuur kan branden. Op gevaar af dat ook ik een correspondentiebrief begin: ik kreeg nog een brief, en wel van degene die ds. Yreucdenhil had ingelicht. Het bleek een dame te zijn die ora allerlei Eigenlijk is 'met de bijbel het jaar door' een methode plus de uitwerking voor één kring, nl. de lagere school. Maar aangezien de methode allen be doelt, doet zij een appèl op andere krimgen, en vraagt dus om onze crea tiviteit, want wat iis een 'kring' nü? Maar in eerste instantie mikt zij op het hart, op de kerkdienst, en het is goed dat er zo vaak gezegd is: 'De kerk, dat zijn wij', want nu kan iedereen zijn dominee of zijn kerke raad op deze zaak attent maken. In sommige plaatsen is het initiatief uit gegaan van het schoolbestuur en dat heeft er weer toe geleid, dat de dominee wekelijks met de leerkrach ten om de tafel zit! En er zullen natuurlijk duizend be zwaren rijzen, van alle mogelijke aard. Als men nou toch maar eens de optimaliteit van deze methode de voorrang zou kunnen gevenom het eens één jaar te proberen! Maar, ik moet u eerlijk zeggen, ik heb goede hoop. Zolang het Neder landse volk het Wilhelmus nog niet in de oorspronkelijke ritmische versie zingt houd ik vol, dat de kerk een progressief volksdeel omvat. En waar de kernvraag tenslotte luidt: hoe ge ven wij wat wij gehoord hebben en opnieuw horen moeten, dóór, kan het niet anders of de harten van de ouders en grootouders (wat dat zijn de leden van de kerkeraad) zullen in beweging komen naar de kinderen toe, opdat het ziout miet smakeloos worde. Informatie Meer moet ik geloof ik niet zeggen, want ik lees dat dr. J. van der Werf een zestal radiolezingen zal houden, bedoeld voor de gebruikers van 'Met de bijbel het jaar door* in de eerste plaats, maar daarnaast ook gericht op ouders, schoolbesturen en, vul ik maar aan. voor kerkeraden. besturen van zondagsscholen en kinderkerken. De data zijn: 1, 8, 15, 22 en 29 oktober en 5 november over Hilver sum 2 (FM) van 21.45 tot 22.00 uur. Op 29 september kunt u in Ander Nieuws (NCRV-televisie) de tekenin gen bekijken die Bab Siljée voor de leerlingen-uitgave maakte. Frits Mehrtens bespreekt 'Met de bij bel het jaar door', een uitgave van de NCRV-schoolradio, onder redactie van H. Stolk en dr* J. v. d. Werf, en met tekeningen van Bab Siljée. Leerlingen- boekje (stevig gebonden, moet zes jaar mee) plus handleiding voor de leerkracht kosten samen 3,75. Bestel len: NCRV-schoolradio, Schuttersweg 8, Hilversum (n.b. niet per giro be stellen, gewoon per briefkaart). 0 BABEL br Er is een plaats op aarde dj we heet. Babel betekent zoiets war' en staat in verband woord 'balal', dat verwarren t c. Die plaats herinnert de mens n dat God in onze aangelegen!» en warring gemaakt heeft. Da: n bedoeling van het Babelver: vraag die dan natuurlijk gaa 12 is: waarom die verwarring? en niet goed wat de mensen en waarom was het dan niet goe n heeft men dat gezocht in het maken', stenen om te bouw wen is in het latijn colere en lin maken, met ons woornd culti acf God de cultuur der mensen n g de bijbel zeggen: terug naar ,ja tuur, geen steden, weg ermt mand zal dit kunnen volhoui 'os deren zien hierin een oordeel pe eenheidsgedachte en zien die j rr (Un kerk en volk aantasten er |n brerogem. Denk aan het verzet wereldraad van kerken om 1 e heidsgedachte. Maar ook dat P fout niet zijn. De Hieer bidt, d fl len één zijn en dat gaat verder wel eens denken. Evenmin voien zich in dit verhaal bedreigd. v( is hier in gevaar, maar de. merr spits van het Babel-verhaal. jjlli de verwarring ontstond, ligt in h®e mannen van Babel zeggen: la de ons een naam maken! En h daarover denkt kan men lezen de H: Dit is het begin van hun nu zal niets van wat zij de:11 doen voor hen onuitvoerbaar *e net ook bereiken wordt *e zesd. Maar zeker zullen ze meer halt houden. En daaro 5 er een stop van hogerhand. het verhaal ons zeggen. Men [en begrip religie in allerlei betelle^ gebruiken. Eén ervan stelt het ver geloof. Hier is geen gehx religie. Religie als menselijk moedige poging tot het groojta het ontzaglijke, zonder God. D i naar de hemel (wat dit d 1 geweest moge zijn) .Wij zu 'e God komen! Daarmee bedrei 1 God miert, maar ons zelf. Wa# hele bijbel lezen wij het ver! God die bij ons komt. Eere maken kan zoiets betekenen no willen overleven! Bij elkaar n- sterk wordien, wie doet ons dachten die ook tegen het eiiia de twintigste eeuw niet oien. zijn. Overleven! Als totaal de1" der God, zonder dat we a n; hebben voor die 'arme, wijze i r> de stad had kunnen redden' u 1C' ker 9. (Genesis 11, 1-9). aa ei Dc Westerkerk in Amsterdam, getekend door Rembrandt (overgeno men van de in de Westerkerk uitgedeelde liturgie). redenen de regelmatige gang naar de gereformeerde kerk een poos was kwijtgeraakt, die op de door mij beschreven zondagavond weer eens naar de Keizersgrachtkerk was gestapt en zich toen volstrekt niet herkennen kon in wat daar mee te maken viel. Sindsdien gaat zij naar de gereformeerde bondsdiensten in de Nieuwezijds-kapel (ook in Amsterdam), want 'dóór voel ik me thuis'. Moet je nu streng terugschrijven, dat het kriterium niet is of je je thuisvoelt in een kerkdienst? Moet je een preekje beginnen over het evangelie dat niet naar de mens is, en zo? Maar je zat zelf onlangs zo prettig in de Westerkerk Ik dacht dat we dat zich-thuis-voelen gerust positief mogen waarderen. Als iemand in een gereformeerde kerk zich niet thuis voelt vanwege liederen van Huub Oosterhuis en zich wèl thuis voelt in een hervormde dienst met louter psalmen, dan moet zij of hij naar die hervormde kerk gaan, omdat in het eerste geval die onbekende liederen toch als een struikelblok gaan werken. Mits de betrokkene dan maar niet neerziet op anderen die juiist wel bij Oosterhuis en wat daar verder volgt zich thuis welen, en mits we met elkaar maar weten dat dat thuis-voelen dienen kan en moet om ons zo toegankelijk mogelijk te doen zijn voor wat ons verteld wordt en om zo goed mogelijk te verstaan wat we samen doen. Bijvoorbeeld: leren onderkennen van allerlei wind van leer, die vaak dichter hij huis waait dan we in de gaten hebben en die niet bekeken is met dat waarover we ons opwinden in veilige kerkbladen of besloten kerkeraadskamers. De scheidslijnen worden veel minder gemarkeerd door verschillen in dogmatische visies of kerkelijke standpunten dan door onze houding tegenover wat er in de wereld aan de gang is. NED. HERV. KERK Beroepn: te Lunteren C. Bergh te Katwijk aan Zee, te daal (toez.) M. van den Goes. Aangenomen: naar Sint J; chie K. Mulder te Haaksberg Overleden: E. H. Wieringa t< dam (89), em. pred. van Pui Afscheid: van Nieuwland (T Haring, beroepen te Scherpt Lemele L. de Liefde, bei Vlissingen, van IJmuiden-Oost dam. beroepen te Den Haag- nen. Intrede: te Krabbendijke E. baas uit Joure, te Houtrijk (1 J. Pannekoek uit Delfzijl, te bijst. i. h. past.) G. A. Schc tevens te Rijperkerk. GEREF. KERKEN Préparatoir: geëxamineerd en] baar verklaard door de class tricht dhr L. Bouman te V( beroepen is te Venlo cn ditf™ heeft aangenomen. Bedankt: voor Den Helder G Veere te Wezep. Emeritaat: verleend aan Gilhuis, pred. in bijz. zendii te Soest (per 1 sept.) en Fransen te Anjum (per 1 o benoemd is tot pred. in tijd. Almelo. B Overleden: J. C. Houtzagers ter Heide (76), em. pred. van gen. Afscheid: van Barendrecht de gaarden, beroepen te Nieuw rel van Haarlem-Noord P. de Ruifl t pen te Axel. Intrede: te Mijdrecht J. van M !|J den uit Tiel, te Ommen dn Vries uit Vleuten, te Ei) kand. A. A. A. Schiebaan uit dam. Bevestiging: te Oegstgeest 0 11) missie-arbeid in Libanon) dr. seis te Beiroet. •ia GEREF KERKEN (VRIJGEM Beroepen: te Enschedc-Noord Fai arbeid op West-Irian) kand. gendoorn te Amstelveen. Afscheid: van Hasselt A. beroepen te Den Haag-West. Irp Intrede: te Uithuizen kand. I c nenberg uit Waardhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Intrede: 27 september te Hoog IJl Boersma uit Haarlem-Noord, fer EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen: een ben. bij e academie in Den Haag L. G. «r'j bandt te Haarlem. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen:te Treebeek H. C. Fiier te Vriescheloo, te Veen Visscher te Alblasserdam. ir< Aangenomen: naa. Enschede veld te Heerenveen. VRIJE EVANG. GEM. *- Beroepen: te Zeist A. Veflf Amsterdam-Centrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2