Financiële wereldtop in Washington bijeen Ned. Bank plaatste US Schatkistpapier itf/KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE T25/K25 rfachte leeft, maar een onmis- x feit is, dat de coöperatieve ng van consumenten in een deel van Europa, ook in Neder- enig terrein heeft verloren', mende moeilijkheden bij het i van nieuwe leden en een groter wordende passiviteit bij itaande wijzen daarop'. 'Daar- ijzen meer en meer problemen behouden van het coöperatieve op de detailhandels markt, ezwegen over het vergroten n'. Dit zegt de heer William P. is, oud-directeur van de Inter- Co-operative Alliance, in Co ve News. etreft de Nederlandse situatie De omstandigheden sinds de jaren twintig van de vorige eeuw, waarin de coöperatieve idee wortel schoot en zich over de hele wereld vertakte, zijn ingrijpend gewijzigd. Het kapitalistische stelsel, dat in die periode aan het begin stond van zijn grote opbloei, is in het Westen nog wel intact gebleven, maar heeft veel van zijn harde trekjes verloren. Ee nlijvige sociale en economische wetgeving ruggesteunt de economisch zwakke in de concurrentie strijd. Heeft de coöperatieve beweging van consumenten de tand van 150 jaren kunnen doorstaan? Heeft de coöperatieve gedachte, geboren uit verzet tegen het kapitalisme, thans, in veranderde omstandigheden, nog wel een bestaansgrond0 wilde de functie van de kapitalisti sche ondernemer overnemen door de exploitatie van bedrijven zelf ter hand te nemen en de resultaten ten goede te laten komen aan de gezamen lijke afnemers, te weten de leden van de coöperatie. Rochdale heeft model gestaan voor de Nederlandse verbruikscoöperaties. De 'pioneers' huldigden de volgende beginselen: een democratisch beheer; een voor iedereen openstaande deelneming; een verdeling van de winst onder de leden naar verhouding van hun zakelijk verkeer met de coöperatie; en Voorjaarsvergadering IMF WASHINGTONAan de vooravond van de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds vergaderen topfiguren uit de financiële en monetaire wereld hier morgen informeel over hervor mingen in het wereldvalutasysteem. Dit onderwerp is wel het be- 1 AMSTERDAM Als extra afroming van de geldmarkt heeft De Nederland- sche Bank vrijdag de dag waarop de kasreserve inging 116 miljoen aan Amerikaans schatkistpapier, met een tegenwaarde van 371 miljoen, bij de banken geplaatst. Het papier ven-alt op 29 september. Vrijdag ver viel 835 min. aan Amerikaans schat kistpapier dat eerder door de centraio bank bij de banken was geplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 25