TWEE ARNHEMSE WIJKEN OPKNAPPEN - MAAR HOE? Onthullend zwartboek is op komst :/K T/KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T19/K19 esteit, God verhoede dat u een hartinfarct krijgt', liet voorzitter H. S. Fievet van de Nederlandse patiënten Vereniging in een telegrafische gelukwens aan koningin Juliana weten op haar verjaardag 30 april 1970. Op het in den lande enige opschudding verwekkende telegram kreeg de heer Fievet reactie een vriendelijke bedankbrief van de vorstin. In november van dat jaar richtte de vereniging weer tot Soestdijk, nu met het verzoek om een koninklijke goedkeuring, die vijf dagen later al werd lend. De vorstelijke gestes zijn de rozen op de doornige weg van de Nederlandse Hartpatiënten miging, die op 25 februari 1970 uit nood werd geboren. Hartpatiënten grijpen naar het middel van een demonstratie om voor hun belangen op te komen: tekenend voor de situatie op het gebied van de hartchirurgie in Nederland. Huib Goudriaan )A De oprichter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, de 42-jarige Bredanaar Hen- zievet, heeft sinds 1970, met zijn medebestuursleden en met ruim tienduizend leden, het eens sloten wereldje van de hartchirurgie danig in beweging gebracht. 'ievet zelf een hartpatiënt, eemaal een hartinfarct kreeg en al een operatie onderging is rotendeels te danken dat de andse hartpatiënten niet bleven "Maar', stelt hij bitter vast, odsituatie bleef wel en is zelfs erd'. Na februari 1970 zijn door brek en ook onderling geruzie lirurgen (de Utrechtse affaire- dink in 1970 en de Eindhoven- ire-Van der Schaar in augustus jaar) de wachtlijsten voor hartoperaties tot een sinistere uitgegroeid. eniging, die ervan overtuigd is meer dan genoeg bij betrokken idsorganen en ziekenhuisbestu- de bel heeft getrokken, heeft nstreeks half oktober de publi- ■an een 'zwartboek' aangekon- :en zwartboek met een onthul- verzicht van de stagnaties bij hartoperaties, dat nog vóór kiezingen de politieke partijen rakker te schudden. De samen- maken er geen geheim van chaos in de Nederlandse hart- ie groter wordt, naarmate men ter in afdaalt'. Merkwaardig is ze chaos uit de doeken moet gedaan door de patiënten zelf. r Fievet: 'Is het niet bedroe dat wij hartpatiënten, zieke bij wie juist de emoties zo'n legatieve) rol spelen, zelf moe- ikken tegen wantoestanden?' nder te kunnen putten uit het undigde zwartboek is uit de feiten wel te concluderen iets mis is bij de hartchirurgie. het Centraal Bureau voor de ek stierven er in 1970 aan vaatziekten 49.720 Nederland- nen en vrouwen. Op het ogen- ijgen dagelijks ongeveer NE- G Nederlanders een hartm aan dit aantal overlijdt onmid- de helft en kan de andere edeeltelijk herstellen door een imde open hartoperatie, waar extra aderaansluiting in het ordt aangebracht. ga- neer door /vor sten, jgen G. of dat ster) krij- indi- i het in llen- t aan nne- I RIS EN HAOS IN DE HARTCHIRURGIE Voorwaarde is echter dat zo'n opera tie niet te lang op zich laat wachten, omdat de situatie van de patiënt meestal verslechtert. Niettemin staan honderden patiënten op alsmaar groeiende wachtlijsten, variërend van drie maanden tot twee jaar en soms vier jaar. Het spreekt vanzelf dat de spanning van dit lange wachten het ziektebeeld uitermate negatief beïn vloedt. Toen Hendrik Fievet in februari 1970 de hartpatiënten opriep voor hun be langen op te komen, stond hijzelf op de wachtlijst van het Rotterdamse academisch ziekenhuis Dijkzicht. Hij was gealarmeerd door het vertragen van bouw en inrichting van de afde ling hartchirurgie in Rotterdam, waardoor er jaarlijks slechts 52 in- plaats van 520 patiënten zouden kun nen worden geholpen. De regering meende de benodigde drie miljoen gulden niet te kunnen opbrengen. In zijn oproep waarop dertienhonderd re acties binnenkwamen, eiste Fievet meer inspraak, meer onderzoek en geldelijke steun van het rijk voor open hartoperaties en revalidatie. Tekorten Maar wat gebeurde er sindsdien en lioe is de situatie nu? In Nederland wordt op negen plaatsen open hartchi rurgie toegepast, terwijl er ernstig wordt getobt met tekorten aan geld en personeel (er zijn 25 hartchirurgen en 150 cardiologen, hart- en vaatspeci- alisten, beschikbaar). In het Utrechtse St. Anthoniusziekenhuis wordt thans bijna de helft van alle open hartope raties uitgevoerd. Verwacht wordt dat er dit jaar driehonderd patiënten zul len worden geopereerd. Vervolgens komen de ziekenhuizen van Leiden met 150, Groningen met 110 en Eind hoven met honderd operaties (vóór de 'operatie-stop' van Eindhovens Bin- nenziekenhuis) en Rotterdam. Am sterdam en Nijmegen met kleinere aantallen. In Utrecht zit er nog steeds geen schot in de voorgenomen samenwer king op het gebied van de hartchirur gie tussen het St. Anthoniuszieken huis en het Academisch Ziekenhuis, waar als gevolg van de affaire-Wieber- dink sinds april 1970 geen open harto peraties meer worden verricht. En dat terwijl in 1970 een splinternieuwe kliniek, speciaal ingericht voor deze ingrepen, gereed kwam. De kliniek wordt nu gebruikt voor ingewikkelde vaatoperaties en wordt voorbereid op niertransplantaties. Volgens Fievet heeft Leiden onvoldoende capaciteit om alle patiënten aan te kunnen en speelt in Rotterdam de personeelsstop voor de universiteit de hartchirurgie parten. Protesten De Nederlandse Vereniging van Hart patiënten heeft de afgelopen twee jaar meermalen geprotesteerd tegen het niet gebruiken van de nieuwe kliniek van het Utrechtse AZU voor open hartoperaties. Na het ontslag van de hartchirurg prof. dr. J. Wie- berdink en de daardoor veroorzaakte sluiting van de kliniek werd de vere niging in januari 1971 beloofd dat de kliniek op 1 oktober 1971 weer zou draaien. Maar het bleek een loze be lofte te zijn, die volgens de toenmali ge voorzitter van het bestuur van het AZU, prof. mr. I. A. Diepenhorst, zelfs nooit zou zijn gegeven. Inmiddels zijn de patiënten van het AZU overgenomen door 'het St. An thoniusziekenhuis en adviseerde de stuurgroep hartchirurgie in juli 1971 om een Hartchirurgisch Centrum Utrecht op te richten. Ook dit Hart chirurgisch Centrum is nog steeds niet van de grond. Hiervoor is im mers een nieuwe hoogleraar in de hartchirurgie nodig en een nieuwe staf. De benoeming van een nieuwe hoogle raar lijkt te worden vertraagd door twee factoren. Ten eerste door een meningsverschil binnen het bestuur van het gezamenlijke hartcentrum en de hartteamkern van het St. Anthoni usziekenhuis, over de vraag of de AZU-kliniek als tweede operatiecen trum moet worden gebruikt. Er zou namelijk een concurrentiestrijd tussen beide teams kunnen ontstaan. Ten tweede is er onzekerheid over de vraag of de al twee jaar niet bezette leerstoel hartchirurgie moet worden omgezet in een leerstoel thorax-chi- rurgie. De thorax-chirurgie is een be trekkelijk jong specialisme, dat zich bezighoudt met de borstkas, dus met hart en longen beide. De hoogleraar algemene heelkunde van het AZU, prof. dr. P. Wittebol, ziet in de thorax-chirurgie kennelijk een bedreiging. Het afstaan van de long-chirurgie aan de thorax-chirur gie, een eis die de nieuw te benoemen hoogleraar mag stellen, zou prof. Wit tebol als een fatale slag voor de algemene heelkunde beschouwen en zou wellicht een nieuw conflict bete kenen. De heer Fievet is verontwaardigd over het uitblijven van de hoogle raarsbenoeming en de voorgenomen samenwerking in Utrecht. 'Het gaat er in de eerste plaats om dat de hartpatiënten, mensen in levensge vaar. worden geholpen. Er is geen tijd eerst onderlinge conflicten uit te vechten. Als ik piloot ben vecht ik tijdens de vlucht ook geen menings verschil uit met de tweede piloot met als risico, dat het vliegtuig onbestuur baar wordt en neerstort'. Ook Eindhoven Ook in Eindhoven, waar hartchirurg dr. P. J. van der Schaar in het Binnenziekenhuis open hartoperaties verrichtte, leidde een meningsverschil Voorzitter Hendrik Fievet over de plaats van de hartchirurgie binnen de algemene heelkunde tot een operatiestop (in augustus jl.). De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging had zij zag de storm aankomen al eerder geprotesteerd en meende dat door de stagnatie weer slachtoffers zouden kunnen vallen. Een schrijven van de vereniging werd door het bestuur van het Binnenziekenhuis echter 'als verregaande brutaliteit' ge zien, terwijl de vereniging bovendien als 'vereniging van plattelandsvrou wen' werd betiteld. Na een briefwisseling bleek voor Fie vet en zijn medebestuurder B. H. A. v. d. Hout de maat vol: op 29 augus tus deponeerden zij een aanklacht bij het Medisch Tuchtcollege tegen dr. J. A. M. van Wijck, voorzitter van het stafbestuur van het Binnenziekenhuis en tegen geneesheer-directeur dr. W. J. M. van de Sande. Tevens klaagden zij vier cardiologen aan, die in ver band met de gespannen situatie over de plaats die de open hartchirurgie moest innemen, het niet langer ver antwoord achtten dat dr. Van der Schaar nog langer opereerde. Dr. Van der Schaar wilde in het Binnenzieken huis een autonome afdeling hartchi rurgie opbouwen. Maar dit stuitte op bezwaren bij het bestuur, omdat het financieel niet haalbaar zou zijn. Met ook hier als achtergrond dat de alge mene chirurgie slechts moeizaam en weerstrevend ruimte vrij wil maken voor de open hartchirurgie. In het Elisabethziekenhuis van Til burg worden sinds begin van dit jaar eveneens geen open hartoperaties meer verricht als gevolg van een meningsverschil over de plaats van de hartchirurgie. waarbij, zoals in Eind hoven, geldgebfek van essentiële bete kenis is. Voor open hartoperaties is een kostbaar instrumentarium nodig en meer en beter getraind personeel. Bij de Wiebcrdink-affairc in Utrecht en in Eindhoven was en is tevens sprake van persoonlijke conflicten: zo genaamde 'onverenigbaarheid van ka rakters'. Terecht vragen de leden van de Vereniging van Hartpatiënten zich af of de hartpatiënten het slachtoffer moeten worden van de strijdvragen van chirurgen en ziekenhuisbestuur ders. Prof. Bron, hartchirurg van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, zei op vier september in een radio-interview dat het op halve kracht werken van de Nederlndse hartchirurgie 'natuur lijk voor deze patiënten een bijzon der onaangename situatie is waar zo gauw mogelijk iets aan gedaan moet worden'. Weliswaar werken commissies aan de oplossing van de conflicten. Maar in het bestuur van de vereniging die in haar tweeëneenhalfjarig bestaan één penningmeester en tweemaal een secretaris verloor aan hartkwalen worden conflictsituaties van maanden, soms van jaren, als meer dan 'onaan genaam' ervaren. door Kees de Leeuw week werd bekend, dat de an de saneringswijken Klaren- Sint Marten, gebouwd in de helft van de negentiende- voorlopig is stopgezet. In totaal het hier drieduizend huizen n dertienduizend gezinnen, nkomstig het voorstel van de groep zal als de raad ermee d gaat in een klein gedeelte int Marten, waar de huizen gezien nog in behoorlijke erkeren, begonnen worden met iteren (opknappen van wonin- omgeving). Slaagt deze proef, I ook voor de rest van de herstel worden overwogen, sterbosch vindt echter deze he- g van zaken in de grond van t maar niks en laat dat in een ook duixMijk merken. Hij be niets van die plotselinge omme- van saneren naar rehabiliteren, ar geleden is besloten om deze te saneren, zegt hij, omdat ze chnisch slecht zijn en ook het en leefmilieu niet best is. Het woon één grote rotzooi in die an het worden. Natuurlijk had- e wel eerder willen saneren, iet tijdstip is steeds uitgesteld 'olg van de grote woningnood, Arnhem na de oorlog te i had. iet oorlogsgeweld zijn er veel verdwenen, was de redenering: het is een troep, maar wat moeten ders. De mensen kunnen nog 'n dak boven hun hoofd heb- helemaal geen dak, dus laat taan. Nu we echter een tikkel en de ergste woningnood heen loest het er toch maar eens van want de eis van saneren werd sterker. Ze hebben met gebalde voor me gestaan. Iedereen op die wijken en niemand over opknappen van de huizen. moest gesaneerd worden, is zonder meer de wens van de it volk en de pers. Dus werd met zo'n tweehonderd wonin- Vooral in de Rappardstraat zijn vele gaten gevallen. Hier het pand nummer 83. Links zijn werklui bezig sloophekken neer te zetten, rechts is dat niet meer nodig. Daar valt niets meer te slopen. gen per jaar te beginnen. Dit aantal is inmiddels opgevoerd tot 250 per jaar. Het is dan logisch, dat er gaten vallen in zo'n wijk en dat krijg ik nu naar m'n hoofd. Maar wat wil je dan? En nu komt opeens onder invloed van de publieke opinie die rehabilitatie- gedachte opzetten. Zo in de trant van: zouden we van die oude wijken niets moois kunnen maken, waarbij de mensen gezellig op de stoep zitten om naar hun overbuurman te kijken? Die gedachte slaat aan, iedereen is treurig over de gaten in de wijk, radio en tv. bemoeien zich ermee en nu hebben we het dan gevonden: we gaan her stellen. Bisterbosch: 'kijk, ik ben zelf liefheb ber van ouwe troep thuis verzamel ik antiek en oude ansichten en ik wandel honderd maal liever in een oude dan een nieuwe buurt, maar ik zie het gewoon niet zitten. Op zich ben ik erg geïnteresseerd in het her stel van oude buurten, waarbij je ongemakken als weinig zonlicht en kleine achterplaatsjes op de koop toe moet nemen. Daar blijf je nu eenmaal mee zitten, maar het sfeervolle karak ter valt niet te ontkennen. In Klarendal echter zijn alle huisjes verschillend en bouwtechnisch kleven er nog veel meer bezwaren aan. Door daar zeventienduizend gulden per wo ning in te steken, krijg je geen huis, dat is aangepast aan de eisen van deze tijd. Dan breng je alleen maar een zeer beperkt herstel tot stand, dat zeker geen 25 jaar standhoudt Wethouder Bisterbosch: Als je een buurt als de Geitenkamp een van de mooiste arbeiderswijken in ons land neemt; daar heb je allemaal dezelfde type woningen uit de twinti ger jaren. Als je daar gaat herstellen, kun je door de gelijkheid van de woningen nog iets doen, maar wat Klarendal en Sint Marten betreft zie ik het niet gebeuren. Bovendien kost het handenvol geld. Maar goed, laat ik nu eens uitgaan van een zeer beperkt woongenot, wat dacht je dan, dat daar voor huren komen uitrollen, want die 17.000 per woning moet ergens vandaan komen?' Mr. Bisterbosch maakt een rekensom, waarbij hij de rijksbijdrage, de aflos sing en de rentevoet betrekt en komt op een huur per maand van 112 gulden. 'En dan praat ik over wonink jes, die nu 35 gulden doen. Dat is een verdrievoudiging van de bestaande huur. Is de Klarendaller vain vandaag bereid dat voor zijm beperkt opge knapte woning in die wijk te betalen? En is de eigenaar want veel huis jes zijn nog in handen van particulie ren, ook al koopt de gemeente zoveel mogelijk op bereid in deze woning een bedrag van 9870 gulden, na aftrek van de rijksbijdrage, te invensteren? Ik zal u vertellen', zegt de wethouder, 'dat ik daar niet in geloof. MAATREGEL Iemand, die 112 gulden wil betalen, wil veel liever naar een andere wijk. Bijvoorbeeld de Vogelenbuurt of de Geitenkamp, waar de huizen tachtig gulden doen. Ik ben ervan overtuigd, dat de Klarendaller nog veel liever daar zit dan in een beperkt opgeknap te woning in zijn eigen wijk. Natuur lijk houd je uitzonderingen en dat zijn dan de ouderen, maar de overgro te meerderheid wil weg. Wethouder Bisterbosch: ik heb ook geen enkele dwangmaatregel om de particuliere eigenaar te dwingen aan het rehabilitatie-proces mee te doen. Het rijk is daar wel mee bezig, maar ik moet het eerst nog zien. Bovendien als dat allemaal maatregelen zijn met die gebruikelijke ingebouwde over trokken rechtszekerheid, geloof ik er helemaal niet in. Zo'n eigenaar gaat met z'n bezwaren eerst naar Gedepu teerde Staten en dat in hoger beroep bij de Kroon. Zoiets kost handen vol geld, terwijl het'die man alleen maar een postzegel kost en voor je het weet, zijn we drie, vier jaar verder. Kijk, voor saneren is onteigenen no dig en ook mogelijk. Voor rehabilita tie eveneens, maar zonder effectieve maatregelen kun je beter alles verge ten. En daarom mis ik het geloof. Mr. Bisterbosch: ik zou pas met reha bilitatie willen beginnen als er een grotere rijksbijdrage komt voor een redelijk huurniveau en als ik die dwangmaatregel heb. Van beide din gen staat nog niets vast. Daarom zeg ik, dat we met illusies bezig zijn. Ik weet wel, dat het impopulair zal klin ken, maar daar voel ik niets voor, voor dat meeleuteren. Ik hou niet van volksbedrog. Dan sturen ze me maar de laan uit Een heel ander geluid is te horen in het wijkcentrum Klarendal, waar soci aal opbouwwerker Ad de Klerk met 14 beroepskrachten en 35 vrijwilligers alles op alles zetten om deze verpau perde wijk nog enigszins leefbaar te houden. Want, zoals een bewoner het uitdrukte, dit gebouwtje hier, is nog het enige, wat wij Klarendallers heb ben. Het centrum bestaat dezer dagen 25 jaar en ter gelegenheid daarvan is er een tentoonstelling opgezet, die laat zien, hoe Klarendal vroeger was, hoe de wijk in de loop van de tijd is achteruitgegaan en wat er nog van gemaakt zou kunnen worden. Aan de wand hangt namelijk een studie-project van de architect Joop Vischer uit Dieren, dat het motto draagt 'Het kind in de wijk'. Hij heeft een alternatief plan ontworpen, waarbij Klarendal zijn eigen karakter kan blijven behouden en met veel groen, speelstraten en nieuwe opge knapte huizen toch leefbaar wordt gemaakt. Ad de Klerk: 'Als centrum hebben wij hij doelt op dit project niet de pretentie, dat het zo zou moeten. Wij willen alleen de andere kant laten zien vanuit de leefgemeenschap, want in feite moeten de mensen zelf beslis sen'. Hij zegt, dat de bewoners langza merhand murw gemaakt zijn van alle uitspraken en plannen van de ge meente en dat velen er niet meer in geloven en in gelaten berusting maar afwachten. Zelf hij is uiteraard wel blij met het interim-rapport en hij hoopt, dat er nu eindelijk eens aandacht zal worden besteed aan de problematiek van deze wijk. Klarendal is steeds in het ver- geethoekje geraakt Na de oorlog heeft men zich blindgestaard op de puinhopen in de binnenstad na de Slag bij Arnhem. Dat was misschien wel te begrijpen, maar je kan dat argument niet blijven hanteren. DOODSKLAP Er moet nu maar eens wat gebeuren, want als er nog drie jaar wordt gewacht, is de zaak helemaal verkrot en alles in elkaar gedonderd. Als dit project mislukt, krijgen de bewo ners de doodsklap van hun leven, aldus De Klerk. Het vertrouwen, dat ze nog hebben, is nu al zeer beperkt maar dan kan je wel spreken van het genadeschot. 'Euthanasie' in de slecht ste vorm. Ad de Klerk: de gemeente ziet het als een financieel-economisch probleem, waarbij dan op de achtergrond de maatschappelijke problematiek mee speelt. Het hele rapport gaat van dat eerste uit, maar ik wil het omdraaien. Dat is geen kwestie van ireeël zijn, maar een aspect van het hele leven, wat nooit aandacht heeft gekregen. Uit stel mag niet meer mogelijk zijn. Het is nu knokken geblazen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19