Steeds meer mensen gaan 's avonds thuis studeren Omzet fotohandel per jaar f 500 min Door-'fietsen' of stoppen? 'Schriftelijk studeren' gebeurt grotendeels vanuit de randstad Bundeling handel landbouwmachines Esso wordt Exxon HAL staakt samenwerking met Duitse maatschappij Wij ontvingen'' TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1072 80 BTVNPST, WD /FTTV ANCIëN EN ECONOMIE T13/I Overheid krijgt meer belangstelling voor 'avondonderwijs' 3 maal 10 gulden aan prijzen Van onze onderwijsredactie LEIDEN 'U hebt er best een avondje per week voor over', sug gereerde onlangs een advertentie voor avondonderwijs. Dat kon wel eens waar zijn. Het leger mensen dat de televisie een of meer avon den per week niet aankijkt en via schriftelijke of mondelinge lessen studeert groeit snel. Exacte cijfers ontbreken, maar het zijn er zeker meer dan een half miljoen. Studie is voor hen een vorm van vrijetijdsbesteding. Een manier om hogerop te komen of zichzelf verder te ontwikkelen. In veel geval len fungeert het avondonderwijs als 'tweede weg', een steeds bredere in- haal-strook voor mensen die het in het 'gewone' onderwijs om welke re den dan ook niet gerooid hebben. Een beetje in wanverhouding tot de omvang van dit verschijnsel staat de overheidsbemoeienis met het avondon derwijs. De overheid heeft dat gebrek aan belangstelling lange tijd geëxcu seerd met een verwijzing naar de vrijheid van onderwijs. Veel van het avondonderwijs komt immers voort uit het particulier initiatief. Dat was een welkome aanvulling op het be staande onderwijsstelsel, maar alleen KEULEN Moeten we door 'fietsen' of kunnen we beter stoppen met onze jaarlijkse fiet sen- en motorfietsenbeurs? Dat vroegen de Keulse organisato ren zich enkele jaren geleden af. Een futurolooa werd om ad vies gevraagd. Hij adviseerde om maar te stoppen met de fietsenbeurzen omdat fietsen geen toekomst meer hadden. Het beursbestuur besloot echter het nog wat aan te zien en vindt nu, dat de 10.000 gulden, die dat advies destijds heeft gekost, weggegooid geld is. Want de fietsen- en motorfietsen industrie beleeft een geweldi- ae bloei. Dit is ook weer op de dinsdag jl geëindigde vierdaagse fietsenbeurs gebleken. Het aan tal bezoekers was tweederde groter dan verleden jaar en het unaniem oordeel van de 351 exposanten en de 113 door an dere exposanten vertegenwoor digde bedrijven uit in totaal 21 landen is, dat het resultaat bui tengewoon goed is geweest, zo rapporteert de Nederlands-Duit se Kamer van Koophandel. De leveringsmogelijkheden der fa brikanten zijn gedeeltelijk to taal uitgeput zodat lange leve ringstermijnen moesten worden gevraagd. Een bijzonder grote belangstelling bestond voor ra ce- en sportfietsen. Bij motor fietsen en de zwaardere klasse rekent men op een goede afzet. Zelfs motorrijwielen, die ver boven de doorsnee in prijs lig gen, werden veel gevraagd. De 16 Nederlandse exposanten waren eveneens zeer terreden over de resultaten ran dit jaar. Zij sloten talrijke contracten en venoachten bovendien behoor lijke na-bestellingen. Het me rendeel van de Nederlandse fa brikanten zag zijn venoachtin- gen overtroffen. al om financiële redenen was het prettig als het particulier bleef. Het onderwijs aan de drie miljoen leerlin gen van het 'gewone' onderwijs kost al genoeg. Langzaam maar zeker begint de hou ding van de overheid te veranderen Al zeker tien jaar wordt er nu op hoog niveau geconfereerd en gerap porteerd over 'levenslang' onderwijs. Steeds duidelijker wordt dat een mi nister van onderwijs ook verantwoor delijkheid draagt voor het avondon derwijs dat door volwassenen wordt i, gevolgd. De toegenomen belangstel ling van de overheid voor het avond onderwijs blijkt onder meer uit de volgende gegevens: Op 10 februari van dit jaar werd de grondwet zodanig gewijzigd dat de overheid nu bevoegdheids-eisen kan stellen aan de docenten van elke vorm van onderwijs. Binnenkort passeert het wetsont werp 'Erkenning instellingen schrifte lijk onderwijs" de Eerste Kamer. De wet bepaalt onder meer dat 'de cursus is afgestemd op de kennis van de leerling'. Belangrijk met het oog op de schrikbarende beunhazerij is de bepaling dat de werving van cursisten geschiedt 'op, naar het oordeel van onze minister, behoorlijke wijze'. Op de begroting 1973 staat een bedrag van 67.000 gulden als bijdrage in de inspectie op het schriftelijk onderwijs. De schoolgelden voor avondlycea en avondmavo's worden volgend jaar (opnieuw) verlaagd tot zestig gulden per jaar. De minister van onderwijs zal een werkgroep instellen ter bestudering van de mogelijkheid van een soort 'open universiteit', die werkenden de mogelijkheid biedt van een universi taire studie. Dat gebeurt in overleg met België. Voor sommige vormen van voort gezet onderwijs (avond-havo, m.e.a.o., enz.) en voor her- en bijscholing denkt de overheid aan 'multi-mediaal' onderwijs. Daarbij worden verschil lende media gecombineerd: radio, te levisie, schriftelijke en mondelinge lessen. De belangstelling van de overheid is ongetwijfeld ook geprikkeld door fi nanciële overwegingen. Het onderwijs wordt onbetaalbaar. Maar de vraag naar onderwijs blijft toenemen. Steeds meer mensen vragen steeds hogere opleidingen. En zij die een maal van school af zijn komen terug. Voor voortgezette opleidingen, om ge miste kansen in te halen, voor hun carrière of gewoon maar voor de aardigheid. Die groeiende behoeftp lijkt alleen op te vangen wanneer op grote schaal gebruik gemaakt wordt van radio, televisie, schriftelijke les sen en voor zover nodig monde ling onderwijs. R. Sloos LEIDEN Een van de belangrijkste vormen van avond-onderwijs is het schriftelijk onderwijs. Van de erkende instellingen zijn de Leidse Onderwijs Instellingen (70.000 cursisten) en de P.B.N.A. (40.000) verreweg het grootst. Bij elkaar telt het erkende schriftelijk onderwijs meer dan 200.000 studenten. Wat voor mensen zijn dat? L.O.I.-directeur R. Sloos: 'De gemid delde leeftijd is ongeveer 24 jaar. Niet alleen in absolute cijfers maar ook relatief is de randstad het sterkst vertegenwoordigd. Dat is niet alleen bij ons zo, maar ook bij instellingen als de P.B.N.A. die in Arnhem zit. Ik denk dat de mogelijkheden om voor uit te komen in dun-bevolkte gebie den te klein zijn. Er is wel industrie in die streken, maar de hoofdkanto ren zitten dan weer in het westen. Als je in Dokkum woont heb je nu eenmaal minder aan je diploma boek houden. Over het milieu van de stu denten heb ik geen gegevens, maar als ik de mensen zie, denk ik dat bet vooral de middenklasse is, de inko mensgroep boven de vijftienduizend'. De aantrekkelijkheid van schriftelijk HAARLEM Handelsmaatschappij Boeke en Huidekoper en in Haarlem en P. Heesters en Zonen, die zich bezig houden met de handel in land bouwmachines, willen hun activiteiten gaan bundelen. De bedrijven, die bei de onderdeel zijn van de Thyssen Bomemisza Groep, gaan studeren op de mogelijkheden voor samenwerking. De studie gebeurt tegen de achter grond van de zich steeds meer wijzi gende structuur in de distributie van landbouwwerktuigen in Nederland. Een toenemende concurrentie dwingt tot een zo efficiënt mogelijke bewer king van de Nederlandse markt. De ondernemingen verwachten dat de beoogde samenbundeling van verte genwoordigingen, van de technische kennis op het terrein van de land bouwmechanisatie. en van de service faciliteiten, een betere garantie vor men voor een doelmatige distributie in de Nederlandse landbouwmarkt. De ondernemingsraden en vakbonden zijn ingelicht. In het Haarlemse be drijf werken 86 personen en in Haa- ren ongeveer 160. De directies onder zoeken of de bundeling gevolgen zal hebben voor het personeel. 'Als een samengaan zal leiden tot een grotere omzet, kan het personeelsbestand mis schien wel gehandhaafd worden', zo verklaarde desgevraagd een woord voerder van Boeke en Huidekoper. NEW York De Standard Oil Com pany (New Jersey) Esso zal op 24 oktober in New York een buitenge wone aandeelhoudersvergadering be leggen waarin het voorstel in stem ming komt de naam van het concern te wijzigen in Exxon Corporation. De raad van bestuur heeft er inmiddels zijn goedkeuring aan gehecht en daar van mededeling gedaan aan de ca. 770.000 aandeelhouders. Indien de meerderheid van de aandeelhouders met het voorstel instemt zal de naamswijziging nog per 1 november haar beslag krijgen Nieuwe pocketcamera's van Kodak DEN HAAG Camera-bezitters gebruiken gemiddeld 4 filmpjes per jaar. Dat betekent dat zij jaarlijks 50 a 60 foto's maken. Van dit aan tal wordt het merendeel, nl. ongeveer 40, dan nog in de vakanties gemaakt. De verkoop verkoop van films en het ontwikkel- en afdrukwerk maken on geveer 50 pet van de omzet van de Nederlandse fotohandel ten bedrage van ƒ500 miljoen uit. Van het stimu leren van het filmverbruik wordt dan ook een belangrijk effect verwacht voor de totale omzet van de fotohan del. Om dit te kunnen bewerkstelligen heeft Kodak, zowel in de Ver. Staten als in Europa, een marktonderzoek verricht naar de latente wensen van de foto-amateurs. Deze zijn als 'kiek- jesmakers' goed voor ca. 300 miljoen van de eerdergenoemde omzet van 500 miljoen. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken, dat het publiek de meeste fotoca mera's te groot en/of te zwaar vindt om regelmatig mee te nemen. De mensen moeten echt de bedoeling Hl hebben om foto's te gaan maken, foto's, alsmede twee diaprojectoren. anders laten zij hun camera thuis. Vandaar, dat Kodak een nieuwe serie kleine, lichte en eenvoudig te bedie nen camera's heeft ontworpen. De prijzen van deze Pocket Instamatic camera's, die op de Photokina, die zaterdag in Keulen haar poorten opent, officieel zullen worden gepre senteerd, variëren van 89.25 tot 287. Kodak verwacht dat met de introduc tie van deze camera's omdat zij tot de 'standaarduitrusting' van vrijwel iedereen kunnen behoren - het tijd perk van de 'onverwachte fotografie' een aanvang zal nemen. De nieuwe camera's hebben een cassette-inleg- systeem en een negatiefformaat van 13 xl7 mm. Voor dit formaat brengt Kodak ook een tweetal nieuwe films uit voor kleurafdrukken en zwart-wit onderwijs zit volgens de heer Sloos vooral in de vrijheid van de student. 'Iedereen kan zijn eigen tempo bepa len. Je kunt beginnen wanneer jezelf wilt en het is ook mogelijk het eerst een paar maanden te proberen. Bevalt het niet dan ben je in de meeste gévallen niet veel geld kwijt. Er zijn bovendien nogal wat mensen die er tegenop zien weer naar school terug te keren. Ze hebben daar niet zulke beste herinneringen aan en beginnen dan liever eens met een schriftelijke cursus. Een belangrijk motief in ver der dal je avonden minder vast liggen waardoor de sociale contacten minder geblokkeerd worden. Daar staan tegen over dat er minder persoonlijk con tact is met medestudenten en docen ten, al proberen we dat te ondervan gen door om de zoveel weken regiona le samenkomsten te beleggen. Het rendement van het onderwijs is overal een probleem (aan de universi teit haalt eenderde van de eerstejaars nooit het ejcamen), maar in het schriftelijk onderwijs is de uitval wel erg groot. Ondanks de waarschuwin gen die bonafide instellingen vaak geven beginnen jaarlijks vele mensen met een avondstudie zonder zich te realiseren wat dat betekent. Later blijkt dan dat hun motivatie niet sterk genoeg was, dat deze studie meer tijd kostte dan ze dachten, dat de vooropleiding onvoldoende was, enz. Een deel zwaait na korte of lange tijd ook over naar het mondeling onderwijs. Een paar grote groepen in het schrif telijk onderwijs: opleidingen voor handel en administratie (ongeveer dertig procent van de cursisten), vak opleidingen (25 procent), algemeen ontwikkeling (dertig procent), school diploma's (zes procent) en onderwijs akten L.O. en M.O. (zes procent). Naast al deze oude taken ziet de heer Sloos ook nog nieuwe terreinen. Hij noemt het voorbeeld van propedeuti sche studies. De L.O.I. geeft al een opleiding voor het P.l.-examen (pro- pedeuse-wiskunde) van de T.H. Delft. Ook het sociologische instituut in Lei den speelt wel eens met de gedachte om schriftelijk lessen in te bouwen in de propedeus. Een ander punt waar de heer Sloos aan denkt is het aanvul len van vakken-pakketten van mensen die iets willen studeren waarvoor ze niet de juiste combinatie gekozen hebben. De universiteiten hebben al gezegd dat ze die 'bijscholing' niet voor hun rekening willen nemen. De heer Sloos heeft er geen bezwaar tegen als men het schriftelijk onder wijs hier en elders meer gaat inscha kelen. ROTTERDAM De Deutsche Atlan- tik Linie en de dochterorganisaties van de Holland Amerika Lijn in de VS zullen in maart 1973 een einde maken aan de nauwe samenwerking In de cruisevaart. Bij het samenstel len van de cruiseschema's zouden voor beide rederijen complicaties kun nen optreden door de uitbreiding van de uit de 'Rotterdam', 'Nieuw Amster dam' en 'Statendam' bestaande HAL- cruisevloot met de onlangs aangekoch te schepen 'Volendam' en 'Veendam' en het in aanbouw zijnde m.s. 'Prin- sendam'. De Laatste gaat in juli 1973 cruises in de Indonesische archipel maken. De wederzijdse vertegenwoor digingen van de HAL en de Deutsche Atlantik Linie in Europa zullen onge- twijzigd worden voortgezet, aldus een bericht van de HAL. De HAL, die de cruiseschepen 'Hamburg* en 'Hansea- tic' exploiteert, overweegt een nieuwe samenwerking aan te gaan met do Norwegian American Line. De HAL heeft voorts bekendge maakt dat in beginsel besloten is één van haar twee nieuwe schepen, het s.s. 'Veendam' of het s.s. 'Volendam', met ingang van het winterseizoen 1974-1975 in Mombasa (Kenya) te sta tioneren voor het maken van 14-daag- se cruises langs de oostkust van Afri ka. Horizontaal: 1. Braziliëhout, 11. slim, 12. plaats in Italië, 13. werktuig van de goudsmid, 14. hoekbalkon, 17. koor van zangers, 18. na dato (afk.), 19. medelijden, 21. meisjesnaam, 22. deel van het gelaat, 23. jong schaap, 25. papegaai, 26. plaats in Gelderland, 28. heidemeertje, 30. stijgbeugel, 31. slin gerplanten, 32. lof, 33. sneeuwschaats, 35. holte in een muur, 37. oude inhoudsmaat, 39. plaatsje onder Gramsbergen. 41, tasto solo (afk.), 43. suikerstroop, 46. mount (afk.), 47. water in Utrecht, 49. plaats in Over ijssel, 50. een der Cycladen, 51. god van de liefde, 53. Europeaan, 54. opge ruimd. Verticaal: 1. zijde, 2. zwemvogel, 3. latwerk, 4. niet parkeren, 5. tijding, 6. plaats in N.Br. 7. afk. van heer, 8. gehoororgaan, 9. plaats in Zweden, 10. gelaatskleur, 14. telwoord 15. nauw, 16. schuw (jagerstaal), 19. schema, 20. grasvlakte met enkele bomen, 22. klei ne inham. 24. kleurstof, 25. onheil aanbrengende godin, 26. priem, 27. hogepriester te Silo, 29. plaats op Ameland, 34. bun, 36. smalle weg, 38. spitse bek van een vogel, 39. noorse god, 40. rang, 42. bamboestaketsel, 44. plaats in de schouwburg, 45. teleur stellend, 46. natuurlijk waterbekken, 48. vermoeid, 50. biljartstok, 42. sine dubio (afk.), 53. lidwoord. Oplossing tot en met woensdag a.s. De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pubilkatie wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Tuinieren zonder gif (2) Vraag aan de heer Winters: hebt u het boek van Seifert gelezen, hebt u het al eens zo geprobeerd, wel eens gehoord van de biologisch-dynamische leefwijze? Het antwoord zal ongetwij feld tweemaal neen en eenmaal iets zijn. De heer Winters' kennis zal wel uit Wageningen, het grote bodembe- derfcentrum komen. Bodembacterieën zijn van onschatbare betekenis (zie biologische boeken). Zout is bederfwe rend (inleggen van snijbonen); het doodt de bacterieën. Daarom zal zowel keuken- als kunstmestzout de bodem bacterieën doden. Het gevolg is, de grond ziek, de erop geteelde planten ziek; de insecten en schimmels vallen aan, want de natuur selecteert het zwakke en zieke uit Antwoord van de mens: vergif. Dit is het bestrijden van de symptomen en niet van de oorzaak. Aan de mens de keus wat is beter. Seifert geeft de oorzaak bestrijding, dus zonder kunstmest en vergif. Ik spreek enigszins uit ervaring omdat ik zelf een tuin heb met een kompost- hoop. Mijn produkten zijn niet aange tast zeer goed ontwikkeld en heerlijk van smaak. Mensen met een zwakke maag eten mijn kool zonder klachten, komkommers breken niet op enz. Roof insecten houden de boel schoon, mijn tuinburen en ik lachen om peen- bonen- en uievlieg. Sommigen doen het al 25 jaar zo met goed resultaat. Daarom: verbouw uw eigen eten, over tuig anderen met bewijzen; want het gebruik van vergif is geen vrijblijven de zaak, insecten zijn niet plaatsge bonden. Als iedereen spuit en jij niet ga je mee ten onder bedenk dat wel en laat ook anderen die (nog) wel spuiten daarvan de consequenties eens goed voelen. Capelle a.d. IJssel J. Z. H. Noordegraaf iei Pa bei dan per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet Postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: weekend puzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. cascade, 7. relatie, 13. Olga, 14. erker. 16. lade, 17. n.d. 18. dl. 20. fan, 21. s.w 22 er,' 23 talaar, 26. .stevel, 28. anker, 30. steen, 31. uk, 33. sedentair, 35. bn. 36. rek, 38. i.e. 39. nl. 40. rag, 41. tam, 42. telen, 43. dar, 44. ven, 45. tw 46 ik, 48. pet, 50. en, 51. tricolore, 55. To, 56. leest, 57. toost. 59. verlet, 62. letsel, 64. Ob, 65. pk. 66. nok, 68 sr. 69. me, 70. Erna, 72. lenig, 74. icon, 76. roestig, 77. markies. Vert: 1. contour, 2. Alda, 3. sg. 4. cadans, 5. de, 6. erf, 7. ren, 8. er, 9. alweer. 10. Ta, 11. idee, 12. eerlang, 15. kas, 19. lakei, 21. steil, 24. la, 25. redetwist, 26. stanniool, 27. V.N. 29. re, 30. st., 32. keten, 34. nullo, 35. baret, 37. kan, 40. rap, 44. vervoer, 45. treek, 47. kroes, 49. Tollens, 51. tel- pas, 52. ct. 53. Lt. 54. estrik ,56. Lr. 58. t.s. 60. Ebro, 61 pon, 63 emoe, 66. neg, 67. kim, 71. Ne 72. li. 73. ga. 75. C.I. PRIJSWINNAARS: H. M. Boers-Milo, IJsbaanweg 42, 'Do mus temporails', Ermelo; C. M. Lin- denberg, Rozenstraat 20, Papendrecht (Z.-H.); G. v. Leeuwen; Ambachtshe- renlaan 655. oZetermeer. Nieuw wapen De vakbondsleiders, zowaar ook de mannen van Lanser van het CNV, hebben de werknemers wier belangen zij zeggen te behartigen, naast het wapen van de staking nog een nieuw wapentuig verschaft: de bezetting van de fabriek. Origineel is hun vinding niet Ze hebben het afgekeken van onwijze, laat-puberale, rebellerende studenten. Maar kwalijk is hun vin ding wel. Zij nemen hun toevlucht tot delicten, waarmee ze hun volgelingen belasten met morele en materiële schulden, die maatschappij-ontbindend werken en de verruwing en ontkerste ning van het moderne leven anno 1972 een stap verder leiden naar de ondergang van de westerse cultuur. Van belangenbehartiging gesproken! Den Haag Dr. A. E. Schouten Recepten Sinds enkele weken beleeft ons gezin veel plezier aan de dagelijkse recep ten die in ae krant staan. Ze zijn niet zo ingewikkeld en de prijs van de ingrediënten is betaalbaar. Alle hulde voor de kok die ze samenstelde! Amsterdam mevr. G. Maatman Kerk en vakbeweging De heer Lanser, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt dat de kerken het CNV min of meer in de kou laten staan bij de beantwoording van vragen, verband houdende met de relatie evangelie en maatschappelijk handelen, tussen ge loof en arbeid. M.i. heeft de heer Lanser dan toch een verkeerde kijk op de taak van de kerken als institu ten. Als zodanig hebben m.i. de ker ken geen andere taak dan alleen het evangelie te brengen. En overeenkom stig dat evangelie zullen dan de leden der kerken moeten uitgaan in de wereld, om deze door gedrag en .voorbeeld voor Christus trachten te winnen. Daarbij behoort dan m.i. ook het zich, zo nodig, organiseren in vakbonden, die met Christus' geboden rekening willen houden. Neen, de kerken als instituten, behoren in geen geval op de barricaden. Voor de We reldraad van Kerken als zijnde geen kerk op zichzelf liggen er m.i. ook taken op maatschappelijk gebied. Bussum P. H. M. Brons Kerk en vakbeweging Zelden hebben we egoïstischer, grijp grager lieden gezien als de huidige vakbondsleiders. Terwijl volgens link se broeders Evangelie en chr. politiek niets met elkaar te maken hebben (doorbraak) moet de kerk volgens hen wel helpen om de eisen van de vakbonden vervuld te krijgenDan mag, moet de kerk ineens wel optre den! Kent de heer Lanser overigens wel het 10e gebod? Altijd weer eisen. Nooit tevreden. Nooit! Waarom in deze tijd van slechte economie niet twee jaar flink(!) doorwerken zonder loonsverhogingen? Danzouden we er beslist bovenop zijn! NW: Nooit vol ledig voldaan. NKV: Nurkse klagende vrienden. CNV: Schiedam fan. Sonnevelt De jaarlijkse propaganda-dagen i lëll de hobby van postzegels verzaag dei in ons land onder de naam 'dagi de postzegel' worden gevierd op zj 7" dag 7 en zondag 8 oktober. Tentocn stellingen, lezingen, ruildagen, vé SVei gen enz. worden dan in de volgend f l plaatsen gehouden: Amsterdam: jeil 400; Den Helder: gemeenteü schouwburg; Emmeloord: In de 101 fel; Groningen: Korenbeurs en hi I R Maas; Rotterdam: postkantoor Coól Jit gel; Zierikzee: sportcentrum Ou dak; en verder te Geleen teveni viering van het 40-jarig bestaan 'De Philatelist* in hotel de HanenÉ w den Haag tevens ter viering vanptld 75-jarig bestaan van de Haagse telistenverg en het 25-jarig benige van de afdeling Den Haag van telica in het gebouw van de Ni Nederlanden en tenslotte in alleen op zaterdag in het g< schapshuis 'De Heiberg*. Op al plaatsen zijn tevens speciale em pen beschikbaar met een bijzm poststempel waarin het 'generaal comptoir' van Den Haag is op||por. men. Nog meer Nederlands nieuws. In band met de nieuwe posttarieva een zegel van 35 ct (lichtblauw) gegeven en wordt een zegel van fkvc aangemaakt; beide van het nif dai koninginne-type. Van de herdenki 1 ei zegel '400 jaar Nederlandse vla# «tij per 1 november a.s. een herdrul tore de waarde van 25 ct voor het frai r ren van drukwerk tot 20 gram schikbaar worden gesteld. Voor it, verzamelaars van het ondenfd 'scheepvaart' is in Noorwegen interessante serie zegels in on gekomen, gewijd aan schepen, kwa voor poolonderzoekingen werden i pen zet. Eerst de driemaster-schof, 'Maud', gebouwd voor de Noord vaart van Amundsen in 1918. wrak ligt thans bij Victoria-eilandfc.5 noorden van het vasteland van 1< da. De in 1893 gebouwde Tram' is c de onderzoekingen van Nans en fde Sverdrup en voor de tocht van A sen naar de Zuidpool in 1911 kufSQI zien op de zegel van 80 ore. Tenj de 'Gjöa' op de derde zegel. Met iral sloep voer Amundsen tussen 190 sn 1906 als eerste door de Noord-I rein passage. Beide laatste schepen hé snle in het Noors Scheepvaartmuseun i)-b Oslo ligplaats gevonden. Formosa heeft dezer dagen een eèie 1 reeks van vier zegels uitgegevei ers wijd aan Chinese cultuurdragerspde vóór onze jaartelling. De ontwi ontleend aan schilderijen uit het tionale Paleismuseum van Taipei fda treffen: keizer Yao (2357-2258), k tag Shun (2258-2208), minister Yu, Grote (2205-2198) en koning (1783-1754). Een soortgelijke reek in 1973 verschijnen. In Japan kwi deze week drie zegels uit met ra ven van het Noh-theater (15e ee De afbeeldingen zijn: Tamura, A< ue en Hagoromo. De zogenaamd! jaarsemissie van Zwitserland be loli deze keer uit twee reeksen. Ser bevat vier zegels met de volg afbeeldingen: beveiliging van de gers. gezicht op de Spannörterg (3198 ra), reddingsdienst in de bqei per vliegtuig en milieubeveihgini elementen: lucht, vuur, aarde ei ter). De andere serie is het vervolg op een in 1969 bego en portrettenaflevering. Nu bestaat zjhti vijf zegels met portretten van schilder-beeldhouwer A. GiacoO3 (1901-1966), de schrijver Ch. F. R (1878-1947), de architect Ch. E. mi neret, alias Le Curbusier (1887-lfiei de natuurkundige A. Einstein 1955) en de componist A. HonA*p (1892-1955). De keus uit binnen, e buitenlandse grootheden komt mi ne melijk willekeurig voor. Als den 6 een reeks van zegels gewijd aan 'verkeerswezen op Groenland* is week aldaar een zegel van 70 verschenen met de afbeelding van vrouwenboot, zo genoemd omdat 6n. vrouwen de bezetting van de 1 voor vervoer van post en anden !?er ken vormden. De thans in Rom de houden 60e vergadering van de 1lesl parlementaire Unie wordt beg 'eS« door twee Italiaanse zegels wi het embleem van de unie alsmede schematische voorstelling van de tingszaal Montecitori te zien zijn. van uitgifte was 21 september jl.,, J. J. M. KIGI ope nil he en end het der Itei n ti ieke 'lij Hans Wap. Van wie is dat g koppie. Kindergedichten over di Te verkrijgen: Hoofdstaat 37 Kort (Zld)- Rn Rob Damwijk. Te voet de woe "J1 door. Evenals de twee volgende ft"0 ve te verkijgen bij de ondernem Fred van der Leeuw, Grote Gractf de Maastricht Harjo Coumans. De dood van de lijster. (Gewijd aan Jan Hanlo)'. jo Coumans. Negen hoog. René Mungra. Wan anoe Harfum- king Uitg. Lynx Kerkstraat 445, wei sterdam. Strijdpoëzie van een J n. Surinamer. de Frank Daen Tussen Balkan en M t in ko. Uitg. Kok, Kampen, 4,95. Ge n ten onder het motto: 'En is de 1 leic man het reizen moe/ de dichter «de geen voetbreed toe'. als Ilans Andreus. Jubal. Uitg. Hollgew me lim: jaa: ts d De end o EU t di ujfi: Haarlem 1971. 40 blz. ƒ4.90. Willem Wilmink. Zeven liedjes een piek. Werd in opdracht van Aarts, Uitgever te Amsterdam (SlUeki 500), verspreid tijdens de poëziei tiev festatie Poetry International par evenals 'Onder de lamp' van 1 od. Pijlman zijn de gedichten getijj een IBM-machine en met het o procédé vermenigvuldigd. Resp. en ƒ3,-. R. Blljstra. Euripides in Pella, ting De Beuk. Amsterdam 1972. Johanna W.P. Heli. Een huid óipp* te schuilen. Id. ƒ4.90. Maria van Royen. Het glinsterend Vn mis. Id. ƒ4.90. Herwig Hensen. Papieren vogel o hand. Nijgh Van Ditmar. Haag enz. 1971. ƒ9.90. Mijn dokter is een goede dokter, bloemlezing gedichten over zii Samengesteld door Geert huisarts en Wim Hazeu. De stroom, Lochem 1972. ƒ6,-. Het kijk- en kookboek, door V.fcu»i bec. 1734 recepten, 56 kleurenfoto m„ 20(1 Twart/wit -fntn'c Tio i-ortitir Dene

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16