espannen sfeer rond urinaamse krakers Amsterdamse buurt Henri de Montherlant in Parijs overleden Sterke 'Drie Zusters' bij Zuidelijk Toneel Globe eitje 2 Fievohof oenten- en fruitteelt t tè veel beschermen' n Hectaren Fievohof Buitje Fievohof ithouder kondigt ontruiming aan arisch-sociale voorlichting gevaar door subsidiestop e voor x-fonds Expositie DD2 over derde wereld geopend Botsing in mist: twee mannen dood Commissie-Claus steunt Wereldwinkel-project Boekenetalage Jarig prinsje J/KWA.RTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K13 'ERDAM Tieutallen Surinaamse gezinnen hebben een oplossing gevonden voor hun huis- fiiiood door het kraken van woningen in de Amsterdamse Transvaalbuurt. Het is echter maar jdelijke oplossing, want wethouder Kuijpers (huisvesting) heeft aangekondigd dat er een einde kt zal worden aan dit illegale wonen. Wel heeft hij toegezegd dat er niet met de ontruiming rden be onnen voordat 'voor elk gezin een passende oplossing is gevonden.' sbare groep is wit van actie tsende oplossing betekent voor ntal gezinnen, die al geruime 'i Nederland wonen, dat zij in m king kunnen komen voor een irgunning. Andere gezinnen die Nederland zijn gearriveerd. pensions moeten worden bracht. 'Dat is nu juist', aldus «yoordigers van de stichting louwen aan een Surinaams te- waartegen vele Surinamers ezwaren hebben'. P. oek van de Surinaamse gezin- de Transvaalbuurt die hun ingsproblemen kenbaar wil- iken. is er deze week met ^*|per Kuijpers gesproken. De wel wees er iin dit gesprek op dat tebestuur onmogelijk on- id kan maken tussen Surina- niet-Surinamers. 'Voor de istributie zijn bepaalde regels ld. Deze regels moeten worden 'd. anders zou het hele be- aanzien van de woonvergun- irden doorkruist. Voor Suri- kan dus geen uitzondering worden', inamers hadden de wethouder de gezinnen die in kraakwo- verblijven een woonvergun- geven, waardoor dit wonen :rd zou worden. Ook zouden te gezinnen naar een ruimere kunnen uitkijken. Verder evraagd of het gemeentebe- korte termijn voor daadwer- VVethouder Kuijpers van Amster dam. kelijke verbetering in de verhouding tussen Surinaamse 'en andere bewo ners van de Transvaalbuurt zou kun nen zorgen. De sfeer in de buurt is gespannen en dat heeft de laatste tijd geleid tot allerlei wrijvingen en ver velende burenruzies. Bij de Surina- mers leeft de angst dat dit kan leiden tot excessen, waarvoor - als er nu ADVERTENTIE u koopt ze zo onder de kip vandaanop 71 n onzer verslaggevers "AAG De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de eke Plattelandsvrouwen Nederland hebben bij de ministers M en landbouw geprotesteerd tegen de opheffing van de sub- ;eling voor de agrarisch-sociale voorlichting. J- Deze tak van dienst itnutoe voor zestig procent rijk betaald. De ministeries bouw en cultuur, recreatie en ppelijk werk gaven beide ocent. CRM geeft na 1 janua- int meer, 'landbouw' wil haar in drie jaar laten verdwij- ■gens beide organisaties van dsvrouwen zal de agrarisch- vo or lichting hierdoor nage- heel verdwijnen. Ze zullen staat zijn hun ruim vijf he chten dn diienst te houden en >r die beroepskrachten kon de oorlichting op een hoog peil gehandhaafd. Als men het net vrijwilligers moet doen, ra arde sterk dalen, landbouworganisaties worden uur van próduktschap tegen verdere groei onzer verslaggevers AAG De Europese overheid moet de groenten- en fruit- n de landen van de EG niet al teveel in bescherming nemen. Nederlanders zou dat wel eens nadelig kunnen zijn, zo meent tuur van het próduktschap voor groenten en fruit. getroffen door het besluit van erm en landbouw geen geld meer te geven voor de agrarisch sociale voorlichting. Voor hen geldt dezelfde regeling als voor de bonden voor plattelandsvrou wen. Maar de landbouworganisaties hebben ook een economisch-sociale voorlichtingsdienst, die voor negentig procent door het ministerie van land bouw wordt betaald. Deze tak zal de komende jaren nog worden uitge breid, zodat een deel van het perso neel van de agrarische naar de econo mische sector worden verschoven. Over enkele jaren zullen de drie organisa ties CBTB, KNBTB en KNLC) per saldo toch ruim dertig voorlichters minder in dienst hebben dan nu. Men hoopt dit geheel met het natuurlijk verloop te kunnen opvangen ïur heeft deze mening neerge- een nota over de voorstellen EEG-commissie heeft gedaan wijziging van het gemeen- ijk tuinbouwbeleid in de tuur van het Nederlands pro- p wijst er op, dater in de m groenten en fruit moeilijk- ijn ontstaan, omdat het aan- sterker gegroeid is dan de leenschappelijk Europees be- 1 daarom beslist geen verdere dat aanbod hebben. Verder 'rden nagegaan of de produk- gesaneerd kan worden. In de laats moet de Europese over- 1DAM Het Prinses beatrlx oüecteert in de week van 25 30 september. De straatcol- op zaterdag 30 september De aggeldt hulpverlening aan Po ten, Spastici, lijders aan Mul- arose, Spina bifida. heid nagaan of men het aanbod van produkten uit landen buiten de EEG kan beheersen en in de vierde plaats kan men dan nog aan maatregelen denken, die de pijn bij het optreden van tijdelijke of plaatselijke over schotten kunnen verzachten. Vooral vanuit Nederlands standpunt gezien is een Europees beleid, dat sterk gericht is op de bescherming van de groenten- en fruittelers tegen concurrentie van buiten, bijzonder ge vaarlijk. Een dergelijk beleid zou tot uitbreiding van de produktie in het zuiden van Europa leiden. Het pró duktschap waarschuwt daarom tegen het opschroeven van de prijzen, waar voor de overheid produkten uit de markt neemt bij een te grote aanvoer. Het prijsniveau, waarbij <'e overheid ingrijpt, is in de afgelopen jaren voor sommige produkten toch al te hoog geweest. Heffingen op het invoeren van groen ten en fruit van buiten de EEG moeten naar de Nederlandse opvat ting ook niet te hoog zijn. De Neder landers zijn wel sterk voor beperking van produkten (tomaten en komkom mers met name) uit Oosteuropese lan den. Dat kan door alleen de invoer van een beperkte hoeveelheid toe te staan. ADVERTENTIE) ontspanning voor het hele gezin. niets gebeurt - de gemeente zeker verantwoordelijk zou zijn. Op die verantwoordelijkheid van de Nederlandse samenleving wees on langs ook ds. R.F. Polanen, Surinaams predikant in de Bijlmermeer. Hij is ervan overtuigd dat door voorlichting aan Nederlanders over Suriname(rs) en omgekeerd een wederzijds begrip zou kunnen ontstaan. Voor die voorlichting en begeleiding van Surinamers is geld nodig. Er is een enorme behoefte aan deskundige nrainkracht voor diat werk. Volgens Po- lanen geeft de gemeente Amsterdam drie ton subsidie, maar is er minstens negen ton nodig. Het probleem wordt intussen steeds nijpender. Het week blad Vrij Nederland waarschuwt deze week al voor rassenrellen in Amster dam. 'Doordat er geen wederzijds be grip wordt gekweekt is er geen moge lijkheid tot dialoog. De mensen voe len zich steeds meer geïsoleerd en er is niets gevaarlijker dan dat. Uit het onbehagen dat ontstaat komt agressie voort', voorspelt ds. Polanen. Vertekend beeld De Surinamers, naar Nederland gedre ven door ernstige werkloosheid in eigen land, vertrekken vaak uit Suri name met hun hele gezin, met achter lating van alles. Zij hebben volgens Polanen een vertekend beeld van Ne derland gekregen (want ook in Suri name ontbreekt voorlichting) door veel te rooskleurige brieven van dege nen die al in Nederland zijn. Dat soort brieven wordt geschreven om de thuisblijvers gerust te stellen en liet is tegelijk prettig om de indruk te geven dat het een goede beslissing was om naar Nederland te gaan. In tegenstelling tot de gastarbeiders, die aangetrokken worden door een bedrijf dat verplicht is om voor woon ruimte te zorgen en die dus zowel een baan hebben als een huis als zij in Nederland komen, hebben de Surina mers geen van beide. De situatie op de arbeidsmarkt zorgt ervoor dat de Surinamers niet gemakkelijk aan het werk komen. Het huisvestingspro bleem is voor hen net zo groot als voor iedere andere Nederlander, of iedere andere Amsterdammer. Want van de ongeveer vijftigduizend Suri namers en Antillianen in ons land woont ongeveer de helft in Amster dam. Ook wat d:e opvang en begelei ding betreft zijn de Surinamers in fei te achtergesteld bij de gastarbeiders: het ministerie van CRM trekt voor de opvang en begeleiding van de buiten landse werknemers uit de landen om de Middellandse Zee (honderd tot honderdtwintigduizend mensen) tien miljoen uit, terwijl voor de Surina mers één miljoen wordt besteed. Het onbehagen van de Surinamers in Nederland, dat voortkomt uit het werk loosheidsprobleem, het huisvestings probleem en daarbij nog het feit niet geaccepteerd te worden door buurtbe woners, zoals dat zich in de Amster damse Transvaalbuurt en in de Bijl mer (om maar twee voorbeelden te noemen) vpordoet, maakt hen tot een zeer kwetsbare groep in de samenle ving. Een woordvoerder van de ge meente zei met nadruk dat 'de actie van de gemeente om de gekraakte woningen in de Transvaalbuurt te ontruimen beslist niet is gericht te gen de Surinamers. De actie richt zich tegen illegale woningbezetting, door wie dan ook. Wel is het een bekend feit dat voort durend, in alle delen van Amsterdam, woningen worden gekraakt, waartegen de gemeente geen acties onderneemt. De autochtone bewoners van de Transvaalbuurt verzetten zich niet le gen het kraken, maar tegen het kra ken door Surinamers. De Transvaal- buurters zeggen hinder te ondervin den van de Surinaamse gezinnen, die vaak met een grote groep een woning kraken en bezetten, wat niet zo ver wonderlijk is als men de achtergron den van deze krakers kent. Juist te gen deze groep gaat de gemeente Amsterdam nu een actie voeren. DEN BOSCH Prof. dr. J. Tinbergen heeft gisteren in het provinciehuis in Den Bosch het reizende ontvangstcen trum 'DD-2' geopend. Deze expositie van het UNESCO-centrum Nederland wil een overzicht geven van de ont wikkelingsplannen van de 'second development decade', het tweede tien jarenplan van de Verenigde Naties voor de landen van de derde wereld. Financiële steun is ontvangen van de Nationale Commissie voor Ontwikke lingsstrategie, waarvan prins Claus voorzitter is. De expositie 'DD-2' is van 25 septem ber tot en met 20 oktober dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur, maar op zaterdag en zondag is de tentoon stelling gesloten. DEN BOMMEL Bij een verkeers ongeluk in Oost Flakkee (gemeente Den Bommel) zijn gistermiddag twee mensen om het leven gekomen. Het zijn de 27-jarige C. J. J. Zaath uit Schiedam en de 18-jarige J. Verschoor uit Pemis. De bestuurder van de personenauto, waarin de twee slachtoffers zaten, haalde op rijksweg 18 in Oost Flakkee tijdens mist in en kwam daarbij in botsing met een tegemoet komende vrachtauto. Twee van de inzittenden van de personenauto zijn naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Vaneen verslaggever DEN HAAG De commissie-Claus, de nationale commissie ontwikkelings strategie 1970-1980, wil een project van de landelijke vereniging wereld winkels steunen met een bedrag van 177.750 gulden. Het project heeft ten doel het plaatselijke werk van de wereldwinkels te steunen. De commissie besloot nog meer pro jecten te steunen: voor een film die de relatie zal tekenen tussen het pro bleem van de gastarbeiders en tLe ont- wifekeMinigssamenwerking (opgenomen in lainxiem als Marokko, Algerije, Tune sië) 127.500, voor een project van de Nederlandse vereniging voor de Ver. Naties ten behoeve van de uitgave van een speciale aflevering van het schoolblad 'Antenne' en documentatie mappen. ƒ127.500, een informatiepro ject over ontwikkelingsproblemen in Latijns-Amerika 45.000, de vervaar diging van een leerlingenboekje ten behoeve van de reizende tentoonstel ling over het tweede ontwikkelingsde cennium 15.250, een documentatie- en informatieproject in Eindhoven 35.000 en de uitgave van citaten van president Nyerere van Tanzania ruim 4.600. Cliënt als middelpunt door Carl R. Rogers. Uitg. Lenuiiscaat te Rotter dam. 259 blz. Prijs 19,50. In de serie 'Menselijke mogelijkhe den' heeft de uitgever een aantal auteurs opgenomen, die zich rekenen tot de aanhangers van de zogenaamde humanistische psychologie: een denk richting dde in de jarein vijftig in de VS is ontstaan. De ontwikkeling van de humanistische psychologie ook wel aangeduid als existentiële-, posi tieve- of onto-psychologie leidde in 1962 tot de oprichting van de Ameri kaanse associatie voor humanistische psychologie. De associatie, die inmid dels vele sympathisanten h^eft, is op gezet 'als ontmoetingsplaats voor be roepspsychologen en anderen die el kaar vinden in een erkennen van het fundamenteel uniek zijn en het be lang van menselijk leven. Het belang rijkst is de overtuiging dat alle men sen in wezen creatief zijn en dat waarden ten grondslag liggen aan het menselijk handelen.' Hoewel men zich kan afvragen waarom er in 1962 nog een club moest worden opgericht met een dergelijk voor de hand liggend uitgangspunt, heeft de humanistische psychologie zich toch ontwikkeld tot een belangrijk fenomeen te midden van de vele denkrichtingen en stro mingen in de psychologie. Eén van de principes van deze school een aan tal gedachten zijn net zo oud als de psychologie zelf is dat de thera peut zich niet aanmatigt iets meer over de cliënt te weten dat deze zelf, en dus niet begint met het registre ren en etiketteren van klachten of symptomen, maar zich de moeite geeft zich in te leven in de ervaringswereld van zijn cliënt. Verder wil de thera peut zich niet bedienen van technie ken of kunstgrepen om de cliënt zo ver te brengen dat deze zich naar het oordeel van de therapeut nor maal of passend gaat gedragen. Inte gendeel, de cliënt moet zélf de oplos sing van zijn probleem vinden; de oplossing wordt hem niet pasklaar aangereikt, noch via subtiele manipu laties door de therapeut gesuggereerd. Zoals prof. H. C. J. Dijker ook in de inleiding zegt is de gehele denk- en werkwijze van Rogers gebaseerd op het vertrouwen in de mogelijkheden van de mens. De bezwaren, die tot nog toe tegen de humanistische psychologie zijn aangevoerd, komen vooral uit de hoek van de meer empirisch georiënteerde stromingen (behaviorisme). Voor een stroming die soms meer filosofisch de in vloed van de existentiefilosofie is on miskenbaar dan psychologisch is georiënteerd, is dat niet bevreemdend. Maar ondanks deze controverse zijn de denkbeelden uit de humanistische psychologie belangrijk en sympathiek genoeg om er kennis van te nemen. Behalve 'Cliënt als middelpunt' zijn bij Lemniscaat in de zelfde serie ook verschenen 'Psychologie van het men selijk zijn' door Abraham H. Malow en 'Creativiteit en conformisme' door Clark Moustakas. E. PARIJS De bekende Franse schrijver Henri de Montherlant is donderdag in zijn woning in Parijs op 76-jarige leeftijd overleden. Hij was sinds maaiden ernstig ziek en lieeft zich een kogel door het hoofd geschoten. zoon van een Catalaanse vader en een Bretonse moeder in 1896 geboren. Zijn eerste boek dat in 1926 uitkwam onder de titel 'Les bestiaires' handel de over stierengevechten waarvan De Montherlant een groot liefhebber was. Een Nederlandse evrtaling hiervan 'De stierenvechters' kwam in 1969 bij De Bezige Bij uit. Zijn ervaringen tijdens de eerste wereldoorlog, waarin hij als vrijwilliger diende, beschreef hij in 'La relève du matin'. Andere bekende werken van hem zijn 'Vie de Scipion'. 'Les Olympiades', 'La rose de sable' en 'Les célibataires'. Voor dit laatste werk ontving hij de grote literatuurprijs van de Académie Fran- caise. In 1960 werd jij lid van de Académie Francaise. Vanwege zijn 'aanblijven' gedurende de tweede wereldoorlog als medewer ker van het weekblad 'La Gerbe' werd hij in 1947 door het nationale comité van auteurs een jaar geschorst. Van de 14 toneelstukken die De Monther lant schreef zijn er ook enkele in Nederland opgevoerd; zo speelde de Bijbeltegels in Otterloo OTTERLO In het tegelmuseum 'It Nofli'k Sté'. te Otterlo wordt van 24 september tot 20 oktober een tentoon stelling gehouden van bijbeltegels. De tentoonstelling bevat verschillende ca tegorieën bijbeltegels, o.m. betrekking hebbend op het Genesis, de opstan ding van Christus en andere bijbelse motieven. Onder de 165 tegels, d>ie worden tentoongesteld, bewinden zich zeer zeldzame exemplaren; De ten toonstelling kwam totstand met me dewerking van 40 bruikleen gevers, waarbij een tiental musea uit binnen- en buitenland. Charlotte Salomon in Joods Museum AMSTERDAM In het Joods Histo risch Museum, gevestigd in het Waag gebouw aan de Nieuwmarkt te Am sterdam, zal van 5 oktober tol 20 november een keuze worden getoond uit de autobiografische bladen van Charlotte Salomon. Haar ouders, die in Amsterdam wonen hebben dit werk dit jaar aan het museum ge schonken. Charlotte Salomon werd in 1917 in Berlijn geboren en kreeg daar een opleiding aan de academie. Ze vlucht te in januari 1939, na de Kristalnacht naar Frankrijk, waar ze in 1943 door de Nazi's werd gepakt Later werd ze inAuschwitz vermoord. In de jaren 1940-1942 tekende zij in meer dan 850 genummerde bladen haar levensgeschiedenis. Ze gebruikte daarbij een geheel eigen bijna filmi sche methode. Deze in de kunstgeschiedenis unieke weergave van persoonlijke belevenis sen wordt tegen de achtergrond van de Tweede Wereldoorlog tot een aan grijpend document. Een deel van de tekeningen werd in boekvorm gebundeld en eerdere expo sities van een deel van Charlotte Salomons werk werden dn Amsterdam, Tel Aviv en Berlijn gehouden. Op deze tentoonstelling in het Joods His torisch Museum zal het levensverhaal voor het eerst in zijn oorspronkelijke volgorde gepresenteerd worden. Henri de Montherlant Haagse Comedie in 1960 zijn 'De kar dinaal van Spanje'. Ook 'Ines de Ca stro' en 'Port Royal' zijn in Neder land opgevoerd. In de laatste tien jaren van zijn leven publiceerde hij nog drie romans; het laatste, gepubli ceerd in 1971, was 'Un assassin est mon mafitre'. Henri d eMontherlant, die nooit ge huwd is geweest, gold als een der meest ongenaakbare figuren in de Franse schrijverswereld. Hij be schouwde de afgeslotenheid van de buitenwerdld als heilzaam voor zich zelf en zijn kunstenaarschap. Hij las geen kranten, had noch radio, noch televisie en meende dat om te weten wat er werkelijk in het leven gaande was men genoeg had aan het lezen van Shakespeare. In de meeste van zijn romans demonstreert hij een dui delijke minachting voor de vrouw in het algemeen; hij beschouwde haar als inferieur aan de man. Het stes komt dat tot uiting in zijn roman 'Les jeunes filles', een vierdelig werk dat tussen 1936 en 1939 verscheen. Hij heeft zich in zijn romans en toneel stukken, die in een sobere, koele stijl zijn geschreven, doen kennen als een tegenstander van de democratische idee zoals die wordt gevoed door christendom en humanisme, als een hedonist, dus iemand die het streven naar genot als hoogste levensdoel ziet Het trotseren van gevaar hoort daar bij omdat het de mens, vooral de man, grootsheid verleent en aanzien en glorie. Hij zag de dood veeleer als een bekroning dan als een vernieti ging van het leven. Door DAMMIS DE GEUS TILBURG Anton P. Tsjechows 'Drie zusters', waaraan vele toneel gezelschappen zich al lang waagden, is een stuk dat ook nog in deze tijd zo'n twee en een half uur weet te boeien. Het Zuidelijk Toneel Globe bewees donderdagavond bij de premièrè in de Tilburgse Stads schouwburg opnieuw dat de problemen, frustraties en illusies in dit sociodrama niet aan plaats of tijd gebonden zijn. Het is de wurgende eenzaamheid die de sukkelende militaire arts Tsjeboet- ADVERTENTIE hindert, niet. Bijna ailes is overdektop van de drie generaalsdochters elk in hun eigen enge wereldje trieste perso nen maakt. Olga, Masja en Irina kun nen echter niet anders dan hun te leurstellingen over het leven dat zo mooi had kunnen zijn aanvaarden. Overste Wersjinin die zich tijdelijk in de plaats waar ze wonen met een batterij soldaten heeft gelegerd, wordt ook met ongeluk geplaagd. In hem heeft Tsjechow de wanhoop doen sa menvloeien. Wersjinin benadert de mislukkingen in zijn huwelijksleven verstandelijk. Wat, als wij ons leven nog eens over mochten doen, maar dan bewust, vraagt hij zich af. Masja, de zuster die met de saaie gymnasi um-docent Koelygin het leven slijt, begrijpt hem het meest. Er ontstaat via die wederzijdse herkenning van eikaars mislukte huwelijksleven een hartstochtelijke romance, die snel voorbij is als de legerafdeling een maal moet worden overgeplaatst. Ton Lutz, die de regie van deze Tsjechow heeft, ontwierp samen met de spelers een bewegingspatroon, waarmee hij de tegenpolen van toena dering en verwijdering, gelatenehid en protest voelbaar maakt. Hij heeft de melancholieke stiltes in ere gehou den, maar daarentegen het speltempo iets versneld, hetgeen de opvoring in zijn geheel verlevendigt. Bizar Tsjechow's opvattingen omtrent het bizarre, waarover Charles B. Timmer die de 'drie zusters' uitstekend vertaalde in het programmaboekje schrijft, komen naar voren. Die mees terlijke, sarcastische humor, waarvan ykin de vertolker is, is Tsjechows middel om die groep machtelozen in hun praten, ruziën en nietsdoen te relativeren. De regisseur liet enkele scenes uit het grotè geheel Lichten, gelijk een close-up in een film. wat resulteerde in een navrant confronta tie met de personen die psychisch met zichzelf en met elkaar in de knoop zitten. Ann Hasekamp was uitstekend in haar rol van de harde, verzuurde Masja, die het na het vertrek van haar geliefde overste niet meer ziet. Annet Nieuwenhuyzen gaf de school- directrice Olga, die eigenlijk nooit heeft geweten wat liefde is, sterk gestalte. De jonge Irina, die net op het punt van trouwen staat met baron Toetzenbach is geknipt voor Sacha Bulthuis. Heel mooi speelde zij dat proces van de verandering van een jong, ongecompliceerd leven in een situatie, waarin zij met haar andere twee zusters gedesillusioneerd achter blijft. Het vertrek naar Moskou blijft een droom. De baron, waarvan zij niet echt kan houden, maar wel sympathie voor heeft, wordt in een duel gedood. Ru- dolf Lucieer speelde deze idealist die de militaire maatschappij achter zich laat. Siem Vroom speelde de zwakke, stumperige broer Andrej die alsmaar schulden maakt en zelfs een hypo theek op het kapitale huis neemt. Femke Boersma is zijn vrouw Natalja; een serpent dat de baas in huis is en het intussen met een ander houdt. Glansrol Onno Molenkamp is de leraar die zich zorgen maakt om zijn lieve Masja. Een glansrol heeft Eric Schneider als de overste die Masja de verveling doet vergeten. Pim Dikkers is hele maal de oude arts, die het niet kan verkroppen dat hij zijn vak verleerd is. Deze oud-acteurs van het Nieuw Rotterdams Toneel drukken hun stempel op de opvoering. De huis houdster werd (bijzonder goed) ver tolkt door Magda Janssens, John Soer speelde de boodschapper die overal wordt weggeschopt, Johan Ooms en Franklin van den Hurk bleken bedre ven met de gitaar in de salon, maar konden desondanks de stilte niet ver drijven. Nicolaas Wijnbergs fraaie de- cor met veel ruikte, symboliseerde het lege milieu in deze Tsjechow. Globe maakte er in zijn geheel een sterk karaktersluk van. En dan nog Prins Johan Friso, zoon van prinses Beatrix en prins Claus, wordt maandag (25 september) vier jaar. Deze foto werd door prins Claus genomen De graficus Ru van Rossum, die o.a. al erelid is van de Academia Internationale Tommaso Campanello in Rome, kreeg dezer dagen weer een Italiaanse prijs: de gouden medaille van de Biennale de Arta Sacra te Perugia. Katrijn Theaterprodukties zal woensdagavond 4 oktober in de Klei ne Komedie in Amsterdam de premiè re geven van 'Wie is bang voor Virgi nia Woolf' met Kitty Janssen, André v. d. Heuvel, Marja Lieuwen en Fre- derik de Groot. Tot opvolger van de heer H. G. Stam als pedagogisch directeur van de Stichting Rotterdamse Muziekschool is benoemd de heer A. P. van Deursen. Het 50-jarige organistenjubileum van Adr. Kousemaker zal op 30 sep tember o.a. worden gevierd met een orgeiconceert door oud-leerlingen in de Maria Magdalenakerk in Goes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13