NKA DRAAIT WEER 'Volksverzekering tegen ziektekosten' jewo, gepunt e dag U houdt van puzzelen? Bata: 'buggy' zet door Plan tot reorganisatie wetenschapsbeoefening Kraijenhoff: moeilijkste beslissing van koelbloedige moord gearresteerd kreeg drie licht voor enst' stuk Puzzelmee van Trouw/Kwartet Na 2 maanden voorarrest ter zitting vrijgelaten Frank Govers versiert NOS-kiosk begint niet op 1 oktober Vragen aan b en w over supermarkt Zoetermeer wil als lijsttrekker Aantjes Spaarbank Rotterdam verlaagt ook haar hypotheekrente Schoolkinderen maken improviserend muziek igenheid voor Overlegorgaan van vakcentrales: fiscus moet premies innen «ji in Breda Hl /KWARTET ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND Tll/Kll 1 kg, >U kt en me. 4 kin 3 red, ikreel 3.385, 'fing, kreel bei uten rsug schol, onzer verslaggevers De bezetting van de ENKA-fabriek in Breda wordt vanmorgen om negen uur opgeheven, stakers bij het Enka-bedrijf in Wuppertal-Barmen zijn gisteren al aan het werk gegaan. ijk na de beslissing van de hun aktie te beëindigen - heer H. Vermeulen van de 18,58' indernemingsraad van EN- toff mee, dat de opschorting overle g met de raad van '-In Enka nu 'geen punt meer i'acht dat tijdens de ko rtingsperiode de spannin- tot kus gen in het Enka-bedrijf wel zullen wegebben en dat de verhouding tus sen de vakbonden en de bedrijfslei ding weer normaal zullen worden. Het besluit om de bezetting op te heffen werd gistermiddag om- twaalf uur genomen door de ruim 460 bezet ters, nadat de vertegenwoordigers van de samenwerkende bonden verslag re Akzo-bedrijven. 'Wij mogen de on derlinge verhoudingen binnen de Ak- zo niet schaden', zei de voorzitter van de raad van bestuur. Op de vraag of het nu zeker is dat de Enka-bedrijven voorgoed open blijven, antwoordde hij echter dat bij het ondernemen geen garantiebewijs kan worden gegeven'. hadden gedaan van het donderdag avond gevoerde gesprek tussen de raad van bestuur van Akzo, de ministers Langman en Boersma en de vakbon den. Eerder op de dag hadden de stakings- Ovprlpcr leiders bij het Glanzstoff-bedrijf in Wuppertal-Barmer het aktie centrum in Breda bericht, dat in Wuppertal het werk weer was hervat. Zij gaven de Bredase bezetters echter de verze kering, dat wanneer in Breda zou worden besloten de bezetting voort te zetten, het werk in Wuppertal direct weer zou worden neergelegd. Het personeel van de Amsterdamse Akzo-dochter Ketjen besloot gister middag af te zien van een 'demonstra- tieve vergadering' die als teken van 1 solidariteit met de Bredase bezetters J^lOflSCllO ClclCl6rS n eehouden. De aktieleiders voerden gistermiddag overleg met dedirectie van het Enka- bedrijf over het opstarten van de fabriek. Het zal nog enkele dagen duren voordat de fabriek weer volle dig draait. In hun toespraken roem den alle vakbondsleiders overigens de zelfdiscipline van de bezetters. Juliana en prins Bernhard tijdens een rondwandeling over c dan ïedelfl, man klijk bezoek nd tij 0 Koningin Juliana iefde lemhard hebben op de van hun staatsbezoek islavië voor enige op- gezorgd door plotse- ïet protocol af te wij- Vink Valbu van eskun ;nison •n kei jjj; n en e perso en, is ïrwad 50 »repen 1ALE' Veel belangstelling toonden koningin en prins voor het werk van zilver smeden en koperslagers. Dit zijn vak lieden die op het ogenblik een belang rijke bron van inkomsten vormen voor Serajewo, daar ze door de toeristen zijn ontdekt. Aan het eind van de middag ging het via Mostar naar Poela, vanwaar het koninklijk paar met een Joegoslavisch marinevaartuig naar het eiland Brioni voer. Op Brioni. aan de noordelijke kust van de Adriatische Zee, ligt het ver blijf voor hoge gasten. Daar hebben koningin en prins gisteravond presi dent Tito opnieuw ontmoet. zou worden gehouden. Onderzoek De Nederlandse regering heeft inmid dels besloten het initiatief te nemen tot een wereldonderzoek naar de pro- duktie van chemische vezels. Daarvoor zal de GATT. de Algemene Handels- en Tarieven Overeenkomst, waarin 76 landen zijn vertegenwoordigd, worden ingeschakeld. Binnen de vergrote EEG zal de regering bevorderen dat binnen drie maanden een rapport over de situatie in de Europese vezel industrie en een advies over de mo gelijke oplossingen op tafel komt. Uit Den Haag komt ook het bericht, dat de regering gesprekspartner blijft in het overleg tussen de vakbonden en de Akzo vooral waar het sociale kwesties betreft. De bezetters verkeerden gisteren in een feeststemming. Zij liepen met bossen bloemen rond, wensten elkaar geluk, zongen en hieven spreekkoren aan. Op alle toespraken van vakbonds bestuurders en aktieleiders volgden donderende ovaties. Een groep jour nalisten werd met een minutenlange ovatie in de kantine ingehaald. Vele bezetters konden hun emoties niet baas. Vakbondsbestuurder en bezetter Van Hilst (NKV) riep ontroerd uit: 'Een BRUSSEL (ANP) —De bijzondere opsporingsbrigade van Antwerpen heeft vier jongelui gearresteerd die woensdagavond de 52-jarige veldwach ter in Waarloos (tussen Mechelen en Antwerpen) vanuit een hinderlaag doodschoten. De jongste van het vier tal is vijftien jaar, de tweede is zestien en twee zijn er zeventien jaar oud. Ze hebben bekend de veldwach ter (Albert Fierens) koelbloedig te hebben neergeknald, alleen om zijn dienstpistool in handen te krijgen. De jongens zijn afkomstig uit Lint. Een van hen heeft uit een telefooncel de veldwachter gebeld om te zeggen dat er een vechtpartij aan de gang was. Daarmee lokten ze de man in een hinderlaag. Toen de veldwachter ter plaatse kwam hielden twee van de jongens een schijngevecht terwijl de andere twee achter een boom in een hinderlaag zaten. Uit een karabijn met afgezaagde loop vuurden ze elf schoten op de man af waarvan er negen de veldwachter troffen. Twee uur na het gebeurde overleed de man in het ziekenhuis in Duffel. Het viertal is ter beschikking van de jeugdrechter in Antwerpen gesteld. nieuwe vakbond is geboren'. Via een i—i directe verbinding in de Brandpunt- j-v i uitzending van gisteravond vroeg Van JJGllGïïl^rKGll! ÉT0611 Hilst aan de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, Jhr. Kmjen- Spailje 111 EEG hoe hn zich eistermiddac voelde y. hoff, hoe hij zich gistermiddag voelde toen 'uit zesduizend kelen gejuicht werd'. De heer Kraijenhoff zei het intrekken van het structuurplan 'één vande moeilijkste beslissingen m zijn leven te hebben gevonden'. Op de vraag of er werkelijk construc tieve oplossingen mogelijk zijn, ant woordde hij, dat de oplossingen eco nomisch niet optimaal zullen zijn, maar dat het nodig is dat er een eind komt aan de onrust, ook bij de ande- ADVERTENTIE programma zouden ze een gen aan het kleine museum is aan de student Gravillo jongeman die in juli 1914 ':se troonopvolger Franz en diens echtgenote neer- ik paar bracht wel een uit- ite aan de beroemde mos- stad en aan de Grieks- erk. politiemannen en veilig- inarissen omstuwden het aar daarna op een wande- ashba-achtige wijk rondom met de talloze winkeltjes middenstanders, die hun loerig aan de man plegen rslaggever G Minister De Koster Ie manier waarop majoor rie maanden geleden heeft met passend is voor ie- ie rang en van die ontwik majoor heeft drie dagen gekregen. In' zijn ant- drie vdA-kamerleden inister de handelwijze van ongewenst'. se Post schreef de majoor onder de kop 'geestelijke e krijgsmacht'. Aanleiding jgstuchtelijke straf waren passages: is niet van plan om zich ruid uit de ogen te wrij- wordtg naar Amersfoort Het defensie-establish- rmee weer voor een poos- ,n steld en het militair-indus- Den 1 ;iden: 3779. leerei -aat 61 ex ^an geruisloos worden Wanneer het allemaal zo eft minister De Koster de wel gewonnen'. En: 'De Volten dat er op het uw Bficiëncy bij de krijgsmacht a bi ander te verbeteren viel, sitekain de straat van de lieden het zogenaamde 'Peter- rima i lun incompetentieniveau bedi< f"ct: daarom werd hij de ice Hl ,IW'- at 64, uziekh Dan !s dit Jets voor u. Zaterdag 1 23 september begint er in Trouw/Kwartet een grote puz- zeiwedstrijd: Puzzelmee. Twin tig weken lang zijn er voortdu- ff rend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 30.000 f gulden. Kijk uit naar de speolale Puzzelmee krant. Zaterdag 23 september. Trouw/Kwartet. KOPENHAGEN, OSLO (Reuter, DPA) De Deense premier Jens Otto Krag heeft gisteren scherp gerea geerd op de opmerking van de Franse president Georges Pompidou dat hij voorstander is van Spanje's toetreden tot de EEG. Krag verklaarde: 'Een dergelijk voorstel zou onmiddellijk een duidelijk en onmiddellijk 'neen' van Denemarken ontmoeten. Indien nodig zal Denemarken in de EEG- ministerraad zijn veto erover uitspre ken.' In zijn persconferentie had Pompidou erkend dat hij begrip had voor econo mische en politieke bezwaren van en kele Europese partners van Frankrijk. In Denemarken wordt op 2 oktober een referendum gehouden over toetre ding van het land tot de EEG. Voor veel Deense tegenstanders van de EEG is de Franse wens Spanje tot de EEG-club toe te laten een nieuw ar gument tegen het Deense toetreden. Ook de Noorse premier Trygve Brat- teli, die in zijn land nog fellere tegenstand tegen toetreding heeft te verduren, heeft zich tegen Pompidou's uitlatingen gekeerd. Zonder Spanje met name te noemen verklaarde Brat- teli dat de EEG er goed aan zou doen er voor te zorgen dat de democrati sche basis wordt bewaard. De Noren gaan zondag en maandag over toetreding tot de EEG stemmen, (zie ook pag. 17) Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft twee 19-jarige Suri naamse jongens ter zitting in vrijheid laten stellen, nadat zij twee maanden voorarrest hadden ondergaan wegens te intieme omgang van een Amster dams meisje van net 15 jaar. Gebleken was bij het vooronderzoek dat het meisje met toestemming van de ouders al geruime tijd een verhou ding had met een Surinamer van 23 jaar en dat ze door hem ook bevriend wasg eraakt met de beide verdachten. Ze had zich uitgegeven voor een meis je van 17 jaar en was vrijwillig met de verdachten meegegaan. Het meisje zou zich nauwelijks verzet hebben tegen de vrijpartij die volgde. Dc officier van justitie vond 'een zwakke vorm van verkrachting* wel bewezen, maar de twee maanden voor arrest leek hem een voldoende be straffing. Hij eiste twee maanden met aftrek. Mocht de rechtbank de ver- ki achting niet- bewezen achten, dan was toch in elk geval ontucht met een meisje onder 16 jaar bewezen, zei hij. De ouders van het meisje hadden destijds aangifte gedaan. Kimono-avondjasjes van rood fluweel, geborduurd met bloemen. Van onze moderedactie AMSTERDAM Vrouwen houden er van om versierd te worden en als een ander het niet doet, dan doen ze het zelf. Frank Govers is een ontwerper die dat feilloos aanvoelt. En met zijn nieuwe collectie voor Mod'elle ver siert hij de vrouw wddr hij maar kan. Een duidelijke lijn zit er niet in, maar dat is ook eigenlijk nergens voor nodig. Alles mag van Frank en het is één schatkamer van sinterklaas voor vrijwel iedere vrouw. Want Go vers ontwerpt niet voor een bepaald type. Hij maakt poezelige, katoenen schortjurkjes en uitbundig geborduur de Thailandzijden avondensembles. Hij houdt zich alleen aan de vierkan te schouderpasjes in jurken en jasjes. Govers combineert kobalt-blauw met groen, hij brengt geruite jassen met bont afgezet in één van de kleuren die ook in de jas zitten, er zijn groen en geel gekleurde flannel broeken met jasjes van gekleurd borger flan nel Helem&dl uitgeleefd heeft Frank Go vers zich in de avond-ensembles: veel uitwaaierende rokken met tricot bo venlijfjes, waarop pailleten in de kleuren van het geheel. Gelukkig hoeft een ontwerper als Govers zich nog niet dik en druk te maken om grote maten en dure klanten. Hij kan (als één van de weinigen) ontwerpen wat hij wil. AMSTERDAM We zijn zo'n beetje door het 'laarzen-tijdperk' heen. Nou ja, we mogen natuurlijk nog wel het kniehoge schoeisel, waar we vorig jaar zo bloedig voor hebben gespaard, ódn, maar het is eigenlijk afgelopen. De gewone schoen wordt deze winter in ere hersteld. D6t is het belangrijke nieuws van de show die Bata Inter national in Klein Bellevue hield. g Behalve mannequins, dansten ook bal- lerina's van het Nationaal Ballet op nieuwe schoenen heen en weer en dat was wel. typerend voor de hele collec tie van Bata: lichtvoetigheid, al zal het met die geweldig hoge zolen en hakken niet altijd meevallen De zogimoemde 'buggy's' die vorig jaar werden geïntroduceerd, hebben hun bestaansrecht bewezen, want Ba ta International ruimde een belangrij ke plaats voor ze in. Ze zijn te krijgen in suède en leer, met dkke crêpe-zolen (weet u nog wel, van vroeger?). De 'plateau-snit', dat is: zeer hoge hak en zeer dikke zool, die plateau snit is tot het extreme doorgevoerd, maar ook elegant verwerkt in de meer klassieke modellen. Wat de kleuren betreft is er wel iets veranderd voor het unnterseizoen: zwart en bruin gaan natuurlijk nooit verloren en ver der erg veel rood, oranje, geel en groen, met daarnaast de zogenoemde 'mystieke' kleuren als temperd rood, olijfgroen, grijs en herst-achtig rood Op (le foto: een model uit de 'buggy'- serie. HILVERSUM Het zit niet mee met de voor zondag 1 oktober aangekon digde televisieprogramma's. Ook de eerste aflevering van 'NOS-kiosk' ver valt. evenals het toneelstuk 'Kees de jongen'. Joop Geesinks maatschappij maakt met medewerking van Karei Prior en vele anderen een programma, dat nieuw leven moet blazen in de televi sie-uitzendingen op zondagmiddag. Pas dezer dagen kreeg de programma- leiding met aan het hoofd Carel En kelaar de eerste aflevering van de 'Kiosk' te zien omdat er stagnatie was geweest bij de produktie. Er werden van NOS-zijde nogal wat aanmerkingen gemaakt, zodat besloten werd verbeteringen aan te brengen. Geesink en Prior zien nu echter geen kans meer op tijd klaar te zijn voor 1 oktober en hebben veertien dagen uitstel gevraagd. De eerste uitzending is geplaatst op 15 oktober. 'NOS-Ki- osk' belooft een familieprogramma te worden met veel verschillende onder delen. DEN HAAG Het raadslid Lammers (prot.-chr.) heeft aan het college van b en w gevraagd naar aanleiding van een artikel in de Nieuwe Haagse Courant van 21 september of de angstige vermoedens van de winkeliers van de Scheveningse Keizerstraat e.o. juist zijn en er een supermarkt zal worden gevestigd. Indien die vermoe dens juist zijn. nodigt de heer Lam mers b en w uit op korte termijn over dit aspect en de verdere ontwikkeling van dit gebied uitsluitsel te geven, opdat de kennelijk bestaande onzeker heid bij de winkeliers kan worden weg genomen. Biesheuvel zevende: Van onze Haagse redactie ZOETERMEER De kiervereoiiging van de ARP in Zoetermeer heeft, in afwijking van de advieslijst van het partijbestuur, fractieleider mr. W. Aantjes nummer een geplaatst op de kandidatenlijst. Premier Biesheuvel, die door het bestuur was voorgesteld als lijsttrekker is door Zoetermeer op de zevende plaats gezet. Nummer twee op de Zoetermeerse lijst is mejuf frouw J. van Leeuwen. AMSTELVEEN De ARP-kiesvereni- ging Amstelveen heeft gisteren even eens besloten als lijstaanvoerder mr. W. Aantjes aan te bevelen. Voor de volgende plaatsen zijn in deze kiesver eniging voorgedragen: drs. J. Boersma, B. Roolvink, mej. J. van Leeuwen en dr. C. Boertien. ROTTERDAM In navolging van de Spaarbank van Amsterdam heeft sinds maandag 18 september ook de Spaar bank te Rotterdam en de daarbij aangesloten Nuts spaarbank te Gouda de hypotheekrente voor nieuwe hypo theken op panden voor zelfbewoning van 8 pet op 7% pet gebracht. De hypotheekrente voor beleggings- (verhuurde) panden is van 8V4 pet op 8 pet gebracht, terwijl ook voor top- hypotheken een dienovereenkomstige verlaging geldt AMSTERDAM De leerlingen van de tweede klas van de Nic. Maes- schocl gaan zondag muziek maken in het Shaffytheater. 'JAM'(jeugd en muziek Amsterdam) heeft de kinde ren een brief geschreven waarin wordt gevraagd 'voorwerpen mee te nemen waarmee je denkt muziek te kunnen maken', maar als je een mu- ziekijstrument hebt kan je dat ook meenemen. Want iedereen mag mees pelen in het orkest. I)o kinderen worden begeleid door Chaia Gerstein (muzikale improvisa tie) en Karei van der Gun (bewe gingsexpressie) en het Amsterdams jeugdorkest onder leiding van Ruud van Mourik. Er zal zondagmiddag van 1 tot 3 uur worden gespeeld Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De Gespreksgroep Universitair Onderzoek (GUO) heeft een vereenvoudigde structuur voorge steld voor de organisatie van de we tenschapsbeoefening. Centraal daarin staat een nieuw op te richten Neder landse Research Organisatie (NRO). Deze NRO zou de 'tweede geldstroom' moeten gaan beheren, het nu nog geringe beleidsinstrument waarmee de onderzoekprogramma's van de univer siteiten kunnen worden bijgestuurd. Voor het grootste deel hanteren de universiteiten namelijk geen admini stratief onderscheid tussen onderwijs en onderzoek. Zij krijgen gewoon een begrotingsbedrag, dat tot voor kort volgens ongeveer vaste normen aan beide sectoren ten goede kwam. Se dert de explosieve groei van het aan tal studenten is dit systeem in de praktijk (ten koste van het onder zoek) wat in het water gevallen. Daarnaast was er een tweede geld stroom, die voor speciale onderzoek- doelen werd toegekend, en die onge veer tienmaal zo klein was als de we 1 uw D K'ë ng i4 Skil Power Tools (elek- weefc Mumatisch gereedschap) au SJf de komende vijf jaar ïsburg trsoneelsleden uitbreiden 51981 800. He bedrijf een Heming van een Ameri- schappij is van plan de nd. ff e verdubbelen en heeft km terrein van 12.000 vier- 50flj aangekocht, nr. 563 cent van de produktie in naar het buitenland. DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zich uitge sproken voor een algemene volksver zekering tegen ziektekosten. Volgens het vakbewegingsplan moet die fiscus de premies voor deze nieuwe volks verzekering naar draagkracht gaan in casseren. De hoogte van de premies is nog niet bekend. Het rapport, waarin een werkgroep bestaande uit de heren H. Berends <NW), L. de Graaf (CNV) en A. P. A. Riemen (NKV) zich uitspreekt voor de invoering van de volksvcrzc- boden aan de commissie structuur ver zekeringen geneeskundige verzorging van de Sociaal-Economische Raad. Volgens dc werkgroep kan het recht op een goede gezondheidszorg voor iedereen ais een sociaal grondrecht worden gekwalificeerd. De kosten er van kunnen echter dermate oplopen dat niemand ook de beter gesitu eerde niet in staat is deze kosten Individueel te dragen. 'Nodig is, aldus de werkgroep, een collectieve voorziening met bovendien een verplichte deelneming voor ieder- ongelijk over de deelnemers zijn ver spreid. Het gerechtvaardige verlangen de gelijkheid in kansen ook op ter rein van de gezondheidszorg te ver werkelijken, onafhankelijk van ie mands financiële mogelijkheden, kan het beste door middel van een ver plichte volksverzekering worden ge waarborgd. Deze keuze biedt immers een effectie ve oplossing voor het vraagstuk van de financiering en het heffen van een premie naar de draagkracht van alle verzekerden', aldus de werkgroep. kering ziektekosten, is gisteren aangc- een, omdat de feitelijke risico's zo De vakcentrales hebben voor een ver plichte volksverzekering gekozen, om dat zij aansluit bij een reeds op gang gebrachte ontwikkeling en het ook past binnen de sfeer van de gezond heidszorg (de laatste jaren 20 k 25 van de huidige gezondheidszorg noe men de vakcentrales 'een kakelbonte lappendeken'. Daarin kan volgens hen systematisch verbetering worden ge bracht door een verplichte volksverze kering, waardoor niet alleen verbete ring zelf mogelijk wordt, maar tevens een rechtvaardiger lastenverdeling. Op het hele terrein van de gezond heidsvoorzieningen heeft het aan een harmonische ontwikkeling ontbroken. De sterke kostenstijging in de gezond heidszorg (de laatste jaren 20 525 procent per Jaar) is waarschijnlijk een gevolg van het ontbreken van een duidelijke structuur. Indien deze situ atie niet verandert, kan van een ver beterde kostenbeheersing of zelfs van kostcnbegeleidlng geen sprake zijn, zo meent het overlegorgaan. In het ka der van een herstructurering stellen de vakcentrales een trapsgewijze op bouw van de gezondheidszorg voor te beginnen met wijkgezondheidscentra en aan het eindpunt A, B en C- ziekenhuizen. eerste. Dit bedrag werd naar eer en geweten verdeeld door de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO), die daarmee een aanzet voor een wetenschapsbeleid in de uni versitaire sector had. Volgens de nu gepubliceerde nota zou ZWO in de nieuwe NRO moeten opgaan. Het stroomlijn-effect wordt bereikt doordat de NRO. behalve de ZWO- taak, ook het beheer op zich neemt van organisatorisch verspreide institu ten die nu (om historische redenen) bijvoorbeeld door de Akademie van wetenschappen worden beheerd. De Gespreksgroep universitair onder wijs werd door oud-minister De Brauw opgericht (en tot zijn ontslag voorgezeten) om de praktische maat regelen te bedenken die moesten vol gen op drie nogal kritische rapporten over de universitaire wetenschapsbe oefening. De Raad van advies voor het wetenschapsbeleid, de Algemene rekenkamer en een ploegje deskundi gen van de OESO vonden allemaal dat het anders moest, omdat volgens het huidige financierings-'schema' ondui delijk is wat er gebeurt, zodat er ook geen beleid kan worden gevoerd. Typerend is dat het onderzoekbudget eigenlijk met een achterstand van jaren wordt uitgerekend door het CBS, dat door een enquete bepaalt hoeveel van hun tijd de universitaire medewerkers aan onderzoek besteden. De GUO is het in zijn nota met de Algemene rekenkamer eens dat inzicht in omvang en soort van de kosten die met het wetenschappelijk onderzoek zijn gemoeid, een eerste voorwaarde is voor het voeren van een beleid. Maar van vandaag op morgen zal dat wel niet verbeteren: onze voorstellen hebben het karakter van een reorgani satie op langere termijn, aldus de nota. Die nota is nu naar de betrokken instanties gestuurd en moet als basis dienen voor verdere besprekingen. In de nota wordt verder nog de oprich ting voorgesteld van researchcommis- sies per universiteit, die de broodno dige interne coördinatie van het onder zoek ter hand zouden moeten nemen. De commissies zouden moeten funge ren als gesprekspartners van de NRO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11