'ompidou: EEG-top zal een keerpunt worden Europa's historie Verbeten strijd in Angola Internering in Ulster gestopt Thieu valt heftig uit tegen Frankrijk Sydney's Opera: barok van onze tijd Breznjew wil in juni Europese veiligheidsstop Palestijnen zouden weer actie beramen Japanse premier gaat volgende week naar China Vergaderen JÉ Flevohof nbouw zijnde brug uier doden Champignons Japanner behaalt aanrandingsrecord Knapen in VS steken prof dood irfAustralië [iff/KWAKTET VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 fsident drijft spot met Aranda BUITENLAND T7/K.9 US (AP, Reuter, UPI) President Georges Pompidou heeft verklaard dat zijn land niet zal inderen dat het Europese licht een beetje helderder zal schijnen door de komende EEG-topcon- itie. Frankrijk is voor Spanje's toetreden tot de EEG. De president kondigde voorts aan dat cor- politici in zijn land zullen worden gewied. persconferentie, die door on- 400 verslaggevers werd bijge- Pompidou dat hij niet de dat de komende EEG-topcon- 'een keerpunt zal worden in chiedenis of zelfs in de Europe- schiedenis'. 'Misschien zal het de staatshoofden en regerin- Sechtig de bereikte besluiten <en een zekere waarde hebben', e Franse president. Pompidou was het idee van jG-top afkomstig van de West bondskanselier Willy Brandt, ad hij voor het eerst in augus- 171 aan de top gedacht toen financiële moeilijkheden araakt door de monetaire maat- van de VS. inden waren van mening dat de ese valuta voor onbepaalde tijd blijven zweven en dat zou en de gehele wereld voortdu- en handelsnadeel hebben opge- en een 'eind van de EEG betekend', aldus Pompidou, dou zei voorts voorstander te toetreding van Spanje tot de wevvel hij verklaarde in te zien mmigen dit onmogelijk achten de 'voortdurende economische itieke moeilijkheden'. toorden wijdde Pompidou aan [hullingen over corruptie van eringsambtenaar Gabriël Aran- Franse president trok de bewe- van Aranda in twijfel en deed lie aanval op deze voormalige erker van het ministerie van lisvesting. lou hekelde de 'steeds groter de rol in het moderne leven fotokopieermachine'. Aranda iervan gebruik gemaakt om ko- verkrijgen van officiële docu- die bezwarend zouden zijn. ou noemde de machines 'de van het werk der politici, rgen de schenners van het za- n, de industrie en het gezin zakelijke bewijzen in zijn zaakje ont braken. Dus vond hij de volgende oplossing: hij schreef een brief aan de heer Chroestsjew om deze te vertellen wat hij wist en hem een onderhoud te vragen teneinde een schandaal te vermijden', aldus Pompidou Later, toen dë wereld zich afvroeg waarom president John F. Kennedy was ver moord 'begreep de heer Aranda dat het door zijn dossier kwam. De heer Aranda was bang en kwam naar het bureau van de premier om een wa penvergunning te vragen', zo vervolg de Pompidou op spottende toon. De president hekelde de Franse pers, die volgens hem de zaak Aranda bui ten alle proporties heeft opgeblazen. Hij waarschuwde echter degenen die van hun invloed gebruik maken om geld te verdienen. 'Zij verdienen de volle gestrengheid van de wet en de verachting van het publiek'. Volgens waarnemers probeerde Pom pidou duidelijk de affaire-Aranda, die Voor de gaullistische partij uiterst Georges Pompidou: cynisch pijnlijk is, te bagatelliseren en Aran da bespottelijk te maken. Aranda heeft gisteren de 136 geheime documenten aan de justitie overgedra gen. De 34-jarige ex-ambtenaar staat op diens verzoek onder politiebewa king. Aranda zou een aanslag tegen zijn leven vrezen. ou vertelde dat Aranda, toen nog premier was, eens bij vam en vertélde dat een van dewerkers 'het geheim van het had ontdekt dal de Sowjet- 20 jaar voorbereidde', ging Aranda naar de Ameri- ambassade, waar hij na zijn te horen kreeg dat de presi- nmiddellijk zou worden inge- lij besefte echter dat de nood- Nederlander trok met guerrillastrijders op Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met een kop van een napalmbom, granaten en bomscherven voor zich op tafel, heeft de 23-jarige student in de medicijnen, Henk Odink* gisteren in Amsterdam verslag gedaan van een verblijf van een half jaar bij de MPLA, de bevrijdingsbeweging van de Portugese kolo nie Angola. Hij is teruggekomen met gegevens over de verbitterde strijd die in Angola woedt tus sen Afrikaanse guerrillastrijders en het Portugese leger. Dat Portugal in die strijd gebruik maakt van wapens, die het door zijn lidmaatschap van de NAVO kan krijgen, staat vast, aldus Odink. Hij heeft zelf, 250 kilometer diep in An gola, een aktie van het Portugese le ger tegen een kamp van de MPLA meegemaakt Daarbij maakten de Portugezen gebruik van Franse en Westduitse helikopters en waren de Portugese commando's gewapend met G-3-machinegeweren, die in Na- vo-verband worden gebruikt en ge maakt. BOMBARDEMENTEN Odink, die veertig dagen met een MPLA-eenheid door Angola is ge trokken, moest na een belegering van zes dagen door zijn gastheren uit het kamp gesmokkeld worden, omdat zijn leven in gevaar was. De bombardementen op het goed geca moufleerde kamp waren slecht ge richt en de bommen vielen dan ook buiten het kamp in het bos, waar ze enorme kraters sloegen. Het noordoosten van Angola, waar hij is doorgetrokken, is uiterst dun bevolkt. De bevolking is naar Zam bia gevlucht of door de Portugezen naar zogenaamde strategische dor pen gebracht, waar een Portugese legerpost is. Zij mogen die dorpen alleen met een speciale vergunning verlaten. Desondanks zien de men sen kans contact te leggen met de MPLA, aldus Odink. Het komt zelfs voor, dat de door de Portugezen aangestelde dorpsoudste, tevens voorzitter is van het aktie-comité van de MPLA in zo'n dorp. Odink liet gisteren belastingformulieren zien, waaruit bleek, dat de Afrika nen voor alles en nog wat belasting moeten betalen aan de Portugezen, die dit geld weer gebruiken om hun oorlog te financieren. De mensen beseffen heel goed dat ze uitgebuit worden en zij sympathiseren dan ook volledig .met de verzetsbewe ging. PAMFLETTEN Odink had ook pamfletten meegeno men, waarmee de Portugezen de be volking proberen te verleiden de schuilplaatsen van de guerrillastrij ders te verraden. Voor waardevolle inlichtingen beloven de Portugezen de Afrikanen fietsen, transistorradi o's, horloges, kleren en bier. Odink, die meegemaakt heeft, hoe een zwaar gewonde MPLA-strijder geopereerd moest worden op een eettafel bij het licht van een zaklan taarn met uiterst primitief materi aal, is naar Zambia en Angola ge gaan om daar aan de weet te komen waar de MPLA het meest behoefte aan heeft. Hij heeft tevens bekeken hoe de 250.000 gulden, die de aktie Moet Angola Sterven? vorig jaar heeft opgebracht, het beste kon wor den besteed. Besloten is voor dit geld twee ziekenhuizen te bouwen, vlak bij de Angolese grens in Zam bia. De gebouwen zijn door een architect van de MPLA ontworpen en met de bouw is een begin ge maakt. Het Medisch Komité Angola in Am sterdam (giro 2383300) hoopt binnen kort een landelijke aktie te beginnen om geld binnen te krijgen voor medi camenten, lesmateriaal en allerlei an dere dingen waaraan de ziekenhuizen grote behoefte hebben. Door de ont- bladeringsakties van dc Portugese luchtmacht is er ook een groot ge brek aan voedsel en moeten er ook snel grote hoeveelheden vitamineta bletten naar de MPLA. CAIRO, TEL AVIV (AP, DPA, Reuter, UPI) Het Egyptische zlad Al Gomhoeria heeft een nieuwe aanslag voorspeld van de Palestijnse verzetsbeweging Zwar te September. De aanslag zal 'de wereld schokken', aldus het blad. Op dit moment beraamt een groep die niet meer dan 5 personen telt, 'n nieu we operatie die de wereld zal schok ken', zo schrijft de Palestina-deskundi ge van Al Gomhoeria. Elk van de 5 is in het bezit van verschillende pas poorten en spreekt meer dan een taal. Het zijn geheel verschillende persoon lijkheden die echter gebonden worden door de gemeenschappelijke wil zich nooit over te geven, zo wordt ver volgd. Het blad zegt dat de Zwarte September is voortgekomen uit de grootste Palestijnse verzetsbeweging, Al Fatach. De stroom bom-brieven, die Israëli sche ambassades, consulaten en hoge functionarissen had moeten bereiken, is ook gisteren doorgegaan en onder schept Bombrieven werden ontvangen in Zaire, het voormalige Kongo, ter wijl nieuwe zendingen werden gevon den in Israël, in Brussel. In Kinsjasa in Zaire werd een envelop met 'in houd' tijdig onschadelijk gemaakt, na ontvangst op de Israëlische ambassa de. In Buenos Aires werden gisteren vijf briefbommen, gericht aan diplomaten op de Israëlische ambassade tijdig ont dekt door Braziliaanse veiligheidsmen sen. In Israël werden nog eens tien bom brieven, bestemd voor prominente Is raëli's, gedetoneerd. Het merendeel was gericht aan hoge functionarissen van de Jewish Agency. In Brussel werd een tweede dodelijke brief ontdekt. Woensdag kwam daar ook een verdacht cylindervormig pak ket aan. Het bevatte geen explosieven, zodat wordt aangenomen dat een 'grappenmaker* aan het werk is ge weest. Het Britse blad Daily Express heeft gemeld dat koning Hoessein van Jor danië zijn drie kinderen van scholen in Engeland heeft gehaald uit vrees voor mogelijke plannen van de Zwar- te September hen te ontvoeren. TOKIO (AP, Reuter, UPI) Pre mier Kakoeëi Tanaka van Japan gaat van 25 tot 30 september naar China voor besprekingen over normalisering van de Japans-Chinese betrekkingen. Dit is gisteren officieel in Tokio mee gedeeld. Tanaka is voor het bezoek uitgenodigd door de Chinese premier Tsjoe En-lai. Tanaka wordt de eerste premier van Japan die China bezoekt sedert het aan de macht komen van Mao Tse- toeng. De regering van Taiwan, die zich uitgeeft voor de enige wettige rege ring van geheel China, heeft het be zoek van Tanaka aan Peking een schending genoemd van het in 1952 getekende vredesverdrag tussen Japan en Taiwan. Peking heeft van Tokio verbreking van de diplomatieke ban den met Taiwan geëist LONDEN (Reuter, DPA, UPI) De Britse regering zal de inter nering in Ulster stopzetten, gevangenen vrijlaten en speciale recht banken instellen om extremisten te vonnissen. Dit is gisteren uit Londen meegedeeld. De internering is het voornaamste staketsel voor de rooms-katholieke op positiepartijen in Ulster om deel te nemen aan de conferentie van Noord- Ierse partijen, die maandag in Dar lington (noord-Ierlamd) begint De conferentie dreigt een mislukkig te worden omdat slechts drie van de zeven partijen, die destijds in het Noordiierse parlement waren vertegen- woordiiigd, aan het gesprek willen deelnemen. Er zijn thans nog onge veer 200 personen geïnterneerd. De grootste rooms-katholieke opposi tiepartij in Ulster, de SDLP (sociaal democratische labourpartij heeft in een beginselverklaring de wens geuit Ierland trapsgewijs te herenigen. Vol gens de SDLP moet Londen princi- peel verklaren dat het samengaan van Ulster en de Ierse Republiek in het belang is van alle bevolkingsgroepen en dat Londen zo'n ontwikkeling be- voderdt. De SDIP wil op kortere termijn een interimregering in Ulster op basis van een verdrag tussen Lon den en Dublin, die samen voor het bestuur van Ulster verantwoordelijk moeten zijn. De interimregering zou bevoegd moeten zijn op het terrein van veiligheid, defensie, buitenlandse politiek en financiën. De volgende stap moet volgens de SDLP zijn de vorming var een verte genwoordiging, die half uit Noordier- se en half uit zuid-Ierse vertegen woordigers bestaat Deze vertegen woordiging zou de hereniging moeten voorbereiden. De SDLP erkent in haar verklaring dat onmiddellijke eenwording van Ier land onmogelijk is, omdat dit door de protestanten als een nederlaag wordt gezien. Voortzetting van de bestaande situatie betekent echter een zege voor de protestanten aldus de SDLP. Sean McStiofain, de leider van de IRA-provisonals heeft verklaard dat de bomaanslagen zullen voortduren tot de IRA-voorwaarden voor vrede zijn ingewilligd. McStiofain heeft een 'grote intensivering' van de aanslagen aangekondigd op Brits personeel in Ulster. 'Zij komt in de zeer nabije toekomst', zei hij. Met die dood vam de 18-jarige Britse soldaat, die eind juli ernstig werd gewond, is gisteren het 101ste slacht offer van het conflict in Ulster geval len. (ADVERTENTIE) nu eens In een andere omgevingop FRANKFORT (AP) De Rus sische partijleider Leonid Brez njew heeft Washington een tijd schema voorgelegd voor het hou den van de Europese veiligheids conferentie. Het voorstel houdt rekening met Amerikaanse ver langens. Dit heeft het Westduitse blad Frank furter Rundschau gemeld. Moskou zou het plan hebben voorge legd tijdens het bezoek dat Nixons adviseur Kissinger onlangs aan de Sowjet-Unie bracht. Breznjew zou het volgende hebben voorgesteld: 1) op 22 november moeten multilate rale besprekingen beginnen, waaraan alle Europese landen plus de VS en Canada moeten deelnemen; 2) in januari 1973 zou de door de VS voorgestelde conferentie moeten be ginnen over de gemeenschappelijke en gelijk-opgaande vermindering van troepen in Europa. Deze zouden niet in Helsinki maar vermoedelijk in Ge- nève moeten plaatsvinden; 3/ in juni 1973 zou de formele Euro pese veiligheidsconferentie moeten be- NZ (DPA) In Koblenz zijn lag bij de instorting van een ouw zijnde brug over de Rijn leiders om het leven gekomen, de tweede instorting in een aanden. Zeventien personen voor een deel ernstige lingen opgelopen, arbeider die onder het puin werd zijn levenstekens ver- De vroegere instorting had i november van het vorig jaar te aan dertien arbeiders het Eenmaal afgebouwd verbindt de nationale autobanen 9- en llië mag dan op de kaart den zijn, in cultureel op- het, zo zeggen velen, nog een blanke plek in de at- s iets onwaar is betreffen- beeld van dit werelddeel, el 'dat het geen cultuur ijk, het is waar, men vindt ïn diepe beddingen van vorm 'tie, er is hier geen Louvre of useum, er zijn geen kastelen ledralen, er is geen Dante en lakespeare. Er is wel een boei- om iets van dat tekort in n er is daarnaast een rende inspanning om tot een ""akter te geraken, een Austra- ïpressie. Dat zijn allebei ip.te- ontwilckelingen en allebei voortdurend bedreigd, als ik d zie, door een gevaar van «nantiek. I het eerste te beginnen, de frs hebben uit Europa hun meegebracht, en die is overal end. Als ik zeg dat Australië >ls is, bedoel ik daar helemaal enigrerends mee. Integendeel, 1 als ik ben, vind ik het aangenaam zoveel Engelse hen hier. Op het ogenblik is duidelijke renaissance aan de jju de negentiende eeuw, de "iek bijvoorbeeld komt weer Welnu, daarvan ziet men hier 'gste voorbeelden. Maar boei- °8 is misschien de florissante tog van het gietijzer, fraaier mij uit Engeland herinner. De exemples van huizen met ui- toratieve waranda's en balkons r te zien, en ze komen geluk- r in ere, worden alom geres- een lust voor het oog. Er is 'I moderns dat met die oude an wedijveren, en er is na- zowel oud als modern, ont- SAIGON, PARIJS (Reuter. AFP, UPI) President Ngoejen Van Thieu heeft na een bezoek aan de heroverde Zuidvietnamese stad Kwang Tri een heftige aanval gedaan op Frankrijk, dat geporteerd is voor een driepartijenregering in Saigon, zoals de Viet Cong heeft voorgesteld. Hij duidde de Fransen aan als de 'kolonialisten' en verklaarde dat zij zich mengden in de binnenlandse za ken van Zuid-Vietnam. 'Wij herinne ren niet graag aan de schaamteloze capitulatie van de kolonialisten en hun uitverkoop van Vietnam in 1954. Wij zullen een herhaling van een dergelijke gang van zaken niet toela ten', riep Thieu. Bij zijn bezoek aan Kwang Tri trof een noordelijke granaat bijna de pre sident, toen een beschieting losbarst te. Van de stad is niet veel meer over na de langdurige strijd om zijn bezit. Het is een grote ruïne. 'Zoiets is sinds de tweede wereldoorlog niet meer vertoond', riep een Amerikaanse kapitein uit, toen hij na zes weken terugkeerde in de 'stad.' Er is bijna niets meer over van Kwang Tri, zelfs niet enkele muren, trottoirs of' schaarse daken, zoals in de andere zwaar bestookte Zuidvietna mese steden An Lok, Bong Son en Tam Kwam. Er zijn slechts een paar duizend ijzeren uitsteeksels, die eens het geraamte van huizen vormden en een paar duizend stompen hout, die vroeger bomen waren. Dat is alles wat overgebleven is van de stad, die vijf maanden geleden ongeveer 100.000 inwoners telde. Alleen aam die muren is nog te zien waar de citadiel wais. Er iis praiktlsch niets meer over van de negende eeuw- se bouwwerken. Overal zijn bomkra- ters te zien vam vijf tot tien meter doorsnede, die door de overvloedige regen met water gevuld zijn. Door deze regens is ook de stank veroor zaakt, die om de ruïnes hangt. Deze stank komt van half begraven lijken, die verrot zijn door de regenoverlast en de felle zon, dlie daarop volgde. De herovering vam Kwamg Tri was een (ADVERTENTIE) zie hoe ze groeien, neem ze vera mee belofte, die president Thieu drie maanden geleden gedaan had. Maar het offensief van de noordelij ken is niet beëindigd. Een paar kilo meters van Kwang Tri handhaven de noordelijken hun stellingen en in de kumstprovincie Kwamg Ngad vergroot ten zij hun militaire druk. Het kamp van de Groene Baretten, waar de zuidelijken zich na het verlies van Ba To hadden teruggetrokken, werd gis teren praktisch veroverd door de noordelijken. Maar de zuidelijken konden aanvallen op de steden Doek Fo en Mok Doek afslaan. De Amerika nen hebben mijnen afgeworpen in de waterwegen van de provincie Kwang Tri om de aanvoer van oorlogsmateri aal naar de noordelijken af te snijden. ginnen op een nog aan te wijzen plaats. Het Russische partijdagblad Prawda heeft gemeld dat politburo-lid Pjots Sjelest uit het presidium van de Op perste Sow jet is gezet. Sjelest verloor dit voorjaar zijn functie als partijse cretaris van de Oekraïne. Volgens de Prawda is Sjelest van zijn presidium- post ontheven 'in verband met zijn benoeming tot vice-voorzitter van de raad van ministers van de Sowjet- Unie'. Sjelest zou het niet eens zijn met de politiek van Moskou die op ontspanning met het Westen is ge richt Lew Smirnow, de rechter die de schrijvers Andrej Sinjawski en Joeli Daniël naar werkkampen stuurde, is benoemd tot voorzitter van het Hoog gerechtshof van de Sowjet-Unie. Smir now was bij de Neurenbergse proces sen tegen nazi's in 194546 de tweede openbare aanklager voor de Sowjet- Unie. OSAKA (AP) Een man die in Osaka in Japan door de politie wordt vastgehouden wegens beroving en ver krachting van 83 vrouwen heeft he den bekend ook zes vrouwen en een Klitieman te hebben gedood. super-misdadiger heet Hirotosji Arai, is 24 jaar oud en heeft nog nooit een baan gehad. NEW YORK (UPI) Drie jongens hebben woensdag professor Wolfgang Friedmann, hoogleraar in het interna tionaal recht aan de Columbia-Univer- siteit, niet ver van de campus, over vallen en doodgestoken. Volgens ooggetuigen vroegen de jon gens aan Friedmann om zijn geld en horloge. De professor verzette zich. De leeftijd van de daders die voortvluchtig zi]n wordt geschat tus sen de 14 en 17 jaar. zettend veel lelijks en banaals, net als beleven, al is het daar wel bijzonder maar in de hele wereld hetzelfde, overal. moeilijk om nog van een eige karak- Er is één modern gebouw in Austra- Maar ook op het gebied van de mo- ter te spreken, want die reuzen van lië zo uniek dat het nu al jarenlang derne architectuur is er wel iets te glas en beton zijn soms wel mooi, het onderwerp van gesprek is: de nieuwe Opera in Sydney. Dat bizarre stuk architectuur is een verhaal op zichzelf, en wil men het van twee kanten horen, zo objectief mogelijk, dan moet men zowel een inwoner van Sydney als van Melbourne ernaar vra gen. Het enthousiasme van de eerste wordt dan ruimschoots rechtgezet door de spot van de tweede, want de rivaliteit tussen die beide is minstens zo groot als die tussen Amsterdam en Rotterdam. Als ik het objectief vertel, komt het hierop neer. On 1955 schreef de stad Sydney een prijsvraag uit voor de bouw van een opera en de jury (waarin o.a. de grote Finse architect Saarinen zitting had) koos uit de meer dan 200 inzendingen het ont werp van een jonge Deen, Joern Ut- zon. Daarmee begon een lange lij densweg, want Utzons plan was wel magnifiek en verrassend, maar prak tisch nog niet doordacht, ja bijna onuitvoerbaar. Het duurde tot 1959 voor men, tegen alle stormen van kritiek in, begon met de bouw, en men hoopte dat de opening kon plaatsvinden op Australiëdag (herden king van de landing in 1788 26 janua ri) 1963. Maar de moeilijkheden, en daarmee de kosten, stegen voortdu rend. De architect zelf kon er in 1966 niet meer tegen op. en trok zich terug omdat men afweek van zijn plannen (de ruzie ging vooral over de akoestiek), maar de stad, waarvan de eer in het geding was, zette hardnek kig door, is inderdaad nog bezig, hoopt dat het gebouw in 1973 klaar zal zijn, tien jaar later dan het plari was en voor zeven keer zoveel geld. Dat kunnen de Melburnians (zo heten de inwoners van Melbourne) smakelijk en met omhaal vertellen. Heel Sydney is bijna bankroet gegaan, melden /e, en nu moet een grote loterij proberen de gaten nog enigszins te vullen. Maar, zegt de Sydneyan trots, het resultaat is er dan ook naar. En dat prof.dr.j.w.schulte nordholt is ongetwijfeld v/aar, het resultaat is in elk geval, of men het mooi of lelijk vindt, uniek. De plaats heeft de vorm bepaald, het moest namelijk op een landtong in de haven komen te staan, zichtbaar van alle zijden, en de architect heeft vandaar uit gedacht. Alle moderne regels van functionalis me heeft hij grandioos in de wind geslagen, hij heeft zijn werk geconci pieerd als een enorm zeilschip, of, zo men-wil, een..en al onstuimigheid. Dit is barok van onze tijd. er is geen rustpunt voor het oog, alles zwaait en beweegt en danst en spiegelt in het blinkende water. En zoals alle barok, het verdeelt zijn beschouwers in en thousiaste bewonderaars en felle be strijders. Ik behoor bij de eerste, laat ik dat er meteen maar bij zeggen, ik heb het werk van alle buitenkanten bekeken en ik vind het een verrukke lijk gebouw, waar je de muzek al uit hoort spuiten terwijl er nog niets anders te horen is dan het gehamer en geratel van de bouwers die er de laatste hand aan leggen. Wat de bin nenkant betreft, ik mag er nog niet in, het is, zoals gezegd, nog altijd niet klaar, en hoe dat nu zit met de akoestiek, dat moeten we dus afwach ten. Ik zou er bijna voor willen terugkomen, een andere keer, wie weet. Na navraag natuurlijk of het nu echt af was, kant en klaar. Maar dat duurt nog jaren, zegt mijn vriend uit Melbourne. In Melbourne hebben ze een ander modem gebouw om trots op te zijn, het nieuwe museum, of, zoals dat in het Engelse spraakgebruik heet, de Art Gallery. Dat is een groot degelijk gebouw, wat erg zwaar, het lijkt een fort, maar het is op tijd klaar geko men volgens de vastgestelde prijs en het is inderdaad van binnen erg mooi en goed bruikbaar. Het heeft boven dien een aardige collectie, ook van Europese kunst, aangeprezen als 'de mooiste op het zuidelijk halfrond' en daar ik dat niet kan controleren, neem ik het maar aan. Naar Europese maatstaven moet men niet meten, maar er zijn dan toch drie Rem- brandts, waaronder een heel fraai mansportret en nog verder wat aardi ge zaken, een Titiaan en een Verone se en een paar portretten van Van Dijck, Wat mij het meest trof was de kleine collectie schetsen van mijn ge liefde Constable, vol leven en atmos feer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9