leiawe Leidlse Coeramut ENKA BLIJFT BEZET ■UW Kampala raakte in paniek link: hard program or goed Rijnwater Jota over noorden iet juichend begroet Loon-norm verontrust werkgevers krant I I Hét Kwartet Ondanks intrekken structuurplan tot sluiting Heel Breda in feeststemming Alarmfase 3 in Rijnmond In deze krant Kruisverenigingen ons werk mag geen sluitpost zijn Hstelijk dagblad voor leiden en omgeving VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" istraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per m land. per kwartaal 25.90 Aid Bez zorging vanaf 0.8.30 uur in onze Haagse redactie SEN De regeringsnota oorden des lands 1972' is in het orden niet met gejuich begroet. E. H. Toxopeus, commissaris de Koningin in Groningen, zei teren bij de presentatie van de i voorzitter van de be- inrscommissie Noorden des ids dat het stuk van de mlvus- Langman (economische zaken Udink (ruimtelijke ordening) nco's vertoont. betekenen de plannen voor de rastructuur niet meer dan het louden van de geldontwaarding, name op het terrein van het lerwijs en het welzijnsbeleid is nota vaag. E irigens vond mr. Toxopeus de F la wel zo waardevol dat hij zei l^geen enkel kabinet van welke enstelling dan ook om de nota n zo kunnen. Friese bestuurskringen leefde eren sterk de indruk dat Gro- gen in de nota bevoorrecht zou ^.Do totale kosten van de plan die minister Langman voor noorden heeft, zouden 1.250 joen gulden bedragen. Onge- de helft van dit bedrag zal den uitgegeven, terwijl de an- helft wordt gevonden in ver- livingen van begrotingskosten gunste van het noorden. De isters schrijven dan ook over regionaal verschuivingsbeleid. bedoeling is dat een sterke ratiestroom van de randstad het noorden ontstaat. De van de werkgelegenheid dt vooral gezocht in de dien sector. De 'smog moet er niet eraan komen, zo verduidelijkte ister Langman. rijk zal zelf een voorbeeld door van Groningen de Minister Langman geen smog tweede ambtenarenstad van het land te maken. Deze stad moet een sterke, aantrekkelijke agglomeratie worden. Ook Le uv.arden en Em- men, dacht minister Langman, zou den de nodige rijksdiensten kun nen herbergen. De spreiding van de rijksdiensten, nu "ergaderingPM per telefoon en via een gesloten televisie-circuit mogelijk zijn vond minister Langman niet zo proble matisch. Zie verder pag. 5 Van onze verslaggevers A RIS HEM, BREDA "De bezetting van de Enlva-fabnekrn ;:;;at door,"' dat was liet onverwachte commentaar van lie* e.cti.-i-o» ilé op het besluit van Akzo om liet gewraakte plan vijf fabrieken te sluiten in te trekken. Hoewel de bezetters de intrekking van di! plan als een volledige overwinning zien zullen zij eerst het gesprek tussen de vakbonden, de Akzo-leiding en de ministers Languu i van economische zaken en Boersma van sociale zaken v fwachten. Beide bewindslieden begonnen gister-^ avond opnieuw aan een serie bespre kingen met de vakbonden en de on dernemingsleiding. De besprekingen zijn een vervolg op het overleg van woensdagnacht. De vakbondsdelegatie heeft ook nu weer van te voren laten weten dat zij geen enkele mededeling zal doen. Eerst zullen zij vandaag verslag uitbrengen aan de bezetters in Breda. De besprekingen werden ge voerd in het Enka-kantoor te Arn hem. De zaak kwam gisteren plotseling in een versnelling, toen de raad van bestuur van Akzo - na een intensief nachtelijk beraad met de ministers Langman en Boersma - liet weten 'het structuurplan terug te willen nemen'. onzer verslaggevers IDA.M Nederland zal op de •conferentie van de Rijnoe- eind oktober een alles om- internationaal program eisen verontreiniging van de Rijn e dringen. Minister Udink en waterstaat) maakte dit ind in Rotterdam bekend tij afsluiting van de internatio- ek ter bescherming van de iter leverde scherpe kritiek al meer dan tien jaar lange male overleg over de Rijn toe echter niet tot ge- lappelijke regeringsbeslissin- eft geleid'. De afzonderlijke hebben wel maatregelen ge- maar die hebben niet kunnen len dat de kwaliteit van het «r steeds achteruit is gegaan, lerlandse regering acht het, ïinister Udink, van het aller- belang, dat de internationale missie concrete opdrachten i de regeringen van de Rijn- in om een duidelijk aktic- op te stellen om de Rijn te maken. Er zullen kriteria ïen opgesteld moeten worden voor het gehele stroomgebied van "de Rijn en de kwaliteit van het Rijnwa ter moet zeer streng gecontroleerd worden. Maatregelen om dit doel te bereiken zullen binnen een bepaald tijdsbestek gerealiseerd moeten wor den. Een gecoördineerd aktieprogram is nodig, aldus minister Udink. 'Zo zal bijvoorbeeld de strijd tegen de fosfa ten eerst resultaten afwerpen, wan neer dit probleem ook stroomop waarts van de Rijn wordt aangepakt'. Nederland vindt het ook van het allergrootste belang dat het secretari aat van de internationale Rijncommis sie uitgebouwd wordt tot een tech nisch wetenschappelijk bureau, dal zijn energie niet, zoals nu het geval is. verbruikt met allerlei beheersakti- -Viteiten. Sterke reacties Gezien de sterke reacties, aldus de Akzo-leiding, op het structuurplan ter vermindering van de overcapaciteit in de garen- en ve/.elsector, waarin onder meer de sluiting van de bedrijven te Breda. VVuppertal Barmen en Zwijn aarde wordt voorgesteld, heeft _de raad van bestuur besloten dit pTan volledig terug te nemen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen om de rust te herstellen, die voor een goed functioneren van onze onderne ming noodzakelijk is. Hoewel het la ten voortbestaan van de aanwezige capaciteit aanzienlijke financiële scha de met zich zal brengen, dient be dacht te worden, dat een ernstige verstoring van het werkklimaat ook aanzienlijke schade ten gevolge heeft, met name omdat onze ondernemingen buiten Enka Glanzstoff hiervan een ongunstige invloed ondervinden, aldus de raad van bestuur. Vervolgens wordt opgemerkt dat het de raad verstandig voorkomt na een afkoe lingsperiode, wanneer de rust is weer gekeerd, in een ontspannen sfeer met de vakbonden en de centrale onderne mingsraad naar constructieve oplos singen te zoeken. M?S«1 en zal het feit c'at de staats- en regeringen plechtig va likte resultaten bevestigen 38pre waarde hebben. Pompidou over de komende Euru-tup inig e meeste plaatsen droog met vooral in het zuiden zonnige perioden. Zwakke atige wind in hoofdzaak uit 'lijke richtingen. Maximum turen ongeveer 18 gra- !N EN OVERMORGEN: zonnig en weinig veran- in temperatuur. li zon op: 06.26 onder: 18.39 maan op: 17.57 onder: 05.28 Minister Udink fn de oppas Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het zachte najaars weer wreekt zich, net als andere ja- rën, ook nu weer in het Rijnmondge bied. Plaatselijk kwam gisteren smog- vorming voor en voor vandaag Wordt verwacht dat de smog zich op bredere schaal zal herhalen. De centrale meld- en regelkamer van Rijnnmond kondigde gistermiddag met het oog cp de verwachte situatie, alvast alarmfase 3 af. Dit is de meest kritieke fase en een noodsein aan fabrieken nadat hun al gevraagd is schoonmaakwerkzaamheden te stoppen over te schakelen op zwavelarme olie bepaalde produktiesectoren die sterk vervuilend zijn te stoppen. liet wees is thans zo dat ieder ogenblik het gehele Rijnmondgebied getroffen kan worden door zware smog. Giste ren kwamen bij de centrale meld- en regelkamer zo'n honderd klachten binnen over stank en prikkelende lucht uit de omstreken van Viaardin- gen en Maassluis. Internationaal Volgens niet bevestigde berichten zou de Akzo overstag zijn gegaan naar aanleiding van de mededeling van minister Langman dat de Europese Commissie gehoor heeft gegeven aan het verzoek van Nederland een inter nationaal structuuronderzoek naar de vezelindustrie in te stellen. Met name zou de mogelijkheid worden bezien of er in verband met de overcapaciteit van synthetische garens door de Euro pese chemische ondernemingen markt - afspraken gemaakt kunnen worden zonder dat zij in conflict komen met de anti-kartelbepalingen. De reacties van de vakbonden op de ommezwaai van Akzo waren positief. De voorzitter van de Industriebond NW, de heer A. Groenevelt, sprak in eerste instantie van 'een schitterend bericht'. Later voegde hij daaraan toe dat het 'van verantwoordelijkheidsge voel getuigt dat de bezetters na het behalen van de overwinning niet di rect de fabriek zijn uitgelopen'. De voorzitter van de Industriebond NKV, de lieer P Brussel, zei dat het Akzo- besluit mede zal kunnen leiden tot een suksesvolle beëindiging van de actie. Binnenland mbtenaren 6V-x procent méér 5 'Links! koml niet nieuw belastingplan 13 Buitenland Sydney's Opera: barok van onze tijd 9 Tliieu valt uit tegen Frankrijk 9 Kerk Bijbels museum wordt bijbelwerkplaats 2 Sport xMaatschappelijke begeleiding topsport nog niet xan de grond 15 Economie Vier Belgische reuzen 21 I.ezcrs schrijven 2 Rudio en tv Strips, feuilleton Recept t Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 f'op op de plaat 7 l'u«el 13 f .n.i...iirkliifn 13 Auto. films 17 Minister Boersma verklaarde na af loop van het overleg met de commis sies voor sociale zaken en econonn sche zaken uit de Tweede Kamer, dat hij verwachtte dat de oplossing nog vóór het kompndc weekeinde zal wor den bereikt. Mocht deze zijns inziens speculatieve verwachting niet in ver vulling gaan, dan wordt het bereiken van een oplossing op korte termijn twijfelachtig. Bezettingsleider Van Os zei in Breda dat het nieuwe Akzo-standpunt eerst verduidelijkt moet worden. Wanneer de besprekingen tussen de bonden en de Akzo-leiding in voldoende garan ties resulteren dan zal de bezetting worden opgeheven. Voordat het zover is zullen eerst de machines weer op gang worden gebracht en zullen de kantoren worden schoongemaakt. Feest In Breda heerste na de bekendmaking van het Akzo-besluit grote feestvreug de. Om half zes gingen de vlaggen op hel Enka-bedrijl omhoog. Het NKV had aan de geestelijken in de stad gevraagd op datzelfde uur de klokken te luiden. Het Brabantse dagbiad 'De Stem kwam met een extra-editie uit om 'de overwinning van dc Enka- bezetters' te melden. Bezèltiiigsleider Van Os deed zijn me dedelingen over de voortgang van de bezetting aan de poort van het bedrijf na een korte vergadering van de nu ruim 500 bezetters in de kantine. Het voorstel om de bezetting voort te zetten werd met algemene stemmen aangenomen. Na de vergadering kwa men de meeste bezetters naar de poort om het besluit zelf aan de tientallen familieleden, die zich daar hadden verzameld, mede te delen. In Breda zelf heerste gisteravond een uitgelaten stemming. De werknemers van de ENKA-Glanz- stoff fabriek in Wuppertal waren gis teren 'sprakeloos van vreugde' toen de direktie hen meedeelde dat beslo ten is de plannen voor sluiting van de fabrieken van het concern in Ne derland, West Duitsland en België niet te laten doorgaan. In de overige Akzo-vestigingen is de rust nog niet geheel weergekeerd. De gekozen leden van de ondernemings raad van Ketjen Amsterdam riepen de 1100 personeelsleden op vanmiddag om drie uur het werk tijdelijk neer te leggen voor het houden van een demonstratieve bijeenkomst naar aan leiding van de gebeurtenissen in Bre da. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De centrale werkge versorganisaties hebben met verbazing en grote ongerustheid kennis geno men tan het standpunt der economi sche deskundigen van de Sociaal-Eco nomische Raad. dat het onmogelijk en niet nodig is volgend jaar af te zien van reële inkomensterbetering. In hun advies verwerpen de CER- deskundigen de zgn. 'nullijn', die door het kabinet aan het bedrijfsleven als uiterst wenselijk is voorgelegd en die ook ten grondslag ligt aan de miljoenennota-1973. Hel Verbond van Nederlandse Onder nemingen neemt de aanbevelingen van de SER-commissic schadelijk, dis criminerend en tegenstrijdig, waar mee een slechte dienst aan de Infla- tiebestrijding en aan het overleg over een sociaal contract is bewezen. Het VNO zegt dat de commissie onher stelbare schade aanricht en dat een eventuele prijsmaatregel zonder over eenkomstige controle op de loonont wikkeling onaanvaardbaar is. De centrale organisaties van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf zijn eveneens ernstig ongerust. Zij zijn er verontwaardigd over dat de SER-commissie het looninkomen wel een stijging gunt, maar de onderne mersinkomens wil bevriezen. De drie vakcentrales hebben ii. grote lijnen hun voldoening over de aanbe velingen uitgesproken. Zie pag. 21 AMSTERDAM De Amsterdamse po litie ontkent dat zij, in verband met de aanslagen-per-brief, speciale aan dacht heeft voor de consul van Koe- weil in Nederland, de heer M. M. Rabbani. Vertegenwoordigers van de vakbonden hebben gisteren druk overlegd over de nieuwe situatie die ontstaan is nadat de raad van bestuur van AKZO besloot zijn structuurplan terug te nemen. V.l.n.r.: Groenevelt (NW), Vos (NW), Drabbe (NW). Kikkert (BLHP). De Bruin (BLHP). Brussels (NKV), Jans sen (NKV), Ester (CBU) en De Vries (CBU). Pi-ndrringen. aanrandingen en berovingen duur Oegandese soldaten KAMPALA (Reuter, UPI, AP) De spanning langs de grens tussen Tanzania en Oeganda is de Oegan dese hoofdstad Kampala gisteren kennelijk teveel geworden. Berichten over schietpartijen, plunderin gen, aanrandingen en berovingen door Oegandese soldaten en een gerucht over een invasie, dat tot korte, maar heftige paniek leidde, deden gisteren de ronde. De spanning langs de grens bleef hoog doordat beide partijen eikaar bedreig den met invallen. De dreigementen werden geuit door president Amin, die een nieuwe tirade hield tegen presi dent Nyerere en door de Tanzaniaan- se premier. Een bericht uit Nairobi, dat Somalië een bestand had weten te bereiken tussen de twee landen, werd later tegengesproken. De berichten over de toestand in Kam pala spreken elkaar tegen. Volgens sommige berichten zou er slechts een korte, ongegronde paniek zijn geweest over een invasie, maar bet Franse persbureau AFP meldt dat het cen trum van de stad op last van het leger is ontruimd en dat Kampala een be legerde stad lijkt. In het centrum zou den tot de tanden gewapende militai ren lopen. Oegandezen vluchtten van de straat en winkels in het centrum van de hoofdstad werden gesloten, toen het geluid van lichte vuurwapens werd gehoord en pantserwagens in het stadscentrum verschenen. Na een uur waarschuwde een militaire woordvoer der voor de radio tegen het luisteren naar geruchten en verklaarde luj dat er geen ïeden was voor paniek. De woordvoerder maakte verder be kend dat 'bepaalde personen' zich voordeden als leden van de veiligheids troepen en dreigden topfunctionaris sen uit de regering fp arresteren. Welke functionarissen bedreigd wer den. werd niet meegedeeld, maar aan genomen wordt dat de opperrechter van Oeganda bedoeld weid. Ooggetui gen verklaarden Jat opperrechter Be- neclicto Kiwanoeka in het gerechtsge bouw gearresteerd werd. Door geüni formeerde mannen werd de rechter, ontdaan van zijn jasje en stropdas, geboeid weggevoerd. Kiwanoeka bad door recente uitspia- ken getoond hoe onafhankelijk de Oe gandese rechtspraak is. President Idi Amin had twee weken geleden ge waarschuwd dat 'bepaalde regerings functionarissen' tegen de regering ge kant warm. Deze mensen gaven ei de voorkeur aan 'de bevolking in verwar ring te brengen en tegelijkertijd te doen of men de regering trouw was'. En twee dagen geleden had de gene raal ver-.!aard. dat 'mensen, d'c als ïegel veel praten' niet te zien waren op plaatsen waar gevochten werd. Te gen de achtergrond van deze uitspia- !:en lag het voor de hand dat de opperrechter op last van Amin was ge arresteerd. Maar volgens officiële uit spraken is dat niet zo. Mensen uit Kampala, die gisteravond in Athene aankwamen, zeiden dat er geschoten en geplunderd werd door Oegandese soldaten. Ze namen waar devolle dingen van Europeanen af en dreigden hou te doden als zij durfden te klagen. Soldaten zouden ooi: (voor al Aziatische) vrouwen en meisje* aanranden. De weg naar hel vliegveld was vul controleposten In het cen trum reden pantserwagens en de stad leek uitgestorven, toen er gesehn'en werd. vertelden de reizigers. In een mum van tijd was de lange rij Aziaten, die stond te wachten bij het Britse Hoge Commissariaat, verdwe nen, toen de paniek uilbrak. Aziaten, die per trein naar Kenia kwamen. (ADVEHTENT1EJ klaagden er ook over geterroriseerd te zun door Oegandese soldaten. U t Soedan zijn gisteren de vijf Libi sche Hercules-vliegtuigen weer ver trokken naar Lybië, nadat ze tot lan den waren gedwongen in Khartoum. De vliegtuigen, met oorlogsmaterieol en 400 militairen, waren op weg naar Oeganda. Lybie heeft Soedan van 'ver raad' beschuldigd en verklaard, dat de zonding toch haar doel zal bereiken. Volgens de verklaring was Soedan van tevoren ingelicht over de vliegreis. Soedan zegt in het belar.g van de vrede gehandeld te hebben 14 maan den geleden werd door Libye een Brits toestel tot landen gedwongen en twee Soedanese leiders, die waren be schuldigd van samenzwering tegen de Soedaneese president, werden uit het toestel gehaald). UTRECHT Het is onaanvaardbaar dat de thuis-gezondheidszorg elk jaar sluitpost op de begroting van de mi nister van volksgezondheid is. Dit schrijft de stichting samenwerkende landelijke kruisverenigingen in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van liet feit dat blijkens de miljoenennota vijf miljoen bezuinigd wordt aan subsidies aan kruisvereni gingen. De kruisverenigingen menen dat zich voor de zoveelste maal het enorme verschil wreekt tussen de financiering van de ziekenhuizen en de kruisvere- n gigingen. De ziekenhuizen hebben een beveiligde bron van inkomsten (ziekenfonds. AWBZ), de kruisvereni gingen zijn afhankelijk van vrijwillige contributies, niet-vaststaande subsidies en bedel acties BT3 bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op dc enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN la goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. EZ9 CS Cfli Bi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1