begeleiding nog niet op gang COUPE VAN MIDDELINK SLAAGT NSF niet naar minister mateurgedach te ij topsporters ver te zoeken )C draagt verantwoordelijkheid nog niet over aan Stichting Maatschappelijke Begeleiding Topsport fa. Lr Schaakteam op weg naar finale-poule Barcelona verliest Patterson kansloos tegen Clay Hl JW/K.WARI.,1 1972 SPORT T15/K19 onze speciale verslaggever HEM Bijna twee jaar geleden werd de Stichting Maatschappelijke Begeleiding Topsport in sven geroepen. Een instantie, die tot taak zou krijgen ernst te maken met de oplossing van be ide wantoestanden in de nationale amateursportbeoefening. In de afgelopen periode is er van die itelling weinig terechtgekomen. Enerzijds door gebrek aan financiële middelen (er is jaarlijks ledrag van 100.000,beschikbaar waarvan echter ook de post salaris en bureaukosten moe- iorden betaald, waardoor er voor daadwerke lijke steun bitter weinig overblijft) en anderzijds jebrek aan werkelijk werkterrein. Want hoewel er ook bij de Stichting gevallen bekend zijn, die behoeven, was het arbeidsterrein door afspraken met het Nederlandsch Olympisch Comité zeer thting Maatschappelijke Bege- Topsport mocht zich in de vóór München niet bezighou dt de begeleiding van de atleten Olympische takken van sport, tt NOC bestond de angst dat interventie van de stichting de nde amateurbepalingen overtre- ïouden worden. De Stichting ach daarom ook op de achter- moeten houden 'omdat de bege- van touwtrekkers nu niet di et doel was.' EDE het Stichtingsbestuur heerst juge tijd onvrede over de gang ken tot nog toe. Vandaar, dat an het begin van dit jaar werd dat er een uitgewerkt plan HUe toekomst-na-Mtlnchen klaar •^[liggen. De Stichting zou dan, i [het NOC de bevoegdheid van de piappelijke begeleiding officieel Stichting overdroeg, direct werkzaamheden kunnen star- lar het één nog het ander is op G1 :udif, EN :jSA'" tte dit ogenblik het geval. Er ligt nog geen panklaar begeleidingsplan op ta fel en de bevoegdheid is door het NOC ook nog steeds niet overgedra gen. 'Het NOC kan,' zo luidt het zelfs, 'nog op de toezegging terugkomen en de begeleiding van Olympische atleten zelf blijven behartigen.' De Stichting Maatschappelijke Bege leiding Topsport heeft wel mede het initiatief genomen om te komen tot een sociaal onderzoek onder de Neder landse topsporters. 'Dit onpartijdige onderzoek (van dr. Nico Nelissen en drs. Wil Foppen, zie elders op deze pag. voor de uitkomsten, red.) is voor ons een basis om het beleid voor de toekomst op te bouwen. Je hebt nu een aantal gegevens van topsporters in de hand.' Maar ook met dit onderzoek moest de Stichting Maatschappelijke Begelei ding Topsport concessies doen aan het NOC. Uit voorzorg, om de toch al tere relatie (gisteren was bijvoorbeeld in Arnhem ook niemand van het NOC aanwezig bij de overhandiging van NG' ize speciale verslaggever V.Ü! EM Aan het sociaal onderzoek van dr. Nico J. M. Nelissen en drs. ).28 Foppen hebben 563 'amateursporters' uit 34 takken van sport via een |Ee enquête meegewerkt Hoewel achter het gehanteerde begrip 'top- enige vraagtekens kunnen worden geplaatst (een atleet die topsport beweegt zich op een geheel ander niveau dan de topsporter bij het ogschieten, de luchtvaart en het rolschaatsen) zijn de cijfermatige sten voor een beter inzicht in de problematiek van alles wat met de de topsport verband houdt toch zeer verduidelijkend. Daarbij moet bedacht, dat van de via de reputatiemethode aangewezen topspor- innen de betreffende sportbond wordt hij of zij tot de categorie van ters gerekend) ongeveer 40% zichzelf geen topsporter vond ('top- s tegen wil en dank), s, aandeel mannelijke topsporters is 67,8% o-a. van het aantal topsporters is tussen 21 en 25 jaar; 6,1% is ouder luti 35 en 3,4% jonger dan 15 jaar 'n t woont in steden van 100.000 en meer inwoners 6 rekent zich niet tot een geloof of kerkgenootschap; 32,4% is ka- lijni ek rswfo volgt dagonderwijs, waarvan de helft universiteit of hogeschool te'ft heeft geen politieke voorkeur, 17,5% een liberale en 37,4% een ressieve voorkeur T dan 50% der topsporters heeft een middelbare c.q. hogere sociale s omst r{en der topsporters is gehuwd man der topsporters is in loondienst groe iuder(s) van 23,3% der topsporters hebben dezelfde tak van sport nke f beoefend orst r dan 50% der topsporters is door anderen tot de sport aangezet eigr beleden van 55,7% der topsporters beoefenen dezelfde tak van sport gro iden van 75,7% der topsporters beoefenen dezelfde tak van sport (sch£> beschouwt zichzelf als topsporter en j gemiddeld aantal internationale wedstrijden van een topsporter be- L gt 7,5 der topsporters is ontevreden over de selectie der topsporters is ontevreden over de selectie voor de Olympische 07D- topsporter traint gemiddeld 4 5 keer per week topsporter besteedt 22 uren per week aan sport :,p^ S is ontevreden over de trainingsaccommodatie 'ten ft traint niet onder leiding van een trainer en 'r dan 15% der topsporters besteedt jaarlijks meer dan ƒ3000, 1 11 de sport ,r' ft kan de kosten van de sport moeilijk betalen Fol3l rookt nooit s> A ft gebruikt nooit alcoholische dranken ft besteedt meer dan 30 weekends aan de sport f b ft der topsporters is ontevreden over de medische begeleiding ■aat krijgt geen voorlichting omtrent extra-voeding u ft gebruikt vitaminepreparaten jes, der topsporters krijgt van de bond geen voorlichting omtrent ver- i aw n doping vai is niet verzekerd tegen ongevallen bij sportbeoefening go 5b der scholier-topsporters is ontevreden over de mogelijkheden tot portbeoefening ft der student-topsporters is ontevreden over de mogelijkheden tot portbeoefening j\ der topsporters die in particuliere loondienst zijn, zijn ontevreden 8ias' de mogelijkheden tot topsportbeoefening der topsporters die in overheidsdienst zijn, zijn ontevreden over aal nogelijkheden tot topsportbeoefening der topsporters is vanwege het bedrijven van topsport van baan nderd RS, vindt dat er inspraak moet zijn bij de benoeming van de ploeg- ng ïn g vindt dat er inspraak moet zijn bij de benoeming van de centrale 'ters 'er rpss ontvangt geld voor deelname aan wedstrijden 1. 01 56 ontvangt geldprijzen ft heeft een persoonlijk contract met een sponsor Tpj 56 is vóór sponsors 56 is vóór reclame in de sport 'rf' 5b is ontevreden over de sportpers -en verwerpt de amateurgedachte tres punten uit de publicatie: Isport en maatschappij zijn wezenlijk met elkaar verbonden. Iedere 5 té jjj®m beide te scheiden is vals en verduistert de onderlinge ver- ;klol port vertoont steeds meer kenmerken van hetgeen karakteristiek is £R, de industrieel-bureaucratische arbeid. Beginselen van prestatie, con- aand ntie, dwang, planning, rationalisering en bureaucratisering zijn we- .-eg ike kenmerken van de topsport geworden. 0171 itegorie topsporters vormt een selecte groep van mensen uit de ge- milieus die veel geld en tijd in de sport kunnen steken. kernprobleem van de amateur-topsporter bestaat uit zijn dubbelrol, hrt 'e combinatie van werk, studie of huishouden en sport, chtt inde op de meningen van de topsporters laat zowel de medische, dt iscbe> als de maatschappelijke begeleiding nog veel te wensen over. ortes jj onverantwoord om alleen de voor- en nadelen van de topsport voor n.vjj idividu als criterium ter beoordeling van de topsport te nemen. Men nisc-ok de voor- en nadelen van de topsport voor de maatschappij in de >ers| deling moeten betrekken. es®® nateurbepalingen zijn discriminerend en elitair. In strijd met de be- S'® Wenen tot haar invoering, hebben ze ertoe geleid dat slechts de welgestelden tot de top konden doordringen. Porters verwerpen de amateurbepalingen; een aantal amateur-topspor- Qtyangt geld voor de sport. TRUrisme wordt kunstmatig in stand gehouden, omdat zeer veel par- in en buiten de sport belang hebben bij het handhaven van de ama- atus. huidige systeem van maatschappelijke begeleiding is fundamenteel "ïngeld met een valse voorstelling van wat topsport is. ildige impasse in de amateurtopsport kan doorbroken worden door 'lledig accepteren van het professionalisme. Topsporters zouden moe- tperimenteren met het systeem van sportarbeiders-zelfbestuur. het eerste boek van Nelissen en Fop pen) met het NOC niet al te zeer te verstoren. Een verzoek van Nico Ne lissen zijn studie reeds op 15 augustus te mogen publiceren werd afgewezen. 'Wij wilden zo kort voor het begin van de Olympische Spelen geen in vloed uitoefenen op de gang van za ken binnen de ploeg. We wilden ndet de bron van enige onrust zijn.' De ^Stichting stelde Nelissen en Foppen voor de resultaten van hun onderzoek of ruim voor de Spelen (een maand) of erna bekend te maken. Nico Nelis sen: 'Wij zijn tenslotte met deze da tum na de Spelen akkoord gegaan omdat het voor ons het belangrijkste was. dat de topsporters en de sportor ganisaties dit werk onder ogen krij gen. Nu krijgen zij het boek van de Stichting kosteloos toegestuurd. Dat zou bij presentatie op 15 augustus niet zijn gebeurd.' ACTIEPLAN De Stichting Maatschappelijke Bege leiding Topsport dreigt door alle ver wikkelingen een weinig zinvol bestaan te blijven leiden. 'Wij hopen echter', zo zegt men, 'binnen enkele maanden een visie en actieplan op tafel te kunnen leggen, waarmee we in de toekomst kunnen werken.' Indien die visie en dat actieplan wor den gebaseerd op de gegevens die uit de studie van Nelissen naar voren komt, zullen er in het Stichtingsbe stuur zelf en tussen het Stichtingsbe stuur en het NOC nog de nodige gevechten plaats moeten vinden. De visie van Nelissen gaat véél verder dan de huidige leiders van de natio nale en internationale amateursport voor ogen staat met het begrip 'ver ruiming van amateurbepalingen.' TWEE WEGEN Nioo Nelissen: 'In principe staan voor de topsport twee wegen open. Er is het zogenaamde 'onttoppen' van de sport en in het andere geval het gestalte geven aan iets wat in feiite al uit zichzelf is gegroeid, nl. de top sport als arbeid. Kiest men voor het eerste, dan moet de louter en alleen op prestatie gerichte sport plaats ma ken voor een vorm van sport, die de authentieke Idee van sport als spel opnieuw leven inblaast. Alles wat met competitie en wedijver te maken heeft, dient vervangen te worden door spelvormen waarin begrip en solidari teit de boventoon voeren. De andere weg is de topsport als arbeid. Er schuilt niets oneerlijks of schandelijks in de visie dat topsport als arbeid beschouwd dient te worden. Het in onze maatschappij levende sterk bur gerlijk-ideologisch getinte sportbegrip laat zich moeilijk verenigen met de idee van topsport als arbeid. Sport is, zo zegt men, toch vrij, niet ernstig. Je doet het voor je plezier enz. Klakke loos neemt men aan dat dezelfde Dr Nelissen principes voor de topsport gelden. Men zal definitief moeten afrekenen met een archaïsme en magisch-mythi- sche kijk op de topsport. Topsport in de huidige gedaarrte draagt struktu- reel gezien vele kenmerken van de arbeid. Dit wetende zal men alles in het werk dienen te stellen om verou derde vormen en strukturen, waarbin nen de topsport versteend is, te ver anderen en andere ervoor in de plaats te zetten' UITBREIDING Suggesties om diit te realiseren zijn: uitbreiding van de vergoedingsregelin gen, sponsoring, een sportfonds naar analogie van de Sporthilfe in Duits land, sportbeurzen, prijs- en startgel- den. Hoewel al deze vormen kenmer ken hebben die in de richting gaan van het verwezenlijken van de idee van topsport als arbeid moeten ze toch als noodoplossing worden be schouwd. Ik spreek dan ook de voor keur uit voor het buitenspel zetten van het amateurisme en het volledig doorvoeren van het professionalisme en wel in de vorm van sportarbeids- kontrakiten. Er kunnen verschillende werkgevers zijn, zoals een vereniging of een commerciële organisatie maar ook een overheid. Het nadeel van een vereniging en een commerciële orga nisatie is dat dc topsporters slechts gedurende hun actieve periode op een kontrakt kunnen rekenén. De overheid zal meer serieus moeten gaan denken over een beleid waarbij topsporters bij haar in dienst kunnen treden en waarbij garanties kunnen worden ingebouwd voor het zinvol besteden van de tijd gedurende de actieve loopbaan en voor de periode na afloop. Hoewel het misschien vreemd klinkt, sportarbeiders kunnen ook eigen werkgevers zijn. Topspor ters zouden de mogelijkheden eens nauwkeurig moeten onderzoeken om hun sport zelf te besturen: Dit spart- arbeiderszelf bestuur impiiiceert een door de topsporters zelfs bepaald doel met een daarbij behorend middelen schema. Het betekent het in eigen handen houden van de topsport en het beëindigen van een door anderen geleide afhankelijkheidsstructuur.' DE PRAKTIJK Nico Nelissen over de praktische mo gelijkheden van zijn denkbeelden: 'Het zal natuurlijk beginnen met een bepaalde vergoeding en later opklim men, waarbij een discussie aal ont staan over de vraag of een nieuwe structuur geaccepteerd zal moeten worden. Maar ik vind het niet verant woord zoals het geheel nu van boven af wordt geregeld.' De sportbonden en zeker het NOC zullen met de denkbeelden van Nelissen moeilijkheden hebben. De aanzet van d'e Stichting Maatschappe lijke Begeleiding Topsport om via de studie van dr. Nico Nelissen en drs. Wil Foppen een onafhankelijk gevon den wetenschappelijke basis voor het toekomstig beleid te creëren, kan hierdoor de komende weken en maan den, wanneer het toekomstige beleid van de Stichting ter sprake komt, mogelijk verhelderend werken. Maar verdween na de Spelen van Mexico in 1968 ook niet een rapport van het comité Topsport onder dankzegging in de bekende la van het bureau? Sport bonden en organisaties zijn niet al leen per definitie behoudend. PETER ONVLEE SKOPJE (ANP) Het Nederlandse schaakteam heeft een behoorlijke kans de finalegroep te bereiken van de Schaakolympiade in Skopje. Een plaats bij de eerste twee van de voorronde- groepen geeft daar recht op. Na de tweede ronde bezet Nederland zelfs de eerste positie met zes punten en twee hangpartijen. Na de maximale overwinning op Andorra van dinsdag (40) volgde woensdag tegen het toch niet zo zwakke Columbia een voor lopige stand van 20 dankzij overwin ningen van Hans Ree en Jan Timman, zodat er nog steeds geen half puntje verloren is gegaan. Albanië is verras send tweede met 5^ punten en twee afgebroken partijen, maar speelde tot nu toe tegen zwakke broeders als An dorra en Porto Rico. Het geplaatste Bulgarije kwam tegen het verrassend sterke Australië voorlopig niet verder dan 11. Bobotsov speelde remise te gen grootmeester Browne en Tringov deelde het punt met Fuller. Gunstig voor Nederland was de voorlopige stand in de wedstrijd Australië—Co lumbia uit de eerste ronde: 1^1 V6- In de andere groepen was de opval lendste uitslag de voorlopig gelijke stand tussen het sterke Tsjechoslowa- kije en ousider Portugal: 1 y,lft. De Portugees Durao versloeg verrassend Smejkal en Filip kwam niet verder dan remise tegen Silva. In groep 1 stond titelverdediger Sowjet-Unie te gen Denemarken een half punt af (3&Yi). Savon speelde remise tegen Holm. Joegoslavië en Hongarije won nen met de maximale cijfers van 40 tegen respectievelijk Cyprus en Ma rokko. Oost-Duitsland leidt tegen Mal ta voorlopig met 30, de Verenigde Staten tegen Oostenrijk voorlopig met 21 en West-Duitsland tegen IJsland voorlopig met 2%Vt. Groep zeven: tweede ronde: Porto Rtco-Irak 1-0 (voorlopig); Albanlë-Andorra 2-0 (v); Ne- derland-Coluinbla 2-0 (v): Bulgarlje-Austra Uë l-l (v). Stand: l. Nederland 6 punten (plus twee nfgebr. part 2. Albanië 5^ (+2); 3. Bul garije 5 (+2); 4. Australië 2»4 3): 5. Por to Rico en Columbia 1% (+3)): 7. Irak 0 (+3); 8. Andorra 0 (+2). Van onze sportredactie AMSTERDAM De Nederlandse Sport Federatie zal zaterdag niet verschijnen op de ontvangst die mi nister Engels van Cultuur Recreatie cn Maatschappelijk Werk namens de regering aan de deelnemers van de Olympische Spelen aanbiedt Voor zitter Jonkheer mr. A. Feith en directeur dr. W. van Zijll verklaren geschokt te zijn door de plannen van de regering de subsidie aan de sportwereld met ruim drie miljoen gulden terug te draalen. ZIJ vinden daarin een reden om de feestelijke bijeenkomst bij CRM af te zeggen uit protest tegen de begrotingsplan nen ten aanzien van de sport Eer der deze week had Wim van Zijll nog laten weten een boycott een moeilijke laak te vinden. De hou ding van de NSF sluit keurig aan bij het advies dat het Comité Top sport aan de leden van de Neder landse Olympische ploeg heeft gege ven. Het comité heeft namelijk de leden van de Nederlandse Olympi sche afvaardiging opgeroepen om niet naar Rijswijk te gaan en door deze demonstratieve afwezigheid te protesteren tegen de bezuiniging van drie miljoen ten koste van de sport. Het Nederlands Olympische Comité heeft inmiddels laten weten de bij eenkomst van de minister wel te zullen bijwonen. Voorzitter Kees Kerdel acht het onjuist dat het NOC op die wijze blijk geeft van haar houding ten aanzien van het rege ringsbeleid. De sportwereld is overigens niet van plan om zich door de regering wil loos naar de slachtbank te laten leiden. Er worden grootscheepse ac ties beraamd. Op 29 september is er in Scheveningen een huldiging ge pland, waar de sportwereld duidelijk uiting van ongenoegen zal geven Jegens de regeringsplannen. De meest invloedrijke sportbond, de KNVB, heeft bij monde van secreta ris-penningmeester Burgwal al laten weten zich eventueel bij die acties te zullen aansluiten. OPORTO (ANP) Barcelona heeft in Oporto de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-Cup tegen FC Porto met 13 verloren. De club van Rinus Michels nam in de 34e minuut door Barrios de leiding. In de tweede helft scoorden de Portugezen Flavio (49e min.) en Abel (51e en 67e min.). Er waren 25.000 toeschouwers. C.U.F. Barreirense uit Portugal heeft met 10 (00) gewonnen van Racing White eveneens in de eerste ronde van het Europese toernooi om de UEFA- beker. NEW YORK (ANP) Muhammad Ali (Cassius Clay) heeft woensdag avond in de Madison Square Garden van New York een tamelijk gemakke lijke overwinning behaald op Floyd Patterson. Na de zevende ronde oor deelde ringarts Hary Kleimann dat Patterson niet in staat was de strijd voort te zetten. Koken ivint etappe; Schiir in het geel: Priem in het groen en Den Hertog op vijfde plaats Van een speciale verslaggever BESANCON Het kon niet op aan de meet in Besancon. Achter el kaar presenteerden Nederlandse coureurs zich om ten aanschouwe van een handvol toeschouwers gehuldigd te worden: Ben Koken als winnaar van de etappe, als de strijdlustigste en de nieuwe aanvoerder in het sprintklassement. Frits Schür als de nieuwe leider in het alge meen klassement, Cees Priem om opnieuw een groene trui als eerste in het puntenklassement aan te trekken. Het was jammer, dat de winst in het dagploegenklassement pas de volgende dag wordt ge honoreerd want ook Fedor den Hertog, Cees van Dongen, Hennie Kuiper en Jacob Langen hadden de hulde op de negende dag van de Ronde van de Toekomst dik verdiend. r~ Voor het eerst had de Nederlandse ploeg, nadat er de avond tevoren anderhalf uur lang was gepraat om alle misverstanden uit de weg te rui men, ook inderdaad als ploeg gefietst. Het resultaat was overweldigend voor de kleine Nederlandse kolonie en ver nietigend voor de rest van de kara vaan, die zich verbijsterd aan de fi nish stond af te vragen hoe dit alles mogelijk was geweest. COUPE Via een door de geniale leider Joop Middelink beraamde coupe hadden de Nederlanders tussen Les Rousses en Besancon, in de uitlopers van de Jura en het stroomgebied van de Doubs in bijna alle klasseringen het heft in handen genomen. Alleen in de berg prijs bleef de Zwitser üli Sutter nog aanvoerder maar dat alleen omdat er in deze rit slechts twee cotes van de derde categorie voorkwamen en de achterstand van Ben Koken in dit klassement te groot was om Sutter te verdrijven. Maar voor het overige was het een en al Nederland dat de klok sloeg. Behalve de spurtzege van Ko ken waren er een derde plaats voor Cees van Dongen, een vijfde voor Cees Priem, een achtste voor Frits Schür, een tiende voor Fedor den Hertog en een zestiende voor Hennie Kuiper in het door zijn vrienden op 2.42 gereden peloton. Alleen Jacob Langen viel met een 33ste plaats uit de toon. In het algemeen individueel klassement was het alsof er een storm had gewoed. Frits Schür had eindelijk de gele trui in zijn bezit gekregen, Fedor den Hertog was opgerukt naar de vijfde plaats. De klappen waren hard aange komen voor de Zwitsers Schmid en Sutter, voor de Italiaan Brentegani, voor de Fransen Duchemin en Martin. Zij hadden op Schür en op Den Hertog uiteraard 2 minuten en 28 spconden verspeeld zonder er iets te gen te kunnen doen Met gebogen hoofden verlieten zij het slagveld. TROTS Joop Middelink kwam trots als een aap zijn mannen een voor een bedan ken. Het was aan zijn beleid te dan ken geweest, dat de zaken, die tijdens deze ronde steeds verder uit de hand dreigden te lopen, weer in goede banen waren gekomen. Al voor de start in Les Rousses had hij verteld hoe hij woensdagavond na de onver wachte zege van Cees Priem in de tijdrit zijn garde bijeen had geroepen. 'Anderhalf uur lang hebben we zitten praten. Ik heb het de jongens zelf laten zeggen. Alle fouten van dc voor gaande dagen zijn op tafel gekomen en het slot was een vorm van een overeenkomst.' Het plan de campagne voor de negende dag was tenslotte door veldheer Middelink ontvouwd. 'We zouden proberen door Koken, Van Dongen, Langen of Priem een gat van een paar minuten te slaan. Dat zou de concurrentie dwingen tot tegenaanvallen en tenslotte zouden Den Hertog, Schür en Kuiper, als de andieren uiitgeput waren, proberen weg te komen.' De slag in de rit van Les Rousses naar Besasncon verliep in grote trek ken zoals die was uitgestippeld. Ko ken en Van Dongen sloegen het gat, waarin tenslotte Schür, Den Hertog en Priem sprongen om de zaak af te werken. In het peloton bleven Kuiper en Langen de zaak controleren. Middelink: 'We gaan alles verdedigen. Daarover zal ik nog wel met de jongens spreken. Er moet daarvoor natuurlijk wel gereden worden maar dat het kaïn is vamdiaag bewezen'. Het werd bewezen door de Nederlanders, die vanaf de meet aan hun opdracht gingen werken. Bij die eerste ontsnap ping waren Cees van Dongen ('Ik ga FRITS SCHUR steeds beter rijden') en Jacob Langen present. Bij de tweede Langen, Van Dongen en Ben Koken die over zijn inzinking heen is. 'Dat was voor een groot deel mijn eigen schuld. Ik heb de eerste dagen te weinig eten voor onderweg meegenomen. Dat kan in Holland wel op het vlakke maar hier in de bergen moet je veel meer meenemen.' Qp de Col de la Savine na 7 kilometer begon de zegetocht van de Nederlanders zich af te teke nen. Ben Koken was het eerst boven voor Van Dongen en Talbourdet en dit drietal ging door. Na 16 kilometer hadden zij met moeite een winst van een minuut bereikt die door tegenac ties uit de hoofdmacht voorlopig niet groeide. Integendeel, sterk slonk toen de Franse regionaal Sibille (later te ruggevallen door een lekke band) de Brit Dailey en de Fransman Beon zich bij hen voegden. Er bleef van de winst slechts 20 seconden over maar opeens werd het im het peloton rustig. Zo rustig, dia(t de Brilt Edwards in zijn eentje de sprong naar voren kon ma ken. Zijn intocht betekende een ge duchte steun voor de Nederlandse plannen want Edwards, die slechts 5.21 op leider Schmid achter stond, wilde wel proberen de trui te pakken. Onbewust hielp hij mee aan het sla gen van de Nederlandse veldtocht. De winst groeide na de door Ben Koken in Pontarlier gewonnen klassements sprint tot 4.50 op de Col du Tournet, waar Koken weer als eerste boven kwam voor Van Dongen. Daaraan had den ook de Britten en uiteraard de Nederlanders in het peloton meege werkt. Hennie Kuiper ging bij Midde link in de ploegleiderswagen om in structies vragen toen het gat zo groot was geworden. Middelink gaf de op dracht, dat de Nederlanders zestig kilometer voor Besancon zouden gaan rijden. Hij had de concurrentie bestu deerd en wist dat er vele renners bijna aan het eind van hun Latijn waren. Negende etappe: 1. Koken (Ned) 3.46.55 (met bon. 3.46.35), 2. Edwards (GB) i.t. (met bon. 3.46.45), 3. Van Dongen (Ned) t.t. (met bon. 3.46.50), 4. Dailey (GB) z.t., 5. Priem (Ned) 3.47.09, 6. Beon (Fra-blauw), 7. Bourreau (Fra-a), 8. Schür (Ned), Battaglln (It). 10. Den Hertog (Ned) allen *.t., II. Roque» (Fra-rood) 3 49 36, 12. Esclassln (Fra-blauw) 3.49.37. 13. Combes (Fra-blauw), 14. Hub- schmid (Zwl), 15. Smetana (Tsjech), 16. Kuiper (Ned), 17. Pittard (Fra-west), 18. Sibille (Fra-blauw). 19. Vlllemalna Fra-rood), 20. Le Prlol (Fra-west) aUen a.t. Algemeen klassementi 1. SchOr (Ned) 27 uur. 30 min. en 50 sec., 2. Bourreau (Fra-a) op 30 sec., 3. Schmid (Zwl) op 1.26, 4. Sutter (Zwl) op 2.16, 5. Den Hertog (Ned) op 2 28. 6. Brentegani (It) op 3.18. 7. Duche min (Fra) op 3.43. 8. Edwards (GB) op 5 55. Battaglln (It) op 4.28. 16. Martin (Fra-a) op 4.34, 11. Vlllemalne (Fra-rood) op 5.00 12. Dailey (GB) op 5.46, 13 Beon (Fra- blauw) op 6.11, 14. Roques (Fra-rood) op 8.17. 15. Pittard (Fra-west) op 6.27, 16. Kuiper (Ned) op 0.35, 17 Tarslguel (Fra- west) op 6.36, 18 Bolshardy (Fra-rood) op 6.58. 19. Van Dongen (Ned) op 7.12, 20. Tollet (Fra-a) op 7.45,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19