echten tegen bierkaai' eestig verteld Japans prijzenspel is ondoorgrondelijk --autobiografie lmpremieres van deze week izierige kijk op ifische technieken ~M Eén op elke vijf tweedehands auto's bij handel te duur Voor eerste hulp meer en betere posten bepleit Opel Commodore GS/E met grotere motor Tweeliter VW-Porsche l4|rff KWARTET VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND/AUTO/FILMS TPOZHUS9/K17 het oorlog is tussen mannen en vrouwen wat wapenstilstan- niet hoeft uit te sluiten is een denkbeeld dat (ook) de satiri- humoristische en soms dwaze Amerikaanse schrijver en teke- James Thurber (18941961) met plezier verkondigde. Hij te- graag, grappig en schijnbaar onbeholpen, wijfjes en man- altijd op jacht om elkaar te krijgen of te ontlopen. ekeningetjes waren voor regis- lelville Shavelson de bron voor m 'Vechten tegen de Bierkaai'. Ze •r of en toe ook leuk in ver- al gaat het in dit geval om een mensen. daarvan, Jack Lemmon, is een Thurber, ook zo'n tekenaar, die en. huwelijk, kinderen en hond omdat hij er bang voor is, en oor die vijanden tenslotte toch gen wordt, want er is ook nog als het bloempje van liefde. En zijn is ook niet alles. Hij wordt t, en na veel vruchteloos verzet led gevangen, door Barbara Har- Is een gescheiden vrouw met inderen van zeven tot zeventien, ijgt het er heel moeilijk mee ar eerste man, Jason Robards, iomt opdagen. Want die zwer- fotojournalist is een vlotte ke- rwijl Jack een stuntel is, die echt kan zien, en misschien wel lordt. Dat is een reden om zich le trekken, en ook nog een enteel gevaar in deze comedy, laar komt het verhaal gelukkig erheen. Vertrouwen krijgt Jack na een onderhoud met zijn arige stotterende nieuwe doch- dat heel leuk gespeeld wordt isa Gerritsen. eschiedenis is wel geestig ge- De dialogen zijn spits, de s zijn aannemelijk. Jack Lem- eet zijn bijziende onbeholpen- net alle ongelukjes en vergis- die daarbij komen, goed tussen le zielige en al te grappige te Hij is, goed geregisseerd, een acteur voor het fijnere komi- erk met enige diepte. Barbara als het pittige resolute vrouw- oppervlakkiger, met minder nu- lason Robards heeft geen moei- het losse, avontuurlijke type. rollen, ook de kinderen, staan in. Melville Shavelson heeft satirirische kijk op snobs en intellectuelen - op literaire recepties - dankbaar overgenomen. Hij maakte ook leuk gebruik van de tekeningen, die soms tot leven komen. Ze voeren oorlog in de nacht met de twee echtgenoten, als die dronken vrienden worden, en ze verbeelden, tegen het slot, Thurbers, wel wat simpele, ge schiedenis The Last Flower. Nog een aardigheid van Shavelsons regie is, dat hij Jack Lemmon in verschillende taferelen zichtbaar laat dromen en hoorbaar laat denken. Ber Huising (Amsterdam-Calypso, 14 j.). Chinese filmweek in The Movies Er is weinig of geen gelegenheid om in Nederland Chinese films te zien. daarom valt het initiatief van The Movies om er een week aan te wijden ten zeerste toe te juichen. Er worden vertoond: de operafilms Taking Tiger Mountain oftewel De Verovering van de Tijgerberg, The White Haired Girl, oftewel Het meisje met het wit te haar en Red Lantern, de, gewone speelfilms Mine Warfare en Surprise Attack en verder nog een soortement Chinees journaal en een film over de inmiddels befaamd geworden acupunc tuur. Ze hebben allemaal Engelse on dertitels. Vooral in de opera-films worden basis-thema's gebruikt, waar van diverse varianten bestaan. Tijdens de culturele revolutie werd de strek king vaak drastisch herzien. In het verstrekte materiaal zal men vergeefs naar regisseurs zoeken, al leen het collectief dat de film maakte wordt vermeld. Al deze films zijn strijdfilms, ze gaan óf over de strijd tegen de Japanse overheersers, óf over de revolutie, óf over de oorlog in Korea. Het zijn instructiefilms in de ruimste betekenis van het woord: men dient eruit te leren hoe men jtelauWj 56 oupé. 3mfort, I aar >re 6. tel. tje N.V. tel. 0181s off. DA SRDAM Het voor de leestal erg duistere proce- i de grafische technieken op een plezierige manier doeken gedaan op een ten- filing die 'Prentpraat' heet van 27 september tot 17 r wordt gehouden in het is te Hazerswoude. orden de drie hoofdprincipes grafische techniek: hoogdruk, k en vlakdruk getoond en hun toepassingen worden met 1de n geïllustreerd. De voor zijn zo gekozen, dat naast van enkele honderden jaren moderne prenten in dezelfde zijn geëxposeerd. Door mid- een aantal foto's is het voor gemakkelijk te zien hoe een een kopergravuren een ets itho ontstaat. ledendaagse en oude grafiek is Bommeïr 2emaakt waarbij het accent de prentkunst van eigen land. prenten van Lucas van Ley- fndrik Goltzius en Adriaen van [met daarnaast uit onze tijd feil o.m. Jenny Dalenoord, Aat M. C. Escher. Peter Struyc- ■I A. Schotel. Van beroemde ndse grafici zijn o.a. vertegen- d Piranesi en Gustav Doré. Campbell's show Ising ©AM Met Ken Campbell's u', met nachtvoorstellingen in kun je lol hebben. Iets an- le bedoeling niet. De show is oals die wel in paradetentjes ïmis wordt gegeven. Met veel en lawaai, met oeroude trucs at het hier geparodiërd wordt, slukkingen. Er wordt gegoo- gehypnotiseerd, er zweeft een worden diep droevige balla- ®gen, er knapt een opgebla- estieboezem. Het publiek mag dappels gooien en voor de faarlijke toeren van Sylveste de menselijke bom, die ook fd nog dn brand steekt, moet Mickery-trappen af, naar het iatsje de nachtlucht in. En het, welgemoed en lacherig, jongens van de show, en achter het orgeltje, bren- brutale, meeslepende vrolijk hun onzin. 'auze komen zij met Stonehen- The Ancient Brit, een oude, le burlesque-(variété)kluoht, ten, hebzucht, gierigheid, ja- moord in het stenen tijd- Het afdrukken van een litho perk. Low (lage) comedy zoals dat in het Engels heet en dan heel low. Waarbij de groep zowel te laag ais te hoog gegrepen heeft, want zulk ruw lachwerk wordt alleen leuk met heel goede komieken, en het komieke van deze spelers is, schreeuwerig, druk, onbeheerst en overdreven, meer gek dan grappig. En nogal smakeloos, al zitten er wel goed dwaze momenten in. De Road Show wordt, gedurende twee weken, gegeven in nachtvoorstellingen in Mickery, alleen op donderdag, vrij dag en zaterdag, en komt dan nog in zeven theaters van het circuit. Op maandag 25 september, van 19.30 uur af, worden er in Studio Bellevue en op het Leidseplein, televisie-opnamen van gemaakt, met publiek dat gratis toegang krijgt. Openbaar Kunstbezit wordt niet duurder AMSTERDAM Wat er volgend jaar ook allemaal duurder gaat worden, de populaire cursus Openbaar Kunstbezit niet. Hoewel papier-, druk- en ver zendkosten (en B.T.W.) volgend jaar weer hoger zullen zijn, heeft men toch enkele mogelijkheden weten te bedenken de kosten te drukken. Ver der biedt de dit jaar begonnen samen werking met Vlaanderen enig soulaas: een grote gezamenlijke oplage is stuk ken goedkoper dan twee kleinere. In grote lijnen gezien blijft Openbaar Kunstbezit hetzelfde bieden als het vorig seizoen. Er zijn zelfs enkele verbeteringen. De typografie bijvoor beeld werd veranderd, waardoor de teksten prettiger leesbaar Avorden en er zullen op die tekstbladen meer zwart-wit illustraties komen. En meer, zij het kortere, televisie-uitzendingen. De opbergband is ook verbeterd: ge makkelijker omslaan, geen ontsieren de metalen knoppen meer op de rug en minder risico van verkleuren. Tenslotte zal, zoals ieder jaar, onder hen die hun abonnement tijdig heb ben betaald, een groot aantal kunst werken van levende Nederlandse kun stenaars worden verloot. De hoofd prijs is of een gebeeldhouwd, geschil derd of getekend portret van win naar/familielid of een reis voor twee personen naar Italië. Amsterdams Toneel geeft tekst van gespeelde stukken AMSTERDAM Het Amsterdams Toneel gaat, om het publiek zoveel mogelijk in te lichten over de voor stellingen, en het bovendien nog een herinnering mee te geven, behalve het gebruikelijke programma ook de volledige tekst van het stuk uitgeven. Het eerste boekje bevat de twee een akters, 'Thuiswerk' en 'Alleen voor Mannen', van Franz Kroetz, vertaald door Gerrit Kouwenaar, die op 29 september in de Brakke Grond in première gaan. De boekjes zijn voor 1,90 verkrijgbaar bij het Amster dams Toneel en in de theaters waar het speelt. Raad voor de Kunst zonder functie als er geen geld komt DEN HAAG De Raad voor de Kunst protesteert tegen het ontbreken van een samenhangend kunstbeleid. De Raad heeft voor de toekomst geen functie als hem de toerusting wordt onthouden die onontbeerlijk is voor een zorgvuldige advisering op macro niveau. Dat schrijft prof. dr. J. Idenburg, voorzitter van de Raad, in een inlei dend artikel bij het jaarverrslag over 1971. Hij concludeert dat een vrucht bare ontwikkeling van het kunst- en cultuurbeleid, die een levensnoodzaak is van het hele Nederlandse volk, in het algemeen de inzet vereist van meer terzake geschoolde mankracht dan er thans dienstbaar aan is. De adviezen van de Raad berusten tot op heden niet op een systematische en becijferde analyse. Zij kunnen er niet op berusten, omdat de Raad geen overzicht heeft van de doelstellingen, resultaten en begroting van de kunst instellingen, en omdat hij noch in zijn samenstelling, noch in zijn bu reau is toegerust tot het uitbrengen van dergelijke, technisch doorwrochte macro-adviezen. In de regel zijn de adviezen even incidenteel als de beslissingen van de minister, aldus prof. Idenburg. Literaire onderscheiding voor Belg Gilliams BRUSSEL De voornaamste Belgi sche lliteraire onderscheiding, de drie jaarlijkse staatsprijs ter bekroning van een schrijversloopbaan, is toege kend aan de 72-jarige Vlaamse dich- ter-schrijver, Maurice Gilliams. De prijs bestaat uit een bedrag in geld van ruim 10.000 gulden. Maurice Gilliams, van geboorte een Antwerpenaar, debuteerde in 1917 met de dichtbundels 'Dichtoefeningen' en 'Dit is van dat monniksken'. Deze bundels werden gepubliceerd onder het pseudoniem Floris van Mercken. Zijn grootste faam verwierf hij met de in 1936 versohenen roman 'Elias, of het gevecht met de nachtegalen'. Li het Singer Museum te Laren wordt van 6 tot 16 oktober de 12e Herfstflora een tentoonstelling van herfstbloemen, bessen, fruit gecombi neerd met verschillende vormen van kunst gehouden. Het Nederlands Centrum voor Volksontwikkeling organiseert van 6 tot 10 november een cursus 'Simula tiespelen in het Vormingswerk' in het centrum 'Kerk en Wereld' te Drieber gen. Inlichtingen kan men krijgen bij het NCVO, postbus 351. Amersfoort, telefoon 03490-31114. Rosita Bloom, Natascha Eamnuels, Marijke Philips en Wendela Vos be ginnen op 5 oktober in het Amster damse Desmettheater hun cabaret 'Zeg Het Met Vrouwen'. Op 70-jarige leeftijd is in Parijs overleden Pierre-Henri Simon, auteur van o.a. 'Les hommes veulen! pas mourir' en lid van de Académie Fran- gaise. In de Eindhovense Stadsschouw burg worden op 13 en 14 oktober Nederlandse Koordagen gehouden waaraan zeven koren met in totaal 500 zangers deelnemen. Van een verslaggever DEN HAAG Voor het verlenen van eerste medische hulp bij ongeluk ken en acute ziekten in en rond de eigen woning moeten meer goed uit geruste eerste hulpposten worden in gericht Daarbij is de huisarts de eerste verantwoordelijke. Dat zegt de centrale raad voor de volksgezondheid in een advies aan minister Stuyt De huisarts dient daartoe voldoende bereikbaar te zijn, aldus het advies. Men zal voor de eerste hulpverlening volgens de raad een regionale keten moeten opbouwen, waarin huisartsen, specialisten, ambulancediensten en ziekenhuizen samenwerken en tot een juiste verdeling van de lasten komen. De centrale raad voor de volksgezond heid staat positief tegenover het in schakelen van part-time arbeidskrach ten in de gezondheidszorg. De raad wil dit niet zien als een noodmaatre gel om tijdelijke gaten in het perso neelsbestand op te vangen maar als een maatschappelijke ontwikkeling van blijvende betekenis. door Sicco de Jong Opel Commodore GS/E: herkenbaar aan iets gewijzigd front. General Motors introduceert begin ok tober een speciale uitvoering van de Opel Commodore met grotere motor. Het is de GS/E, die een zescilinder 2,8 liter motor met elektronische ben- zine-iinspuitiing krijgt. Deze motor is dezelfde als die van de Opels Admiral en Diplomat: het vermogen bedraagt 160 DIN-pk en is goed voor 200 km per uur. Uiterlijk onderscheidt de GS/E zich van de in maart geïntroduceerde Commodore door een hogere voor bumper met mistlampen. Stuurbe krachtiging is standaard. Er zijn een sedan en een coupé-versie, die resp. ƒ20.583,— en ƒ21.044,— kosten. Als extra is a 1.539, automatische transmissie leverbaar. VW-Porsche 914: nu in twee uitvoeringen. Het gezamenlijke model van Volkswa gen en Porsche, de VW-Porsche 914, heeft nu ook een tweeliter versie gekregen. De 1,7 liter uitvoering blijft in produktie. De 1,7 liter motor heeft 80 DIN-pk vermogen; de 2 liter komt op 100 DIN-pk. Het prijsverschil be draagt 559,de 2 liter-versie kost 18.992,—. Behalve de nieuwe versie met snelle re acceleratie en een topsnelheid van ruim 190 km per uur heeft het duo VW-Porsche het gezamenlijke model voor 1973 nog enkele detailverbeterin gen gegeven. De 914 heeft nu een matzwarte bumper voor en achter, een versnellingsbak waarmee gemak kelijker geschakeld kan worden en minder warmte in de kofferruimte achter de middenmotor, doordat de motorruimte beter geïsoleerd is. ANWB-steekproef Volgens een steekproef uit de ANWB- Technokeuringen in de maand juli is één op elke vijf door de handel aangeboden tweedehands auto's te duur. In drie van de vier gevallen, waarin de prijs te hoog was, heeft de ANWB adspirant-kopers ontraden de wagen, waarmee zij kwamen, te ko pen. Dit vanwege het grote verschil tussen de technische conditie van de wagen en de vraagprijs. Van de door particulieren aangeboden auto's werd zelfs in twee op elke vijf gevallen de koop ontraden. Uit de steekproef komt naar voren, dat de koper het minste risico loopt bij officiële dealer-bedrijven, die een occasion-garantie kunnen geven. Hier bij was in 5 pet van de gevallen de koop op grond van een irreële vraag prijs niet doorgegaan. Dit steekt ge middeld gunstig af tegen de 15 pet bij de gehele autohandel en de 40 pet bij particulieren, maar het is nog een te hoog cijfer. Over de 'particulieren' merkt de ANWB nog op, dat dezen 'niet zelden lieden blijken te zijn, die zuiver professioneel in auto's doen'. De steekproef betrof 334 keuringen en is als zodanig niet representatief, maar wel een duidelijke indikatie. Er blijkt ook uit, hoe belangrijk een ANWB-keuring is, terwijl die bij vele transakties verreweg de meeste niet wordt aangevraagd. Een steek proef uit de aankopen zonder Techno- keuring zou zonder twijfel nóg ongun stiger uitkomsten te zien geven. De ANWB heeft twee jaar geleden ook zo'n steekproef genomen en con stateert dat sedertdien de resultaten iets gunstiger zijn geworden. Dit schrijft men o.m. toe aan het fielt, dia* thans meer bonafide handelaren, vaak dealers, in eigen bedrijf gekeurde wa gens verkopen. Jack Lemmon, Jason Robards en Barbara Harris in 'Vechten tegen de Bierkaai' moet leven en als het nodig ls te sterven voor volk en partij. Van enige vormvernieuwing is geen sprake, men krijgt zelfs de indruk dat die wordt geschuwd als de pest. Het is ook heel gemakkelijk om recht hartelijk om de films te lachen, van wege het tot in het extreme doorge trokken zwart-wit schema, het primi tieve heldendom dat erin wordt ver heerlijkt en de gebaren en mimiek die alles driedubbeldik onderstrepen. Maar dan moet men wel bedenken, dat ze niet gemaakt zijn voor Wester se aestheten, dat ze begrepen dienen te worden door Chinese boeren in kleine dorpjes, die over geen filmer varing beschikken en geen boodschap hebben aan geraffineerde verfijning, alleen maar aan duidelijkheid. Mao en de zijnen zagen zich na de geslaag de revolutie voor de gigantische taak gesteld dè honger uit te bannen en een natie op te bouwen.Om te slagen was het nodig, dat de Chinezen ver antwoordelijkheid werd bijeenge bracht voor leven en lot van de naaste. Door de eeuwenlange ver scheurdheid van het land was name lijk een grote apathie gegroeid: alleen de eigen familie telde, de rest kon letterlijk doodvallen. Men had behoef te aan voorbeelden, en in de films die na 1949 zijn gemaakt worden dan ook altijd arbeiders en soldaten ten voor beeld gesteld. Of de manier waarop dit gebeurt en de vorm waarin het leerstuk is gegoten ons in het Westen naïef en grof en ongenuanceerd voor komt... dat zal hun daarginds een zorg zijn. Ze hebben wel andere problemen aan het hoofd. Amsterdam-The Movies, 14 jr. Filmbeeldjes De Inbreker, van Frans Weisz, gaat in tien bioscopen de derde week in, en loopt dus goed. Blue Movie draait trouwens ook nog in zeven Nederlandse bioscopen. Bert Haanstra heeft zijn Bij de Beesten Af binnenkort af, Fons Rade- makers is klaar met de opnamen voor Because of the Cats, Paul Verhoeven gaat goed met Turks Fruit, Geen Paniek schiet aardig op, Pim en Wim werken aan V.D., George Sluizers Jo- ao ivas al lang klaar, Louis van Gasteren is bezig met Een Winterdag. Liga 68 in Groningen komt, op de maandagavonden in Cinema Palace, met Kozintsjevs Hamlet, Grazia Zia van Samperi, Buster Keatons General, Verborgen Fort van Kurosawa. Her- zogs Dwergen-opstand, Watkins' Cullo- den, Le Petit Soldat van Godard, Widerbergs Kinderwagen, surrealisme van Bunuel en Vigo en Lesters Petu- lia. In de Vredesweek 24 septem- ber-1 oktober, werkt Cineclub met Vietnam-films als Wintersoldier, Cam bodja. Vietnam is voor de Vietname- zen, De Strijd om Haiphong, en ande ren. De Peetvader (The Godfather naar Mario's Puzo's roman over de maffia, een film die in de USA kassa records van de laatste jaren sloeg, komt de volgende week in Tuschinski en Nöggerath, Amsterdam, Metropole en Corso, Den Haag, Thalia en Grand, Rotterdam. In een tijd, waarin Europese auto merken gemiddeld twee keer per jaar hun prijzen met 3 a 4% ver hogen, worden de Japanse auto's soms ineens met 5% afgeprijsd. Deze maand werd eerst de prijs van de goedkoopste Toyota Corol la met 300,verlaagd en thans is de goedkoopste Mazda 818 500,goedkoper geworden. Dit in weerwil van de in Japan aange kondigde prijzenpolitiek, die er volgens de Japanse autofabrikan ten op gericht zou worden het ex portoffensief in Europa te mati gen. Het prijzenspel, dat nu opge voerd wordt, is ondoorgrondelijk. De opmars van de Japanse automer ken Toyota. Datsun en Mazda gaat ook in Nederland onafgebroken voort. Dit jaar zal het drietal 8 pet van onze personenautoverkoop voor zijn reke ning nemen tegen 5 pet vorig jaar. In 1971 is in alle Europese landen de verkoop van Japanse merken reeds sterk gestegen: in Nederland. Enge land. Portugal, Zweden en Zwitser land bereikten de Japanners meer dan een verdubbeling van hun verkoop. Dit jaar is Toyota in Zwitserland opgeklommen van de achtste plaats bij de autoverkoop naar de tweede positie, direct achter Opel. De export van Datsun naar Engeland nam in de eerste acht maanden van dit jaar toe van 4.500 naar 24.500. Inmiddels zijn in Japan berichten gelanceerd, dat Nissan Motor, de fabrikant van het merk Datsun, overweegt om in Enge land en Nederland de prijzen met circa 3 pet te verhogen. Bij de impor teur, Datsun Nederland N.V. te Sas- senheim, is hiervan echter niets be kend. Toyota en Datsun hefoben nog maar één keer hun prijzen verhoogd: een jaar geleden toen de koers van de Japanse yen op voorhand van de reva luatie steeg. Het ging toen om prijs verhogingen van rond 5 pet. Mazda volgde deze tendens niet Toyota ver laagde aan het begin van dit jaar de prijs van de Carina zij het met het verwijderen van de radio met ƒ1.000,— tot ƒ8.999,—. De Mazda 818 Sedan is nu van ƒ9.495,tot ƒ8.999,in prijs verlaagd en de 818 Sedan de Luxe van 9.895,tot ƒ9.499,In juni was het model 1300 van Mazda al ƒ300,goedkoper ge worden. De prijsverlagingen hebben doorgaans een sterk effect op de verkoopcijfers, ook al omdat daar prijsverhogingen van de Europese automerken tegenover staan. In de praktijk komt het er op neer, dat Toyota en Mazda voor enke le modellen bij voorbaat de prijsstij ging door de fiscale maatregelen per 1 januari a.s. die ruim 3,5 pet zal bedragen vóór hun rekening ne men. De prijsverlagingen, zo vlak voor een te venvachten najaarshausse, dulden er op dat het exportoffensief van de Japanse auto-industrie nog bij lange na met is ingetoomd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17