H. de Mooij: Laat politici hun beloften nu inlossen L0DENFREY Studenten eisen in kort geding plaats in Leiden NCOV-voorzitter lost 'schot voor de boeg' kbladenweekbladenweekbladen w Jar gewond vuurspuwen egel van 25 cent rtsing gedood Vredige circus-achtdaagse dag floriade Koningin woont wedstrijd Ajax-lndependiente bij veiling Fietser aangereden gorilla hoger JW/KWAKTET DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 BLVNLNLAAL) GOM.ILM V.üi 5 BO "tj van bestuur van Akzo heeft Iz gering gevraagd te bemiddelen conflict in Breda. Nog voordat tos floek de regering officieel kon r"m heeft minister Langman conomische zaken al laten we- lat de regering bereid is een p te doen op de partijen, opdat •■C)ï verleg over de problemen tussen neming en vakbeweging zo fj ig mogelijk in constructieve zin. mi rorden hervat, eu t regering, die steeds de eigen woordelijkheid van het bedrijfs- Di sterk heeft benadrukt, zich nu iDw 1 inlaat met een arbeidsconflict «S t zo verwonderlijk. Het gaat eek m een structureel probleem van alb gehele bedrijfstak en de Akzo bovendien laten weten dat voor dossing ter plaatse de steuii van irheid onontbeerlijk is. Al met t de regering voor de weinig ■aardige taak de uiterst ge- bezetters in Breda duidelijk te dat een oplossing hoe dan ook le onderhandelingstafel moet a gevonden. zetters hebben deze onderhan- stafel verlaten, omdat ze niet geloofden in de serieuze be- 291 SP11 van Akzo-onderhande- 27' tn de Akzo heeft op zijn beurt 332 weten dat er pas weer gepraat orden indien de bezetting is isttven. Het minste wat de rege- 36.6 in deze situatie kan doen, is 522 ren op herstel van de vertrou- 2« latie. Zij zal de Akzo-leiding 231 wal nu er van die zijde finan- 21*5 leun wordt verwacht duide- Ï95 >eten maken dat daarvoor een 5.7 ling van de drastische sluitings- ïgj n noodzakelijk is. last zal de regering ter 253 van een oplossing op langere steun moeten geven aan 427 ingen van de Europese chemi- 34j Hicerns om tot marktafspraken ten. Deze pogingen zijn tot op verzet gestuit bij de Euro- 'ommissie, die er niet ge- j 1 onrechte niets voor voelt een versoepeling van de anti- 17J epalingen de deur naar prijs- ktafspraken wagenwijd open te 15.: Anderzijds zal de Europese issie duidelijk moeten worden li9 tt dat regulering via het vrije 28yechanisme telkens weer tot iciteit kan leiden en dat de joffers daarvan telkens de werk- in de betrokken bedrijfstak 35^ijn. 1g|; te kan men voor de jammer- 22. van de raad van bestuur van dat hem ten onrechte een H' sociaal beleid wordt aangewre- nig waardering hebben. In het van de externe deskundigen iek geleverd op het sociale van Akzo en argumenten overtuigend het tegendeel 47' leeft de Akzo-leiding tot nog op tafel gebracht. Wanneer van bestuur zich nu beklaagt n 'onwettige bezetting' zal de 6 >ch moeten bedenken dat hij fde schuldig is aan het klimaat de plannen voor deze bezet- inden ontstaan. Het zwaarste dat de externe deskundigen de ^ftonden maken was wel de jing dat een alternatieve oplos- 17 n geleidelijke inkrimping) on- W is bestudeerd. Wellicht Akzo dit deel van het huis- - nu met steun van de rege- nog eens overdoen. 1913 Van onze sociaal-economische redactie RIJSWIJK 'Ik ben ervan overtuigd dat een zeer groot deel van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf hun positiekeuze bij de komende verkiezingen zullen laten afhangen van de opstelling der Tweede Kamerfracties bij de behandeling (dinsdag) van het wetsont werp over de invoering van een fiscale oudedagsreserve voor zelf standigen'. Dit 'schot voor de boeg* van de poli tieke partijen (die na het verschij nen van de miljoennota nu pas goed aan de verkiezingsstrijd zijn be gonnen) lost de heer H. de Mooy, voorzitter van het Nederlands Christe lijk Ondernemersverbond voor het midden- en kleinbedrijf. En daarmee laat hij weten er niet helemaal gerust op te zijn, dat het wetsvoorstel de eindstreep heelhuids zal halen. 'Als de politieke partijen ooit een gelegenheid hebben gehad een bij de vorige verkiezingen gedane belofte in te lossen, dan is het nu wel', aldus de heer De Mooy. Hij wijst er op dat de jarenlang bepleite fiscale tegemoetko ming voor de vorming van een oude dagsreserve door -het midden- en kleinbedrijf als een hoogst belangrij ke zaak wordt beschouwd. Erkenning daarvan is gevonden zowel bij Infor mateur prof. Steenkamp, die het als een 'zeer zwaar punt' heeft aange merkt, als bij de daarop volgende kabinetsformatie door mr. Biesheuvel, terwijl bovendien in de programs van vrijwel alle politieke partijen de grote leemte op dit onderdeel in de voorzie ningen voor zelfstandigen werd er kend. Daarna, zo zegt de heer De Mooy ons, is er (in hoofdzaak om budgettaire redenen) van diverse zijden kritiek op de invoering van dé beoogde voor ziening gekomen, maar nogmaals 'wij hechten hiieraam zoveel waarde VOOMIChtinG dat wij het van hun opstelling bij de behandeling van het wetsontwerp zul- Dat is zowel de arbeidsongeschiktheid in de ijskast te zetten en de vraag in studie te nemen of er voorshands niet beter een aparte voorziening voor de zelfstandige be roepsbevolking in het leven kan wor den geroepen. 'Het is voor het midden- en kleinbe drijf een verschrikkelijke teleurstel ling, dat de wao kennelijk wordt geldien ails een sluitpost van die begro ting. Als men het over één ding eens was, dan toch wel over een zo snel mogelijke uitbreiding van de wao voor loontrekkenden tot een volksver zekering. Nu deze zaak opnieuw in studie wordt genomen is het wel zeker dat de voorgenomen datum van invoering (1 januari 1974) een on haalbare kaart is geworden en is het zelfs de vraag of de voorziening nog wel in 1975 van de grond kan komen. En dan te bedenken dat ook dit punt op het prioriteitenlijstje van de kabi netsformateur en van de regering stond. Nu gooit zij heit op een nette manier in de vuilnisbak. Ook hier zullen wij nauwlettend nagaan in hoe verre de politieke partijen dit al dan niet zullen accepteren'. De voorzitter van het NCOB noemt nog twee andere punten, waarop het midden- en kleinbedrijf de opstelling van die politici irn die komende verkie zingsstrijd stellig nauwgezet zal toet sen. H. de Mooij: stemkeuze van middenstanders hangt ervan af de Commissie Bedrijfsvoorlichting, in gesteld door de minister van economi sche zaken (de commissie-Kreiken), wordt onder meer voorgesteld de ta ken van de Kamers van Koophandel te verruimen met het doorlichten van bedrijven en het geven van adviezen, iets, dat al sinds zes jaar wordt ge daan door de gespecialiseerde consu lenten van de organisaties in het Van een verslaggever DEN HAAG De ouders va nTjerk de Bruin uit Oegstgeest en G. van Dorp uit Leiden twee jongens die in Leiden medicijnen (wil len laten afhangen aan welke politie- middenstandsproblematiek opnieuw in ]en) studeren hebben gisteren voor de president van de rechtbank ke partijen (of personen) wij bij de het kabinetsbeleid te integreren D(m H e(m kort geding tegen de Staat geëist, dat hun zoons bSng'hefSonderbe- alsnog een plaats aan de medische faculteit in Leiden wordt toege- zette apparaat), alsook de mogelijkhe- wezen. noodzaak om de komende verkiezingen ons vertrouwen zullen kunnen schenken. En dat geldt niet alleen de oudedagsvoorziening". VAO De heer De Mooij noemt ook het voornemen van de regering de invoe ring van een volksverzekering tegen den die het georganiseerde midden- en kleinbedrijf zal hebben om de zo dringend noodzakelijke bedrijfs voorlichting te kunnen blijven uitoe fenen en verder uit te breiden. De heer De Mooy: 'In het rapport van Hoewel De Eruin en Van Dorp hun eindexamen met ccn gemiddeld eind cijfer van -neer dan 7.5 hadden afge sloten (7.5 en hoger geeft zonder meer recht op plaatsing bij een van Moeilijke tijd 100 7 d verslaggever a ai Bij e n demonstratie iwen in Arnhem is de Amster- fakir Madra Hasj ernstig ge raakt. Met zware brandwon- «t hij worden opgenomen in u ahemse gemeenteziekenhuis. geval ontstond toen tijdens het en van de vlammen een felle ot de brandede vloeistof terug- 5 P de hals van de fakir. Hij s e in de rond hem hangende gor- en wist daarmee de vlammen in, maar hij kon niet voorko mt hij ernstige brandwonden op- kelijk zette de man zijn demon- n°g voort, maar zijn toestand ieepd 'terde dermate, dat hij in het Zalvend uis moest worden opgenomen. Ook de weekbladen hebben zich, hoe kan het anders, gretig gestort op de troonrede en wat daaraan vast zit. Dat met name de als progressief te boek staande bladen weinig opgetogen op de troonrede zouden reageren, was niet moeilijk te voorspellen. Hans Smits gaat er Ln Vrij Nederland ge lijk maar hard tegenaan; hij begint zijn beschouwing zo: 'Ons land maakt een moeilijke tijd door. Dat is de eerste zin van de Troonrede. Een waarheid als een koe: hoe kan het ook anders met een kabinet dat be sluit de Troonrede met een dergelijke zin te laten beginnen'. Martin van Amerongen meldt dat er in Amsterdam rassenonlusten dreigen: de Surinamers pikken de 'willekeur' en 'rechtsonzekerheid' niet langer. Van Amerongen trekt een paral lel met de recente gebeurtenissen in Rotterdam, waar de Turken de inzet van een conflict vormden. 'Het is te hopen', schrijft hij, 'dat de bestuurlij ke blindheid zich Ln Amsterdam min der bloedig zal wreken, dan in Rotter dam het geval is geweest'. Joop van Tijn sprak met een van de drie ondervoorzitters van het Interna tionaal Olympisch Comité, de Neder lander jhr. Herman van Kamebeek ('Wie zich niet aan onze regels con formeert, kan wegblijven'). Van Kar- nebeek heeft nooit gedacht dat de aanslag van de Palestijnen het einde van de spelen zou betekenen. 'Waar om?' Als er morgen iets met de Staten-Generaal gebeurt, is dat toch niet het eind van de Staten-Gene raal?' JAAG De PTT zal voor de ing van drukwerken tot 20 'e in juni uitgegeven bijzondere Bei N el '400 jaar Nederlandse vlag' ïang van 1 november laten ver- in de nieuwe waarde van 25 tekening is ongewijzigd ge- ijzen spronkelijke vlagzegel van 20 met ingang van dezelfde datum nog verkrijgbaar zijn aan de ,A" atebeloketten en bij de filate- dienst in Den Haag. gheidstermijn van beide vlag- t oor de frankering is onbepaald. Meer dan aan de folklore op Prinsjes dag ('gedoe Ln Den Haag' en 'een malle vertoning') ergert De Groene zich aan de troonrede, en met name aan de 'zalvende opmerkingen' daarin over de welvaart waarin Nederland leeft. 'Vergeleken bij de udtgebuite- nen van de Derde Wereld leven wij in een welvaart waarvoor men zich eerder zou moeten generen dan er over op te snijden'. Met betrekking tot het sociaal contract bespeurt het blad een val; het ziet de vakbeweging daar overigens nog niet in lopen. Peter Nicola schrijft dat minister Van Veen met zijn strategie tegen het college-geld 'geen juridische poot om op te staan' heeft, en Arnout Weeda maakt aam de bamd vam de miljoenen nota de 'balams van een failliet economisch beleid' op. Weeda ziet toch wel een positieve kant aan het faillissement: 'Het heeft de noodzaak van een duidelijk alternatief econo misch beleid nog eens extra onder streept.' Lachwekkend De hoofdredacteur van De Nieuwe Linie, Gerard van de Boomen, signa leert in politiek Nederland allerlei tegenstrijdigheden. De wonderlijkste kwam hij tegen in de troonrede. De eerste zin luidde: 'Ons land maakt een moeilijke tijd door'. En helemaal op het eind heette het:' 'Wij leven in een bevoorrecht land'. De situatie is griezelig en tegelijk lachwekkend van onsamenhangendheid en onoverzichte lijkheid. Dat komt ook naar voren in de miljoenennota, die vol vreugde wijst op de zich herstellende conjunc tuur, maar erg somber blijft over de werkloosheid'. Kees Bastionen vraagt: "Will de echte Biesheuvel opstaan?' Hij onderscheidt drie Biesheuvels: de 'opportunist', de 'Realpolitiker' en de 'pokeraar'. Wie hij nou de echte vindt, wordt niet duidelijk, en dat 'pokerende Barend' verkeerd gegokt heeft, wisten we al. In een 'gesprek met drie Surinamers over discriminatie' zegt een van hen, gevraagd naar een oplossing voor de positie van de Surinamers in Neder land: 'Men moet eens beginnen gede gen voorlichting te geven over de leefwijze, houding en gewoonten van ADVERTENTIE LET OP VOOR MODE DIT WERELDMERK Verkoopadressen worden verstrekt door H. J. J. Hogestijn, Amsterdam. Telefoon 710261. Surinamers. De moeilijkheden ont staan onder meer doordat men onze leefgewoonten negeert' Grafrede Wordt in Vrij Nederland de troonre de een 'triest testament' genoemd, Elzeviers Magazine spreekt van een 'grafrede'. Hoofdredacteur dr. F.A. Hoogendijk heeft er al even weinig waardering voor als zijn progressiever gezinde collega's. Veel wetgevend werk zal blijven liggen. Bepaalde be leidsombuigingen zijn door dit kabi net tot stand gebracht. De belangrijk ste prioriteit van het begrotingspro gramma, het terugdrukken van de inflatie, is echter in de verste verte niet gelukt'. Hoogemliijk doet ook verslag van een gesprek dat hij tussen Drees sr. en en Drees jr. organiseerde. In zijn bijzijn wisselden vader en zoon van gedachten over een groot aantal politieke zaken, zoals de infla tie, de PvdA, de vakbonden, Nieuw Links en polarisatie Over een hele boel van die zaken denken ze gelijk, maar dat kan nauwelijks een verras sing genoemd worden. In een commentaar wordt de bezet ting van de Enka-vestiging in Breda 'verwerpelijk' genoemd. De mening van Elsevier komt erop neer dat de Akzo-directie die fabriek ook niet voor de lol sluit. Elsevier noemt zich zelf in advertenties ten slotte niet voor niets de spreekbuis van de esta blishment Sinterklaas De groningse econoom J. Pen, ls, zo blijkt uit de Haagse Post diep teleur gesteld over het concept voor het progressieve regeerakkooord. Keer punt 1972. 'Progressief akkoord: Sin terklaas bestaat' staat er boven zijn artikel, waarin hij schrijft: 'De recht se oppositie krijgt oen schitterende kans er gretig op te wijzen dat het kabinet-Den Uyl het land naar de bliksem helpt, en de mensen zullen het geloven. De oplaag van De Tele graaf stijgt en we maken onszelf onre geerbaar'. Onder de titel 'De herrijzends van de vakbeweging heeft de HP een uitvoeri ge. uitstekend gedocumenteerde 'spe cial' gewijd aan, wat wordt genoemd, de spreekbuis van de massa van de werknemers. De speciale bladzijden be vatten onder meer een 'profiel van het CNV'. Het CNV. met zijn 'heime lijk verlangen naar het isolement', zal niet met het NW en NKV fuseren. 'Het antwoord van het CNV kan niet anders luiden dan negatief. Twijfe- achtig blijft alleen hoe het CNV die uitspraak verpakt. Brengt het CNV de moed op heel duidelijk te vertel len dat het zich wil terugtrekken ln het isolement van zijn eigen identi teit, die zo duidelijk aantoonbaar en (nog) aansprekelijk is?' midden- en kleinbedrijf. Dat moet zo blijven, dat moet zelfs gestaag worden uitgebreid. Dergelijke voorlichting is een zaak van vertrouwen en dat ver trouwen zoekt en vindt de onderne mer in de eerste plaats bij zijn orga nisatie. Ik hoop van harte dat de volksvertegenwoordiging, die binnen kort een hearing houdt over deze: problematiek, dat zal inzien' Het mag eigenlijk best een klein won der heten dat acht circusdirecteuren gewoonlijk eikaars Jeiste concur renten deze week samen vreedzaam in Amsterdam congresseren. Hoewel je natuurlijk nooit kunt voorspellen wat er in drie lange dagen eventueel mis kan gaan (het congres begint vandaag en sluit zaterdagavond of ■nacht als het uitloopt). De rel tussen twee tegelijk in de hoofdstad opere rende circusdirecties, waarbij de een de affiches van de ander overplakte, ligt iedereen nog vers in het geheu gen. Goed, circusdirecteuren plegen dus niet dagelijks gezellig samen een bor reltje te drinken. Duitsland is het enige land waar ze er een eigen vakvereniging op na houden en het congres in Amsterdam mag dan ook historisch genoemd toorden: de eerste officiële ontmoeting tussen de heren Fredy Knie (Knie, ZwitserlandFritz Mey (Sarasssani, Duitsland), Cyril B. Mills (Mills, Engeland), Arturo Cos tilla (Americano, Spanje), Gabar Mar git ta (Hongaars Staatscircus), Egidio Palmiri (Italiaans ex-circusdirecteur), Ervin Feld, president van Barnum and Bailey Ringling Bros (VS), alsmede onze eigen Tony Boltini. Uiteraard valt er een hoop te praten als je elkaar zo weinig ziet Dat doen die directeuren niet alleen want ze zullen steeds zo tussen de 200 en 250 circusvrienden op hzn hielen hebben, die in dertien landen in clubs vere nigd zijn, in Amerika zelfs in meer dan één. Het is ook de Nederlandse Club van Circusvrienden, die het con gres heeft georganiseerd Dat praten begint meteen vanavond al na de opening door minister Geert- sema. Praten over de problemen waar mee alle circussen al worstelen zolang ze bestaan. Er moet bijvoorbeeld, vin den de circusheren en vrienden, iets gebeuren aan de reisprijzen. De mees te circussen verplaatsen zich per trein en de tarieven verschillen van land tot land en vaak niet zo'n beetje. de zeven medische faculteiten) kregen beiden op 29 augustus een briefje van de plaatsingscommissie geneeskunde dat zij waren uitgeloot. Op hun pro testen ontvingen zij echter een be richt van de plaatsingscommissie dat er een fout was gemaakt en dat ze alsnog zouden worden geplaatst. Ze zouden echter tot 22 september moe ten wachten om te horen aan welke faculteit. Hiertegen verzetten de ou ders van de twee jongens die inmid dels zijn begonnen met het lopen van colleges in Leiden zich. Namens hen betoogden mr. P. de Klerk en mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt voor de president van de recht bank. mr. J. H. C. Slotemaker, dat de jongens niet het slachtoffer mogen worden van een fout van de plaat singscommissie. Als de commissie hen rechtstreeks had geplaatst, waren zij aan de faculteit van hun keuze in Leiden terecht gekomen. Nu moeten zij door de gemaakte fout nog maar afwachten waar zij worden geplaatst. Mocht dat in een andere universiteits stad zijn dan moeten de jongens weer opnieuw met de colleges beginnen en een andere kamer zoeken. Dat bete kent allemaal een handicap voor hun studie, aldus pleidooien namens de studenten. VERBAZING De landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn stelde dat de eis van de ouders moet worden afgewezen. Hij zei dat het een misverstand is te denken dat alle studenten die recht hadden Op rechtstreekse plaatsing, ook bij de faculteit van hun keuze een plaats.ngsbewijs hebben gekregen. Naar hij van de secretaris van de plaatsingscommissie-geneeskunde had vernomen zouden Van Dorp en De Bruin ook als er geen fout gemaakt was, zeker niet in Leiden geplaatst zijn, zo zei de landsadvocaat tot verba zing van de eisende partijen. Hij stelde voorts dat de twee blij mogen zijn dat ze nu nog een kans hebben om mee te dingen naar een van de reserveplaatsen, die waren opengehouden. Daar dingen ook enke- letie ntallen jongens naar mee, wie de plaatsingscommissie in eerste instan tie. Ten onrechte had gedacht dat ze toch spoedig in militaire dienst zou den moeten. De rechtbankpresident meende dat de argumenten van de twee jongens om in Leiden te studeren door de om standigheden nu heel wat zwaarder zijn dan een maand geleden. Hij raad de hun aan de plaatsingscommissie daarvan op de hoogte te stellen. De president zal op vrijdag 29 septem ber uitspraak doen, indien de plaat singscommissie tenminste deze week zal besluiten de jongens geen plaats in Leiden toe te wijzen. Op 2 oktober dient een soortgelijk kort geding voor mr. Slotemaker, waarin drs. \V. de Oer uit Den Haag van de Staat eist dat zijn zoon alsnog wordt gepiaatst bij de faculteit der diergeneeskunde in Utrecht. DEN HAAG Koningin Juliana is van plan volgende week donderdag 28 september de wedstrijd Ajax Independiente om de wereldcup in hef Olympisch Stadion in Amsterdam bij te wonen. De Floriade ln Amsterdam, die Intus sen al vier miljoen binnen- en buiten landse bezoekers getrokken heeft, loopt nu wel op z'n laatste benen. Nog een dikke week, dan is de hoofd stad een hele beroemdheid armer, al blijft er natuurlijk nog genoeg be roemds over, waar een Amerikaan ook best naar wil komen kijken. Maar voor het zover is, gebeurt er nog wel een en ander. Vrijdag komt prinses Margriet over om in de Am- stelhal van het RAI-complex de laatste binnententoonstelling officieel te openen, die dan ook 'herfst-glorie' genoemd is. Drieëntwintig verpleeg sters uit Amsterdamse ziekenhuizen komen ook en vormen in de hal een erehaag, omdat de prinses de verple ging zo'n warm hart toedraagt. En er is die dag nog meer aan de hand met de ziekenhuizen. Die vam Amsterdam en in de elf provinciale hoofdsteden krijgen allemaal een Floriadegroet, een gedeeltelijke eetbare, die uit bloe men en fruit is samengesteld. Die speiciale groet is bestemd voor die moeder, die de allerjongste baby heeft Hoe dat geregeld wordt als er toevallig twee of meer baby's in één ziekenhuis tegelijk geboren worden, is nog niet duidelijk. Misschien allemaal een bloem of een appel. Het hoofdgebouw van Kerk en We reld in Driebergen een landhuis van zo'n 125 jaar oud is hoognodig aan een opknapbeurt toe. De oude muren hebben dringend behoefte aan een behoorlijke pleisterlaag en daar zal ongeveer 50.000 voor nodig zijn. Net als voor de verbouwing en inrich ting vam bet oomferentiehuis Vosse- steijm probeert Kerk en Wereld die 50.000. of althans een deel daarvan, door middel van een veiling bij elkaar te krijgen. Ditmaal wordt het een antiekveiling waarop zo'n vijf honderd door particulieren gratis aangedragen nummers worden ver kocht: daar ls zilver bij. Chinees en ander porselein, aardewerk, koper, tin, schilderijen, gravures, tekeningen, boeken uit de zeventiende tot deze eeuw, curiosa en een aantal meube len. De veiling begtint zaterdagochtend om half tien in de recreatiezaal van Het Grote Bos in Doorn en zal tot een uur of vijf doorgaan. Vrijdag is er kijkdag, of eigenlijk kijkmiddag en -avond, want bekijken mag van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. Bovendien is er voor 1.50 een dui delijke catalogus te krijgen. NIJMEGEN De 70-jarige J. Th. A. Franssen uit het Gelderse Winssen is gisteren met zijn fiets op een kruising in Druten gegrepen door een perso nenauto en kort daarna overleden. In de moderne stedenbouw is geen rekening gehouden met een flinke ruimte waar zo'n circus kan staan. Het hele beestenspul wordt naar de rand van de stad verwezen en dan moet je maar afwachten of je publiek ook zover wil gaan. Ook de vermakelijkheidsbelasting is een heet hangijzer. Nederland en Frankrijk behoren tot de duurste lan den en zo zijn er meer onkosten die de directies eindelijk roei eens in EEG-verband geregeld willen zien Za terdagmiddag wordt de discussie voortgezet en het is de bedoeling dat daar dan een resolutie uitkomt die ter kennis van de Unesco gebracht zal worden. En dan maar hopen dat die organisatie de verschillende regerin gen wil vragen het circus dezelfde faciliteiten te verlenen als bijvoor beeld het theater. Maar eerst wordt vrijdagmiddag Toon Hermans gehuldigd die nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, hoe (goed) hij over circus en clowns denkt. En dan is er nog een ont vangst in het stedelijk museum, waar wethouder hammers de afwezige be schermheer van het congres, burge meester Samkalden vervangt. Er vol gen bezoeken aan natuurlijk Artis en de Amsterdamse universi» teitsbiliotheek ivaar een circusten toonstelling is ingericht van voorna melijk oude prenten en affiches en dan komt het grote slotfeest in een manege in het Amsterdamse Bos. De poging van het congrescomité tege lijk een circus naar de hoofdstad te halen is mislukt een groepje Ame rikanen moet nu naar het oosten van het land om circus Boltini te zien maar in plaats daarvan zullen enkele beroeps- en amateurartiesten plus twee kindercircussen het feest opluis teren. Mochten de hogeschoolrijders, dresseurs en kleine kunstemakers te genvallen, dan kan het gezelschap zich daarna altijd nog uitleven op een grote danspartij die voor deze gele genheid bal-de-piste genoemd is. Wie ls dit? 'Een Lowland-gorilla, een van de grootste attracties in de San Diego Zoo in Californië (VS)', meldt het fotopersbureau dat ons dit plaatje toestuurde, in het bijschrift. Een go rilla, die dan wel sprekend op Hitier lijkt. Het bureau kwam daar ook gauw achter en stuurde snel een tweede exemplaar met ditmaal de juiste tekst. Het gaat om opnamen voor de Britse film 'Hitier, de laatste tien dagen'. De abusievelijk met aap' aangeduide Führer wordt ge speeld door Sir Alec Gulness. De eerste paal voor de nieuwe woon wijk van Zoetermeer, die heel duur en voor velen onbegrijpelijk 'Buyten- wegh de Leyems' zaJl heten, gaat bim- nen een jaar de grond in. Slechts tien procent van de nieuwe huizen, lezen we, zullen torenflats worden, wat niet betekent dat de rest van de 25.000 Buytenweghers eind 1981, als de hele zaak voor elkaar moet zijn, in laagbouw zal wonen. Als de zestig procent eengezinswonin gen en die tien procent torenflats er eenmaal staan, blijft er nog dertig procent te bouwen over. Laagbouw? Vergeet het maar. Zo heet een deel wel ('gestapelde laagbouw'), maar dat zijn dan nog altijd vier woonlagen met misschien nog wel een rijtje boxen er onder. En wat er dan nog overblijft, worden blokken van zes woonetages, ook niet direct laag-bij- de-gronds. "Oké Henk, laat nu maar vallen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9