Confectiebedrijf sluit: rntslag voor 225 mensen POKON Bakkerij Stichting wil broodoorlog voorkomen Bezetters Enka mentaal wat opgefleurd rNO zou geheel op e helling moeten' W Texel NIEUW VAN VREDESTEIN jgering wil (middelen Enka-zaak instant plantenaarde Uitbreiding van conflict ENKA? Veerman genoemd als Delfts burgemeester Hotel- arrangementen Het weer Handkus voor prinses Beatrix estein-matrassen komfort in uw slaapkamer V Man zou kwart miljoen hebben verduisterd Demonstratie vrouwen kwam op goede moment ROUW/KWARTET DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K7 Yeneco: Geen geld voor afvloeiingsregeling UDENBOSCH De fabriek van Veneco te Oudenbosch gaat dicht. De directie van het confectie- -drijf heeft de vakorganisaties meegedeeld, dat er voor het ontslag van de 225 betrokken personeels- den geen geld voor een afvloeiingsregeling is. bonden hebben zich hierbij echter neergelegd. Zij willen dat de tctie de bonden een financiële tege- •tkoming geeft die aan het perso- kan worden uitgekeerd. Overleg over zal zo snel mogelijk plaats- jen, zo heeft de heer O. Bender, :etaris van de bij het NKV aange- en Unie BLHP (Beambten, lei- geevenden hoger personeel) ver- ird. gens de heer Bender gaat het met [co al jarenlang slecht Dat is alleen te wijten aan slechte con- tielsector, maar ook door het feit dat een sinds juli van dit jaar vervangen juncturele omstandigheden in de tex- directeur van het bedrijf 'een nogal ondoorzichtig beleid heeft gevoerd.' Onder de huidige leiding gaat het be ter, aldus de vakbonden. Over de vervangende werkgelegenheid in Oudenbosch zijn de bonden somber gestemd, vooral voor die van de chefs en het administratief personeel. Het vinden van ander werk zou ook voor de jonge vrouwen een 'zware dobber' kunnen worden als de slui- Ivies nog niet gepubliceerd onze redacteur wetenschappen 'ERDAM De organisatie voor toegepast natuurwetenschappe- onderzoek TNO moet radicaal anders worden georganiseerd. Dit de Raad van advies voor het wetenschapsbeleid (RAWB) ge- -even hebben in een advies over de beste manier waarop de [erlandse industrie voortdurend de nieuwste technische ontwikke- en kan toepassen. Clin ïee nlsai l te ric ;ebic n o dit 'Innovatie-advies' van de 1TB, dat officieel nog niet is gepu- erd, werd gisteren uitvoerig be door NRC-Handelsblad. TNO zou >ns het advies geen directe ont- ilingsopdrachten voor de indus- leer moeten uitvoeren, omdat de itie daar minder geschikt voor te zijn. TNO zou zich moeten richten op algemeen onderzoek 'lieden als milieu en normalisa- op algemene technische proble- De gerichtheid van de organisa- i de personeelsopbouw lenen zich dergelijk onderzoek veel beter, zou moeten inhouden dat het rzoeksbeleid van TNO niet meer leels wordt bepaald door de iren van de tientallen afzon instituten .V ertegen wo ordige rs |lg van pag. 1 ineerde investeringen in en bui- luropa'. De heer Meerburg toon- h zeer teleurgesteld over de ing van de Europese Commissie ^toestemming te geven voor een atóonaal informatiesysteem, dat ïducenten in staat zou stellen de ktiecapaciteiten beter in di ga- t houden. Hij acht het duidelijk or produktievergroting elders, j zoals Enka hebben getroffen, j andere bedrijfstakken bij- seld de petrochemische industrie liet meer te voorkomen zullen ■indien de Europese Commissie wan inzicht verandert. "Wanneer ■ons verbiedt mairktaf9praken te ln, zoals nu het geval is, kan men lok niet verantwoordelijk stellen |de werkgelegenheid', ïtieleiding van de bezette Enka- in Breda heeft gisteravond gemaakt dat de staking in rtal is omgezet in een bezet- tar Brabants voorbeeld. Enkele be figuren zijn buiten de poort De produktie wordt evenals in van overheid en bedrijfsleven zouden het onderzoeksprogramma moeten gaan opstellen. Namens de ministeries -van economi sche zaken en van onderwijs en we tenschappen kon gisteravond nog niets over het Innovatie-advies wor den meegedeeld. De voorzitter van de Centrale organi satie TNO, prof.dr.ir.A.A.Th. M. van Trier, wilde gisteren nog geen com mentaar geven, maar zei wel dat het advies 'een groot aantal gedachten bevat die parallel lopen aan wat in onze organisatie al sinds jaar en dag zo wordt gezien'. Inderdaad komen er overwegingen in voor die in TNO-kringen al meer zijn gehoord, zoals die over de hinderlijke invloed van de pensioenregeling.TNO- medewerkers zijn niet opgenomen in het Algemeen burgerlijk pensioen fonds (ambtenaren en semioverheids- personeel) maar hebben een apart fonds, wat hun mobiliteit niet ten goede komt. De daardoor veroorzaakte vergrijzing van het onderzoeksappa raat en het feit dat zij het contact met de industriële praktijk niet kun nen vasthouden door af en toe 'over te stappen' maakt de organisatie 'min der geschikt voor directe ontwikke lingsopdrachten uit de industrie dan ooit is voorgesteld'. De industriële klanten voor ontwikkelingsonderzoek klagen dan ook wel eens dat TNO de zaken te fundamenteel en te weten schappelijk aanpakt, waardoor het eindresultaat voor de praktijk weinig bruikbaar is. De zelfde eigenschappen maken TNO wel degelijk geschikt voor het algemenere onderzoek dat de RAWB de organisatie zou willen op dragen. De voortdurende technische vernieu wing in de industrie (zowel geestelijk als materiële veranderingen die als verbeteringen op het gebied van wel vaart en/of welzijn worden bedoeld) ziet de RAWB als een zaak van de industrie zelf. De beste manier is het creëren van een bedrijfsorganisatie die vernieuwing in de hand werkt, door te gebruiken wat er gewoon op de markt is. De overheid zou, zo nodig, kunnen stimuleren. ting van de thans bezette Enka-vesti- ging in Breda doorgang zou vinden. Die jonge vrouwen vormen het groot ste deel van het personeelsbestand in Oudenbosch. Om de tot nu toe nog rendabele afdelingen van Veneco in het oosten des lands te redden (hier werken ongeveer 250 mensen) ziet het be stuur zich genoodzaakt om na het afwerken van de orders voor de win ter de produktie in Oudenbosch stop te zetten, zo heeft de directie bekend gemaakt. Pogingen om Oudenbosch als lopende eenheid te verkopen zijn mislukt. Wel bestaat de kans dat de afdeling Aardenburg (50 man) in Zeeland als lopend bedrijf van de hand kan woe den gedaan, zo zegt het bestuur. Vol gens de bonden zijn onderhandelingen hierover gaande met drie gegadigden. Ook vermoeden de bonden dat het in de bedoeling van Veneco ligt het gehele bedrijf te concentreren te Rijs- sen in Twente, waar vrijetijdskleding en pantalons worden gemaakt. Later deelde vakbondsbestuurder Bender mee dat met de directie van Veneco is overeengekomen, dat aan de vakbonden een bedrag van 25.000 gul den zal worden uitgekeerd. De vak bonden zullen nu gaan bekijken of in eerste instantie van dit bedrag een som geld moet worden uitgekeerd a&n duidelijke 'krepeergevallen'. In tweede instantie zal de rest van het geld toe komen aan de gedupeerde vakbonds leden bij het bedrijf. (ADVERTENTIE) (met sporen-elementen) Eén blokje (slechts ±5x5 cm) opgelost in water geeft lVa liter verse plantenaarde. verse plantenaarde in een trip gemaakt Voor kamerplanten. bloembollen, bloembakken enz. H. P. BENDIEN N.V. NAARDEN ARNHEM Aan de bezetters van de Enka-fabriek in Breda zal worden ge vraagd of het noodzakelijk is voor af lossing te zorgen, die dan uit de be drijven rond Arnhem zou moeten ko men. Dit hebben gisteravond 100 ka derleden van vier bij de actie in Breda betrokken organisaties op een verga dering in Arnhem besloten. De groep heeft ook besloten kleine actiegroepen te vormen bij verschil lende bedrijven van Enka-Glanzstoff en Akzo om samen met de districts bestuurders van de bonden binnen kort te voeren acties voor te berei den. 'Het al dan niet doorgaan van deze acties zal afhangen van de bereid heid van de besturen van de bedrij ven 'constructief' met de bonden te praten', aldus het NW. 'In ieder geval wordt vrijdagavond weer een kadervergadering gehouden, waar zal worden beslist of het start sein voor verdere acties moet worden gegeven', zo deelt het NW mee. Van onze Haagse redactie DEN HAAG ARP-vooreitter dr. A. Veerman is een serieuze kandidaat voor het burgemeesterschap van Delft. De huidige burgemeester, mr. J. M. Ravesloot neemt 30 oktober afscheid wegens pensionering. Tweede kandidaat is de Rotterdamse PvdA-wethouder drs. J. Reehorst. Be kend is dat dr. Veerman niet lang meer voorzitter van zijn partij wil blij ven. Als opvolger van dr. Veerman wordt de huidige vice-voorzitter van de ARP, drs. J. de Koning genoemd. Strikt advies voor minimum-prijs aan produce nten Van onze sociaal-economische redactie LUNTEREN De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft met instemming van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf besloten alle daarvoor in aanmerking komende bakke rijen te verzoeken aan grote afnemers (supermarkten en dergelijke) geen brood meer te leveren be neden de prijs van 60 cent. grip en de heer J. Rook, hoofdbe stuurder van het Nederlands Christe lijk Ondernemersverbond, achtte het noodzakelijk meer onderscheid te ma ken tussen economische en sociale risico's in die zin dat zelfstandigen recht op dezelfde sociale bescherming hebben als de werknemers. (ADVERTENTIE) Het is niet bedoeling deze minimum prijs, die wordt ingesteld op basis van vrijwilligheid te handhaven door sanc ties, maar uitsluitend door middel van overreding in de vertrouwelijke sfeer. Wel zai het ministerie van economische zaken van deze Interne regeling, waarbij ongeveer 200 bedrij ven betrokken zijn, op de hoogte worden gesteld. Een en ander is gisteren meegedeeld door de voorzitter van de Bond van Christelijke ondernemers in het bak kersbedrijf, de heer S. W. Huizinga, in zijn openingsrede voor het jaarlijk se bondscongres. Hij zei te hopen dat door middel van deze regeling een dreigend»- broodprijsoorlog zal worden voorkomen en prijsdumping beter kan worden tegengegaan. De minimum-leveringsprijs van 60 cent ligt 6 tot 8 cent beneden de kostprijs van een verpakt en gesneden brood, geproduceerd in een efficiënt werkend bakkersbedrijf en thuisbe zorgd, aldus de heer Huizinga. Het komt echter voor dat bakkerijen aan groot-afnemers brood leveren voor slechts 51 cent en juist daardoor wor den supermarkten en cash-and-carry- bedrijven in staat gesteld brood te verkopen beneden de verkoopprijs die door de bakkers moet worden ge rekend. (Zoals bekend bestaat er al ruim twee jaar een minimum-verkoop prijs aan de consument van 71 cent). (volledig pension NA 15 SEPTEMBER 1972. 3 dagen vanaf f 45,— 5 dagen vanaf f 85,- Groeiend proces 8 dagen vanaf f 135,— EXTRA reduktfe voor 65-pIuasers Boekingen: WV-Texel Postbus 9 Qen Burg - <T 02220-2844 De heer Huizinga zei dat het leveren van brood beneden de kostprijs te verklaren is uit de ontwikkeling van de laatste jaren. Werd in 1969 nog slechts 7 procent van de broodomzet verkocht in levensmiddelenwinkels (vooral in supermarkten), thans is dat reeds 20 procent 'Als we boven- r> J dien weten dat het broodverbruik met liXlStlQ 611 ClTOOi l/2 a 2 procent is gedaald, is begrij pelijk dat het een levensbelang voor vele bedrijven is grote leveranties te Het bezoek van prinses Beatrix gaf gisteren een extra feestelijk tintje aan het 800-jarig bestaan van Woerden. De prinses opende de histo rische kaasmarkt in het centrum van de stad en werd daarna verrast door een serenade van koperslager Jaap Feijt, die daarna met een zwierige buiging en een handkus afscheid van de prinses nam. (ADVERTENTIE) verkrijgen en te behouden', aldus de heer Huizinga, die overigens meende dat (vooral ook voor jongeren) in de bakkerij nog veel goede en nieuwe mogelijkheden liggen, omdat steeds meer plaatsen verstoken zijn van een warme bakker. In dit bondscongres werd een forum discussie gehouden over het perspec tief van een zelfstandige in een ver zorgingsmaatschappij. Daarbij noemde oud-minister B. Roolvink het door deze regering in de ijskast zetten van een wettelijke verzekering op de ar beidsongeschiktheid voor zelfstandi gen een schreinende en verdrietige zaak. Prof. dr. J. P. I. van der Wilde, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, pleitte voor een ander fiscaal winstbe- DEN HAAG De 44-jarige J. F. S. uit Vlaardingen wordt ervan verdacht in de afgelopen acht jaar een kwart miljoen gulden te hebben verduisterd bij een cargadoorsbedrijf in Den Haag. De man is gisteren aangehou den en heeft bekend. Van het geld is totaal niets terugge vonden. Het zou in het huishouden zijn opgemaakt. De heer S. werkte tien jaar bij het bedrijf. Het behoorde tot zijn taak prijzen te bepalen voor het lossen en laden van schepen. Ook de afrekenin gen liepen via hem. Het geld kreeg hij gewoonlijk contant in handen. Hij wordt er nu van verdacht een deel van dit geld steeds te hebben achter gehouden, waarna aan de boekhou ding het resterende bedrag werd gege ven. S. is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Hij werd aange houden nadat bij het bedrijf werd gemerkt dat er geld verdween. De produktie wordt evenaas in -p. -1 -1 De hogedrukgebieden hebben nu de sniaak te pakken en wij profiteren daarvan. Een maximum boven de Brit se Eilanden is stationair en dit geeft droog weer in de Noordzee-landen. Na het optrekken van de ochtendmist, die op de ene plaats wat langer blijft hangen dan op de andere, is het weer vrij zonnig. De luchtdrukverschülen blijven erg klein, waardoor de wind zich bijzonder rustig houdt De dag temperaturen halen waarden van 15 tot 17 graden, maar de nachten doen gevoelen dat het najaar nadert Dicht bij de grond worden hier en daar temperaturen van dicht bij het vriespunt gemeten. Vergeleken met Finland is het evenwel nog niet zo erg winters: daar vriest het 's nachts 5 tot 6 graden op normale waarne mingshoogte (1.50 m): de eerste inzet fan een wintertje dus. Een lichte storing boven Jutland ver oorzaakte gisteren alleen wat hoge wolkenstrepen. maar in Denemarken viel plaatselijk ook wat lichte neer slag. Een andere, diepere depressie bij IJsland dirigeert storingsfronten naar het zeegebied tussen Schotland en de Far-Oer. Maar op onze breedte blijft het sein op veilig. Uit een pilot- waarneming (loodsballon) van Ukkel gisteravond om zeven uur kwam aan het licht, dat de wind tot 5.000 m hoogte zwak uit het oostzuidoosten tot zuidoosten waait, van 5.000 tot bijna 17.000 m hoogte is die wind noordoostelijk met maximale snelhe den van 10 Beaufort. Op het niveau van 12.000 m en boven 17.000 m gaat de wind pas om naar zuidwestelijke richtingen, mogelijk onder invloed van het grote lagedrukgebied tussen Groenland en IJsland dat op de hoog- tekaarten naar voren komt. Onweer kwam voor in Brindisi, maar de neerslag teas daar met 0.4 mm minder groot dan in Grotone op de teen van Italië, waar 11 mm viel bij een maximum temperatuur van 24 gra den C. (Pantellaria tussen Sicilië en Tunis bereikte 26 graden). Ook in Tsjechoslowakije donderde het met in het vroegere Pressburg 17 mm water. !NDE SPANNING jNederlandse Akzo-vestigingen is ling inmiddels toegenomen, loneel van Ketjen in Amster- jaderde enkele uren ower de hoe de bezetters in Breda kun- irden gesteund. Vandaag zal beslist of in de komende prikacties zullen worden ge- In navolging van het besluit Ie centrale ondernemingsraad ';a-Glanzstoff heeft de onderne- lad van de Koninklijke T. Duy- in Hoog aan de Zaa. besloten lernemingsraadoverieg voor on- le tijd op te schorten. Zij wil- evenals bij Ketjen op deze itdrukking geven aan hun on- over de voorgenomen be- litingen. irnemingsraad van Akzo Zout ie in Delfzijl heeft een dringend gedaan op de leiding van Akzo erkelijk emsttig en met voortva- eid het overleg met betrokken en te doen voeren en af te Wanneer dit overleg vrijdag 'iet is begonnen, zullen de geko- eden van de ondernemingsraad ipnieuw op de situatie beraden, bij Boldoot in Amsterdam en 'er in Beverwijk werd gisteren 'Ttel om het overleg met de op te schorten besproken. tSlE 'tiecomité in Breda meldde gis- Jopnieuw een stroom adhesiebe- gen. Alleen de vereniging van personeel van Akzo liet weten [iet te kunnen verenigen met de g van het Enka-bedrijf. De ing zegt in een verklaring dat Tip heeft voor de gevoelens van ïheid van het personeel, maar e actie niet de aangewezen weg ®eer, aldus de verklaring, nu "erleg tussen de raad van be- «n de centrale ondernemings- Ivorderingen blijkt te maken. Tantal stafleden, die lid waren 1 vereniging van hoger perso- [heeft in verband met deze ver- li het lidmaatschap opgezegd. Zij Joegetreden tot bonden die wel t actie meedoen. Van een onzer verslaggevers -v BREDA "t Is altijd weer hst zelfde liedje. Het is de schuld van het kapitaal.' Dat zongen de ruim honderd vrouwen van de ENKA-bezetters bij het vertrek uit Breda voor een demonstratieve tocht naar Den Haag. Even later, voor de fabriekspoort, riep een vrouw naar de bezetters: 'Wij doen het voor jullie'. Veel bezetters hadden tranen in de ogen. (Voor de zestig Belgische be zetters is een uitzondering ge maakt De Belgische wet ver biedt dat er tijdens akties nieuwe leden worden gewor ven). Het was één van de ontroe rendste momenten van de nu al bijna drie dagen durende bezetting van de ENKA-fabrie- ken in Breda. 'We hadden dit echt wel even nodig", zegt één van de ENKA-werknemers. Want gisteren kregen de be zetters wel wat tegenslagen te verwerken. Hoewel de solidariteitstele- grammen binnenstromen is de Bredase aktie bij de andere AKZO-bedrijven niet enthousi ast ontvangen. Toen de bezet ters dinsdag te horen kregen, dat ENKA-GLamzstoff Wupper- -tal in staking was gegaan meer wachtten zij dat de aktie meer navolging zou krijgen. Maar gisteren moesten zij constate ren dat het ENKA-bedrijf in 't Belgische Zwijnaarde nog al tijd draaide, en dat de prikak- ties in de AKZO-bedrijven Ketjen, Duyvis en Boldoot niet door zouden gaan. Ook de ENKA-nederzetting in Emmen ging niet in staking. Tenslotte verklaarde de Vereniging van Hoger Personeel van de AKZO zich niet solidair met de be zetting. Doorgaan Deze berichten verhinderden de 462 bezetters niet te verkla ren 'door tc gaan met de strijd.' De vele gesprekken die de bezetters met elkaar voeren versterken hun mening 'dat we nu door moeten gaan, an ders verliezen we zeker ons werk.' 'Op een persconferentie kon coördinator Van Os gis termorgen meedelen, dat de bewaking de afgelopen nacht uitstekend had gefunctioneerd en 'zelfs een compliment van de politie heeft gekregen.' Het ordelijk verloop van de bezetting blijft voor de kader groep de voornaamste zorg. 'Wij willen de fabriek start klaar houden', zegt coördina tor Van Os. 'Ons doel blijft de fabriek open te houden.' Daarom is het bijvoorbeeld verboden dat cameramensen op het fabrieksterrein opna men maken, 'omdat enkele ob- jekten tot fabrieksgeheim be horen en dat willen wij niet schaden'. Alleen binnen de kantine kan gefotografeerd worden. Een belangrijke afne mer van ENKA-produkten mocht dinsdag zelfs garens ko men laden. Binnen de fabriek voert een propagandacommissie aktie voor het vakbondswerk. Alle bezetters krijgen van de vier deelnemende bonden een uit kering. Alleen de ongeorgani seerden moeten een briefje te kenen dat zij minstens drie jaar lid van een bond worden. 'Moedige daad' De beste propaganda voor het vakbondswerk kwam echter van buiten. Dinsdagavond sprak NKV-voorzitter Jan Mer tens (één van de weinige bui tenstaanders die de poort bin nenkwam) de 460 bezetters in de kantine toe. In een korte toespraak noemde Mertens de bezetting van de ENKA-fabrie- ken in Breda een 'moedige daad.' Mertens' optreden maakte veel indruk op de be zetters. De steun aan de bezetting legt de bonden overigens geen windeieren. De landelijke bu reau's van de drie vakcentra les melden, dat sinds afgelo pen maandag het aantal mel dingen van nieuwe leden be langrijk is gestegen. Helikopters Discussies in de kantine van het Enka-bedrijf zijn talrijk en dikwijls langdurig. Dat de bezetting uitermate goed is voorbereid blijkt wel uit het pas gisteren vrijgege ven bericht, dat op een onbe kend gebleven vliegveld in Brabant helikopters klaar staan, die voedsel en andere benodigdheden naar het EN KA-bedrijf kunnen overbren gen, wanneer de toegangswe gen tot de fabrieken versperd zouden worden. Gisteren bleek ook, dat de strenge bewaking die de bezet ters hebben ingesteld, tot doel heeft 'extremistische groepen' bulten de fabriekspoort te houden. De vrees dat deze groeperingen binnenkomen is vrij groot bij de bezetters. Zo spreken zij ook ten sterkste een door een kaderlid gelan ceerd bericht tegen, dat vorige week in de fabriek een chef is neergeslagen. (Dit bericht ver scheen gisteren ook in deze krant) 'Er is een chef neerge slagen, maar buiten de fa briek, door een extremistische groep', wordt nu door de ka dergroep meegedeeld. BEWOLKINO MAX TIMP, MIN. TIMP. WINOPICMTINO Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur. maximum-temperaturen van gisteren on neerslag van 07.00-19.00 uur. Amsterdam zw bew 16 0; De Bilt onbew 17, 0; Deelen onbew 16 0. Eelde 1 bew 16 0; Eindhoven licht bew 17 gr 0; Den Helder Zw bew IS. 0; Luchth Rtd onbew 16, 0; Twente mist 16, 0: Vlisslngen onbew 16. 0: Zd Limburg onbew 16. 0: Aberdeen half bew 17 0; Athene 1 bew 20. 0; Barcelona regen geen opgave; Berlijn onbew 17, 0; Bordeaux zw bew 20 0; Brussel niet ontvangen: Frankfort 1 bew 19, 0; Genève onbew 19, 0; Helsinki half bew 13, 0; Innsbruck 1 bew 18, 0: Kopenhagen zw bew 17. 0; Lissabon onbew 23. 0: Locarno 1 bew 17, 0: Londen zwaar bew 18, 0; Luxemburg niet ontvangen; Ma drid half bew 20, 0; Malaga half bew 23, 0; Mallorca geh bew 24. 0; München zw bew 15. 0; Nice zw bew 20, 0; Oslo zw bew 13, 0; Parijs onbew 18, 0: Rome 1 bew 24, 0; Split onbew 23, 0; Stockholm geh bew II, 0; Wenen zw bew 17, 0; Zurich onbew 14 0; Casa Blanca 1 bew 23 0; Istanboel onbew 24 0; Las Palmas half bew 24 0; New York niet ontvangen; Tel Aviv niet ontvangen; Tunis zw bew 29, 0. nlngen: 2.15—14.37; Den Helder: 7.13—19.20; Harllngen: 9.19—21.41; Dalfzljl: 11.08—23.45 IJmulden: 2.48—13.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7