(Vmin beveelt nieuwe [actie tegen Tanzania Rapport: Westduitsers hadden geen andere keuze in München Voorsprong Nixon kan nadeel zijn Verkiezingscampagne van Bondsrepubliek in Bondsdag gestart Spanning tussen Libanon en Palestijnen vermindert 2voor25.- Peek&Cloppenburg >ol voorzitter N-assemblee ag. Bahama's wellicht snel onafhankelijke staat jden in Baskenland aanslag op politie Tsjoe eist breuk van Japan-Taiwan Mao en Tsjoe wilden in '45 naar Amerika 24?o BUITENLAND T7/K5 'oedan houdt Libische versterkingen tegen kMPALA, DAK ES SALAAM (Ruter, UPI, AP) President Idi Amin heeft gisteren verklaard dat hij nieuwe bombardementen et Tanzania bevolen heeft om een nieuwe invasie van een 10.000 man sterk guerrillaleger te voorkomen. De Tanzaniaanse president, lius Nyerere, zegt geen nieuwe bombardementen te zullen tolereren en dat hij zijn troepen wel eens opdracht zou kunnen geven ganda binnen te trekken. iteren werd ook Soedan betrokken het conflict tussen Tanzania en artda, toen het vijf Libische vlieg en met militairen en munitie tot en dwong. De vijf vliegtuigen bijna 400 militairen waren op naar Oeganda. De vliegtuigen ogen het Soedanese luchtruim bin- ren vroegen daarna om toestem- - naar Oeganda te vliegen. Dit d geweigerd. De toestellen werd tocht terug te keren of te landen fliartoum. De commandant van de ische militairen zei dat vandaag >r versterkingen naar Oeganda zul- worden gestuurd. president van Oeganda sprak giste- ren zijn dreigende woorden tégen Tanzania tijdens een rouwplechtigheid voor burgers en militairen die waren omgekomen tijdens de incidenten van begin deze week. 'We moeten hen tegenhouden, voor zij Oeganda binnen dringen en de enige manier om dat te doen is hen te bestoken voordat zij ons land binnen vallen'. Oeganda heeft bommenwerpers van zijn 21 vliegtuigen tellende lucht macht maandag en dinsdag ingezet voor bombardementen op de Tanzani aanse stad Boekobe. Volgens Amin bevonden zich in de stad de bases, van waaruit de 'invasie' in Oeganda werd ondernomen. Door de actie van de Oegandese luchtmacht kwamen ne gen burgers om het leven en raakten 20 mensen gewond. de generaal verder. Het gehele gebied van Ankola en Masaka (waar de eer ste 'invasie' plaats vond) ruikt nu naar het bloed van onschuldige bur gers, wier lijken soms niet eens zijn begraven'. Generaal Amin zei de be volking van Oeganda geen angst te hebben, omdat de Oegandese strijd krachten de situatie volledig in de hand hebben. Burgers Kampen jf tislaw Trepczynski verneemt een glimlach dat hij gekozen twer Boet is idszo in Cl t VN-voorzitter. J Y0RK (Reuter) De algeme- j. ergadering van de VN heeft de onderminister van buitenlandse Stanislaw Trepczynski gekozen laar president. Het is de tweede in de 27-jarige geschiedenis van I«5 rereldorganisatie, dat een commu- tot voorzitter wordt gekozen, et Frans leverde de 48-jarige di- laat in zijn inaugurale rede een rpe aanval op de oorlog in Viet- en riep hij op tot het toepassen VN-besluiten in de kwestie van .Midden-Oosten. De openingscere- werd verstoord door een de- tornt, die pamfletten van de tri- afwierp waarin vrijheid voor de ische joden werd geëist. Voor de ende zitting van drie maanden zijn na! ^westies °P de agenda geplaatst. Gisteren verklaarde Amin dat hij 'de Oegandese landmacht en marine op dracht zal geven de Tanzaniaanse kam pen te vernietigen, vanwaar de vijand een nieuwe invasie in Oeganda plant'. Volgens de Oegandese president zaten Nyerere en dr. Miilton Obote, de man die hij 20 maanden geleden als presi dent afzette, achter de nieuwe invasie van de 10.000 man. De beweerde grootte van het invasie-leger staat bij na gelijk aan de grootte van zowel de Oegandese als de Tanzaniaanse strijd krachten. 'Nyerere en zijn vribnd Obote hebben geoefende guerrillastrijders, die in staat zijn te vechten als alle andere strijdkrachten', zei generaal Amin. 'Deze guerrilla's, ondersteund door Britse, Tanzaniaanse en Israëlische troepen, zijn al Oeganda binnen geval len en hebben vele onschuldige bur gers gedood'. De generaal beweerde dat Israëli's waren waargenomen in de grensstreek met Tanzania. Gevan gen genomen guerrilla's hadden be vestigd dat meer 'Tanzaniaanse guer rilla's en blanke huurlingen' naar het strijdtoneel gezonden werden, zo voeg de hij eraan toe. 'Onze bevolking werd zonder reden gedood en we moeten daarom geen genade hebben met Tanzania', zo ging Amin beloofde de Tanzaniaanse bur gerbevolking te zullen ontzien, omdat hij haar niet vijandig gezind is. 'Als een Tanzaniaanse burger gedeerd wordt, zal dat het werk zijn van Nyerere en zijn vriend Obote', zei Amin. 'Alle verantwoordelijkheid valt daarom geheel op de schouders van Nyerere en Obote. Zo lang Nyerere doorgaat Obote in Tanzania onderdak te bieden en Oeganda aan te vallen, zullen de Tanzanianen lijden. Het Tanzaniaanse volk weet zelf dat pr geen reden is om tegen Oeganda te vechten en het zou daarom stom zijn van de Tanzanianen om te sterven voor iemand die zij niet kennen. Als zij vrede willen, zuilen zij Nyerere en Obote in ballingschap moeten sturen,' aldus Amin. President Nyerere verklaarde gisteren tegen journalisten dat zijn troepen niet aan de Oegandese grens zouden halt houden, als het bombarderen van Tanzaniaanse steden door blijft gaan. Generaal Amin had volgens hem dui zenden mensen gedood sinds hij aan de macht is en dat hij daarmee zal doorgaan. Engeland en Israël weten daarvan, maar doen niets. Maar de situatie heeft dit veranderd. De presi dent zei verder dat krankzinnigen zich gelukkig konden prijzen dat zij kwaad konden bedrijven zonder dat hen kwaad gedaan werd. Maar er zal een tijd komen dat zelfs een krankzin nige opgeknoopt zal worden. Bemiddeling Bemiddelingspogingen van de Organi satie voor Afrikaanse Eenhedd (OAE) schijnen tot mislukking gedoemd te zijn. Het neutrale Kenia zou gevraagd zijn te bemiddelen. Ook de Soedanese ambassadeur probeerde tussenbeide te komen met een speciale boodschap van president al-Nimeiry aan Amin. De Soedanese president zei daarin te hopen dat er niet meer bloed verspild zal worden. Amin vertelde de ambas sadeur echter, dat het Nyerere was en niet hij die de beginselen van de OAE geweld aandeed door het sturen van troepen naar Oeganda. In Londen zijn gisteren zes journalis ten aangekomen, die uit Oeganda wa ren gezet. Eén van hen vertelde dat een Oegandese cipier hem met een vuurwapen bedreigd had een valse 'bekentenis' te schrijven, dat de be richten die hij had geschreven afkom stig waren van het Britse Hoge Com missariaat. De cipier sloeg hem met een pistool in de nek. Een ander vertelde dat de journalisten voor hun leven vreesden, toen soldaten hen naar buiten wilden nemen en wilden afranselen. Een luitenant wist dat echter te voorkomen. De regering van Oeganda heeft giste ren 30.000 ruwe diamanten in beslag genomen, die bestemd waren voor Tanzania, zo is in Tanzania bekendge maakt. Oegandese soldaten hadden de diamanten uit een Belgisch vliegtuig gehaald, dat uit Amsterdam kwam en een tussenlanding in Entebbe (Oegan da) maakte. De waarde van de dia manten is niet bekend. NASvSA (AP). De progressieve li berale partij onder leiding van pre mier Lyndon O. Pindling heeft op de Bahama-eilanden een grote overwin ning behaald in de verkiezingen voor een nieuw parlement en voor een mandaat voor onafhankelijkheid van Groot-BrittarmiPrndlimg heeft ver klaard, dat in december met Engeland zal worden gesproken over de kwestie van de onafhankelijkheid. BONN (UPI) De dreigementen en eisen van de Palestijnse terroristen in München lieten de\West- duitse autoriteiten geen andere keus dan te pogen de Israëlische gijzelaars met geweld te bevrijden. (Reuter) De Spaanse poLi- meegedeeld dat een man is toen een aantal onbekenden opende op de Guandia Civil, mse politie, in Urdax in noord- Volgens de politie zijn geen van Guardia Civil geraakt. Maar 'itz in Frankrijk is bericht dat Spaanse politiemannen zijn ge- door Baskasdhe vrijheidsstrijders, re Franse politieversterkingen zou de grons bewaken na meldingen ie Basken zouden proberen naar krijk uit te wijken. Dit staat in een 'volledig gedocumen teerd' rapport van meer dan 70 pagi na's dat naar aanleiding van de aan slag door leden van de Palestijnse verzetsorganisatie Zwarte September is opgesteld door de Duitse federale politie, de Beierse politie en het mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn. Het rapport gaat in op alle fasen en aspekten van de aanslag op de Israëlische ploeg in het Olympi sche dorp waarbij op 5 september, zowel in het dorp als op de vluchtba- sis Fürstenfeldbruck elf Israëlische gijzelaars, vijf Palestijnse terroristen en een Duits politieman om het leven kwamen. De Westduitse politie, die faalde in haar poging de gijzelaars te bevrijden door de terroristen neer te schieten, nam drie guerrillastrijders gevangen. Ze wachten in Duitsland op hun berechting. In het gedeelte van het rapport waar uitvoerig wordt ingegaan op de uren lange pogingen via onderhandelingen de vrijlating van de gijzelaars te ver krijgen staat dat er geen andere keus overbleef dan het gebruiken van ge weld, en wel om de volgende redenen: 1) Israël verwierp de Palestijnse eis voor vrijlating van 200 Arabische commando's die in Israëlische gevan genissen verblijven en de Duitse auto riteiten konden daar geen verande ring in aanbrengen. 2) De terroristen weigerden in te gaan op het Duitse aanbod betreffen de een ongehinderd vertrek uit het land, een onbeperkt bedrag aan geld of een uitwisseling van de gijzelaars tegen prominente Duitse funktionaris- sen, onder wie minister van binnen landse zaken Hans-Dietrich Genscher. 3) De Duitsers moesten wel voldoen aan de Palestijnse eis samen met de gijzelaars naar een vliegtuig te wor den gebracht dat hen naar Cairo zou brengen omdat ze zeiden dat twee gijzelaars onmiddellijk zouden worden doodgeschoten als een en ander niet geregeld was nadat het laatste ultima tum (om 21.00 uur) afliep. 4) De Duitsers konden de gijzelaars niet met de Palestijnen naar Cairo laten vertrekken omdat de terroristen hadden gewaarschuwd dat ze de gijze laars de volgende morgen om 08.00 uur in Cairo zouden doden als de Israëli's op dat moment de 200 gevan genen niet zouden hebben vrijgelaten. Kanselier Willy Brandt slaagde er niet in de Egyptische premier over te halen de gijzelaars vrij te laten en hen naar Israël terug te sturen. Bo vendien: zelfs als de Egyptenaren een dergelijke waarborg hadden gegeven, stond niets de terroristen in de weg de bemanning van het Duitse toestel im een amidiere Arabische hoofdistad te laten landen, aldus het rapport. ADVISEURS De autoriteiten bevestigden dat een 'hoge Israëlische veiligheidsfunktiona- ris' samen met een assistent op de avond van het drama als 'adviseur' in Miinchen aankwam. Deze Israëlische functdxmarisseii werden volledig op de hoogte gehouden van alle ontwikke lingen en waren op Fürstenfeldbruck aanwezig toen de schietpartij plaats vond. De Israëlische ambassadeur was de gehele dag ter plaatse en onder hield een constante telefoonverbin ding met de Israëlische regering, zo zegt het rapport. George McGovern WASHINGTON (UPI, Reuter) De twee bekendste opiniepeilers van Amerika zijn het erover eens dat de grote populariteit van Nixon wel eens een underdog reactie zou kunnen ontketenen ten gunste van senator George McGovern. In de opiniepeilingen van zowel Louis Harris als Ge orge Gallup staat president Nixon 34 procent voor op McGovern. Harris zei: 'Als ik dhr. Nixon was zou ik een beetje bezorgd zijn dat mensen naar dergelijke opiniepeilingen kijken en zeggen: ik ben voor hem maar hij verdient niet met zo'n grote marge te winnen.' Gallup meende: 'Het zou ver bazingwekkend zijn, als McGovern niet zijn positie verbeterde', maar wanneer dat zal gebeuren wist hij niet. Gallup en Harris geloofden niet dat opiniepeilingen kiezers overhalen om op de leidende kandidaat te gaan stemmen. Integendeel, ze kunnen sympathie voor de 'verliezers' opwek ken. McGovern heeft gisteren opiniepeilin gen 'rommel, geschift en een berg rotsooi' genoemd, waaraan hij weinig waarde hechl. Ook dagblad-commenta toren kregen een veeg uit de pan van de Democratische presidentskandidaat. 'Sommige columnisten doen het ge woon rot. Ze zijn zo bitter gekant ..cgen de vooruitstrevende beweging in dit land. dat zij niets fatsoenlijks op papier kunnen zetten over welke kandidaat dan ook, die niet rechts is, al is het dan ook maar een tikkeltje' aldus McGovern. TOKIO (Reuter, UPI) China heeft Japan gisteren opnieuw gewaar schuwd, dat er geen diplomatieke be trekkingen tussen de twee landen kunnen worden gevestigd, als Japan zijn betrekkingen met Taiwan niet verbreekt. Met deze boodschap kwam een Japanse delegatie terug uit Pe king. waar ze het komende bezoek van de Japanse premier Tanaka heeft voorbereid. Premier Tsjoe En-lai waarschuwde de Japanners, toen hem ter ore was ge komen dat een Japanse delegatie in Taiwan had verklaard dat de diploma tieke betrekkingen met het regime van Tsjang Kai-sjek zouden worden gehandhaafd. Generalissimo Tsjang is nog steeds niet op de hoogte gesteld van Japans nieuwe China-politiek, om dat men vreest dat de schok teveel zal zijn voor zijn gezondheid. Tsjangs zoon, die premier van Taiwan is, waarschuwde de Japanners dat als het vredesverdrag van 1952 verbroken wordt, de staat van oorlog tussen de twee landen weer van kracht zal zijn. De Japanse delegatie in Peking vertel de premier Tsjoe dat de kwestie van de betrekkingen met Taiwan tijdens het bezoek van Tanaka kan worden besproken en opgelost. Van één onzer redacteuren In een korte toespraak heeft de Westduitse kanselier Willy Brandt gisteren over de hoofden van de Bondsdagleden heen het vertrouwen van de kiezers van de Bondsrepubliek gevraagd. Hij vermeed bewust de formulering dat hij het vertrouwen van de Bondsdag vroeg. In plaats daarvan sprak hij van een 'verzoek krachtens artikel 68 van de grondwet, dat het stellen van de vertrouwenskwestie inhoudt'. De kanselier deelde ook mee dat de leden van zijn kabinet zich bij de stemming van het uitbrengen van hun stem zul jen onthouden. De regeringspartijen waren niet geluk kig met dit voornemen van de kanselier. Zij wilden al haar parle mentsleden en bloc niet aan de stemming laten deelnemen. Blijk baar zijn zij gezwicht voor de ar gumenten van Brandt, dat zijn op lossing in de gegeven omstandighe den de beste is. Brandt herinnerde er aan dat op 27 april een poging van de opposi tie schipbreuk had geleden, via een 'constructieve motie van wan trouwen' hun kanselierskandidaat Rainer Candidus Barzel bondskan selier te maken. Onder grote bijval van de coalitiepartijen legde Brandt er volgens het Westduitse persbureau DPA de nadruk op, dat zowel zijn eigen SPD als de links- liberale FDP trots zijn op hun werk van de afgelopen drie jaren. Deze jaren zijn volgens de kanse lier een goede basis voor het werk in de komende jaren. Verweer Barzel, die na Brandt aan het woord kwam, meende dat het van een goede politieke stijl zou heb ben getuigd, als de kanselier ont slag zou hebben genomen, toen op 28 april de begroting werd wegge stemd. 'Een slepende ziekte en een maandenlange verstarring had u ons kunnen besparen', aldus Bar zel. Hij herinnerde Brandt aan diens verkiezingsbeloften. In plaats van belastingverlaging was er spra ke geweest van belastingverhoging. De inflatie was niet tot staan ge bracht, terwijl de kosten van le vensonderhoud niet zoals be loofd lager, maar hoger waren geworden. De oppositieleider noemde de na men van dertien ministers, parle mentaire staatssecretarissen en af gevaardigden, die uit de regering of uit de regeringspartijen waren getreden en daarmee 'de onbe kwaamheid van de regering had den gedocumenteerd.' Barzel be sloot: 'De balangs is negatief. Daar om zal de Bondsdag u geen ver trouwen schenken. Het is tijd voor een verandering.' Vóór vrijdag kan volgens de grondwet niet over het verzoek van Brandt worden gestemd. Eerst moet het verkeersverdrag met de DDR nog worden goedgekeurd. Dit geldt ook voor de wijziging van de pensioenwetgeving. Er is als ge volg van het feit, dat de vroegere minister van economische zaken en financiën Karl Schiller (SPD) niet in de Bondsdag zal verschijnen, geen meerderheid voor het rege ringsvoorstel. De plannen van de oppositie, die veel verder gaan, maken meer kans. CAIRO, BEIROET (AP, Reuter, UPI) Er bestaat geen crisis tus sen de Libanese regering en het Palestijnse verzet. Dit heeft de Egyp tische secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, na een bezoek aan Libanon verklaard. Riad heeft met beide partijen bespre kingen gevoerd. Hij zei dat hij tot de slotsom was gekomen dat de stand punten 'zeer dicht bij elkaar Liggen en de spanning alleen het gevolg is van psychologische factoren.' De Arabische socialistische unie, de regeringspartij van Egypte, heeft de Palestijnse verzetsbewegingen uitgeno digd voor een spoedvergadering in Cairo. Dit heeft het Egyptische dag blad Al Gomhoeria bericht. Doel van de bijeenkomst zou coördinatie zijn van de plannen van de organisaties en het zoeken van manieren om de groe peringen te steunen. Het Egyptische kabinet is gisteren zes uur bijeen geweest om de situatie in Libanon te bespreken. Reizigers die uit Libanon in Cairo zijn aangekomen hebben bevestigd dat het gevaar van een confrontatie tus sen Palestijnen en Libanese militai ren is afgenomen. In Beiroet, de Liba nese hoofdstad, zijn dinsdag 19 Pale stijnen die bij de Israëlische inval van het afgelopen weekeinde sneuvelden, zonder moeilijkheden begraven. De of ficiële begrafenis trok ongeveer 50.000 mensen, die door de straten liepen waarlangs Libanese en Palestijnse vlaggen waren aangebracht. Het Libanese leger heeft gisteren een aantal kranten onder militaire cen suur geplaatst omdat zij de regels van zelf-censuur hadden overtreden. Het leger is tot censuur bevoegd onder de staat van beleg die zaterdag is uitge vaardigd. SYRIË Uit Tel Aviv is vernomen dat Syrisch geschut gisterochtend het vuur heeft geopend op doelen in het door Israël bezette Syrische gebied. Diverse gra naten werden afgevuurd op de neder zetting Nabal Golan in de Hoogvlakte van Golan. Er werd niets geraakt, aldus een Israëlische woordvoerder. Israël heeft ontkend dat Palestijnse commando's maandag bij Haifa een wapenfabriek in de lucht hebben la ten vliegen. De woordvoerder noemde het bericht 'volkomen onwaar en bela chelijk'. NEW YORK (Reuter) Premier Tsoe En-lai en voorzitter Mao Tse-toeng heb ben in januari 1945 aangeboden naar Washington te reizen voor besprekin gen met de Amerikaanse president Franklin Roosevelt. Dit heeft de Ame rikaanse historica Barbara Tuchman gisteren verklaard. Maar de Verenigde Staten hebben nooit geantwoord op dit Chinese aanbod, zo bleek haar uit thans gedeclassificeerd materiaal. 'Zevenentwintig jaar, twee oorlogen en x miljoen mensenlevens later, nadat onmetelijke schade werd aangericht door het wederzijds wantrouwen tussen de twee grote mogendheden, werd de omgekeerde reis gemaakt door presi dent Nixon', zo schreef Tuchman in het blad Foreign Affairs. De boodschap van Mao, die vier jaar later in China aan de macht zou komen, werd vast gehouden door de Amerikaanse am bassadeur in Chungking. Barbara Tuch man, die met een boek over China een Pulitzer-prijs gewonnen heeft, schrijft voor Trouw-Kwartet een serie artike len over haar jongste bezoek aan China. Peek&Cloppenburg. Laat u 's zien met strepen in bleu, rose, bruin, groen, blauw of brique. Polyester/ katoen. 24.90 Matador shirt van 100% zelfstrijkende bel-o-fast katoen. In donkerbruin, oud-rosë, geel, beige en bleu. 'SC Gedistingeerd shirt in mini overruit. Polyester/katoen. Kombinaties van rood/marine, bruin/beige, groen/zwart en blauw/marine. De vooruitstrevenden onder u lopen meteen weg in dit shirt met ronde boord. 't Is er in donkerbruin, marine^ aubergine, geel CQft en oud-rose. m

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5