Israëli's overstroomd met dodelijke brieven ïgermg in inflict Enka •J UW Élvf Couture Eerst miljoenennota in Kamer, dan dekkingsplan krant In acht landen bommenpost ontdekt Buitenland Brandt vraagt Kerk van de kiezers Protest RAI tegen hogere belasting auto Russen sturen grote lading goud naar Zürich Leidlse CoeramU „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" J TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Lraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25.90 ME'JBELSHOWROOM W. J. Zirkzee N.V. ZEEMAN LAAN 22 LEIDEN Tel 01710-42627 Aid. Eezzorying vanaf 0.8.30 uur TEL AVIV, AMSTERDAM (AP, ANP, AFP, Reuter, UPI) Israëlische functionarissen in Tel Aviv, Brussel, Wenen, New York, Montreal en Genève zijn door de Palestijnse Zwarte September-groep bestookt met brieven, waarin explosieven waren ingesloten. .-economische redactie .4.G/BREDA Onmiddellijk na de toezegging van de rege- willen bemiddelen in het Enka-conflict zijn de ministers Lang- conomische zaken) en Boersma (sociale zaken) gisteravond in ag een spoedberaad begonnen met de raad van bestuur van met de betrokken vakbonden. *sE sbestuurders, die betrokken de bezetting van de Enka rertrokken om half tien op verzoek van minister Boers- naar Den Haag voor overleg, onderhoud met de vakbonds- ers pleegden de bewindslieden iet de raad van bestuur van Jmdsdelegatie verklaarde nog gesprek begon dat men noch 'gering noch aan de raad van van Akzo toezeggingen zal delegatie zal eerst naajr het té in Breda terugkeren om it te brengen. p de dag kondigde minister in een brief aan kamervoor- Van Thiel aan dat de rege- bemiddelen in het conflict, ief schreef de minister dat de een beroep zal doen op de opdat het overleg over de n tussen onderneming en vak- zo spoedig mogelijk in con- zin hervat kan worden', nden reageerden positief op Iheid van de regering te be- in het conflict. De voor- i de Industriebond NKV. a VBrussel, verklaarde gistera- de vakbonden bereid zijn de Jing in overweging te nemen, verstande, aldus de heer dat ons uitgangspunt het be- o**fcegd n kunnen niet bijdragen geestelijke en materiële van de mensheid in een ren door dwang opgeleg- rormigheid. V oningin Juliana in een toe- pfpraak in Belgrado. op veel plaatsen rerigens droog en zonnig llaximum temperaturen 16 graden. Weinig houd van de werkgelegenheid zal zijn. In een gesprek op basis van het Akzo- voornemen om Enka-Breda te sluiten zien wij geen heil'. De Akzo liet eerder weten open te staart voor overleg, maar niet zolang de bezetting in Breda voortduurt. Na beëindiging van de bezetting zijn wij bereid over elk plan of over elk alternatief te praten. Het overleg is dan weer geheel open', aldus de voor zitter van de raad van bestuur van Akzo, jhr. G. Kraijenhoff. Het verzoek van PvdA-kamerlid Wiel- draaijer om de brief van minister Langman nog vóór vandaag op de agenda te plaatsen verkreeg gistermid dag in de Kamer onvoldoende steun. De meerderheid van de Tweede Ka mer vond een dergelijk debat niet opportuun juist om de regering in haar bemiddelingspoging niet voor de voeten te lopen. De PvdA zal overigens haar verzoek tot een debat volgende week herhalen en, zo beloofde fractieleider Den Uyl een aantal demonstrerende vrouwen uit Breda, de Kamer tot een uitspraak dwingen. De vrouwen waren in de fractiekamer van de PvdA te gast. Het PPR-Kamerlid De Gaay Fortman stelde voor in het gesprek met de vrouwen van de Enka-werknemers een bezoek te brengen aan de cterk winst gevende Akzo-bedrijven zoals Orga- non en Ketjen. Daar zouden de arbei ders aan de poort moeten worden opgewacht om hen te vragen of zij het juist vinden dat de winst, die in hun bedrijf wordt gemaakt, niet wordt bestemd voor een sociaal ver antwoorde oplossing vooor Breda en Emmercompascuum. Teleurstellend Jhr. Kraijenhoff sprak gisteren nog voor het bezoek aan minister Langman en Boersma namens de raad van bestuur van Akzo zijn te leurstelling uit over de bezetting van de Enka-fabrieken in Breda. Hij bena drukte dat het overleg met de vak bonden over de alternatieve oplossing nog gaande was, toen de bezetting van het bedrijf van Enka-Breda maandag een feit werd. 'Men verw: -s aan alle kanten dat we ons alleen laten leiden door econo mische en niet door sociale overwe gingen in onze pogingen een oplos sing te vind m voor de moeilijkheden. Dat vinden wij een onzindelijk argu ment, aldus de heer Kraijenhoff. Vol gens hem mag niet worden vergeten dat er voor het voeren van een soci aal beleid een minimale economische prestatie vereist is. In Enka-Glanzstoff is het niveau bereikt dat men als er niet wordt ingegrepen onder die mini male economische prestatie zou zijn. En als het nu nog om een onbelang rijk onderdeel van de onderneming zou gaan, dan zou men zich kunnen voorstellen dat wordt gezegd: 'Dat moet Akzo dan zelf maa. dragen'. Maar het is geen onbelangrijk onder deel, integendeel: veertig procent van het geïnvesteerde vermogen van de gehele onderneming zit daarin. Wij zijn daarom als verantwoordelijke lei ding gedwongen tot ingrijpende maat regelen', aldus jhr. Kraijenhoff. Hij voegde hieraan toe dat voor een op lossing ter plaatse het behoud van de werkgelegenhoil 'n Breda de steun van de overheid nodig is. Van onze kant zijn we bereid dan ons deel. zelfs al zou dit enkele tientallen miljoenen guldens kosten, daaraan bij te dragen, zo besloot hij. Over het verwijt dat de moeilijkheden bij Enka mede een gevolg zijn van verkeerde invest rinsrspnlitiek zei drs. L. H. Meerburg, plaatsvervangend voorzitter \an de raad van bestuur, dat Akzo na 1966 geen uitbreidii.gsin- vesteringen meer heeft gedaan in de sector van garens en vezels. 'Wij zijn het slachtoffer geworden van onge- Zie verder pag. 7, le kol. Alle post was afkomstig uit Amster dam. Er zijn geen slachtoffers geval len omdat de inhoud tijdig werd ont dekt. Dinsdag kwam een Israëlische diplo maat in Londen door een bom-brief om het leven, terwijl ook in Parijs dodelijke post op de Israëlische am bassade was ontvangen. De Israëlische vice-premier Jigal Al- Ion heeft gewaarschuwd dat het be stand in het Midden-Oosten in gevaar komt als de Arabische staten 'een officiële oorlog van terreur steunen.' Israël zal niet werkeloos toezien nu de Arabische terroristische activiteit toeneemt, aldus Allon De Israëlische ambassadeur in Londen. Michael Co- may. heeft verklaard dat het duidelijk is geworden dat Israël verplicht is 'de Arabische terreurorganisaties te tref fen en hen zo hard te treffen als wij kunnen.' De militante Joodse Defensieliga (JDL) en een groep, die zich de Internationale Anti-Terreur Organisa tie (TATO) noemt, hebben aangekon digd Arabische ambassades, lucht vaartmaatschappijen en andere Arabi sche doelen te zullen bestoken als vergelding voor de Palestijnse cani- pagne. Bombrieven De Israëlische politie heeft gisteren twee poststukken met explosieven on schadelijk gemaakt. Zij waren be stemd voor de minister van. transport Sjimon Peres en de directeur-generaal van het ministerie van sociale zaken, Mosje Kortz. M. -flTTT IT "T Op de Israëlische ambassade in Brus- -rt sei werd gisteren eveneens eer. expo- sieve brief ontvangen, naar de politie gebracht en onschadelijk gemaakt, fl Twee Brusselse stations zijn gisteren onderzocht na een telefonische mei- De Mooii- din8 dat bommen in treinen naar Jc België zouden worden geplaatst. Brus- JNu beloften inlossen 9 sej was rnWaarschuwd door de Duitse Kloos te^en spoorwegen en politie. - in Wenen werden gisteren vijf bom- omroepverkiezingen 11 brieven op de Israëlische ambassade Koninklijk paar afgeleverd en snel door de politie gedetoneerd. in Joegoslavië JLo Amin dreigt met nieuwe actie tegen Tanzania 5 flet VCrtrOUWeil Kerken doen te weinig I BONN (DPA) —Bondskanselier oor militaire tehuizen - Willy Brandt heeft gisteren voor de Westduitse Bondsdag de vertrouwens- bpOrt kwestie gesteld. Hij wil daarmee de weg vrijmaken voor ontbinding van Organisatie betaald voetbal het parlement en het houden van i- vervroegde verkiezingen om het ver achter bij prestaties 1.» trouwen Van de kiezers te vragen. Brandt moet bij de stemming over tconomie deze kwestie een nederlaag lijden om dat dit volgens de Westduitse grond- Deel Europakanaal open 19 wet de enige weg is naar nieuwe Lezers schrijven 2 verkiezingen en naar beëindiging van Commentaar 9 dc voortdurende 'patstelling tussen weekbladen 9 rc«,eringSpartijen en oppositie in de Uw probleem 11 1'uzzei 13 Bondsdag. (ADVERTENTIE) Elvi Couture ENTHOUSIASTE REAKTIES! ...over de nieuwe japonnenkpllektie ELVI COUTURE Najaar 1972 'Uitsluitend-in de betere damesmode speciaalzaken. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG De vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor de financiën is er op tegen, dat de voorstellen van de regering voor het dekken van het begrotings tekort gelijk met de algemene en financiële beschouwingen door de Tweede Kamer zuilen worden be handeld. Algemeen bestaat de mening dat dit, gezien dc drie dagen, die beschikbaar zijn, 'gekkenwerk' zou zijn. Kamer voorzitter Van Thiel had gisteren in de plenaire vergadering een dergelij ke suggestie gedaan. Dc voorstellen zullen nu in de week van 22 tot 28 oktober aan de orde kunnen komen. Eerder is niet mogc- 'ijk, want de commissie heeft er be zwaar tegen dekkingsvooi stellen te be handelen voor de algemene beschou wingen. Een uitzondering wordt gemaakt voor het wetsontwerp "oor wijziging van de tariefstructuur van de inkomsten belasting. Met negen tegen vijf stem men besloot de commissie vandaag aan de kamer voor te stellen dit wetsontwerp volgende week te behan delen. Staatssecretaris Scholten wil namelijk, dat zijn voorscellen voor I oktober door de Kamer zijn behan deld. Om de invoering oo 1 januari mogelijk te maken, moeten de grote bedrijven ai op 1 november voor hun computers over de rekenregels be schikken. Staatssecretaris Scholten heeft dit de financiële commissie dui delijk gemaakt tijdens een schorsing van het beraad van de commissie. De minderheid heeft zich niet door de staatssecretaris laten overtuigen. Zij achtte het wel mogelijk dat het voorstel gelijk met de andere dok- kingsplannen zou worden behandeld. Een belangrijk argument is vooral, dat dan het gesprek tussen dc rege ring en het bedrijfsleven achter de rug is en rekening kan worden gehou den met eventuele voorstellen als ge volg van het afsluiten van het sociaal contract. In een postkantoor ir New York zijn drie bompaketten weggehaald die uit Nederland waren gestuurd naar drie functionarissen van het Israëlische ge zantschap bij de Verenigde Naties., Een van de brieven was voor VN- ambassadeur Josef Tekoah. Op het Israëlische consulaat in Mon treal in Canada is een bombrief on schandelijk gemaakt, nadat deze was ontdekt door consul Pinchas Sjaanan. 'Het was een gewone witte envelop, maar een beetje dikker dan gewoon lijk. Ik besefte dat het een van de brieven moest zijn en daarom heb ik hem aan de politie gegeven', aldus de consul. Het was een 'gewone klein- brief formaat met een luchtpostzegel Taxi wordt duurder Van een verslaggever AMSTERDAM De RAI heeft aangekondigd actie te gaan voe ren tegen de in de begroting aan gekondigde belastingverhogingen op het wegverkeer. De RAI heeft er vooral bezwaar tegen dat de specifieke belastingen op de auto met 468 miljoen gulden stijgen tot 4.2 miljard, terwijl de rijks uitgaven voor verkeersvoorzie- ningen met 90 miljoen worden verhoogd tot 1,4 miljard. Jigal Allon: bestand in gevaar erop' en afgestempeld in Amsterdam. In Genève in Zwitserland werden drie brieven met springstof ontdekt op de Israëlische ambassade. Zij waren ge richt aan ambassadeur Sjabtai Rosen- ne en tweea ndere hoge diplomaten. Volgens de Amsterdamse politie zijn alle brieven het afgelopen weekeinde tussen zaterdagochtend tien uur en zondagavond twaalf uur in een of meer van de 400 Amsterdamse brie venbussen gegooid. Volgens de politie is het niet meer na te gaan in welke bussen de luchtpostbrieven, die onge veer 50 tot 200 gram wogen, werden gedeponeerd. De brieven zijn normaal met de overige post verwerkt op het districtspostkantoor aan de Ooster- dokskade. De Nederlandse posterijen hebben verscherpte maatregelen op het post verkeer met het buitenland ingevoerd. De PTT heeft meegedeeld dat reke ning moet worden gehouden met ver traging in het postverkeer naar en uit het buitenland. Direct na de aanslag in Londen van dinsdag is de ver/en- ding \un internationale poststukken uit Nederland stopgezet en gisteren onder verscherpte controle hervat. Volgens een calculatie van de RAI is de jaaropbrengst aan verkeersbelastin gen sinds 1969 met 17 procent per jaar gestegen terwijl het rijk zijn uitgaven aan verkeersvoorzieningen met gemiddeld 9 procent per jaar verhoogde. 'Pogingen om de auto terug te drin gen worden o.a. gemotiveerd met be zorgdheid over het milieu', zo zei de heer A. Meijer, voorzitter van de afdeling personenautomobielen van de RAI-vereniging, gistermiddag op een persconferentie in Amsterdam. 'De be zorgdheid is begrijpelijk, maar wan neer de regering uit dit motief zegt te handelen, klinkt dat ongeloofwaar dig'. Pogingen om de auto voor gebruikers KnnprHrnflHiP en niet-gebruikers beter in het totale **upciuicuiujc milieu in te passen, zouden van meer werkelijkheidszin getuigen dan nutte loze pogingen om de auto terug te dringen'. Uit protest plaatst de RAI-vereniging vandaag een advertentie in alle Ne derlandse dagbladen, 'omdat de wan verhouding tussen wat kan worden gedaan en wat in feite wordt onderno men in onze ogen met de nieuwe rijksbegroting een bepaalde grens heeft overschreden', aldus de heer Meijer. De RAI voorspelt dat de taxi-tarieven weer zullen stijgen omdat de aange kondigde opheffing van de zogenaam de dieseltoeslag op de motorrijtuigen belasting (230 procent extra) niet voor personenauto's zal gelden, maar alleen voor autobussen en bedrijfswa gens. De dieseltoeslag zal worden af geschaft omdat per 1 januari de belas ting op dieselolie aanzienlijk omhoog gaat in verband met de harmonisatie van accijnzen in de Benelux. enveloppe werd opengemaakt ontstond een vonk die de ontploffing veroorza ken zou. Volgens specialisten die in Parijs de brieven hebben onderzocht vereist de samenstelling ervan een diepgaande kennis van de chemische eigenschap pen van de gebruikte explosieven. Een medewerker van de serteerafde- ling van een Londens postkantoor heeft meegedeeld dat de brief die land'oouwattaché Ami Sjachori het le ven kostte ongeveer de omvang van een speelkaart had. Britse deskundi gen noemen de bom een van de verfijndste van de moderne technolo gie 'Het projectiel was kleiner dan een theezakje en was ongeveer een halve centimeter dik', aldus de ex perts. Volgens het Britse blad Evening Stan dard meent Scotland Yard, die op jacht is naar de daders, dat er :n totaal 25 briefbommen vanuit Amster dam naar Engeland zijn verstuurd. Een aantal ervan zou nog ergens op de sorteerafdelingen van de Britse postkantoren liggan. Twee rechercheurs van de Britse re cherche Scotland Yard zijn gisteren in Amsterdam aangekomen om be hulpzaam te zijn bij het onderzoek naar de postale aanslagen. De Pales tijnse Zwarte Septembergroep wordt voor dc aanslagen verantwoordelijk gesteld. In één van de brieven, die de Israëlische ambassade in Londen be reikten. zat een pamflet van deze beweging, die ook het drama in Mlinchen veroorzaakte. ZURICH (Reuter) In de afgelopen dagen zijn omvangrijke ladingen goud uit de Sowjet-Unie op het vliegveld van Zürich in Zwitserland aangeko men. Dit is gisteren uit goed ingelich te bronnen in deze stad vernomen. De bedoeling van de zending is niet be kend. In de afgelopen maanden is de officiële goudprijs gestegen van 38 dollar tol 70 dollar per troy ounce. De huidige koers is ongeveer 65 dollar. De brieven met explosieve inhoud hadden een ontsteking met een koper draadje. De lading in de enveloppen kon zeer gemakkelijk tot ontploffing worden gebracht. Zij bestond uit en kele reepjes explosief materiaal met een zeer klein slaghoedje. Als de ADVERTENTIE een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws een unieke combinatie! bon maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. noteer als nieuwe abonnee goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Naam: Adres: - Plaats: betaalt per: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1