irganisatie sluit niet aan Eenvoudige winst schakers in Skopje 'Ik wilde alleen een paar punten voor groene trui en dan win je een tijdrit' de Manks voetbal-successen weinig doelmatige structuur temans pakt record Viren Floriana Malta verrast Hongaren ■PBMWIK,, Amerikanen huiverig voor nieuwe Spelen Eenbank,die er ook voor wintervakarities is uw/KWARTET DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1972 SPORT T13/K15 e speciale verslaggever EDE Uit sportief oog- gchouwd heeft het Neder- ,bal de laatste jaren orme vlucht genomen. In chtereenvolgende Europa Bles was een Nederlandse enwoordiger aanwezig. ial werd de felbegeerde bo- veroverd. De nationale ie leek zich eveneens op te uit een ondergeschikte De recente zés overwin- op een rij stemmen het (t optimistisch. Alsof Bel- .rnaamste tegenstander «Tonden, moet worden onder de noemer i' wordt er al gerede termen van: hoever zal bij de eindstrijd van het ipioenschap wel rijken? itieverloop moet bij de bui de indruk wekken, dat het Ise voetbal op een stevig tot wordt gedreven. Dat is niet zo. Juist door de sukses- lt de roep om een doelmati- lur steeds sterker. De snel- van prestaties zélf, wordt leid door een qua tempo ontwikkeling van de organi- De organisaties bestaan Niet bij de bond, waar de taald voetbal een aandoenlijk voor zelfstandigheid voert, en de clubs. Een frappant voor- uropees kampioen Ajax wordt dijk geleid door hobbyisten. bedreven bestuurders, Als de voorzitter Van i op een gegeven ogenblik ikbaar kan stellen, dan mist itseling een onvervangbare i het management. jetbal is een inmiddels geac- bedrijfstak, die duizenden ïnten en enkele honderden Iers telt. Teneinde beide groe- I optimaal te dienen zal het ktaald voetbal geleid moeten foor vakkrachten. Die specia- er wèl in de technische Ie trainers), maar niet in het FC Twentes Hilbrink (rechts op de foto, in discussie met o.a. Jaap van Praag van Ajax en Ben van Gelder van PSV): 'Wij zien de structuur zo: een technisch en een commercieel directeur, die beiden worden bijgestaan door specialisten'. organisatorische vlak een enkele uitzondering daargelaten. Dat is geen nieuwtje; over het gebrek aan die kaderleden wordt al langdurig gespro ken. En er worden suggesties gedaan, zoals het installeren van een manager cursus voor trainers en-spelers, die zich andere werkgebieden willen ei gen maken. Maar werkelijk aktie wordt niet ondernomen. Clubs, die ook de niet-technische kant willen professionaliseren, zijn aangewezen op eigen initiatief. Zoals de FC Twente, waar jurist Mulder is aangetrokken als commercieel direkteur. Als zoda nig is Mulder nog niet aangekondigd; hij probeert zich nog de gecompliceer- L (UPI, Reuter) Lasse Vi- lin die tijdens de Olympische Kvel de 5000 als dc 10.000 i. heeft maar kort plezier ge- lijn wereldrecord op de 5000 Iteravond kwam Emiel Putte- let Heysel-stadion in Brussel ld van 13 minuten. 13 secon- ^verbeterde daarmee het we dat Viren vorige week in hestigde met 3.4 seconden. I Emiel Puttemans werd in weede achter Viren, die toen pte ronden geen moeite had p achterstand te zetten. nam daarvoor gisteravond igemoedigd door 10.000 toe liep Puttemans een zeer ;e race. waariln de Brit Da- 1 opnieuw een forse neder- Na een kilometer liet hij fan 2.33,7 noteren, een kilo- der had hij 5.12,0 verbruikt, ilometer was zijn tijd 7.53,2, [em de laatste kilometer ingang ik verbeterde Emiel Puttp- wereldrecord op de 3000 me- wedstrijden in het Deense at record komt echter waar- niet voor erkenning in aan- omdat de Belg toen hulp een Deense atleet die nadat, ronden kopwerk had ver een volle ronde liet inha- EMIEL PUTTEMANS volgens de Belg verder naar itijd te helpen. het wereldrecord op de 3 mijl. Dat verbeterde Puttemans gis- de Australiër Ron Clarke met een tijd tijdens zijn recordrace ook van 12.50,4. Puttemans realiseerde md sinds 1966 op naam van 12.47.8. de materie geheel eigen te maken. Voorzitter Hilbrink: 'Mulder zal pas gepresenteerd worden als hij helemaal is ingewerkt.' Ogenschijnlijk voert de FC Twente een 'duister' beleid. Beschikte de in 1965 in het leven geroepen stichting (fusie tussen SC Enschede en Ensche- dese Boys) tot dit seizoen over een effektief opererend technisch kader: RijversKohn, nü, op een moment dat de ploeg op verschillende punten gokt (nationale competitie, bekercom petitie, UEFA Cup, licht-competitie) staat Kohn op een eiland. Hij zegt daarover: 'Deze situatie zal binnenkort wel rechtgetrokken worden. Klagen kan ik niet, doe ik ook niet, want ik heb me akkoord verklaard met de huidige taakomschrijving. Het is bo vendien niet eenvoudig een assistent te vinden. Die je wilt hebben is vaak te duur, en zij die acceptabele finan ciële eisen stellen passen weer niet in onze verlangens.' Voorzitter Hilbrink geeft desgevraagd een andere lezing: 'Het is helemaal niet de bedoeling een tweede trainer aan te stellen. Dat hebben we vorig jaar al bekend gemaakt. Als Rijvers was gebleven had dat niets aan onze ideeën gewijzigd. We zien de struc tuur van dit beleid zo: een technisch en een commercieel direkteur. Twee figuren, die bijgestaan worden door specialisten. Zo wordt Kohn geassis teerd door Groene, een leraar MO, die conditietrainingen leidt. Begrijp me goed: dat tast de waarde van trainer niet aan. Het is alleen zo, dat een MO'er toegespitst op voetbal meer van dit facet afweet dan de trainer, die uiteraard autonoom blijft op technisch/taktisch gebied. 'Naast hem zullen evenwel specialisten ver schijnen, zoals in de toekomst wellicht ook een psycholoog.' De FC Twente zal bij de definitie ve installatie van Mulder de op bouw van de structuur voorlopig af ronden. Hilbrink: 'We hebben bewust naar een man gezocht, die juridisch en economisch gevormd is. Die kwali teiten zal hij namelijk regelmatig moeten aanboren. Er zullen misschien wel trainers zijn, die commercieel talent hebben, maar ik hecht weinig waarde aan een spoedcursus econo mie. Het type Engelse manager slaat bij mij ook niet aan. Die veelal ex- spelers zullen zich vaak te veel be trokken voelen, te weinig afstand van het hele gebeuren kunnen nemen. Dat geldt ook voor een bestuur. Als be stuurslid ben je sneller geneigd je bent nu eenmaal ambitieus om verder te springen dan je polsstok lang is. Door de aanwezigheid van de publiciteitsmedia waar elke fout gesignaleerd wordt wil je je zo snel mogelijk verbeteren. Een acade micus van buitenaf zal zich niet snel laten verleiden tot onbezonnen beslis singen. Dat was natuurlijk niet het enige punt van overweging om een economisch directeur te benoemen. Het werd duidelijk, dat het bestuur de hoeveelheid werk niet meer aan kon, althans niet tijdig meer kon verzetten. En dat kan niet, want elk detail moet nagelopen worden. Op straffe van niet te ontlopen gevolgen.' Hilbrink, die zich tijdens de sanering van het betaalde voetbal als een des kundige analysator van de problema tiek onderscheidde, schetst de huidige taakverdelingen als een eindfase. Hij ziet niet in waar hij nog kan worden gereorganiseerd. Hij zegt: 'Ik begrijp de opbomy van het management van de FC Den Haag ook niet Daar is een trainer, een technisch directeur en een commercieel directeur. Het moet toch zo zijn, dat de trainer technisch- directeur is. Die bepaalt toch welke spelers er aangetrokken moeten wor den. De commerciële man beslist ver volgens of de verlangens van de trai ner passen in het financiële raam. De schakel Hartmann (de technisch di recteur) tussen Teunissen (trainer) en Slager (commercieel directeur) bij FC Den Haag zie ik niet zitten.' JOHN LINSE VALETTA (Reuter) De Maltezer bekerhouder Floriana heeft gisteren voor een grote verrassing gezorgd in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Floriana versloeg op eigen terrein de bekerwinnaar uit Hongarije, Ferencvaros met 10. De Hongaarse ploeg, enkele jaren terug eens winnaar van de Jaarbeursteden- beker, was sterk favoriet voor dit duel. Maar Ferencvaros slaagde er niet in een antwoord te vinden op een vroeg doelpunt van Luis Arpa. Diezelfde Arpa kreeg in de eerste helft nog drie kansen om de voor sprong van Floriana verder uit te bouwen. Hij faalde echter steeds. Vooral na rust legden de Maltezers zich er voornamelijk op toe defensief overeind te blijven. Dat lukte uitein delijk voortreffelijk, tot groot genoe gen van de 3.000 toeschouwers. WIENRENNEN Oldenzaal Nederlands kampioenschap voor studenten: 1. Henk Botterhuis, 60 km In 1. 28.12, 2. Henk Keizer a.t. 3. Benny Pots op 35 seconden. WIELRENNEN Maldergem (Belg) Criterium: 1. Eddy Merckx 126 km in 3 uur 8 min 2. Frans Verhaegen (Belg) i.t. 3. Willy de Geest op 1 min.. 6. Gerard Koel (Ned) ll. Jan Serpenti. 12 Peter Kissner, 18. Henk Benjamins. 26. Jan Janssen. 27. Jo Hin- noman, 29. Daan Holst (allen Ned). TENNIS Los Angelos Open kampioenschap van Los Angelos: eerste ronde: Tom Okker- Anand AmritraJ (India) 6—2, 60. Milan Holecek (Tsj)-Kred Stolle (Austn 61, H—3. Arthur Ashe (VS)-Eddie Dibbs (VS) .<57, 63, 75, Ille Nastase (Roem, eerste geplaatst)-John Cooper (Austr) 6 2, 7—5. NEW YORK (ANP) De 'bloedi- News): 'We mogen de hemel dan- ge' Spelen van Miinchen hebben ook in de Verenigde Staten, een van de supermachten op sportge bied, voor de nodige beroering ge zorgd. De balans uan de reacties, opgemaakt zo'n twee weken na de sluitingsceremonie, geeft aan dat de Amerikanen er over het alge- meen wel voor zijn dat de Olympi sche Spelen blijven bestaan, maar dat volgens hen dit instituut en ook zijn 'bijgebouwen' nodig mo dernisering behoeven. Deze ten dens is af te leiden uit de enor me hoeveelheid ingezonden brie ven die de kranten en tijdschriften te verwerken kregen. Tegenover de nog enigszins milde publieke opinie staan de meningen van vooraanstaande Amerikaanse staatsburgers, die de afschaffing van de Spelen eisen. De democrati sche senator Mike Mansfield is een van hen. Hij vindt dat de Spelen 'te politiek getint, te racistisch, ie anarchistisch, te moorddadig' zijn geworden. Vele sportjournalisten, wier 'co lumns', in het gehele land worden gelezen gaan niet zover, maar con stateerden wel dat het zo niet langer gaat. Red Smith (New York Times): 'Moeten de Olympische Spelen blij ven bestaan? Moet Montreal over vier jaar hetzelfde proberen als Miinchen nu heeft gedaan? Mijn antwoord is: nee. tenzij het Olym pische huis eerst grondig wordt schoongemaakt. De wereld lean het zich niet veroorloven een dergelijk reusachtig evenement over te laten aan de uitgedroogde ivoren-toren- bewoners, die van deze Spelen zo'n ontzettende puinhoop hebben ge maakt.' Met vele anderen wil Smith dat het IOC en de nationale Olympische comités bestuurd wor den door jongeren, die meer gevoel i>oor de realiteit hebben. Dick Young (New York Daily ken dat deze Olympische Spelen geen derde wereldoorlog hebben veroorzaakt. Ik geloof niet dat de wereld nog veel meer 'verbroede ring' zou hebben kunnen verdro pen. Misschien begrijpt u nu waarom de Spelen om de vier jaar worden gehouden Dat is net lang genoeg om de wonden te laten genezen. Laten we daarom blij zijn met de komende vier vredesjaren, voordat de Olympische Spelen weer uitbreken.' Larry Merchant (in verscheidene bladen): 'Als de Spelen zo groot worden dat ze wellicht een rege ring (Willy Brandt) ten val bren gen, dan zijn ze kilometers te groot. De Spelen zijn vernietigd door het gigantisme Gigantische kosten en gigantisch machtsver toon. De meeste commentatoren sugge reerden voorts dat de Spelen erop vooruit zouden gaan als het IOC alle nationalistische symbolen (vlaggen van landen, volksliede ren, ceremonies protocolair es) zou afschaffen. De afgetreden voorzit ter ran het IOC, Avery Brundage (zelf een Amerikaan) krijgt er in sommige hoofdartikelen en 'co- lumms' ook behoorlijk van langs. Men heeft hevige kritiek op vele van zijn beslissingen, die contro versieel worden genoemd. Overigens heeft Avery Brundage zich nog niet geheel teruggetrok ken uit het Olympisch werk. Hij is deze week in Griekenland gearri veerd, 'om de mogelijkheden te on derzoeken een Olympisch museum in te richten. Brundage wordt daarbij terzijde gestaan door de Griekse minister van sportzaken, kolonel Aslanides, die de Ameri kaan op het vliegveld ook verwel komde. Het is de bedoeling dat in het museum alles wat Brundage in de loop der tijden ook privé heeft verzameld aan Olympische antiqui teiten ten toon wordt gesteld. Rusland favoriet voor Olympiade-zege SKOPJE (Reuter, UPI) Het Nederlands schaakteam is de Olym piade in het Joegoslavische Skopje begonnen met een eenvoudige overwinning op Andorra. Het kwartet uit het mini-staatje in de Pyre- neën leed tegen Hans Ree, Coen Zuidema, Jan Tim man en Bert Enk laar een 4-0 nederlaag. Aan de Olympiade nemen 62 landen deel. Rusland is titelverdediger in dit toernooi dat drie weken zal duren. De Russen hebben de titel de afgelopen tien jaar steeds in bezit ge had. Wereldkampioen Bobby Fischer ont breekt in het Amerikaanse team, dat op de eerste dag met 31 van Iran won. In de Russische ploeg zijn de ex- wereldkampioenen goed vertegenwoor digd, wel ontbreekt Boris Spasski. De ploeg die met 40 won van België (al had Kortsjnoi tegen Van Seters twee zittingen nodig voor winst) bestaat uit ex-titelhouders Michail Tal. Tigran Petrosjan en Vassili Smyslov. Vierde man is Viktor Kortsj noi, terwijl de Russen als reserves de sterke jeugdspelers Anatoly Karpov en Vladimir Savon nog achter de hand hebben. Opmerkelijk is overigens dat in de westerse teams, de Oosteuropeanen ook goed vertegenwoordigd zijn. Aan het eerste bord van Amerika zit Lu- bomir Kavalek, die in Tsjechoslowa- kije is geboren. Verder speelt Paul Benkö (van Hongaarse afkomst) in het Amerikaanse team. Het team van Canada wordt aangevoerd door de Joegoslaaf Zvonke Todorovic. Twee andere Joegoslaven, Mihajlo Gavrilo- vic en Miodrag Todorcevic spelen res pectievelijk voor Wales en Frankrijk. Daarnaast bestaan de teams uit Hong Kong en Singapore uit spelers met Slavische namen. Organisator Joego slavië boekte een overwinning (31) op Engeland. Het ene verliespunt kwam tot stand door toedoen van de Britten Wade en Markland die Mata- novic en Matulovic op remise wisten te houden. Cees Priem verbaasd over eigen snelheid op zwaar parcours 'ADVERTENTIE Een wintervakantie 'oeken is een kwestie van 'ertrouwen. Verstandige "ensen doen dat tegen- 'oordig bij hun bank, de jMB. Omdat je daar meteen 'He kaarten in één hand 'ebt. Niet alleen deskundig idvies voor 'n reis, waar iolide organisaties als Hotel- 'lan en Fit achter staan. Ook nuttige en nodige dingen als vreemd geld voor onderweg. Reischeques voor als-je-er-bent. Een reis verzekering en annulerings verzekering, voor de zeker heid. Of de huur van 'n safe, om kostbaarheden een veilig onderdak te geven. Prettige wintervakantie! Van een speciale verslaggever LES ROUSSES 'Hoe bestaat het. Ik wilde een paar puntjes voor de groene trui halen en dan win je de tijdrit'. Cees Priem, 21 jaar oud, stond glunderend aan de meet in het hoog gelegen Les Rousses. Zijn jacht om de groene trui wat steviger om de schouders te krijgen was geslaagd. Sterker nog, de Zeeuv/se timmerman had een volkomen ver rassende overwinning in de 18 km lange tijdrit over een vrij moeilijk parcours behaald. Voor grote tijdrijders als de Fransman Duchemin en Meunier, de Tsjech Mainus, de Zwitser Sutter en ook voor Fedor den Hertog. Dat laatste was niet zo'n geweldige surprise want Den Hertog rijdt niet sterk in deze Ronde van de Toekomst en is al eerder achter Priem in tijd ritten geëindigd. Twee jaar geleden in een vierdaagse in Zweden waar Priem een rit over 40 km. won en dit jaar nog in de grote tijdrit in Olympi ad Ronde, die door Theo van der Leeuw voor Frits SchUr werd gewon nen maar waarin Priem ook al sneller was dan Den Hertog. Priem: 'In die rit naar Les Rousses had ik me niet geforceerd. Ik heb toch geen kans op de eindzege en dacht dat ik beter op een etappe kon rijden. Maar dat het uitgerekend de tijdrit zou worden, dat had ik toch niet durven hopen. De andere man nen waren daarop beter geprepareerd dan ik. Die moeten in zo'n tijdrit wat piesteren. Voor mij was het al genoeg geweest als ik bij de eerste vijf was geëindigd'. De Zeeuw, die de laatste dagen door zijn houding een beetje een buitenbeentje in de ploeg was geworden, zo zelfs, dat men hem spot tend had gevraagd of hij misschien dacht een tweede Merckx te zijn toen hij wat laat voor een foto kwam aanrijden, had zich in een slag waar gemaakt. Na tweede plaatsen in Niort en Saint Yprieux, waar zijn kamera den ook al het nodige over te zeggen hadden gehad, had hij dan nu voor de eerste Nederlandse etappezege in deze ronde gezorgd. Priem voelde zich nu terecht de grote man. Glunderend vertelde hij, dat hij evenals Koken in de ochtenduren niet het parcours had gereden. 'Althans niet op de fiets. Ik ben met de auto achter de anderen aan gegaan. Ik houd niet zo erg van dat trainen'. Priem had het blijkbaar ook niet nodig gehad. Op de gehele parcours had hij slechts een keer geschakeld. 'Vlak voor het einde op een bult ben ik misschien 500 meter lang naar 54x14 gegaan. De rest heb ik op de .13 gereden'. Die durf om constant een groot verzet te draaien maakte Priem tot de winnaar van de achtste dag. Hij had later in de ploegleiderswagen Fedor den Hertog gevolgd, 'die scha kelde steeds als het even naar boven ging. Ik had hem nog gezegd, dat hij bijna de hele route op 13 kon rijden, maar dat is hem niet gelukt', aldus Priem, die ook nog wel kwijt wilde, dat hij liever langere tijdritten rijdt 'Want ik ga na een aantal kilometers meestal beter fietsen'. Cees Priem winnaar van een etappe en in het puntenklassement verder weg gelopen van zijn naaste belagers, de Zwitsers Hubschmid en Schmid. Nederland, dankzij de zesde plaats van Den Hertog en de achttiende van Kuiper bovendien eerste in het dag- ploegenklassement. Is het een wonder dat Joop Middelink glom? De enige schaduw was, dat Frits SchUr zijn tweede plaats in het algemeen klasse Spenkelink. SchUr over de nabije toe komst: 'Het zal nog erg moeilijk wor den'. Den Hertog, die na de tijdrit klaagde over 'zere knieën', liet zich er niet over uit Hennie Kuiper, die voornamelijk door zijn valpartij en de daarbij opgelopen kwetsuren aan zijn linkerarm in het algemeen klassement ruim vijf minu ten op de Zwitserse leider Schmid is achter geraakt, was wat uitvoeriger. 'Het klassement is nog lang niet op gemaakt, er zal nog wei veel verande ren. Voor mij is van nu af het belangrijkste, dat ik kort eindig in het algemeen klassement Maar ik zal misschien ook helpen als het nodig is. De eerste dagen heb ik al een paar keer voor Priem de spurt aangetrok ken. Als Olympisch kampioen had ik toen kunnen denken aan het maken van uitslagen. Misschien heb ik dat wel tegen als wielrenner: ik ben te goed voor anderen'. Individuele tijdrit over achttien kilometer: 1. Priem (Ned) 24.57.9 (Rem. 43.264 km/u) 2. Duchemin (Fra-B) 25.00.3 3. Meunier (Fra-A) 25 08.7 4. Mainus (TsJ) 25.18.8 5. Sutte (Zwi) 25.20.4 6. Den Hartog (Ned) 25.20.9 7. Salm (Zwi) 25.23.0 8. Hubschmid (Zwi) 25.30.0 9. Tonoll (It) 25.30.9 10. Martin Fra) 25.32.1 11. Vlllemlane (Fra-Rood) 25.33.6 12. Sibille (Fra-Blauw) 25.34.3 13. Schmid (Zwi) 25.39.4 14. Hava (Tsj) 25.40.7 15. Tollet (Fra-A) 25.41.0. 10. Edwards (GB) 25.42.9 17. Augue- parses (Fra-Rood) 25.44,3 18. Kuiper (Ned) 25.46,2 19. Fin. (Fra-B) 25.47,5 20. Schur (Ned) 25.50.6 36. Van Dongen (Ned) 26.28,8 37. Koken <Ncd) 26.28.4 ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Schmid (Zwi) 23.42 39 2. Sutter (Zwi) 23.43.29 3. Schur (Ned) 23.43.41 4. Bourreau (Fra-A) 23.44 11 5. Brenteganl (It) 23.44.31 6. Duchemin (Fra- B) 23.44.56 7 Martin (Fra-A) 23.45.47 8. Den Hertog (Nedi 23.46.09 9. Vlllemlane (Fra- Rood i 23.46.19 10. Roques (Fra-Rood) 23.47.31. 11. Pitard (Fra-W) 23 47 40: 12. Kuiper (Ned) 23 47.4*; 13 Tarsiguel (Fra-W) 23.47 49; 14. Edwards GB) 23.48.00; 15. Battaglin (It) 23.48.09; 16. Bolshardy (Fra-Rood) 23.48.11; 17 Tollet (Fra-A) 23.48.58; 18. Mcunler (Fra- A) 23.49 23; 19. Dallcy (GB) 23.49.41; 20. Vondracck (Tsjech) 23 49.45; 24. Van Dongen (Ned) 23.51.12; 27. Langen (Ned) 23.53.56; 30. Priem (Ned) 24.55.11; 33. Koken (Ncd) 23.59.08. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ment prijs moest geven aan de Zwit ser Sutter, die de tijdrit een halve minuut sneller had afgelegd dan de Groninger. Schür, de man, die zich de laatste dagen gedupeerd voelde door het rijden van zijn makkers, die zelfs na de aankomst in Les Rousses open lijk had gezegd, dat ze tegen elkaar rijden, had een halve minuut op Den Hertog verloren. Halfkoers was de Groninger slechts twee seconden lang zamer geweest dan Den Hertog. 'Maar op het laatste stuk ben ik stil geval len. Ik heb het in de laatste drie kilometer verloren', zei Schilr. Hoe het nu verder moet gaan met de Nederlandse ploeg? Middelink hoopt blijkbaar nog altijd op een explosie van Fedor den Hertog. De ploegleider moest voor het volgen kiezen tussen Hennie Kuiper, Fedor den Hertog en Frits Schür. Hij koos Den Hertog. Achter Kuiper reed Koken, SchUr werd' gevolgd' -door mecanicien Jan Met een verbeten trek op het gezicht bestijgt Cees Priem een berg tijdens de tijdrit die hij gisteren zo verrassend won.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15