oningin prijst ito bij bezoek m Joegoslavië eo Kamer heeft reserves bij fusie munitie-fabrieken zzebo Amalfi in Mickery ïkt Westerterp nu ers over Brazilië? U houdt van puzzelen? Betonmolen onder -troom. man gedood Meisje (14) spoorloos Zijlstra pessimistisch over perspectieven veehouders Aanrandingspoging op verkoopster sexshop Arnhems tekort ruim 3 miljoen gestegen Puzzelmee van Trouw/Kwartet f/kwartet donderdag 21 september 1972 binnenland/kunst t11/k13 \komst op zwaarbewaakt vliegveld 11 verslaggever ADO Koningin Juliana heeft gisteravond aan een banket oegoslavische hoofdstad Belgrado lof toegezwaaid aan presi- to voor diens rol In de wereld der ongebonden landen en voor 5 waarop het Joegoslavische volk het hoofd geboden heeft aan n tot overweldiging. igin, die gisteren met prins op het zwaarbewaakte inter- vliegveld van Belgrado aan was voor een vierdaags iek, wees op de belangrijke ieinere mogendheden kunnen morele kracht der naties iers ver uitgaan boven het ran hun getalssterkte en mili- entie.' legde ook de nadruk op dat ieder volk, vrij van dse inmenging of druk, zijn atschappelijke structuur kan economische mogelijkheden geestelijke gaven kan ont- "Volkeren kunnen niet bij- in de geestelijke en materiële van de mensheid in een gen door dwang opgelegde nigheid', aldus de koningin, en dit alleen doen als ver- ppingsdrang en energie vrij- izaam zijn in kritisch onder- bestaande waarden en het ar nieuwe vormen', aldus de ihingen koninklijk paar gisteren te- iddag in Belgrado aankwam de toeschouwers rijen dik brede boulevard om de ko- gasten toe te juichen. 'Dit niet verwacht', zei een tenaar van de Zuidslavische die zich verbaasde over de annen, vrouwen en kinderen de weg stonden, nst op het vliegveld hadden ninder mensen kunnen zien: veiligheidsfunctionarissen voerden scherpe controles uit, zelfs tassen van fotografen werden minitiieus gecontro leerd. Zwaar bewapende soldaten hiel den vanaf een dak van een gebouw een oogje in het zeil. In het Dedingjepaleis, waar koningin en prins twee dagen verblijven, werd 's middags een 'intieme' lunch georga- niserd; 's middags legden de konin gin en de prins in het dertig kilome ter buiten Belgrado gelegen Mount Alvara een krans bij het graf van de onbekende soldaat Later op de mid dag woonden zij een vergadering bij van de gemeenteraad van Belgrado. Uitstekend In een verklaring voor het televisie station vain Serajewo heeft minister Schmelzer gewezen op 'de uitstekende betrekkingen die de laatste jaren tus sen onze beide landen gegroeid zijn.' De minister sprak ook over de Joego- slaviërs im Nederland 'die wij zeer waarderen als arbeiders en als bur gers.' Vandaag blijft het Koninklijk paar nog in Belgrado en omgeving (met een bezoek aan Novi Sad, 70 kilome ter ten noorden van Belgrado). Mor gen vliegt het naar de staid-Serajewo, waar de student Gravillo Princip in juli 1914 door het vermoorden van de Oostenrijkse troonopvolger de eerste wereldoorlog ontketende. Later op de dvliegen koningin en prins naar het eiland Brioni voor een bezoek aan het buitenverblijf van president Tito. if wordt erop gewezen dat Westerterp toen hij nog rlid was, tot een van de imerleden behoorde die via de heer Luns de situatie eloosheid in Brazilië voor cht bracht. Zelfs de KVP- -partij wezen toen op de snde situatie in Brazilië en regering de noodzakelijke doen, aldus de organisaties nbrief. De heer Westerterp in die dagen ook tot de lerleden die de kandidatuur isschop Dom Helder Cama- 5 Nobelprijs voor de vrede iden. Wat doet de heer nu? Toen op 7 september i S 6 7 8 9 i-puzzel zonder zwart 1: 1. slotrede, 2. schortje- dicht opeen staande, 3. •romeins keizer. 4. zuid- k, 5. water in N.Br.-engels twaalf gros van knopen- ilksnaam van de kauw, 7. ering-onbep. voornaamw.. 8. je-plaats in Gelderland- ne (afk.), 9. eindelijk. 1. voor papier bereide die- wild zwijn-kolfhamer, 3. ts in Duitsland, 4. Myth. Ihout-wandversiering, 5. (Z.N.), 6. meisjesnaam- knoot, 7. telwoord-boom, (Fr.), 8. Europeaan-ope- een fuik-Europeaan, oekpijler. IG VAN GISTEREN 'as, 5. ogief, 9. materie, 1 -ares, 14. kr„ 15. laat. 1» a. 20. ast. 22. dal, 23. krab. 5. tao, 26. Oka. 28. les. 30. jeep. 33. Rt., 34. Maria. 37. 'ram. 40. alert, 41. akant, eelt, 2. R.M., 3. aalt, 4. sta, ist, 7. i.e., 8. forel, 10. Eris, it. 14. krakeel, 16. Aaron, 20. Abo, 21. ra, 25. arra, 9- spaat, 31. Amor, 32. raak. 'ra, 38. we, 39 ma. n~n Het koninklijk bezoek aan Joegoslavië begon op het vliegveld van Belgrado: van links naar rechts: me vrouw Jovanka Broz, de echtgenote van president Tito, prins bernhard, koningin Juliana en de president. Controle verkoop via Duitse handenvitale punt baar antwoord ge vraagd onzer verslaggevers DAM Heeft drs. Th. E. Westerterp, nadat hij van Kamer secretaris van buitenlandse zaken werd, zijn standpunt over lingen en de rechtsverkrachting van politieke gevangenen ië gewijzigd? Dit vraagt een vijftal organisaties, 'die op dit de 'actie Brazilië' voeren, zich af in een open brief aan de terterp. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid in de Tweede Kamer zal vandaag niet dan met grote reserve akkoord gaan met de fusie tussen de Ne derlandse staats artillerie-inrichtingen en het Duitse Dynamit-Nobel a.g. concern. Deze fusie is noodzakelijk, omdat de artilleriebedrijven in de huidige struktuur steeds hogere verliezen lij den. Opheffing van het bedrijf is echter onmogelijk omdat daardoor meer dan 1000 man ontslagen zullen moeten worden. De Tweede Kamer de organisatoren van de 'actie-Brazi- lië' demonstreerden voor de Brazili aanse ambassade in Wassenaar ',agen zij dat ook de heer Westerterp een bezoek bracht aan de receptie vam de Braziliaanse ambassade die ter ere van de 150 jarige onafhankelijkheid was georganiseerd. 'Voor de demon- demonstratie leek u echter geen enke le aandacht te hebben', aldus de brief schrijvers. Antwoord De organiserende groepten van de ac tie Brazilië (Amnesty International, het Braziliaanse informatiefrront, CI- CLAT-Nedjenlamd, de katholieke wer kende jongeren en de werkgroep Indi anen Zuid-Amerika) hebben de heer Westerterp een openbaar antwoord gevraagd op deze vragen: Waarom bezoekt u de receptie van de Brazili aanse ambassadeur; is het juist dat wij uit dat bezoek de conclusie kun nen trekken dat u zich, nu de situatie in Brazilië eerder verslech terd dan verbeterd is, positiever opstelt ten aanzien van de onderdruk kingspolitiek van de militaire regering, dan twee jaar geleden; welke stappen hebt u ondernomen en wilt u gaan ondernemen om mogelijke negatieve gevolgen van uw bezoek aan de Brazi liaanse ambassade teniet te doen? Intussen gaat de actie Brazilië onver minderd door en zal een hoogtepunt krijgen in de vredesweek. Ook zal worden doorgegaan met het verzame len van handtekeningen onder een petitie aan de Braziliaanse ambassa deur in ons land en met de kaarten- een brief aain de Braziliaanse ambassa- riteiten. Totnutoe heeft de Braziliaanse ambas sadeur geweigerd een delegatie van de actie-Brazilië van gedachten te wisse len. In totaal zijn op dit ogenblik 10.000 handtekeningen verzameld. In een brief aan de Braziliaanse ambassa deur is dioor de actievoerder geschre ven dat zij sterk de indruk hebben dat hij de mening van vele Nederlan ders zonder meer naast zich neer wil leggen. 'Dat betekent voor ons ook en vooral, dat u geen blijk geeft van enige vorm van bewogenheid met de 15.000 politieke gevangen in uw land, dat slechts op wilde komen voor de rechten van de arme bevolking'. "TPHEN Gistermiddag is de 24- ge opperman J. J. Th. M. Vrede- uit de Gelderse gemeente Steen- overleden doordat hij in aanra- wam met een betonmolen, die 1 bekende oorzaak onder stroom s He. eval gebeurde tijdens verbou- win. kzaamheden op een land bouw ijf in Toldijk in de gemeente Steoivdc.cn. maakte gisteren duidelijk voor de fu sie te kiezen als minste van drie kwaden. De linkse oppositie maakte zich veel zorgen over de controle-mogelijkhe den van Nederland op de munitie export van het gefusioneerde concern naar het buitenland. Deze controle geeft nu weinig problemen omdat de artillerie-inrichtingen volledig in han den van de staat zijn. Na de fusie ontstaat echter een particuliere nv, waarin de Nederlandse staat overigens 70 procent van de aandelen heeft. 'Met deze meerderheid moet het mo gelijk zijn het exportbeleid van het nieuwe concern af te stemmen op het Nederlandse beleid', aldus het PvdA- Kamerlid Dankert. Er bestaat echter een mogelijkheid dat het concern nog een derde partner zal zoeken waar door de meerderheidspositie van de staat daalt. 'Ook in dat geval moet Nederland de export van munitie kunnen bepalen, daar moeten duide lijke garanties voor komen', verklaar de de heer Dankett, die bij uitblijven van die garanties overweegt een motie in te dienen die overdracht van aan delen onmogelijk maakt. De defensiespecialist Visser (D'66) wees erop dat munitie-export mede afhankelijk is van de Westduitse rege ring. 'Ik maak mij wat dit betreft minder zorgen over de Nederlandse regering, van welke samenstelling dan ook, dan over een regeringswisseling in Duitsland', aldus de heer Visser. Het PSP-Kamerlid Van der Spek wees er op dat de Duitse regering wapenle veranties aan Portugal heeft gedaan. 'Wij zijn principieel tegen iedere wa penfabriek en zeker tegen particuliere die een eigen rol in vraagstukken van oorlog en vrede kunnen spelen. Bij dezie fustie blijft die munitie export mogelijk, omdat het verkoopbureau in Duitse handen is. Wij zullen daarom tegen de fusie stemmen', aldus de heer Van der Spek. Minister De Kos ter zal vandaag antwoorden, waarna over de fusie gestemd zal worden. Verslechtering van inkomens Van een onzer verslaggevers KERK RADE Het pessimisme overheerste gisteren op de algeme ne vergadering van de Koninklijke Zuivelbond FNZ in Kerkrade. Was vorige herfst de situatie op de zuivelmarkt nogal gunstig, nu kampt men in West-Europa opnieuw met een aanzienlijk boteroverschot. UTRECHT De 14-jarige Jannie van der Veen uit Utrecht is sinds 1 sep tember spoorloos. De Utrechtse poli tie heeft gisteren om haar opsoring verzocht. Het meisje (geboren 10 de cember 1957 en wonende Mispelstraat 7) heeft op 1 september het ouderlijk huis verlaten. Ze is ongeveer 1.70 m. lang, heeft een ovaal gezicht, blauwe ogen, donker blond haar en een flink postuur. Zij droeg een witte trui, paars rokje, overwegend rood gekleurd colbertje en bruine schoenen. Iedereen die inlichtingen kan ver schaffen over de verblijfplaats van Jannie van der Veen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie in Utrecht (afdeling kinderpolitie) tel. 030-321311 (toestel 253) of met de plaatselijke politie. APELDOORN De 32-jarige G.V., verkoopster in een Apeldoornse dro- gisterij-sexshop, heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding door een klant De man, aldus vertelde ze bij de poli tie, had eerst een sexblaadje gekocht en haar daarna oneerbare voorstellen Hartkwalen gedaan. Toen mej. V. daar niet op in was gegaan had de klant haar beetge grepen en getracht haar te overmees teren. Toen zij zich hevig verzette nam de man uiteindelijk de benen. FNZ-voorzitter drs. R. Zijlstra wond er geen doekjes om, dat de Neder landse veehouders deze verslechtering in hun inkomens zullen merken. Sinds enkele weken is de melkprijs lager dan vorig jaar in dezelfde perio de. Een stijging naar het niveau van vorig jaar zit er niet in. De oorzaak van het ontstaan van zuiveloverschot- ten is de vrij sterke stijging van de Europese melkproduktie. Over de eer ste zeven maanden van dit jaar werd in de EEG 5.7 procent meer melk aangevoerd dan vorig jaar. Buiten de EEG lag de stijging nog iets hoger. Het grootste deel van deze stijging is toe te schrijven aan gunstiger weers omstandigheden. In zijn rede signaleerde drs. Zijlstra nog een andere reden voor pessimis me: De opmars van vervangingsmidde len voor zuivelprodukten. De boter wordt in toenemende mate verdron gen door margarine en ook voor ande re zuivelorodukten zijn 'imitatie-prp- dukten' op de markt verschenen. Plantaardig vet heeft verschillende voordelen op melkvet. Het is goedko per en de producenten beschikken over betere marktorganisaties en bete re onderzoek-apparaten. Daar komt dan nog bij de bewering, dat plant aardige vetten beter zijn voor de gezondheid. Het is waarschijnlijk, dat deze voordelen de komende jaren nog sterker zullen werken. Het is mogelijk dat de bond het kristal wordt waaromheen zich in de toekomst één grote nationale zuivelin dustrie vormt. 'Dit ligt echter zover weg, dat we het niet als doelstelling hebben genomen', aldus drs. Zijlstra. door Ber Huising AMSTERDAM De Traverse Work shop Company uit Edinburgh is in Mickery met 'Amalfi'. De tragedie van John Webster, The Duchess of Malfi, geschreven in 1614, diende als voor beeld. Er is dus een jonge vrouw, die, om financiële en jaloerse redenen, niet mag trouwen van haar machtige broers en het in het geheim toch doet. Zij zetten haar gevangen, doden haar kind, martelen haar man, en wurgen haar tenslotte. Bij Webster woelden de hartstochten en wreedhe den in renaissance-kringen. Hier zijn de broers mafia-figuren geworden, ii. slecht zittende wijde colberts. Van Websters poëtische tekst bleef weinig over. Delen van het drama worden gewoon even kort verteld, andere de len worden gespeeld of verbeeld. De eerste ontmoeting van het paar is eem fijm saralbamdeachitig dansje geworden. Het uitbarsten vam hun liefde werd een. goed gedane, naaktbeweging als in Oh Calcutta. Een ander scènetje wordt weer gemimed, en de wanhoop van de jonge vrouw is een luide popsong geworden. Voor gevangen schap en de wreedheden zijn sterke theatereffecten gevonden, met weinig middelen, dat alles is boeiend om te zien en te horen. De spelers, ook de muzikale, kunnen dat werk vakkundig aan. De jonge vrouw acteert, dans en zingt uitstekend. De ene broer, een actrice in travestie, is goed waanzinig en bedorven. De andere is zakelijk en duivels. De spionnerende, somber filo soferende, knecht die al het vuile werk opluiapt is een koele sinistere figuur. De echtgenoct is jong en zui ver. Hartstochten en rweedheden wor den daardoor wel overgebracht. Maar alleen bij vlagen. En in verschillende workshop-vormen. Waarbij het stuk, uiteengeplukt, de probeersels en ver worvenheden van de spelers dient, als voorwendsel om driften en verdorven heden te tonen. Tot aan het wurgen blijft dat nog pakken, en daarna had het uit moeten zijn. Maar de groep breidde er nog van alles aan, met een bordeel en een berouwvol gescharrel met kaarsjes in 't donker, die een voor een uitgeblazen moesten worden, voor alles verstarde in het laatste tableau- vivant. De groep van acht, waarvan er drie ook musici zijn, werd geregis seerd door Max Stafford-Clark. Hij zocht wel naar verschillende theatrale uitingen, die het publiek ook kunnen imponeren voor een ogenblik, maar tot een nieuwe, samenhangende trage die kwam hij niet. De Traverse Workshop Company blijft twee weken in Mickery en bespeelt dan nog 'het circuit'. Dirk Jansz. Zwart naar Duitsland ROTTERDAM De organist Dirk Jansz. Zwart is uitgenodigd een aantal concerten te geven in Duitsland. Op 27 september, 25 oktober, 22 novem ber en 20 december concerteert hij op het orgel van de kerk der Evangeli sche Gemeinde te Zeven (Noord- Duitsland). Op 30 september bespeelt hij het Ott-orgel in de Pauluskirche te Bad Kreuznach. De programma's vermelden werken van Sweelinck, Jan Zwart, Hendrik Andriessen, Buxtehu- de, Bach, Reger en Langlais. Ida Wasserman ziek DEN HAAG Wegens ziekte van Ida Wasserman is de Haagse Comedie gedwongen het komende weekeinde de voorstellingen in de Kon. Schouw burg in Den Haag te wijzigen. In plaats van 'Ter ere van' van David Storey zal 'Knecht van twee meesters' van Goldoni worden gespeeld. Vanaf dinsdag 26 september brengt de Haag se Comedie de voorstelling van 'Ter ere van' in een gewijzigde rolbezet ting. De rol van mevrouw Shaw zal dan worden gespeeld door Enny Meu nier en die van mevrouw Burnett -loer Emmy Lopes Dias. Scène uit 'Amalfi' Surinaamse groep in ons land AMSTERDAM Een afvaardiging van de Culturele Federatie Suriname is in Nederland aangekomen voor het geven van een serie voorstellingen waarin diverse aspecten van de Suri naamse cultuur tot uiting worden ge bracht. Door de aanwezigheid in de groep van zowel Creolen als Chinezen, Hindostanen en Javanen die in hun traditionele kledij optreden, wordt een gevarieerd beeld gegeven van ver schillende cultuuruitingen die op zeer oude tradities teruggrijpen. De CFS wil met de samenwerking van diverse ethnische groeperingen binnen haar culturele organisatie ook aantonen dat spanningen tussen Surinaamse bevol kingsgroepen voornamelijk in het po litieke vlak liggen. In de eerste plaats is het echter de bedoeling van de CFS een avond instructief amusement te bieden. Zo wordt o.a. door de Indone sische groep een dans (met gamelan- muziek) uitgevoerd waarbij de dan sers gestileerde paardenfiguren ge bruiken. Daarbij raken zij zo in tran ce, dat zij zich geheel als paarden gedragen en, zo werd woensdag tij dens een persbijeenkomst medege deeld, zelfs gras en haver eten, terwijl een eventuele beet van zo'n danser duidelijk de sporen van een paarde- beet vertoon*. In elk geval wordt een afwisselende show geboden die, zoals uit enkele voorproefjes tijdens deze bijeenkomst bleek, zijn aantrekkelijkheid vooral ontleent aan het enthousiasme en de toewijding van de medewerkers. In totaal zijn het er veertig. De eerste voorstelling is op 29 sep tember om 20.15 uur in Krasmapolsky te Amsterdam. Op 13 oktober wordt dan in Amicitia in Den Haag ge speeld, en op 20 en 21 oktober in Breda (Turfschip) resp. Amersfoort (Markthallen). ADVERTENTIE Van een verslaggever ARNHEM - B. en W. rekenen voor het komende jaar op een begrotingste kort van 7,7 miljoen gulden, ruim drie miljoen meer dan voor het lo pende jaar geraamd is. AMSTERDAM Van 25 tot 27 sep tember zal het Engelse fregat h.m.s. 'Grenville' een bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip zal meren aan de oostzijde van de Ruijterkade. Drs. Zijlstra ging wat dieper in op de veelvuldig gebruikte stelling, dat er verband bestaat tussen het gebruik van dierlijk vet en het optreden van hart- en vaatziekten. Hij wees er op, dat deze stelling nog nooit is bewe zen. en door ter zake kundige autori teiten in binnen- en buitenland be paald niet wordt gesteund. In het algemeen waarschuwde drs. Zijlstra tegen het gebruik van argu menten ontleend aan de volksgezond heid voor commerciële doeleinden. De voorzitter van de FNZ ging ook uit voerig in op de reorganisatie, die op til is bij deze bond. Bij de FNZ is verreweg het grootste deel van de Nederlandse zuivelindustrie aangeslo ten. !n deze bedrijfstak heeft zich de afgelopen jaren een sterke concentra tie voorgedaan. Daardoor is ook de positie van de FNZ wat veranderd. Besloten is dat de FNZ het forum moet worden voor overleg van de verschillende zuivelondernemingen. Dan is dit Iets voor ti. Zaterdag f 23 september begint er in Trouw/Kwartet een grote puz- \f zeiwedstrijd: Puzzelmee.Twin tig weken lang zijn er voortdu- rend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 30.000 f gulden. Kijk uit naar de speciale Puzzelmee krant. Zaterdag 25 september. Trouw/Kwartet. Studiebeursprijs van Nationaal Vioolconcours AMSTERDAM —Het vierde 'Natio- naai Vioolconcours' wordt op 22. 23 en 24 februari 1973 in Amsterdam gehouden. Dit tweejaarlijkse concours staat onder auspiciën van het Studie fonds Oscar Back. De hoofdprijs is een bedrag van 16.000 dat is be doeld als een studiebeurs waarmee de winnaar in het buitenland zijn oplei ding bij een erkend meester kan vol tooien. Op 22 en 23 februari worden de voorronden gehouden in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertge bouw. De eindronde vindt daar ook plaats op 24 februari. De jury bestaat uit André Jurres (voorzitter) en de violisten Etienne Alvares Correa, Car lo van Neste. Willem Noske en Mauri ce Raskin. Bij de vorige concoursen waren de prijswinnaars steeds vrou wen: 1967 Emmy Verhey, 1969 Vera Beths en 1971 Els Krieg. Nederlands debuut van Philllppljnse dansgroep AMSTERDAM De Phillippijnse groep dansers en musici 'Bayanihan Dancers' komt voor het eerst in Ne derland een aantal voorstellingen ge ven. Het gezelschap bestaat uit onge veer 30 dansers, zangers en instru mentalisten. De cultuur van de Phil- lippijnen is in ons land vrijwel onbe kend. Het is een mengeling van Ma- leise, Indiase, Mohammedaanse, Spaanse, Japanse en andere invloeden. Sinds het optreden tijdens de Brussel se wereldtentoonstelling in 1958 is de Bayanihan dansgroep over de gehele wereld met groot succes opgetreden. De Nederlandse toernee begint mor gen (vrijdag 22 september) in de grote zaal van het Amsterdamse Con certgebouw. Vervolgens wordt opge treden in Leiden (23 sept. Stadsge hoorzaal). Eindhoven (26 sept. P.O.C.), Haarlem (30 sept. Concertge bouw», Den Haa* (1 okt. Congresge-1^ bouw), Rotterdam (3 okt. Doelen), Ulrecht (5 okt. Stadsschouwburg). Arnhem (6 okt. Stadsschouwburg) en Nijmegen (7 okt. Stadsschouwburg).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13