akbeweging wijst iverheidsbeleid af Opzoek naarh°ge rente? Miljoenen min en plus CBO-voorzitter 5)gere pensioenlast "1 'onaanvaardbaar' Ukri de 'Matte' en 'magere' troonrede en 'doe-het-zelf-begroting' daal contract wordt onmogelijk gemaakt Drie bonden doen dringend beroep op het parlement altydsafe Minder: Meer: |enbelasting ;ns voorstel de regering Monty-coats weer in de mode Duitsland wil misbruik Rijn verbieden DUW /KWARTET WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T11/K13 ADVERTENTIE in onze sociaal-economische redactie 'RECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales meent dat de regering op vrijwel geen kei punt aan de wensen van de vakbeweging tegemoet komt en dat daardoor het afsluiten van i sociaal contract onmogelijk wordt gemaakt. leve nsat1 en. uitvoerig commentaar op de lenennota concluderen de bonden 'als enerzijds de regering een id voert, dat op hoofdpunten ver kt van het voorkeurs-programma le vakbeweging op het terrein van overheidsuitgaven en de lasten- iling, en anderzijds ondernemers slag slaan om met ongemotiveer- rijsstijgingen de inkomensvérde- in hun voordeel om te buigen, "■dtbeweging onmogelijk wordt ftw. nwt behoud van haar doelstellingen een sociaal iet aan te gaan'. [centrales wijzen er op dat hun leid tot medewerking aan een ik van inflatiebestrijding hen gebonden heeft aan de voor- ïen, dat deze gericht zou zijn op lere uitbouw der collectieve ingen en op een meer gelijk- inkomensverdeling. 'Het kan bedoeling zijn dat de onder- via prijszetting de matiging in toer aangrijpen Om hun eigen aanzleüiljk te verbeteren en 5!*?jd uitbreiding van de col- voorzieningen extra te be- ijken', aldus het overlegorgaan, in dit verband op wijst dat het [omen ten opzichte van de oor- ilijke prognose voor 1972 met Ijoen gulden extra is toege- terwijl het winstinkomen met 'ijf miljard gulden gestegen is. ingt, zo wordt gezegd, de vakbe- voor 1973 in een uiterst moei- arket, temeer, nu 'het probleem van de overbesteding blijkens het door het Centraal Planbureau geschet ste perspectief minder urgent is'. ge bezwaren tegen enkele essentiële punten van de structuurwijzigingen in de inkomensbelasting en tegen de wijze waarop de regering de oude- dagsreserve voor zelfstandigen wenst in te voeren. Tegenover dit alles bepleiten NVV, NKV en CNV een extra-verhoging van de vennootschapsbelasting, verdere verhoging van de belastingen in de vermogenssfeer, een slechts gedeelte lijke afbraak van de omzet-belasting op investeringsgoederen en een groter beroep op de kapitaalmarkt. Belastingen Onderwijs In haar stellingname, die als zakelijk en hard gekenschetst mag worden, zegt de vakbeweging de belastingvoor stellen van de regering met kracht van de hand te wijzen. 'Met name de verhoging van de BTVV- tarieven maakt de gewenste beperking van de prijsstijging tot vijf procent volstrekt onmogelijk en heeft een ne gatief effect op de inkomensverde ling'. Het overlegorgaan acht een BTW-verhoging, die verder gaat dan één punt voor het hoogste tarief, onaanvaardbaar. De daardoor ontstane belastingderving kan ruimschoots worden gecompenseerd door het niet laten doorgaan van de inflatiecorrec tie, waarbij dan een speciale regeling voor de laagstbetaalden noodzakelijk is. Dc vakcentrales hebben verder ernsti- Ten aanzien van het uitgavenbeleid geeft de vakbeweging hoge prioriteit aan onderwijs, volkshuisvesting en werkgelegenheid. Het onderwijs be leid acht zij onvoldoende. De vertra ging in de verdere uitbreiding van partieel onderwijs voor werkende jon geren is onaanvaardbaar, evenals het uitsluitend op budgettaire gronden niet verlagen van de leerlingenschaal bij het kleuter- en basis-onderwijs en het ontbreken van extra-aandacht voor scholen, die voor een groot deel worden bezocht door kinderen uit sociaal zwakke gezinnen. Woningen Ook het woningbouwprogramma ls volgens de vakcentrales te summier. Zij menen dat er mede gelet op de HAAG De door het kabinet verlangde hogere eigen bijdrage je ambtenaren in hun pensioenvoorziening is onaanvaardbaar, eès de heer W. Wieringa, voorzitter van de Nederlandse Christe- 28 j >ond van Overheidspersoneel, in een reactie op de bezuinigings- eoelen> die blijkens de begroting van binnenlandse zaken voor btenaren in het vat zitten, ja nveli J ken) is de NCBO-voorzitter komt het >3 Jfieer op een verhoging van de inbijdrage van tien procent tot dertien procent van het inko waartegenover ten bate van de betaalden) een verhoging van 'voet' van 7.452 tot fulden staat. paring voor de overheidsfinan- s becijferd ongeveer honderd guiten maar het werkelijk VOOI is zeker het dubbele, aldus de (Vieringa, indien ook degenen meegerekend, wier pensioen- op die van rijksambtenaren I he*t, zoals ambtenaren bij provin- gemeenten, het personeel bij onder onderwijs enz. ir Wieringa is ervan overtuigd ver dit bezuinigingsplan geen (stemming in het centraal over- 1 worden bereikt. Hij vraagt 'erigens af of overleg daarover el enige zin heeft, omdat zijns '!de beslissing al genomen is. ee is het overleg volkomen erd', aldus de NCBO-voorzitter, ii ook teleurgesteld toont over ornemen van het kabinet de ■-spaarregeling rijksambtenaren onder meer in te trekken, jn niet tegen afschaffing van dige systeem, mits de daardoor !en besparing aan premie en stratiekosten (bijna dertig mil- ïlden) bestemd wordt voor een er aanzet van een spaarloon voor erheidspersoneel', zei de heer IO-iiga jjjj wees er 0p ^a(; beide ?en adem in het regeerakkoord genoemd. 'Zowel over het een als het andere is het laatste woord echter nog niet gesproken', aldus de N CBO-voorzitter. W. Wieringa grote werkloosheid in de bouwnijver heid alle reden is het programma niet met 1.750, maar met 3.500 wonin gen uit te breiden, waarvan de helft in de woningwetsector en de andere helft in de gesubsidieerde particuliere sector. Verder vindt het overlegorgaan herbe zinning op de overheidsbeleid ten aanzien van de uitgaven op het terrein van de bouwnijverheid nood zakelijk om 'tegendraads beleid' (eerst bezuinigen en daarna nemen van sti mulerende werkgelegenheidsmaatre- gelen) te voorkomen. Werkloosheid De vakcentrales hebben ernstige zorg over de 'groeiende harde kern' van de werkloosheid, die dwingt tot intensi vering van het omscholings- en her- plaatsingsbeleid, tot het verbeteren van de inkomenspositie van langdurig werklozen, en een effectief regionaal beleid. Een definitief oordeel over dit laatste wordt opgeschort tot na de verschijning van de nota's over het noorden, Zuid-Limburg en de Haagse agglomeratie. Grote waarde wordt gehecht aan de invoering van een selectief investe ringsbeleid. Sociale zekerheid Volstrekt in tegenspraak met de uit gangspunten van de vakbeweging over een rechtvaardige lastenverdeling noemt het overlegorgaan het voor nemen van de regering een eigen risico in de ziekenfondsverzekering in te voeren, de kinderbijslag voor het tweede kind te bevriezen, de eigen bijstandsregeling in de verpleegkosten van de AWBZ uit te breiden, de rijksbijdrage voor de AOW relatief te verlagen en gelden uit de arbeidson- geschikheidsfonds naar de rijkskas over te hevelen. Andere punten van kritiek betreffen onder meer de ontwikkelingshulp, de 'verontrustende bezuinigingen' in de sector cultuur, recreatie en maat schappelijk werk en het voornemen extra offers van het overheidsperso neel te vragen voor de pensioenvoor ziening. De vakcentrales doen een dringend beroep op het parlement in het voorgestelde beleid essentiële wijzi gingen aan te brengen, die het tot stand komen van een sociaal contract wèl mogelijk maken'. De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De \egering wil voor een bedrag van 860 miljoen gulden bezuinigen. Daartegenover staat voor een bedrag van 665,7 miljoen aan nieu we uitgaven. Hieronder een overzicht van 'meer' en 'minder'. Kinderbescherming min 4,1 miljoen. Beperking scholenbouw min 15 mil joen. Handelsavondscholen min 3 miljoen. Hoger beroepsonderwijs min 12,8 mil joen. Wetenschappelijk onderwijs min 40,4 miljoen. Rijkswegenfonds min 65 miljoen. Lagere bijdrage PTT min 102 miljoen. Exportbevordering min 2,7 miljoen. Reactor Centrum Nederland min 13,5 miljoen. Ontwikkellngs- en saneringsfonds Landbouw min 16,5 miljoen. Werkeloosheidsvoorziening min 35 miljoen. Sportaccomodaties min 2,6 miljoen. Gezinsverzorging en gezinshulp min 21,9 miljoen. Meervoudig gebruik accomodates min 7,4 miljoen. Intrekking subsidie kindcruitzending min 2,3 miljoen. Bevolkingsonderzoek min 32 miljoen. Pensioenen ambtenaren min 100 mil joen. Spreiding ambtenaren plus 7,5 mil joen. Uitkering onderwijs plus 9 miljoen. Partiële leerplicht plu9 3 miljoen. Participatieonderwijs plus 10 miljoen. Lerarenopleiding plus 3,6 miljoen. Dcfensieplafond plus 130 miljoen. Infrastructuur steden plus 5 miljoen. Stadsvernieuwing plus 6 miljoen meer. Rijksgebouwen plus 66 miljoen meer. Waterverontreiniging plus 10,7 mil joen. Stedelijke wegen plus 13,5 miljoen. Nederl. Spoorwegen plus 101 miljoen. Regionaal beleid plus 45 miljoen. Reactorenprojecten plus 48,8 miljoen. Ziekenfonds (o.m. bejaarden) plus 28,4 miljoen. Maatschappelijk werk en gezinsverzor ging plus 25 miljoen. Gastarbeiders plus 4,3 miljoen. Medisch cfvoedkundige bureaus plus 2,5 miljoen. Luchtverontreiniging plus 5,7 mil joen. AAG De door de regering Ie verhogingen van de mo- ïbelasting per 1 januari oor verschillende categorieën Sen het volgende effect, inauto's: ongeveer 600 kilo leeg - Nu ƒ172.28 wordt ƒ217,28; maar|o leeg gewicht nu 230,04 wordt iet ii I 100 killo leeg gewicht 287,80 362,80; 1250 kilo leeg gewicht te paf.- word 453,-. vagen: vijf ton laadvermogen mgeu ieselmotor: nu ƒ1083 wordt tien ton laadvermogen met Mor: nu 1562,- wordt 1797,-. 8000 kilo. Leeg gewicht: met 1 nu 1640 wordt 1875. IT 'De regering wil het "ge beleid dat het afgelopen in aanzien van de werkende is gevoerd voortzetten,' aldus Jkende Jongeren Overleg, sa- fkingsverband van de Katho- «erkende Jongeren (KWJ), Jprencontact en CNV werken- W, in een commentaar op de tnnota. Het WJO acht het on aardig dat er geen 80 miljoen .te vinden zou zijn om de be roering van een tweede dag leerplicht voor 15-jarigen per °lgend jaar door te laten gaan. Deze prinsjesdag een 'staatsrechtelijke farce'? AMSTERDAM 'Verwonderlijk dat het kabinet zich een aureool van vermeende 'volwaardigheid' heeft toebedeeld in de vorm van een complete prinsjesdag, waarbij de Koningin zelf de rol vervulde die onder deze omstan digheden de minister van bin nenlandse zaken beter zou heb ben gepast'. Dit is één van de beoordelingen die in de Neder landse dagbladen (Het 'Haar lems Dagblad') worden gegeven van het nieuws van .prinjesdag'. Kranten-commentaar op troonrede en miljoenennota In andere kranten wordt de troonre de 'mat', 'mager', of 'ietwat onwe zenlijk' genoemd waartegenover ech ter ook andere geluiden staan' (zo als het Economisch Dagblad dat spreekt over een 'knap en helder stuk', dat 'een scherp beeld van onze situatie' geeft. De Provinciale Zeeuwse Courant ziet het erg somber: de troonrede is een stuk om snel te vergeten, de verma ningen erin klinken 'als een niet- gelukte dagsluiting'. Het Utrechts Nieuwsblad: 'Het beest is dood maar het kronkelt nog wat', een 'tamelijk onwezenlijk stuk'. En het Nederlands Dagblad (van P. Jongeling): 'Als het kabinet nog wel de energie opbrengt om een com pleet sociaal program aan het kabi net voor te schotelen, waarom doet het dan geen enkele poging om een dam op te werpen tegen de toene mende morele ontwrichting, die door de regering niet enkel tot in haar brutaalste excessen op publiek terrein wordt getolereerd maar meermalen door haar subsidiepoli tiek zelfs wordt gestimuleerd?' NRC HANDELSBLAD schrijft over een 'beleidsplan van beperkte bete kenis'. zowel politiek als psychologisch was de bereidheid tot het aanvaarden van het sociaal con tract ongetwijfeld groter geworden wanneer nu uitgerekend de verho ging van de BTW achterwege was gebleven'. ALGEMEEN DAGBLAD meent dat het kabinet als een opgetuigd fregat ten onder gaat. 'Het kabinet is prak tisch demissionair en het parlement heeft geen tijd om zijn werk te doen. Deze troonrede heeft wel een lange adem maar bij gebrek aan lucht stokt het beleid'. Gepeperd HET VRIJE VOLK heeft het over een gepeperde miljoenennota maar wijst de oplossingen van het kabinet van de hand. De BTW-verhoging wordt een onzalig plan genoemd, het eigen risico voor ziekenfondsver zekerden het 'alleen maar toepassen van de profijtgedachte op een af te wijzen manier'. Het blad vreest dat de 'buitenspeldoelpunten' van Bies heuvel toch wel eens goedgekeurd kunnen worden als de vier partners van de huidige regeringscoalitie el kaar door dik en dun blijven steu nen. 'Dat zou wel het einde kunnen betekenen van alle speculaties over een andere regeringscombinatie na 29 november'. DE WAARHEID constateert dat het kabinet in haar nadagen pro beert op alle gebieden de klok terug te zetten met haar bestedingsbe perking: op het gebied van de socia le en oudedagsvoorzieningen en op het gebied van cultuur- en gezond heidszorg. HET PAROOL noemt de Troonrede een mager document: 'Het wordt steeds meer de vraag of het zinvol is het staatshoofd te belasten met het uitspreken van de toverformule waarmee een kabinet de politieke werkelijkheid tegemoet wil treden. Op deze wijze wordt het staatshoofd vereenzelvigd het een tijdelijke poli tieke meerderheid, terwijl het juiste symbool van staatkundige eenheid voor meerderheid en minderheid beide behoort te zijn. Om nog maar te zwijgen van het misverstand dat het bij de troonrede gaat om een aantal heel persoonlijke ver maningen van de koningin aan het Nederlandse volk. Het zou, ook voor het publiek, minder verwarrend zijn als niet het staatshoofd maar de politiek verantwoordelijke premier zo'n troonrede (die dan ook een andere naam zou moeten krijgen) zou uitspreken'. DE TIJD noemt de troonrede 'mat' en vindt de offers die in fiscaal opzicht gebracht moeten worden bij zonder groot "Wat heeft dit kabinet gedaan? Komend uit het diepe dal van een conjuncturele terugslag voorspelt het een betere toekomst, een land van beloften, mits maar wordt voldaan aan voorwaarden die niet regeerders-zelf maar de sociale partners in de hand hebben. Zo is een doe-het-zelf-begroting ontstaan. Panelen, deuren, schroeven en moe ren, alles ligt kant en klaar. Het wachten is alleen op het doebie doebie doebie van het sociaal ak koord'. De LEEUWARDER COURANT meent dat Biesheuvel tot het bittere einde met zijn restkabinet wil spe len alsof het een volwaardig kabinet was. 'Hij schroomt daarbij op de valreep niet de Koningin op te sche pen met een troonrede, die geen echte troonrede meer kan zijn Dat is een staatsrechtelijke farce. De Koningin kan niets nieuws en wei nig zekers vertellen. De voorstelling die vandaag in Den Haag wordt opgevoerd tast de betekenis van prinsjesdag en troonrede aan. Het is een laatste testimonium paupertatls van het kabinet-Biesheuvel dat zich hiermee in eigen stijl uitluidt. Evenals een ouderwetse calvinisti sche preek en de Heidelbergse Cate chismus bestaat deze troonrede uit drie delen: dat van de ellende, van de verlossing en van de dankbaar heid. De aanhef ('ons land maakt een moeilijke tijd door') gaat over de ellende: de politieke malaise, de inflatie en de werkloosheid. Het slot ('er is veel om dankbaar voor te zijn') wil de dankbaarheid prediken: voor welvaart, sociale voorzieningen, vrijheid en goed bestuur. De verlos sing moet komen door het sociaal contract'. DE TELEGRAAF: 'Het ls helemaal de vraag of er met de verkiezingen in zicht voor al die pijnlijke maatre gelen een meerderheid in het parle ment is te vinden Het presti ge van het gekortwiekte kabinet- Biesheuvel is bovendien ernstig aan getast. Het is een twijfelachtige zaak of onder die omstandigheden een sociaal contract tot stand zal komen. Het is nog twijfelachtiger of het kabinet de kracht zal opbrengen loon -en prijsmaatregelen af te kon digen mocht het de vrijwillige me dewerking van het bedrijfsleven niet krijgen'. EINDHOVENS DAGBLAD: 'Wie met deze begroting de verkiezingen in moet is nog niet jarig. En wie serieus volhoudt dat hij met dit stuk het klimaat rijp heeft willen maken voor het onontbeerlijke soci aal contact is ziende blind'. Van onze moderedactie AMSTERDAM Wanneer u destijds de houtje-touwtje-jassen van uw kin deren niet hebt weggegooid, dan zit u goed deze winter. Want Peek en Clop- penburg her-ontdekte deze mode en het resultaat hangt in de filialen van deze vroeger wat 'behoudende' kle dingzaak. Dat is tegenwoordig anders, want ze verkopen er niet alleen saaie pakken meer. Peek en Cloppenburg is uitgegroeid tot een 'gezinszaak'; behalve het al bekende assortiment van herenkle ding, mantelpakjes en jassen zijn er nu ook jurken, rokken, broekpakken en meisjeskleding vanaf 2 jaar. Wat opvalt is de grote hoeveelheid flannel: rode krijtstreepbroeken met grijs en rood; getailleerde jasjes en unie-broe ken met gegarneerde sluitingen. De mannen mogen van P C óók in flannel: de pakken hebben nog steeds vrij brede revers en de omslagen van dc uitlopende broeken zijn vier tot zes centimeter breed. Voor de meisjes en jongens brengt Peek en Cloppen burg zoals gezegd de houtje-touwtje- jassen van 52 - 67 en flannel jassen voor dames en heren: ƒ149 en 159. we „aan de rand van de afgrond staan". Naar zijn mening zullen daar om krachtiger maatregelen genomen moeten worden en vooral meer geld beschikbaar moeten worden gesteld. De Duitse publieke opinie zal gemobi liseerd moeten worden, aldus de Duitse minister, en van overheidszijde zal de grootste openbaarheid over plannen om de Rijn schoon te maken betracht moeten worden. WIESBADEN Minister dr. Werner Best van de Duitse deelstaat Hessen, tevens voorzitter van de Duitse Rijn commissie, heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op Frankrijk en Nederland het gebruik van Rijnwater voor de koeling van kernenergiecen trales te verbieden. Alleen een absoluut verbod kan een •oververhitting' van de Rijn voorko men. Met vage afspraken, bijvoorbeeld dat de electriciteitsproduktie wordt stopgezet als de tenmeratuur van het water te hoog wordt, \omen we er niet aldus dr. Best. De Duitse minister loste met deze uit spraak op de tweede dag van de in ternationale Rijnweék een duidelijk schot voor de boeg van de ministers conferentie die in oktober in Den Haag over de problematiek van de Rijn wordt gehouden. Zwitserland en Duitsland hebben reeds tot een derge lijk verbod besloten en willen voorko men dat zij alleen een bijdrage leve ren om de thermische verontreiniging van de Rijn tegen te gaan. Frankrijk heeft tot nu toe geweigerd de kernenergiecentrale bij het Rijn eilandje Fessenheim met koeltorens uit te rusten. Ons land acht de tijd nog niet rijp voor een verbod, hoewel het wel toezeggingen heeft gedaan de Rijn niet thermisch te zullen belasten. Dr. Werner Best liet zich in het alge meen ook zeer pessimistisch uit over de kansen om de verontreiniging van de Rijn terug te dringen. Op basis van het maandag'gepubliceerde rap port van de Duitse deelstaten, waarin een verdere verslechtering van de Rijn werd geconstateerd, zei hij dat Suriname-zending De heer Joh. J. van der Veer (42) te Dein urn, kerkre dacteur van de Leeuwarder Courant, is per 1 december benoemd tot secre taris Nederland van het Zeister zen dingsgenootschap (de Suriname-zen ding). Hij krijgt vooral de zorg over de publiciteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13