1€H1W€ Van Es dreigt 5 ^met aftreden UW IJIÜI BOOT Aminverlate Aziaten naar militaire kampen 4antjes vermaant Biesheuvel m de partijlijn te volgen krant r "&m- Het Kwartet ES eel oponthoud voor Arabieren nc VVDM: legerleiding treedt harder op Publikatie gevraagd van KLM-rapport Conflict met minister over defensietop Prof. Posthumus (70) overleden Petroleum iets duurder Mogelijk vergiftigd water verontrust Zeeuws-Vlaanderen Baby vermoorde atleet bedreigd Vooruitgang bij overleg Rusland-VS bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bez zorging vanaf 0.8.30 uur onze parlementsredactie JN HAAG Confessionele en pro- essieve politici hebben gisteren nog- opgekekcn van de ongewoon direc- wijze waarop de AR-fractieleider W. Aantjcs in een interview met seviers Magazine premier Biesheu- 1 vermaant zich te schikken naar de riijlijn, die een toenadering tot de ogressieven inhoudt. Aantjes zegt in het interview dat Esheuvel zich in een moeilijkere sitie bevindt dat hijzelf, omdat de emier sterk wordt geïdentificeerd het kabinet dat hij heeft geleid, het feit dat hij desondanks lijst- fkker is geworden, heeft hij, aldus ntjes, 'van de AR de loyaliteit kregen die hij verdient'. AR-fractieleider vervolgt dan; 'Tc- oover de loyaliteit die hij van de rtij heeft gekregen mag van hem rden verwacht, dat hij loyaal is enover zijn partij. Als lijsttrekker hij meer afstand moeten nemen zijn kabinet dan hij had moeten Mr. W. Aantjes doen als hij geen lijsttrekker was geweest. Voor hem geldt net zo goed dat de combinatie die hij heeft geleid niet geslaagd is, en dat het in de nabije toekomst weinig zin heeft te proberen eenzelfde combinatie van AR, KVP, CHU, VVD en DS'70 op te zetten. Dat eist van hem meer dan van mij, omdat hij zo sterk bij de huidige combinatie betrokken is. Maar zijn lijsttrekkersschap wil persé niet zeggen dat de AR als mogelijke partner voor een coalitie met de PvdA moet worden afgeschreven.' Uit het feit dat dit alles zonder omwegen is gezegd, wordt afgeleid dat de minister-president binnen de ARP bezwaar heeft gemaakt tegen het voornemen om te proberen met de progressieven tot een nieuw akkoord te komen. De premier zou de partij leiding trouwens hebben geschreven dat zijn beschikbaarheid voor de lands- politick mede zal afhangen van de politieke constellatie die na de verkie zingen zal ontstaan. abieren, die naar West-Duitsland willen, hebben het tegenwoordig bijzonder lastig. Ze moeten reke- houden met vele uren oponthoud, omdat de Duitse autoriteiten zorgvuldig de identiteit van de Ara- ren napluizen sinds het bloedbad van München. Dgezegd nota van de contactraad van P, CHU en KVP is een huma- lisch klinkend betoog, dat op its is opgehangen aan het ingelie, als aan een spijker. H. Algra, oud-lid van de Eerste Kamer van de ARP. 80. ATIS '5 p- OP J (ADVERTENTIE) ORGELS-PIANO'S Grote keuze bij: BODEGRAVEN Wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook zon nige perioden; In de kustprovin cies hier en daar een bui. Over wegend matige wind uit noorde lijke richtingen. Maximum tem peraturen ongeveer 15 graden. WORGEN EN OVERMORGEN: Voornamelijk droog met nu en oan zon en temperaturen aan houdend beneden normaal. Morgen zou op: 06.16 onder: 18.53 maan op: 15.40 onder: 23.00 BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE Uvv pillen, meneer Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het hoofdbestuur van de Vereniging van dienstplichtige mi litairen (VVDM) heeft sterk de in druk dat de legerleiding aanmerkelijk harder wil gaan optreden tegen afde lingsbestuurders van de vereniging. In de legerplaats 't Harde bevinden zich sinds woensdagmiddag een aantal afdelingsbestuurders en een hoofdbe stuurslid van de WDM onder arrest. Naar de mening van de commandant van de legerplaats voerden zij een ordeverstorende actie. In Amersfoort en Ermelo hebben de commandanten WDM-bestuurders verboden voorlichtingsmateriaal aan nieuwe lichtingen uit te reiken. In de marinekazerne in Hilversum is de toegang geweigerd aan een hoofdbe stuurder die met de afdelingsbestuur ders kwam praten. Zie ook pag. 6 Van een verslaggever DEN HAAG Als het waar is, dat er een KLM-rapport is waarin staat dat een vijfde baan op Schiphol nodig is, evenals een tweede nationale lucht haven in de Markerwaard en een derde in Zuid-Nederland, moet dit rapport ten spoedigste gepubliceerd worden. Dit is de tendens van schrif telijke vragen die gisteren zijn ge steld door de Tweede-Kamerleden Cornelissen mevrouw Groensmit-van der Kallen, Van Zeil, (allen KVP) en Stoffelen (PvdA), gericht aan minis ter Udink (Verkeer en Waterstaat) en zijn staatssecretaris Kruisinga. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Es (defensie) overweegt nog deze week af te treden. Zijn conflict met minister De Koster over de reorganisatie van de defensietop-structuur is zo hoog opgelopen dat de heer Van Es de laatste 'dagen' van het kabinet niet meer wil mee maken. Wet vertraa Van ecu onzer verslaggevers EINDHOVEN Prof. dr. K. Posthu mus. regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs, is op 70- jarigc leeftijd in het Diaconessenhuis in Eindhoven aan een hartkwaal over leden. Door zijn dood zal de behandeling van het naar hem genoemde wetsont werp tot herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs zeer waar schijnlijk vertraagd worden. Prof. Posthumus, die per 1 september van dit jaar met emeritaat is gegaan, zou zelf het wetsontwerp in de Tweede Kamer verdedigen. Prof. Posthumus is achtereenvolgens leraar, scheikunde in Leiden en Ban doeng, hoogleraar aan de universiteit van Indonesië en hoogleraar in de algemene scheikunde aan de Til in Eindhoven geweest. Van 1961 tot 1967 was hij rector-magnificus van de Eindhovense TH. Zie ook pagina 11. Van een verslaggever ROTTERDAM Vandaag worden de prijzen aan de pompen van autogas- olie en petroleum met 0.3 cent per liter verhoogd. (ADVERTENTIE) Een nieuwe naam voor U, maar 'n bekend adres in Rotterdam voor mooie mantels in o.a. echte Tiroler loden en m Engelse tweed. FV^Frl paraplu's wandelstokken lijf jhf jftl] reis- en regenmantels sinds 13S6 TEURLINGS Westersingel 5 - tel. 360643 5 minuten ven Central station en tlo Rjjnhotcl In deze krant Van onze correspondent MIDDELBURG In Zeeuws-Vlaan- deren is verontrusting ontstaan over de mogelijke vergiftiging van het lei dingwater dat door de waterleiding maatschappij Zeeland gewonnen wordt bij St. Jansteen vlak bij de Belgische grens in Zeeuws-Vlaanderen. De waterleidingmaatschappij Zeeland, die de onrust van de bevolking deelt, zal snel een degelijk onderzoek instel len naar de gang van zaken bij een vuilstortplaats in een oude steengroe ve op ongeveer 4000 meter van het waterwingebied van St. Jansteen. De zaak is echter niet zo eenvoudig, want de stortplaats ligt volledig op Belgisch grondgebied. Het afval dat in de oude steengroeve gestort wordt zou onder andere afkom stig zijn van de AKZO in Delfzijl. Het wordt in vaten naar België gebracht, waar flink voor de stortvergunning be taald wordt. Naar men in België ver telt wordt van de vuilstorting een degelijke boekhouding bijgehouden, zodat men weet wat en door wie er aan chemisch afval wordt gestort. De wet op de bodemverontreiniging is in België wel gereed, maar moet door de koning nog bekrachtigd worden. Binnenland De nieuwe DAF13 Roerige maanden in de politiek 7 Buitenland Kunstmest vruchtbaarder dan Mao's gedachten 9 Kerk Ds. Van Royen wil meer dan stoom afblazen 2 HELVOIRT De rijkspolitie van Helvoirt houdt een oogje in het zeil bij het huis van de Nederlandse schoonouders van de Israëlische atletet Andre Spitzer. Deze atleet is zoals bekend bij de terroristische actie in het Olympisch dorp te München gedood. De extra bewaking is ingesteld nadat de weduwe van de atleet, mevrouw Anke Spitzer-gde Jongh telefonisch was bedreigd met kidnapping van haar kind. Mevrouw Spitzer-De Jongh is zelf in Israël in verband met de begrafenis en andere regelingen. Haar baby is overgebracht naar een onbe kend adres. Tevoren zou het kind bij de familie De Jongh te Helvoirt zijn geweest. Uit veiligheidsoverwegingen is het naar elders overgebracht. RITA 'Ik dacht, dat die kwartjes voor een ijsje waren, omdat ik op de auto paste.' De staatssecretaris zal zijn definitieve besluit nemen nadat het kabinet zich vandaag over deze zaak heeft beraden. Hij heeft geëist dat de reorganisatie plannen van minister De Koster uit de volgende week dinsdag te publice ren defensiebegroting voor 1973, wor den geschrapt. De heer Van Es vreest, dat de door hem bestreden reorganisa tie al vast komt te liggen als de plannen in de memorie van toelich ting op de begroting blijven staan. Indien het kabinet weigert zijn eis in te willigen, zal de staatssecretaris naar venvacht wordt, zijn aftreden morgen bekend maken. In verband met deze ontwikkelingen heeft minis ter De Koster de persconferentie, die hij gisteren over de begroting zou geven, uitgesteld tot morgen. De AR-staatssecretaris heeft het con flict recent besproken met premier Biesheuvel, en de AR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer. mr. Aantjes. 'Ik ben geen defensiedeskundige en het is dus duidelijk dat dit gesprek van politieke aard was', aldus de heer Aantjes. Hij wilde in afwachting van het definitieve besluit van zijn partij genoot, geen commentaar even op deze affaire. De meningsverschillen tussen de mi nister en zijn staatssecretaris waren zo heftig van aard. dat de heer Van Es de laatste tijd geweigerd heeft aan verschillende vergaderingen deel te nemen. Zo viel het afgelopen dinsdag op dat Van Es: boos de staatssecretaris afwezig was bij het overleg tussen minister De Koster en de defensiecommissie uit de Tweede Kamer over onder meer de voorberei ding van de reorganisatie. Hij werd toen vervangen door de heer Peijen- burg. Staatssecretaris Van Es was ook niet aanwezig toen minister De Kos ter zijn reorganisatieplannen in juli van dit jaar op een persconferentie bekend maakte. De essentie van deze plannen is dat KAMPALA (Reuter, AP, UPI) Oeganda wil alle 'Britse Aziaten', die zich na 8 november nog in het land bevinden, onderbrengen in militaire kampen. Op die datum loopt het uitwijzingsultimatum van negentig dagen af. President Idi Amin heeft hoogstpersoonlijk al een rondvlucht over het land gemaakt om plaatsen voor de kampen uit te zoeken. Kunst Hendrik Andriessen 80 jaar 13 Sport Carrière Mansveld in 'beslissende fase' 15 Economie Maminoetwarenbuizen zijn onvermijdelijk 19 Rockenetalagc - Lezers schrijven - Radio en tv6 Recept 6 Strips en feuilleton 6 Commentaar Dichtbij en verder Poprubrlck Filmpremières 13 De Oegandese regering heeft laten weten, dat de Aziaten in de kampen zullen worden gehouden 'tot de Britse regering ze toelaat tot hun eigen moederland, te weten Engeland.' Azia ten, die niet onder het uitwijzingsbe- vel vallen, moeten zich identiteitsbe wijzen verschaffen 'om moeilijkheden te voorkomen van de kant van de veiligheidstroepen, die de identiteit zullen controleren.' Oeganda verweet .Engeland, dat het de uitwijzingsopera tie tegenwerkt. De regering van Oeganda stelde woensdag het aantal 'Britse Aziaten' op 55.000 hoger dan de meest recente schattingen. Elders in haar verklaring sprak de regering ook van personen, 'die in elke relevante tijd Britse staatsburgers zijn geweest.' Waarne mers zien dit als een aanwijzing, dat Oeganda Engeland ook verantwoorde lijk wil verklaren voor de Aziaten, die aanspraak maken op het Oegande se staatsburgerschap en daarmee het recht om in ,Oeganda te blijven maar dit verliezen bij het onderzoek, dat momenteel door het ministerie van binnenlandse zaken in Kampala wordt verricht. Volgens diplomatieke kringen bestaat de kans, dat men wel tienduizend Aziaten hun Oegandese nationaliteit ontneemt Deze mensen worden daar door staatloos. De hulpverlening aan hen valt op het terrein van de hoge commissaris van de VN voor de vluchtelingen. Amerika heeft een toegezegde lening van drie miljoen dollar aan Oeganda geblokkeerd, zo deelde Charles Bray, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gis teren mee. Premier Olof Palme van Zweden heeft gisteren bij zijn vertrek uit Londen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Engelse regering, verklaard, dat Zweden ongeveer drie honderd Aziaten uit Oeganda zal op nemen. De huisvesting van de Aziaten zal het gTOOtste probleem vormen, aldus Palme. Hij meende, dat ze wel werk zullen kunnen vinden. De Britse regering heeft gisteren laten weten, dat meer dan een dozijn landen posi tief hebben gereageerd op het Britse verzoek een aantal van de uit Oegan da uitgewezen Aziaten op te nemen. De eerste speciale vlucht in de lucht brug OegandaEngeland zal naar ver wachting morgen worden uitgevoerd met een Super VC-10 van East Afri can Airways, zo is gisteren uit offi cieuze bron in Kampala vernomen. in de nieuwe structuur de belangen van de afzonderlijke krijgsmachtdelen veel meer centraal afgewogen en ge coördineerd worden. Hiertoe moet een uit slechts twaalf man bestaande de fensieraad als overkoepelend orgaan in het leven worden geroepen. Sleu telposities in deze nieuwe structuur krijgen drie burgerdirecteuren-gene raal (voor personeel, materieel en financiën) aan wie de bevelhebbers van landmacht, luchtmacht en marine wat betreft de uitvoering van het beleid direct verantwoordelijk zijn. Het was bekend dat de staatssecretaris grote bezwaren tegen deze zogenaam de horizontale topstructuur heeft. Hij geeft meer de voorkeur aan de huidi ge verticale structuur, waarin de af zonderlijke krijgsmachtdelen veel gro tere directe invloed op het beleid kunnen uitoefenen. WASHINGTON (Reuter, AP UPI) Amerika en Rusland hebben aanzienlijke vooruitgang geboekt bij het streven naar uitbreiding van de onderlinge handel en men verwacht, dat een handelsakkoord nog voor het eind van het jaar kan worden gesloten. Dit blijkt uit een gemeenschappelijk Russisch-Amerikaans communique, dat gisteren na afloop van het bezoek aan Moskou van Nixons topadviseur Henry Kissinger in Moskou en Was hington is uitgegeven. 'Belangrijke vooruitgang is geboekt bij verscheidene kwesties, die van principieel belang zijn voor de com- merciëlc betrekkingen tussen beide landen', aldus het communique. 'Er is overeengekomen, dat vanwege deze vooruitgang onderhandelingen over een regeling van de schuldenkwestle en over het sluiten van een handels akkoord in september in Washington zullen worden voortgezet, met het doel ze in de naaste toekomst af te ronden'. Volgens het communique heelt Kis singer in Moskou overleg gepleegd met partijleider Brreznjew en minis ter van buitenlandse zaken Gromiko. Andere belangrijke onderwerpen van gesprek waren, volgens hel communi que, de Europese veiligheidsconferen tie en de toekomstige onderhandelin gen over de verdere beperking van strategische wapens (SALT), die in Genèvc zullen worden hervat. 'De uit wisseling van meningen was construc tief en eerlijk', aldus het communi que. Kissinger heeft gistermorgen Moskou verlaten en arriveerde gistermiddag in Londen, waar hij overleg is begon nen met premier Hcath en minister van buitenlandse zaken Douglas-Ho- me. De VS hebben tenminste 400.000 ton tarwe aan China verkocht, de eerste transactie van deze aard in twintig jaar. zo is gisteren uit officiële bron in Washington vernomen. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! p maand - kwartaal een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig alsu op dc enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1