Viet Cong beschadigt en vernielt 100 vliegtuigen Openlijke belangstelling voor sex bestaat niet in China Arme landen doen aan bevolkingsgroei J. Kissinger ook naar Engeland en Frankrijk Juristen klagen Griekenland aan Kustwacht IJsland kapt visnet Britse treiler EEG-beraad eind oktober in Parijs ")i Leiding universiteit Madrid neemt ontslag ÜI TROUW/KWARTET WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND WASHINGTON (Reuter) Ni- xons topadviseur Henry Kissinger zal later deze week in Londen en Parijs overleg plegen met Britse en Franse leiders na een drie daags verblijf in de Sowjet-Unie, zo kondigde het Witte Huis gis teren aan. Dr. Kissingers aanstaande verblijf in Parijs heeft nieuw voedsel gegeven aan de geruchten, dat hij ook weer een ontmoeting zal hebben met het Noordvietnamese Politbureau-lid Le Doec Tho, die maandag uit Hanoi naar Parijs reisde om de onderhandelingen van zijn land met de VS en Zuid-Viet- nam te leiden. Naar wordt aangeno men heeft Kissinger in Moskou voor namelijk over de kwestie-Vietnam ge praat. De opmerking van Nixons perschef Ronald Zlegler, dat tijdens Kissingers bezoeken aan West-Europa 'wij u over elke ontwikkeling op de hoogte zullen houden' wordt door waarnemers uit gelegd als een aanwijzing, dat er een ontmoeting tussen Tho en Kissinger op handen is. Bij de besprekingen die Kissinger in Moskou heeft gevoerd is men in alle besproken zaken van gemeenschappe lijk belang tot overeenstemming geko men, zo werd gisteravond van welinge lichte Rusische zijde vernomen. Men meent te weten, dat Amerika het met de Russen er over eens is, dat het voorbereidende overleg over de Euro pese veiligheidsconferentie zo spoedig mogelijk moet beginnen. Als voornaamste punten zijn, naar van Russische zijde wordt vernomen, Viet nam, Europa en de Russisch-Ameri kaanse economische en handelsbetrek kingen behandeld. Over enkele andere vraagstukken zoals het Midd-Oosten is eveneens van gedachten gewisseld. ATHENE (Reuter) De internatio nale commissie van juristen heeft bij Griekenland geprotesteerd tegen de omstandigheden waaronder een Griek se vrouw is gearresteerd en gevangen gezet. Het gaat om mevrouw Georghi- oe. die vorige maand samen met een Italiaanse Lorna Caviglia, en de Griek Stathis Panagoelis in Athene werd gearesteerd en nog steeds in de gevangenis zit. De commissie verklaart in een brief aan de Griekse minister van justitie Tsoekalas, dat mevrouw Georghieo - moeder van twee kinderen - op 12 augustus werd aangehouden maar dat niemand haar familie of iemand an ders daarvan in kennis stelde. Pas op 21 augustus maakten de autoriteiten haar arrestatie bekend. Zij was sinds dien nog niet in staat van beschuldi ging gesteld en nog niet voor de rechter geleid. Haar advocaat mocht haar niet bezoeken en wist zelfs niet waar pij gevangen wordt gehouden. De commissie stelt dat een dergelijke gang van zaken 'niet in overeenstem ming is met de rechtsbeginselen of de in beschaafde landen aanvaarde ge bruiken' en verzoekt de minister daar verandering in te brengen. Me rouw Georghioe, Lorna Caviglia en Stathis Panagoelis hebben volgens de Griekse autoriteiten plannen be raamd voor de bevrijding van Stathis broer Alexandres uit de gevangenis en voor de ontvoering van buitenland se diplomaten in Griekenland. ADVERTENTIE 1% h 2 jaar. Pombo ruitenbroek met bovenstuk. Maat 80-98. 23,50 tot 28,-. 2 tot 5 jaar.Monbaillu ruitenbroek. Maat 92-110. 30,-tot 33,50. 3 tot5 jaar. Ruitenbroek met bovenstuk van flannel. Maat 98-110. 34,50 tot 37,50. 2 tot 5 jaar. Meisj es van 6 tot Flannel broek in 10 j aar. donkerblauw, Ruitenbroek van grijs of zwart, wol met polyester. Maat 92-110.26,-. Maat 116 tot 146. 26,95 tot 28,95. 6 tot 10 jaar, voor Meisjes van 6 tot 10 jongens en meisjes. Helanca denim broek met rode kpntr aststiksels en ceintuur. Maat 116-146. 40,50 tot 46,75. Schuine blauw-groene of blauw-rode ruit. Van wasbaar gwendacryl. Maat 116-146. 28,50 tot 33,50. Jongens van 6 tot 10. Flannelbroekmet krijtstreep in grijs en zwart. Maat 116-146. 39,95 tot 41,95. Jongens van 6 tot 10. 4 Denimruiten in wol met polyester. Maat 116-146. 39,45 tot 41,45. Meisjes en jongens van 6 tot 10. Katoenen broek in zwart en grijs. Maat 116-146. 41,45 tot 43,95. Meisj es van 6 tot 13. Jerseybroek in mariy rood en groen.100% goed wasbare acrjt Maat 116-167. 26,95 tot 33,45, Grootste sabotage-actie sinds begin oorlog bij Bien Hoa SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) Ongeveer honderd Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen zijn zondag op de grote luchtmacht basis Bien Hoa op dertig km ten noordoosten van Saigon beschadigd of vernield. Dit heeft het Franse persbureau AFP gisteren van mi litaire zijde in Saigon vernomen. Het betreft de grote sabotage-actie, die sinds het begin van de Vietname se oorlog op een Amerikaans-Zuidviet- namese basis is ondernomen, zo werd verklaard. De omstandigheden, waar onder het grote aantal toestellen werd vernield, zijn nog niet duidelijk. Een militaire commissie is nog bezig met het onderzoek. Bij de explosies zijn twee Zuidvietnamese militairen om het leven gekomen. Veertig Ame rikaanse en Zuidvietnamese militairen werden gewond. Men acht het niet uitgesloten, dat een aantal saboteurs op de basis werkzaam was. Het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat er in Saigon slechts één constitutionele, wettige regering is: de regering van de Republiek Viet nam. Dit is meegedeeld in commen taar op de verklaring van de Voorlo pige Revolutionaire Regering, die maandag de vorming voorstelde van een voorlopige regering van nationale eenheid, samengesteld uit drie gelijke delen, waarop noch communisten, noch Amerikanen hun stempel mogen drukken. LEUGENS In een communiqué zegt de regering, dat de mededelingen van de 'commu nisten', volgens welke het vraagstuk geregeld moet worden op basis van de realiteit in Zuid-Vietnam, waar twee regeringen en twee legers zijn, slechts bedriegelijke voorstellen en leugens zijn, waarmee men zijn -bedoelingen wil. verbergen om al datgene te berei ken, wat men niet op politiek of militair gebied tot stand heeft kun nen brengen. De hele wereld weet, dat de zogenaamde Voorlopige Revo lutionaire Regering geen volk, geen hoofdstad en geen gebied heeft, aldus het communiqué. 'Wat de communisten een regering van nationale eenheid, samengesteld uit drie delen, noemen, is slechts een vermomming van een coalitieregering, die het hele vrije Zuid-Vietnam moet overheersen en communistisch moet maken. Daarom heeft de regering van de Republiek Vietnam reeds verschei dene keren verklaard, dat zij elke coalitie met de communisten, in wel ke vorm dan ook, afwijst', aldus het communiqué van de regering-Thieu. KWANG TRI Zuidvietnamese mariniers zijn giste ren de citadel van de in noordelijk Zuid-Vietnam gelegen stad Kwang Tri binnengedrongen, maar volgens infor matie van militairen ter plaatse ont moeten de ongeveer honderd mari niers nog heftige tegenstand en is de strijd nog niet beslist. Een Zuidviet namese militaire woordvoerder zei in Saigon, dat de Zuidvietnamese mari niers strijd leveren met Noordvietna mese strijdkrachten, naar schatting een bataljon, in de zuidoostelijke hoek van de citadeL Hij zei, dat de Zuidvietnamezen de citadel waren binnengedrongen via een gat in de zuidelijke muur, na eerst de laatste Noordvietnamese militairen uit bun kers vlak voor de muur te hebben verwijderd. AANVAL Amerikaanse vliegtuigen en schepen hebben gisteren de zwaarste bombar dementen bij Hanoi en Haiphong uit gevoerd, sinds president Nixon vijf maanden geleden de luchtoorlog bo ven het noorden liet hervatten. De Amerikaanse opperbevelhebber in Sai gon liet weten, dat een luchtarmada van de Amerikaanse luchtmacht en marine ook grote vernielingen heeft aangericht aan verbindingen bij de havenstad Thanh Hoa op honderdvijf tig km ten zuidoosten van Hanoi. Twee Amerikaanse kruisers en drie torpedobootjagers namen aan de aan val deel. Volgens Amerikaanse bron nen gingen twee Amerikaanse toestel len verloren. Volgens radio-Hanoi wa ren het er zes. Noordvietnamezen en Viet Cong-strij- ders hebben gisteren Tien Phoeoc, een districtshoofdstad, die van vitaal belang is voor de verdediging van het zestig km noordelijker gelegen Da- nang, zwaar onder vuur genomen en twee bases dicht bij de stad bezet. REYKJAVIK (Reuter) Een boot van de IJslandse kustwacht heeft gis teren de twee kabels van een visnet van een Britse treiler doorgesneden. De treiler had geen gevolg gegeven aan het bevel op te houden met vissen binnen de 50 mijlszone, zo heeft de kustwacht in Reykjavik mee gedeeld. J WASHINGTON (Reuter, UPI) In de afgelopen tien jaar is hetaa: tal projecten voor geboortenbeperking in ontwikkelingslanden zienlijk toegenomen. miljoen bereikt en dit zal tegen eind van de eeuw, als het huid; tempo der bevolkingsaanwas houdt, verdubbeld zijn. Maurice Schumann FRASATI (Reuter) De ministers van buitenlandse zaken en financiën van de uitgebreide EEG van tien landen hebben gisteren overeenstem ming bereikt over het houden van een EEG-topconferentie op 19 en 20 oktober in Parijs, zo is uit goed ingelichte bronnen vernomen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann verzekerde zijn collega's in het Italiaanse Frasca- ti: 'Wat ons betreft bestaat er vol doende basis op de topconferentie te houden.' Hij wees er echter op, dat de definitieve beslissing moet worden ge nomen door president Pompidou. Diens besluit wordt naar verwachting aangekondigd na het wekelijkse be raad van het Franse kabinet op vrij dag. Waarnemers wijzen er op, dat dit Slechts een formele zaak is, want uit de opmerkingen van Maurice Schu mann werd overduidelijk, dat het ant woord van president Pompidou ja zal zijn. Het nieuws over het akkoord kwam na twee dagen vah overleg. De zitting eindigde gisteren tegen het eind van de middag na negen uur vergaderen. Zie voor een verslag van de financiële beraadslagingen in Frascati pag. T15/K17. In een overzicht van haar activiteit deelt de Wereldbank mee, dat er in 1960 nog maar drie landen waren die een officieel beleid voerden op het vlak van afremming van de bevol kingsgroei. In 1971 hadden 26 landen met meer dan tweederde van de tota le bevolking van ontwikkelingsgebie den zo'n beleid afgekondigd of een begin gemaakt met officiële program ma's. En 24 andere landen steunden particuliere projecten op dit terrein zonder geboortenbeperking officieel in hun politiek te hebben opgenomen. De Wereldbank, een met de Verenig de Naties verbonden instelling,, stimu leert dergelijke projecten. Zij' noemt als voornaamste landen «iet een offi cieel geboortenregelingsbeleid China en India. Andere landen met zo'n beleid zijn Indonesië, Pakistan, Egyp te, Iran, Zuid-Korea, Nigerië, de Filip pijnen, Thailand, Turkije, Marokko, Taiwan, Kenia, Maleisië en Nepal. De Wereldbank waarschuwt echter, dat de resultaten van deze projecten onderling zeer verschillen en dat er nog geen aantoonbare invloed valt waar te nemen op de cijfers. Er moeten nog talrijke obstakels worden overwonnen. In sommige landen zou zo'n programma 'een volledige omme keer in de gebruiken' met zich mee brengen, aldus de Wereldbank. Boven dien kunnen hoge geboortencijfers verwacht worden in gebieden waar de kindersterfte groot is en men juist kinderen nodig heeft voor de arbeid van het gezin. Anderzijds wijzen de 'ontstellend vele gevallen van onwetti ge abortus in talrijke landen, met name in Latijns-Amerika' duidelijk op een bestaande behoefte aan voorzie ningen voor geboortenregeling, die nu nog ontbreken. De bevolking van Latijns-Amerika heeft dit jaar het aantal van 300 In een door het LatijnsamerikaijlDD bureau voor bevolkingsprogamm gepubliceerd rapport staat verder, i W°° de bevolking van de gehele wen thans 3,8 miljard bedraagt. De ber "F kingsaanwas is 2 pet. per jaar. Als t 'n^ zo blijft zijn er in 1985 5 milji 1(10 mensen op deze aarde. erlc Met een bevolkingstoeneming vantenli pet. heeft Zuid-Amerika de twijfelad tige eer, een gebied te zijn waar ver bevolking sneller toeneemt dan w itiek ook ter wereld, aldus het rapport, eede 197 Bge. MADRID (UPI) Het universitefcerl bestuur van de Salamanca-universi: in Madrid is gisteren afgetreden kan solidariteit met de rector, Felipe l|_vc cena, die door het ministerie onderwijs is ontslagen. Dit is 2 universitaire kringen in Madrid de nomen. Ook de rector van de ande tevc universiteit van Madrid is ontsla? Rector Lucena heeft zich, volgens 1 zegslieden, verzet tegen de regerii t< maatregelen, die twee maanden g üek den werden uitgevaardigd om deonJn dentenonrust de kop in te drukl 'du Door deze ontwikkelingen dreigt i Bru gens deze inlichtingen een nies «ck crisis aan de universiteiten, nog v het nieuwe academisch jaar is beg nen. mc rd 1 Onbestorven weduwnaars leven heel gelukkig in het grote proletarische volksbevrijdingsleger 'Het Volk' is in China onderwerp en voorwerp van elke politieke leuze. Wie zijn 'het Volk'? Naar de definitie van voorzitter Mao be staat 'het Volk' uit al diegenen die de revolutie steunen. En er wordt plichtmatig bijgezegd dat dit 90 tot 95 procent is. Het resterende deel, dat uit 'klassevijanderi, 'slechte elementen' en contra-revolutionai ren bestaat, is slechts burger. Dit treft mij als een sombere gedach te, niet een van de beste van de voorzitter, of anders een-povere verta ling, maar omdat het de officiële vertaling is, moeten we het erop hou den. Theoretisch en als ideaal vormt het volk een mystieke eenheid, afge zien dan van de slechte elementen. In de praktijk is echter de klasse-her- komst bepalend. Arbeiders, boeren en soldaten zijn automatisch Volk, hoewel ze soms vermaand worden 'van het Volk te leren'. En dat is verwarrend, want dan wordt iedereen bedoeld, die af stamt van 'arme boeren en boeren uit de lagere middenklasse' of van andere families uit de arbeidersklasse. Nako melingen van grootgrondbezitters, rij- ke boeren, kooplieden-kapitalisten of van de bourgeoisie zijn als vanzelf buitenstaanders. In elk geval zijn ze geen Volwaardige leden van de maat schappij. voordat ze in daden en hou ding bewezen hebben, dat ze hun klassewaarden hebben verworpen en van ganser harte voorzitter Mao's 'juiste revolutionaire lijn' van dienst aan het volk hebben aanvaard. Wat dit van mensen met innerlijke reser ves aan uiterlijk conformisme vergt, laat zich slechts gissen. De massa's De massa's en ten aanzien van China kan dit woord in beschrijvende zin worden gebruikt, zonder dat het per se een marxistische betekenis heeft lijken volledig op hun gemak te zijn. Op hun miljoenen fietsen rijden ze zonder haast door de straten van de stad, op weg naar hun werk. Ze vullen de ni openbare parken van do keizerlijke binnenstad en het zo merpaleis. Ze bevolken een warenhuis of een museum waar èen tentoonstel ling van volkskunst wordt gehouden. Ze staan in de rij voor winkels waar gekookt voedsel wordt verkocht, om er een maaltijd in een kom te halen. De economische zekerheid die berust op de beschikbaarheid van voedsel, betaald werk en ouderdomsuitkerin- gen, heeft de spanningen sterk ver minderd. Je kunt het zien aan de gezichten en de manieren. China heeft nooit haast gehad en zelfs in de fabriek is het arbeidstempo nog steeds rustig. Van druk of spanning merk je niets. Als buitenlander voel je je veilig, zij het niet op je gemak, als je alleen rondloopt, waar en wanneer dan ook. Maar je moet er wel tegen kunnen, dat je grote groepen mensen aantrekt, wier ogen je niet loslaten. Op het platteland en in de provinciesteden word je zelfs met een glimlach en spontaan applaus begroet en bijna nooit krijg je een dreigende blik toegeworpen, want de Chinezen zijn een plezierig en gewoonlijk vriende lijk volk. Mevrouw Tsjang Si-lan is een tengere, kittige dame in het zwart. Wij bezoch ten haar tweekamerwoning voor een gezin van acht personen gele gen in 'n fabriekswijk. Ze verwelkom de ons met een zo oprecht genoe gen, dat het ijs onmiddellijk gebroken was. Het bleek dat zij en ik even oud waren. Ik wees op mijn grijze haar, terwijl het hare nog steeds zwart was. Zij wees op haar ontbrekende tanden, terwijl ik de mijne nog steeds heb. Ze drong erop aan, dat ik naast haar op de 'kang' ging zitten, bood sigaretten aan en trok vergelijkingen tussen on ze kleinkinderen. Chinezen van het niveau van mevrouw Tsjang staan er niet op, dat gesprekken beperkt blij ven tot rituele onbenulligheden. Wat bij het zien van de massa's in de hoofdstad opvalt, is het decorum. Nog treffender in vergelijking met vroeger is, dat ze er zo opmerkelijk gezond en welvarend uitzien, wat overigens voor Peking sterker geldt dan voor de provincies. De loopneus bij kinderen, die inheemse begeleider van armoede, is verdwenen, althans in de grote steden. Je ziet geen kreupelen, geen bedelaars, geen open zweren of ziek ten, hoewel er buiten Peking nog altijd net zo veel gerocheld en ge spuwd wordt als voorheen. Zelfs het brein van Mao Tsc-toeng heeft geen formule kunnen vinden om dat te overwinnen. Seksualiteit Het schuiven van opium, prostitutie en geslachtsziekten bleken gemakkelij ker uit te roeien. Beweerd wordt, dat dit niet meer voorkomt Ik kan daar niet voor instaan, maar ik kan wel zeggen, dat openlijke belangstelling voor sex eenvoudig niet bestaat Toen het onderwerp ter sprake kwam in een gesprek met een vrouwelijke tolk, kwam er een grimas op haar gezicht, die afschuw uitdrukte, alsof ik het over een kakkerlak had. En dezelfde uitdrukking verscheen op het gezicht van een psychiater, toen hem vragen werden gesteld over seksuele afwijkin gen en homoseksualiteit. 'Dat komt in China niet voor', antwoordde hij kort en bondig. In een kazerne buiten Nanking die we bezochten, zag ik geen voorzienin gen voor gezinnen. De staat betaalt als een officier met verlof naar huis gaat en zorgt er ook voor, dat zijn gezin hem kan bezoeken, zo werd me verteld. Maar verder moet hij het zonder het gezelschap van zijn vrouw stellen. Als een officier vijftien jaar heeft gediend en 'een goede staat van dienst heeft', kan hij een verzoek indienen om gedaan te krijgen, dat zijn gezin bij hem komt wonen. Ik wilde zeker weten of deze verbazing wekkende inlichting juist was en ze werd herhaald. Bevestigd werd, dat deze regeling voor het gehele leger geldt, hoewel ik vermoed, dat er per regionaal commando verschillen be staan. Toen ik het waagde op te merken, dat dit een zeer ascetische levenswijze moest zijn, antwoordde de officier: 'Wij zijn heel gelukkig met deze manier van leven en werken, samen met onze vrienden en kamera den van het grote proletarische volks bevrijdingsleger'. Zo praten ze werke lijk. Er moet aan toe worden gevoegd, dat het volksbevrijdingsleger inder daad een constructieve rol in de staat heeft vervuld. Gezien de rol die de militairen vroeger in de Chinese maatschappij hebben gespeeld, is dat een revolutie op zichzelf. Maar dat is een andere zaak. 'Heropvoeding' Op een 7-mei-kaderschool, diep in het binnenland, waar ambtenaren en men sen die hogere beroepen uitoefenen, zes maanden lang met hun handen moeten werken en zo worden'heropge- voed', werd het celibaat eveneens ge praktiseerd. Hoewel het comité er een hekel aan had, deze kwestie aan te snijden, wilde men wel kwijt, dat de mensen het te druk hadden met wer ken op het land, met het bakken van stenen en met bouwen, om zich druk te maken over hun seksuele leven. De seksualiteit werd gesublimeerd in de 'produktiestrijd' en de strijd voor ver nieuwing van 'het revolutionaire be wustzijn'. Het was een standaard-ant woord dat ik kon verwachten, maar het zou best kunnen zijn, dat het nog waar is ook. Maar of het nu waar is of niet, het is duidelijk dat in de nieuwe maatschappij de seksuele im puls diep onder het zichtbare opper vlak is gedrongen. De 'kader'-klasse heeft verschillend ingewerkt op het gezinsleven. Het alomtegenwoordige, absurde woord 'kader' ('gan bou' in het Chinees) is in het communistische jargon even fundamenteel als het woord 'boer'. Aanvankelijk werden de regerings- of partijbureaucraten ermee aangeduid. Maaltijden Nu wordt -het toegepast op zo onge veer iedereen die een administratieve, intellectuele of witte-boorden-baan heeft; kortom, op iedereen die geen arbeider, boer of soldaat is. Er bestaat een scherp onderscheid tussen het lagere kader, dat bestaat uit 'stafleden', en het hogere of 'lei dende' kader, waartoe mensen beho ren, die een gezagspositie bekleden: ministers, hoge ambtenaren, mana gers, directeuren en hoofden van or ganisaties (hoewel in theorie niemand hoofd is, omdat alles door comité's wordt geleid). Iemand van het leiden de kader is altijd vice-voorzitter van het revolutionaire comité in zijn be drijf of organisatie. Een voorzitter bestaat niet, verschijnt althans nooit een teken van eerbied voor de hoogste baas? (Mao-red.) Wat het gezinsleven betreft: vele le den van de kader-klasse beperken hun kindertal nu tot een of twee. De huwelijksbanden lijken niet erg hecht te 2ijn. Onder de diverse begeleiders die ons naar verschillende plaatsen vergezelden, waren er twee wier echt genoot of echtgenote buitenshuis werkte en die hun kinderen van vier jaar naar een kleuterinternaat stuur den. Die kinderen komen alleen thuis in het weekend, dat één dag duurt. Een van deze ouders zei luchtigjes: 'Een kind thuis kan lastig zijn, weet u'. Een derde had een verrassender oplossing gevonden: haar zoontje van vier werd thuis verzorgd door iemand die ze aanvankelijk aanduidde als een 'kamergenote'. Pas nadat ik me duide lijk zeer verbaasd had getoond, gaf ze aarzelend toe dat het een dienstmeisje was. Ik had het gevoel, dat ik gevaar lijk dicht in de buurt van het revisio nisme (ketterse afwijking van het marxisme-leninisme-red.) was terecht gekomen. Deze houding is nog niet tot de onderste lagen van de bevolking door gedrongen. Want in het leven op straat, d.w.z. in het leven van de massa, worden baby's en kleine kinde ren verzorgd en meegedragen door broers en zusters, door ouders en grootouders, vooral door de grootva der. Die baby's en kleuters worden niet, zoals bij de Japanners, knikke bollend meegevoerd op de rug van hun verzorgers; ze worden van voren gedragen in een soort draagdoek, wat stellig minder efficiënt is, maar wel prettiger. In de kader-klasse echter wordt op het huiselijk leven en op de kinder verzorging minder nadruk gelegd. Om te ontsnappen aan de last van het koken kan een werkend echtpaar de Mao-Tse-toeng: van druk of span ning in zijn rijk merkt de bezoe ker niets. maaltijden met Inbegrip van 't avond eten, in die bedrijfscafetaria gebrui ken. D.e vrouw eet dan in haar bedrijf en de man in het zijne. Het leven van een kaderlid wordt beheerst door de werkeenheid: zij wijst woonruimte toe, beslist over politieke betrouw baarheid en maakt uit, of het tijd is voor een periode van 7-mei-'heropvoe- ding'. Er wordt gezegd, dat men zich in de meeste gevallen vrijwillig hiervoor opgeeft, misschien omdat men dat raadzaam vindt of omdat men oprecht behoefte voelt, het marxistische vuur bij zichzelf aan te wakkeren (bureau- banen zouden dit vuur doven) en te gehoorzamen aan voorzitter Mao's op dracht om 'de theorie met de praktijk te combineren'. In een 7 mei-werkkamp voor leden van het 'leidende kader', gelegen in de Sjensiheuvels, niet ver van Yenan, maakte de stemming een positieve indruk. De mensen leken met volledi ge inzet en energiek bezig te zijn met werk in de buitenlucht, onder de felle zon. Maar de trieste, wat doffe en afwezige blik van een grijze chirurg uit het voornaamste ziekenhuis van de provinciehoofdstad wekte de in druk, dat dit proces niet altijd werkt. Commissarissen Heel anders is het gesteld met stg politieke chef van de provincie, *Jwe algemeen aangeduid als de vice-vi zitter van het provinciale revolutw ffin re comité. Sommigen van deze cl vervullen tevens de zeer macht |je 2 functie van partij-secretaris van pe]( gemeente of het district. Provinc vaa chefs zijn harde, potige lieden die ooi ongeveer het midden houden tut nspe Mike Quill (Amerikaans vakboni mde der-red.) en Chroestsjew. Wij noe: [etj( ze commissarissen. Uit de antwooi n die we loskregen, bleek, dat ze nu 0, al afkomstig waren uit het volt otei vrijdingsleger of in het Chinese li -on hadden gediend. Zonder twijfel genwoordigden ze de militairen na de razernij van de culturele r'. lutie in 1966-69 door Mao opjp waren gestuurd om de provinf besturen weer onder controle te IJ gen. Met vijf of zes van deze kamer hebben we kennisgemaakt. Dat beurde van beide kanten min of onvrijwillig, tijdens diners die boden werden door de Verei voor vriendschap met het buiter Deze organisatie, die onze reis zorgde, stond erop in iedere stad we bezochten, een diner te gevet] ter verwelkoming van de 'buite se vrienden', zoals alle buitenl! tegenwoordig officieel worden noemd. In het bijzijn van de plaatse y commisaris, die als hoogste gast i optrad, durfden ondergeschikten r geen woord te uiten; het werd a» gasten overgelaten te proberen on een tolk een gesprek te beginnen 0aa commissaris beperkte zich, op minzame maar verveelde manier, de routine van het uitbrengen por1 toasts. Beleefd vermeed hij ieder sprek dat uitging boven het ni ue van vragen als 'hoe lang bent fon China?' en 'hoe lang blijft u?' njn, Deze mannen, althans diegenen tuu; hen die we hebben ontmoet, "3 ciu> niet de indruk, meer in hun Hie hebben dan de gemiddelde vakb* aan baas in Amerika. Misschien zij! Van onder de oppervlakte toegewijde jjet hangers van Mao. Misschien ook een zij de vergtenwoordiigers van een baa we machtsgroepering die de aal moet vervangen, wat Mao juist Om te vermijden. Zoals steeds beef de buitenlander het gevoel, dat hij gro bij machte is tot de werkelijk gaa door te dringen. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8