liesheuvel komt met iuper-urgentielijst [an nog 38 onderwerpen eer ratis eizen 'Neem arts en apotheker in loondienst' Top VVDM komt voor krijgsraad V ormingscentrum in Ede gaat door 18 ititie ontkent band tussen se kindermoorden septemberdagen op uw 65+kaart :ht Geen verbod tot colportage Nieuwe arrestatie in narcotica-zaak 'Vliegtuigvanger' te koop Woningbouw Politie rolt jeugdbende op Brochure: slechte 'service' van huisarts beloond Reorganisatie gezondheidszorg is mogelijk Het weer ilTf/KWARTET WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 licht toer voor cle Tweede Kamer blijft onze parlementsredactie HAAG Om te voorkomen, dat rond de overheidsfinanciën in 1973 grote onzekerheid zal ont- I aclit premier Biesheuvel het gewenst, dat de Tweede Kamer direct na de algemene politieke be- Lwingen de fiscale voorstellen behandelt. ikingsplan moet aanvaard zijn, |en later geen ingrijpende beslis- moeten nemen, zo schrijft de Jer-president aan de voorzitter ie Tweede Kamer. \et dekkingsplan behoort een ver- g van de loon- en inkomstenbe- J In verband met deze verho- Imoeten volgens de premier ook horstellen tot wijziging van de fiiur van de tarieven van de istenbelasting worden behan- n brief noemt de minister-presi- verder een aantal voorstellen, n nauwe relatie staan tot het ngsplan. Hij noemt onder meer hooi- en cursusgeldwet, de nog dienen wet voor de wijziging Ie AOW en AWW, de wijziging Ie kinderbijslagwet voor de loon- enden en de kinderbijslagwet de kleine zelfstandigen, de wet t een selectieve investeringshef- in het westen van het land en de jng van de omroepbijdragen. <t zijn er nog een aantal voor die zo urgent zijn, dat uitstel kan voor ko met M Xl r'jj pn verslaggever ,'HT Er is geen enkele aan- te verondersteUen dat er een I is tussen de moord op de Am- mse jongen Bastiaan Bloemena jaar augustus en die op Hansje oest in Utrecht vorige week. Dit de Utrechtse substituut-officier Justitie, mr. B. de Hoogh, gister- 00 gij nadrukkelijk verklaard. Hij is t met de leiding van het onder- naar de moord op de 9-jarige Ilans oest. De jongen werd zondagmid- J3'! 1' ewurgd gevonden op het terrein de voormalige gasfabriek in rechtse recherche heeft tot nu nd 500 mensen via een buurt- en e-onderzoek ondervraagd. Nu is de 150 tips na te trekken, érgt enige tijd, aldus mr. De die zich de onrust in de htse buurt kan voorstellen. Maar y j wderzoek en tips geven thans in geval geen aanleiding te vcron- llen dat enig verband bestaat met onopgeloste moordzaak Bastiaan c li iena. s rdagochtend wordt Hansje van 1 en begraven op de rooms-katholieke i p efplaats aan de Prinsesselaan in ADVERTENTIE v r ci In si NS< 2 da; T! Jes ;i woei en Ji i september kunt u iheb IS op uw 65 kaart weer [dagen gratis reizen, 'ies uit elke dinsdag, toensdag, donderdag of aterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Jtsmi vap p Jiaa^ aai* 't loket uw p ^65-f-kaart afstempelen en itap in. *^°or 1ste klas betaalt u max. f4.-per dag bij. ilotrt.., inia, 8 J** 11 sep" 340-47J. 6 I l«i 10 I SP'"? Uien f kool IJ skool Bretf nkorn® SU 1- :i 12 Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart net maar liefst 50% kor- :iTlcr OP enkele-reis kaartjes. rood, dem - Pr. Ee jaarkaart kost f50.- iTubl P-P-.voor'nechtpaarf75.-, Inemaandskaarc f 20 - t p., voor 'n echtpaar f 30. lM 22,uc, £lke 65-plusser kan er een. mte„nJ *°Pen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitsbewijs oiDasff»»-n^ gn een bewjja leeftijd blijkt K*i -^ucuuiteitsD_ (0 55 m ?£pasfoto(s) én een bewijs 5M J2tnut uw ieeftijd blijk I 5i °13 JfasP00rt of, voor echt- i»| Paren, trouwboekje) meebrengen. r aan 't loket. urt met NS van de behandeling volgens de pre mier niet verantwoord is. Op het lijst je van 'urgente' voorstellen staan de fiscale oudedagsreserve voor zelfstan digen, de begeleiding van het spaar loon, de intrekking van de algemene premie-spaarwet, de fiscale tegemoet komingen voor de scheepvaart en de regeling van het financieel statuut van het koninklijk huis. Tot slot heeft de premier nog een lijst van internationale onderwerpen, die niet voor de verkiezingen maar wel voor 1 januari moeten zijn behandeld. Ook de afzonderlijke behandeling van de begrotingshoofdstukken vindt mr Biesheuvel urgent De volgorde van de behandeling wil hij aan de Kamer overlaten. Maar, aldus de suggestie van de premier aan de Kamervoorzit ter, aan de begroting van buitenland se zaken zou men een geringere prio riteit kunnen geven, omdat in een commissievergadering het buitenlands beleid al voor een belangrijk deel is besproken. Veertien minder Zoals bekend telde de eerste urgentie- lijst van de premier 52 onderwerpen. Met deze lijst werd de Tweede Kamer voor een onmogelijke opgave gesteld. De nieuwe lijst bevat 38 onderwer pen, die dan verdeeld in de categorie- en 'van het allergrootste belang' (het dekkingsplan), 'van even groot ge wicht' (wetsontwerpen die geld ople veren) en 'urgent' (uitstel niet ver antwoord). Het is overigens de vraag of de Twee de Kamer het zal opbrengen de 33 onderwerpen, waaronder zeer belang rijke, voor 1 november te behande len. Vijf internationale onderwerpen zouden dan nog in december aan de orde kunnen komen. Van een verslaggever DEN HAAG Voor' een alge meen verbod van (huis-aan-huis) colportage zou slechts reden be staan als van deze verkoopmetho de in overwegende mate mis bruik wordt gemaakt. Dit is ech ter niet aangetoond. Een alge meen verbod van colportage is daarom vooralsnog een te rigou reuze oplossing. Dit zeggen staatssecretaris Oosten brink (economische zaken) en minis ter Van Agt (justitie) in de gisteren bij de Tweede Kamer ingediende me morie van antwoord over het ont- werp-colportagewet. Kernpunten van het wetsontwerp zijn (1) een stelsel tot verplichte registra tie bij de kamer van koophandel van colporteurs (de colporteur is verplicht zijn inschrijvingsbewijs bij zich te hebben) en (2) een regeling betreffen de overeenkomsten die door middel van colportage zijn gesloten. De koper heeft volgens deze regeling gedurende een periode van acht dagen (afkoe lingsperiode) na het sluiten van een dergelijke overeenkomst het recht de ze te ontbinden. In de memorie van antwoord stellen de bewindslieden dat meestal de eco nomisch zwakkeren de dupe van agressieve verkoopmethoden via col portage zijn, zoals de steeds omvang rijker wordende groep van bejaar den. Volgens het ontwerp-colportagewet is er sprake van twee afzonderlijke ge vallen van colportage en wel als men in de uitoefening van beroep of be drijf zich aan huizen vervoegt en de bewoners tracht te bewegen een of meer overeenkomsten aan te gaan en in het tweede geval wanneer men personen bijeen laat komen met het zelfde doel. De bewindslfeden voelen er niets voor de woorden 'in de uitvoering van beroep en bedrijf' uit het wetsont werp te schrappen. Naar hun mening dient bijvoorbeeld de buurman, een familielid of vriend, die iets ter over name komt aanbieden, buiten werking van de wet te blijven. Een ambtelijke werkgroep, die zich bezig houdt met de financiële colpor tage, bestudeert thans vraagstukken rond de colportage door verzekerings maatschappijen. HEERLEN De gemeentepolitie van Heerlen heeft gisteren een Zweed ge arresteerd die eerder uit de gevange nis van het Zweedse Kumla ontsnapte. De man zat daar een straf uit wegens narcoticasmokkel. De Zweed verklaarde gisteren tegen over de politie handelaar in tweede hands auto's te zijn. De man was tij dens zijn arrestatie in het bezit van een gestolen Zweeds paspoort. Zover de politie heeft kunnen nagaan, lo geerde de Zweed afwisselend bij de inmiddels gearresteerde leden van het narcoticasyndicaat van de Westduitser Karl Reinhardt Pauksch. Eergisteren arresteerde de politie nog een drietal mannen die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij smokkel van preludine en andere narcoticamidde- len naar Zweden. Het zijn de 24-jarige invalide II. P. uit Schaesberg, de 21- jarige caféhouder M. V. uit Heerlen en de 26-jarige machinebankwerker A. P. uit Geleen. ADVERTENTIE nog dagen Amstelhal t/m zondag 17 september Fleurop/lnterflora Wereldcup-Wedstrijd tussen 26 landen Jfc- in parken en kassen alle exposities in volle glorie 9.30-22.30 uur trein/entree NS-statlons A-:*-: Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het ziet er naar uit dat Rijksluchtvaartdienst de luchthaven Schiphol en andere luchtvaartinstanties de komende tijden frequente mel dingen zullen krijgen van té laag overvliegende vliegtuigen die Schiphol naderen. Met een zelf te maken eenvoudige hoogtemeter, ontwikkelt door de actiegroep Schiphol-stop, kan voortaan iedereen die zich door geluidshinder bedreigd voelt, uitvinden of vliegtuigen zich wel houden aan de vastgestelde hoogten bij de naderingsprocedures. De hoogtemeter, of 'vliegtuigvanger', die al enige tijd geleden is aangekondigd is nu als bouwplaat verkrijgbaar voor ƒ1,50 bij de actiegroep Schiphol-stop (Stressemannlaan 9 in Haarlem). De hoogtemeter is ontwikkeld door ir. J. Volkers, oud-hoofdingenieur-direc- teur van de dienst deltawerken van Rijkswaterstaat en na zijn pensionering actief als bestrijder van lawaai door vliegtuigen. De meter bestaat uit twee in elkaar geschoven zeshoekige kokers met aan de uiteinden kijkgaten, waar door de hoogte van de zes meest op Schiphol vliegende vliegtuigen kan wor den afgelezen. Op de koker staan telefoonnummers van instanties die gebeld kunnen worden als een te laag overvliegend vliegtuig gesignaleerd wordt Dit verklaarden directie en stafleden gisteren op een persconferentie. Het personeel gaat ook niet akkoord met het ontslag dat het bestuur hen heeft aangezegd. Oorzaak van het opheffen van het cen trum was een conflict over de inhoud van de cursussen tussen bestuur en directeru C. Spiering. De heer Spiering verklaarde dat hij de richtlijnen volgt van het nationaal centrum voor dit vormingswerk. De voorzitter van het stichtingsbe stuur de heer W. Heyij, zei gister avond: 'Ons standpunt is ongewijzigd. Wij winnen nu rechtskundig advies in en beraden ons over de situatie. Het bestuur zal niet trachten de voortzet ting van het vormingswerk te verhin deren, in afwachting van het antwoord van minister van CRM op vragen van Tweede-Kamerleden'. 'Ons doel is nu eindelijk eens verbe tering te brengen in de moeilijke ver houdingen binnen de vormingscentra,' zo verklaarde directeur Spiering. Hij UTRECHT Het dagelijks bestuur van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen (WDM), bestaande uit zeven man, zal zich dins dag 19 september om 10 uur 's morgens moeten verantwoorden voor de krijgsraad in Arnhem op verdenking van het aanzetten tot on- krijgstuchtelijke handelingen. Diit als gevolg van de 'nationale-wei- ger-de-militaare-groet-en-doe-maar-nor- miaal-actie', die de WDM op 1 augustus hield ondanks zware druk van de kant van het ministerie van defensie om deze actie niet te laten doorgaan. Die anti-groetdag werd een succes, maar het gevolg was wel, dat tegen het dagelijks bestuur van de WDM proces-verbaal werd opgemaakt en dat minister De Koster van Defensie in deze groetactie aanleiding zag het ge regeld overleg tussen het ministerie en de WDM onmiddellijk op te schorten. Onder de zeven hoofdbestuursleden, die zich voor de krijgsraad in Arn hem moeten verantwoorden bevinden Van een verslaggever EDE Directie en staf van het vormingscentrum voor werkende jongeren in Ede trekken zich niets aan van het besluit van het be stuur om het vormingscentrum op te heffen. Maandag beginnen zij met de cursussen voor ruim 450 werkende jongeren die op dit insti tuut zijn aangewezen. vindt dat de besturen minder zelfstan dig moeten zijn en op een andere wijze moeten worden samengesteld. MUNSTERGELEEN De politie van Munstergeleen heeft gisteren in sa menwerking met de politie van Beek een jeugdbende van dertien leden op gerold die zich hoofdzakelijk bezig hielden met het stelen van bromfiet sen. Tot nog toe hebben de dertien jongelui, allen in de leeftijd van 17 tot 19 jaar, bekend een twintigtal brom fietsen te hebben gestolen. Verder hebben zij bekend een oude voor ver koop leegstaande boerderij in Beek in brand te hebben gestoken. De politie vermoedt dat met de arrestatie van de dertien jongelui een hele reeks mis drijven zullen worden opgehelderd. Vervolg van pag. 1 de commissie vinden dat Nederland tel kens opnieuw moet nagaan of is vol daan aan de voorwaarden die aan het lidmaatschap van het bondgenootschap mogen worden gesteld. Deze voorwaar den zouden moeten zijn: de staatsvorm van aangesloten landen en de politieke waardering van de toestand van inter nationale vrede en veiligheid. Het programma van de confessionelen zegt een grondige herbezinning op de taken van de krijgsmacht nodig te vin den en die herbezinning moet plaats vinden op gronid van het rapport van de commissie-Van Rijckevorsel dat in maart van dit jaar is uitgebracht. In afwachting van dit onderzoek moet de defensieinspanning op het huidige budget-peil worden gehandhaafd, maar het uiteindelijke budget moet worden bepaald 'met inachtneming van onze taak in Navo-verband alsmede van an dere nationale prioriteiten'. Ingewij den maken hieruit op dat ook het pro gramma van de confessionele drie naar aanmerkelijke verlaging van het defensiebudget tendeert. Districten In het confessionele programma valt voorts op dat er wordt gepleit voor een staatkundige hervorming in de zin van een beperkt districtenstelsel. De verhoging van de kiesdrempel wordt niiet meer genoemd. Daaruit valt op te maken dat de KVP dit punt heeft laten vallen en dat het initiatief wetsvoorstel-Van Schalk c.s. na de ver kiezingen zal worden ingetrokken. De progressieve combinatie heeft haar programma het motto: 'De politiek moet een zaak van de mensen zelf worden' meegegeven. In aansluiting daarop blijft het programma voor cle voorstellen van de staatscommissie Cals-Donner, volgens welke het land bij verkiezingen moet worden ver deeld in vijftien districten, de kiezers direct de kabinetsformateur moeten aanwijzen en de Eerste Kamer moet worden afgeschaft. Een nieuwe rege ring zal volgens het progressieve pro gramma deze voorstellen binnen twee jaar moeten indienen. Ontwikkelingshulp Het progressieve programma zegt het plafond in vier jaar tijd (van 1973 tot en met 1976) te willen laten stijgen tot 1.5 procent van het nationaal inko men. Het programma van de confessio nelen noemt geen percentages, maar zegt dat verplichtingen van ons land volgens de normen van het OESO in het kader van de VN-ontwikkelings- strategie 1970-1980 moeten worden na geleefd. Opmerkelijk is tenslotte, dat de noti ties in beide programma's over de in komens- en vermogensverhoudingen vrijwel gelijkluidend zijn. Ook in het programma van de confessionelen wordt gezegd dat 'een voortgaande ont wikkeling van een samenhangend in- vesterings-, begrotings- en inkomensbe leid' nodig is zich ondermeer voorzitter Kees Beem-* sterboer en secretaris Bart Poiesz, De advocaat mr. R. M. Schutte, die eer der optrad in de zaak-Rinus Wehr- mann, heeft de verdediging van het zevental op zich genomen. De marechaussee heeft behalve tegen de zeven hoofdbestuursleden van de WDM ook proces-verbaal opgemaakt tegen ongeveer 45 afdelingsbestuur ders, maar het is nog niet bekend of ook zij voor de krijgsraad worden gedagvaard. 'Waarschijnlijk wordt eerst even aangekeken, wat er dinsdag uit de bus komt, voordat over hen een beslissing wordt genomen', aldus een woordvoerder van de WDM, die verder zei, dat men duidelijk een voorbeeld wil stellen. 'De zaak is gewoon doorgedrukt omdat men nu weieens door de rechter uitgemaakt wil zien wat wel of niet kan'. Wel verwacht Overigens heeft de WDM van begin af aan ontkend, dat zij zich zou hebben schuldig gemaakt aan onkrijgs- tuchtelijke handelingen inzake de an- ti-groetactie. Dat deze zaak voor de krijgsraad zou komen had het hoofd bestuur wel venvacht. 'En die ver wachting is uitgekomen', aldus de woordvoerder, die nog meedeelde, dat het overleg nog steeds is opgeschort Van minister De Koster is nog steeds geen antwoord binnen. Waarschijnlijk zit ook hij te wachten op een uit spraak van de rechter. Als wij veroor deeld worden, en dat zit er wel in, voelt hij zich natuurlijk sterker.' UTRECHT De manier waarop de ziekenfondsen de huisartsen honoreren remt eerder een zo goed mogelijke dienstverlening aan de patiënten dan dat zij die be vordert. Dit is een van de stellingen die de vroegere directeur van het voorlich tingscentrum sociale verzekering, de huidige directeur van het Azifo-ziekenfonds in Den Haag, H. C. van der Hoeven, lanceert in zijn brochure 'Een vriendelijk rookgordijn'. De heer Van der Hoeven be oordeelt het Engelse gezond heidszorgsysteem vrij positief, maar omdat het begrip 'natio nale gezondheidsdienst' in Ne derland zwaar beladen is, ad viseert hij, eens naar Joegosla vië te kijken. Daar is een systeem ontworpen dat tussen de centraal geleide gezond heidsdienst en een vrij stelsel in ligt. Elke commune heeft er een gezondheidsraad, waar in verzekerden, artsen en be drijfsleven zijn vertegenwoor digd. De raden zorgen ervoor dat in de dorpen en steden medische- en gezondheidscen tra aanwezig zijn. De bewo ners hebben vrije artsenkeuze. Volgens de heer Van der Hoeven schijnt de Joegoslavi sche poging om de bevolking met behoud van een doelmati ge opzet een zo groot mogelij ke inspraak te geven, in veel opzichten geslaagd te zijn. Kosten De heer Van der Hoeven, die onder meer pleit voor een al gemene volksverzekering te gen ziektekosten waarvan het in loondienst werken van huis artsen en apotheken het ge volg zou zijn, schrijft dat er bij de vaststelling van het zie kenfonds honorarium van de artsen vanuit wordt gegaan dat de huisarts allerlei kosten maakt, onder meer voor de hulp van een assistente. Een arts die geen assistente heeft, krijgt de hulp tóch vergoed. 'Veel meer dokters zouden zich van de hulp van een assistente voorzien en zouden andere voor de patiënten gun stige voorzieningen treffen wanneer het achterwege laten daarvan niet werd beloond'. De heer Van der Hoeven de titel van wiens publikatie slaat op ondoorzichtigheid van de gezondheidszorg, ziet moge lijkheden genoeg om én de verzekering én de organisatie van de gezondheidszorg een meer bevredigende vorm te geven. De titel van zijn publi katie slaat op de ondoorzich tigheid van de gezondheids zorg: 'Voor de consument van geneeskundige hulp valt er niet veel te vergelijken en nog minder te kiezen', schrijft hij en hij wijst erop dat er geen objectieve beoordelings resultaten zijn. De kwaliteit van de hulp valt niet te me ten. 'Van de consument wordt een vertrouwen gevraagd dat hij op nagenoeg alle andere terreinen van onze samenle ving al lang niet meer wenst te geven'.Over het algemeen wordt verondersteld dat er ernstige bezwaren zijn tegen een in loondienst treden van artsen en apothekers maar de heer Van der Hoeven is daar niet zo zeker van. Hier ligt een rookgordijn: "Om de goede verstandhouding niet te beder ven zwijgen degenen die in hun hart vóór zijn, terwijl de tegenstanders er geen behoef te aan hebben de aandacht op deze besparingsmogelijkheid te vestigen'. Hoewel de meeste huisartsen het erg druk hebben, voelen ze er volgens de heer Van der Hoeven meestal toch niet veel voor een paar honderd patiën ten af te staan aan een jonge collega, die zich in hun wijk wil vestigen. Die collega heeft trouwens aan een paar hon derd patiënten niet genoeg. De heer Van der Hoeven ziet de enige oplossing in het vor men van medische centra, waaraan artsen zijn verbonden die niet per patiënt betaald krijgen, maar die gezamenlijk de wijk verzorgen. Geneesmiddelen Hij acht ook aanzienlijke be sparingen mogelijk bij de ge neesmiddelenvoorziening. In de eerste plaats door via voor lichting aan te tonen dat art sen die het automatisch grij pen naar receptenpapiertjes zoveel mogelijk achterwege la ten geen slechte artsen zijn, maar juist een pluim verdie nen. In de tweede plaats, door min der verpakte merkartikelen voor te schrijven en in de derde plaats door de oprich ting van eigen ziekenfondsapo theken. De twee ziekenfondsen die eigen apotheken hebben in Den Haag en Utrecht werken volgens de heer Van der Hoeven 15 20 procent goedkooper dan de ziekenfond sen die uitsluitend op vrij gevestigde apothekers zijn aangewezen. Hij pleit voorts voor een radi cale wijziging aan de voet van de gezondheidszorg. 'Zolang de huisarts stapels recepten en verwijskaarten uitschrijft, zo lang zal de specialist reeksen onderzoekingen laten uitvoe ren en zullen de wachtlijsten van de steeds duurder worden de ziekenhuizen langer en lan ger worden'. Ingekapseld Overigens meent de heer Van der Hoeven, dat het de huis arts niet kwalijk genomen kan worden dat hij in zo ster ke mate optreedt als 'een ge makkelijk te passeren grens post op de weg naar andere soorten hulp'. Hij heeft te weinig tijd en ook hij is inge kapseld in 'het systeem'. De huisarts zal in teamverband moeten gaan werken met col lega's, hulpkrachten, maat schappelijk werksters en ande ren. Weliswaar impliceert dat ook het loondienstensysteem, maar de heer Van der Hoeven vestigt er de aandacht op dat jongere arsten daar meestal positiever over denken dan oudere, en dat er binnen tien jaar ongeveer evenveel pas af gestudeerde huisartsen bij zul len komen als er nu zijn. Dat veranderingen noodzake lijk zijn illustreert de heer Van der Hoeven met enkele cijfers over de kostenontwik keling. Voor een gezin van vier personen gaven de zieken fondsen in 1964 ongeveer 550 gulden en in 1968 ongeveer 925 gulden uit. Dit jaar zal dat bedrag oplopen tot 2000 gulden en bij een gelijkblij vende ontwikkeling kan voor 1976 op 4000 gulden en voor 1980 op ongeveer 8000 gulden worden gerekend, exclusief de kosten van de algemene wet bijzondere ziektekosten waar voor de premie in 1972 al twee procent van het premieplich tig inkomen bedroeg. Nog, in mineur Van onze weerkundige medewerker Er staat nog geen verbetering voor de deur. Het blijft voorlopig herfstachtig met kans op enkele buien of wat regen en daarbij handhaaft zich een temperatuurplafond t'an 15 oj 16 gra den. Dit minder gunstige september weer speelt zich af aan de noordzijde van een hogedrukgebied. van de At lantische Oceaan tot Midden-Europa. Het oude, sterk in betekenis afgeno men koufront, dat Nederland zondag passeerde, is inmiddels West-Rusland iets dieper ingetrokken. In Lemberg viel gisteren tijdens de passage ervan 21 millimeter regen bij een tempera tuur van slechts 9 graden tegenover Odessa en Mohilew 23 en Nikolajew 25 graden vóór het front. Op de Für Oer is de luchtdruk alweer geruime tijd dalende onder invloed van een nog iets in diepte toenemend lagedrukgebiedje dat van IJsland een oostzuidoostelijke koers volgt (1006 millibar). Uitlopers van deze storing prolongeren de onbestendigheid in Ne derland. Overigens regent het ook nog altijd langs het eerder genoemde koufront helemaal van Nbord-Scandi- liavië tot op de Balkan. De radiosondes geven een goede in druk van de verhoudingen in de ho gere luchtlagen. Op veel bescheidener schaal doen dat ook de bergstations. Op de Wasserhuppe (921 meter) en in Kahler Asten (Sauerland) in West- Duitsland was de temperatuur dins dagmiddag met 8 tot 9 graden aan de lage kant, maar veel meer winters is de temperatuur de laatste dagen in het hooggebergte: op de Franaraken (2070 meter), de hoogste berg in Noorwegen, vriest het één graad, ter wijl de Zugspitze (2960 meter) in Zuid-Duitsland om vier uur -6 graden meldde bij een lichte sneeuwbui, een zwak noordenwindje en 15 kilometer zicht. Kasproicy Wierch op de Karpa ten, in het uiterste zuiden van Polen, kwam zover niet met -2 graden, maar die berg rijkt dan ook niet hoger dan 1990 meter. Op de Broeken werd 4 graden boven nul waargenomen. Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maxi mum temperatuur van gisteren en neerslag tussen 's morgons en 's avonds 7 uur. Amsterdam geheel bcw. 15, 2; Dc Bilt half bewolkt, 14, 3: Deelen mist, 16, 5; Eelde half bewolkt, 15, 0; Eindhoven zwaar bew, 15. 0; Den Helder zwaar bew. 18, 4; Luchth. Rtd. regenbul, 16, 0.1: Twente zwaar bew, 12, 9; Vllssingen regen. 15. 0.6: Zd.-Limburg zwaar bew, 16. 0; Aberdeen regen, 13, 0.2; Athene licht bewolkt. 28, 0; Barcelona zwaar bew. 20. 0; Berlijn regenbui 15, 0.1: Bordeaux zwaar bew, 19. 0: Brussel regen 16, 0.3; Frankfort niet ontvangen; Genève niet ont vangen; Helsinki zwaar bew. 16. 0: Inns bruck half bewolkt. 14. 0: Kopenhagen regenbul, 1, 3: Lissabon onbewolkt, 28. 0; Locarno onbewolkt. 19, 0: Londen zwaar bew, 18. 0; Londen zwaar bewl, 18. 0; Luxemburg geheel bew, 13, 0; Madrid onbe wolkt. 28. 0; Malaga onbewolkt. 26, 0: Mallorca half bewolkt, 26. 0; Munchcn niet ontvangen. Nice licht bewolkt. 22. 0: Oslo regenbul. 15, 0.5: Parijs regen. 16. 0.1: Rome onbewolkt, 25, 0: Spilt onbewolkt. 20, 0: Stockholm regenbul, 18. 0.1; Wenen zwaar bew. 15, 0; Zürich zwaar bew, 16, 0; Casablanca zwaar bew; lstanboel licht be wolkt, 25, 0; Las Palmas licht bewolkt, 24, 0; New York nlol ontvangen: Tel Avlv niet ontvangen; Tunis onbewolkt. 30, 0: Frankfort zwaar bew. 16, 0; Genève half bewolkt, 16, 0; MUnchen zwaar bewolkt, 14. 0. WATERHOOGTEN Hoog water, 14 septemberVlissingen: 5.2517.47; Haringvliet aan de Zeezu- de: 7.07—19.25; Rotterdam: 8.16— 20.22; Scheveningen: 6.3118.50; IJ- muiden7.1519.34; Den Helder: 11.01—23.19; Harlingen: 1.20—13.23; Delfzijl: 3 23—15.35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5