Jeugdhuis gaat zaterdag open We moeten ze doodgooien feiten en argumenten el verzet tegen 'euw wegenplan Paardenmarkt in Valkenburg ENieuwe crèche z h binnenstad PvdA wil Roel of Cees in de Kamer Milieucursus aan de Leidse universiteit Ir. F. Kuiper benoemd tot studentendecaan ledereen kan er terecht Inschrijving voor haring en wittebrood HORLOGES KLOKKEN 2 ,ol\\ KWARTET WOENSDAG n SEPTEMBER 1972 REGIO L3 i He*Vervoorn: 'bang voor tweede ontploffing'. men, I de van werkgroep milieubeheer Evenals de Leidse heeft ook de Werk- Milieubeheer van de Rijks-' Leiden bij Gedepu- Staten van Zuid-Holland bezwaarschrift ingediend te- de herziening van het secun- tertiaire wegenplan 1973. plannen bevatten wegen, die k Jdirecte aanslagen te beschou- zijn op de nog intacte resten het Zuidhollandse landschap, S as de werkgroep. - bezwaren worden onder andere H aemd, dat de wegenplannen niet j Ko een Samenhangende beschouwing particulier en openbaar vervoer gebaseerd; dat ze prematuur zijn' erband met het dn voorbereiding de Structuurschema Hoofdwegen- en dat ze schijnen te zijn voort uien uit een financierings-auto- e. dat er op gericht is om iderd door de huidige maat- ;lijke ontwikkelingen en tal V..J discussies de wegenbouw rtgang te doen vinden. De werk- fp is verbaasd dat niet alleen de ise Baan en de secundaire weg 6 r het zuidelijke Plassengebied), r ook de Duinweg opnieuw in het mplan is opgevoerd. en inspraak voo: indho D. Slags vinciale Staten wordt verzocht 4n|ia!snog niet tot vaststelling van de ^plannen over te gaan en bij 'ere besprekingen tenminste, de n«eg, de Meren weg (sec. weg 6), weidse Baan en de Duindamse Slag de plannen af te voeren. Ook lt verzocht Gedeputeerde Staten 'acht te geven het ruimtelijk be en het vervoersbeleid te integre ren vorm te geven vanuit een rcelijk serieuze betrokkenheid bij cftpt milieubeheer. geïntegreerd (openbaar en parti- vervoersplan zal, aldus de ïgroep, nauwkeurig moeten wor- afgestemd op plannen over de en nieuwbouwwijken, werkgebieden en winkelcentra, landschapsparken en natuurge- is ïen. Tot nu werden wegenplannen van ïsteid zonder voldoende rekening n n me^ de mogelijkheden van vervoersmiddelen dan de auto, het bezwaarschrift. Laat staan zouden zijn afgestemd op ande- "Matschappelijke waarden en be- ten, zoals een goed woonklimaat, jgneid en een schoon milieu. De wegepplannen, waarom het nu vormen hierop helaas geen uit zo wordt er aan toege- Jenbaar vervoer ^dlen nu plannen uitgewerkt moe- worden waarin aan de ontwikke- janhet openbaar vervoer en de wüjkheden van de fiets voorrang d" gegeven, zo meent de werk- ont r laat E 3en dfSfèche ot' •EIDEN Vandaag wordt de kinder- -- en Sien in het clubhuis 'In roolijcke Arke' (Pieterskerk- rsteeg 15) geopend. Deze crèche e reeds in juni in het Releascge- arhtCn Wor(h geleid door drie vaste d, met behulp van een aantal ar h bosten worden berekend net inkomen van de ouders. Niettemin blijkt Jan Vervoorn zich aan zijn afspraak te houden, als we hem enkele dagen tevoren zo eventjes in de wandelgangen op de schouder hebben getikt. Rond het koffie-uurtje laat hij zijn dagtaak even rusten. Een dagtaak overigens, die ook een sociaal tintje heeft. Tuffend door de stad fungeert Vervoorn als een ware blij- maker, die menigeen wekelijks van verse gezinslectuur voorziet. Hij is bepaald welbespraakt en gebruikt die eigenschap dan ook gul als hij het wijkcomité vertegenwoordigt. Ver voorn: 'Ik vat samen wat de mensen met elkaar bespreken. We hebben al lemaal een speciale taak, gebaseerd op eigen kwaliteiten. Zo houdt de een zich bezig met de leefbaarheid van de wijk en de ander met woningbouwpe- rikelen. Op die manier vermijdt je dat je hoort van: daar heb je hem weer met zijn bankie en zijn boompie. Begrijp je? Zo kun je samenwerken ja, samen kibbelen, dat gebeurt ook'. dels gevormd actiecomité toog aan de gang en is dat heden ten dage nog; doeltrenfender dan ooit tevoren zelfs. In het Plan Noord, dat wordt omslo ten door de Haarlemmertrekvaart, de Merenwijk en het oude spoorlijntje aan de Herensingel, ligt op de eerste plaats een levensgroot bejaardenpro bleem. Maar dat niet alleen. Jeugd voorzieningen zijn er nauwelijks en het onderwijs zit vanwege de constel latie van de wijk volledig in het slop. Vervoorn: 'Niet dat de scholen slecht zijn, maar door het gebrek aan intelli gentie in de wijk heeft het onderwijs geen ruggegraat'. En dan: 'Al sje het zo ziet kom je als actiecomité natuur lijk tot een veel bredere taak. De zaak werd gewoon omgevormd'. Gniffelend: 'Die jeugdbeweging wilde ons er op den duur uitknikkeren, maar wij heb ben hen eruit geknikkerd'. Van Hoogenrtorpstra.it 36: binnenkort dienstencentrum? Half gelijk Ontploffing groep. Ze schrijft dat er sprake ds van een 'machtig finanoierings-antornafci s- me', dat geen rekening houdt met argumenten en fundamentele discus sies. Zulks dn directe tegenspraak met een conclusie van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, die meent dat inspraak van de samenle ving in verschillende stadia van de beleidsvorming mogelijk moet zijn. Gedeputeerde Staten worden er in dit verband van beticht dat zij in enkele stadia verzuimd hebben aan dit advies gevolg te geven. Ten aanzien van de primaire wegen wordt gezegd dat een weg tussen Alphen en Leiden (rijksweg 11) wel wenselijk is, maar dat bij capaciteits verhoging in de eerste plaats aan een verdubbeling van de spoorweg ge dacht moet worden. De nieuwbouw in Alphen zal daar zo dat nog moge lijk is op moeten worden afge stemd. LEIDEN Gezien de ernstige Leidse problemen is de PvdA af deling Leiden van mening dat er een links Leidse kamerlid moet komen. Als kandidaten hiervoor zijn gesteld de raadsleden Roel in 't Veld en Cees Waal. I)e afdeling Leiden vindt het gewenst dat dc PvdA bereid is te regeren op basis van het regeeraccoord met D'66 en de PPR. In een onlangs gehouden ledenvergadering is een aantal wijzi gingen geformuleerd op het regeerac coord van de progressieve drie. Tot deze wijzigingen behoort onder meel de maatregel om al het onderwijs, dat door de overheid gefinancierd wordt, kosteloos te laten zijn voor de gebrui ker. Dc financiering zou dan uit alge mene middelen moeten voortvloeien. Zowel de duizend gulden-wet als dc voorgestelde schoolgeldheffing zouden in dit geval geen doorgang vinden. Ook willen de Leidse PvdA-ers dat het Groene Hart van Holland op basis van een nieuwe wet beschermd wordt. LEIDEN Van woensdag 20 septem ber tot en met woensdag 13 december wordt aan de Leidse Universiteit een door de afdelingen milieubiologie en beleidssociologie opgezette milieucur sus gegeven. De cursus is georgani seerd in het kader van de Commissie Overleg Regionale Samenwerking, het samenwerkingsverband van de Leidse Universiteit, de Technische Hoge school te Delft en de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam. Naast de veelgeuite gedachte, dat de milieuproblemen alleen in in ternationaal verband kunnen worden opgelost, zal bij deze cursus juist het belang worden geaccentueerd van een aanpak op plaatselijke en regionale schaal. Hoe komt zo'n comité nu tot stand? Vervoorn verwijst naar een 'ontplof fing' enkele jaren geleden, toen een melkman met vrouw en kinderen uit zijn huis werd gezet rn dat groot scheepse rellen en dientengevolge tot de orde van de dag behoorden. Twee jaar geleden dreigde er weer iets; er was een controverse tussen de Ge meentelijke Woningstichting en de bewoners van de Van Hoogendorp- straat. Huurverhoging, daar ging het om. De marxistisch-leninistische jeugdbeweging dook in de problema tiek, maar Vervoorn meende dat het niet in de politieke sfeer gezocht moest worclen en dat er bovendien ook elders in de wijk nog wel wat onheil te bespeuren viel. Een inmid- Wat is er nu de laatste twee jaren bereikt? Een heleboel, meent Jan Vervoorn. Hij strekt drie vingers uit en begint op te sommen. 'Een eerste resultaat is dat de huren niet zo sterk zijn gestegen als aanvankelijk in de bedoeling lag. Dan staan er tal van woningrenovaties op stapel. En ten derde: het Plan Noord heeft een dui delijke prioriteit op de begroting 1972, wat betreft de leefbaarheidsfac tor'. Ten aanzien van de renovatieplannen hoopt Jan Vervoorn op een goed resultaat van de onderzoekingen, die de Nationale Woningraad thans in de wijk verricht. Zegt: 'Tal van renova ties dreigen te mislukken door de financiële draagkracht van de bewo ners. Dé inkomenspositie in de wijk is bar slecht. Er is altijd gezegd: di Vervoorn verkoopt het wel mooi, maar je moet het met een korreltje zout nemen. Nu is men er achter gekomen dat Vervoorn destijds nog maar half gelijk had. Want wat blijkt? Meer dan vijftig procent van de gezinnen leeft op een minimum inkomen. Niet 35, maar 54 proeent leeft op sociale uitkeringen. Er zijn veel invaliden in de wijk, verlaten gezinnen^ en noem maar op. Het was voor mij"maar een koude rekensom'. Een ander resultaat zal bereikt zijn als vandaag of morgen op het ministe rie van CRM het verlossende woord zal worden gesproken over het pand Van Hoogendorpstraat 36, dat in de toekomst voor de wijk zal gaan funge ren als dienstencentrum. Het comité zit er op te wachten. Vervoorn: 'Deze maand komt de uitslag. Dat is zeker'. Het gaat hier om de uitkering van een halve ton, waarmee de mensen van Plan Noord meteen aan de slag kunnen gaan. Dienstencentrum Het dienstencentrum is in concept al gereed. Vervoorn: 'Overdag is het na tuurlijk voor de bejaarden. Dat staat voorop. Maar als u eens wist wat we er 's avonds mee konden doen. Op de eerste plaats moet het onderwijs uit denood geholpen worden; er moeten huiswerkcursussen komen. De huisjes in Plan Noord bieden voor de jeugd te weinig ruimte om te studeren. We hebben al een paar mensen van de sociale academie bereid gevonden om dit te begeleiden. Dan zijn er twee clubhuizen, de Zevensprong en de Boei; en twee speeltuinen, het Noord erkwartier en Groenootd. We zijn be zig een samenwerking tot stand te brengen. Men moet zich als buurt één geheel gaan voelen. Dit dienstencen trum is een middel. Klaverjasavonden bijvoorbeeld. Men wil in die clubhui zen aan vormend jeugdwerk doen, maar daarvoor zijn ze te klein. Dat kan ook in het pand worden onderge bracht. Nog iets: een sosciaal spreek uur, eventueel te combineren met het spreekuur van het wijkcomité en B6nÖ6 daarbij een rechtskundige. Een docu mentatiecentrum ligt ook in onze be doeling. Naslagwerk voor iedereen. Het is een oud washuis. Daar gaat men makkelijker heen. Je hebt er die drempelvrees niet. Als je dit nu alle maal in één gebouw verwezenlijkt, dan durf ik die halve ton een spot koopje te noemen. Na verbouwing zal het pand totaal dienstbaar zijn'. LEIDEN Met ingang van 1 septem ber is ter voorziening in de vacature, ontstaan door de pensionering van drs. A. Visser, ir. F. Kuiper benoemd tot studentendecaan bij de Leidse Universiteit. Ir. Kuiper, die in 1931 te Groningen werd geboren ging in 1949 ontwikke- lings-economie studeren aan de Land bouw Hogeschool te Wageningen. In zijn studententijd was hij onder meer president van het Wageningse Studenten-Corps en achtereenvolgens secretaris voorzitter van de Wage ningse Hogeschoolvereniging. Begin 1954 brak de heer Kuiper zijn studie af om de leiding op zich te nemen van een confectiefabriek te Bellingwolde. Tengevolge van de tex- tielcrisis in 1967 moest dit bedrijf worden geliquideerd. De heer Kuiper nam hierna zijn stu die te Wageningen weer op. In 1972 slaagde hij voor het doctoraal examen. Aan dit plan zit nog een staartje vast. dat mogelijk een kans op realisering maakt als de verbouwing gereed is. Van het Zwarte Pad (achter het be wuste pand) waar vroeger een spoor lijntje liep, wil men een 'groen veld' gaan maken. Vervoorn: 'Het is er tien jaar een bende geweest, eem openbare vuilnisbelt. Nu zeggen wij: maak er een parkje, schep er speelgelegenheid voor de jeugd en leg op het overige gedeelte een trapveldje aan. Dan kun nen jongens er ravotten en kunnen bejaarden achter het dienstencentrum fijn op een terrasje zitten. De zon staat er de hele dag op'. Hoe speelt die Vervoorn dat nu alle maal klaar? Hij buigt nederig het hoofd: 'Kijk, ik werk wel eens achter de wethouder om. Dan ga ik meteen naar de man die het moet uitvoeren. Dat wil nogal eens helpen'. Zakt weg in gepeins. 'Er zijn er', zegt hij, 'die het anders willen. Maar het enige wat wij moeten doen is argumenten en feiten verzamelen en ze ermee dood gooien. Via feitenmateriaal moeten we er de autoriteiten van doordringen dat de nood hier groot is. Pas als blijkt dat dit niet helpt, dan maar eventueel hardere acties. Maar in een wijk als deze is dat levensgevaarlijk. Denk maar eens aan die ontploffing van een paar jaar geleden'. Lcn KijKje in nel neuwe jeuganuis. Vandaag hoogtepunt run een eeuwenoud feest LISSE Het Fioretti-College houdt nog twee voorlichtingsavonden voor ouders: donderdag 14 september en dinsdag 12 december om 8 uur in de aula aan de Sportlaan. VALKENBURG Iedere recht geaarde Valkenburger heeft van daag weer een snipperdag om het eeuwenoude evenement, de jaar lijkse paardenmarkt, weer van be gin tot eind mee te beleven. De paardenmarkt is tevens middel punt en hoogtepunt van de Oranje feesten, die de vereniging 'Wilhel- mina' traditiegetrouw weer op touw heeft gezet. De paardenmarkt van Valkenburg, die zich de laatste jaren mag verheugen in stijgende aanvoeren tengevolge van een verhevigde belangstelling voor het paard, is een van de oudste in Nederland. Er zijn beschrijvingen uit de 13e eeuw waarin reeds melding LEIDEN De Leidenaars die op dinsdag 3 oktober willen deelnemen aan de uitreiking van haring en witte brood kunnen zich daarvoor zaterdag 16 september tussen 16 en 20 uur opgeven in Den Burcht. Deze uitrei king is de enige in ons land, die is overgebleven van de vele brooduitde- lingen die vroeger plaats vonden. wordt gemaakt van de Valkenburgse paardenmarkt als zijnde de tijd, waar in rentes moesten worden betaald en andere betalingen dienden te geschie den. Maar het is bepaald niet uitge sloten, dat de markt al van veel vroeger dateerde, omdat Valkenburg al omstreeks het jaar lOOO een van de plaatsen was waar een goederenmarkt was. Valkenburg was een zo druk handelscentrum, dat men het nodig vond om de markt een hele week te laten duren. Wellicht, dat er aan die goederenmarkt ook een paardenmarkt verbonden is geweest. Kruisen De overeenkomst met de Voorschoten- se markt is, dat ook in Valkenburg verordonneerd was, dat er gehandeld moest worden tussen de kruisen, die waren opgericht. Alleen de knechten en dienaars van zijn doorluchtige hoogheid, de Here van Wassenaar (ook eigenaar van de tol) mochten buiten de kruisen zaken doen. Het ijzeren marktkruis als teken van de marktvrede heeft overigens niet altijd gewerkt, want de geschiedenis leert ook, dat een van de trosbelen ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten in het midden van de veer tiende eeuw ontstond op de paarden markt van Valkenburg. Jan van Beyeren moest een grote troepenmacht inzetten om de twisten den in de Rijnstreek, tot in Alphen toe, tot 'rede en bedaren te brengen. Vanmiddag zijn er op het school plein kinderspelen, een ringrijderij en voetbalwedstrijd tussen dc oude glorie van Valken Boys en Oud Val ken '68. Donderdag tenslotte zijn er weer kinderspelen en volksspelen en een kinderoptocht. De oranjefeesten worden besloten met een dansavond, aanvang 20.30 uur, in het Dorpshuis. De laatste twee dagen van de feesten is er ook een lunapark. ADVERTENTIE De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LA SIT A JUNGHANS EWE ANCRE Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk. Schokvrij. Onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden, LEIDEN Na twee jaar is het dan eindelijk een feit: zaterdag 16 september opent het jeugdhuis 'Jeugdhaven' aan de Breestraat 19. Het is een huis geworden dat geweldig vernieuwd is. Men kijkt de ogen uit als men de resultaten van de verbouwing ziet. In de 'Jeugdhaven' zijn nu twee full time kulturele werkers aan de slag. Joke Jansen was al sinds 15 februari bezig en 1 augustus is ook Ele Staalman als hoofdleider begonnen. Zij zijn beiden met groot enthousiasme aan het werk gegaan. Intussen is er in die afgelopen twee jaar aan de organisatorische opzet van het werk in het jeugdhuis wel iets veranderd. Voorheen was het huis eigendom van de Gereformeerde Kerk. nu is het in handen van de stichting 'Jeugdhaven' Leiden en is één van de drie huizen van de stich ting. Dat wil ook zeggen dat het werk in het jeugdhuis voorheen allereerst bedoeld was voor de vorming van de eigen gereformeerde jeugd. Hoewel in de praktijk iedereen welkom was en in werkelijkheid veel niet-gerefor- meerden gewoon meededen. Nu is het werk dus metterdaad bestemd voor alle jeugd, ook al hoopt de Jeugdha ven dat de gereformeerde jongelui net als voorheen blijven komen. In de praktijk zal dat betekenen dat alle bestaande vormen van jeugdwerk (clubs, verenigingen en soos) gewoon doorgaan met zoveel mogelijk behoud van hun zelfstandigheid. Wel open voor iedereen, maar nu ook met de mogelijkheid van hulp van deskundi ge kulturele werkers. Daarnaast zul len dan ook zeer waarschijnlijk ande re soorten jeugdwerk ontstaan. Het betekent ook dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor het praktische werk in het huis in het vervolg berust bij de twee medewerkers,- maar alles gebeurt zoveel mogelijk in nauw overleg met de z.g. Huisraad, waarin alle jeugdwerkvormen van het huis vertegenwoordigd zijn. De inspraak van de jongelui is immers erg belang rijk. De ontwikkelingen tijdens de laatste maanden in hel huis hebben trouwens al een goed samenspel opge leverd. Ook al richt het werk zich nu niet meer in de eerste plaats op de gere formeerde jeugd, de Stichting Jeugd haven wil bij haar werk zeer beslist bezig zijn vanuit het evangelie van Jezus Christus. De Stichting en allen die daarin werken, beogen geen vor ming en ontwikkeling van de jeugd zonder meer, maar een vorming en ontwikkeling waarin het evangelie als bevrijdende boodschap niet gemist kan worden. Zaterdag 16 september vindt de ope ning van het jeugdhuis plaats. Na het officiële gedeelte, om 11 uur 's och tends. is er de hele dag tot 's avonds half 12 open huis. Wat is eigenlijk de bedoeling van de kreet 'Open Huis'? Iedereen, jong en oud. wordt uit genodigd naar het jeugdhuis te ko men om de openingsdag mee te ma ken; de veranderingen, die het huis heeft ondergaan, met eigen ogen te bekijken; een kijkje te nemen bij (of deelne men aan) de activiteiten, die voor deze dag op het prpgramma staan; oude vrienden, misschien zelfs nieuwe, ontmoeten; informatie vragen over de inhoud van de activiteiten na deze openings dag: zomaar - wat zitten, wat praten of misschien wat neuzen in het informa tiecentrum; iedereen kan vrij door het huis lopen en een kijkje nemen in de ruimten die deze dag open zijn. De jeugddiensten zoals die voor de vakanties eens in de maand in het jeugdhuis werden gehouden, gaan ook nu weer beginnen. De eerste is op zondag 17 september. 10.30 uur. De Bezinningsdienst wordt gehouden op 24 september en begint om 10 uur. De groepen die nu al in het huis werkzaam zijn zijn o.a. 'Twentwel' soos voor 20-jarigen en ouder; 'Soos voor ouderen', speciaal voor 65-plus- sers; 'Gideonieten' groep voor jongens van 12 tot 16 jaar: jongens- en meis jesclubs voor de leeftijd van 7 tot 12 jaar: handenarbeid voor tieners. 'WSLG-soos' voor invalide en valide jongeren vanaf 20 jaar; soos 'Mirakel' voor jongelui van 16 tot 20 jaar; 'Kangeroesoos' voor jongens en meis jes van 13 tot 16 jaar én nog verschil lende projectgroepen. LEIDEN Vanmiddag (woensdag) om drie uur vindt in het Legermu seum de prijsuitreiking plaats in het kader van de wedstrijd 'Wie maakt het mooiste affiche Leiden Museum- stad?'. e prijzen, die aan 16 win naars worden uitgereikt, zijn door het Leidse bedrijfsleven en de gezamenlij ke Leidse musea bijeengebracht. me Jan van plan noord en de hordenloop naar overheden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Hij heet Vervoorn, maar ze noemen hem ook wel ome Jan van Plan Noord. Die ogenschijnlijk dolle kreet refereert ondub belzinnig aan wat hij de laatste twee jaren een beetje als levenstaak ervaart: meehelpen een buurt uit zijn isolement te halen Het liefst langs de weg der geleidelijkheid. Wat jarenlang vergeten is kun je niet in twee jaar tijd opbouwen. Dat beseft hij heel goed. Als je het zo beschouwt is het nog een tamelijk groot gebied, dat Plan Noord, wanneer je tenminste meer wil doen dan alleen maar constateren en kankeren. Vervoorn nu en met hem de andere elf leden van het wijkcomité Plan Noord) schuwt geenszins de hordenloop, die uitein delijk naar de overheden moet voeren. Vandaar dat hij altijd weinig tijd heeft voor andere zaken dan die het belang van zijn buurtgeno ten betreffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3