Indonesische kerken doen al jarenlang alles wat ze kunnen Een schoolstrijd in Pakistan Trouw Kwartet Nieuw Litouws protest DE KER Boekenetalagt n TKOÜW/KWARTET WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 De kwestie van de politieke gevangenen door prof. dr. J. Verkuyl Het regime van Soekarno bad in de laatste fase verbijsterend veel negatieve kanten. Maar dat heeft Nederland er nooit toe bewogen, liet Indonesische volk in de steek te laten. Nu het regime-Soekarno langzaam vervangen is door een ander bewind, geleid door president Soeharto. dringen velen aan op stopzetting van de hulp aan Indonesië. Ze doen dat, hoewel de huidige president van Indonesië zich bij de aanpak van sociaal-ecouoinische problemen veel meer laat leiden door deskundigen dan Soekarno ooit deed en hoewel de hulpverlening veel systematischer en concreter kan worden op gezet en met minder corruptie gepaard gaat dan voorheen. KERK BINNENL VND T2 /K2 Mijns inziens is deze actie tot stopzet ting van de steun aan Indonesië un fair. Daarmee bedoel ik niet, dat wij al het onrecht moeten camoufleren dat in Indonesië rondom de mislukte coup van 1965 is geschied: de 'commu nistenjacht', de moord op duizenden echte of vermeende communisten, het niet-berechten van duizenden gevange nen en het vasthouden van vele on- schuldigen. Ik kom daarop terug. Als wij werkelijk naastenliefde beoe fenen jegens Indonesië, dan eist deze naastenliefde ook, dat we met de Indonesische regering spreken over de behandeling van gevangenen en dat we al het mogelijke doen om aan te dringen op loslating van onschuldigen en om de gevangenen en hun gezin nen te helpen. De weg daartoe is niet het afbreken van de relaties met de Indonesische regering en maatschap pij, maar de intensivering van het contact en van de steun aan het economische stabilisatieproces dat zich snel voltrekt. Geschiedvervalsing Voor de beoefening van dit contact is in de eerste plaats begrip nodig van de situatie die leidde tot de afzetting van Soekarno en de opkomst van het regime-Soeharto. De manier waarop velen die tegen steun aan het Indone sië van nu ageren, feiten rondom de coup van 1965 interpreteren, is vol van geschiedvervalsing. Velen trach ten vol te houden, dat de leiders van de Communistische Partij in Indonesië (PKI) geen vooraanstaande rol in de organisatie van deze coup hebben ge speeld. Het staat echter vast, dat be paalde leiders van de PKI samen met een groep officieren daarin de hand hebben gehad. Anders dan bij voorbeeld in Vietnam droeg de nationale zelfexpressie aan het eind van de koloniale overheer sing in Indonesië géén communistisch stempel. In het ontstaan van de Indo nesische Republiek speelde de com munistische partij geen enkele rol. Rusland wilde de Republiek aanvan kelijk niet eens erkennen. Nu is het onloochenbaar, dat de PKI telkens gepoogd heeft, tóch de macht over te nemen om van Indonesië een commu nistische staat te maken. Dat gebeur de in 1948 in Madioen met Muso als door Moskou geïnspireerde 'souffleur' en 'planner' en in september 1965 onder inspiratie van Peking, met Sjam c.s. als 'planner' en Soepardjo als beulsknecht om de top van de generale staf op beestachtige wijze af te maken en een semi-communistisch regime te vestigen. De angst voor zo'n nieuwe poging tot machtsovername spookte al jarenlang in het Indonesische volk en steeg door de kunstmatig-triumfalistische houding van de communistische mas sa-organisaties, vooral in 1965. Toen de coup zich voltrok, is daarop gere ageerd in een afschuwelijke burger- roorlog, waarin honderdduizenden communisten en vermeende commu nisten zijn vermoord. In die vreselij ke burgeroorlog, waarin, in een ge zagsvacuüm, vreselijke dingen ge beurd zijn en een complete chaos heerste, kwam langzaam het regime van president Soeharto op. Dit regime is niet onfeilbaar. Er bestaat ook onder dit bewind, zoals in alle arme landen, veel onrecht, rechts verkrachting en corruptie. Maar er is op allerlei gebieden stabilisatie tot stand gekomen. Het land heeft zich hersteld en komt langzaam omhoog. De grote meerderheid van het Indone sische volk heeft het als een bevrij ding gevoeld, dat de vastgelopen laatste fase van het regime-Soekarno ten einde was gekomen en dat er nu mogelijkheden zijn voor de opbouw van een rechtsstaat, waarvan een man als prof. Notohamidjojo zo'n vurig verdediger is. Niemand zal beweren, dat die weg al ten einde toe is Kamp voor politieke gevangenen op het eiland Boeroe. afgelegd. Maar dat er veel ten goede is veranderd staat vast. Indonesië en de Indonesische regering hebben recht op onze hulp en wie duurzaam en waarachtig helpt, heeft ook recht op kritiek op misstan den en kan ook invloed uitoefenen op het opruimen daarvan. Het Indonesi sche volk heeft recht op hulp, op begrip en op constructieve kritiek. Gevangenen De rcdact'e behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Job. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus *59. Amsterdam. A. K. '72 Het probleem van de kamerbewoners is een van de grootste sociale proble men van deze tijd. Algemeen bekend is, dat er m.n. in de grote steden. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe leidse Courant Dordts Dagblad Dagelijks besluie: B. Bol. Den Hoog; d». E. 8leum>nk. Poters- wolde; hm. G. C. *on Dom, Nootdorp: W. A. Fibbe. Botier- dom: J. lonser. Utrecht; drs. J. W. de Poos. Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wosienoor. Overige leden «on het algemeen bestuurt K. Abmo. Amjterdomi H. A. de Boer, limu'deni th. Brouwer, Assen; nu. dr. J. Don net, Oen Hoog; i. von E'bergen, Schoorjbergen. mr. IC. »on Houten, Wogeningen; ds. O T. Hylkemo, B-lthoven: Joe. Huiisen, Delft; mevrouw M. C. E. ICIooster- mon-Fortaens. Voorschoten; me vrouw J. G. Krooyeveld-Wouters. Heerhugowoord: prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F H. Londsman, Den Hoog. H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G. C. von Ni ft rik. Amsterdom; H. Otte- vonger. Buitenpost; mr. dr. J. Oz'ngo, lunteren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z-H1; H. H. Wemmers. Den Hoog; drs. R. Zijlstro. Ooster- land (Zldl. Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie; Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie; J. de Berg Iwaarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers; N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdom. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bonk: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. moeilijk aan woonruimte te komen valt. Het aanbod van betaalbare ka mers etc. is gering, de ruimte veelal te klein, de huren abominabel hoog. om over de beprekende bepalingen van hospita's maar te zwijgen. Vooral de alleenstaanden, werkenden en (in mindere mate) studerende jon geren worden hiervan de dupe. Het doel van de actie kamerbewoners '72. waaraan jongeren van verschillende politieke gezindheid meedoen is, ora de leefbaarheid van hen die op ka mers wonen te bevorderen. De politie ke partlij en zijn van deze aktie in ken nis gesteld. Aan allen die zich het lot van de kamerbewoners aantrekken, alsmede aan de kamerbewoners zelf. willen we vragen om mee te werken Want zoals het nu gaat, kan het niet langer. Ook voor kamerbewoners moet gelden: betaalbare leefruimte. Den Ilaag R. F. van ts uien Daquerrestraat 143 Beide handen Na de korte publikatie over mijn veroordeling zou ik iets willen opmer ken. Inderdaad heb ik ca. 6 jaar lang godsdienstonderwijs gegeven (1957 tot 1963). Wat echter niet algemeen be kend was en waar jezelf ook over zwijgt was de beloning die hier tegen over stond. Bij een volledige dagtaak was het salaris n.l. 450,- per maand. Natuurlijk was die tijd wel wat an ders maar om een vergelijking te maken, het salaris van de doorsnee kantoorbediende was toen een 800.- per maand. Kinderbijslag, ziekenfonds en sociale voorzieningen waren er niet. Immers door het geestelijk ka rakter was er volgens de wet geen gezagsverhouding. Al het water van de zee wast echter niet af dat ik later, toen ik helaas als penningmeester over ruime geldmiddelen van anderen beschikte ben begonnen geld te lenen. Fout natuurlijk, want geld lenen zon der toestemming is geen lenen. Later ging het mij beter toen ik als leraar uitstekend werd gesalarieerd. Toen is er helaas weer iets tussen gekomen en ging het nog meer bergafwaarts. Inderdaad predikte ik. Maar in iedere dienst wees ik op Jezus Christus, bij Wien vergeving is. Dat was en is mijn overtuiging dat voor alle zonden vergeving is. Niemand weet hoe vurig ik hoopte dat door mijn verkondiging anderen de weg tot de Heer weer zouden vinden, of bewaard zouden blijven voor de verleiding. Onvergete lijk was voor mij de preek die ik eenmaal van een Duitse pastoor, in een Duits concentratiekamp heb ge hoord toen hij sprak over Zacheus. Ik hoor nog zijn wooraen dat God ons ziet als we Hem niet kunnen zien, niet gezien willen worden of Hem niet willen zien. Zo is het mij op een gegeven ogenblik ook gegaan, opeens wist ik het vorig jaar met grote duidelijkheid. Keer terug van de weg die je bewandelt Ik liep met één hand aan de hand van de Heer. Met één hand hield ik Hem vast terwijl de andere zelf bleef zorgen en graaien. Gezang 232 zegt niet voor niets, neem Heer mijn beide handen. Vorig jaar heb ik pas mijn Heiland beide handen durven geven, handen die Hij heeft gegrepen. Ik heb daarna mijn zonde opgebiecht aan het schoolbestuur. Het resultaat was een aanklacht waarna ik in voorarrest kwam. Niemand kan, mag en zal ik hier een verwijt van maken. Hoewel ik van harte hoop dat de koningin mij gratie zal schenken ben ik bereid de gevangenisstraf van veertig dagen te ondergaan. Het aller ergste vind ik dat er mogelijk een onverdiende smet is gevallen op de kerk. Al ben ik fout geweest de kerk heeft hieraan geen schuld. Hoewel u het schrijft ben ik mij niet bewust de kerkvoogdij een cent te kort te heb ben gedaan. God geve het dat ik eens weer Zijn Woord zal mogen brengen. Geen kerkeraad zal mij kunnen ont vangen als een onkreukbaar mens wel als een zondaar die zijn Heiland terug heeft ontvangen. Ankeveen. G. Stoepker WILNA (KNP) Opnieuw heeft de Russische premier Kosygin een pro testbrief ontvangen van rooms-katho- lieken in Litouwen. Ditmaal eisen 124 priesters de vrijlating van hun bis schop Juli jonas Steponavicius. Bis schop Steponavicius (61) van Pane- vezys wordt reeds geruime tijd in zijn eigen huis gevangen gehouden door de politie. Deze brief is de jongste in een reeks protestschrijvens van Litouwse rooms- katholieken aan de Sowjetautoriteiten waarin zij steeds weer hun grondwet telijke recht op godsdienstvrijheid opeisen. In maart ondertekenden 17.0000 Litouwse rooms-katholieken een brief aan UNO-secretaris Wald- heim, waarin zij de Sowjet autoritei ten beschuldigden van kerkvervolging. Enkele dagen geleden ondertekenden tweeduizend rooms-katholieken van de stad Prenai een open brief van soort gelijke inhoud aan het stadsbestuur. Vaak wordt tegen een pleidooi als dit ingebracht, dat het de zaak van de politieke gevangenen onder de tafel werkt of doodzwijgt. Ik wil graag met feiten aantonen, dat dat hier beslist niet gebeurt en dat men het meeste voor deze gevangenen kan doen langs de lijnen van communicatie. Natuur lijk is het nodig, aandacht te blijven geven aan de zaak van de politieke gevangenen. Maar het is zeer kwalijk als de indruk wordt gewekt, zoals dat onlangs weer is gebeurd, dat de chris telijke gemeenschap op Java de hand heeft gehad in het vreselijke bloedbad dat zich na de mislukte coup van 1965, en zich weinig bekommert om de gevangenen en hun families. De waarheid is, dat de christenen op Java in dat bloedbad niét de hand hebben gehad. Vele christenen heb ben integendeel de moed opgebracht, de lijken van de slachtoffers te begra ven. De waarheid is ook, dat de kerken in Indonesië in het algemeen en die van midden-Java in het bijzon der, gesteund .door diakonale instan ties in Nederland, al jarenlang alles doen wat ze kunnen om de gevange nen en hun families sociaal en pas toraal te steunen. En ook vanuit de Indonesische Raad van Kerken en het r.k. episcopaat wordt voortdurend de aandacht gevraagd voor de mensen rechten in de zaak van de politieke gevangenen. Voorstellen In juni 1971 is deze kwestie weer ter sprake gebracht in de eerste consulta tie die de Indonesische en de Neder landse Raad van Kerken in Drieber gen hebben gehouden. De daar gefor muleerde voorstellen hebben in het latere diplomatieke verkeer een belang rijke rol gespeeld. Deze Voorstellen hebben mede geleid tot de vrijlating van duizenden gevangenen. Een werk groep die in Indonesië gevormd is ora de consultatie van Driebergen uit te werken, en een parallelle werkgroep van de Nederlandse Raad van Kerken, waarvan de schrijver van dit artikel voorzitter is, houden zich o.a. met deze kwestie bezig. Van de concrete voorstellen noem ik de volgende: A. Wij dringen er nogmaals op aan, dat er maatregelen worden getroffen tot snelle berechting van de politieke gevangenen door gewone rechtbanken als wel door bijzondere gerechtshoven bij de wet in te stellen. Het feit dat sinds 1965 duizenden mensen gevan gen zitten zonder enige vorm van proces, is in strijd met alle mensen rechten. De berechting van deze ge vangenen zou dan hierin kunnen re sulteren, dat op korte termijn de velen ten aanzien van wie onvoldoen de rechtsgronden voor verdere gevan genhouding bestaan, kunnen worden vrijgelaten. B. Wat betreft de behandeling van de politieke gevangenen willen wij nogmaals attenderen op de 'rege lingen en voorschriften voor de be handeling van politieke gevangenen' die door de Verenigde Naties zijn aanvaard (in het bijzonder betreffen de correspondentie, familiebezoek, voeding, accommodatie enz.). Wij be groeten met instemming de groeiende relaties tussen de Indonesische rege ring en het Internationale Rode Kruis, terwijl wij ook met dankbaar heid constateren, dat in vele plaatsen aan de kerken en andere religieuze instanties gelegenheid wordt gegeven om sociaal en pastoraal diensten aan de gevangenen te verlenen. Wij zou den erop willen aandringen, dat zulke faciliteiten overal worden toege kend. Familieleven C. De zorgen voor het familiele ven van de gevangenen drukken bij het voortzetten der jaren steeds zwaarder op de samenleving. De be trokken consultanten zijn dankbaar en erkentelijk voor wat met name vanuit de kerken wordt gedaan om deze zorgen te verlichten. Toch moe ten wij eerlijk bekennen, dat wat er gedaan wordt slechts een druppel op een gloeiende plaat is en in geen enkele verhouding staat tot de om vang van de nood. De betrokken consultanten zijn van mening, dat de fondsen die nodig zijn om deze ernstige zorgen werkelijk te verlichten, volstrekt onvoldoende zijn om enigermate adequaat hulp te ver lenen, en doen een beroep op de Nederlandse regering en de desbetref fende organen van het Rode Kruis en de Verenigde Naties, om onder goed keuring van de Indonesische regering de geldstroom die daarvoor nodig is te vergroten. D. Herintegratie van vrijgelatenen. De betrokken consultanten zijn zich ervan bewust, dat de herintegratie van vrijgelatenen door grote, tragi sche problemen wordt omringd. De voorbeelden daarvan zijn te talrijk om ze te kunnen ontkennen. Er zijn vele voorbeelden van instan ties die, ondanks de druk van de publieke opinie, toch adem- en werk ruimte geven aain ex-gedetineerden die de weg terug trachten te vinden in de samenleving. De betrokken consultan ten zijn zich er echter van bewust, dat dit probleem een aanpak op veel ruimere schaal vereist en stellen voor, dat er in overleg met de betrokken instanties een gezamenlijke werkgroep in het leven wordt geroepen, die in samenwerking met instanties van het werelddiakonaat nagaat, of het niet mogelijk is, perspectieven voor deze groepen te vinden in een nieuwe omgeving'. Tot zover deze citaten. Wederzijds contact De zaak van de politieke gevangenen mag in de relatie Nederland-Indonesiië niet onbesproken blijven. Ze moet op de agenda blijven staan, zowel in kerkelijke als in gouvernementele contacten. Niemand heeft het recht, dit probleem, dat in de gehele wereld aandacht heeft, te negeren. Het eist een menselijke oplossing en wij zijn ervan overtuigd, dat de Indonesische regering open staat voor kritiek en bereid is, het proces van vrijlating te versnellen. Dat proces wordt niet versneld door personen die aan deze zaak part noch deel hebben, tot schietschijf te ma ken, noch door het ontketenen van een anti-Indonesische hetze, maar door wederzijds contact en door we derzijdse beïnvloeding tussen beide volkeren. door H. Biersteker Begin deze maand kwam er in Rawalpindi, het regeringscentrum van West-Pakistan, een betoging van christenen in botsing met de politje. Overre ding. stokslagen en traangas konden hen niet van hun doel afleiden: zij wilden naar president Bhoetto om te protesteren tegen de nationalisatie van hun scholen. Toen vielen er schoten: twee betogers werden gedood, verscheidene gewond en tientallen werden gearresteerd. Waarom wilden ze van geen wijken weten? Natio nalisatie van het onderwijs vindt in zoveel ontwikkelingslanden plaats. En het was een rom meltje met het onderwijs in Pakistan. De helft van de opgroeiende jeugd kwam er niet of nauwelijks aan te pas, het voortgezet onderwijs was een kwestie van de meest-biedende ouders en kweekte bovendien door zijn slecht aan de maat schappij aangepaste programmering tienduizenden werkloze intellectuelen Het werd hoog tijd dat de regering met een krachtig nieuw totaalplan kwam en dat gebeurde dan ook op 15 maart 1972. Sindsdien hebben echter de christenen hun hart vastgehouden, immers een onderdeel ervan was de overneming door de staat van alle particuliere onderwijsinstellingen met ingang van deze maand. Als dat drastisch wordt doorgevoerd dan wordt de enige troef hun uit handen geslagen. Deze piep kleine minderheid in het islamietische land (I procent van de bevolking) heeft zich altijd kun nen optrekken aan het voortreffelijke onderwijs stelsel dat zending en missie in Pakistan hebben achtergelaten. Reeds in het oude Voor-Indië onder Brits bestuur kregen aan de christelijke colleges velen uit de latere bestuursélite hun ondergrond: Jinnah, de grondlegger van Pakistan, zat eens op een christe lijke highschool in Karachi; Iqbal, de grote filo soof en dichter van de Islam, was op het christe lijke Murraycollege in Sialkot. Jinnah zette zich er voor in dat de godsdienstvrijheid in de grond wet verankerd werd maar het blééf een interim-grondwet dus dat anker ligt nogal los. Met name de christelijke scholen werden mogelijk gemaakt door het volgende artikel: 'De staat be hoort aan geen enkele zodanige instelling haar goedkeuring te onthouden op grond van het feit dat het bestuur ervan berust bij een bepaalde ge meenschap of denominatie'. Ook al waren zij onderhevig aan bepaalde verplichtingen, bijvoor beeld ook om moslems toe te laten en om eigen godsdienstonderwijs aan hen te doen geven het christelijk onderwijs slaagde erin veel 'eigen men sen' uit de laagste kasten op te trekken en ook werk te verschaffen aan vele oud-leerlingen. Om dat dit onderwijs, vooral op de colleges, een belangrijke bijdrage leverde in de kadervorming van dit ontwikkelingsland sprongen kerken uit het buitenland de Pakistaanse kerken graag bij in de financiering ervan zoals ook de Nederlandse gereformeerden. Maar voor de conservatieve moslems was dit onderwijs een doorn in het oog. Een hunner, Maulana Kausar Niasi, die inmiddels van een Nooit vergeten Atletiek op Murray-college in Sikoalt. een van de beste van het land, waar ook Neder landse akademici les geven. conservatieve religieuze partij naar Bhoetto's volks partij is overgegaan en nu in de regering zit, Wat maakt de zendelinge ondu| indianen in Zuid-Amerika Bettv verleden week voor de NCRV Jan van Hillo geïnterviewd, zo penend en aanvaardbaar? Ook1 gewaagde van een rotsvast gel< Christus en in de macht om in naam te genezen. Ook zij sprak grote vrijmoedigheid over dat Natuurlijk was hier een geroul interviewer aan het woord, bewaarde de luisteraars voor die al te opgelegd zijn, tei niet aarzelde zijn vragen ini te stellen. Maar 't was volgenj] dit, dat deze jonge vrouw bij innemend getuigenis alle al te woorden vermeed. Hier geen met lofprijzingen als tussen' hier geen onbescheiden infoi maar een gewoon en helder van haar werk, zoals ze dat kennelijke vreugde en enthoi deed. Ze had er zin in. En dat ze verder niet de indruk maakte, andere kant in het leven uit te. nen. Sommige getuigers hebben van een soort geestelijke mai zoals je die ook op ander hebt, mensen die maar één ding! nen, maar één facet van het 1< hun belangstelling hebben men. Hier was een jonge v het woord die midden in de lijkheid stond en voor wie die lijkheid bestond in levende met hun problemen. Daarin wil het evangelie van Christus als| licht laten schijnen. Daar wist toe geroepen. Dat kwam op een selijke manier over. Als christent vervuld moeten zijn van hun Hei V' het woord dienen over te nemei ding zoek ik', dan toch niet op krampachtige manier, als door gedreven. Dat was hier niet Hier was een vrij mens, die hii besloten had, geroepen door Heer. Daarin heeft zij onze stem meeleven nodig. Zij heeft niet na 1 ten een diepe indruk te maken ea zou mij niet verwonderen als verloren gegane boot al veelvi teruggeschonken is door dankbars kers. Beroepfngs- werk klaagde al eens dat moslems op deze colleges weliswaar niet tot een vreemde godsdienst be keerd worden, maar daarna 'toch ook geen mos lems meer zijn'. Daar kwam nog bij, dat vele christenen uit de laagste kasten (want daarop heeft de zending zich in het verleden het inten siefst gericht) de nauwelijks meer bemiddelde moslems voorbijschoten in het onderwijs, hetgeen volop schele ogen in de omgeving veroorzaakte. Tenslotte worden nog altijd*veel van deie scholen als 'buitenlandse misssie' afgeschilderd, ooi al is" het beheer volkomen in Pakistaanse kerkelijke handen. Los anker Voorzover de pers de volkssentimenten weerspie gelt is er inderdaad reden tot zorg. Tot het laatst toe hebben de besturen van de christelijke colle ges echter de hoop behouden dat zij zouden vallen onder een uitzonderingsbepaling bij de nationali satie. omdat zij niet, zoals vele andere particuliere colleges, commercieel geëxploiteerd worden. Dè voornemens van de regering zijn tot dusver nog niet geheel duidelijk. In hoeverre zal zij zich bij de noodzakelijke onderwijshervormingen laten leiden door de orthodoxe mullahs die zich op het ogenblik breed kunnen maken omdat na het verlies van Oost-Pakistan de Islam inderdaad het enige bindmiddel is tussen Sindhi's, Balichis, Phaktoons en Punjabis? de bi NED. HERV. KERK j. Beroepen: te Bussum: J. M. de Mr Woerden; te Vorden: (toez.) J Kooman te Baardwijk; te Twelkf Hoogendoorn te Oudelande; te Vlieland: (toez.) G. Hopster te land. Aangenomen: naar Tilburg: R. ma te Oostzaan; naar Ried en us gen (toez.): M. S. F. Kemp, kani Leiden. Bedankt: voor Heerenveen: J. H. hove, te Neede; voor Veen: J. Ko te Werkendam; voor Oudewater n: Verboom te Benschop. GEREF. KERKEN Beroepen: te Balk: W. Nawij, Balk, die dit beroep heeft a; men; te Meerkerk: (toez.) kand. Boer te 's-Gravenmoer; te Maar dijk: S. B. v.d. Molen te Hoogen de. v\ Aangenomen: naar Haarlem-Noord rt„ Wilschut te Oosternijkerk. Bedankt: voor Oude Pekela: dr Kuiper te Donkerbroek. GEREF. KERKEN (VR1JG.) Beroepen: te Mussel: kand. L Graaff te Hardinxveld-Giessendam Beroepbaar: verklaard: kand. Boiten, Columbusstraat 70, 's-Gi hage. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Ouderkerk a.d. A P. Beekhuis te Noordeloos; voor ^er burg. G. Blom te Meerkerk; nu Assen: W. Steenbergen te E-indl» u OUD-GEREF. GEM. IN NED. d Beroepen: te Doorn: J. W. Slagi dt Rijssen. pl; dii bi Den ie K De rector van het Murray-college in Sialkot, dr. Khair Ullah, citeert in een studie over de toe komst van de christenen in Pakistan dr. Hendrik Kraemer (uit zijn boek World Cultures and World Religions): 'Bij al onze beschouwingen over moderne stromingen in de Islam moeten we nooit vergeten, dat de stericste en minst tastbare kracht in de Islam overal de conservatieve vleugel is. die weigert tot een akkoord te komen met de moderne wereld. Van die kant zijn er altijd weer onverwachte uitbarstingen en ontwikkeingen mo gelijk. Hoezeer men ook gelijk heeft met de veronderstelling, dat de opmars van ondermijnen de seculariserende denkbeelden en krachten haar dwaze verblindheid en haar pathetische onmacht steeds meer aantoont, het lijkt toch verstandig haar potentiële sterkte niet -te onderschatten'. Dr. Khair Ullah geeft zijn medechristenen in West-Pakistan de raad van Petrus om door het leiden van een 'goede wandel' en door hun goede werken hun omgeving op te wekken tot verheer lijking van God. Maar Anwar M. Barkat. rector van het Forman Christian College in Lahore, zegt: de christenge meenschap in dit land zit niet in de handel of in de industrie, zij heeft ook geen grondbezit. Maar zij bestaat van de dienst in het onderwijs. Als die gelegenheid tot dienst ons ontnomen wordt, zal dat dan onze dood niet zijn?' Johannes Mario Simmel Ik niet wie ik ben. Uitgave: De Bod 'ei Haar». Prijs: 17,9f De nieuwe roman van Simmel is grote allure. Het gegeven van tijdelijke isolement van een gitfhni elkaar vreemde mensen, die v(» op elkaar zijn aangewezen, is nieuw. De wijze echter, waarop auteur dit thema uitwerkt, is boeiend en getuigt van groot vat *t< schap. Het gaat om twee dagos het leven van acht willekeurige sen, die na een luchtaanval op (21 maart 1945) vluchten in schuilkelder onder een huis ii binnenstad. De Duitse luitenant een opsoringsploeg, die de zevei vrijdt. wordt geconfronteerd met moord. Aanvankelijk bevonden acht personen in de kelder, waari gebrek was aan leefstof en zuul Kernfiguren in de kelder gedeserteerde Duitse soldaat, d*Dai de korte tijd meer dan vriend® sluit met een vereenzaamd meisje zijn in de groep een priester, hoog-zwangere vrouM'. een nv met een kind en een onbetrou* Duitser, die waardevolle docunw bij zich heeft De soldaat vent laatstgenoemde. Tijdens het isolM ontstaan even fascinerende als off rende dialogen. De schrijver laat komen, dat mensen, die op een ditècl lijke wijze zijn 'téruggeworpen' u'elijks meer weten wie ze zijn. giek en harmonie gaan hand in in deze roman, die men meen® ademloos leest. ■ide kar if |Ii £11

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2