f* FTOfc* Bouw grootste geschilpunt Amin wil joodse volk in Engeland huisvesten UW I I I I I I I I I I I I I I U\i A 1 Collegegeld mag toch in termijnen Sr1''- - Rechtstreeks van importeur W; krant la KOELKAST 140 lir. 198.- Kamer verdeeld over Diepenveen c (f j d v v v v1 hm te' r jeven werd Diepenveners tegen annexatie pet duurder Israël belooft af te Tekenen met Palestijnse guerrilla's AMNESTY INTERNATIONAL op giro 45.40.00 In deze krant Ontwerpen van confessionelen en progressieven deze week bij X Alleen bij J.v.URKn.v. V«"e Cr SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK dagblad voor leiden en omgeving teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 53ste jaargang HAARLEMMERSTRAAT 250 GRATIS BEZORGEN Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur an onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zeer -verdeeld gere ageerd op het wetsvoorstel van de mi sters Geertsema (binnenlandse zaken) en Udink (ruimtelijke ordening) nrn de gemeente Diepenveen bij Deven ter te voegen. Deventer heeft ruimte nodiig om uit tc groeien tot een streekeentrum met ruim 100.000 inwoners, maar Diepo- veen wenst voor deze groei zijn na tuurschoon en zelfstandigheid niet te verliezen. Wel is deze gemeente hc- ■eid een deel van haar gebied, Groot ]olmschate, af te staan om Deventer oelaas te bieden. Deze oplossing rervat in een voorstel van de Kamer- eden mejuffrouw Goudsmit (D'Gfi), riévez (KVP) en Tolman (CHU) •ussies. Met name het AR-Kamerlid Schakel sprak zich onverbloemd to gen dit voorstel uit. Hij noemde hot olstrekt onverantwoord, gezien de chrijnende woningnood die in Deven- er bestaat. let antwoord van minister Udink. met ame over de vraag of de woningbouw al stagneren, als alleen de wijk Groot- lolmschate bij Deventer wordt ge- 'oegd, zal beslissend zijn voor de uit- ciag van het debat. In afwachting van dit antwoord hielden PvdA, VVD en )S'70 zich nogal op de vlakte wat be reft hun voorkeur. I Inwoners van Diepenveen tijdens hun demonstratie op weg naar het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag, waar zij gisteren protesteerden tegen de voorgestelde annexatie door Deventer. JEN HAAG In augustus zijn de consumptieprijzen met 0.9 procent ge legen, waardoor de totale prijsstijging it jaar tot 4.9 procent is opgelopen. Jat is 1.4 procent minder dan in de vereenkomstige periode van vorig aar. toen in augustus de prijzen met .3 procent waren opgelopen. !en van de oorzaken van de prijsstij- ing in de afgelopen maand is het gro- endeels verdwijnen van het uitver- oopeffect voor kleding, schoenen en oningtextiel. Andere prijsverhogingen 'erden genoteerd voor o m. aardappe- n, fruit, vlees en eieren. Koffie daal- e in prijs. JERUZALEM, BONN (UPI, Reuter, AP) Israël heeft gisteren gezworen heftig oorlog te zullen voe ren tegen de Palestijnse commando's, die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad in München, en legen de Arabische landen die hen steunen. De belofte, gedaan in een door het Knesset unaniem aangenomen resolutie, legt de verantwoordelijkheid voor het bloedbad geheel op de schouders van die Arabische landen, die Palestijnse guerrilla's onderdak bieden. (ADVERTENTIE) Hulp aan gevangenen die om hun over- tuiging uorden ver volgd. Waar ook ter wereld. Roetcrsstraat 34 AMSTERDAM Telefoon 020—22.46.74 De resolutie werd aangenomen, nadat premier Golda Meir tot het parlement gezegd had. dat de Arabische terreur geen verandering zal brengen in het Israëlische streven naar vrede. Vier dagen tevoren had Abba Eban, de minister van buitenlandse zaken, verklaard dat dc vredesinitiatieven zouden worden opgeschort, totdat de wereldgemeenschap iets zou hebben ondernomen tegen het terrorisme. Meir onthulde dat Israël een hoge veiligheidsfunctionaris naar München had gestuurd, toen de Palestijnen hun gijzelaars nog in het Olympisch dorp gevangen hidden. Er waren geen Is raëlische politiemannen of scherp schutters in München en de Israëli sche autoriteiten waren niet gevraagd om enige medewerking. Het enige wat .de veiligheidsfunctionaris had gedaan was de Palestijnen tijdens een pauze in het vuurgevecht in het Arabisch toe te spreken. Bij het begin van de gebeurtenissen had Israël Bonn laten weten, dat het geen onderhandelingen zou beginnen met de Palestijnen en dat de volledi ge verantwoordelijkheid in handen van de Westduitse regering lag. aldus premier Meir. Israël liet Bonn ook weten dat ze er volledig begrip voor zou hebben als de commando's vrijge leide beloofd zou worden in ruil voor vrijlating van de gijzelaars. Premier Meier meende dat er wel bepaalde kritiek kon worden uitgeoefend op de manier, waarop de Duitsers de red dingsactie hadden ondernomen,, maar prees de beslissing om geweld'te ge bruiken. Wel kritiek In tegenstelling tot Israël maakt bondskanselier Willy Brandt wel on derscheid tussen de Arabische rege ring en commando-organisaties. 'Ik ge loof dat het nodig is een onderscheid te maken tussen de regeringen van Arabische landen en de terroristische organisaties, wier leden eveneens bur gers zijn van deze landen', verklaarde Brandt in een interview met de Frankfurter Rundschau. Brandt verze kerde de Arabische landen dat Bonn geen achteuitgang wil in de betrek kingen met hen. Hij hoopte dat de Zogezegd fan de consument van genees- undige hulp wordt een vertrou wen gevraagd, dat hij op nage noeg alle andere terreinen van nze samenleving al lang niet meer wenst te geven. H. C. van der Hoeven, directeur Azifo-zieken fonds in Den Haag, in zijn brochure 'Een vriendelijk rookgordijn'. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De mogelijkheid om de duizend gulden collegegeld in termijnen te betalen zal door minister Van Veen met ter vernieti ging aan de Kroon voorgedragen worden. Bewolking In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Maximumtemperaturen rond 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend te koud met plaat selijk buien, vooral aan de kust. Zon op: 06.13 Zon onder: 18.57 Maan op: 13.58 Maan onder: 21.11 insleep Olympiade Wél vindt de minister dat deze rege ling van de collegegeldkwestie, die aan de beide Amsterdamse universiteiten mogelijk is, op gespannen voet met de wettelijke regeling staat, maar het is zijns inziens moeilijk vol te houden dat deze regeling strijdig is met de wet. Wat andere universiteiten nu gaan doen is hun zaak; ze zijn auto noom. Minister Van Veen zei dit na afloop van het overleg dat gisteren plaatsvond tussen hem en de besturen van de universiteiten en hogescholen. Tijdens dit overleg, dat onder andere bedoeld was om over de moeilijkheden met het collegegeld en de numerus fixus te praten, waren volgens de mi nister alle aanwezigen het er over eens dat de collegegeldwet uitgevoerd moet worden. 'De colleges van bestuur wil len met volledigè inzet deze wet uit voeren,' aldus minister Van Veen. Om frusterende acties van de studen ten het hoofd te kunnen bieden is be sloten een kleine ambtelijke werkgroep in te stellen die in de komende weken de praktische problemen zal bezien en eenduidige afspraken en richtlijnen zal maken. Over de numerus fixus is afgesproken dat studenten die voor een studie geplaatst zijn, de tijd heb ben tot 22 september van dat recht gebruik te maken. Dat is dus één week langer dan eerst bekend werd gemaakt. De opengeble ven plaatsen zullen vanaf 27 septem ber verdeeld worden. De minister meent dat hij binnen de wet blijft als hij de studenten aan een datum bindt. In samenwerking met de ministeries van sociale zaken en justitie zal nage gaan worden hoe gehandeld moet wor den ten aanzien van de kinderbijslag. Er is wel afgesproken dat één centraal puilt de administratie van formalitei ten die voor de kinderbijslagwet nodig zijn, voor alle universiteiten zal be handelen. Minister Van Veen bena drukte dat tegengegaan zal worden dat iemand die geen collegegeld betaalt. tOeh een recht heeft op kinderbijslag. 'Het is een vergissing te menen dal men op den duur de wet kan ont duiken en kinderbijslag toucheren.' Tegen de reactie die op de college- geldenwet gekomen is, moet intelli gent en glashelder opgetreden worden, omdat die reactie (die de minister overigens niet normaal vond) ook in telligent is. 'Het scharnierpunt van ons optreden is dit: op welke manier kunnen we verhinderen dat onderwijs genoten wordt en voorzieningen gebruikt wor den door niet-studenten,' aldus minis ter Van Veen. (ADVERTENTIE) 'CHERNY-pianos WAARDE 3300.- Arabisehe regeringen redelijk zullen denken over de Duitse maatregelen ter bescherming van de veiligheid van burgers en gasten van het land. Verdwaalde DC-8 Inmiddels is gebleken dat1 het onbe kende toestel, dat maandagavond in de richting van het Olympisch Stadi on vloog, een verdwaalde DC-8 van Finnair was. die later landde op het vliegveld Fürsten-Feldbruck. De Belgi sche politie heeft Interpol ingescha keld bij het zoeken naar de 29-jarige Marokkaan, die een aanslag zou heb ben gepleegd op een lid van de Israë lische ambassade in België. Volgens de politie is het geen politieke aan slag geweest. Geen enkele organisatie heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. In Tripoli zijn giste ren de vijf omgekomen Palestijnen als 'martelaren en helden' begraven. Binnenland Neem arts in loondienst Buitenland Grote Vietcong-sabolage-actie 8 Sex in China 8 Kerk Indonesische kerken doen wat ze kunnen 2 Sport FC Twente en FC Den Haag in Rusland 11 Bockcnctnlagc 2 Lezers schrijven 2 Kerk In de wereld 2 Commentaar 7 (ADVERTENTIE) "siohD °ood 'af "iraadbrood boere"To0? natu,r if r— ooerenbruin, 02i/nenbrood, ■KL ati onze parlementsredactie DEN HAAG Op liet punt van de woningbouw verschillen PvdA, D"(>6 en PPR aan de ene en KVP, ARP en CHU aan de andere kant sterk van mening volgens de onhverp-programma's van beide com binaties, die gisteravond aan de betrokken partijen zijn aangeboden. Dc confessionele combinatie heeft vergeleken met het gemeenschappelijk urgentieprogramma waarmee zij in 1971 de verkiezingen inging het ac cent sterk gelegd op dc verbetering van oude woningen. De omvang van het nieuwbouwprogramma moet vol gens het confessionele programma jaarlijks worden vastgesteld 'in ver band met de activiteiten van krotop ruiming en woningverbetering'. Voorts moeten volgens de confessionelen de huren geleidelijk op het kostprijspeil worden gebracht door jaarlijkse ver hoging en uitbreiding van de libera lisatie. er moeten huursubsidies komen voor hen die de huurprijzen niet kun nen dragen. De progressieve combinatie wil daar tegenover de bestaande regelingen voor huurharmonisatie en -liberalisatie afschaffen. De regering moet de be voegdheid krijgen, de huurverhogin gen aan een maximum te binden. Een soortgelijke regeling moet worden in gevoerd voor de koopprijzen van on roerend goed. Voorts legt het program ma van de progressieve drie het accent op de nieuwbouw: het programma van woningen dat gereed komt moet stij gen tot 170.000 in 1976, waarbij voor lopig het uitgangspunt moet zijn dat 80 procent van dit programma uit goedkope woningen bestaat. Tenmin ste 25.000 woningen daarvan worden in noodgebieden gebouwd met een be- ginhuur van hooguit 150 gulden per maand. Voorts bepleiten de progres- sieve drie een wet op de stadsvernieu wing die er voor 1976 moet zijn. De regeling voor individuele subsidies moet worden uitgebreid tot alle huur woningen en zal zelfs koopwoningen omvatten. Uitgangspunt is dat mini mumloontrekkers niet meer dan een .tiende van hun belastbaar inkomen verwonen, voor mensen die op de wei standsgrens zitten stijgt dit gedeelte tot een zesde. Voor het overige valt op dat de pro gramma's van beide combinaties on derling weinig essentiële verschillen be vatten. Het programma van PvdA, D'66 en PPR is aanzienlijk gedetailleer der dan dat van KVP, ARP en CIIU. Defensie De drie progressieve partijen zijn het over hun ontwerp niet geheel eens ge worden. Op het punt van het veilig heidsbeleid is zowel D'66 als de PPR uit de boot van de PvdA gevallen. Het progressieve programma meent dat de defensie-uitgaven moeten worden ver laagd tol drie proeent van het natio naal inkomen in 1976 (onder het be kende motto dat de kwaliteit voorrang heeft boven de omvang van de defen sie-inspanning) maar dc D'66-delegatio in de werkgroep die het programma heeft voorbereid, heeft daarbij aange tekend dat 'het noemen van een niet redelijk gemotiveerd streefgetal van 3 procent te hoge verwachtingen wekt.' Voorts hebben de PPR-leden uit deze commissie een ander standpunt over hét lidmaatschap van Nederland van de NAVO. In het progressieve program ma staat dat Nederland lid moet blij ven 'zolang een beter alternatief voor vrede en veiligheid ontbreekt.' al wordt daar later wel aan toegevoegd dat Ne derland de NAVO-raad moet voorstel len Griekenland en Portugal uit deze raad te verwijderen. De PPR-mense» in Zie verder pag. 5, 6e kolom (ADVERTENTIE) PIS fles 30 cl. mits afgehaald 25 Schokkende verklaring orcr jodenvervolging KAMPALA (UPI. Reuter. AP) President Idi Amin van Oeganda heeft in een telegram de secretaris generaal van de Verenigde Naties een oplossing aan de hand gedaan voor het probleem van de Palestij nen. Hij vindt dat de joodse bevol king van Israël maar naar Engeland moet verhuizen, omdat de Engelsen schuldig zijn aan de vernietiging van Palestina. In het telegram, waarvan hij af schriften heeft gestuurd aan pre mier Golda Meir van Israël en dc Palestijnse leider Jasser Arafat, zegt Amin: 'Voor de Israëli's, die door Engeland naar Palestina zijn ge bracht, zou het beter zijn zich in Engeland te vestigen. Palestina is voor dc Palestijnen en niet voor de Israëli's, daarheen gebracht door En geland, de schurk die overal in de wereld vergissingen heeft gemaakt bij het vaststellen van grenzen van de landen, die ze eerst als kolonies hebben bezet'. Goede plaats De Oegandesc president, die zijn militaire opleiding in Israël heeft genoten en die, tot hij enkele weken geleden met Israël brak, enorm veel Generaal Amin hulp van Israël heeft gekregen, zegt in zijn telegram ook, dat de Israëli's veroordeeld moeten worden voor de moord op de Israëlische atleten bij de Olvnipische Spelen in München. 'Duitsland is daarvoor de goede plaats*, meent Amin. En dan volgt de volgende schokkende passage: 'Toen Hitler daar premier en opper bevelhebber was, verbrandde hij meer dan zes miljoen joden. Dat gebeurde omdat Hitler en het hele Duitse volk wisten, dat Israëli's geen mensen zijn, die werken in het be lang van de wereldbevolking en daarom hebben ze de Israëli's met gas op Duitse bodem levend ver brand'. Kaoenda Behalve president Nyercre van Tan zania heeft ook president Kaoenda \an Zambia felle kritiek geleverd op president Amin. De Zanibiaanse re gering heeft verklaard, dat het be leid van Amin zo onsamenhangend en vul tegenstrijdigheden is en zo dwaas dat het aan krankzinnigheid grenst. Nadat president Kaoenda de uitwijzing van meer dan vijftigdui zend Aziaten door Amin 'verschrik kelijk, afschuwelijk, abominabel en beschamend' had genoemd, liet Amin weten, dat Kaoenda een 'tiran was die door terreur regeerde'. desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand. TCHAIKA-PIANO'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. ANNO 1898 Westersingel 42-44. ROTTERDAM telefoon (OIO) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 9 uur .Ookjmporteur i^an Estonia, 20 Otf weim.K, ,n r x onverbeterlijk bokmon/chop in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad! 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 68. Rotterdam, telefoon 010 13 80 18 bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: Plaats: (H maand O kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletinc schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE HAAGSE COURANT ANTWOORDNUMMER 101 DEN HAAG goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1