bescheiden rol voor öjur. Monetair Fonds Tulp steekt roos naar de doornige kroon Graanoogst in EEG evenaart record '71 Moeilijkheden Nove door ex-directeur Architectenbureau maakt personeel mede-eigenaar rijsstijging beperken Assurantiebemiddela ar moet onkreukbaar zijn Geldmarkt blijft nog stabiel weekstaat ned.bank leiner verlies j Van Gelder nrobank komt ook it vakantiereizen ro Amsterdam daagt rente Interflora gaat reclame maken voor Nederlandse bloem Opnieuw stijging winst en omzet bij Stad Rotterdam Hogere winst bij Kas-Associatie Ned. fondsen in New York Pakhoed in Frans wegvervoer bedrij f NEW YORK FLAUW DOW JONES INDEX SS/ lüf/KWARTET WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1972 FES'ANCIëN/ECONOMIE T15/K17 ormele stichting tijdens topconferentie De ministers van financiën van tie zes landen der Europese Economische Gemeenschap en de vier landen die er lid van willen worden, zijn liet dinsdag eens geworden over de vraagstuk- die nog moesten worden afgedaan voor de vorming van een Europees Monetair Fonds. Het fonds, een hoeksteen voor monetaire integratie in de vergrote Europese Gemeenschap zou kunnen wor- krijgt om te beginnen slechts een betrekkelijk bescheiden rol te spelen. Ijs nog niet besloten wanneer de neie beslissing voor de stichting het fonds zal worden genomen, is echter waarschijnlijk, dat die issing wordt voorbehouden aan de ïonferentie die de Gemeenschap jende maand in Parijs houdt. eun welingelichte kringen verluidt, dat fonds 1,4 miljard Europese reken- ïeden (dat zijn ongedevalueerde ars van 3,62) groot moet wor- Die gelden kunnen worden ge- t om landen met betalingsmoei- iêden steun te verlenen geduren- ts maanden of een jaar. t tweede belangrijke taak van het s wordt het centraliseren van de sacties van de centrale banken, als doel hebben de koersen van de ta's van de EEG-landen binnen de sproken schommelingsmarge idbreedte) van 2,25 pet ten opzich- in elkaar te houden, ministers van financiën hebben toegestaan tot en met 31 decem- op de wisselmarkten met dollars Interveniëren in plaats van met d. Eind juni kreeg Italië dat recht het eind van deze maand. latie ministers van financiën hebben eens gesproken over gezamenlijke op korte termijn te nemen maatregelen ter bestrijding van de inflatie in de EEG. Deze maatregelen moeten worden genomen op de zitting van de EEG-ministerraad die 30 en 31 oktober wordt gehouden, zo heeft mi nister Nelissen meegedeeld. De ministers, 'ernstig bezorgd over de snelle prijsstijgingen in hun landen', stellen zich voor tijdens die zitting, waarop de conjuncturele situatie in de Gemeenschap onderzocht zal wor den, gedetailleerde maatregelen goed te keuren op de diverse gebieden die zich lenen voor effectieve en realisti sche actie tegen de inflatie. Daarbij zal rekening worden gehouden met de situatie in de landen van de uitge breide Gemeenschap. De maatregelen betreffen zowel de gemeenschappelijke als de nationale politiek, die het onderwerp is van coördinatie op communautair niveau. De Europese Commissie zal hiertoe voorstellen doen, zo wordt gezegd in een document dat aan de ministers van buitenlandse zaken is voorgelegd. Reacties In een eerste reactie noemde de West- duitse minister van financiën Schmidt het in Rome bereikte akkoord een 'stap vooruit'. Hij was 'zeer tevreden' met de oprichting van een Europees Monetair Fonds maar waarschuwde voor ongebreideld gebruik ervan. Er komt een nieuwe grote hoeveelheid kapitaal in Europa beschikbaar en er is eensgezindheid en discipline voor nodig om die te beheren, aldus Schmidt. West Duitsland had tijdens de minis- lersconferentie de vraag uitgesproken dat een monetair fonds van de Euro- markt de inflatie nog verder zou aanzwengelen omdat de andere landen niet genoeg zelfbeheersing hebben om het fonds naar behoren te laten wer ken. AMSTERDAM —Op de geldmarkt is de afgelopen week maar weinig veran dering ingetreden. Belastingbetalin gen konden de banken gemakkelijk opvangen ook al doordat 150 min. aan bankbiljetten uit de circulatie terugkeerde. In verband met een te rugbetaling in guldens aan het IMF ontving de staat 14 min. van het fonds. Dit geld is gebruikt voor aflos sing van schatkistpapier, dat bij de centrale bank was ondergebracht ter financiering van een goudstorting. In geldmarktkringen wordt voor de komende week nog maar weinig ver andering in de bestaande situatie ver wacht. Van een dinsdagmiddag gehou den inschrijving op (Amerikaans) schatkistpapier wordt geen verkrap- ping verwacht, omdat omstreeks 15 september de maandelijkse uitkering van het rijk aan de gemeenten ad 450 min. de geldmarkt opnieuw zal verruimen. 'Het bedrag van deze in schrijving moet wel gigantisch zijn, wil er een zichtbare verkrapping van de markt optreden. Bovendien hebben de banken nog steeds een tegoed van 1,5 miljard', aldus een deskundige op de geldmarkt. De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, zei: 'Ik ben zeer voldaan met het bereikte akkoord. Het Europees Monetair Fonds was een essentieel punt sinds wij het als absolute voorwaarde hadden gesteld duizeuden guldens voor het al dan niet doorgaan van de Ve"chn e" Europese top'. 'Van deze vergadering A s.'sV'm oiv zijn positieve invloeden uitgegaan, al- vord buiteni geld 4.793005 4.791.693 —6312 dus Giscard d'Estaing. Buiteni. bei mid 320 267. 53 Ongeloofwaardig Discontoportef. Gekocht papier De Engelse financiën minister Barber voorscho/staat" prees vooral de voorgenomen maatre- Ned munten gelen tegen de inflatie 'We zouden ken inven" erg ongeloofwaardig zijn geworden als D|V rekeningen we dit niet hadden gedaan'. 'Het Eu- Totaal ropees monetaire Fonds is volgens oankbmetten hem van essentieel belang voor de 'S Rijks schatkist Europese eenheid. 'Maar' voegde Bar- Banken Nederland 1.691.835 ber er waarschuwend aan toe, 'we zijn J"Kezt het nog niet eens geworden over de Buiteni banken vraag hoe het fonds precies moet And mei inge/ functioneren'. onv. 28.29S 377.241 377.246 +5 178.930 178.930 onv. 141 680 144.126 —554 15.273.202 15.259.685 —13.517 TERDAM In verband met de oudend moeilijke marktsituatie Koninklijke Papierfabrieken Gelder in het eerste halfjaar van nog een verlies geleden van min. Het verlies over het eerste aar van 1971 was 7,6 min. Het ur heeft bekendgemaakt dat ook het tweede halfjaar nog rekening worden gehouden met een ver- De in de aandeelhoiidersvergade- van juni goedgekeurde statuten- ging is dezer dagen van kracht rden, waarmee de 50 pet. partici- van Crown Zellerbach in het ul van Van Gelder een feit is rden. Binnenkort zullen aandeel- irs in de gelegenheid worden tegen inlevering van een pre- i\ aandeel van 1000 nominaal te ogen 500 in contanten, alsme- n preferent aandeel op naam van nominaal en tegen inlevering een gewoon aandeel van 100 naai te ontvangen 50 in con- n, alsmede een gewoon aandeel aam van 50 nominaal. Daar- 2al de mogelijkheid worden geo- de gewone aandelen op naam lominaal 5C om te wisselen in icaten aan toonder, eveneens van naai 50. BRUSSEL Al is het in vele delen van de EEG slecht oogstweer ge weest, waarschijnlijk bereikt de graanoogst opnieuw het record van vorig jaar: 76,8 miljoen ton. Ons land tekent voor 1,4 miljoen ton, een vermindering van 7 procent. tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div reken. Totaal 46.220 295.214 30.233 2.521 855.985 20.000 357.420 330.141 266.110 25.966 2.603 855.985 20.000 357.420 742.380 5 273.202 15 259.685 Goud en deviezen 13 762.327 13.7S9.33R Mum biljetten 14.075 14 066 Schalk p buiteni Dekkingsperc 71 78 71.91 —29.104 —4.267 +82 onv. 12 239 —13.517 +27.011 In Nederland is dc oogst nu helemaal binnen. In de eerste drie weken van augustus moest het werk vanwege het slechte weer wel regelmatig worden onderbroken, maar daarna klaarde het zo op dat het oogstwerk de eerste septembcrweek rond kwam. De kwaliteit van het Nederlandse graan kon beter. Het slechte weer is ook daar debet aan. Bij wintertarwe en winergerst is de korrel onvoldoen de ontwikkeld en de kleur matig tot voor in rogge, vocral in Limburg. De grote oogst in de EEG komt voort uit een areaal dat maar weinig groter is en een hectare-opbrengst die iets geringer is dan vorig jaar. Frankrijk heeft één miljoen ton, of 3 procent graan meer geproduceerd, Duitsland ging echter 600.000 ton, of 3 procent achteruit. Italië's oogst daalde met 300.000 ton of 2 procent Er werd een half miljoen ton minder tarwe geoogst maar 700.000 ton gerst rERDAM De Amrobank gaat ok vakantiereizen verkopen. Ge wordt hiermede in het najaar 1973 een begin te maken. Aard en ng van de nieuwe dienstverle- zullen in een later stadium wor- bekendgemaakt. is de bank met onderzoekin- op dit gebied begonnen. In augus- 1971 deelde zij mede, dat deze 'e activiteit naar haar mening in het bestaande dienstenassorti- voor de particuliere relaties. Er evenwel aan toegevoegd, dat de zich voorshands van deze dienst- ning wenste te onthouden aange- het kantorennet in die tijd met werd ovT^telpt door de aanpak andere diensten op het gebied zijn retailbanking. slecht. Schot (gekiemde korrels) komt meer dan vorig jaar. Verkoop aandeel tegen voordelige koers ROTTERDAM Het architectenbureau Leo de Jonge heeft voor een aantal werknemers de mogelijkheid opengesteld mede-eigenaar van het kantoor te worden. TERDAM Met ingang van 1 'er zal de Amsterdamse gemeen- 0 de rentevergoeding op particu- girorekeningen verlagen van 2,5 j01 F5 pet. Deze maatregel is het 'g vaij ontwikkelingen die ook de e" de postgiro tot renteveria- hebben doen besluiten en bete een aanpassing aan deze tarie- fn de hoogte van de percentages [emeentegiro depositorekeningen geen verandering. Medewerkende architecten en zelfstan dig opererende leden van de techni sche staf en de administratie, die tenminste drie jaar op dit niveau werkzaam zijn kunnen aandelen ko pen tegen een koers, die aanzienlijk lager is dan de boekwaarde. De good will, die bij de waardebepaling door een accountant wel meetelt, wordt bij de verkoopwaarde aan medewerkers nl. niet meegeteld. Het kantoor noemt de stafmedewer kers-aandeelhouders 'functiepartners'. Daarnaast kan ook het personeel in de lagere functies aandeelhouder ('so ciale partner') worden, maar deze mensen moeten ten minste tien jaar bij het architectenbureau gewerkt hebben. Momenteel komt 15 pet. van het per soneel voor het mede-eigenaarschap in aanmerking, maar omdat er weinig verloop is, kan dit percentage in de komende jaren snel stijgen. Gebrek aan geld behoeft in ieder geval voor een werknemer geen beletsel te zijn voor het kopen van een aandeel. De heer De Jonge is in dat geval bereid het benodigde bedrag dan voor te schieten. Wel is de werknemer ver plicht bij een eventueel vertrek zijn aandeel weer aan het kantoor te ver kopen. Het architectenbureau gaat voortaan Leo de Jonge, Dorst, Lubeek, De Bruijn, De Groot en Partners. Men acht deze benaming meer in overeen stemming met de huidige situatie op het kantoor. De heer De Jonge is al een paar jaar niet meer de hoogste baas, al heeft hij het grootste aande lenpakket. Alle vijf directeuren heb ben binnen de organisatie evenveel te zeggen. Het woordje 'partners' duidt op het mede-eigenaarschap van de werknemers. GRONINGEN De neergaande ontwikkeling, die de Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking (Nove) vooral sedert 1970 heeft doorgemaakt, zou met name te wijten zijn aan het verkeerde beleid van de toenmalige directeur, ir. K. H. Tan. Dit heeft de scheidende president-commissaris prof. ir. L. H. de Langen op een aandeelhou dersvergadering gezegd. partner. In West-Europa moet Nove concurreren met 7 andere bedrijven. iropese Commissie noemt maatregelen JSSEL De stijging van de consumptieprijzen die dit jaar in de EEG- zai uitkomen op 5 tot 6 procent zal volgend jaar beperkt moeten worden Jjogmt 3,5 procent. Dat zegt de Europese Commissie in Brussel in haar Jks rapport aan de EEG-ministerraad over de economische toestand van Scmeensehap. Dit jaarlijks rapport moet de lidstaten helpen hun econo me Politiek op korte termijn te coördineren. ïommissie erkent dat een beperking van de prijsstijging tot 3,5 procent 1 eonv°udigc zaak zal zijn. Openbare overheid en economische en sociale Zperingen zullen de handen ineen moeten slaan om het gestelde doel te eiken. commissie heeft een aantal richtlijnen voorgesteld, namelijk: 'en str'kte uitvoering van de begrotingen voor 1972; Vei"h°ging van de begrotingen voor '73 die binnen de grenzen van de te rnvach,e groei van het BNP blijft; ,C" krcdietbcleid dat er naar streeft de huidige buitensporige toename van I elomloop zijnde geld af te remmen; WT Vordering van de concurrentie in handel en landbouw. Volgens hem heeft de heer Tan in het bijzonder gefaald omdat hij zich heeft verkeken op de aanloopmoeilijk- heden bij de uitvoering van het pro ject akoestische tegels, aldus de heer TT" 1 1^1. De Langen. Door dit project zijn de J5()S MllS VCrW&Cllt kosten zo gestegen dat het bedrijf in liquiditeitsmoeilijkïheden kwam. De vrilWPI CPPllllTP W1TIQF heer Tan zou geprobeerd hebben deze VI1JWC1 g Cl IJ IVC YV1HOI tekorten te dekken door te bezuinigen op de post onderhoud. Hierdoor ont stonden veelvuldige storingen aan de machines. Doordat hij bovendien een vier-ploegen systeem invoerde, werden de machines nog zwaarder belast. De heer De Langen zei dat men de heer Tan zo lang zijn gang had laten gaan, omdat deze als een zeer competent man bekend stond. De heer Tan heeft inmiddels een leidende functie in In donesië aanvaard. De huidige directeur van Nove, de heer S. S. Wadman, heeft door zijn beleid het storingspercentage met zo is op de vergadering gezegd. Door twee-derde weten terug te dringen, de herinvoering van een drie-ploegen- stelsel is het aantal personeelsleden inmiddels teruggebracht van 450 naar 320. Zoals eerder reeds gemeld, leed Nove over 1971 een verlies van 4,8 (over 1970 een verlies van 1,6 min). De situatie in de Board-wereld blijft moeilijk, ook op het gebied van akoes tische tegels, zo werd nog gezegd. Hoewel er op het ogenblik geen fusie besprekingen gaande zijn, zou het be drijf graag samengaan met een goede AMSTERDAM De internatio nale bloemenverzendorganisatie Interflora gaat reclame maken voor 'onze' tulp. De tulp staat als belangrijkste lentebloem in de internationale catalogus van Interflora. Dat betekent dat meer dan 37.000 bloemisten over de hele wereld de tulp fe bruari en maart volgend jaar in hun winkel hebben. Een Italiaan die bijvoorbeeld een Canadese vriend een bos tulpen wil schen ken kan dat dan moeiteloos doen via Interflora. De Amerikaanse organisatie van bloemisten grijpt bovendien de be langstelling voor de tulp aan om een grote reklame-actie voor deze bloem op touw te zetten. Tulpen worden tot nu toe in de Verenigde Staten niet veel verkocht. 'Onbekend maakt onbemind', zegt de heer Chuck Codner, bloemenhandelaar in een plaatsje bij Chicago en bestuurs lid van Interflora en de Amerikaan se bloemisten-organisatie. De reclamecampagne die voor de tulp wordt opgezet gaat ruim 1 miljoen kosten. 'En daar kun je heel wat voor doen.' Betekent de export van snijbloemen (met name tulpen) uit ons land naar de Verenigde Staten nog niet veel, des te groter is de uitvoer van bollen. Van de totale bloembollenex port van 425 tot 450 miljoen gaat circa 14 procent naar de Vere nigde Staten. Interflora, de internationale bloe- mistenverzendorganisatie die de tulp gaat 'promoten' begon vlak na de tweede wereldoorlog met een jaar omzet van 350.000. wat vorig jaar was gegroeid tot ruim 4 miljoen. Er zijn 37.000 bloemisten over 130 landen bij aangesloten. In Neder land alle Fleurop-bloemisten. Wie een boeket bloemen wil geven aan iemand die ver weg woont. behoeft slechts naar één van de 37.000 bij Interflora aangesloten bloemisten te gaan en daar de bloe men uit te kiezen. Hij geeft er het adres op. waar de bloemen moeten worden bezorgd en de dag of zelfs de tijd, waarop dit moet geschieden. Waar ter wereld dat adres ook is, de bloemist kan er voor zorgen. Hij geeft de opdracht per telegram (of als er tijd is per brief)' door aan de bloemist in de betreffende plaats, die de order uitvoert, en presenteert de rekening aan de opdrachtgever. Onderling wordt de verrekening der opdrachten via een clearing systeem tussen dè bloemisten geregeld. FLEURIN Voor die clearing heeft Interflora een eigen universeel betaalmiddel ingesteld, genaamd de 'Fleurin', die een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 80 cent. 'De eerste en eni ge organisatie met een eigen inter nationaal betaalmiddel', zegt Codner. 'Het geeft ons veel gemak en aan de Fleurin danken we voor een groot doel onze stormachtige groei.' Volgens de voorzitter van de Ameri kaanse bloemistenorganisatie John Bodette is de groei van Interflora toch nog niet groot genoeg. 'Maar dat is ook logisch omdat 't internationale contact zo beperkt is. Slechts bij uitzondering voelt men zich geroe pen een vriend of relatie in een ander land of zelfs aan de andere kant van de oceaan een boeket bloe men te sturen.' Bodette en Codner zijn in Neder land voor het tweede wereldcongres van bloemisten dat vandaag in de Amsterdamse RAI begint. Met de tulp in het middelpunt van de be langstelling. Deze typisch Neder landse bloem gaat de in de hele wereld zeer populaire roos (sterk, romantisch en lang levend) naar de doornige kroon steken. ROTTERDAM De produktie van nieuwe individuele levensverzekerin gen bij het assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 is, exclusief De Waerdye, over het eerste halfjaar 1972 met ca. 20 pet. toegenomen. Bij de Waerdye was dit percentage 30. Het provinciale schadeverzekeringsbe drijf groeide met 17 pet. Bedroeg de winst over het eerste halfjaar 1971 ƒ5,2 min. (gebaseerd op de halve totale winst over 1971), In het eerste halfjaar 1972 werd een winst behaald van ruim 5,9 min, een stijging van 14,3 pet, zo heeft de raad van bestuur medegedeeld. Dit cijfer werd bere kend na het treffen van de nodige voorzieningen voor mogelijke tegen vallers, terwijl niet onaanzienlijke in cidentele baten buiten beschouwing werden gelaten. De kostenbewaking wierp duidelijke resultaten af. Over het tweede half jaar 1972 is de raad van bestuur niet pessimistisch. HAMBURG Japag-Lloyd, de groot ste Westduitse Scheepvaartmij heeft drie vliegtuigen van het type Boeing 727 aangekocht van de.Nippon Air ways. Hiermede zal de maatschappij in het voorjaar van 1973 haar activi teiten op luchtvaartgebied beginnen. Daartoe is opgericht een 100-pct doch termij. Hapag-Lloyd Flug genaamd. Hapag-Lloyd zal de helft van het begin kapitaal fourneren. De rest zal uit bankkredieten bestaan. N.V.A. besprak ethiek in het beroep EMMELOORD 'Een assurantie-bemiddelaar behoort onkreukbaar te zijn Er wordt van hem echte eerlijkheid verwacht en geen 'slim me' eerlijkheid.' Dit zei de heer F. X. J. Baneke in zijn inleiding tij dens de N.V.A. (Ned. Ver. v. Assurantiebezorgers) Dag 1972. The ma van deze dag: De ethiek in de assurantiebemiddeling. De assurantiebemiddelaar, aldus de heer Baneke, mag gerust de zaken gunstig voorstellen, maar hij mag niet weglaten wat zijn gezonde, eerlijke verstand hem voorschrijft te zeggen. En als een cliënt hem dat vraagt dan moet hij daar tegen in gaan. Een waarlijk betrouwbaar assurantiebe middelaar heft daar meestal geen moeite mee. In het uiterste geval moet hij de post weigeren of bij schade de cliënt verzoeken de zaak buiten hem om bij de maatschappij aanhangig te maken. De heer N. B. M. Vierhout stelde, dat de verhouding van de assurantiebe middelaar tot de cliënt dient te zijn als die van 'mens tot mens', waarbij de persoon van de cliënt centraal dient te staan. Hij meende, dat de bemid delaar zich moet hoeden voor de ver leiding zich te veel te laten leiden door de grotte van de post en daarbij te weinig rekening te houden met de draagkracht van de cliënt. In geval van schade, aldus de heer Vierhout, kan de assurantiebemid delaar niet volstaan met deze bij de Maatschappij aan te melden. Het is zijn taak de cliënt bij te staan in een situatie welke voor hem vreemd is. Prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur Ned. Paedagogisch Instituut in Zeist, merkte in zijn toespraak op, dat bin nen de kringen van de zelfstandige assurantiebemiddelaars gesteld is, dat deze de belangen van de cliënt te dienen heeft tegenover de afzetdruk van de producenten. Direct in conflict met deze eis is echter de merkwaprdi- ge situatie, dat de bemiddelaar alleen betaald wordt indien hij een produkt aan de man gebracht heeft. Het zou, zo zei prof. Lievegoed, het zelfde zijn indien een advocapt alleen betapld zou worden voor zijn advies, zijn consult zou krijgen indien hij geen medicijn voorschreef. Het kwam spr. voor dat zolang een dergelijke situatie bestaat alleen een zeer straffe ethiek met zware sancties in staat zal zijn een twijfelachtige identiteit op te houden. AMSTERDAM De Kas-Assooiatie heeft het eerste halfjaar 1972 afgeslo ten met een winst van 1,8 (1.0) min. De resultaten werden begunstigd door netto hogere rentebaten en een relatief lagere belastingdruk. Hoewel in de naaste toekomst veel onzekerhe den schuilen, ook ten aanzien van de rente-ontwikkeling, verwacht de Kas- Associatie dat de jaarresultaten hoger zullen zijn dan die van 1971. De baten uit provisie en interest stegen tot 11,6 (9,8) min. De lasten namen toe tot 8,1 (7,4) min. Het balanstotaal beliep per 30 juni jl. 769,7 (503,8) min. Kon. Olie noteerde op 12 september S 38',ï- 38=„i (38%-%); Philips $17-17% (46%-%); Unilever S 46%-46% <17%-%) en KLM $34 (34%Opgave duPont, Glore. Forgan. ROTTERDAM Pakhoed Transport groep zal een 50 pet belang verwerven in Onatra te Vitrolles door aankoop van nieuw uit te geven aandelen Ona tra, zodra de betrokken autoriteiten de noodzakelijke goedkeuringen aan deze transactie hebben verleend. Ona tra is de grootste wegvervoersonder- neming in de EEG voor transporten van onverpakte vloeibare en droge chemische stoffen. Het wagenpark bestaat uit 750 gemo toriseerde eenheden en een groter aantal tankopleggers, opleggers voor poeders in bulk of huif opleggers. Daar enboven rijden een honderdtal een heden voor Onatra op contractbasis. De jaaromzet van Onatra bedraagt Ffrs 125 miljoen. Vitrolles is geleden tussen Marseille en de grote nieuwe concentratie van havenindustrieën die in Fos in ont wikkeling is. Naast de hoofdzetel bij Marseille heeft Onatra vele kantoren in Frankrijk en in andere landen van Europa. Pakhoed Transportgroep ver wacht een sterke groei van de ve- voersbehoefte over de weg, in het bijzonder op het gebied van gespecia liseerd transport in grote hoeveelhe den. De participatie in Onatra geeft Pakhoed Transport een aanzet tot on- wikkeling van gespecialiseerd vervoer op Europese schaal. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes de offi ciële slotkoers van gistermiddag. AKZO (73.40). Hoogovens (75.50). Kon. Olie 124.20gb-124.50 (124.60). Philips 55.40- 55.50 (55.50). Unilever 144.70 (124.60). KLM Ul (112.30). NEW YORK PAPENDRECHT Bos Kalis West minster Dredging Group verwacht, dat door een hogere omzet de afne mende winstmarges over het hele jaar 1972 zullen worden gecompenseerd. Hierdoor zal de nettowinst over 1972, incl. de resultaten van de in 1972 tot de groep toegetreden bedrijven Int. Navigatie Apparaten en Int. Gewa pend beton-bouw niet veel afwijken van die in 1972. In dat jaar' bedroeg de nettowinst na belastingen ƒ22,1 min. De orderportefeuille van de groep is in de eerste zes maanden van dit jaar uitgegroeid met opdrachten tot een waarde van van ca. ƒ350 min. en bedraagt na aftrek van gereedgeko men projecten ƒ840 min. In het eer ste halfjaar is 190 min. aan werken gereed gekomen. Verwacht wordt, dat over het hele jaar ongeveer drie maal zoveel werk zal worden geleverd. De bruto winstmarges vertonen een daling als gevolg van de stijgende kosten, welke niet in prijsverbete ringen tot uitdrukking komen. De onzekere economische ontwikkeling, de toenemende concurrentie, ook op de internationale markt en de nadeli ge gevolgen van de zwevende wissel koersen zijn daarbij van invloed. ACK Industries Airco - i Allied Chemical als hij tot procederen adviseert, of Aium co of Am wanneer een arts geen betaling voor American Brands Am Can Am Cyanamld Am Electr Power BROEK OP LANGENDIJK Groenten. Aard- Am Metal Climax appelen 200 kg lste kg 45 20 kroten 8000 A Am Motors 15 90-19 B 7-8.60 C 5.90 modjo A 14.80-17 B Am Smelt and Ref 5.90-6.10 andijvie 2800 kg Al 10-19 slabonen Am Tel and Tel 230 kg 1 98-110 uten 8400 kg 1 40-60 22.50- Ampex 22.80 sortering 60-80 27.20-29.70 bloemkool Anaconda 3700 St 6-1 76-89 6-2 31-49 8-1 71-79 8-2 26-36 Arm CO Steel rode kool 16000 kg A 18.30-24 B 16.80-20.40 Atlant Richfield gelo kool 6500 kg A 28-36.40 B 17.80-21.20 groene kool 17000 kg A 23-26.10 deense kool Bendlx 34000 kg 9-21.10 witte kool 1500 kg 6.20-6.60. Bethlenem Steel ZWIJNDRECHT Andijvie 14-35 spinazie 20- Boeing 44 postelijn 34-70 prei 45-56 uien 22-23 snij- Burlington Ind bonen 80-101 stambonen 114-128 spekbonen 69-77 spitskool 30-58 groene kool 23-30 witte Canadian Pacific kool 21-22 rode kool 12-19 chln. kool 24-27 Celanese gele kool 30-33 spruiten A 65-103 B 79-101 C Chase Manhaiian tot 26 D 60-93 sla Al 12-19 bloemkool AA 82- Chesap and Ohio 102 A 74-89 B 56-70 C 41-54 paprika 4-21 knol- Chrysler selderij 25-27 komkommers 90 38-41 75 25-28 Cities Service 60 18-22 50 15-18 40 tot 15 krom 15-16 torna- Colgate-Palmolive ten A 4.60-4 70 B 4 30-4.45 C 4.40-4.65 CC Colt Industries 2.85-3 selderij 6-12 peterselie 6-12 radijs rood Commonw Edison 10-13. Cons Edison Cont Can Coni Oil Deere and Co Indust. Sporen (Jtil. Ubl. Mods Dow Cherolca' Du Pont (E t) 7 sept. 962.45 229.07 110.56 74.21 433.4 11 sept. 955.00 225.20 110.05 74.19 433.3 E»*""" Ko0ak 12 sept. 946.04 223.07 109.60 74.20 433.0 First Nat City Aand. übl. Tot. U. L. rnm 7 sept 11.090 14.870 1.739 518 851 *u?gheny pow s 11 sept. 10.710 15.760 1.747 386 1.044 Akzona 12 sept. 13.560 18.910 1.766 346 1.083 ^m-Standard Amsted Ind 29% 29 V» 53% 53% 41% 41% ,1., 31 •M-i 21% «4% 44% 43% 29% 20% 22% 22% 33% 33% 16% 16% 42% 42% 64% 64% 45% 45% 31% 30% 39% 39% 80% 77% 19% 19% 34% 34", 34% 24% 32% 3171 33% 33% 52% 50% 60% 61% 49 J4 4!)% 77% 74", 96% 96% 181 178% 129% 126% 37 37 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel and Elec Getty Oil Gillette Glmbel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper lnt Tel and Tel 66% 654» 25% 25% 70% 75% 21% 21% 28% 28% 83% 83% 52% 51% 21% 21% 29% 29% 24% 24% 32% 32% 15% 15% 396% 395 36% 36% 34% 33% 35% 35% 53% 51% 29% 29% Ling Temco Vough Litton Industries Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores Mcdonne) Douglas Mobil Oil 12%l2%ex 9% 9% 23% 22% 29% 20 42% 41% 34% 84% 67% 66% Nabisco 55 56 Nat Cash Register 36%ex 35% Nat Distil and Ot 17% 17% Nat Gypsum 174» 17% Nat Steel 39% 39% Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar A Chem Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 20% 67.80 16% 17% 8.251, 47% 27% Bayuk Cigars 12/9 2i Can Breweries 67.32 Cerro 18 Chadbourn Gotb 151 j Cbase Select Fd 153, Columbia Gas 147-, Comlnco 17 Cont Telephone 8.17L 46% Fluor Corp 66% 65% North Am Rockw. 34% 34% 14% 14 Gen Cigar 17% 17% 21% 21% 30% 10%ex lnt Bnk for Rec 98%b 98%b 12% 12 1111 Flav Frag 78% 75 39% 39% Kit Paper 59b 59 48%b 48 Interspar 26 00 25.80 11% 11% Kansas City Ind 43b 43% S 77', Kansas Power 25% 25% 13% 14 KLM 34% 34 2% 2% K roger 20% 20% 11 48 11.41 29 28% Leaasco 19ex 19% 28%b 28% Lone Star Cement 26% 25% !2%ex 22% Lehman 17% 17% 23% 23' Madison Fund 12% 12% Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Petroleum Procter and Gamb RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Pelr Santa Fa Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperry Hand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Standard Oil N J Studehsker-Worthl Sun Oil Unilever Union Carbide Unlroal United Aircraft United Brands U S Steel Western Union Westinghouse El. Woolworth Nat Can NY Centr A North West B N Amer Philips Co Occidental Fetr Standard Brands union Elect United Corps United Gas Western Bancorp 16% 16% 29% 29% 3% 3% 847'. 84% 39% 39% 105ex 102% 35% 34% 97% 96% 34% 14%ex 23% 23% 59% 61% 38% 38% 81% 30% 106% 107% 49% 49% 19% 19% 454» 45% 53 52% 42% 41% 65% 65% 74% 74% 80 79 50% 50% 43% 43 35% 34% 163% 161 17% 17% 46% 46% 48% 47 16% 16% 40 40% 11% 11% 29% 29% 53% 53 41% 40% 37% 36% 16 16 8% 9 66% 65% - 36% 35% 14% 14% 23% 23% 23% 23% 47% 47% 35% 35% 16% 167» 9 9 17% 17% 36 36

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17