I Grotere kans op lederland en ilijven nabije Indonesië naasten ittïtsers schrijven orsair en Milan af Politieman voorzag drama in München Allende waarschuwt voor burgeroorlog 'iet Cong sou toeschietelijker zijn Meyer Lansky moet Israël nu verlaten Fleurop/lnterflora OUV/KffAKTBT DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 RIJS, SAIGON (Reuter, UPI, AFP, AP) De mogelijkheid dat (misschien nog deze week) vor- on Ongeil worden gemaakt op de weg naar een vreedzame oplossing van het Vietnamese probleem is 4ti (Dter geworden, nu de Viet Cong een verklaring heeft gepubliceerd, waarin voor het eerst niet het reden van de regering van president Ngoejen Van Thieu wordt geëist. Saigon vindt druk overleg JaMussen de Amerikaanse ambas- eur Ellsworth Bunker en president Teu en hun vertegenwoordigers. betekenis wordt in dit verband echt aan het bezoek van president jos speciale vertegenwoordiger ry Kissinger aan Moskou en de rekingen, die ook Le Due Tho, de tale adviseur van de Noordvietna- delegatie bij de Parijse vredes- erentie, zowel in Peking a>ls in rou heeft gevoerd, lens zijn verblijf in de Russische fdstad heeft Le Due Tho de verze ng gekregen dat de Sowj et-Unie nodige steun zal blijven geven tot ITT eindoverwinning, zo meldt het bureau TASS. Bij aankomst in js zei Le Due Tho gisteren', Kis singer in Moskou niet gesproken te hebben. Hij sluit echter de mogelijk heid niet uit dat hij de Amerikaan binnenkort in Parijs zal ontmoeten: 'U zult in de komende dagen te weten komen of wij elkaar zullen spreken', zei hij tot verslaggevers. Viet Cong In een lange verklaring heeft de 'voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vdetnam de vorming voorge steld van een 'Voorlopige regering van nationale eendracht'. Deze zou samengesteld moeten zijn uit drie ge lijke delen, die noch een communis tisch regime, noch een bewind met een Amerikaans stempel' mag hebben. De Viet Cong is bereid een dergelijke '■j» Manks Franse pressie N (Reuter, AFP) Zwitserland ziet af van het voornemen, erikaanse of Franse jachtbommenwerpers te kopen om zijn lucht- itte moderniseren. besluit om noch de Amerikaanse sair', noch de Franse 'Milan' te ter vervanging vari zijn ge- jliegtuigen van het type 'Ve- heeft' voorlopig een eind gemaakt een ernstige controverse in Zwit- regeringskringen. •rland heeft nu al zes jaar lang 'keken' naar een nieuw gevechts- luig. De gedachten gaan thans ir de Britse 'Hunter', als moge plaatsvervanger van de 'Venom'. maand had het ministerie van osie de aanbeveling gedaan, 60 airs te kopen. De Franse rege- protesteerde echter bij de Zwit- regering, dat de Milan niet op liste waarde was geschat Marcel lult, de bouwer van de Milan, beschuldigde de Zwitsers ervan geen 'goede Europeanen' te zijn door het Franse toestel af te wijzen. ONTSLAG Op 31 augustus nam een hoge functio naris van het Zwitserse ministerie van defensie ontslag. Hij beklaagde zich erover, dat de regering te lang zaam was met het nemen van beslui ten en hem niet krachtig genoeg ver dedigd had tegen de Franse aantijgin gen. In de Zwitserse regering heerst ver deeldheid in deze kwestie. Het Zwit serse ministerie van defensie moet het besluit om de door het ministerie aanbevolen Corsair te laten schieten ongetwijfeld als een ernstige neder laag beschouwen. voorlopige regering te aanvaarden, die door geen van deze tegenstrijdige groepen wordt geleid 'in afwachting van de organisatie van waarlijk vrije en democratische verkiezingen'. Opvallend in de in Hongkong opge vangen verklaring is dat in de pream bule nergens de verwijdering wordt geëist van de regering van president Thieu. In de tekst na deze preambule wordt slechts gezegd dat 'de voorlopi ge revolutionaire regering en de rege ring van Saigon zonder Ngoejen Van Thieu' elk hun vertegenwoordigers benoemen om deel te nemen aan de 'regering van nationale eendracht'. Het aanwijzen van deze mensen moet door middel van raadplegingen ge schieden. Een voorwaarde van de Viet Oong iis wel dat 'de Verenigde Staten moeten ophouden, de marionettenre gering van Thieu te steunen'. Het voorstel, dat een verduidelijking is van het reeds geruime tijd bestaan de vredesplan van zeven punten van de Viet Cong, beklemtoont dat de drie elementen van de te vormen regering volledig gelijk zullen zijn, zowel wat betreft rechtspositie als het aantal personen. Deze formule zou de enige zijn die rekening houdt met de 'huidige realiteit in Zuid-Vietnam': twee regeringen, twee legers en de andere politieke formaties- Amerikaanse bommenwerpers hebben bij zware aanvallen op het gebied van Hanoi drie overspanningen van de Paul Doumerbrug over de Rode Ri vier verwoest en kazernecomp-lexen getroffen. De brug ligt dichtbij het centrum van Hanoi en vormt een belangrijke schakel in het spoor- en wegvervoer van de Chinese grens af. Sinds kort werken weer talrijke Chi nese genie-experts in Noord-Vietnam om de verbindingslijnen open te hou den. Zij concentreren zich niet op spoorlijnen, die te kwetsbaar zijn, maar op uitbreiding van het stelsel van 'gecamoufleerde wegen'. Er wordt een heel nieuw wegennet gevormd, waarover het militaire vervoer door gang kan vinden. Uit Saigon wordt gemeld dat 70 Zuid- vietnamese helikopters vernield zou den zijn toen een bommenopslagplaats bij de grote luchtmachtbasis Bien Hoa op 25 km van Saigon in de lucht vloog. Volgens iceekblad Der Spie gel BONN (Reuter, AP, UPI) Het Westduitse weekbald Der Spiegel heeft gisteijen beweerd, dat een Westduitse politiepsycholoog de tra gedie van München had voorspeld, maar dat zijn profetie als 'veel te onrealistisch' van de hand werd gewezen Twee Belgische politiemannen houden de wacht voor de Prins1 Taveer ne in het hart van Brussel, nadat daar zondagavond een functionaris van de Israëlische ambassade werd neergeschoten. - SANTIAGO (Reuter) De marxistische president Salvador Allende'vftn Chili heeft zondagavond gewaarschuwd, dat Chili het grote gevaar loopt, in een burgeroorlog terecht te.komen. Hij riep op tot een politieke dialoog;om een oplossing voor de moeilijkheden te vinden. Tijdens een interview voor een radiostation in Santiago nodigde d&fende de belangrijkste oppositiepartij, de christen-democraten, uit tot besprekingen te komen met dc regering om een gewapende confrontatie te vermijden. (Naar zijn zeggen staat zijn volkscoalitie van socialisten, communisten en radiktfen voor zeer ernstige politieke en economische problemen. De laatste vloeien voort uit een hardnekkige parlementaire oppositie en de opkomst in Chili van wat hij noemde een ondermijnende fascistische ideologie en activiteit. 'We leven in een abnormale periode die kan culmineren in een burgeroorlog. Ik verwerp dit categorisch. Ik geloof dat mijn regering de beste waörborg is voor vrede. Er zijn verkiezingen en er bestaat vrijheid. Negentig prejaent van de Chilenen wil geen gewapende confrontatie.' aldus Allende. De psycholoog Georg Sieber had zes maanden voor de aanvang van de Olympische Spelen een rapport inge diend bij de Münchense politie-com- missaris Manlied Schreiber, waaron der onder het hoofdje 'Scenario 21' één van de ^denkbeeldige situaties die Sieber voor politie en organisato ren van de Spélen had ontworpen stond: 'Om vijf uur 's morgens klimt een groep guerrilla-strijders over het hek rond het Olympische dorp en bezet het appartement van de Israëli sche ploeg. Eri wordt melding ge maakt van schoten en brand.' 1 De politiefunctionarissen, die verant woordelijk waren voor de opleiding van de veiligheidsdienst van de Spe len, vroegen Sieber echter 'Scenario 21' voorlopig op; te bergen en liever vijf scenario's \toor minder ernstige ongeregeldheden op te stellen, aldus- Der Spiegel. In jeen hoofdartikel be schuldigde Der spiegel het ministerie van verkeer in Bonn ervan geen aan dacht te hebben .geschonken aan een tip, die Interpol na het begin van de Spelen aan de Lufthansa gaf. Interpol had de luchtvaartmaatschappij meege deeld dat Palestljnen voor de onmid dellijke toekomstj nieuwe activiteiten planden. Dajan in Minchen Het doorgaans zeer betrouwbare New York Times meldkle gisteren dat de Israëlische minister Mosje Dajan naar München gevlogen was, nadat twee Israëlische Olympische spelers waren gedood en negen waren gegijzeld. Vol gens de bronnen van het Amerikaanse dagblad was Dajen om 7.30 uur 'sa- vonds in München aangekomen enkele uren voordat de Palestijnen met hun gijzelaars naar het vliegveld vertrokken. Het bezoek van de gene raal werd geheim 'gehouden en functi onarissen werd oröjedragen te ontken nen dat Dajan in JtfUnchen was, aldus de New York Times. Van andere bronnen wordt echter vernomen, dat Dajan heeft aangebo den om naar München te komen om de reddingsactie te leiden, maar dat de Duitsers dit 'hebben afgewezen. Dajan en minister van vervoer Shi mon Peres die:ide leiding hadden van de actie waarbij 97 gijzelaars in een Sabena-toestel1 werdén ontzet wilden daarop als waarnemers naar München vertrekken, maar zij werden door verslaggevers gezien toen zij op het vliegveld stonden te wachten. Da jan had toen van de reis afgezien, omdat hij vreesde dat de gijzelaars gedood zouden worden als de Palestij nen wisten dat hij in München was, aldus deze zegslieden. a denken over de kwaliteit van de samenwerking 1ES 103.501 114[ 101.3 102.3 100.6 100.4 or prof. dr. J. Verkuyl lesië is en blijft de meest nabije naaste van Nederland onder mtwikkelingslanden in Azië. In 1938 schreef ik in een brochure Studenten-Zendingscommissie van de Nederlandse Zendings- midden in de toen nog heersende koloniale verhouding, dat an harte wilde meewerken aan de liquidatie van deze verhouding, ik ook gedaan heb, en dat ik vurig hoopte op een situatie waarin irland en Indonesië zich jegens elkander zouden gaan gedragen babije naasten. ard. /J f 201» 30% 100 ƒ200 le daaraan toe, dat de ontmoe- van volkeren in de geschiedenis bedoeld is door de Heer der iedenis als een gelegenheid om r le overheersen en te exploite- maar als een gelegenheid om te •rzamen aan het gebod der naas- •fde, dat niet alleen geldt in de iduele verhoudingen, maar ook i verhouding van samenlevingen, k nu in 1972 nadenk over wat ik schreef, valt het mij op, dat ik die relatie nog steeds op gelijke denk. Eeuwenlang is de verhou- Nederland-Indonesië vergiftigd OT7i\j kolonialisme en imperialisme: O-br dwongen knechtschap, exploi- overheersing, het gebruik van nder voor eigenbelang. Maar in elatie is Nederland ook geplaagd Gt\dat 'lastige ding' dat Kraemer christelijk geweten' noemde, en n er ook symptomen en bewijzen -het verlangen van velen om el- ,er tot dienst te zijn. Nu is de ^a'e verhouding geliquideerd, and dat Indonesië onze meest nabije :di/ios ^.^'..dat. moet nu sterker dan tot uitdrukking worden gebracht. waarachtig ®"?e belangstelling voor de 'derde ™d is in Nederland onwaarachtig, i] m onverschilligheid aan Indo- e voorbijgaan. Dat ziet misschien ieder in Nederland, maar in het «uand rekent men erop, dat Ne- ,!r z|ch in de eerste plaats het ;an Indonesië aantrekt en aan •re landen van het 'noorden' daar- voorbeeld stelt en als bemidde- ,?Ptrt?dt- Wij worden 'Strassenen- F Hausteufel' als wij ons druk iéh 0ver talloze andere landen en ocginnen onze belanstelling wen voor Indonesië. lcracht wordt ook in Neder- i-fnri s weer gewezen op het est van de Amerikaanse neger nt-ln over Reparations', herstelbe- gen over het jubeljaar van de Relaties en structuren. Ik aat wij er goed aan doen, bij dit manifest van Forman te kijken in de richting van Suriname, de Antillen en Indonesië. Want als wij daar niet beginnen met 'reparations', dan zijn al onze activiteiten voor de 'twee derde wereld' ongeloofwaardig. Dat Nederland er schuld aan heeft, dat in een bepaalde periode de ver houding tussen Nederland en Indone sië verbroken werd, kan niemand ont kennen. Wèl is het een feit, dat de diplomatieke relaties in augustus 1960 niet dioor Nederland, maar door Soe karno werden verbroken. Dat gebeur de in een fase waarin Soekarno zich tot de meest ruïneuze avonturen Ret verlokken. Ik herinner mij die breuk nog als de dag van gisteren. Op het vliegveld Kemajoran deed ik de toen malige gezant, dr. J. Vixeboxse, die in 1972 tot Nederlands gezant in China werd benoemd, op die trieste morgen uitgeleide. Toen hij zich naar het vLiegtuig begaf, zei de Engelse chargé d'affaires tegen mij: 'Hoe naar en raar om de verhouding met Neder land te verbreken, want de dag nadat je dat gedaan hebt, moet je toch weer beginnen de relatie opnieuw aan te knopen.' Hij had gelijk. De volgende morgen waren er al weer zoveel aan gelegenheden die uit een zo lange relatie voortvloeiden, te behandelen, dat de betrekkingen informeel werden voortgezet 'net als altijd'. Ja ren later werden de formele relaties weer voorzichtig opgebouwd. Tegenwoordig wordt het vaak zo voor gesteld, alsof Nederland pas na de coup van 1965, toen president Soehar- to aan de macht kwam, de relaties heeft hersteld. Dat is gewoon in strijd met de waarheid. Reeds tevoren, in de periode waarin Soekarno nog presi dent was, waren de diplomatieke be trekkingen hervat, en reeds tevoren was opnieuw economische hulp aange boden (eind 1964 en begin 1965). Meer mogelijkheden Maar een feit is, dat sinds het optre den van president Soeharto de rela ties intensiever zijn geworden en de Het rumoer rondom de recente erepromotie van prof. mr. Noto- hamidjojo heeft bij velen ook de verhouding tussen Neder land en Indonesië opnieuw in het geding gebracht. In twee artikelen, waarvan hierbij het eerste wordt afgedrukt, wordt deze verhouding belicht door prof. dr. J. Verkuyl, die al tientallen jaren lang ijvert voor een goede verhouding tussen de volken van Nederland en Indo nesië. mogelijkheden tot contact en samen werking zeer zijn toegenomen. Het komt er nu op aan om na te denken over de vraag, dp welke gebieden assistentie het meest nodig is en te vens aandacht te schenken aan de kwaliteit van die samenwerking. 1. Wederzijdse assistentie van de ker ken dn Indonesië en Nederland Het is merkwaardig en verheugend, dat de betrekkingen tussen de kerken in Indonesië en Nederland nooit ver broken zijn. Toen de revolutie in Indonesië zich voltrok en de Neder landse regering de eerste en de twee de heilloze militaire actie ondernam, hadden de kerken de relatie reeds lang weer opgebouwd. Vertegenwoor digers van de Nederlandse kerken waren de eersten die letterlijk en figuurlijk over de demarcatielijn gin gen om een akkoord van samenwer king voor te bereiden (1947). Ds. Th. B. W. G. Gramsberg en ik gingen toen als eersten naar Djokjakarta om de kerken in de Republiek te ontmoe ten. Culturele relatier Toen Soekarno de diplomatieke rela ties verbrak (1960), bleven de ver tegenwoordigers van zending en mis sie in Indonesië voortwerken, op ver zoek van de kerken in dat land. In diezelfde lijn is het vanzelfsprekend, dat in de tegenwoordige fase de rela ties tussen de kerken worden voortge zet, al zijn ze nu ingebed in verheu gende multilaterale, oecumenische be trekkingen. 2. Wederzijdse assistentie op het ter rein van de culturele betrekkingen. Gedurende de Ronde-Tafelconferentie van 1949 hebben Nederland en Indo nesië een cultureel akkoord gesloten. Dat is destijds een dode letter geble ven, omdat de uitwerking ervan stuit te op het wantrouwen jegens vrijwel alle resultaten van de R.T.C.-overeen- komst. Het voordeel van de huidige situatie is, dat zich in deze tijd culturele betrekkingen kunnen' ontwikkelen, die veel meer uitgaan van nuchter te constateren behoeften aan Indonesi sche zijde. Op die basis is nu een nieuw cultureel akkoord gesloten, dat voorzichtig uitgewerkt wordt. Daarbij wordt veel nadruk gelegd op dc be hoefte aan oriëntatie van wetenschaps mensen, journalisten, vakbewegingen enz. Het zou wenselijk zijn, ook studenten uitwisseling in dit program op te- nemen. De oriëntatie-beurzen voor af gestudeerden, die de Nederlandse re gering voor één jaar verstrekt, zijn zonder twijfel waardevol. Ik vraag mij echter af, of het 'niet wenselijk is om ook beurzen te verschaffen aan enke len die aan één jaar oriëntatie niet genoeg hebben, maar die zelfstandig onderzoek willen doen en in Neder land willen promoveren. De universi teiten hebben namelijk grote behoefte aan Indonesische geleerden die ge traind zijn in research en leiding kunnen geven bij het voorbereiden van dissertaties. Het is verheugend, dat ook geleerden van andere landen nu zoveel kennis over Indonesië aandragen, maar het is zeer wenselijk, dat de grote waarde van Indonesië als studieveld in Neder land erkend blijft. Daarom valt het te prijzen, dat het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in 1969 een overeenkomst heeft gesloten met de Indonesische Academie van Wetenschappen om elkander .van dienst te zijn. En daarom is het eveneens verheugend, dat ook de V.U. contacten opbouwt met Indonesische universiteiten. Economie 3. Assistentie op economisch terrein. Op dit gebied moet in de eerste pLaats positief worden gewaardeerd, dat de Nederlandse regering het initiatief heeft genomen tot gecoördineerde hulp aan Indonesië en de I..GG.I. Wie iets weet van de erkentelijkheid die aan Indonesische zijde voor dit initia tief bestaat, heeft niet de minste behoefte aan de ïure en nietskostende kritiek die daarop door velen is gele verd. Indonesië heeft die hulp nog hard nodig. In de tweede plaats wil ik graag een opmerking maken over dc rol van het bedrijfsleven bij de hulpverlening. Vele critici decreteren, dat er voor' landen als Indonesië maar één oplos-' sing is. namelijk totalitaire staatsplan- ning. Er is volgens hen maar één model, dat van Peking of Moskou of Havanna. Nu behoort Indonesië tot die landen in Azië, die daarvan niet verrukt zijn en meer geporteerd zijn voor een 'gemengde economie', al erkent ieder, dat de staal een zeer grote rol be hoort te spelen in de planning. Dat is de reden waarom men in Indonesië de rol van het bedrijfsleven niet zo negatief beoordeelt en voorlopig de opbouw van 'joint ventures' bevor dert om de produktie weer op gang te brengen. Ik hoop echter,_dat bij deze ontwikke ling niet dezelfde fout wordt gemaakt als bij de R.T.C.-overeenkomst ln 1949. Ik heb vanuit Indonesië de ver schrikkelijke ineenstorting van het bedrijfsleven in 1957/'58 meegemaakt, die geleid heeft tot een complete chaos. De oorzaak van deze crisis lag ten diepste hierin, dat de R.T.C.- overeenkomst wèl poRtieke onafhan kelijkheid schiep, maar geen economi sche. In de nieuwe situatie bleef eco nomisch neo-koloniaUsme domineren. Voorwaarden Dat gevaar komt nu weer op. Het wordt niet bezworen door te ageren tegen investeringen als zodanig, want Egypte Inmiddels hebben Arabisdhe landen scherp gereageerd op de stemmingen van de VeiUgheldsraad en de wraakac ties van Israël. Egypte heeft de West duitse regering beschuldigd van in menging in zijn binnenlandse aangele genheden door kritiek te hebben op de Arabische landen, die het bloedbad ln München niet hebben veroordeeld.' Een Egyptische woordvoerder noemde het 'merkwaardig', dat Bonn een ver oordeling van het incident in München verlangt, terwijl het tegelij kertijd grote bedragen (3,2 miljoen mark) aan schadevergoeding aanbiedt wegens de dood van de Israëli's, die omkwamen bij een Duits-Israëlische actie. Egypte meent dat zij dit als voorwendsel hebben gebruikt voor luchtaanvallen op vluchtelingenkam pen in Syrië en Libanon. De ministers van buitenlandse zaken van 17 Arabische landen, die in Cairo een bijeenkomst van de Arabisdhe Liga bijwonen, hebben gisteren het Amerikaanse veto in de Veiligheids raad veroordeeld. (De VS torpedeer den dit voorstel, omdat de gewraakte luchtacties van Israël niet in verband werden gebracht met München). De Arabische Liga meent dat het veto bewijst dat de VS 'de Israëlische agressie' steunen. Geen enkele rege ring, Arabisch of niet-Arabisch, kan de Palstijnen beletten te vechten voor het herstel van hun rechten, zo werd in een communiqué gezegd. De federatie van Arabische republie ken, die Egypte, Libye en Syrië om vat, heeft gisteren verklaard dat zij de jongste aanvallen op Syrië en Li banon beschouwt als gericht te zijn tegen de gehele Arabische wereld» Het Egyptische dagblad Al Ahram waarschuwde dat de luchtacties 'ern stige consequenties' zullen hebben. Lichamen Een Libisch vliegtuig heeft gisteren de lichamen van de vijf omgekomen Palestijnen uit München naar Tripo li gevlogen, waa.r ze vandaag zullen worden begraven, nadat er in het begin van de middag een rouwdienst zal worden gehouden in de Bourgui- ba-moskee. Volgens de Westduitse politie zijn de schoten van zondagavond in het Olympisch dorp veroorzaakt door een alarmpistool. Ze is tot deze conclusie gekomen omdat nergens patroon-hul zen gevonden zijn. JERUZALEM (Reuter. AFP) Meyer Lansky, een 70-jarige Ameri kaan die beschouwd wordt als 'het economisch brein van de Maffia', moet Israël verlaten. Het Hoogge rechtshof in Jeruzalem heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit, Lansky het Israëlische staatsburger schap te weigeren omdat hij 'een gevaar voor de openbare orde' zou vormen. Lansky arriveerde in 1970 in Israël. Vorig jaar september liep zijn toeris tenvisum af en vroeg hij het Israë lisch staatsburgerschap aan op grond van de Wet op de terugkeer van Joden. Wegens zijn criminele verle den kwam hij niet in aanmerking. Het Hooggerechtshof verwierp maan dag Lansky's beroep tegen deze beslis sing. Lansky's tijdelijke verblijfsvergunning is nu ongeldig geworden. De regering heeft hem een 'lalssez-passer* beloofd waarmee hij naar elk land kan gaan dat bereid is hem toe te laten. De Amerikaanse autoriteiten hebben zijn paspoort ingetrokken. In de VS loopt een arrestatiebevel tegen hem wegens onwettige gokpraktijken en belasting ontduiking. (ADVERTENTIE) daardoor verschaft men niemand een bord rijst Dat gevaar kan alleen wor den bezworen, Indien zowel de Indo nesische als de Nederlandse regering de investeringen en de opbouw van 'joint ventures' bindt aan zodanige voorwaarden, dat de opbouw van de nationale economie- wordt bevorderd (naastlngsclausules, -Job-education, ma nagement-agreements enz.. Terecht wordt in de planning van het tweede ontwifckelingsdeoenn Lum van de Verenigde Naties de rol van het bedrijfsleven positief gewaardeerd. Maar het zou wenselijk zijn, de stroom van kapitaal' en 'know how' te binden aan deze en dergelijke voor gaarden. Trouw/Kwartet heeft daar [onlangs weer terecht op gewezen, t Als iemand zegt cfat het beter zou izijn, alle economische hulp te organl- ïseren via de multilaterale kanalen (van de V.N., dan i»„het niet moeilijk lom in een academische discussie de [pro's daarvan te accentueren en te benadrukken, dat in die richting ze- tker gewerkt moet worden. Maar dan As het tevens nodig erop te wijzen, ,'dat de ontwikkelingslanden 'geen dag en geen uur* wachten kunnen en dat "zowel Tinbergen als Pearson in het eerstvolgende decennium de initiatie- tien van het westerse bedrijfsleven oog acuut noodzakelijk achten. hu het tweede artikel gaat prof. Ver- huyl in op de zaak*van de politieke (prjangenen in Indonesië. t/m1 oktober i AmsterdamrlQlIUUS Am stel hal 13 t/m 17 september openingsdag - woensdag 12.30 uur verdere dagen 9.30-22.30 uur Wereldcup-Wedstrijd tussen 26 landen om het mooiste bloemwerk i In parken en kassen alle exposities In volle glorie trein/entree NS-stations

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9