Gronings onderwijsproject wil kinderen kritische houding leren dichtbij Diepenveen blijft zelfstandig Commentaar Spelen (1) Spelen (2) Gesprek PSP met progressieve drie 1100 kilometer wandelen Werkloosheid bedreigt biologen Nieuwe burgemeester Jongeling wil intrekking film-subsidie Tij TROUW/KWARTET DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 BINNENLAND 15 KT [adrukkelijker dan ooit tevoren is tij dens het gisteravond beëindigde 'Feest' van de twintigste Olympiade in München tot uitdrukking gekomen, dat de sport zich binnen het maatschappe lijk bestel geen uitzonderingspositie kan veroorloven. In dit betel is de 'eging een zeer belangrijk ver- ijnsel geworden zo belangrijk, dat ze zich eenvoudig niet kin onttrek ken aan de invloed van wat zich op andere gebieden in de samenleving afspeelt. iDit geldt zeker voor een zo massale Igebeurtenis als de Olympische len. Als de organisatoren daarvan proberen, de schijn van volstrekte afzondering van de rest van de maat- jchappij op te houden, dan lopen ze het risico door deze 'buitenwereld' bij zonder onaangenaam te worden ver rast, zoals de herrie rondom de deelne ming van de Rhodesische ploeg en de guerrilla-actie van de Zwarte Septem- berbeweging hebben bewezen. Maar dat niet alleen. Ze laden bovendien het irmi odium van ongeloofwaardigheid op zich. Want wie gelooft, dat de onver- n«s antwoord hoge investeringen voor het 'Feest' in München te wijten waren aan sportief enthousiasme, en niet veeleer 11 aan de behoefte, het door de nazi- JjJ Olympiade van 1936 geschonden ge zicht op te kalefateren? Lange tijd kon het sprookje opgang maken dat sport, ook op dit niveau, een pretentieloze bezigheid zou zijn. j°Pj* Dit sprookje is nu wel definitief uit. bh Niet slechts de veelal jonge mensen die de topsport beoefenen, maar vooral e,P'T ook de leiders van de sportbeweging illen daaruit consequenties moeten trekken. H verantwoordelijkheid reikt veel verder dan zij zelf bevroed den of wensten. De sport laat zich niet meer scheiden van andere aspecten van de samenleving, ook niet van de poli- Jtieke, en grote evenementen als de Nwt Olympische Spelen zijn, doordat ze met zoveel publiciteit zijn omgeven, dankbare objecten voor actie-voeren den geworden. De leidende figuren in de sportwereld hebben daarvoor altijd de ogen geslo ten willen houden. Na München 1972 zal hun dat niet zo gemakkelijk meer afgaan. '8« N«i Na München 1972 moet op zijn minst ock een fors vraagteken worden ge- ww plaatst achter de zin van een Olympia- Van et aanvankelijk nog gekoes- 4°juri '^eaa' (°ndanks de minder verhe- nte. lm bijbedoelingen van de stichter der eerbc Merne Spelen, baron Pierre de Cou- radia bertin). van de nobele ideologie en de ympathieke Olympische gedachte is maar bitter weinig meer over. De [heids Spelen zijn er niet voor de verbroede ring van de volken. De Spelen zijn er f^pechts voor de alles overtreffende statie en voor het prestige van de com! ^nemende naties. Leuzen over ver broedering en solidariteit (met de om- romen Israëli's bijvoorbeeld) zijn >ok in München holle frasen gebleken. De zin van München 1972 zou vooral hierin moeten liggen, dat deze Spelen wereld geleerd hebben, dat het tijd om voorgoed afscheid te nemen van deze miljarden verslindende, van valse symboliek en hypocrisie vervulde Olympiades, die voor de deelnemers zelf niet méér inhoud hebben dan een wedstrijd op topniveau. Dat laatste kan ook en heel wat goedkoper en minder bombastich bereikt worden door de organisatie van wereldkampi oenschappen per tak van sport. Dan kan tevens gewaarborgd worden, dat bet succes van de prestatie de atleet zdf blijft toebehoren en hem niet ontnomen wordt ten behoeve van de natie wier vlag gehesen en wier volks- üed gespeeld wordt. Want de atleet !«>pt niet voor zijn land, maar voor zichzelf, zoals de Amerikaanse 400- meter-lopers Wayne Collett en Vincent Matthews tijdens de ceremonie na af loop van hun overwinning op voor velen nog pijnlijke wijze hebben laten zien. I Van een verslaggever AMSTERDAM Delegaties van de Progressieve combinatie mLM 6 en PPR) hebben gister- miaaag een verkennend gesprek ge- nad naar aanleiding van het door de ig °P8esteld programmatisch discus- Groepsverband het meest geschikt voor 'leren door doen' Van onze onderwijsredactie GRONINGEN Nu minister Van Veen van onderwijs zich kortge leden ook heeft uitgesproken over het Ledo-project uit Groningen lijkt het erop, dat alle betrokke nen hun mening openbaar ge maakt hebben. De voor- en te genstanders hebben hun terrein duidelijk afgepaald en de minis ter heeft positie gekozen ergens in het midden. Het Ledo-projekt kan nu gaan draaien. Het Ledo-project is opgezet door het instituut voor onderwijskunde van de Groningse universiteit onder supervi sie van prof. dr. L. van Gelder. Het wordt gesubsidieerd door de stichting voor onderzoek van het onderwijs (SVO). Ledo betekent: leren door doen en daarmee wordt de kern van gende meerderheid horen, moet je dat via de school zien te voorkomen. Dat kritiseh-maken wil Ledo bevorderen. Het Ledo-project gaat uit van het vak geschiedenis. Aan de hand van the ma's als Arm en Rijk, Arbeid en Vrije Tijd, Oorlog en Vrede, komen overigens veel meer aspecten ter spra ke dan strikt historische. Zo worden onder het hoofdje Oorlog en Vrede de volgende onderwerpen behandeld: de Cubaanse rakettencrisis, de eerste we reldoorlog, de tachtigjarige oorlog en de huidige problematiek in zuidelijk Afrika. Bij de behandeling van deze onderwerpen zouden zeven aspecten aan de orde moeten komen: de oorza ken van de oorlog, het besluit tot oorlog, de oorlogssituatie, de reacties van de bevolking, de beëindiging van de strijd, de vredesopbouw en de situaties van vredeshandhaving door wapenopbouw. Over al deze aspecten van één thema die samen in een pakket zitten, moe ten de leerlingen zich samen met hun van manipulatie en indoctrinatie kunt spreken, als je er juist op uit bent de mgnsen te leren nadenken. Chaotisch In verband met de 'verwatering en vertekening' van het vak geschiedenis hebben de Vereniging van Geschiede nisleraren in Nederland (VGN), de Leidse historicus prof. dr. L. Schöffer en de sectie geschiedenis van de aca demische raad bezwaar gemaakt tegen de Groningse plannen. De VGN vond dat het Ledo-project het traditionele geschiedenisonderwijs (jaartallen le ren, droge feiten uit verre verledens presenteren zonder daarbij verband te leggen met de maatschappij van van daag) wel erg overdreven zwart af schilderde in de begeleidende brochu res voor ouders en schoolbesturen. Een bezwaar van de VGN was ook. dat de uitgekozen thema's buitenge woon chaotisch op de kinderen zou den inwerken, vooral ook omdat het over het Ledo-project gegeven. Hij moest dat wel toen het Eerste Kamer lid prof. Diepenhorst hem vroeg of hij niet vond dat de onderwijsver nieuwing schade dreigde te lijden, 'doordat niet direct onderwijskundige denkbeelden te overvloedig worden ingedragen bij een vak als geschiede nis'. Prof. Diepenhorst erkende dat bij een vak als geschiedenis nooit normatieve gezichtspunten kunnen worden verwaarloosd, maar 'onder geen beding mag het vak aan een te zeer getinte sociale wereldoriëntatie worden dienstbaar gemaakt'. De minister spaarde in zijn antwoord op een geweldige manier de kool en de geit. Enerzijds vond hij niet, dat de onderwijsvernieuwing door het Le do-project geschaad wordt. Het en thousiasme van de deelnemers aan het project moet gewaardeerd worden. Maar aan de andere kant constateerde minister Van Veen, dat 'in de presen tatie van het leerstofpakket sociale wereldoriëntatie het project voor het Zo is een deel an de leerstof van het Ledo- project (die handelt werken vrije tijdi illustreerd neem toch slaven, ca^heo.ea'e tijö omnaa'oaanus tegaan. wa: oohtek'e ora'.en lij bant a' geen -aar Dete' dan s« sen jnhefl ge «oocran. vvi wcöen ulgeCu: en de centen 2'jn voor juK* dit is een misverstane..""et \dat geü zorgen w.| weer voo- meer werk da; onze ood'acnt het project aardig omschreven. Twee doelen stelden de onderwijskundigen zich, toen ze vier jaar geleden met Ledo begonnen. Ze wilden een model ontwikkelen voor het opzetten en ont wikkelen van leerplannen en ze wil den zo'n model toetsen aan de werke lijkheid door een leerplan voor socia le wereldoriëntatie te ontwikkelen, dat voor kinderen van elf tot veertien jaar geschikt zou zijm. Om dieze twee doelstellingen te realiseren werd sa menwerking gezocht en gevonden met mensen uit de praktijk, onderwijzers en docenten van basisscholen en scho len voor voortgezet onderwijs in Gro ningen, Friesland en Drente. Als experiment werd op de scholen een proefleerpakket 'Een vliegreis naar Oe Thant' uitgevoerd. Een klein beetje ervaring met hoe dit nieuwe vak het op school doet, is er dus al. Het woord 'vak' is eigenlijk helemaal mis. Sociale wereldoriëntatie is geen vak maar een doel. De mensen van het Ledo-projekt leggen daar steeds weer de nadruk op. Het Ledo-projekt wil de kinderen zo veel mogelijk informatie geven, maar ze tegelijkertijd Ieren kritisch tegen over die informatie te staan. Want dan zullen ze later in de maatschappij ook in staat zijn kritisch tegenover de dingen te staan. Als je niet wilt, dat kinderen later tot een passieve, zwij- onderwijzer of leraar buigen. Het - groepsonderwijs is volgens de Ledo- mensen het meest geschikt voor dit project: niet één moet het voor het zeggen hebben, maar alle kinderen moeten samen met de leerkracht tot conclusies komen. De onderwijzer of leraar moet vermijden zijn mening aan de kinderen op te "dringen. Dat kan indoctrinerend zijn en je moet kinderen juist wapenen tegen die ene. ware mening die hun door ouderen wordt voorgehouden. Moeilijkheden Het was vanaf het begin duidelijk dat er moeilijkheden zouden komen. In de eerste plaats zouden de vakdocen ten geschiedenis zich wel eens be zorgd kunnen maken over de 'verwa tering' van hun vak, nu het eigenlijk samensmolt met vakken als aardrijks kunde en maatschappijleer. Van de traditionele geschiedenislessen zou niet veel heel blijven. Het tweede punt waarop het Ledo-project kritiek te horen kreeg, was de indoctrinatie en manipulatie die ervan zou uitgaan. Zoals prof. Van Gelder dat enige tijd geleden omschreef: 'Als er afwijkende stof op school komt, zijn we .direct geneigd dat indoctrinatie te noemen'. Tegen dat verwijt voerden de Ledo- medewerkers aan, dat je toch moeilijk project de chronologie van de ge schiedenis loslaat. Dat bezwaar deelde prof. Schöffer. Hem werd gevraagd mee te werken aan bepaalde onderdelen van het pro ject, maar hij weigerde en publiceer de die weigering meteen maar in het tijdschrift van de VGN. Hij vond het volkomen fout om zaken als de tach tigjarige oorlog en de Cubacrisis met elkaar te vergelijken, alleen omdat ze allebei iets met oorlog te maken heb ben De chronólogie achtte prof. Schöffer van essentieel belang voor het geschiedenisonderwijs, omdat de kinderen anders wel eens Willem van Oranje, Kennedy en Castro door el kaar zouden kunnen gaan halen. De Ledo-medewerkers voerden hierte gen aan, dat het toch geen axioma is dat het chronologische geschiedenis onderwijs het enige en echte onder wijs is. Onderzoek dat maar eens, vond prof. Van Gelder, en dan ben ik er nog helemaal niet zo zeker van dat de chronologie onmisbaar is. En de sectie geschiedenis van de academische raad tenslotte riep alle vakhistorici op zich van enige mede werking te onthouden en te proberen het project te doen stopzetten, o.a., omdat het maar een heilloze verwar ring bij kinderen zou doen ontstaan. Als laatste in de rij heeft ook de minister van onderwijs zijn mening onderwijs aan 11-14-jarigen te ambi tieus en te idealistisch is'. Te ambi tieus, omdat het kinderen wil con fronteren met contemporaire proble men die voor kinderen van deze leef tijd nog maar aan de periferie van hun denkwereld liggen en te idealis tisch, omdat het niet reëel is te veronderstellen dat kinderen van deze leeftijd zich zouden laten leiden door de inzichten van de docenten, die daarmee ongetwijfeld een eigen oor deel inbrengen, hoe onbedoeld ook. Aldus de minister die daarmee volle dig voorbijgaat aan het doel van het Ledo-project, de kinderen juist te le ren kritisch te staan tegenover alle informatie die over ze uitgestort wordt. Maar Van Veens antwoord heeft m ieder geval voor de Ledo-werkers de verdienste, dat het het project nog zijn speelruimte laat. En het gevolg daarvan is, dat ook de discussies over wat leerplannen moeten inhouden, nog even kunnen voortgaan. Tenslotte: de stem van eigenlijk de belangrijkste belanghebbenden: scho lieren, leerkrachten en hun ouders is bij de discussies nauwelijks gehoord. Zou het niet op zijn minst redelijk zijn hun oordeel over het project te betrekken bij al die steilingnames en veroordelingen, die over de hoofden van de Lpdo-mensen zijn uitgestort9 De 53-jarige chauffeur Arnold Burlage van de Amsterdamse posterijen is gis teren aan een ongeveer 1100 kilotne- ter lange icandeltocht begonnen die hem langs alle elf provinciehoofdste den zal voeren. Het eindpunt van zijn wandeltocht zal zijn het nieuwe districtskantoor aan de Oosterdokskade in Amsterdam waar de wandelaar zijn dertiende stempel van de tocht hoopt te kunnen ontvangen. De heer Burlage wil namelijk in elke hoofdstad ov het plaatselijk hoofdpostkantoor (de kantoren- die worden aangedaan, zijn op de hoogte van zijn komst) een stempel halen als bewijs van zijn bezoek aan die stad. Zijn hele vakantie besteedt de heer Burlage aan deze wandeling. De Amsterdammer, die vorig jaar een wandeltocht van ruim 1200 kilometer naar de Oostduitse grens tot een goed eind bracht, zal via de westelijke hoofdsteden naar hel zuiden trekken en vanuit Zeeland dwars door België naar Maastricht wandelen. Vandaar gaat hij noordwaarts richting Den Bosch, Utrecht en de verder oostelijk gelegen provinciehoofdstecen. Op 29 september zal de heer Burlage, die reeds jaren suikerpatiënt is, de Af sluitdijk passeren en op zaterdag 30 september wordt hij thuisverwacht. Het ligt in zijn bedoeling iedere dag van de twintig dagen durende reis, ongeveer vijftig kilometer te wande len. Op zijn rug torst de posfchmi/- feur gedurende de hele wandeling en ongeveer twaalf kilo zware rugzak. Ter voorbereiding heeft de wandelen de Amsterdammer dit jaar ruim 1000 kilometer getraind. Onder meer heeft hij enige malen een trainingstocht ondernomen van Amsterdam naar Alk maar en terug. Ook beschouwde hij zijn elfde vierdaagse van Nijmegen als een goede training. Als enige luxe voert hij voor het eerst in zijn reeds lange wandelcarrière een veldfles met inhoud mee. Bovendien behoort een fototoestel tot zijn uitrusting. De heer Burlage toil ondermeer pro paganda maken voor de wandelsport Hij hoopt dat zijn hobby navolging zal vinden. Gezien zijn ervaringen vorig jaar op zijn tocht naar Oost- Duitsland hoopt de lange-afstandswan delaar dit jaar minder teleurgesteld le worden door de hotelhouders 'Als je met een oude gammele auto voor KVP-kamerlid Fiévez: ten gebleken verschillen zoals sta van vraagstukken van «aatskundige vernieuwing en aspec ten van internationaal beleid, werd, ooilu,een wo°rdvoerder van de PvdA, gelijkgerichtheid geconstateerd op an- punten zoals controle op bedrijfs- rr0ul6m6n h^tenngen, radicale aanpak vam et milieuvraagstuk, voorrang voor va w.elzijnsbeleid, democratisering fin-, ?nderwijs en bedrijfsleven en anaering van volkswoningbouw. Van onze pariementsredactie DEN HAAG De annexatie van de gemeente Diepenveen door Deventer, die vandaag door de Kamer wordt behandeld, gaat niet door. Dit althans volgens het KVP-Kamerlid F. Fiévez. die samen met de Kamerleden mejuf frouw Goudsmit (D'66) en Tolman (CHU) gisteren een amendement op het betreffende wetsvoorstel van mi nister Geertsema heeft ingediend waardoor de gemeente Diepenveen kan blijven voortbestaan. Na energie ke neuzentellerij is de heer Fiévez tot de conclusie gekomen dat een meer derheid in de Kamer de Diepenveners niet in de kou wil laten staan. Die meerderheid bestaat dan uit meer dan de helft van de KVP-fractie, de gehe le fracties van CHU en D'66 en een nog onbekend maar aanzienlijk aantal PvdA, ARP, DS'70 en VVD- leden. Alle reden voor optimisme dus voor de Diepenveners die vandaag met bus sen vol naar het Binnenhof komen om hun bezwaren tegen deze gemeentelij ke herindeling kracht bij te zetten. De Diepenveners hebben overigens vanaf het begin van de annexatie plannen al niet geschroomd hun weer zin hiertegen uit te dragen. Onder het motto, 'laat de kikkers niet ver stommen', heeft de gemeente in talrij ke publikaties de verantwoordelijke bestuurders gewezen op het onherstel bare verlies dat door een stedelijke ontwikkeling in het gebied ten noor den van Deventer aan het aanwezige landschapsschoon zal worden toege bracht. Een stelling die onderschre ven wordt door Staatsbosbeheer en talrijke verenigingen voor milieube heer, milieubescherming en land schapsbehoud. delegaties hebben de afspraak «maakt elkaar in elk geval half okto- k* Jïiier k ontmoeten om de politie- bes k *'e Van moment nader te De problemen met Deventer begonnen al in de jaren vijftig toen bleek dat deze oude stad aan de IJssel niet genoeg grondgebied heeft om het groeiend aantal inwoners te huisves ten. Volgens de prognoses zal Deven ter in 2000 uitgegroeid zijn tot een stad met 110.000 inwoners. De oplos sing voor dit probleem leek te zijn gevonden in het plan aan de overkant van de IJssel een nieuwe 'dubbelstad' te bouwen maar om diverse redenen werd dit plan afgewezen De enige mogelijkheid die toen openbleef was uitbreiding naar het oosten en noor den op het gebied van de gemeente Diepenveen. Deze gemeente wil wel een gedeelte van haar territoir, Colm- schate, aan Deventer afstaan. Hier door zou Deventer tot 1990 genoeg ruimte hebben om uit te groeien tot een stad van 100.000 inwoners. Deventer en minister Geertsema bin nenlandse zaken) vinden dit echter niet genoeg. 'Het zou volstrekt onver antwoord zijn voor een bestuurlijke oplossing te kiezen (alleen Colmscha- te) dat niet duurzaam toereikend is', schreef de minister onlangs aan de Kamer. Het ziet er nu naar uit dat de meerderheid van de Kamer, deze op lossing roei verantwoord vindt. Essen tieel is daarbij de bedreiging van het landschap, als dat voor gedeeltelijk stedelijke ontioikkeling wordt vrijge geven, de vraag of da bevolkingsprog noses zoals nu al steeds blijkt niet te hoog liggen en de houding van die Diepenveners zelf. Om over deze houding geen enkel misverstand te laten bestaan heeft de actiegroep 'Diepenveen moet blijven' gisteren een protestdemonstratie in Den Haag gehouden. Als kikkers verkleed doken zij daarna in de Haagse Hofvijver, om daarmee hun vertrouicen in de Haagse parlementaire ooievaar te ui ten. Treinkaartjes Op de Kameragenda deze week staat behalve de kwestie-Diepenveen voorts een interpellatie van het PvdA-Ka- merlid Ed van Thijn over de verho ging van de spoorwegtarieven en de goedkeuring van de verdragen over de toetreding van Engeland, Noorwe gen, Denemarken en Ierland tot de EEG. De heer Van Thijn zal in zijn inter pellatie aanvoeren dat het al haast vertrekkende kabinet een zo ingrij pende maatregel als verhoging van de tarieven van de spoorwegen niet mag nemen. Hij meent ook dat deze verho ging van tien procent niet valt te rijmen met het regeringsbeleid om het openbaar vervoer te stimuleren. 'On derzoeken hebben voldoende aange toond dat tariefsverhogingen in deze orde van grootte een ernstige vermin dering van het aantal reizigers met zich meebrengen. Als je de groei van het openbaar vervoer als uitgangs punt neemt in plaats van het tekort bij de spoorwegen, dan kan je zo'n verhoging niet verdedigen', aldus de heer Van Thijn. DEN HAAG De komende jaren wordt een groot overschot aan biolo gen verwacht. Op grond van het aan tal biologiestudenten van dit moment wordt aangenomen, dat in 1980 waar schijnlijk 1.000 tot 2.000 doctorandi biologie geen bij hun opleiding pas sende werkkring zullen vinden. Dit zijn enige conclusies van de commis sie behoefte-bepaling biologen in een rapport uitgebracht aan de academi sche raad te Den Haag. Een drastische beperking van de toe lating tot de biologiestudie kan vol gens de commissie alleen op lange termijn bijdragen dat de structurele werkloosheid niet verder wordt ver groot. De lieer Burlage bij zijn verlrek van af het Amsterdamse hoofdpostkantoor. komt rijden, wordt je uiterst voorko mend behandeld, maar zodra je met een rugzak aan komt lopen $ijn alle kamers doorgaans al gur:u> bezet en is er voor jou als zwerver-met-een-rugzak geen plaats'. Joop Doderer (Swiebertje) cn Piet Ekel (Malle Pietje) introduceren de nieuwe burgemeester. Bert Dijkstra neemt deze rql voor zijn rekening. Het is inmiddels de derde burgemeester 'die figureert in de ijzersterke serie waarvan de eerste aflevering van de winterserie op 7 oktober door de NCRV- televisie zal worden uitgezonden. 500 gr. aardappelen zout. peper 250 gr. uien 2 paprika's 1 kg. tomaten 250 gr. oude kaas 50 gr. boter knoflookpoeder Het is misschien een beetje laat, maar hier dan toch nog even een recept voor een lekkere zomerstamppot Kook de aardappelen met zout bijna gaar. Snipper de uien en de paprika's. Snijd de tomaten in stukjes. Voeg de ingrediënten bij de aardappelen en l^at alles verder gaar worden. Rasp de kaas. Stamp alles doorelka ar samen mei de boter. Maak de stamppot af met nog iets peper en wat knoflook poeder. Menutip: Heldere kippesoep, zomer stamppot, fruitslaatjc. Van een verslaggever DEN HAAG Het GPV Kamerlid Jongeling heeft minister Engels (CRM) gevraagd het subsidiebesluit voor de film 'Hiphiphip voor de anti christ' ongedaan te maken. Naar zijn mening mag de regering de vertoning van deze film niet financieel mogelijk maken. De voor deze film gekozen titel bete kent spotternij met de oordelen van God, aldus het Kamerlid. Hij noemt de titel kwetsend voor al die Neder landers, die daarvoor eerbied hebben. Hij wijst erop, dat de makers van de film ernaar streven de film omstreeks kerstmis in première te brengen 'met het oogmerk daardoor deining te ver oorzaken'. Alweer mooier Voor mensen die er de voorkeur aan geven helemaal niets meer te doen is een 'zelfdenkende platenspeler' op de markt. Hel komt er op neer dat de platenspe ler zelf de diameter van de plaat aftast, en ook automatisch de juiste snelheid inschakelt. De platenspeler is niet te beduvelen. De muziekliefheb ber die het toestel inschakelt zonder dat een plaat in de buurt is, zal niet meemaken dat zijn (ongetwijfeld wiet goedkope), apparatuur in de soep draait. De platenspeler merkt het foefje op en de speelarm komt auto matisch in de ruststand terug. Het toestel is uitgebracht door de Deense fabrikant Bang en Olufsen (B en O). Het technische jargon dat informatie moet verschaffen over de manier waar op alles werkt zullen we u besparen. Van belang lijkt nog wel dat het speelelement electronisch zo wordt be stuurd dat de naalddruk aan beide zijden van de groef gelijk blijft. Dit betekent feilloze weergave en minima le slijtage. Voor het herhalen van geliefde passages of het overslaan van stukken die als melig worden ervaren, beschikt de platenspeler over een sim pel bedieningspaneel. De laatste maal Deze maand zal het Nederlandse oor- logsgravencomité voor de laatste maal gastvrijheid verlenen aan een groep van 61 nabestaanden van Canadezen die in de jaren '40-'45 in West-Europa zijn gesneuveld. De groep arriveert 19 september en reist na aankomst op Schiphol in eerste instantie naar Nij megen en Groesbeek. In deze plaatsen krijgen de mensen onderdak bij parti culiere gezinnen. Het personeel van een groente-afde ling van een winkel in Den Bosch vond in een krop sla leen trouwring. De inscriptie luidde l-9-'64 en een meisjesnaam. De ring ligt nu bij de Bossche politie te wachten op de eigenaar of eigenares. Zondag 17 september wordt in het vrije tijdscentrum Rivierenbuurt aan de President Kennedylaan in Amster dam eén nationale ruilbeurs gehouden voor alle jongeren, die geologie als hobby hebben. 'Jij bent zeker de nieuwe'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7