TCoeicoach: amateur met veelsoortige problemen atsudaira iereikt top na icht jaar HEIDE ROSENDAHL GAAT EIGEN WEG Pakistan zwaar gestraft iependiente en Baas stopt P 8tase komt SS Tassend terug i f" w iUW/KWARTET DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 jppW/KWARTE SPORT Tll/KlS jjtóciHEN I" g^en enkele ,ort is liet aantaI coaches per ÏÏncmer zo groot als bij het éien. In München liepen er weer jf coaches rond de vijf door Ne- trland afgevaardigde boten, fcicoaches, die zich niet alleen aantal, maar tevens in afkomst werkwijze van andere techni- ie begeleiders onderscheiden. Nederlandse roeicoach is nog amateur, heeft zelf geroeid iedt in veel gevallen slechts als begeleider van de mensen de boot. systeem van een coach per boot biet iets typisch Nederlands. In het Inland, West-Duitsland, DDR en VS hebben de meeste coaches ook een enkel nummer onder hun je. Maar dat zijn beroepsmensen, [de hele dag niets anders doen dan bestuderen. In Nederland is _.rijwel onmogelijk. De coaches 1 zonder uitzondering afkomstig jde studentenverenigingen en stu- ii nog of hebben buiten de sport jrukke werkkring. Arthur Koning nach van de twee zonder Luynen- fctókvis zegt hierover: 'Er zijn in Ierland geen mensen, die voldoen de verstand van roeien hebben om als professionele coach te gaan werken. Dat komt door het systeem dat sterk op de verenigingen is gericht' Er is nog een andere oorzaak: geld. De meeste roeiverenigingen zitten erg krap bij kas en de roeibond heeft ook niet al te veel geld. Arthur Koning: 'Je moet alles in de boten stoppen. Door een contributieverhoging zullen we dit jaar aan wat meer geld moeten komen.' De bond heeft een aantal jaren gespaard, om begin van dit jaar een bondscoach aan te kunnen trek ken. Het zou de Roemeen Bulugioiu worden, maar op het laatste moment ging de aanstelling niet door. Hij zou speciaal belast worden met de oplei ding van onderaf: het jeugdroeien bij de burgerverenigingen. Want daar ligt de moeilijkheid van de doorstro ming. De coach van de Aegir-acht René Veth: 'Je kan zo zien waar de betere begeleiders zitten. Verenigin gen als Het Spaarrte en Willem III hebben het meeste succes'. Hoewel zij zelf lange tijd geroeid hebben, zijn de meeste coaches geen toproeiers geweest. Arthur Koning, die vijf jaar lang stuurman was in een aantal succesvolle Nereus-boten zegt: 'Toproeiers blijven doorroeien zolang zij met de top mee kunnen. Als ze eenmaal stoppen hebben ze geen zin meer om zich nog met roeien te bemoeien. Dat is jammer, want als zij iets eerder zouden ophouden, kunnen zij juist hun ervaring goed overbren gen op jonge roeiers.' Het overbren gen van ervaringen, daar gaat het bij de Nederlandse coach om. Omdat er in Nederland geen specifieke oplei ding voor roeicoach bestaat (de roei bond heeft wel het verzoek ingediend om roeien als bijvak op het CIOS in te voeren en heeft zelf een cursus opengesteld voor mensen die nog nooit gecoachd hebhen) moeten de roeiers hun begeleiders wel in eigen gelederen zoeken. En dan is het coa chen van ervaren toproeiers als Roel Luynenburg en Ruud Stokvis (die vandaag als enige Nederlandse ploeg in de finale varen) niet meer dan begeleidend. Arthur Koning: 'Ze kun nen toch niet zonder. Alles gebeurt in overleg en dat kan inderdaad een autoriteitsprobleem geven. Tot nog toe heb ik daar weinig last mee gehad.! Moeilijk wordt het als je een ploeg van het begin af aan moet opbouwen. René Veth begon drie jaar geleden bij Aegir met een eerstejaars acht. Veth: 'Die mensen hadden nog nooit een riem in handen gehad. Dan je moet je ze nog wel iets leren.' René Veth heeft ook veel meer invloed op de training dan Arthur Koning. Dat kan problemen geven. In de huidige acht zit naast een aantal minder erva ren mensen, een oude rot als Herman Rouwé. René Feth: 'In het begin was het wel eens moeilijk. Als Rouwé nee zei dan was het nee. Nu aanvaardt hij de coach al veel meer.' De mentaliteit van de Nederlandse roeiers is iets waar de coaches terdege rekening mee moeten houden. Daarom is het een vóordeel dat deze mensen voorname lijk uit eigen kring voortkomen. De meeste roeiers hebben veel voor hun sport over. Drie uur per dag trainen lijkt in vergelijking met andere spor ten niet veel. Maar daar blijft het niet bij. Arthur Koning: 'Er zijn men sen die nog uren en uren aan de boot blijven sleutelen om hem nog sneller te maken.' Bovendien heeft de roeier een onbegrensd vertrouwen in zijn coach zolang het goed gaat. Koning: 'Roeiers zijn erg gevoelig voor suc ces. Als je maar zorgt dat ze winnen, dan vertrouwen ze je.' Behalve hun enorme ervaring hebben de coaches nog andere bronnen waar uit zij hun informatie putten. Er is veel literatuur en in het buitenland doen ze veel ervaringen op. Arthur Koning: 'Vooral op internationale wedstrijden en in trainingskampen leer je ontzettend veel.' En René Veth: 'Kijken, goed kijken dat is be langrijk. Kijken, interpreteren, ver werken en dan aanvallen met je eigen inbreng.' De technische kennis van de coaches is vrij groot. Wat zij missen is enige kennis op het gebied van conditie- en gewichtentraining. Ko ning: 'Dat is een probleem. In Am sterdam hebben we Vanier daarvoor aangetrokken, maar er zijn plaatsen waar dit moeilijkheden geeft.' De meeste universiteiten hebben wel spe cialisten op het gebied van de licha melijke opvoeding. Die verzorgen dan, zoals in Groningen de conditietrainin gen. Bij het aantrekken van beroeps mensen voor de roeiers moet hiermee sterk rekening gehouden worden. Re né Veth: 'Als je de coaches gaat betalen, moeten zij ook specialisten op het gebied van de conditie- en gewichtentraining zijn, anders heb je er niets aan.' Zowel Arthur Koning als René Veth zijn geen voorstanders van het beta len van coaches. Koning: 'Als je be taald wordt zit je er ook aan vast, bovendien is er helemaal geen geld.' En René Veth: 'Het is niet nodig. Het systeem waarmee we nu werken func tioneert niet slecht. Er is geen alter natief voor. De aantallen roeiers zijn in Nederland nog te groot om onder een trainer te kunnen werken. Als een roeier elke dag van Delft naar de Bosbaan moet om te trainen dan lukt dat niet. Daar is geen tijd voor.' Doordat de roeisport zich voorname lijk in studentenkringen beweegt, speelt de studie een hoofdrol. In de eerste studiejaren zijn de meeste exa mens in september en juli, precies in het seizoen. Koning: 'In Amsterdam is zelfs een regel, dat studente n geen uitstel kunnen krijgen voor wedstrij den. Er Is wel subsidie voor het 'Oefenen van de spieren', maar zodra dat in wedstrijdverband gebeurt, mag het niet meer.' Door die studie is het niet mogelijk nationale ploegen te formeren. Een student kan niet het ene jaar in Amsterdam en het andere jaar in Groningen gaan studeren. Slechts binnen de verenigingen kan met roeien van de ene boot naar de andere geschoven worden om een snellere ploeg te maken. Nereus heeft dat dit jaar veel gedaan, omdat er in het begin van het jaar nogal veel verloren werd. De vraag is ook of het systeem van nationale ploegen wel zo goed is. In West-Dultsland bijvoor beeld traint de A-groep bijna dage lijks. Arthur Koning: 'Dat zijn na tuurlijk professionals. Maar daaronder heb je niets meer. Het Westduitse clubroeien stelt niets voor. De breed te in Nederland is veel groter.' Een bondscoach zien de meeste roei ers niet zitten. Voor de onderlaag zou het geschikt zijn, maar de top gaat zijn eigen gang. René Veth: 'Zo'n man zou de mentaliteit van d e roeiers precies moeten aanvoelen. Het zijn geen gemakkelijke jongens. Er wordt wel eens beweerd dat er nogal wat gefeest wordt, maar dat is helemaal niet waar. Na de wedstrijden pakt iemand wel eens een biertje, maar tijdens de voorbereiding wordt er al leen maar keihard gewerkt.' NCHEN Acht jaar geleden in Tokio zei volleybaltrainer Yasu- iMatsudaira na 't veroveren van de bronzen medaille: 'In Mexico ik zilver en weer vier jaar later goud. Dan heb ik mijn doel be- t en stop er mee'. Het is allemaal uitgekomen zoals Matsudaira had voorspeld. Het werd zilver in Mexico, goud in München en kondigde hij ook zijn afscheid aan. [tlnchen verplichtte de Olympi- kampioen miljoenen volleybal lers aan zich met ongekend stisch spel. Herbert Jenter, de volleybaltrainer, zei dan bi afloop van JapanDDR (3 ipan was groots. Zo groots, dat I bewondering naar het spel zat ken, vergetend dat ik coach van s tegenstander was', en Oost-Duitslaind speelden een die een waardige afsluiting was een toernooi, dat zoveel hoogte en bedeelde, dat terecht de vraag eld werd: kan er nog beter illeybald worden. Het lijkt niet slijk. Het spel dait Bulgarije, land. DDR en Japan soms lieten lijkt niet te overtreffen en zal Nederland nooit haalbaar zijn. ploegen die een klasse zwakker dan dit viertal, speelden op dit looi nog altijd twee klassen ster man een westelijke ploeg ooit gespeeld. Daarbij valt een ge- ige opkomst van de beide Korea's Juba te signaleren. p^cjv*n zocht in de eerste set wanhopig LlJU^ kortsluitingen in Jenters *m van nauwgezetheid en ratio- A' 'aak"j® op Ajax I0S AIRES (ANP) Volgens derd:; kgblad Cronlca in Buenos Aires Independiente de Avellaneda (gen niet naar Amsterdam te i om de tweede wedstrijd te jW B om de wereldbeker voor clubs. ,vinW! Nknte zou bang zijn dat door zen. Ni van de spelers van Ajax s v aer in Nederland vijandig is ge- oog es ,50; vermeldt voorts dat het be- kant van Independiente heeft beslo ten t en Protestbrief naar de Euro baby? Voetbalunie te sturen, waarin contf irop zal aandringen dat de spe ten, Ajax worden verplicht in tot 4t Ponbaar op hun uitlatingen ten en bij van Independiente en het toonfc UJnse voetbal in zijn totaliteit opeod te komen. 24271 [enUar van Ajax-voorzitter Jaap Taag: 'Ik geloof er niet in. Ik uist vandaag een telegram van nager van Independiente gehad, 7(v„: [«enadra-Gral. waarin hij 2000 -Jun oon opeis. m bestelde.' eB ,HAAG (ANP) Stien Baas- f T za' het komende seizoen spexc- meer nan schaatswedstrijden r har c",en- I" een brief aan de Ko ethars e Nederlandse Schaatsenrlj- Bond heeft de Olympische kani- (3000 meter) en ex-wereld- ®enc medegedeeld 'dat zij na ""aad met haar man besloten ZON te stoppen met de wedstrijd- ische r- jsj bills (ANP) Dc finale X,,26-Jar|ge Roemeense leger- JV Nastase e" Arthur Ashe •on •n«„i8lepunt geworden van het >en, «mi Forest Hllls Nastasef 1 vierde was geplaatst, kreeg onnaar van het toernooi 25.000 l»e t gulden), Ashe, n\ ,®®en onder Nastase stond .Plaatsingslijst, verdiende 12.000 setstanden waren: 36 seis 6-7 naliteit. De Japanners wilden te veel door het midden spelen. Acties vanaf de zijkant hadden meer succes, maar zij kwamen toen nog te weinig voor. De grote verandering, voltrok zich in de tweede set, die Japan met 152 via 12—0 won. Matsudaira verklaart het opvallende verschil aldus: 'Het volleybalspel be weegt zich in één ritme. De kunst is dat ritme bij de tegenstander te ver storen. Wanneer het lukt heeft de tegenstander veel tijid nodiig een nieuw ritme uit te bouwen. Bij ons bepaalde Nikoda het ritme, maar de Duitsers verstoorden dat. Wij hadden het geluk dat Shimaoka .snel een nieuw ritme in de ploeg bracht: dat was die tweede set.' Dat Japan en de DDR nog tot zulk knap volleybal in staat waren is ver wonderlijk. Immers nog minder dan 24 uur eerder hadden beide ploegen een slopende halve finale afgewerkt. Ja pan had 195 minuten moeten vechten om Bulgarije van zich af te houden, d.e Oostduitsers verrasten Rusland in 125 minuten na een keihard ge vecht. Jenter: .Rusland is dit gehele toernooi iets beneden zijn kunnen gebleven'. Voonail het recupereren van Japan was verbazingwekkend Matsudaira: ,Wij hebben net het geluk gehad, dat een kampioén nodig heeft. De poule-inde ling was voor nn» gunstig, waardoor we de eerste week geen te zware wedstrijden achter elkaar hadden. Bo vendien speelden wij de wedstrijd tegen Bulgarije in de vooravond. Dat betekent, dat wij in het hele etmaal drie uur meer rust hebben gehad dan de Oostduitsers. Ten derde hadden wij het geluk dat bijna al onze wed- De Japanners jubelen nadat zij in de finale Oost-Duitsland hebben verslagen. strijden om twee uur 's middags wa ren. Daardoor konden we 's morgéns nog trainen en 's avonds rusten'. Jenter en Matsudaira zijn de liefheb bers van de taktiek. Zij houden ervan hun spelers als pionnen te gebruiken en vanaf de bank te spelen. Zij heb ben meer overeenkomsten: ze zijn even klein op de coachbank bezien de wedstrijd zonder een spoor van emo tie en bijna onbeweeglijk. Slechts hun hand verroert zich naar het elek triciteitsknopje om de time-outs en wissels aan te vragen. Jenter: .Voor de ainsiiders viel er taatisch ook veel te genieten. Het inzetten van de Japanse aanvaler Minami en spelverdediger Shimaoka gebeurde op beslissende momenten. En ik ging de mist in omdat drie van mijn oudere spelers eerder vermoeid raakten dan ik ver wachtte: Schneider, Schulz en Pietsch. De blessure die Webner opliep was van ondergeschikt belang. Toen was de strijd eigenlijk al beslist'. De eni ge Oostduitser die van de eerste tot die laatste minuut op topniveau bleef was Rudi Schumann (25) uit Leipzig. En zo ging de olympische volleybalti- tel naar een land, dat zijn topspelers kan putten uit een arsenaal van vijf miljoen volleybalspelers, waarvan er drie miljoen in de competitie spelen. 'Het is bij ons de populairste sport, zegt Matsudaira. En teammanager Noriyuki Sakurai zegt: 'Wedstrijden uit de hoogste klasse trekken tenmin ste 3000 toeschouwers. De entreegel den zijn echter voor de bond be stemd. De bond is er rijk van gewor den en kan alle selectietrainingen en trips betalen. De gewone kosten van sportbeoefening worden gedragen door de zaken en bedrijven. Sport is een onderdeel van onze economie en als zodanig dient ieder bedrijf zijn mensen per dag minimaal twee uur te laten sporten. Uitblinkers moeten na tuurlijk meer gelegenheid krijgen'. Voor de uitblinkers in het volleybal- spel betekent het, dat die spelers het laatste jaar hun fabriek niet niee-r hebben gezien, omdat ze zeven uur per dag trainden. 'Maar wel in de fabriek en met hun eigen fabriekste- am', vult Sakurai aan. 'Pas tijdens de laatste zestig dagen voor de Spelen hebben we de spelers in trainings kampen ondergebracht, zodat ze de gehele dag konden trainen'. Het Olympisch toernooi heeft vier typische spelöoorten te zien gegeven. Russisch, gebaseerd op kracht; Tje- chiisch gebaseerd op de verdedigings- technieken; de Japanse, gebaseerd op snelheid in de combinatie; de Oost- duitse met het kenmerk van nauwge zetheid, nauwkeurigheid en rationali teit Jewter: 'Ik zou niet weten wat we nog meer moeten doen om Japan te verslaan. Spelen zoals Japan zullen ze bij ons zeggen, maar daar geloof ik niet in. Ons spel is in overeenstemming met onze aard'. Matsudaira: 'Niet verande ren of imiteren, maar het eigen ka rakter uitbouwen. Een Rus kan niet Japans spelen of andersom. Wij heb ban dut speltype gakozcin omdat het ons laigt'. Acht jaar heeft Matsudaira over dit succes gedaan. In die periode werkte hij nauwgezet Hij sloeg geen toernooi van importantie over. Ook was hij in Milaan vorig jaar bij de strijd om het wereldkampioenschap. Niet om het spel van de toekomstige tegenstanders te zien, maar om hun gedrag geduren de lange toernooien te bestuderen. Tedere ploeg maakt tijdens toernooi en van 2 waken inztnMngen door. Ik probeer er achter te komen hoe wij die inzinkingen kunnen vermijden. Dat ds geen kwestie van trainen, maar van psychologie'. Jenter: 'Waarschijn lijk is hij er achter, want Japan was in dit toernooi de meest constante ploeg en als zodanig verdiend win naar'. De basis van het succes was natuur lijk ook de intensieve en keiharde training van de Japanse trainers, ook in de Westduitse pers fel gekritiseerd. Matsudaira: 'Wat ze met name over onze damestrainer schrijven is over dreven. We zijn wel hard maar nie mand wordt bij ons gedwongen. Ik heb iedere speler die in de selectie kwam gezegd: we kunnen wereldkam pioen worden, maar dian moet je er dat voor over hebben. Doe je mee of niet En ze doen mee, ze vinden het fijn als ik ze hard aanpak, want ze weten dat ze dan alleen de top kun nen bereiken. Dat moment is geko men volgens plan, het betekent dat de spelers goed geluisterd en gewerkt hebben Beter dan ik had gedacht.' FRITS SUER Van onze sportredactie MÜNCHEN De Pakistaanse hoe- keyploeg zal tot het eerstvolgende congres van de FIH (Internationale Hockey Federatie) In leder geval niet deel mogen nemen aan interna» tionale toernooien. Deze beslissing werd door FIH-president René Frank (België) genomen. Als reden werd aangevoerd dat de Pakistani zich na dc nederlaag tegen West Duitsland (1-0) In de finale van het Olympisch toernooi onwaardig had den gedragen. De FIH zal In maart dc kwestie op de agenda zetten. René Frank legde het snelle besluit gisteren als volgt uit: 'Het was een urgente zaak. Ik kon dit niet zomaar laten passeren, daarom heb ik als voorzitter tot deze uitsluiting beslo ten'. Het IOC deed ook nog een duit in het zakje, door de leden van het Pakistaanse hockeyteam en de lei ding voor het leven uit te sluiten van de Olympische Spelen. Maar het IOC ging niet zover als verwacht werd, door Pakistan de zilveren me daille te ontnemen. De moeilijkheden met Pakistan de den zich zondagmiddag voor na do finale. De Pakistani beschuldigden de scheidsrechters van partijdigheid. Nadat zich voor de tribune ai enkele vechtpartijen hadden afgespeeld, weigerden de Pakistani later naar het erepodium te gaan. Toen zij uiteindelijk daar toch verschenen, lieten zij zich de medailles niet omhangen maar namen ze in de hand. Tijdens het spelen van het Duitse volkslied bleven de Pakistani met hun rug naar de vlag staan. Ook bij de dopingcontrole speelden zich wanordelijke taferelen af. De Pakistani weigerden de test te on dergaan. Er werd zelfs gevochten met de arts. Als excuus voerde de Pakistaanse getuige voor het IOC, AH Syed War jid aan, 'dat door dc oorlogstoestand In zijn vaderland, de emoties abnor maal hoog waren opgelaaid'. In Pa kistan is de nederlaag hard aangeko men. De commentaren noemden de nederlaag van de hockeyers 'diefstal* en de scheidsrechters werden niet capabel en omgekocht genoemd. Pre sident AU Bhoeto die de hockeyers een vakantietrip van een maand door Europa had beloofd als het goud werd veroverd, wilde die belof te nu het goud toch niet gehaald was, wel gestand doen. Van de ge plande oefenwedstrijden in Europa zal echter niets terecht komen. Pakistan heeft gedreigd, dat als de hockeyers uitgesloten blijven van in ternationale evenementen, de kans bestaat, dat Pakistan uit de FIH treedt en zelf een nieuwe wereld hockey-bond sticht Secretaris Masir van de Aziatische Hockey Federatie zei gisteren: 'We zullen deze dictato riale beslissing niet zomaar voet stoots aannemen. Maslr vertelde, dat Pakistan niet de gelegenheid had gekregen een verdediging te voeren. 'Als ln Engeland Iemand een moord pleegt krijgt hij de kans zich te verdedigen. Hij wordt niet meteen ter dood veroordeeld. WIJ hebben de kans op verdediging niet gekregen'. Masler vond dat de beslis sing geen stempel van legitimiteit droeg. Basketbal Op de vergadering waar het IOC do straf over Pakistan uitsprak, werd ook besloten dat Rusland de gouden medaille die bij het basketbal werd veroverd voorlopig mag houden. Maar de mogeUJkheld tot teruggave is open gelaten, als een protest van de Verenigde Staten (de wedstrijd zou twee seconden te lang hebben geduurd, waardoor Amerika In plaats van met 50-49 won nu met 51- 50 verloor) wordt aanvaard. Een IOC woordvoerder zei echter dat de kans dat het Amerikaanse protest wordt aanvaard zeer klein is. Het IOC zal op de volgende bestuursver- gadering zich opnieuw over het Amerikaanse protest bulgen. Asyl Een lid van de Roemeense volleybal- ploeg op de Olympische Spelen heeft om politiek asyl in West Duitsland gevraagd. De naam van de atleet Is niet bekend gemaakt door het Duitse ministerie van buiten landse zaken. MÜNCHEN Dagelijks moet Lorenz Beckere leider van het bureau van de Westduitse ploeg in het Olympische dorp, vele telefoontjes aannemen. Van heinde en verre belden mensen op met slechts een verzoek: 'Ik wil Heide Rosendahl spreken'. Deze telefoonkanonnade is teke nend voor de populariteit van Heide Rosendahl in de 'Heimat'. Ook na de toch wel teleurstellen de zilveren medaille op de vijf kamp bleef Heide voor de Duit sers de prima donna van de atletiek. Rosendahl (25) redde eerst met haar gouden vertesprong het Westduitse prestige en leverde zondag een belang rijk aandeel in het goud van het 4x100 estafettekwartet. Nog nooit werden overwinningen door de Duitsers in het stadion, via radio en tv en in de pers zo luid bejubeld als die van Heide Rosendahl. Niet in de laatste plaats komt dat door Heide's optreden zelf. Heide Rosendahl, zelfbewust als al tijd, is een persoonlijkheid, zoals er maar weinig zijn in de sport. Die grote persoonlijkheid heeft haar al meermalen ln conflict gebracht met allerlei instanties. Heide Rosendahl lag overhoop met de Westduitse bond. Heide Rosendahl sprak niet meer met de pers. Heide Rosendahl zorgde vor privé-schandalen. Zij zorgde er altijd wel voor dat de Westduitse schandaal pers iets had om over te schrijven. Heide bleef er zichzelf onder. Zij trok, en trekt zich nog steeds, niets aan van alle praatjes en geruchten om haar heen. Heide Rosendahl is ge woon Heide Rosendahl en ze wil niets anders. De sport neemt in het leven van Heide Rosendahl een belangrijke plaats in. Maar het belangrijkste voor Heide is haar werk als lerares in atletiek aan de Sporthochschule in Keulen. 'Mijn werk brengt mij de meeste vreugde in het leven, zonder dat ik kan spreken dat het voor mij de hoogste prijs van het bestaan is. Ik vind het gewoon leuk'. Daarbuiten leeft zij voor haar sport, maar niet op de manier zoals ouderwetse trainers het graag zouden zien. Heide traint hard, zij rookt en drinkt weinig en bereidt zich als geen ander voor op grote wedstrijden. Maar Heide houdt ook van uitgaan. Heide Rosendahl: 'Ik hou van film, van theater, van dansen en van lezen, dat is mijn privéleven, dat nooit mag lijden onder de presta tiedwang. Aan de toekomst denk ik niet, het interesseert me niet. Het heden is veel belangrijker. II leef nu en ik wil niets anders dan er een zo goed en fijn mogelijk leven van ma ken'. Al deze voor de traditioneel denkende Duitsers buitensporige dingen, deden dc naam Heide Rosendahl veelvuldig Heide Roseudalh hier in actie op het nummer dat zij niet won: de vijfkamp. Rosendahl had een verhouding met sprinter Gunther Nickel, de kranten stonden er vol over. Heide en Nickel raken uit elkaar, alweer boulevard- in de schandaalpers opduiken. Heide nieuws. Heide had een nieuwe ver houding. met de Amerikaanse basket baller John Egger. De kranten ston den bol. Dat heeft haar geïrriteerd, mateloos. Anderhalf jaar lang sprak Heide Rosendahl niet meer met jour nalisten. Heide Rosendahl: 'Zodra mensen zich met mijn privéleven gaan bemoeien is het uit. Daar heeft niemand iets mee te maken. Elke journalist mag mij iets vragen over sport, daarbuiten zwijg ik'. De ruzies zijn bijgelegd en de Duitse journalisten vieren Heide weer als 'De koningin van München', als de 'supergirl van Olympia'. Tachtigdui zend mensen in het Olympisch Stadi on bejubelen Heide als ze maar even op de baan komt Zij blijft er koel onder, zwaait even naar de mensen en concentreert zich op haar eigen ma nier. Haar trainer Gerd Osenberg: 'Ik ken geen atlete die zich zo kan con centreren en kan inzetten om iets te winnen als Heide'. Bij het versprin gen voor de vijfkamp op zondagoch tend haalt Heide nog een keer uit Haar achterstand op Mary Peters is meer dan 300 punten (of meer dan één meter). Ze springt: 6.83 meter, één centimeter onder haar eigen we reldrecord. Op de 200 meter moet zij 1.6 seconde goedmaken op haar Engel se rivale, een onmogelijke opgave. Heide faalt en zij weet het: 'Ik had nergens meer op gerekend. Ik wist dat het te veel was, maar wat maakt het uit, een tweede plaats, is mij even zo lief. ZELFBEWUST Het hoogspringen op zaterdag had haar gebroken. Mary Peters bleek toen ver boven haar krachten te springen. Heide Rosendahl bleef ook daar zichzelf. Tijdens de lagere spron gen hield rij tijdens de pogingen een grote flatterende zonnebril op, want Heide moet er goed uitzien. Haar uiterlijk is van enorm belang voor haarzelf. Haar grootste talent is onge twijfeld. dat rij zich op het juiste moment in de juiste pose weet te zetten, om zd goed mogelijk op een foto of op de tv te verschijnen. Vandaar haar opmerking na haar zege bij het verspringen: 'Ik moet eerst naar de schoonheidssalon, want ik wil er goed uitzien. Ik heb de laatste dagen weinig tijd voor kosme- tische zaken gehad'. Geduldig liet zij zich daarna behandelen door enkele schoonheidsspecialisten. Stralend deel de zij op weg naar het erepodium handtekeningen uit. Rustig en zelfbe wust antwoordde rij tijdens de pers conferentie van de winnaars op de meest stupide vragen. Heide Rosendahl leeft zoals zij dat wil. Haar eerste verzoek na haar gou den spring was: 'Ik wil een sigaret roken, waar ik die kan krijgen'. En enkele minuten later: 'Die eerste siga ret smaakte me eigenlijk helemaal niet, maar ik had het echt nodig. De spanning was me even te veel gewor den'. Heide Rosendahl is een gewoon mens, die zich omdraait als haar grote con currente haar laatste sprong maakt, die met knikkende knieën wacht op het resultaat. Heide Rosendahl is niet de Übermensch die de Duitsers graag van haar willen maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13