edankt voor de chaos Voorbereiding van Montreal gaat gewoon door München Bedankt wacht kater München 1972 iij het afscheid van IOC voorzitter Avery Brundage dagboek van een official rle 1 er i H J [QLT/KVARTIST DINSDAG 12 SEPTEMBER 1972 SPORT T9/K11 een hin- neemt, droeg het meest bij aan de gouden me- voor zijn equipe tijdens het laatste evenement op c Spelen. West-Duitsland veroverde het goud voor de e van de Verenigde Staten. Lord Killanin, de opvolger van Avery Brundage, staat nu voor de taak om de lekken in het zinkende Olympische schip te dichten. Hij is in ieder geval al begonnen met wat water bij de 'Brundage-wijn' te doen door het be grip amateur wat ruimer te willen interpreteren. De NederlandseOlympische ploeg keerde gisteren uit München terug. Wim Ruska werd op Schiphoji opgewacht door zijn echtgenote en zijn kinderen Michael en Mo nique, die de deugdelijkheid van het Olympisch goud wel even wilden testen. gte men lanf: ook an onze speciale verslaggever UNCHEN Tussen Helsinki en München liggen twintig jaren. Een triode waarin de Olympische Spelen uitgroeiden van een eenvoudig getogen sportfeest tot een gigantisch en beangstigend spektakel. Jaar meer dan dat kenmerkte de Olympische beweging zich die twee ^^fjcennia door de nadrukkelijke aanwezigheid van Avery Brundage, nu 85-jarige Amerikaan die zijn ogen steeds dichter toekneep voor werkelijkheid en die steeds feller, voorbijstappend aan mens en itschappij, zijn wereldvreemd idealisme met hand en tand ver- .teravond mocht de 'jeugd van de nneld' afscheid nemen van de Grote jijze Leider; die 'goeie gezellige ke- die de dankbaarheid voor zijn rt^Wwijde jacht op hersenschimmen [Tlmeg toegeworpen via een staande jntie en via de levensgroot oplich- ide woorden 'Thank You, Mr. Brun- age'. Het was echter een afscheid dat undage zichzelf waarschijnlijk an- rs had voorgesteld een afscheid werd overschaduwd door de oordpartij in het Olympisch dorp en het vliegveld Fürstenbruck en dat, ïde maar niet uitsluitend door deze eden beurtenissen, liet IOC voor de zwa- Ui taak stelt de huidige Olympische isis tot een bevredigende oplossing ltal brengen. opni rery Brundage laat voor zijn Olym- inset sche vrienden een chaos achter. tuatif ieveS ville'. tdankt München, bedankt EST-Duitsland, bedankt mijn heer Brundage. Het waren de eerste woorden die ik van harte moest uitspreken toen wij giste ren op Schiphol aanlcwamen. Want ondanks alle incidentjes hebben we toch twee onvergete lijke weken in München achter rug. En daarom kan ik het 'en maar jammer vinden dat vij zo vroeg zijn terug gekomen daardoor de sluitingsplech- jheid hebben moeten missen. I Hoe verschrikkelijk triest is dat ■m/] eigenlijk. Mij is immers nu ook llty kans ontnomen om de heer Brundage persoonlijk te be- "vken voor zijn voortreffelijke werk van de afgelopen jaren. I Gelukkig waren we gisteren echter op tijd terug om in de avonduren de slotceremonie vanaf de televisie te kunnen volgen. De NOS heeft zijn taak ,jn deze woelige dagen ten volle begrepen. Natuurlijk is er het een en ander aan rechtstreekse rij afii wijl o&i was uitzendingen vervallen. Onze volksaard eist dat. Het amuse- juub, nent van de Spelen is terecht teruggedraaid om daarvoor in ae plaats zo hoorde ik van mijn vrouw een ernstige film als 'De verloedering van de Steps' of een sober muziekspel ehn '7ij en ikke' op onze scher- PSG) sdif van ibine-^ or ;uT<k illes oopte ingeo PO' dvraK ictie nes 8 te brengen. Maar de NOS tee/t zijn taak ook begrepen, door de slotceremonie iwel rechtstreeks uit te zenden. De hommage die aan de heer A. Brundage werd gebracht ver dient het ten volle om in zijn eenvoud en soberheid als voor beeld van een gepaste hulde in onze huiskamers binnen te ko men. En we hadden zowaar even toch ook de Nederlandse vlag in beeld. Want nu iedere deel- len "e,ner was vertrokken had men bijv» r Kamerbeek het verzoek gedaan - T-onz nationale driekleur trots en fier rond te drageti op het sluitingsfeest. Bravo voor deze Welle en adequate oplossing.' En dan is het nu weer uitkij ken naar hel volgende Feest l>an de Jeugd van de Wereld. Want als München iets heeft aai u. 'Mngetoond, dan is het wel dat ondt ze woelige wereld niet kan zonder het rustpunt dat Olympi sche Spelen heet. Ook ik zal mij gaan voorbereiden op een nieuw Olympisch feest. Adieu München, ik hoop er in Montreal weer bij te zijn. 'Hun' beweging is een speelbal gewor den, een uitstekend middel voot wel ke manipulatie dan ook de Spelen en de sport zijn in een dermate technocratisch stadium gekomen, dat het traditionele Olympische idealisme (overigens doorspekt met een ver dachte zweverigheid) nauwelijks nog weerklank vindt. De Olympische be weging wankelt. Avery Brundage heeft er alles aan gedaan dat te voorkomen. Principes zijn voor hem het hoogste goed en de in zorgeloze rijkdom verkerende mil jonair uit Chicago heeft niets nagela ten zijn dubieuze Olympische stand punten door te voeren. Brundage richtte zich daarbij op twee hoofdza ken: de sportmensen die aan 'zijn' Spelen deelnemen en de Spelen zelf. In het eerste geval slaagde hij ten dele. in het tweede geval in het geheel niet. De sportende jeugd moet, in de ogen van Brundage, in de eerste plaats rein en zuiver (om zijn terminologie aan te houden) aan het Feest deelnemen. Hij ging geheel voorbij aan het feit dat de topsport zo snel volgens de principes van het cAtius, altius en fortius evolueerde, dat amateurisme tot niets anders dan ontoelaatbare uitbuiting kan leiden. Hoe lofwaardig amateurisme op zichzelf ook kan zijn. in de huidige sportsituatie is het een onmogelijke en onmenselijke zaak. Maar van menselijke aspecten trekt Brundage (getuige zijn houding voor Nazi-spelen van '36, bij de, slachtpartij onder Mexicaanse studenten en zijn fanatieke oproep van vorige week om De Griekse vlag ging traditiegetrouw ceremonie. voorop bij de siuitings- de Spelen door te laten gaan) zich niets aan. In donderende toespraken keerde hij zich tegen degenen die omwille van het presteren zich dank zij dat presteren gedeeltelijk in hun levensonderhoud konden en moesten voorzien. Het succes van die jacht was beperkt: Amerikanen, Oosteuropeanen en Afri kanen gaan als pseudo-amateurs door het leven slechts een enkeling werd, als 'afschrikwekkend voorbeeld' gestraft en uitgesloten. Nog minder succes had Avery Brundage met de Olympische Spelen zelf. Politiek, com mercie, nationalisme, gigantische van deze smetten moesten die Spelen vrijblijven. Brundage wilde de team sporten (ploegen die een land verte genwoordigen) schrappen, de in han den van fabrikanten gevallen winter spelen zouden eenzelfde lot moeten ondergaan, het programma zou moe ten worden beperkt, de soberheid zou voorop moeten staan. Hoewel Brundage ;ook hier .gespierde taal niet schuwde,'maakte hij zichzelf op deze punten belachelijk door zijn tegenstrijddlgheid. Geen discriminatie naar ras of wat dan ook, ds een nobel streven, maar wordt een vals streven wanneer dezelfde man zich fel verzet tegen de uitsluiting van landen die discrimineren naar hartelust. Nog on geloofwaardiger wordt Brundage wan neer hij zich enerzijds keert tegen nationalisme, maar hij en zijn mak kers anderzijds zonder mankeren twee Amerikaanse negeratleten naar huis sturen, die niet de in hun ogen noodzakelijke eerbied voor de vlag en het volkslied van de Verenigde Staten kunnen opbrengen. Het bontst maakt Brundage het ech ter wanneer hij over vrede en ver broedering praat. Dat begrip blijkt alleen beperict te zijn tot het terrein waarop de Spelen plaatsvinden en de tijdsduur van de Spelen. Alles is goed, wanneer vertegenwoordigers van landen die met elkaar in oorlog zijn. ongewapend in 'Olyjnpia' strij den - dat de oorlogshandelingen aan het front doorgaan, doet niét ter zake. Maar o wee wanneer die' gruwelijke realiteit binnen het Olympisch strijd perk zichtbaar wordt. Öan is het Feest in gevaar, moet de terreur een halt worden toegeroepen en duurt het uren voor de sport wordt afgebroken. Het Olympisch ideaal wint het dan, getuige zijn emotionele toespraak tij dens de herdenkingsbijeenkomst, van de menselijke apsecten -bovendien kan hij het niet 'laten bij <jie gelegen heid de Afrikaanse actie itot uitslui ting van Fhodesië in één-adem met de Palestijnse guerrillas te*noemen. Avery Brundage was geheel kansloos tegen de commercie en ^de groei. München was een commercieel milj ar den-spektakel, dat legio vraagtekens achterlaat. De opvolger van. Brundage, de Ierse lord Riillanin, is bereid tot stapjes vooruit Of dat voldoende zal zijn de Spelen door de huidige crisis te slepen, is een open vraag. Lord KMlinan zal in ieder geval diep in zijn hart niet achter het massale 'dankjewel, Brundage' kunnen staan. HANS SCHMIT Van een speciale verslaggever MÜNCHEN Het Feest Is over. Wat rest is een forse kater. Wat de 'Vrolijke Spelen' hadden moeten worden, eindigde in een alles overschaduwend bloed bad dat alleen maar twijfels achterlaat. Twijfels aan de wijze waarop de politie is opgetreden, aan de methode die Is gekozen om de gijzelaars te red den maar ook twijfels aan de Spelen en de voorlichting over de schiet partij, die op degenen die de vertoning in Miincliens perscentrum bijwoonden de wrange indruk achterlaat dat op alle mogelijke wijzen met de waarheid is gesold om het Olympische Feest te redden. Maar evenmin ais toen de Spelen nog waren te redden, was het doel dat de Westdultse bondsrepubliek via deze Spelen nastreefde, reeds voorbijgescho ten. München 1972 moest het aanzien van Duitsland na twee keer de wereld in een oorlog te hebben gestort, een duw in de goede richting geven. Aan vankelijk lukte dat: de militairen waren het toonbeeld van vriendelijkheid, van bereidwilligheid, van hulpvaardigheid. De neo-nazistische krachten in de Beierse hoofdstad hielden zich stil, kortom: de wereld kreeg een vriendelijk en vrolijk Duitsland te zien. Door een moordaanslag verdween dit beeld ech ter wat bleef waren de Spelen van de angst en de terreur en de vraag hoe al die mensen anderhalve dag later weer vrolijk de topsporters konden toejuichen. München heeft echter niet alleen een morele kater achter gelaten. Wanneer iedereen naar huis is. krijgt München, Beieren en de Bondsrepubliek nog een rekening gepresenteerd. Allereerst die van de ontruiming van het Ober- wicsenfcid. De ontmanteling en ombouw van het complex vergt evenveel geld als de gehele Spelen van I960 in Rome en wat dan blijft staan, is weinig meer dan een pronkstuk een Beierse specialiteit zoals de wortsjes en de kastelen van koning Ludwig II. Alleen voor een enkele topsportmanifestatie kunnen nog tienduizenden mensen zich op het Oberwiesenfeld vermaken maar hel geld dat dat heeft gekost, weegt nauwelijks op tegen het tekort aan openbare voorzieningen, aan zwembaden, scholen, bejaardencentra. Evenmin is München verlost van het tekort aan woningen. Weliswaar worden de flats ln het Olympisch dorp en het persdorp verbouwd en tc koop aange boden, maar deze woningen zijn zo duur, dat ze nauwelijks te verkopen zijn. Vierkamerflats van tussen de 146.000 en 200.000 mark bieden geen oplossing voor de nood van woningzoekenden, die immers veelal tot de minder bemid delde categorie behoren. Ook openbaart zich na de Spelen het probleem van de gastarbeiders in alle hevigheid. De stad heeft 230.000 werknemers uit andere landen, van wie een groot deel werk vond bij de bouw van het com plex op het Oberwiesenfeld. De werkgelegenheid is na de Olympiade echter kleiner geworden en zorgt ongetwijfeld voor een terugslag. Ook onder de Duitsers zelf, want veel arbeidskrachten werden ten behoeve van de Spelen aangetrokken uit het economisch zwakke Noordfranken en Bayerische Wald. Moeilijkheden dreigen eveneens voor de hotelhoudende middenstand, want het aanbod van bedden zal de komende jaren nog ver de vraag overtreffen. HANS SCHMIT Spelen in '76 in het teken van de techniek en de commercie las f, eestganger MÜNCHEN De voorbereidin gen voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal gaan ge woon door. Aan de mogelijkheid om de Spelen in Canada te schrap pen, hebben de organisatoren geen moment gedacht. Louis Chantygni, perschef van het orga nisatiecomité: 'De voorbereiding van zo'n groot evenement kan je niet zomaar stopzetten. Bovendien moet je natuurlijk nooit toegeven aan dergelijke acties als hier in München. Dat willen die terro risten juist. Je moet overeind blij ven, altijd, ook als-je huilt'. Louis Chatygni, die vlot voorbij gaat aan 't feit dat niet het stopzetten van de Spelen maar de bevrijding van 200 gevangenen het doel van de Zwarte September-guerrilla's was, zat 15 jaar in de journalistiek en heeft daarnaast vele functies bekleed in het Canadese politieke leven. Hij is door zijn erva ringen op velerlei gebied gekozen als perschef van de Canadese organisatie. Chantygni weet dat evenementen als de Olympische Spelen publicitaire trekpleisters zijn. Actiegroepen rich ten hun acties zoveel mogelijk op plaatsen, waar de pers het sterkst is vertegenwoordigd. 'Wij konden van te voren weten dat er iets zou gebeuren, maar aan dit soort misdaden denk je niet. Je vraagt je af of je na zo'n aanslag die mensen toch niet te veel publiciteit geeft. Zij krijgen eigenlijk wat ze willen, maar je zit met het dilemma dat de mensen recht op informatie hebben, ,dus je moet wel'. VEILIGHEIDSMAATREGELEN Het organisatiecomité in Montreal had al rekening gehouden met onge wenste gebeurtenissen voordat de aan slag in München plaats vond. Chantygni: 'We werkten al aan veilig heidsmaatregelen. Wat die precies zul len zijn is nog niet bekend, daarvoor is de organisatie in een te vroeg stadium. Maar we gaan zeker niet paniekerig worden. Dat zou de geest van de Olympische Spelefa niet ten goede komen. We moeten zo voorzich tig mogelijk en zo veilig mogelijk de organisatie opbouwen'. Ue rga:ii:>atie in Montreal is nog in een beginstadium. Het meeste geld is uil nog ioe aan research besteed. De volledige begroting is ijog niet klaar. Montreal heeft het grote voordeel dat de stad weinig aan de infrastructuur hoeft te doen. Sinds de wereldten toonstelling leiden er grote autosnel wegen naar Montreal en is er een perfect net van onder- en bovengrond se treinen. De hotelaccommodatie is toereikend voor een zeer groot aantal bezoekers. De stad zelf is verantwoor delijk voor de sportaccommodaties, daar gaat een groot bedrag in zitten. Het organisatiecomité zal voor alle kosten van de organisatie opdraaien. Verder dragen de regering van de stad Montreal en de federale regering de kosten. Op welke manier is nog niet bekend. Louis Chantygni: 'Ik kan me voorstellen dat de regering het hele transport van deelnemers en be geleiders op zich neemt. Verder zijn alle organisatoren in dienst van de regering, en krijgen wij een salaris van overheidswege uitbetaald. Uit te levisie- en filmrechten valt ook nog een hoop te halen. Op die manier moet een sluitende begroting te ma ken zijn'. BEGROTINGSBEWAKING Dat dachten de Westdultse organisato ren ook, maar het totaal bedrag aan kosten van deze Spelen vertienvoudig de zich jaarlijks. Chantygni Is daar niet zo bang voor: 'WIJ hebben hier van geleerd. We zullen een betere begrotingsbewaking invoeren'. De Spelen van Montreal zullen anders worden dan die van München. Chantygni hierover: 'Elk land zal op zijn eigen wijze dit soort evenemen ten inrichten. De Mexicanen hebben niet geprobeerd Japan te evenaren en de Duitsers hebben geen enkele po ging gedaan om Mexico te kopiëren. De Spelen zullen in een heel ander raam staan dan waar ook'. Of de Spelen ook na Montreal nog zullen bestaan, weet ook Chantygni niet. Hij ziet wel een duidelijke andere benade ring van het evenement. De Spelen zullen, volgens de Canadese perschef, meer en meer ln het teken van de techniek en commercie komen te staan. 'Binnen het raam van het IOC natuurlijk', zegt hij, 'maar die regels kunnen sterk veranderen. Dat zie ik eigenlijk wel gebeuren. De commercie bijvoorbeeld is niet te stoppen. Je moet toch leven met het idee dat er maar twee of drie fabrikanten in de wereld zijn, die de beste sportartike len maken. De sportmensen kiezen voor het beste materiaal en dus gaan ze naar die fabrikanten. Reclame komt daar vanzelf uit voort. Je moet er alleen voor zorgen dat het binnen de perken blijft. Ze moeten het niet De trots van München. Montreal zal het ongetwijfeld nog weer beter en dus duurder willen doen. overdrijven'. Ook de publ-citeit over de Spelen zal veranderen. De Spelen van München worden al de televisie- Spelen genoemd. Dat zal in de toe komst nog sterker worden. Chantygni: 'Ik zie het er van komen dat journa listen de wedstrijden tijdens de Olym pische Spelen alleen nog maar via geslqten televisiec rcuits zullen zien. te gigantische hen gebouwd omdat er anders al accommodaties voor moeten worden'. FACILITEITEN Juist voor de pers Is Chantygni met vijf medewerkers naar München geko-' men om te leren. Montreal zal het nog beter doen. Chantygni: 'Wij wil len nog meer faciliteiten geven. Het nog gemakkelijker maken voor de journalisten om te werken. De meeste problemen hier hebben wij nu wel ontdekt. En de meeste hebben wij ook al opgelost'. Chantygni noemt een aantal dingen die in Montreal soepe ler zullen verlopen. De accreditatie zal eenvoudiger worden. Geen aparte kaarten voor de verschillende discipli nes. De faciliteiten bij aankomst in München een langdurige affaire moeten eenvoudiger worden. Chantyg ni: 'Als iemand hier aankomt zullen wij hem meteen naar zijn kamer brengen. Dan kan hij uitrusten en na een paar uur terugkomen om alle papieren op te halen'. En zo zijn er meer dingen die verbeterd kunnen worden. Alleen vraagt Chantygni zich af of het aantal journalisten zich nog verder omhoog zal moeten bewegen. Chantygni: 'Als er nu 4.000 zijn vraag je je af waarom het er geen 6.000 of 10.000 zijn. Maar je kan ook zeggen: 'Èr komen er maar 2.000. Zo langza merhand vraag je je af of de Spelen alleen maar voor de persvertegen woordigers georganiseerd worden'. OPWELLING Montreal is bezig, druk bezig zich intensief voor te bereiden. Men kan zich afvragen wat het voor zin heeft. Een eerste opwelling bij de Canade zen na de aanslag in München, was zich beraden over de vraag welke landen op de Spelen zouden mogen worden toegelaten. Enkele officials bereiden een voorstel voor om tijdens het septerabercongres van het IOC te komen tot een wijziging van het toe latingsbeleid. Volgens de Canadezen zouden de Spelen alleen maar toegan kelijk mogen zijn voor landen, die op dat moment niet in een geladen con flict betrokken zijn. Ze gaan daarmee terug naar het aloude idee van de Spelen. Bij de Grieken werden de oorlogen gestaakt als de Olympische Spelen begonnen. Nu wil men van de Spelen gebruik maken om landen te vragen zich van gewapende conflicten te onthouden. De practische proble men die een dergelijk voorstel met zich meebrengt, hebben de Canadezen voorlopig af doen zien van het indie nen ervan. Chantygni: 'De Spelen los sen natuurlijk geen wereldproblemen op, maar toch kunnen de Olympische gedachten de mensen misschien bij elkaar brengen'. POLITIEKE KWESTIE Verandering van de Olympische re gels met betrekking tot de toelating ziet Chantygni niet zo snel gebeuren. Er staat nu dat elk bona fide Olym pisch Comité lid van het IOC kan zijn. Het organisatiecomité kan niet uitma ken wie wel of niet naar Montreal mag komen. Wij kunnen ook niet uitmaken wie er wel of niet bona fide is. Dat is binnen het IOC een politie ke kwestie'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11