Eiland Voorne en Putten weer ernstig bedreigd Lang haar bedreigt bestaan van kappers Colin Winter: Waarom gaat Nederland door investeren in Z.-Afrika Tweede Lijnbaanbeurs officieel geopend ïl Plan: pijpleiding tracé dwars door prachtig gebied Water- en lichtfeest in Woerden Deel Berkel peïsoleerd Bevestiging A. Wessels Subsidies in Rijnsburg Bloemencorso in de Ringvaart Kaaskeuring en fokveedag in Woerden 'n J Nieuw overleg gecombineer school Bolneh I KOU* KW '.RILT LI .ÏOAG 12 Sti'i1..LK 1972 door Rudie van Meurs HELLE V OETSLUIS/ ROTTER DAM Het eiland Voorne en Putten, dat was voorbestemd een groen hart in het Rotterdamse deltagebied te vormen, is een ty perend voorbeeld van wat een technologie gedicteerde ontwik keling kan aanrichten. Terwijl vriend en vrijand om beurt luid ruchtig uitroepen dat Voorne en Putten 'groen' en 'ongerept' moet blijven, maakt een regelmatige confrontatie met het Zuidholland se eiland duidelijk dat vrijwel nergens de aftakeling zich stil- zwijgender en sneller voltrekt dan hier. Begin '69 zei Rotterdams burgemees ter W. Thomassen op een bijeenkomst in Oostvoorne: 'Zolang ik burgemees ter ben, komt er geen bulldozer op Voorne.' 'Rotterdam heeft niets te kiezen' zei hij later. 'Voorne en Puf ten moet als landbouw-, recreatie- en industriegebied gehandhaafd blijven.' En met de presentatie van het roem ruchte plan 2000 kwam de aap uit de mouw: 'Voorne en Putten moet zich gereed houden om in de toekomst te fungeren als reserve en overloopge- bied.' Dat ogenblik schijnt nu reeds te zijn aangebroken. Maandag wordt aan de Rijnmondraad een plan voorgelegd om dwars door de mooiste gebieden van het eiland een pijpleidingstraat te leggen van 75 meter breed. Sussend wordt al bij voorbaat opgemerkt dat de Rijnmond- raad hoogstens een principe-besluit kan nemen, dat noodzakelijk is om de leidingstraat te doen opnemen in het streekplan. Over dat streekDlan mo gen de betrokken gemeenten in de komende twee jaar zich dan nog uit spreken. Ieder die een beetje bekend is met de besluitvorming in ons land weet ove rigens wat het ter visie leggen van streekplannen via gemeenteraadsver gaderingen en hearings inhoudt: tor nen aan details en stoom afblazen. Het is dan ook een illusie te menen dat er na het besluit van maandag nog veel zal kunnen veranderen. In het concept-voorstel dat aan de Rijnmondraad is toegezonden staat, die gang van zaken in bedekte termen te lezen: 'Formeel hebben belangheb benden bij de voorbereiding van de streekplanherziening dan nog onver kort het recht om alsnog hun bezwa ren tegen het tracee naar voren te brengen (let op het woordje for meel!). In dat geval van een princi piële bereidverklaring van belangheb benden mag dan uiteraard verwacht worden dat het tracé geen noemens waardige wijzigingen zal ondergaan.' Graafwerk De reden waarom zo uitvoerig op de procedure wordt ingegaan is om dui delijk te maken wat de mensen op Voorne en Putten als onherroepelijk boven het hoofd hangt als de Rijn mondraad maandag met het tracé voor de pijpleidingstraat akkoord gaat. Op dat ogenblik is namelijk de weg vrij voor een heilloos stukje graafwerk op een eiland dat 'onge rept' zou blijven. Een ontsierende mollengang, met vrijwel permanent aanwezige draglines (het is de bedoe ling over een periode van tientallen jaren steeds meer leidingen de grond in te brengen), overvliegende contro lerende helikopters en voortdurende activiteit in stilte- en vogelgebieden zal het gevolg zijn. Niet alleen de 75.000 mensen die op Voorne en Putten wonen zullen met die aantasting van hun gebied gecon fronteerd worden, de tienduizenden Rotterdammers die elk zomerweekein de hun frisse lucht aan Voorne's kust gaan inademen evenzeer. De pijpleidingstraat begint met in de gemeente Oostvoorne een stuk bos te vernielen. Een aardige bijkomstigheid is dat deze gemeente met de land- WOERDEN De brandweer gaat zaterdag na de handicaprace voor rub berboten en de gondelvaart in de gracht, op de Emmakade een groot water- en lichtfeest opvoeren. In alle stilte is de brandweer reeds weken lang bezig met de voorbereiding en training voor dit grootse festijn, dat nog niet eerdec in Woerden werd uitgevoerd. Met het spel van water en licht al het materiaal zal worden ingezet worden bijzondere effecten bereikt. Het feest waarvoor een groot aan tal schijnwerpers zal wordan aange bracht belooft een grote belangstel ling uit Woerden en omgeving te trekken. grond voor het tracee beschikbaar te krijgen, betere advocaten dar de land bouwers die nu de dupe worden van het tracé. Het dagelijks bestuur van Rijnmond wil het voorstel aannemelijk maken door het pijpleidingtracee te koppelen aan de destijds door ex-minister Drees 'gevorderde' grond voor aanleg van de ruwe oliepijpleiding voor Total van de Maasvlakte naar het Sloegebied. Deze pijpleiding zal evenwel maxi maal een sleuf gaan veroorzaken van één meter breed. Bovendien zal deze leiding op een diepte komen van 1.60 meter, zodat boeren kunnen blijven voortploegen. Andere bedreigingen Dat pijpleidingtracé is de jongste be dreiging die Voorne en Putten wacht. Daarnaast zijn er nog legio: de aanleg van een rijksweg met ROTTERDAM Maandagmiddag is de eerste proefvaart begonnen van net grootste en snelste tweemaal vier rijstroken, ongeveer ter nerschip ter wereld. De 'Sea-Land McLean', gebouwd bij de Rotterdamse Droogdok Mij en Wilton j tracé1-6 V3n hCt geplande PÜPIeidins* oord, is het prototype van een serie van acht containerschepen die door Sea-Land zijn besteld. Bijl een hoogspanningsleiding van werven zijn nu nog twee schepen van deze serie in aanbouw. De containerreus heeft een lengte an 380 rijksweg rfLcenI!ng iS jcv "wocAa.fninici'J? de in Duitsland gebouwde 'Sea-Land Galloway' zal het schip worden ingezet op de Noord Atlantil"' reeds een 150 Kv hoogspanningslei- in j c ding over het eiland, op enkele kilo- route. De indienststelling van deze superschepen heeft de Amerikaanse maatschappij Sea-Land ook aa) kosten en voorbereidingen gekost voor de havenfaciliteiten. In Rotterdam, Bremerhaven en Eliza gCe (USA) zijn de terminals uitgebreid hetgeen een bedrag van 46 miljoen heeft gekost. pal naast die geprojecteerde ruim 288 meter bij een breedte van 32 meter en kan door een voortstuwing van 120.000 pk een g die Voorne en Putten visu- heid bereiken van 33 knopen. Het laadvermogen bedraagt 1096 containers van 5 en 40 voet. Samen ,rj( nstig Zal aantasten. Er loopt j 'n11:*cior,f| rroKnnnrrlo 'Coo.T onrl CollAmav' -foI hut cnhir» ivnrHpn incrP7pt. nr» Hf \nnrrt Aflanti schapsdegeneratie akkoord ging onder voorwaarde dat de gemeente Rotter dam een bedrag van vijftig tot zestig duizend gulden beschikbaar zou stel len ter compensatie van het verlies aan groenvoorzieningen langs het tra cé van de buisleidingstraat. Als men nu in ogenschouw neemt dat de pijp leidingstraat enkele honderden mil joenen gaat kosten, is wel duidelijk welke waarde het landschap in Neder land vertegenwoordigt: een schijntje. Een paar andere belangrijke gebieden waar de pijpleidingstraat z'n verwoes tend werk zal aanrichten is het na tuurgebiedje de Holle Mare bij Zwar- tewaal (door-de Brielse Maas geschei den van het olietankeiland Rozen burg) en de polder van Heenvliet een toch al zieltogend gebied tussen de beruchte Groene Kruisweg en de olietanks van Nieuwersluis. Haast kwalijker is nog dat het aan Voorne en Putten beloofde recreatie gebied Bernisse voordat er een spade in de grond gezet is om dit plan te realiseren reeds verknoeid zal zijn dbor de pijpleidingstraat die de loop v;»n het riviertje één maai zal kruisen ei» gedurende een aantal kilo meters zrïl volgen. Op de Bernisse vochten eertijds de watergeuzen, later schrompelde het ineen tot een onbe duidend gtroompje en nu zou Rijn mond er (het groene longgebied van willen maken voor het voortdurend uitdijendéj Spijkenisse. Een haast nog groter veclies betekent dat de pijplei- dingstraati de polder van het gehucht Biert zal' gaan doorsnijden met het daarbij 'behorende WelvJiet een langgerektte plas niet riet en moeras waarvan het verhaal gaat dat hier in vroeger i:.jden de toren van Biert is weggezonken. Een misschien weinig bekend njaar zeer fraai oud cultuurge bied waatr de pijpleidingstraat dwars doorheen» gaat. Tenslotte verdwijnt de straat viri de Hekelingspolder en het Spui naiir het eiland Hoekse Waard om daarf aan te sluiten öp de pijplei ding Rojtterdam-Antwerpen die hier reeds vo»r een groot deel is- aange legd: meters afstand van waar nu de nieu we leiding is geprojecteerd; De stankoverlast die steeds groter wordt, naarmate er meer fabrieken komen op Rozenburg en de Maasvlak te. Het Rotterdamse industriegebied ligt vrijwel in een hoek van negentig graden rondom het eiland, dat op deze wijze bij vele windrichting de vuile adem van de industrie krijgt; Steeds verdergaande horizonvervui ling van oprijzende petrochemische fabrieken aan de randen van het ei land. Grote delen van het eiland zijn 's nachts verlicht door de oplaaiende verbrandingsvlammen van Europoort; Een waterpeilverlaging van soms wel veertig centimeter in sommige polders op Voorne en Putten, die nu unieke vogelgebieden zijn. Als het water zakt zullen er minder vogels komen: Verstedelijking. Aan de ene kant groeit Spijkenisse uit tot een plaats van zo'n 75.000 inwoners, terwijl aan de andere kant Hellevoetsluis zich opmaakt een/stad van zo'n honderd duizend inwoners te worden; Landschapsbederf. Onder de ge meente Zuidland wordt op dit ogen blik een honderden jaar oude slaper dijk weggegraven (de Stompaardse dijk) die zeer karakteristiek was voor het polderlandschap van Voorne en Putten. OEGSTGEEST Op 24 september zal in de gereformeerde kerk te Oegst- geest dr. A. Wessels bevestigd wor den. Waarschijnlijk zal prof. dr. J. Verkuyl als bevestiger in de dienst voorgaan. Dr. Wessels is verbonden aan de theologische faculteit van de Vrije Universitiet te Amsterdam als islamoloog. De V.U. heeft hem tijde lijk gestationeerd in Beiroet, waar hij colleges geeft aan de Near East School of Theology. Aan deze hoge school worden predikanten opgeleid voor een aantal protestantse kerken in het nabije Oosten, over een gebied van Armenië tot Soedan. Dr. .Wessels speciale opdracht is de bestudering van en de ontmoeting mét de Islam. Spoedig is het eindelijk zover dat de Gereformeerde Kerk van Oegstgeest ertoe mag overgaan dr. A. Wessels te beroepen tot missionair predikant RIJNSBURG B. en W. hebben, gezien de wenselijkheid in de prak tijk, een tweede plaatsvervangend se cretaris aangewezen. Congres 'Nederlandse belangen in de aparthi Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN 'Geloven jullie in een systeem dat zijn eigen sen verkoopt'? vroeg bisschop Colin Winter enige tijd geleden j^, de Britse ambassadeur in Zuid-Afrika en later aan premier Ui ti Op een werkcongres over Zuid-Afrika, Namibië en Zimbabwe desië), afgelopen weekeinde georganiseerd door een aantal apartheidsbewegingen, stelde bisschop Winter die vraag opni rer; 'Gelooft de Nederlandse regering in een systeem dat zijn mensen koopt?' RIJNSBURG B. en W. stellen de raad voor subsidies te verlenen aan de volgende instellingen. De Rijns- burgse Schaakclub een éénmalig sub sidie van 800 gulden voor de aankoop van 40 stoelen en hout waarvan de leden zelf tafels gaan maken. B. en W. stellen echter één voorwaarde, dat de stoelen bij opheffing van de vere niging bij de gemeente in eigendom komen. Omdat de levensvatbaarheid van de peuterspeelzaal van de 'Stichting Peu terspeelzaal Rijnsburg' duidelijk is aangetoond, willen B. en W. een sub sidie verlenen van 2500 gulden. De speelzaal heeft een volledige bezetting van 18 a 20 peuters met twee leid sters. Om de kosten zo laag mogelijk te houden is het bestuur genoodzaakt de contributie te verhogen van 3, tot 3,50 per ochtend per peuter. De wijkraad 'Frederiksoord' vraagt een subsidie van 1000 gulden. De raad is voornemens zich te gaan bezig houden met jeugdrecreatie. Zo wordt o.a. gedacht aan het houden van een kinderspeeldag. B. en W. vinden dat een subsidieverlening voor 1973 ver antwoord is. Zij zijn wel van mening dat de tijd nog te kort is om vast te stellen of de wijkraad blijvend in een behoefte zal voorzien. De muziekvereniging 'Wilhelmina' komt ook in aanmerking voor subsi die. De gemeenteraad heeft twee jaar geleden bepaald dat de huidige rege ling twee jaar van toepassing zou zijn. Dit tijdvak beschouwde men als een proeftijd, vooral voor de muziek afdeling. die toen een kwijnend be staan leed. Het aantal leden was te ruggelopen tot 17. waardoor het korps zich in feite niet meer kon presente ren. De financiële injectie van de gemeente heeft er toe bijgedragen, dat de muziekafdeling opnieuw tot bloei is gekomen. Het ledenaantal be draagt nu 39. waaronder veel jonge ren. B. en W. zijn daarom van me ning dat de huidige subsidieregeling gecontinueerd moet worden. Voor de subsidie aan de Drumband willen B. en W. eenzelfde regeling toepassen. Rozenburg Het inschakelen van Voorne en Put ten voort de aanleg van de pijpleiding straat rpept vragen op. Wat zou er vanzelf.'sprekender zijn dat het tracé zou lopen via het eiland Rozenburg, dat toch al verknoeid is door het industriegebied dat Rotterdam hier heeft neergelegd? Maar plotseling heet hiet volgens een studie van het gfimeentlijk havenbedrijf dat er op Rozenburg absoluut geen plaats zou zijn voor het tracee; ineens blijkt dus dut de Rotterdamse havenautori teiten verzuimd hebben ruimte open te ho'ttden voor de 75 meter brede leidin;;straat. Er zou natuurlijk wel geforceerd ruimte) op Rozenburg gevonden kun nen voorden, maar dan zou er waar- schijrflijk hier en daar een transfor- mataiihuisje afgebroken moeten wor den, een portiersloge moeten verdwij nen en een of andere olietank ver plaatst moeten worden. Deze zaken lijki;n echter zwaarder te wegen dan het doorgraven van natuurgebieden. Bov endien zou het pijpleidingtracé, als dat via Rozenburg zou gaan, (le ge) terreinen gaan doorsnijden die de olieconcerns in erfpacht hpbben ge kregen. Die concerns hebben bij (onteigenings-) procedures om de Van een verslaggever HOOGEVEEN Het lange haar van de mannen zit de kappers danig dwars. De voorzitter van de christelijke bond van kapperspersoneel, de heer B. Kloppenburg, heeft gisteren op de algemene vergadering van zijn bond in Hoogeveen gezegd dat veel langharigen bewust of onbewust meewerken aan vergroting van de werkloosheid. dus de heer Kloppenburg. Hij voorzag in de toekomst, als kort haar weer mode wordt dat men eerst een telefo nische afspraak moet maken, net als nu bij de dokter. Over de inflatiebe- strijding zei de heer Kloppenburg dat het Nederlandse volk genoegen moet nemen met minder reële of helemaal geen reële inkomensverhoging. 'Waar blijft de christelijke sociale bewogen heid voor de laagstbetaalden en mini- mumbeloning van vele groepen?' Ondanks de toenemende werkloosheid is de bond sinds 1970 enigszins ge groeid, tot begin dit jaar 619 leden. Er zijn échter nog veel ongeorgani seerden. Vooral de mannelijke langharigen gaan volgens hem steeds minder naar de kapper. Dit zou tot gevolg hebben dat steeds meer kappersbedienden zonder werk komen. De heer Kloppen burg waarschuwde dat een kappersge zel niet een twee drie geschoold is. Er zou in de toekomst, als de mode omslaat, wel eens een groot tekort aan kappersbedienden kunnen ont staan. 'Er wordt veel over werkloos heid gesproken en dan is men zoge naamd bewogen met diegenen die het lot heeft getroffen. Ik betwijfel dat ten sterkste, want indien men werke lijk bewogen was zou dit tot een nationale zaak worden verheven', al- F'resentatie 1 laardingse middenstand BERKEL De Bonfut in Berkel zal deze week afgesloten zijn aan de zijde van de Rodenrijsewcg. Dit betekent dat de bewoners slechts over Rotter dams grondgebied, de Wildersekade. het dorp Berkel kunnen bereiken. Dit betekent een omweg van enkele kilo meters. Ook zal deze week in Berkel een begin worden gemaakt met de Roden- rijseweg. Het gaat hier om het wegge deelte dat ligt tussen de Laan van Komen en het spoorwegvïaduct. De eerstkomende weken is de weg onder het viaduct door voor vrachtwa gens gesloten. Personenauto's kunnen- van één rijbaan gebruik maken. Men zal rekening moeten houden met wegomieggingen en oponthoud. De werkzaamheden zullen in de tweede helft van 1973 beëindigd zijn. LISSE Op zaterdag 23 september; wordt op de Ringvaart bij Lisse een bloemencorso te water gehouden. Van, 3 tot 5 uur zullen minstens honderd met bloemen versierde zeil- en motor-) jachten door de vaart trekken, daarna, meren zij af en zullen vanaf half 8^ feestelijk worden verlicht. Het vuunverk wordt om 10 uur ont-# stoken. De schepen blijven tot det volgende dag 12 uur in de Ringvaarit liggen, waarna met gehandicapten eeiH tocht wordt gemaakt via de Kagerplasr sen naar de Braassemermeer. Geïnteresseerden kunnen zich bij tie secretaris van WV 'Uitermeer' Heere* weg 142, Lisse, telefoon 02521-304 3J, b.g.g. 3458, alsnog opgeven. VLAARDINGEN Vlaardings eerste burgeres, mevrouw Th. A. Ileusdens-Mansholt heeft maan dagmiddag de tweede Lijnbaan- beurs in Vlaardingen officieel ge opend. De beurs is ingericht in drie tentpaviljoens aan het West- nieuw land, vlak bij het koopcen- trum Vlaardingen. Tot vrijdag 16 september kan men er zowel 's middags als 's avonds terecht. Mevrouw Heusdens, begeleid door de burgemeester, en een handvol geno digden, werd welkom geheten door organisator J. M. den Draak, die het gemeentebestuur bedankte voor de be- -eidwillige medewerking bij de voor bereiding van deze consumentenbeurs. Hij besloot namens dé aanwezigen een telegram te zenden aan het raadslid mevr. M. de Vries-van der Spek, die in het Holyziekenhuis is opgenomen. Mevrouw De Vries heeft zich verdien stelijk gemaakt voor het 'gezondheids centrum' op de beurs, waar de Vlaar- dingse Veren ging voor Gezondheids zorg, de NVSH, de Nederlandse Hart stichting, het Astmafonds en het Rheumafonds zich gezamelijk presen teren. De heer Den Draak deelde ook mee dat dertig leerlingen van twee tweede klassen van de chr. detailhandels school aan de Westhavenkade alle 45 stands op de beurs hadden beoordeeld op presentatie en actualiteit. Als drie besten kwamen Haartiek, Siervishan- del Dessens en Borsboom Bloemsier- kunst uit de bus. Mevrouw Heudens herinnerde er in haar openingstoespraak aan dat het de tweede keer is dat zij een consumen tenbeurs opende. Bij de eerste Lijn baanbeurs in oktober 1970 viel haar zich over deze goede presentatie van de Vlaardingse middenstand. De echtgenote van de burgemeester vestigde ook de aandacht op het na derend stadsfeest rond het 700-jarig bestaan van Vlaardingen in 1973. Zij zag deze beurs als een generale repeti tie voor de volgend jaar te houden grote manifestatie, waarv oorde voor bereidingen nu al in volle gang zijn en waar de Vlaardingse middenstand opnieuw acte de presence zal geven. 'Door deze aktiviteiten komt het ande re Vlaardingen in de schijnwerpers en dat is hard nodig. Strijden tegen de luchtverontreiniging is goed, maar het gevaar bestaat dat alleen de nega tieve kant van Vlaardingen in de belangstelling komen. Deze beurs kan een bijdrage zijn om die indruk te |W66u6 TIGtStOCllt veranderen', aldus mevr. Heusdens. Na deze speech kreeg mevr. Heusdens r|A/>r 'Hp I fipf' uit handen van de heer Den Draak UUUI UC LUGl een boek ovr vogels alsmede een cheque ter waarde van 250. De burgemeestersvrouw bestemde dit be drag voor de levende haven van de kinderboerderij die in Holy-Noord zal verrijzen. Nadat zij de bestemming bekend had gemaakt werden tientql- len duiven los gelaten als symbool van de toekomstige bewoners van de kinderboerderij, die Holy-wood gaat heten. WOERDEN Op dinsdag 12 en woensdag 13 september, wordt in Woerden weer de jaarlijkse kaasdag en fokveedag gehouden. Dinsdagavond om acht uur opent wethouder P. J. Verhoef in de grote keuringstent op het Exercitieterrein de kaastentoon stelling, waarvoor 130 kazen van boe ren en handelaars zijn ingezonden. Aan de keuring zijn niet alleen indi viduele prijzen verbonden, maar ook een dorpen- en (kaas)cursistenwed- strijd. De dames van de Plattelandsvrouwen- vereniging verzorgen een handwerk- tentoonstelling. Woensdag is de fok veedag, voor het eerst sinds jaren weer voor twee veeslagen: zwartbont en zwartblaar. In totaal zullen rond 275 stuks rundvee ter keuring worden aangeboden en dat is beduidend meer dan de laatste jaren het geval was. Daarnaast komen ook nog 125 stam boekschapen voor de eerste maal naar een speciale keuring. In ver band met de feestelijkheden rond Woerden 600 jaar stad zijn er prijzen beschikbaar voor de aanvoerders, die in het meest passende costuum naar de keuring komen. KRIMPEN a.d. LEK Het jeugdre- creatiecomité organiseert op zaterdag 16 september voor de tweede keer een gezins-fiets-puzzeltocht door het na tuurgebied 'De Loet'. De eerste tocht werd een groot succes. De start zal plaatsvinden tussen half- twee en twee uur aan de overzijde van de provinciale weg bij 'Restaurant De Breeka'. 'Als de Nederlandse regering dat niet doet, waarom staat ze dan toe dat er jaarlijks voor miljoenen in Zuid-Afri ka wordt geïnvesteerd? Waarom laat ze dan timmerlieden, elektriciens en monteurs naar Zuidelijk-Afrika uit zenden, waardoor dat systeem in stand kan blijven?' Bisschop Colin Winter stelde zijn vraag aan de rege ring omdat hij heeft gemerkt dat een discussie met de blanken in Zuidelijk- Afrika en met de investeerders in Europa en Amerika vrijwel geen zin meer heeft. 'De blanke bevolking wil niet luiste ren omdat ze veel te veel te verliezen heeft. De blanken hebben de hoogste levensstandaard bereikt. Ze hebben het nog nooit zo goed gehad. De zakenmensen willen de feiten niet weten, zij wensen niet geïnformeerd te worden over de situatie in Zuidelijk- Afrika. Ze zijn alleen in zaken geïn teresseerd. Ik heb tegen een aantal van hen gezegd: 'De eerste keer dat jullie gaan luisteren, zal zijn als de aandelenmarkt keldert'. Het derde B(l)ack in Southern Africa Congress, waar bisschop Colin Winter als gastspreker optrad, is het afgelo pen weekeind "met als thema 'Neder landse belangen in de apartheid' in Eindhoven gehouden. In de stad van Philips, dat als bedrijf vele belangen in Zuid-Afrika heeft en nog steeds verder investeert 'in de apartheid'. Niettemin liet Philips verstek gaan tijdens een forumdiscussie waarvoor het was uitgenodigd, onx zich te ver dedigen tegenover de naar schatting zeshonderd congresgangers die de apartheid verfoeien. Overigens kwam op het congres naar voren dat naast Philips er nog ruim veertig andere Nederlandse bedrijven zijn die belan gen hebben in Zuidelijk Afrika. Bisschop Colin Winter heeft zeven jaar in Namibië gewerkt, ongeveer een half jaar geleden werd hij door de Zuidafrikaanse regering het land uit gewezen na zijn herhaaldelijke protes ten tegen de werkomstandigheden van de Ovambo's. Op hei congres in Eind hoven verduidelijkte hij waarom het systeem in Zuid-Afrika zijn eigen mensen verkoopt. Mensen verkocht Terwijl zakenmensen jaarlijks dertig procent winst hebben uit hun investe ringen in Zuid-Afrika, verdienen de Zuidafrikaanse arbeiders met hard werken in de kopermijnen twintig cent per dag. 75 procent van de arbeiders in Zuid-Afrika is gedwongen gedurende het hele jaar ver van hun gezinnen en huizen te werken. Als ze staken worden hun leiders in de ge vangenis gezet. Ze worden als vee behandeld. Als ze te laat op hun werk komen worden ze opgesloten. Ze kun nen niet vrij door het land reizen om hun familie te bezoeken. Pas bij zeer dringende familieomstandigheden kunnen ze met moeite een pasje krij gen, maar worden dan onderweg voortdurend gecontroleerd. Bisschop Winter: 'Dit is de betekenis een Zuidafrikaner te zijn. De zwarte mens krijgt'niet de opbrengst uit de mijnen. Die gaat naar de investeer ders uit Duitsland, Amerika en Ne derland'. Op deze manier is de rege ring in Zuid-Afrika bezig slaven op te leiden. Zelfs als je een man uit Nabi- mië een Rolls Royce geeft, dan nog blijft hij een slaaf, omdat hij leeft in het meest racistische land van de wereld, omdat het land hem wil con troleren en klein wil houden'. In de vijftig jaar dat de blanke minder heidsregering Zuid-Afrika controleert, is er niets veranderd aan de digheden van de mensen, zegt Winter. De vraag of stoppen van inves gen in Zuid-Afrika de situat' wijzigen, beantwoordt hij beve! 'Na het drama in Sharpeville', hij, 'begon het regime te omdat de investeerders zich tei den trekken. Bisschop Colin Winter beaamd - de kerk een van de hoofdschip?; is aan de onderdrukking en de ting van de zwarte mensen in Afrika. 'Maar', zegt hij, 'de kerk een alcoholistische grootnfoedt weet dat ze fout is, maar toch van haar hóuden'. RIDDERKERK De gemeei van Ridderkerk is weinig met een brief van het college; en w. aan een christelijk so stuur in de wijk Bolnes. In des schrijven b. en w. dat men afö de plannen om in deze wif ecombineerd scholencomplex het christelijk en openbaar on: te bouwen. In dit plan was^ ruimte gepland voor een structiebad, een gymnast iel een gemeenschappelijke ruimte van de wijkbewoners gebruik maken. Als voornaamste oorzaak v« mislukken van dit projekt noe college de houding van het eb schoolbestuur, dat liever 'baas gen huis' blijft. 'Maar het spel eerlijk gespeeld', meende vond raadslid ir. C. Kok het college ervan beschuldig grove fout te hebben gemaakt i complex. 'Ik ben van mening dat een d de eerste plaats voor het cf^ gebruikt moet worden en als nog gelegenheid is voor andert teiten is dat alleen maar ntfl men', aldus de heer Kok. 1> naamste reden van de misluk volgens de SGP-er te wijten cedure-fouten. Zo is er bijvo in één keer een definitief op tafel gekomen waardoor ruimte overbleef voor grote ingen. Tot slot hoopte de heer Kol nog mogelijkheden gevonden om het overleg te herope® blijven we tegenstander van de natie christelijk-openbaar omk Deze mening werd niet gedee raadslid H. Groeneveld (PSG) plannen om twee lagere scb twee christelijke scholen van schillende richting te combine' aantrekkelijk noemde voor in opbouw. De heer Groeneveld betreurde na een jaar vergaderen alles" is uitgelopen, maar hij hoopte herstel van de verhoudingen schoolbestuur en de welhoud onderwijs. Ernstig geschokt was de PCG over een bedrag van 42.000 de voorlopige opdrachten was ven. Zonder op de schuldvra* gaan drongen ook de fracties VVD, PvdA, D'66 en Bolnes Bi aan op nieuwe besprekingen. bt ui W

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10