Israëli's geselen Syrië en Libanon Arjos wijst fusie drie fracties af X A UW krant Het Kwartet Luchtaanvallen op Palestijnse kampen Ajax onder politiebewaking terug nternationaal hof ilijft in Den Haag Moeilijk gesprek in a. r.-bestuur In deze krant Optimisme over vermindering van vliegtuiglawaai Beyers Naudé eredoctor aan de VU Van de Panne gaat terug naar Argentinië Mr. Luns wil voor IJsland bemiddelen Gevecht onder water Terrorist zou best atoombom kunnen maken Habbasj: bloedbad in München 'overwinning' SoïmSöeK Studeer "s avonds rechten leowe Leidse Courant .lUAU 9 SEPTEMBER 1972 oJste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jlRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" [Straat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710- 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 pel maand per kwartaal 23,90 Afd Bez orglng vanaf 08.30 uur. TEL AVIV. BEIROET: DAMASCUS (Reuter, UPI, AP. AFP) Verbitterd door de bloedige Palestijnse actie tegen zijn Olympische ploeg in München. heeft Israël gisteren hard teruggeslagen. ifii gedrukte stemming hing gisteren bij de aankomst van het Ajax-elftal op Schiphol. De spelers en officials wa- en onder speciale bewaking van politiemensen gesteld. Volgens geruchten, die de politie niet wilde bevestigen, ouden er via anonieme telefoontjes bedreigingen tegen de Ajax-spelers zijn geuit. Er zou bezwaar zijn gemaakt te en het dragen van rouwbanden tijdens de wedstrijd tegen Independiente uit sympathie met de in München omgr- omen Israëliërs. Naar aanleiding van deze bedreigingen zouden Ajax-voorzitter Jaap van Praag en speler Sjaak Swart m politiebewaking hebben gevraagd. Op de foto van links naar rechts Henk de liaan (masseur). Gerrie Mühren, Horst ilankenburg. Jaap Hordijk (bestuurslid); Piet Keizer, Gerrie Kleton en Barry Hulshof. Voor de beker had niemand ijzonder veel belangstelling bet was dan ook geen echte voetbal'cup', maar een bokaal, die Ajax naar aanlei- ing van bet gelijke spel had ontvangen van bet Argentijnse ministerie van toerisme. HAAG Het -internationale rechtshof blijft in Den Haag geves- gd. De onderhandelingen tussen de gering en het hof over de huisves- ïg in en bij het Vredespaleis zijn 1 ia tot een goed einde gekomen. Nederlandse delegatie in de Alge- ne vergadering van de Verenigde ties zal zich daarom niet verzetten ;en het voorstel om de statuten van hof in deze zin te wijzigen, dat gebonden is aan de vestiging in en Haag. ïdanks de goed verlopende onüer- ndelingen met de Nederlandse rege- ng wenst het internationale ge- ehtshof wijziging van de statuten, ndat men het principieel onjuist indt aan een vestigingsplaats gebon- en te zijn. Andere internationale istituten kennen deze 'discrimineren- bepalingen immers ook niet. Eogezegd itel je voor dat je vijftig jaar ireekt en jezelf wijsmaakt in die ijftig jaar iets gezegd te hebben, at nog nooit vóór je gezegd is eworden. Dan zul je heel zeker ets gezegd hebben, dat na je looit meer gezegd zal worden. Dr. J. J. Bushes. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ARJOS zal niet meedoen aan de verkiezingscam pagne, wanneer de fractie van de ARP in de Tweede Kamer één fractie vormt samen met de fracties van de KVP en de CHU. Het feit, dat de drie partijen in de komende verkiezingen met afzonder lijke lijsten uitkomen heeft als onvermijdelijke consequentie, aldus een resolutie, die wordt voorgelegd aan de ARJOS-raad (die volgen de week zaterdag bijeenkomt) dat na de verkiezingen een zelfstan dige ARP-fractie zal optreden. Golven Israëlische jachtbommenwer pers hebben in Libanon en Syrië tien Palestijnse kampen aangevallen, waar bij veel doden en gewonden moeten zijn gevallen. Hoeveel, stond gistera vond niet vast, maar Arabische woordvoerders spraken van tientallen doden en gewonden. Een van de kam pen die Israël gisteren heeft gebombar deerd. is het vluchtelingenkamp Na- har el Bared bij Tripoli, waar volgens recènte cijfers van de VN circa 11.000 vluchtelingen wonen. De Israëlische vliegtuigen hebben in Libanon drie en in Syrië zeven kam pen aangevallen. De operatie werd gisteren in de namiddag uitgevoerd en duurde betrekkelijk kort. Volgens Tel Aviv zijn alle Israëlische vliegtui gen op hun bases teruggekeerd. Boeren in Noord Israël vertelden dat zij golven vliegtuigen over hebben zien komen. Het was de grootste Israë lische luchtoperatie sinds de zesdaagse oorlog van juni 1967. Sinds die tijd is Israël niet meer zover doorgedrongen in Libanon en Syrië. Een van de gebombardeerde kampen ligt op zes kilometer van de Syrische hoofdstad Damascus. De aanvallen concentreerden zich op een 120 kilometer lange kuststrook tussen Tripoli (Libanon) en Latakia (Syrië), het gebied tussen Damascus en de heuvels van Golan en tenslotte Binnenland' Pleidooi voor ervaren leek. met gezond versland9 Wat de regering wil met de belastingen 9 Buitenland China maakte onder Mao reuzesprong 11 Australië, stukje Engeland op zuidelijke halfrond?11 Kerk Dr. Buskes over biografie van Bartli 2 Kunst Veel bewolking VANDAAG: In het algemeen veel bewolking met vooral in het westen, midden en noQrden re gen. Zwakke tot matige, uit ver anderlijke richtingen, later uit het zuidwesten. MORGEN EN OVERMORGEN: Van tijd tot tijd regen, later op klaringen en vrij koel. Morgen zon op 06.06 onder 19.07 maan op 00.24 onder 19.25 ieuzen waterlelie bloeit op Floriade Een tweede voorwaarde voor de mede werking van de ARJOS is, dat de ARP, in samenwerking met CHU en KVP, zich voor de verkiezingen uit spreekt voor het vormen van een kabinet, met PvdA, D'66 en PPR. Wanneer in de praktijk mocht blij ken, dat een 'meerderheidskabinet tussen de confessionele partijen en de PvdA niet mogelijk is, dan is de ARP aangewezen op meedoen in een min derheidskabinet of meedoen in de oppositie. De ontwerp-resnlutie van de ARJOS is niet in overeenstemming met de opvattingen van de ARP-voorzitter, die in Nederlandse gedachten van de ze week constateert, dat de tijd voor het uitkomen met één lijst van de confessionele partijen voor de ARP nog niet rijp was. Wel pleit hij voor een verdergaande samenwerking tussen de drie fracties, waarvan het eind een integratie over de hele linie zal zijn, 'waarbij de drie fracties dus samen als een eenheid zullen optre den'. Van een verslaggever HAARLEMMERMEER De toekomst ziet er hoopgevend uit wat betreft de vermindering van vliegtuiglawaai. Dal zei gisteren ir. A. A. Maurits van de rijksluchtvaartdienst in de vergadering van het intergemeentelijk overleg luchthavenproblematlek (JOL), waar bij 23 gemeenten zijn betrokken. Hij voegde daaraan toe dat de lijd die ermee gemoeid is minder reden tot op timisme geeft. 'En aan de beslaande vliegtuigen kan niets worden gedaan. Dat is een te kostbare zaak', aldus ir. M nrils Er zou alleen ai een miljoen ei' I ir aan materiaal mee zijn gemoeid. In n >s eigen land is er geen industrie te vinden, die zich daarmee wil be lasten. Deze week heeft de AR-fractie het probleem van de samensmelting met de andere fracties besproken in een avondvergadering, die tot in de nacht duurde. Het gevoelen van de AR- kamerleden was over het algemeen dat de fractie niet buiten de partij om mag opgaan in één grote confessi onele fractie. De fractie heeft dan ook de beslissing overgelaten aan de partij. Het partij bestuur zal vandaag dit voor de ARP zo moeilijkke probleem bespreken. Fel verzet bestaat in de fractie tegen het snel na de verkiezingen vormen van één confessonele fractie. Het mo tief dat de samengesmolten confessio nele fractie straks de grootste zal zijn en daarom de hardste eisen kan stel len (bijvoorbeeld de levering van de premier en de kamervoorzitter) wordt verworpen, gezien het machtspositio- neel denken, dat er achter Zit. Zeventig jaar vrouwen ver- 13 De dood van een schim13 ltadio en Lv Strips, feuilleton Recepten Dichtbij en verder Maundbltiden Boekcnetalagc I'robleeni Posizegclnicuws Lezers schrijven Puzzel AMSTERDAM Dc senaat van de Vrije Unitersitcit heeft in zijn zitting van 18 augustus besloten een docto raat honoris cause in de theologie te verlenen aan ds. C. F. B. Naudé, directeur van liet Christelijke Insti tuut voor Zuidelijk Afrika tc Braam fontein, Zuid-Afrika. Van dit besluit wordt eerst nu mede deling gedaan, omdat naar gebruik betrokkene eerst zelf te kennen moet geven het eredoctoraal te aan vaarden; ds. Beyers Naudé heeft thans laten weten, dat hij dit doctoraal van de VU gaarne wil accepteren. Hel is nog niet bekend waar en wanneer de uitreiking van bul en cappa zal plaats vinden: na overleg met ds. Naudé zullen hierover nadere mededelingen volgen. De faculleil «Ier godgeleerd heid heeft piof. dr. Berkhouwer aangewezen als promotor. Zie ook pag. 15. RITA 'l)e tafel van zeven? Een ogenblik, even mijn stem snieren.' Zuidoost-Libanon. Israël zelf heeft nog niets meegedeeld over aangerichte schade en slachtoffers. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder vormde de operatie het antwoord 'op een lange reeks moord en terreurdaden die met de beestach tige misdaad van dinsdag in München haar climax bereikte.' De aanvallen dienden als waarschu wing aan 'de terreurorganisaties en aan de Arabische landen die hen steunen.' Waarnemers in Israël ver wachten binnenkort nog meer van dit soort aktpes. Spanning' Het is zeer de vraag of Israël zich tol luchtakties zaïl 'bespreken. Aan de gren zen met Libanon en Syrië stijgt de spanning met het uur. Volgens Arabi- Van een verslaggeve EINDHOVEN De heer J. J. van de Panne, algemeen directeur van Phi lips in Argentinië, is naar Europa gekomen mm zijn gezin op te halen. Hij zal daarna naar Buenos Aires terugkeren om zijn taak zo spoedig mogelijk te hervatten. Dit is meege deeld door de Philipsorganisatie in Argentinië. De zaak is in handen van de politie in de provincie Buenos Aires en het bedrijf zal derhalve geen nadere me dedelingen over de zaak verstrekken, aldus Philips. De heer Van de Panne, die in goede gezondheid verkeert, heeft na zijn vrijlating enige tijd rust gezocht in de woning van kennissen. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De Nederlandse secreta ris generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, heeft zich in Brussel bereid verklaard te bemiddelen in de visse rij-oorlog tussen IJsland enerzijds en Engeland en West-Duitsland ander zijds. Geen van deze partijen heeft totdusver een beroep gedaan op mr. Luns. Deze acht een minnelijke schik king echter van groot belang, omdat IJsland de regeling van het geschil wil koppelen aan het al of niet voort- betaan van een NAVO-basis op zijn grondgebied. BELGRADO (DPA) Twee groepen duikers hebben elkaar in de Adriati- sche zee bij het Joegoslavische eiland Pag bevochten met harpoenen. 'Poli tik Ekspres' van vrijdag schrijft dat zij vochten om antieke kruiken. Beide groepen verklaarden de kruiken het eerst ontdekt te hebben. Een Joego slavische visser zag het gevecht en waarschuwde de politie. Twee Fran sen bleken door harpoenen ernstig gewond. De politie heeft van vijf buitenlanders de passen in beslag ge nomen. sche bronnen trekt een grote Israëli sche legermacht zich daar samen. Gis teren heeft zich al een schietpartij voorgedaan tussen Israëlische eenhe den en Syrische troepen. Daarbij zou den aan Israëlische kant geen slacht offers zijn gevallen. De aangevallen plaatsen in Libanon waren: Nahar el Bared, Rahsia el Wadi en Rakid en in Syrië: el Hameh, Bourj Islam, Jebla, Moentar, Moesei- rib en Sachem el Joelam. Een Syrische woordvoerder heeft ge zegd dat Israël 'bewoonde gebieden langs de Middellandse Zeekust, bij de Golan-hoogten en nabij Damascus' had gebombardeerd. 'Een aantal burgers en militairen werd gedood en ge wond', zei hij. 'Onder de gewonden waren vrouwen en kinderen. Syrisch afweergeschut en straaljagers van de luchtmacht dwongen de Israëlische toestellen te vluchten.' Zijn verkla ring werd voorgelezen door radio-Da mascus. Paraatheid Het Syrische leger is in staa tvan paraatheid gebracht. Alle Syrische luchthavens zijn gesloten. Alle verlo ven zijn ingetrokken. Kranten in de Libanese hoofdstad Beiroet hebben geschreven dat de he le nacht ln de Libanese grensdorpen het geluid van Israëlische legervoertui gen is gehoord. De aktie die Israël donderdag heeft uitgevoerd in Zuid-Libanon, toen een Libanees dorp werd uitgekamd, is slechts voorspel geweest van een veel OXFORD (Reuter) Particu liere terroristen zouden binnen kort in staat kunnen zijn primi tieve atoombommen te maken en te gebruiken, beeft prof. Bernard Feld gewaarschuwd op de Pugwasb-conferentie die op liet ogenblik in Oxford wordt gehouden. Met het toenemen van het aan tal kernenergiecentrales neemt ook de hoeveelheid beschikbaar plutonium toe, aldus de Ameri kaan, en lieden met enige we tenschappelijke kennis die daar enkele kilo's van bemachtigen zouden daar een primitief kern wapenen mee kunnen maken. Plutonium wordt gewonnen uit afgewerkte splijtstofstaven van kerncentrales eu óf door het bedrijf dat die staven opwerkt óf elders opgeslagen. Het wordt nu op geringe schaal in nieuwe splijtstofstaven verwerkt, maar zal 'c zijner tijd vooral ge bruikt worden in de snelle kweekreactoren die in veel lan den in ontwikkeling zijn. Over de mogelijkheid dat tijdens transport plutonium aan zijn vreedzame bestemming wordt onttrokken is in Amerika al eerder in bezorgde termen ge dacht. Prof. Feld waarschuwde verder dat ook biologische en chemi sche wapens 'ln kelderachtige omstandigheden' in elkaar ge knutseld kunnen worden. Dc Pugwash-confercnties zijn bijeenkomsten waar geleerden uit oost en west in zakelijke sfeer gedachten uitwisselen over mogelijke beperkingen van de bewapeningswedloop. JOHANNESBURG (DPA) De lei der van liet Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, George Hab basj, heeft het bloedbad van München een overwinning genoemd. In een vraaggesprek met het Zuidafrikaanse blad 'To the Point' sprak de Pales tijnse leider de hoop uit, dal de over val op de Israëlische sportlieden niet alleen in de Arabische landen maar ook in de rest van de wereld als een succes zal worden gevierd. Hij noem de het gebeuren een 'mijlpaal in de Palestijnse bevrijdingsoorlog'. Veel waarnemers beschouwen Ilabbasj als de tot dusver nooit officieel ge noemde leider van de gurrillagroep Zwarte September', die de verantwoor delijkheid voor hel bloedbad in Mün chen heeft opgeëist. grotere aktie, aldus de Libanese kran ten. Tot de dood In een dagorder aan de troepen heeft de Israëlische chef-staf gisteren ter gelegenheid van het joodse nieuwjaar verklaard dat men de Arabische guer rillastrijders 'tot de dood' zal bestrij den. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Moerad Galeb, is giste ren vervangen door de regerings woordvoerder Mohammed Hassan el- Zayat. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, heeft in New York gezegd dat hij alle schendingen van de wapen stilstand in het Midden-Oosten be treurt. en -TASSEN Handzame ptljzen. Uw omgeving voorHANDEN- Advertentie (2-4 jrdrsof 4-8jrmr) Eenjarige en tweejarige cursus voor het kandidaatsexamen te Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Daarop aansluitende cursussen voor de doctoraal examens te Utrecht. Halfjarige cursus voor het UNIVERSITAIRE TOELATINGSEXAMEN (voor bovendertigjarigen zonder HBS of gymnasiumdiploma) te Utrecht Kring van Utrechtse Repetitoren bv Veemarktplein 35 Bis, Postbus 11015, yUtrecht,telefoon 030-940641 Sport Olympisch nieuws 19, 21. 23 bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1