dichtbij collegegeld hoger, maar geleidelijk eoeo Kinderpaspoort Flevohof Meer vrouwen, minder kinderen Commentaar toepassen, zegt P.v.d.A.-onderwijsspecialist Ziekenhuis- Masman wil: tarieven —Te onpas W Flevohof op de plaat - pop op de plaat'pop op dep The Bar|d 'live' zeer aanstekelijk Lino Calle bij NW voor gastarbeiders Marijke in de bloemen li TROUff/KWARTET VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1972BINNENLAND T5/K7 iDe'1000 gulden'zo soepel mogelijk "Uoc ga-je dit aan de baas uitleggen, Simpkins?" De verpleegprijzen van de ziekenhui zen lopen aardig uit de hand. Vorig jaar zo blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven, zijn ze met bijna 25 procent omhoog gegaan, en voor dit jaar wordt rekening gehouden met een stijging van nogmaals een kwart. De huidige gemiddelde dagverpleeg- prijzen in de ziekenhuizen variëren van beneden de 100 tot boven de 200 gulden. Een wat nauwkeuriger indica tie van het niveau waarop deze prijzen zich bewegen, kan ontleend worden aan de 'prijslijst' van bet nieuwe ge meentelijke ziekenhuis Leyenburg in Den Haag. De opbouw en de vaststel ling der tarieven van dit ziekenhuis gelden als maatstaf voor alle academi sche ziekenhuizen in ons land. Een dagje klasse 2-a kost in Leyenburg j 254,10, klasse 2-b komt op 201,20 en klasse 3 op 175,85. Voor de forse opwaartse beweging van de tarieven is meer dan één oorzaak aan te wijzen. Niet alleen de ontwikke ling van de salarissen (die vanzelf sprekend doorberekend moet worden) is er debet aan. maar vooral ook het streven om de kwaliteit van de medi sche behandeling voortdurend op te stuwen naar het hoogst bereikbare peil, In de afgelopen jaren zijn verscheidene luggesties gedaan om de langza merhand tot onaanvaardbare hoogte opklimmende tarieven tot normale iroporties te beperken. Ook is de nieuwe wet ziekenhuisvoorzieningen in zekere zin wel een rem op al te ngebreidelde ontwikkelingen. Maar an een gezamenlijke aanpak en van Icherp omlijnde allesomvattende plan ken is nog geen sprake. Jelukkig ziet het ernaar uit, dat de ommissie van de Sociaal-Economische laad die zich al enkele jaren bezig- oudt met de structuur van de verzeke- ng tegen en de kosten van geneeskun- ige verzorging, nu eindelijk spijkers iet koppen gaat slaan. De besprekin- en in deze commissie, die geruime tijd ast hebben gezeten, zullen half okto- er worden hervat. Deskundigen van vakbeweging /uilen dan naar wij frnemen, met voorstellen voor tamc- ingrijpende structuurwijzigingen n. éhoopt mag worden dat er nu binnen zienbare tijd mogelijkheden worden »pend én aangegrepen om de ver- tegtarieven (niet alleen in de zieken- ïizen trouwens) betaalbaar te houden. In het koor van afschuwbetuigingen laar aanleiding van de slachtpartij in ilünchen heeft zich ook het modera- aen van de Nederlandse raad van erken gemengd. Daarbij rijst in de erste plaats de vraag of de kerken noeten staan dringen om mee te doen dc wedijver om passende uitroepen vinden bij dit gebeuren. Wil de raad eze gelegenheid aangrijpen voor een etuigenis. dan hebben wij het gevoel, it hij er wel erg vlot mee is. Het ":en in de rouwkamer behoort niet »t dc beste pastorale tradities, ovendien hoeven we niet meer van de srken te horen, dat de Olympische pelen eigenlijk stopgezet hadden moe- in worden, want dat roept iedereen al. let had op de weg van de kerken liegen, reeds vóór de spelen te waar- feuwen tegen de gevaarlijke illusies in wereldbroederschap die ermee ver- onden plegen te worden. Een herinne- ng aan de heidense oorsprong zou ok geen kwaad gekund hebben. Dat ielnemers na dit gebeuren in hun lidden liever opstappen getuigt ervan, W in hun gezonde lichaam ook nog gezonde geest huist. Maar de Mten maken, door nu met anderen beëindiging te roepen, de indruk, at zij ooit in de bijbehorende mythe ebben geloofd. twijgen van dc kerken had ons op dit loraent meer aangesproken. Hiermee niet gezegd dat de kerken met 'ijgen kunnen blijven volstaan. Want M zou wel eens op haar weg kunnen ïgen, verband te zoeken tussen het nistere van deze daad en een andere fck die (voor alle duidelijkheid: dit 'ordt niet ter vergoelijking van de inslag gezegd) evenmin valt goed te Jaten: het sinistere van de toekomst honderdduizenden landloze Pales- |nen aangrijnst. Misschien ook zou et op de weg van de kerken liggen, te karschuwen tegen mogelijke opwellin- j*n van 'arabierenhaat' zoals die zich 'er en daar manifesteren. Dezelfde wt die na de juni-oorlog van 1967 tot iting kwam, toen in ons land nietsver moedende Berbers uit Marokko den afgetuigd, wat In dit getuigenis treft ons ondanks het stichtelijke begin, een zekere wereldge- 'ijkvormigheid. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Als na de komende verkiezingen de PvdA in de regering komt, zal dat in ieder geval voor studenten voordelig zijn. De PvdA (en trouwens ook de andere progressieve partijen) heeft er nooit een geheim van gemaakt tegen de duizend gulden college geld te zijn, nu er niet gelijktijdig een nieuw studiefinancierings systeem aan is gekoppeld. Met de verkiezingen in zicht en overal boycotende studenten in het land, houden de drie progressieve partij en staande dat ze als ze in de regering komen te zitten, die wet on gedaan zullen maken of wijzigen. Mr. J. W. Masman: 'We volgen onze opstelling bij het collegelddebat'. Onderwijsspecialist van de PvdA in de Tweede Kamer mr J. W. Masman: 'We volgen onze opstelling bij het collegegelddebat. Dat is dus niets nieuws. Het enige nieuws is, dat je nu met een wet die aangenomen is. te maken hebt'. In de alternatieve begroting van vorig jaar stelde ook de PvdA voor de collegegelden te verhogen. 'Ja, dat zal er ook zeker van komen, maar alleen als er geld is om studieleningen te verschaffen. Dat geld is er niet en daarom moet de collegegeldverhoging geleideüjk-aan ingevoerd worden. Dat zou kunnen door elk jaar iets hoger te gaan of je kunt kiezen voor het systeem waarin niet iedere stu dent hetzelfde betaalt'. 'Stel, dat je de volgende cursus al met zo'n verhoging, gekoppeld aan een leningenstelsel, zou kunnen be ginnen. Wij zouden er dan voor zijn, de eerstejaarsstudenten vrij te stellen van het betalen van collegegeld. Daar zijn sociaal-pyschologische redenen voor; vooral voor mensen die overwe gen of ze naar de universiteit zullen gaan, is het noodzakelijk geen drem pels te hebben. De tweedejaars zou den dan bv 1000 gulden moeten beta len, en de ouderejaars 200 gulden, zoals het totnutoe was. Het jaar daar op zouden tweede- en derdejaars dui zend gulden moeten betalen, enzo voort. Op die manier bouw je die collegegeldverhoging geleidelijk op. Maar een centraal punt bij ons beleid zal zijn, dat de collegegelden niet hoger worden dan de leningen'. Studieloon Studieleningen en dingen als studie- loon kosten veel geld. Bij studielenin gen komt het geleende geld er na een tijd wel weer uit, maar je mag toch zeker wel op een termijn van acht a 10 jaar rekenen, voordat de eerste gelden terugstromen. Om zo'n systeem op te zetten, is ongeveer 200 miljoen gulden nodig, becijferde de commis- sie-Andriessen. En die becijfering werd al weer enige tijd geleden ge maakt, zodat het nu nog wel duurder zal uitvallen. Daar komt bij dat er steeds meer studenten komen: als de regering aan het studieleningstelsel wil beginnen, is het zaak daar snel mee te beginnen. Maar waar halen ze het geld vandaan? 'Als het niet via het rijksbudget kan (en dat zal inderdaad wel moeilijk zijn) dan zou de overheid via een leningenfonds, bijvoorbeeld een staatslening, aan het geld moeten zien ADVERTENTIE goed voor een lange, feestelijke dagop te komen. Ik zou er niet voor zijn, dat via de banken te laten lopen, zoals sommige VVD-ers wel hebben gesuggereerd. Dat is te commercieel. Er zijn trouwens wel meer mogelijk heden om aan geld te komen. Het a.r.-kamerlid Vermaat had het bij het collegeg*»lddebat over een academici belasting. Dat zou toch eens uitge zocht moeten worden. Als bezwaren worden daartegen inge bracht: waarom alleen academici laten betalen, er zijn ook niet-academici die iets 'af te betalen' hebben? Dan is er het argument dat voor zo'n maatregel academici wel eens hun toevlucht in het buitenland zouden kunnen gaan zoeken. Dat laatste is te ondervangen door de schuld in zo'n geval onmid dellijk opeisbaar te maken, of de toekomstige werkgever garant te stel len. Maar goed, ondanks die bezwaren moet de academicibelasting onder zocht worden. De commissie-Andries- sen had indertijd het voorstel om academici na hun afstuderen, hun eventuele studieschuld te laten afbeta len, zodra ze boven de grens van de inkomstenbelasting kwamen. Het na deel van zo'n regeling is. dat het te individueel is, dat kinderen met rijke ouders dan nooit iets terug zouden hoeven betalen. Het vervelende is dat elke oplossing die je verzint, eigenlijk gerommel is, dat alleen een fundamentele inkomens politiek dergelijke problemen op zou kunnen lossen'. En dan is er nog het plan van de Tilburgse hoogleraar van Dijck, om door willem-jan-inartin Door Willem-Jan Martin "Wordt THE BAND écht oud(of een vraag van soortgelijke strekking) was de kop boven het stukje, dat ik eind vorig jaar schreef naar aanlei ding van het verschijnen van de elpee Cahoots. Best een aardige en terzake kop, vond ik destijds. Want, niet alleen waren evenals in het geval van de drie voorgaande elpees - ook bij Cahoots de associaties met oude mannen en knapperende houtvuurtjes weer in zeer ruime mate aanwezig: het duidelijk constateerbaar afbuigen van de tot dan toe opgaande lijn in de richting van herhalingsoefeningen en pas-op-de-plaats rechtvaardigen op zijn minst een voorzichtig informeren naar een mogelijke nadelige terugwer king van die door de verzamelde pop pers uitgekreten indrukken op de hoogte en lichtsterkte van het levens- vlammetje van het vijftal zélf. Eigenlijk is ROCK OF AGES Capitol 5C 188 8118889), de opvolger van Cahoots, niet helemaal geschikt als kriterium in het licht van de vraag naar de verdere muzikale ontwikke ling van The Band. De in twee platen geperste live-registratie van het oude- jaarsconcert 71/72in de New Yorkse Academy of Music, bevat daar voor een teveel aan oud en beproefd materiaal. Er is wat onbekend, zij het niet echt nieuw werk, werk zoals Get Up Jake en Ue 'rockers' Don't Do It en I Don't Want To Hang Up My Rock And Roll Shoes. De resterende nummers komen van de elpees Music From Big Pink, The Band en Stage Fright, eentje van Cahoots en verder is er dan nog het per concert vari ërende orgel-intro door Garth Hudson bij het nummer Chest Fever. Zeven magistrale minuten op de Lowrey, Hiüisons speciale instrument, hier ge registreerd als The Genetic Method. Maar ondanks dat voornamelijk be kende materiaal, is er toch een moge lijke boodschap voor de toekomst, en wel deze, dat het best wel eens een uiterst swingende aangelegenheid zou kunnen worden met die Band, gelet op het 'ongehoorde' enthousiasme en de zeer opmerkelijke losheid waarmee een en ander hier wordt gepresen teerd. Het bedachtzame wat strakke van de studioplaten wordt (hier stuk- ADVERTENTIE sta er om 4 uur met uw neus bovenop.. ken meer dan destijds in Amsterdam finaal aan flarden gespeeld, ook dank zij de gaaf accenten aanbrengende blazerssectie onder leiding van Allen Toussaint, die hier bij wijze van experiment door Robbie Robertson werd ingezet. Het maakt The Band al met al meer popgroep dan ooit tevo ren. daargelaten dan hun periode als begeleiders van Ronnie Hawkins. Zo nu en dan is het regelrecht dansen ge blazen, en dat is een zeker teken dat het hier om popmuziek in de ware zin van het woord te doen is. Nogmaals, deze ongekende aansteke lijkheid zou een aanwijzing kunnen betekenen in welke richting The Band zich verder zal gaan bewegen, maar prognoses hieromtrent blijven 'link', gezien enerzijds het feit dat deze elpee alweer zo lang geleden werd opgenomen, en anderzijds het reeds vermelde gegeven dat het hier om grotendeels vertrouwd en ijzer- sterk materiaal gaat. Het lijkt mij daarom ook maar het allerbeste om voor het verkrijgen van enig inzicht in de werkelijke stand van zaken (hoe zit het bijvoorbeeld met het kompositorisch kunnen van Robbie Robertsonde eerstvolgende studio plaat af te wachten. Ondertussen blijft Rock Of Ages natuurlijk wel een eersteklas stukje werk. Verder met muziek uit de Zappa-hoek. Allereerst van de maestro zelf, die hier (liefhebbers opgelet)! op 17 sep tember zeer exclusief in de Haagse Houtrusthallen komt concerteren. Volgens de berichten zal hij worden vergezeld door de muzikanten die hem ook op zijn jongste elpee Waka/Jawa- ka/Hot Rats (Reprise RS 2094)bege- leiden. Of dat er nu 26 zijn, zoals organisator Acket vol trots afficheert, is mij via de ho's niet duidelijk geworden. Maar goed. Zoals de naam doet ver moeden. gaat het hier om een herha ling van het Hot Rats-procédé, maar dan naar mijn mening toch slechts in zoverre, dat er ook voornamelijk instrumentale en rede lijk 'eenvoudige' muziek wordt gepro duceerd. Het verschil met Hot Rats- nummer-een is dat Zappa hier niet half zo krachtig en puntig, noch kwa komposities noch kwa gitaarspel, voor de dag komt. Het blijft allemaal steeds wat slappige muziek, die meest al maar met de hakken over de sloot komt. Een opluchting is wel, dat dat gezeur over groupies, motels en popmuzikanten eindelijk eens achter wege is gelaten. Behalve de oude Zappa-getrouwe lan Underwood, schitteren op deze elpee ook door afwezigheid de heren Mark en Howie, de beide ex-Turtles die de laatste tijd in het Zappa-circus de clownsrollen voor hun rekening na men. Volman en Kaylan namen de benen en maken nu zelf platen onder de door hun oude werkgever bedachte naam The Phlorescent Leech Ed die, althans dat is de titel van hun eerste elpee als duo. Ee:i matig werk stuk. Aan de ene kant valt er een duidelijke lijn te konstateren, die voert naar het simpele teenyboppers- genre van de Turtles van weleer; an derzijds hebben Leech Eddie vol doende lang bi) Zappa gezeten om althans voor een gedeelte 'geïnfec teerd' te zijn met de meer intellectua listische manier van muziek maken. Mark en Howie tussen twee vuren, en eigenlijk kunnen ze niet anders. Kon- sekwente Turtlesmuziek zou een stuk préstige-verlies betekenen en meer nog het verlies van een potentieel ko- perspubliek in de vorm van de Zappa- fans, terwijl zij anderzijds voldoende de pest aan Zappa hadden om niet in dezelfde trant verder te gaan. De middenweg is hier meer dan oooit een middenweg: een flauw compromis, waar reuk noch smaak aan zit. de studenten een soort basis-studie- loon uit te keren. Ouders van studen- rende kinderen krijgen nu ongeveer 2500 gulden aan kinderbijslag en af trek per jaar. Als dat geld niet aan de ouders, maar aan de studenten wordt uitgekeerd, kost dat niemand een cent en heb je een begin van een studie- loon. De SER die over dit soort dingen hoort te beslissen ziet wel bezwaren, omdat zo'n regeling ingaat tegen het sociale verzekeringenstelsel, zoals wij dat hebben. Geld dat als looncorrectie voor de ouders is bestemd toekennen aan de kinderen, is een inbreuk op dat stelsel. 'Maar ik weet dat er een paar SER-leden zijn die toch wel voor het idee voelen. Het is niet helemaal een verloren zaak'. Boycot Wat vindt Masman van de boycotac ties? 'De bezwaren tegen deze wet kwamen uit de hele academische wereld, maar de wet is aanvaard op een manier, die in onze democratie kan. De manier waarop die wet tot stand kwam, zou je misschien wel een lidteken van die democratie mogen noemen, maar hij is aanvaard. Ik vind dat de wet nu zo soepel mogelijk toegepast moet worden. Termijnbetaling bijvoorbeeld moet mogelijk worden, en minister Van Veen heeft geen poot om op te staan, als hij dat wil tegengaan. We hebben daarover vragen gesteld en deze week zal Van Veen daarop antwoorden. Maar hoe zou hij de ene groep met de wet in de hand willen verbieden om in termijnen te betalen, terwijl hij daarnaast wel uitzonderingen maakt voor ouders met meer studerende kin deren. Dat kan dan wettelijk ook niet Wat die boycotacties betreft: niemand hoeft dat geld te betalen, maar dan kan hij ook geen collegezalen in. Je kunt de wet ontduiken, maar niet overtreden. En fysieke momenten in die boycotacties keur ik volstrekt af. In onze maatschappij moet je handha ven, dat je een wet kunt naleven, zonder dit je dat onmogelijk gemaakt wordt'. De collegegelden zijn wel belangrijk, maar belangrijker zijn de schoolgel den en de werkende jongeren. 'Als er gekozen moet worden, dan is het belangrijker dat de schoolgelden niet verhoogd worden. Dat vindt de vakbe weging ook: die waren tegen een collegegeldverhoging zonder een stu dieleningenstelsel, maar de schoolgel den zijn voor de vakbeweging ook een belangrijker punt. Als je prioriteiten wilt of moet stellen, dan lries je voor de werkende jongeren. In onze alternatieve begroting hebben we al gesteld, dat er extra middelen moeten komen voor de werkende jon geren. Maar als je voor de werkende jongeren kiest, is het op zijn minst redelijk om de collegegeldverhoging voor de studenten dan ook achterwege te laten. Trouwens, wat brengt die wet nou helemaal op?' Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben, l. wandelplaats, 2 zangstuk, 3 vreemde munt, 4 hoenderachtige vogel, 5 gek heid, 6 landschap in de Peloponnesus, 7 onbeduidende zaak, 8 nobel, 9 zurig, 10 plaats in Friesland. Figuur-puzzel OPLOSSING: Horizontaal: 1 karet, 4 Po, 5 os, 7 mals, 9 snor, 11 dia, 12 alt, 1' lis, 16 ra, 18 k.o., 19 R.O., 20 si, 21 de, 22 eb, 23 A.T., 25 ar, 27 sar, 29 Eem, 31 eer, 33 peek, 35 Epen, 37 Se, 39 Rt., 40 rodeo. Vertikaa": 1 kol, 2 re, 3 ton, 4 paar, 6 solo, 7 n1, 8 sa, 9 st, 19 r.i., 11 Doris, 13 la, 15 sober, 17 a«=t, 18 Kea, 23 Ares, 24 Ee, 26 reet, 28 A.P., 29 e.k., 30 me, 32 en, 34 eer, 36 pro, 38 ed. In India groeit de Islamitische bevol king (een minderheidsgroep), tenvijl de Hindoebevolking de grote meer derheid) iets terugloopt. Volgens een wijdverbreide opvatting zou de be trekkelijk snelle groei van de Moslem bevolking veroorzaakt worden door liet in hun kringen nog in gebruik zijnde polygame huwelijk. Dat blijkt echter niet waar te zijn. Volgens Isla mitische religieuze opvattingen mag een man maximaal vier vrouwen heb ben maar het hebben van meer dan één trouw neemt af. Het is opvallend dat het kindertal afneemt (in het algemeen gesproken) naarmate de man méér vrouwen heeft. Volgens het onderzoek van dr .S N. Agarwala, directeur van het internati onale instituut voor bevolkingsstudie te Bombay, hangt dit verschijnsel sa men met de welstand van de betref- prinz Bernhardwijn Prins Bernhard heeft zijn goedkeu ring gegeven aan een verzoek een Oostenrijkse wijk naar hem te vernoe men. Met dit gebaar willen de Oosten rijkse natuurliefhebbers hun erkente lijkheid uitdrukken voor de daadwer kelijke hulp die de prins als president van het world wildlife fund aan het behoud van de laatste Oostenrijkse poesta heeft verleend. De poesta ligt bij Apetlon in Burgenland. In deze streek, waarin het internatio naal bekende natuurreservaat 'Seewin- kel-Lange Lacke' ligt, groeit o.a. de muscaat-ottonel druif, waaruit de wijn 'Prinz Bernhard' wordt bereid. Tien procent van de opbrengst uit de verkoop gaat naar het wereldnatuur- fonds. gildebroeders Op 17 september trekken 4.000 gilde- broeders naar het Brabantse Gemert waar het landjuweel der gilden wordt gehouden, een massaal en machtig schouwspel dat bestaat uit een gilde- mis, een optocht, een opmars der gilden en wedstrijden in trommen, schieten, vendelen en standaardrijden. Gilden uit geheel het land en uit Duitsland en het Belgische grensland hebben een toezegging tot deelname reeds ingezonden. Meer dan 80 gilden zullen aan het evenement deelnemen. In de historische omgeving van het kasteel van Gemert en in het kasteel zelf zullen diverse exposities plaats vinden, ondere andere van werken van Gemertse kunstenaars, gildeschat- ten en gildedocumenten, tekeningen en schilderijen over het landjuweel, een tentoonstelling van oude am bachtswerktuigen en dergelijke. Con certen van muziekgezelschappen en koren vinden in een opgerichte feest tent plaats. Voor de jeugd zijn er aangepaste evenementen, zoals een popconcert, een frühschoppen en een gildebal. Gemert, een ideale plaats voor de organisatie van een landjuweel, is groot genoeg om tot een indrukwek kende organisatie te komen en, zo men wil, klein genoeg om door het evenement geheel te worden beheerst, zoals dit in de Middeleeuwen tijdens een landjuweel "teeds het geval was. De ontvangende plaats bezit twee gil den, het gilde Sint Antonius en Sint Sebastianus, opgericht in 1272 en het gilde van Sint Joris, opgericht in 1307. top-tien 'Herinneringen aan Godfried Bo rn ans' is in de periode juii-augustus het meest verkochte boek geweest. Dit blijkt uit het maandelijks overzicht van de meest verkochte boeken, opge steld door de collectieve propaganda van het Nederlandse boek op basis van gegevens van 65 boekverkopers. De overige bestsellers waren: 2. Go- scinny: Asterix en de Olympische Spe len, 3. Olympisch logboek (boek van de maand CPNB), 4. Solzjenitsyn: Au gustus veertien, 5. Oosterhuis: Zien soms even, 6. Germaine Greer: De vrouw als Eunuch, 7. Van het Reve: De taal der liefde, 8. Rapport van de Club van Rome.9. Mevr. dr A.A.A.Ter- ruwe: Geef mij je hand en 10. Jan Wolkers: Turks Fruit. brandweerdag Zaterdag is het weer nationale brand weerdag. In vele gemeenten zullen brandweerkorpsen in het openbaar hun activiteit tonen: optreden bij brand, redden van mensen en dieren, technische hulpverleningen. Thema van de dag zal zijn: voorko men is beter dan blussen. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van folders met wenken en een zoekplaat voor de jeugd waarop veel voorkomende brand- orozaken staan. In een aantal gemeen ten staan spuitwedstrijden voor de jeugd op het programma. Van een verslaggever UTRECHT Het NW heeft voor de behartiging van de belangen van bui tenlandse werknemers een speciale af deling in het leven geroepen. De afdeling zal worden geleid door Lino Calle, voortgekomen uit de groep Spaanse werknemers, die al enige ja ren een deel van zijn tijd aan dit soort werkzaamheden voor het NW besteedde. KRO-televisie was een dagje op de bank Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Maandagavond zendt de KRO-televisie onder de titel 'Een dagje op de bank' een programma uit, dat het leven op een bank tijdens een gewone werkdag in beeld brengt. Met een grote bos bloemen in de arm poseert Marijke van der Hout (23) uit Tilburg voor de fotografen. Kort tevo ren was zij in het Spaanse Torremoli- nos gekozen tot miss Tourisme Inter nationaal. fende mensen. En mannen met meer dan een vrouw zijn rijk. Het is een bekend verschijnsel dat de armsten onder de armen, de meeste kinderen hebben. Naarmate de wel stand toeneemt, daalt (gemiddeld) het kindertal Nu is het 'bezit' van meer dan één vrouw onder de Islamieten een teken van welstand. Een man die er vier vrouwen op na lean houden, behoort financieel tot de top. Gemid deld hebben de Moslims die meer dan één vrouw hebben minder kinderen dan de Hindoes die een vergelijkbare welstand en ontwikkeling bezitten en één vrottw hebben. Dat desondanks de Moslembevolking groeit, terwijl het percentage Hindoes afneemt hangt samen met het feit dat de ruim 11 procent Islamieten in het algemeen tot de armste en het minst ontimkkelde bevolkingsgroep van In dia behoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7